Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 21
 1. #1
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Perberja etnike e Maqedonise se vitit 1912 sipas National Geographic

  Ne vazhdim do te perpiqem te postoj disa fotokopje te gjetura ne Internet qe i perkasin nje artikulli te vjeter te Nat. Geographic ne prag te Lufterave Ballkanike. Artikulli, midis te tjerash, pershkruan edhe gjendjen e Shqiptareve (pare me syrin e artikullshkruesit) dhe marredhenive te tyre me Porten e Larte dhe popujt fqinje.

  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 2. #2
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 3. #3
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim nga autori:

  Feja perben vije ndarese (midis popullsive) dhe mund te thuhet se te gjithe muslimanet (pervec Shqiptareve) mund te konsiderohen si Turq!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga D@mian : 26-08-2006 mė 09:31
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 4. #4
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ne kete faqe permendet se "Shqiptaret, pasardhesit e Ilireve, banojne pjesen perendimore te Maqedonise", cka vjen ne kundershtim me tezen sllave se gjoja "Shqiptaret kane fitur statusin e shumices ne Fyrom-in perendimor vetem pas Luftes II Boterore" .

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga D@mian : 26-08-2006 mė 09:51
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 5. #5
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 6. #6
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 7. #7
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 8. #8
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 9. #9
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Pasazhe interesante per ortodoksit shqiptare

  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 10. #10
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 11. #11
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ketu fillon pjesa e artikullit qe flet per Shqiptaret

  Citim interesant (per Shqiptaret) nga artikullshkruesi|:

  Turqia i ka mbajtur ata (Shqiptaret) qellimisht ne nje gjendje barbarizmi dhe paditurie ne menyre qe t'i perdore per reprezalje kundra fqinjeve!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga D@mian : 26-08-2006 mė 09:28
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 12. #12
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 13. #13
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 14. #14
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Per sqarim, termi "Maqedoni" ne ate kohe nuk nenkuptonte vetem territorin e sotem te Fyrom-it por permblidhte edhe krahinen greke te Maqedonise si dhe pjesen jugperendimore te Bullgarise se sotme!
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 15. #15
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Disi jashte teme, por brenda temes. Maqedonia i ka dhene emrin dhe nje pjate te kuzhines franceze, te cilet te frymezuar nga perberja multi-etnike e Maqedonise e quajne sallaten miks: "Salade Macedoine." Ndoshta ne artin e kuzhines (apo te sallates lol) sa me shume gjera t'i hedhesh aq me mire behet, por nuk jam e sigurt nqs kjo recete eshte e sukseshme per nje shtet, sidomos ne Ballkan. E ardhmja do ta tregoje.

  PS: Flitet shume per "pretendimet" shqiptare apo dhe greke ne Maqedoni, mgjth Bullgaria historikisht ka bere presione dhe ka teorite e veta per prejardhjen, gjuhen apo perberjen etnike te Maqedonise.

 16. #16
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Greket nuk mund te kene pretendime perderisa nuk ka greke fare ne Maqedoni, as ne Gjevgjeli qe eshte dhe pika kufitare me Greqine, nuk e ke asnje grek. Sllavo-maqedonet nuk i duan greket fare, bile me shume i duan shqiptaret se greket. Edhe sllavo-maqedonet e Greqise jane duke kerkuar te drejta gjithe kohen. Une, isha disa here ne Maqedoni kete vere, dhe edhe pse e dija gjuhen e tyre, nuk e flisja kur komunikoja me ta, ju thosha ose ne anglisht ose ne shqip, perderisa anglishten nuk e dinin shumica, shumica ma kthenin ne shqip, ne dialektet lokale te Shkupit, Tetoves etj.

  Nese Maqedonia ndahet, per c'gje une jam thellesisht i bindur, atehere kjo ndarje do behet midis Shqiperise dhe Bullgarise, dhe askujt tjeter. Greqia e Serbia mund te kene pretendime, por ato jane pretendime boshe kur nuk kane popull atje.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 17. #17
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Ndoshta dhe nuk jam sqaruar mire dodon, greket, te pakten publikisht, te vetmin pretendim kane ceshtjen e emrit. Nr i minoritetit grek ne Maqedoni eshte shume i vogel.

 18. #18
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  punim i mire Domian

  Kjo eshte kopertina e ketij libri:


 19. #19
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Edhe kjo eshte nje fakt tjeter:


 20. #20
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  ose ma qarte kshyrni ketu (me shkronja te medha) per Fyromianet dhe Shqiptaret:


Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Hyseni: Kadare kundėr bashkimit tė Shqipėrisė etnike
  Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 69
  Postimi i Fundit: 18-06-2009, 12:44
 2. 2 muaj para zgjedhjeve
  Nga Alienated nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 18-02-2009, 06:16
 3. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
 4. Cili ėshtė synimi i AKSH-sė?
  Nga Faik nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 03:22
 5. Platform For The Resolution Of The Albanian National Question
  Nga saimiri-uk nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2003, 14:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •