Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Ministria e brendshme prgatit reformn n policin shqiptare

  Ministria e Brendshme prgatit projektin pr kt reform

  Ja cilat jan arsyet e shkurtimit t policve

  Jan disa arsye q "detyrojn" ministrin e Brendshm, Sokol Olldashi, t marr nj reform t till dhe t largoj nga detyra 1500 polic. Nj nga arsyet sht numri i madh i punonjsve t policis s vendit n krahasim me popullsin, por ende nuk jan prcaktuar kriteret e tjera pr kto largime nga puna. "Ka dal urdhri i Ministrit, i cili ka prcaktuar grupin e puns dhe n bazn e grupit t puns prcaktohen kriteret mbi t cilat do t vihen shkurtimet", sht shprehur dje, n nj intervist zv.ministri i Brendshm, Gjergj Lezhja. Ndr t tjera, ky i fundit ka pohuar se jan disa sektor q merren m kt pun: sht Sektori i Burimeve Njerzore kryesisht, t cilt do t drejtohen nga zvendsdrejtori i Prgjithshm Doi. Ndrkoh q kriteri baz edhe i pandryshueshm sht ai i puns. Vlersimi mbi bazn e puns do t vij n disa drejtime pr largimin apo jo nga puna t policve.

  Arsyet

  Duket se kjo fjal e urt "m mir pak e sakt, se sa shum e pr lum" gjen shum mir zbatim n reformn e policis, e cila do t beht pas disa javsh. Sipas Ministris s Brendshme, msohet se nj arsye e shkurtimit t punonjsve t polic sht se ata q do t qndrojn do t ken nj prgatitje profesioniste. Madje, jo vetm kaq, sipas burimeve, paksimi i numrit do t jet edhe nj rritje e nivelit t puns s policis dhe nj prgatitje m e mir. Por nj nga arsyet kryesore mbetet paksimi i popullsis dhe rritja e numrit t policve pr banor.

  Reforma

  Reforma "Olldashi" do t shkarkoj nga detyra 1500 punonjs policie. Kto largime nga puna vijn pas "premtimit" t ministrit t Brendshm n analizn e Policis s Shtetit. N fjaln e tij, ai tha se n uniformat blu do t ket largime nga puna. Por, sipas burimeve nga Ministria e Brendshme, ende nuk jan prcaktuar kriteret q duhet t ket nj punonjs policie pr t ln vendin e puns. T njjtat burime pohojn se, projektuesit e ksaj reforme kan menduar edhe pasojat e ktyre shkarkimeve duke br q policve t pushuar nga puna t'u paguhen pr tre vjet me nj rrog kalimtare sa gjysma e asaj q ata jan paguar kur kan qen n marrdhnie pune.

  3 vjet pas shkarkimit policet do marrin rroge

  Pr tre vjet rresht, 1500 polict q do t largohen nga puna, do t paguhen me gjysmn e rrogs q marrin aktualisht. T paktn kshtu kan br t ditur burime nga Ministria e Brendshme. Ky vendim vjen menjher pas deklarats s ministrit t Brendshm, Sokol Olldashi, i cili n analizn 6-mujore t Policis s Shtetit paralajmroi shkurtime n radht e policis. Shkurtimet n polici ende nuk jan t prcaktuara qart n kritere t caktuara. Madje burime pran Policis s Shtetit pohojn se gradat q mbajn aktualisht polict nuk jan parashikuar si kriter pr shkurtimet. Q nga grada m e ult, deri te ajo m e larta, do t ket shkurtime.

  Olldashi ne analizen 6-mujore te policise

  Ministria e Brendshme parashikon shkurtime n radht e policis. Sipas kreut t ktij institucioni, Sokol Olldashi, jan parashikuar shkurtime t numrit t punonjsve n radht e uniformave blu. Ministri e ka justifikuar deklaratn pr faktin se n policin shqiptare parashikohet nj struktur e re, e cila pritet t shkurtojn numrin e punonjsve q jan aktualisht n Policin e Shtetit. Ministri i Brendshm ishte i pranishm n analizn 6-mujore t Policis s Shtetit, ku vlersoi punn e br nga ky institucion n luftn kundr krimit t organizuar dhe trafiqeve. Ndrkoh, Olldashi deklaroi se numri i vrasjeve sht ulur me 13 pr qind krahasuar me t njjtn periudh t nj viti m par. Ndrsa pr sa i prket kapjes s personave t shpallur n krkim, Ministri u shpreh se tashm ka ndryshuar balanca n favor t kapjes s personave, krahasuar me numrin e t shpallurve n krkim. Gjithashtu, Olldashi theksoi se nga treguesit e rndsishm t 6-mujorit sht prfundimi m 30 qershor i draftit pr prmirsimin e ligjit pr Policin e Shtetit.

  Te dhena

  Numri i madh i punonjsve t policis s vendit n krahasim me popullsin, sht nj arsye pr shkurtimin e uniformave blu.

  Puna e mir e nj punonjsi policie do t jet arma e fort e nj polici pr moslargimin nga puna.

  Nga 12 mij polic q jan aktualisht, shkojn n 10 mij e 500 polic.

  3 vjet me radh do t paguhen t gjitha uniformat blu pas pushimit nga puna.

  50 pr qind t rrogs do t marrin uniformat blu pas shkarkimit.


  Aulona KADILLARI
  Gazeta Tirana Observer

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Flet zvendsministri i Brendshm, Gjergj Lezhja

  "Prse do t largohen nga detyra 1500 uniforma blu"

  Kemi m shum polic n raport me shtetet e tjera dhe kjo sht nj nga arsyet pse Ministria e Brendshme do t shkurtoj 1500 punonjs policie. Kt fakt e konfirmoi n nj intervist pr gazetn "Tirana Observer", zvendsministri i Brendshm, Gjergj Lezhja. Ndr t tjera, ai tregon pr operacionet q jan zhvilluar n Lazarat pr asgjsimin e kanabisit si dhe pr personat q priten t arrestohen. Por nuk mund t harroj pa thn edhe rihapjen e dosjeve t vjetra dhe zbulimin e tyre, duke pohuar se pa zbardhjen e tyre policia nuk mund t ec prpara.

  Pse u vendos t shkurtohen 1500 punonjs policie, cilat jan arsyet dhe kriteret q nj polic duhet t largohet nga radht e policis?

  Shkurtimi i 1500 policve do t bhet pr shkak t asaj q neve themi se kemi m shum polic, q do t thot se n raport me shtetet e tjera evropiane jemi nj vend me m shum polic se duhet. Zakonisht sht nj koeficient, i cili e kontrollon kt situat dhe n prgjithsi, vendet evropiane e kan koeficientin 3.5 polic n 1 mij banor. Ky koeficient ka ekzistuar dhe n Shqipri, por gjithmon i llogaritur jo mir, jo sakt. I llogaritur gabim pr shkak se regjistrimi i popullsis sht marr sipas gjendjes civile, sipas regjistrimit teorik 4.5 milion banor, ndrkoh dihet q Shqipria, sipas t dhnave t INSTAT-it, sht 3.5 milion banor dhe kjo llogaritje sht konsideruar si llogaritje reale. N kt kontekst, neve detyrohemi t shkurtojm rreth 1500 polic. Pra, nga 12 mij polic q kemi, shkojm n nivelin e 10 mij e 500 policve. Ka dal urdhri i Ministrit, i cili ka prcaktuar grupin e puns dhe n bazn e grupit t puns prcaktohen kriteret t cilat do t vihen shkurtimet. Jan disa sektor q merren m kt pun: sht Sektori i Burimeve Njerzore kryesisht, t cilt do t drejtohen nga zvendsdrejtori i Prgjithshm q e mbulon edhe kt sektor, zoti Doi. Ndrkoh do t kontrollohen nga zoti Ibraj pr prcaktimin e kritereve, pasi ende nuk jan vendosur n tavolin, por padyshim nj nga kriteret kryesore do t jet ai i puns, i vlersimit mbi bazn e puns, i cili do t vij n disa drejtime t ndryshme, n mnyr q ne t jemi sa m pak subjektiv n kt pik.

  Aksioni n Lazarat, ku u asgjsua nj numr i madh rrnjsh kanabis sativa, pse nuk pati arrestime t personave t krkuar?

  Nj prioritet i rndsishm i qeveris sht edhe goditja e krimit t organizuar, pjes e krimit t organizuar sht edhe mbjellja e bims kanabis sativa, pr t cilin ka dal edhe nj ligj i cili prforcon masat e shtetit n lidhje me mbjelljen e ksaj bime. Aksione jan br shum, ka pasur t dhna n nj fshat, i cili quhet Lazarat dhe policia e ka t vshtir t hyj sepse sht fshat malor, natyr rebele, gjithsesi sht konsideruar si fshat i vshtir, ku ka pasur t dhna pr mbjellje t bimve narkotike. sht br dy dit m par ndrhyrja e dyt, edhe mund t them q n prgjithsi ka shkuar mir. Radhn e par jan prer rreth 2700 bim narkotike, ndrsa dy dit m par, jan prer rreth 700 bim. Operacionet do t vazhdojn, jan identifikuar parcela t tjera, t cilat mund t jen diku nga qendra e fshatit. Kto aksione do t organizohen nga policia lokale me ndihmn edhe t forcave t RENEA-s dhe FNSH-s. Fshati sht konsideruar si fshat i Partis Demokratike, por fakti q ne kemi br kontrolle dhe kemi br shkatrrim t bims narkotike, tregon q toleranca ndaj krimit sht zero. Pr sa i prket krimit, krimi nuk ka ngjyr. Pr sa i prket arrestimeve, policia ndalon, nuk arreston. Kshtu, policia n bashkpunim me Prokurorin e Gjirokastrs kan proceduar me t gjitha mnyrat dhe format, dhe do t ket arrestime t padiskutueshme t t gjith personave prgjegjs. Gjithka sht filmuar. Dy dit m par, gjat korrjeve ka pasur edhe incidente m arm, ku personat prgjegjs do shkojn prpara drejtsis. Jan identifikuar t gjith, madje ka edhe emra. N ditn e par t operacionit jan kontrolluar 40 banesa, nga kto n 20 banesa jan gjetur bim, ndrsa t gjith personat prgjegjs kan shkuar n prokurori me emra. Kurse operacionin e dyt, personi i cili ka goditur policin me arm sht Agron Tota, i cili do t akuzohet edhe pr mbjellje t bims kanabis sativa, por edhe pr goditje me arm t forcave t policis.

  Duke u bazuar n ligjin pr bashkpunim midis kryekomunarve dhe policis, a mund t themi q kryekomunari i Lazaratit ka bashkpunuar?

  Ne kemi qen vazhdimisht t lidhur me kryetarin e komuns s Lazaratit, madje edhe vet Ministri sht lidhur disa her dhe ai vazhdimisht ka qen prezent pr ka ndodh n Lazarat, dhe pr t gjith hartn e bims s lnds kanabis. Familjet t cilat kan mbjell bimn, jan prgjithsisht me precedent penal.

  A ka kryekomunar t tjer q nuk kan bashkpunuar pr asgjsimin e bims kanabis, sa sht numri i tyre dhe a pritet ndonj arrestim?

  Un nuk kam evidenca, por ka pasur edhe kryepleq q jan ndaluar. Kam prshtypje n Tropoj edhe n vende t tjera, por ne prpiqemi t zbatojm ligjin. Kemi nj problem t madh, at t mbjelljes s kanabisit, pasi trafikimi i heroins sht tjetr problem, por mbjellja ne na v n nj prgjegjsi t madhe. N nj t ardhme do ta heqim prfundimisht Shqiprin nga harta e mbjelljes s kanabisit. Mendoj q edhe tranzitimi i drogave t forta ka nj ndryshim cilsor, kuptohet q pr mir. Linja e cila prshkonte detin sht larguar, kryesisht sht linja e toks q prfshin Shqiprin, por edhe nuk e prfshin, pasi kalon tangjent nga Shqipria, prgjithsisht i shmanget, por gjithsesi situata ka prmirsim t dukshm.

  sht fakt q policia ka kapur shum persona t shpallur n krkim, por ndrkoh jan mbi nj mij t tjer q vazhdojn t jen n krkim. Kta persona prvese jan n krkim, jan edhe potencial krimi. A ka policia ndonj platform pr arrestimin e tyre?

  Nj nga punt e mdha q kemi br gjat ktyre 10 muajve, prve goditjeve t grupeve kriminale, sht edhe kapja e personave n krkim. Shifra q sht me diferenc nga viti 2005, sht mbi 200 persona n krkim, sidomos autor vrasjesh jan kapur nga nj pun intensive e policis, nga nj krkes llogarie e madhe e Drejtoris s Prgjithshme t Policis dhe nga nj vullnet politik pr t luftuar krimin nga ministria. Personat n krkim nuk jan kapur vetm brenda Shqipris, por edhe jasht saj. Kjo ka br q t rritet besimi n strukturat e policis dhe si rezultat, qytetart kan ardhur dhe kan dhn adresa t sakta t personave n krkim, t personave q i kan dmtuar q ndodhen jasht shtetit. Nprmjet strukturave t tjera si jan Interpoli apo struktura t tjera, ne kemi br t mundur q kta persona t arrestohen. Vetm para nj jave, ne kemi pasur 7 ekstradime nga Italia, jan persona q jan dnuar mbi 15 vjet burg deri n burgim t prjetshm. N kt drejtim, ne vazhdojm t punojm intensivisht, sepse gjithkush duhet t kuptoj se n qoft se ka probleme me drejtsin do t dal para saj kudo q ai ndodhet, qoft brenda apo jasht Shqipris. Pr t intensifikuar kt pun, ne nuk kemi vepruar vetm me Interpolin, i cili sht mekanizm shum i rndsishm, por ne kemi vepruar edhe me segmente t tjera. Kemi sensibilizuar nprmjet drejtorive t prgjithshme t policive t vendeve t tjera qoft t rajonit, qoft edhe m gjer. Kemi sensibilizuar nprmjet oficerve t kontaktit, q ndodhen n do ambasad n Shqipri. Kta oficer bjn lidhjen me policin e vendeve t tyre, sigurisht mbajn lidhje edhe me Ministrin e Brendshme pr problemet e krimit t organizuar dhe probleme t terrorizmit ndrkombtar.

  A ka arritur SHKB-ja at q ka thn Ministri, pr pastrimin e policve t inkriminuar n radht e punonjsve t policis?

  Shrbimi i Kontrollit t Brendshm sht tashm nj shrbim i nivelit t knaqshm pr sa i prket puns q ka br. Ne mendojm q pastrimi n radht e policis nuk sht nj proces q ka fund. Padyshim q policia do t ket 10 mij e 500 vet, ka pasur 12 mij, ku brenda radhve t policis ka edhe njerz t korruptuar, ka njerz t inkriminuar, njerz t cilt abuzojn n kt kontekst, pra SHKB-ja ka nj pun intensive t vazhdueshme. Ajo q sht e rndsishme, sht rritja e cilsis s puns s SHKB-s. Kjo do t thot, q do polic apo oficer polic, q abuzon apo q sht i inkriminuar, q ka probleme me drejtsin do t marr at q meriton. Mund t themi q n dhjet muaj do proces q ka hapur SHKB-ja gjithmon n bashkpunim me prokurorin, kan marr vendime gjykate me arrestim. Kjo do t thot, q ato jan br n mnyr shum korrekte n raport me ligjin. N kt kontekst mund t them q ky sht nj proces n vazhdimsi. Ne kemi dhn prova q kemi goditur edhe komisar pr shkak t abuzimeve. Prve ksaj, SHKB-ja ka br goditje edhe t grupeve t krimit t organizuar, ku kan qen oficer policie t implikuar.

  Cilat jan faktet q sht luftuar krimi i organizuar?

  Q sht luftuar krimi i organizuar, tashm jan evidente. Un mund t them q n ministri n momentin q kemi ardhur ne ka pasur dy drejtori, Drejtoria e Krimit t Organizuar dhe ajo e Krimeve t Hapura. Drejtoria e Krimit t Organizuar ka qen eficiente, por me nj pun konstante, kurse e Krimeve t Hapura ka qen inekzistente. Tani punojn t dyja me "motor" t ndezur. Padyshim, goditjet kryesoret t Krimit t Organizuar jan dhn n trafikun e drogs, qenieve njerzore dhe n grupet e falsifikatorve, ku jan sekuestruar laborator t falsifikimit t vizave, pasaportash, sasia e heroins sht 3-fish e kapur pr periudhn q flasim n krahasim me t nj viti m par. Ne, prgjithsisht jemi t knaqur, por kjo pun sht n vazhdim e sipr. Shikohet nj ndrydhje e grupeve kriminale, por kjo nuk do t thot q kan mbyllur veprimtarin e tyre. Jan goditur nj sr grupesh kriminale si sht Banda e Lushnjs, Banda e Durrsit, Banda e Tirans, e cila ka n prbrje t saj edhe Emiliano Shullazin dhe sht nj grup kriminal shum i sofistikuar, cili akoma nuk sht prfunduar. Madje, pr kt person Prokuroria e Krimeve t Rnda ka n dispozicion materiale pa fund. Ai tashm ndodhet n burg dhe sht dnuar pr nj sr akuzash, por Shullazit do t'i shtohen edhe akuza t tjera.

  Ministri Olldashi ka urdhruar q t rihapen dosjet e vjetra, t cilat kan krime t pazbardhura, sa prej tyre kan marr nj zgjidhje?

  Kjo ministri dhe kjo polici nuk mund t eci prpara pa zbardhur krimet e vjetra, q do t thot se jan dosje t mbyllura, dosje pa autor, jan dosje t pazbardhura edhe pr shkaqe t ndryshme. N kt kontekst, ne po prpiqemi maksimalisht t rihapim kto dosje, t afrojm dshmitar t rinj, t afrojm deklarime t reja pr ngjarjet dhe vrasjet e t'i fillojm kto procese. Faktet jan t shumta. Mund t them q t gjitha arrestimet q jan br mbi bazn e rihapjeve t dosjeve t vjetra, "Banda e Lushnjs", "Banda e Durrsit". Gjithashtu sht nj fakt i till, "Djemt e Rrugs s Kavajs", arrestimi i Aleksandr Kuqos n Berat e arrestimi i Nard Muratit n Durrs e arrestime t tjera. T gjitha kto jan rihapje e dosjeve t vjetra. Ku n kto ka deklarime t reja, me dshmitar t rinj me nj proces t ri t rishikimit t ktyre ngjarjeve.

  Ka akuza q n polici po emrohen persona me background t dyshimt, si sht e vrteta?

  N polici nuk emrohen persona me background t dyshimt, mund t ket element q ne i kemi emruar, ka pas raste q ne jemi vetkorrigjuar, gjithsesi ne jemi t prirur q t pranojm me fakte, sigurisht q njerzit t denoncojn pr njerzit q ne emrojm. Drejtort q ne kemi emruar jan ish-ushtarak q kan punuar edhe gjat kohs m par, nj pjes e tyre jan larguar pr arsye politike para 7-8 vjetve, midis tyre kemi zgjedhur m t mirt. Shefat e komisariateve n prgjithsi jan shefa q kan punuar n strukturat e ministris. Nuk mendoj q kjo sht shqetsuese, megjithat jemi t hapur, pasi mendoj se jo gjithka sht perfekte, ka edhe lapsus, edhe gabime, ne jemi gati t'i korrigjojm n baz t denoncimeve.

  Tirana Observer

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Ministri i Brendshm ka urdhruar njehsimin e gradave me funksionet q kryejn punonjsit e policis

  Olldashi zhgradon komisart

  Struktura e re e gradave, deri m 16 shtator. Ish-drejtuesit e policis reagojn kundr urdhrit

  Dashamir Biaku

  TIRANE- Gradat e punonjsve t policis pritet t njsohen shum shpejt me funksionet q ata kryejn. Javn e kaluar, ministri i Brendshm, Sokol Olldashi ka firmosur nj urdhr, nprmjet s cilit krkon q do punonjs policie t mbaj at grad q “i shkon pr shtat” vendit t puns q kryen aktualisht n hierarkin e policis. N kuadrin e ristrukturimit t Policis s Shtetit, kreu i Ministris s Brendshme ka ln si afat prfundimtar pr zgjidhjen e shtjes s gradave deri m 16 shtator. Zyrtar t ndryshm t Policin e Shtetit pohojn se urdhri sht shprndar n t gjitha drejtorit e policis n qarqe pr t’u zbatuar, ndrkoh q nuk kan munguar reagimet e para, kryesisht nga ata ish-drejtues t policis, q s bashku me transferimet n funksione m t ulta rrezikojn t humbasin edhe gradn.
  ***
  N urdhrin e tij, ministri Olldashi u ka ln detyr drejtorve t policis n qarqe q prgatisin propozimet e tyre, e njherazi edhe adaptimin me strukturn e re t policis. Duke iu referuar urdhrit t msiprm, do oficer policie q ka nj grad m t lart sesa funksioni q kryen aktualisht duhet t pranoj “zhgradimin”. N t kundrt, oficert q nuk do t pranojn t marrin gradn e re, sipas funksionit t cilin ata mbajn, do t’iu duhet t dalin n lirim. Burimet nga Ministria e Brendshme pohojn se n urdhres jan parashtruar dy zgjedhjet me t cilat do t prballen punonjsit e policis: ose t pranojn sistemin e ri t gradave ose t humbin vendin e puns. Nga ana tjetr, ky urdhr pritet t lehtsoj disi organikn e Policis s Shtetit n kuadr t reforms s paralajmruar koh m par. Pr t’iu prshtatur strukturs s re t policis pritet t dalin n lirim 1850 punonjs policie, nj pjes e t cilve mendohet se do t’i prkasin atij grupi punonjsish t policis, q nuk do t pranojn uljen n grad.
  ***
  Nuk kan qen t pakt, t paknaqurit nga urdhri i ministrit Olldashi. Burime nga Ministria e Brendshme pohojn se deri m tash, rreth 40 oficer t policis e kan kundrshtuar njsimin e gradave me funksionet, ndrkoh q “Shekulli” ka kontaktuar me disa prej atyre ish-drejtuesve, q aktualisht kryejn detyra periferike, kryesisht n veri t vendit. Duke krkuar ruajtjen e anonimatit, t etiketuarit si “kasta” e vjetr e policis e kan cilsuar si t paligjshm kt urdhr. “Ndryshe nga sa parashikohet n ligjin pr Policin e Shtetit, ku do oficer policie duhet t’i gjendet vendi i puns n baz t grads q ai ka, tashm ulet grada sipas vendit t puns”,-thot njri prej tyre, duke rrfyer m pas vitet e gjata n polici. Sipas ish-drejtuesve, kontributi i dhn pr vite me radh prej tyre nuk mund t hidhet posht me ulje n grad, apo nxjerrje n lirim, kundrejt nj dmshprblimi me 50 pr qind t pagess s tyre. Urdhri i ri pr gradat pritet t prek ata oficer t lart policie, q aktualisht nuk i gzojn m vendet e lakmuara t puns n polici.

  Shekulli

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Reforma, gradat sipas funksionit

  E Diele, 10 Shtator 2006

  Ministri i Brendshem paralajmeron ndryshime rrenjesore ne skemat e gradimit te oficereve te Policise se Shtetit. Pergatitet drafti per ndryshimin e ligjit per gradat

  Sokol Cobo

  Reforma ne Policine e Shtetit do te filloje nga kupola dhe do te perfundoje ne rolin baze. Ministri i Brendshem, Sokol Olldashi, tha dje ne nje konference per shtyp, arsyet e reformes. Sipas tij, punonjesit dhe oficeret e Policise se Shtetit duhet te pranojne graden qe do t’u jepet ne saje te kesaj reforme, ose ne te kundert do te mbajne graden qe kane, duke pranuar te dalin ne reforme trevjecare, cka nenkupton se do te marrin gjysme rroge per tre vjet, e me pas te gjejne vend pune gjetke. Sipas tij, reforma e bazuar ne ligjin per gradat eshte nje proces i domosdoshem per Policine e Shtetit, duke shtuar se duhet qe Policia e Shtetit te kete nje percaktim te sakte per gradat. Ai ka paralajmeruar se eshte pergatitur nje projektligj, i cili do te konsultohet me ekspertet e Ministrise se Drejtesise dhe me pas do te kaloje per miratim ne Kuvend.

  Reforma

  “Nuk mundet te jete nje drejtori policie me 30 komisare dhe me 15 inspektore. Pra, eshte totalisht e papranueshme kjo situate e krijuar ne Policine e Shtetit. E gjithe kjo reforme shkon paralelisht me rregullimin e struktures se Policise se Shtetit”, tha ministri Olldashi. Me tej shtoi se ligji per Policine e Shtetit eshte ne proces dhe shume shpejt do te kaloje per miratim. “Reforma eshte nje proces i domosdoshem. Duhet doemos qe policia te kete sistem gradash te palevizshem”, tha Olldashi. Ai tha se hyrje te pakontrolluara nuk do te kete, dhe brenda policise te hyjne njerez qe kane mbaruar shkollen perkatese te policise. “Cdo rekrut i ri i policise ka shanse te barabarta deri ne postin e Drejtorit te Pergjithshem te Policise”, paralajmeroi Olldashi.

  Nderkaq, ministri i Brendshem tha se kjo eshte nje reforme e pritur, ndersa shtoi se do te kete kosto. “Jemi te vetedijshem per shpenzimet. E rendesishme eshte qe ne fund te bejme bilancin dhe jam i sigurt se do te kete me shume te kenaqur”, tha Olldashi, duke shtuar se ne vitin 2003, ish-ministri i Rendit, Luan Rama, eshte perpjekur qe te realizoje nje reforme per gradat, por nuk ia ka arritur. Duke vazhduar ne fjalen e tij, Olldashi tha se deri ne keto momente, ne disa komisariate ka pasur kryekomisar ne pune si shef roje dhe neninspektor me detyre shef komisariati. “Kjo praktike nuk do te ekzistoje me, pasi cdo punonjes policie do te kete graden sipas vendit te punes. “Jam i vetedijshem se nga kjo reforme do te kete edhe te pakenaqur, por ko gje do te marre fund dhe do te sistemoje kete piramide gradash”, perfundoi Olldashi.

  Projektligji

  Prej kohesh eshte paralajmeruar reforma ne radhet e uniformave blu. Per te bere te mundur realizimin e saj, thuhet zyrtarisht se eshte pergatitur nje projektligj i ri, i cili pritet te kaloje per ekspertize ne Ministrine e Drejtesise e me pas ne Parlament. Kreu i Ministrise se Brendshme, Olldashi, kerkon qe te ndryshoje ligjin e vitit 2000 per gradat ne Policine e Shtetit, pasi ai i mbron te gjithe oficeret per gradat qe kane fituar deri me tani, ne cilindo funksion qe te jete. Per t’u hapur rrugen ndryshimeve, ai ka deklaruar se do te njehsoje graden ne baze te funksionit qe ka aktualisht cdo oficer qe kryen detyrat ne strukturat e Policise se Shtetit.

  Korrieri

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Amerikanet rihapin Akademine e Policise

  E Shtune, 09 Shtator 2006

  Nis per here te pare ne vendin tone, nje shkolle “speciale” per policet e rinj te rolit baze. Punohet me metoda amerikane, ne Akademine qe u rikonstruktua prej tyre pak kohe me pare. Cilat jane avantazhet konkrete

  TIRANE - Ambasadorja e Shteteve te Bashkuara te Amerikes, Marsi Ris, se bashku me Ministrin e Brendshem Sokol Olldashi, peruruan dje fillimin shkollimit per brezin e pare te studenteve ne shkollen Baze te Policise. Kjo shkolle u hap prane Akademise se Policise “Arben Zylyftari”, ristrukturuar rishtazi. Akademia u rihap per pranime te reja pas nje procesi modernizimi te programit mesimor dhe menaxhimit, me mbeshtetjen e ICITAP-it (Programit Nderkombetar te Asistences per Trajnim per Hetimet Penale), PAMECA-s dhe misioneve te tjera nderkombetare. Ne ceremoni ishin dhe drejtori i Akademise se Policise Pirro Laze, drejtues te tjere te larte te Policise se Shtetit, si dhe perfaqesues te misioneve nderkombetare.

  Per ambasadoren Ris, ky brez i pare eshte nje shembull i asaj qe mund te arrihet nepermjet bashkepunimit dhe punes se palodhur. “Eshte nje hap i pare ne perpjekjen ambicioze per ta bere nje force moderne, profesionale dhe efektive Policine e Shtetit Shqiptar”, vuri ne dukje Ris. Ajo pergezoi stafin akademik dhe menaxhues te Akademise, bashke me grupet e punes se Policise se Shtetit “per punen e tyre te lavderueshme ne transformimin e Akademise se Policise “Arben Zylyftari” ne nje institucion modern trajnimi”. Tani shkolla ka nje program mesimor te ri, element trajnimi ne terren, politika rekrutimi dhe sistem te rinovuar ngritjeje ne detyre, si dhe nje divizion trajnimi ne Drejtorine e Personelit. Studenteve te rinj, ambasadorja Ris u kujtoi se ata dhe komunitetet e tyre do te jene perfituesit e drejtperdrejte te ketij trajnimi, ndaj u shpreh: “Ne deshirojme qe ju te jeni krenare per veten tuaj dhe qe shqiptaret te jene krenare per ju”.

  Trajnimi ben te mundur nje pergjigje me te gjere ndaj kerkesave rutine apo emergjente per ndihme, kryerjen e hetimeve penale paraprake dhe zbatimin e ligjit. Hetimi i aksidenteve rrugore dhe perparimi ne krijimin e partneriteteve me baze ne komunitet, shihen si pika te tjera ku perfitohet nga ky shkollim me metodat tipike amerikane qe nisen te zbatohen per here te pare kete vit akademik. Proceset e permiresuara te programit mesimor, sipas ministrit te Brendshem Sokol Olldashi, priten te ndihmojne ne menyre te konsiderueshme pergatitjen e nje force te re policore me efikase, profesionale dhe moderne ne Shqiperi. Ministri i Brendshem vuri ne dukje dhe seleksionimin rigoroz mbi baze te te cilit eshte bere perzgjedhja e studenteve. Mese 1 200 pjesemarres i jane nenshtruar tre konkurseve, per t’u seleksionuar me pas vetem 150 vete, e gjitha kjo permes nje seleksionimi dukshem transparent.

  Korrieri

 6. #6
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Reforma, incidente n radht e policis

  N Lezh rebelohen uniformat blu q do t largohen nga puna


  Reforma, incidente n radht e policis  Aleksandr NDOJA

  Reforma q do t bhet n Ministrin e Brendshme shkakton incidentin e par n radht e uniformave blu. Dje n qytetin e Lezhs, n gjitha komisariatet polict e piketuar pr t'u larguar bjn presion, pasi sipas tyre nuk po hiqen nga puna n baz t kritereve t paracaktuara, por sipas porosive t deputetve t zons, Pre Zogaj, Gjovalin Prenga dhe Pal Dai. Burime pran Drejtoris s Policis t qarkut t Lezhs bjn t ditur se, rreth dy muaj m par deputeti i zons s Lezhs, Pre Zogaj, ka krkuar me forc largimin nga detyra t nj oficeri karriere n sektorin e krimeve. Pr kt sht dashur q nj prej drejtuesve m t lart t degs s PD-s s Mirdits, t betohet prpara drejtorit t qarkut Vladimir Kotorri, se familja e oficerit t shnjuar pr t'u larguar nga puna, ishte me bindje t djathta dhe se t gjith kishin votuar pr PD-n.

  Incidenti

  Nj oficer policie i irrituar ka krkuar dje shpjegime shefit t personelit t drejtoris, Pjetr Lazri, se prse ai ishte n listn e oficerve q do t dalin n lirim. Sipas burimeve nga uniformat blu t qytetit verior, msohet se oficeri ka tentuar t qlloj me grusht shefin e personelit. Ndrkoh q pr shkak t ksaj grindjeje ka ndrhyr drejtori i policis, Kotorri, i cili m pas ka sqaruar gjithka duke qetsuar gjendjen e krijuar. Madje ndr t tjera drejtori i ka "premtuar" se nuk do t largohet nga puna. Ndrkoh burimet konfirmojn se shefi i personelit Lazri nuk ka qen n t njjtn linj me drejtorin, duke thn se oficeri do t lirohej se i prkiste opozits. Situata ka vijuar t ishte mjaft e tensionuar edhe n ort n vazhdim, prandaj sht par e arsyeshme q t thirren n ndihm trupa speciale pr t qen t gatshme pr ndonj rebelim t mundshm t efektivave q pritet t ln uniformn.

  Shkurtimet

  Miratimi i ligjit t ri t policis bn q, prej dits s urdhrit do t vendoset n zbatim t ln uniformn e policit rreth 60 vet. Kjo shifr do t plotsoj numrin e policve q sht vendosur nga Ministria e Brendshme, e cila kap shifrn e 1800 punonjsve t policis.

  Reforma ne polici

  Duket se nuk sht mjaftuar vetm me nj reform n administratn civile Ministria e Brendshme, por kjo reform do t jet edhe n radht e uniformave blu. Kshtu reforma e ardhshme do t lr pa pun 1800 punonjs policie. Sipas burimeve nga Ministria e Brendshme, bhet e ditur se pushimi nga puna nuk prjashton as punonjs t cilt kan grad t lart. T njjtat burime pohojn se, prve largimit t policve t thjesht nuk do t mungojn as largime edhe t drejtuesve t policis. Madje nuk prjashtohet mundsia as e daljes n pension t parakohshm t punonjsve q kan nj mosh madhore. Por ende nuk jan prcaktuar t gjitha kriteret q duhen pr t larguar nga puna nj punonjs nga radht e policis.  Brenda muajit duhet t mbaroj reforma n t gjith vendin duke prcaktuar ata q do t largohen

  Policia, 10 kategorit q rrezikojn

  Laureta RRYI

  Shprndahet lista me shkurtimet n t gjitha drejtorit dhe komisariatet e vendit. Burime nga Drejtoria e Prgjithshme e Policis pohuan dje pr "Tirana Observer", se pas miratimit t ligjit t ri dhe strukturs s re, sht dhn urdhri q zvoglohet numri i punonjsve t policis. T njjtat burime shpjegojn se, n kt reform preken dhjet kategori. Drejtuesit npr qarqe jan njohur me shkresn zyrtare, e cila prcakton numrin e personave q do t shkurtojn si dhe afatin q duhet respektuar pr t realizuar kt reform. Ndrkoh msohet se shkurtimet e para kan nisur dhe n fund t ktij muaji, n Drejtorin e Personelit do t drgohet lista e plot e efektivave q jan shkurtuar, pr t'u hequr prfundimisht nga lista e pagave.

  Reforma

  Efektivat e policis q deri m dje i druheshin reforms, pr pak dit do ta msojn nse jan pjes e saj. Tashm lista me shkurtimet ka mbrritur n drejtorit dhe komisariatet, dhe drejtuesit do t lajmrojn do punonjs q preket nga shkurtimet. Numri i personave q duhet shkurtuar sht prcaktuar nga grupi i puns n Drejtorin e Prgjithshme t Policis s Shtetit. Pas disa studimesh ata prcaktuan kategorit q duhet t prfshihen n kt reform dhe n cilat drejtori apo komisariate duhej t bheshin m shum shkurtime.

  Kush rrezikon

  Sipas specialistve q jan marr me reformn e policis, aktualisht nga uniformat blu duhet t largohen dhjet kategori punonjsish. Sipas ktyre specialistve, sht munduar t prcaktohen personat q largimi i tyre nuk do t sjell pasoja t rnda n punn e prditshme t policis. Kategoria e par q do t preket nga kjo reform jan specialistt e sektorit t grumbullimit t armve. Kta punonjs prej vitesh, fal dhe donacioneve t huaja, merreshin me grumbullimin e armve dhe kujdeseshin pr to. T njjtin fat do t ken dhe t gjith shofert e drejtuesve. N prfundim t reforms, si drejtort e policis ashtu edhe shefat e komisariateve do ta ngasin vet makinn. Po me kaq rrezik jan dhe ata specialist ku kan nj epror i cili nuk sht n post t lart drejtues. Po kshtu, t gjith ata efektiva t rolit baz q nuk marrin n test m shum se 80 pr qind t pikve n 36 pyetje q jan gjithsej. N reform do t prfshihen edhe ato efektiv policie q nuk kan t njehsuar gradat me pozicionin q kan. Drejtorit apo komisariatet n qytete t vogla q nuk sht domosdoshm nj numr i madh punonjsish. Pjes e ktyre shkurtimeve do t jen dhe polict q kan shum masa disipline, kjo dhe bhet dhe pr rritjen e cilsis s puns s policis.

  TIRANA OBSERVER

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Drejtuesit detyrohen t hartojn nj test tjetr


  Testi pr policin, vetm 40 % policve u prgjigjn sakt


  Ndoshta as drejtuesit vet nuk e kan menduar kt rezultat teksa kan dhn urdhrin q polict pr t qndruar n pun duhet t kalonin m par nj testim. Mirpo tani q testimi ka mbaruar rezultatet kan qen kaq shum t dobta sa jan br t papranueshme edhe pr ta. Kjo n fakt sht nj lajm i mir pr t gjith ata efektiva policie q deri m dje ishin n tension nse kishin rrethuar prgjigjen e duhur apo jo. Burime nga Drejtoria e Prgjithshme e Policis bn t ditur dje pr "Tirana Observer", se testimi ka mbaruar n t gjith vendin dhe vetm 40 pr qind e efektivave t rolit baz kan mundur ta kalojn at. Mirpo sipas ksaj shifre, i bie q nga momenti q kan dal rezultatet t largoheshin 60 pr qind e punonjsve. Rezultati ka vn n alarm drejtuesit dhe kan par si t vetmen zgjidhje prsritjen e testit. Por, duket se ksaj here pyetjet do t jen m t thjeshta. N testin e par prfshiheshin pyetje q kishin t bnin me t drejtat dhe detyrimet e policit gjat detyrs s tyre. Si dhe prfshiheshin pyetje q kishin t bnin me stemn apo himnin e policis.

  Rezultati
  Tashm testi ka mbaruar n t gjitha qarqet e policis dhe rezultatet kan mbrritur n drejtorin qendrore. Duket se pjesa m e madhe e policis e kan t vshtir t prcaktojn t drejtat dhe detyrat q kan gjat nj dite pune. Madje nuk i kan t qarta as marrdhniet q duhet t ken me shefat e tyre dhe kur nuk duhet t'i zbatojn urdhrat e tyre. Pr 60 pr qind t policis duket se funksionon akoma teoria q shefi ka gjithmon t drejt.

  Testi
  Drejtuesit m t lart t policis vendosn nj muaj m par q t gjith polict e rolit baz t'i nnshtrohen nj testimi brenda muajit nntor. Burime nga policia bn t ditur se, kjo u b n mbshtetje t reforms, e cila parashikon shkurtimin e rreth 1800 uniformave blu. T gjith polict q nuk do t arrinin t'iu prgjigjeshin sakt 80 pr qind t pyetjeve, rrezikonin vendin e puns. Testi prmbante 36 pyetje, t cilat kishin t bnin kryesisht me aftsit profesionale t efektivve t policis. Gazeta "Tirana Observer" pati mundur t siguroj testin e plot me 36 pyetje si dhe t gjitha alternativat e sakta dhe e botoi at n numrin e saj t dats 23 nntor.

  Deklarata e zv.ministrit te Brendshem, Gjergj Lezhja, per projektligjin e policise

  Projektligji i policis, i cili sht fryt i nj pune njvjeare t specialistve n Ministrin e Brendshme dhe atyre t PAMECA-s dhe ICITAP-it, pritet vetm q t merret n shqyrtim nga ligjvnsit. Gjat nj konference pr shtyp, zv.ministri i Brendshm, Gjergj Lezhja, si dhe prfaqsuesit e misioneve ndrkombtare, kan konsideruar miratimin e projektligjit si nj arritje madhore t Policis s Shtetit. Projekti bashkon ligjet ekzistuese "Pr Policin e Shtetit", "Pr Policin Kriminale", "Pr Policin Kufitare", "Pr Forcat Speciale dhe ato t Ndrhyrjes s Shpejt", "Ligjin pr Ruajtjen e Rendit e t Qetsis", ligjin "Pr Gradat n Policin e Shtetit", si dhe akte t tjera normative n fuqi q rregullojn veprimtarin e policis. I pyetur nga gazeta "Tirana Observer" se far parashikon projektligji pr drejtuesit e policis, q me vendim gjykate duhet t kthehen n pun, zv.ministri Gjergj Lezhja sht shprehur se t gjitha ata polic q kan fituar gjyqet do t kthehen patjetr n punn e mparshme.

  Tirana Observer

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Kush preket nga urdhrat m t fundit t Bajram Ibrajt

  Policia, emrimet dhe lvizjet m t fundit


  Lvizjet dhe emrimet e reja n Policin e Shtetit q pritet t kryhen s shpejti, duket se jan nj element pozitiv pr drejtuesit m t lart t ktij institucioni. T paktn n kt prfundim kan arritur specialistt, duke qen se q nga fillimi i vitit e deri tani ka pasur shum lvizje dhe riemrime n polici. Burime nga Ministria e Brendshme bn t ditur pr gazetn "Tirana Observer", se t gjitha kto lvizje kryhen pr t shmangur monopolet, mitmarrjen, si dhe pr t br sa m efektive punn e uniformave blu. Ndrkoh emrime nuk do t ken vetm n policin e kryeqytetit, por n t gjitha qarqet e vendit. Burime pran ktij dikasteri pohuan se, emrimet n policin e Tirans priten q t bhen ditn e hn.

  Lvizjet
  Vetm pak dit pas urdhrit pr ndryshimin e zonave t 84 inspektorve t krimeve t kryeqytetit, nga drejtuesit e Ministris s Brendshme erdhi edhe nj urdhr tjetr. Ky urdhr konstaton n lvizjen e shefave t komisariateve t Tirans. Burime pran ktij dikasteri bn t ditur se, n gjith kt furtun ndryshimesh do t ket edhe rokad postesh n komisariate. Shefi i Komisariatit t Beratit, Nikoll Vatnika, pritet t emrohet n Komisariatin Nr.4, n vend t Ilo Krks. Ky i fundit pritet t emrohet shef n Kombinat. Ndrkoh shefi i Komisariatit Nr.6, Dritan Dorda, pritet t lr at post, pr t'u emruar n Drejtorin e Policis s Tirans, si shef i Antitrafiqeve ose Antikrimit Ekonomiko-Financiar. Ende nuk sht prcaktuar se n cilin prej dy seksioneve do t emrohet komisar Dorda. Po kshtu, burimet bn t ditur se pritet edhe largimi i shefit t Komisariatit Nr.2, Ilir Sulaj, i cili sipas burimeve, ende nuk sht vendosur se ku do t emrohet. Pr t zn vendin e tij jan menduar dy variante, shefi i Komisariatit t Mallakastrs, Selman Tema dhe ai i Lushnjs, Bujar Hoxha. T vetmit shefa komisariatesh q kan qen m me "fat" kt radh, jan ai i Komisariatit Nr.1, Arben Cako, q nuk ka shum q ka marr kt detyr, si dhe shefi i Komisariatit Nr.3, Gjergji Jorgo, i cili i ka rezistuar t gjitha lvizjeve q nga fillimi i vitit.

  Ndryshime n policin e Beratit

  Ndrrohen t gjith shefat e komisariateve t qarkut t Beratit.
  Burime nga policia bn t ditur se, dje jan br emrimet m t fundit n radht e uniformave blu. Shefi i Komisariatit t Beratit, Nikoll Vatnika, sht larguar nga kjo detyr dhe pritet t emrohet shefi i Komisariatit Nr.4 n Tiran. Vendin e tij e ka zn nnmajor Artan Mehmeti, ish-shefi Komisariatit t Erseks. Sipas t njjtave burime bhet e ditur se, kjo lvizje ka qen e paralajmruar nga Ministria e Brendshme. Artan Mehmeti sht prezantuar n orn 10:00 t dits s djeshme prpara efektivit t tij, nga drejtori i policis s ktij qarku, Benard aushi dhe menjher ka nisur punn. Lista e atyre q do t largohen tashm mund t quhet e prfunduar, por largimi nga detyra e oficerve t policis bhet vetm nga Shtabi i Emrtesave pran Ministris s Brendshme. Pas prfundimit t reforms n Drejtorin e Policis s Beratit, pr t tre komisariatet, Berat, Kuov e Skrapar, do t mbeten n organik plot 357 oficer e polic. J.XH

  Shkurtime n policin e Sarands dhe Delvins

  Rreth 18 pr qind e efektivave t policis s Sarands dhe 30 pr qind t asaj t Delvins jan larguar nga detyra. Tashm gjith uniformat blu t Komisariatit t Sarands dhe t Delvins jan njoftuar pr largimin e tyre nga puna. Sipas shefave t komisariateve, Limos Fallani, n Sarand dhe Ylli Metko, n Delvin, reforma ka prekur m shum sektorin e Qarkullimit Rrugor, patrullat si dhe Policin e Ruajtjes s Objekteve. T njjtat burime pohuan gjithashtu se, n realizimin e ksaj reforme jan marr parasysh disa kritere kryesore, si aftsia profesionale, mosha, kualifikimi dhe gjithashtu edhe masat disiplinore q jan marr gjat kryerjes s shrbimit. Por jo vetm kaq, shkurtimit nuk i kan shptuar as oficert e karriers q kan shrbyer pr nj koh t gjat n polici. Ndrkoh jan larguar gjithashtu edhe njerz t inkriminuar, t prcaktuar kta t fundit nga SHKB-ja. N policin e Delvins ka pasur edhe shkurtime organike, si ajo e logjistiks q do t mbulohet n kt rast nga Komisariati i Sarands. Reagime nga polic t shkarkuar nga kta dy komisariate vijn pr faktin se a do t'i marrin dot lekt e orve shtes, t cilat nuk i kan marr ende.

  Tirana Observer

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Shefat e komisariateve qe priten t ndryshohen

  1. Dritan Dorda, shefi i Komisariatit Nr.6, pritet t emrohet n Drejtorin e Policis s Tirans, si shef i Antitrafiqeve ose i Antikrimit Ekonomiko-Financiar.

  2. Nikolin Vatnika, shefi i Komisariatit t Beratit, pritet t emrohet shef i Komisariatit Nr.4.

  3. Ilo Krka, shefi i Komisariatit Nr.4, pritet t emrohet shef i Komisariatit Nr.6.

  4. Ilir Sulaj, shefi i Komisariatit Nr.2, pritet t largohet nga detyra, n vend t tij mund t vij Selman Tema ose Bujar Hoxha.

  5. Artan Mehmeti sht emruar shef i Komisariatit t Beratit, n vend t Nikolin Vatnikajt


  Shkurtimet ne polici

  TIRANE

  0 - Drejtoria e Policis s Tirans nuk do t ket shkurtime, por shtesa n strukturat e saj. Nga 348 uniforma q ka kjo drejtori, tani do t bhen 432, duke shtuar kshtu pes vende t reja.

  DURRES

  64- N Drejtorin e Policis s Durrsit, 64 polic do t len uniformat. Reforma do t prfshij komisariatin e Durrsit dhe komisariatin e Krujs, t rolit baz dhe oficer.

  Elbasan

  174 - N Drejtorin e Policis s Elbasanit, reforma do t prfshij 174 polic. Komisariati i Librazhdit 30 uniforma, i Gramshit 15, komisariati i Peqinit 15 dhe komisariati i Elbasanit 114.

  FIER

  118 - N Drejtorin e Policis s Fierit do t len uniformat 11 polic. N komisariatin e Lushnjs 22 polic, n at t Mallakastrs 22 polic, ndrsa n komisariatin e Fierit 74.

  KORE

  64 - N Drejtorin e Policis s Kors do ket shkurtime pr 64 uniforma t rolit baz dhe oficer. Reforma do prfshij komisariatet e Pogradecit, t Devollit dhe t Kolonjs.

  GJIROKASTER

  118 - N Drejtorin e Policis n Gjirokastr do shkurtohen 118 punonjs nga 580 punonjs q ka aktualisht. Komisariati i Gjirokastrs 35 shkurtime, Tepelens 25 dhe Prmeti 25 shkurtime.

  VLORE

  185 - Drejtoria e Policis s Vlors preket m shum nga reforma. N kt drejtori do ln uniformat 185 polic. Kjo reforma do prek komisariatin e Vlors, Sarands, Ksamilit dhe Delvins.

  SHKODER

  46 - N Drejtorin e Policis s Shkodrs, do t ket 46 shkurtime. Reform do t ket n komisariatin e Shkodrs, ku do largohen 20 polic dhe t komisariatit t Malsis s Madhe me 26 shkurtime.

  LEZHE

  113 - N Drejtorin e Policis s Lezhs kan ln uniformat 113 punonjs. N komisariatin e Mirdits 50 polic, n at t Lezhs 38 polic, ndrsa n komisariatin e Kurbinit 25 polic.

  DIBER

  130 - N Drejtorin e Policis s Dibrs do len uniformat 130 polic. Reforma do prfshij komisariatin e Peshkopis, at t Bulqizs si edhe komisariatin e Burrelit.

  KUKES

  136 - N Drejtorin e Policis s Kuksit do len uniformat 136 polic t rolit baz dhe oficer. Reforma do prfshij komisariatin e Kuksit, si edhe komisariatin Bajram Currit.

  Berat

  73 - N Drejtorin e Policis s Beratit s shpejti do len uniformat 73 punonjs. Reforma do prfshij komisariatin Beratit, komisariatin e Kuovs dhe at t orovods.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 08:56
 2. Sul Hotla (1875-1947), Nj Jet Pr Shqiprin
  Nga strong_07 n forumin Shqipe nga Maqedonia
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 31-10-2015, 17:28
 3. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 4. Kristo Frashri: Dilema pr Himarn
  Nga Qafir Arnaut n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-02-2006, 12:56
 5. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 03:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •