Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Redmond, WA, USA
    Postime
    181

    Fjalë të huazuara që nuk më pëlqejnë

    Rusia sërish deklaron se pavarësia e Kosovës krijon precendent

    Ky hajvani i RTK-së a nuk e din se çka është shembull, mostër, model?

    (Burimi i materialit: http://www.rtklive.com/site/news/news_view.php?id=34113)

  2. #2
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Citim Postuar më parë nga Agron_ca
    Rusia sërish deklaron se pavarësia e Kosovës krijon precendent

    Ky hajvani i RTK-së a nuk e din se çka është shembull, mostër, model?

    (Burimi i materialit: http://www.rtklive.com/site/news/news_view.php?id=34113)
    Pse, sipas teje Moster e Model jane shqip?????

    Fjala Precedent dallon edhe prej Mostres e Modelit dhe nuk e ka kuptimin e njejte.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Redmond, WA, USA
    Postime
    181
    Fjala Precedent ka 4-5 sinonime në anglisht. Secili sinonim e ka përkthimin e vet në shqip. Përdore fjalën që ka kuptimin më afërt. Ke zgjedhje të mjaftueshme.

    E mos fut fjalë angleze në shqip.

    Nëse nuk di si përkthehet, ka njerëz që mund të ndihmojnë.

    Nuk është turp të kërkosh ndihmë.

  4. #4
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Fjala Precedent eshte nje fjale qe eshte futur qe moti ne Fjalorin e Gjuhes Shqipe, mund ta gjesh edhe ne Fjalorin e Gjuhes se Sotme Shqipe, dhe ka perdorim te gjere sidomos ne rrethet politike dhe gjyqesore. Kjo fjale eshte krijuar nga gjuha angleze diku rreth shek.15-te, me konkretisht nga sistemi gjyqesor anglez i asaj kohe, dhe tani ka perdorim te gjere jo vetem tek anglo-saksonet por edhe ne gjithe boten duke perfshire edhe shqiptaret ketu. Termat e tille, te thelle shkencor, ata qe e qesin se pari, i krijojne, dhe pastaj te gjithe i pranojne, jo vetem bashkegjuhefolesit e tij/saj por edhe gjithe bota, sikur kompjuter, internet, telefon, televizor, shkence, etj. Per fat te keq tonin, ne nuk jemi ne ndonje nivel ekonomik ku mund te krijojme gjera te reja te vlefshme per gjithe boten, dhe ti emerojme pastaj ato. Urojme qe ne te ardhmen te behemi.

    Eshte fakt qe gjuha duhet te ruhet sa me teper, bazamenti i gjuhes sone dhe fjalet qe i kemi ne perdorim, por ne terma shkencore e keshtu zbulime te reja, duhet ti marrim edhe ne prej tjereve sikur i merr gjithe bota. Prandaj, edhe jemi duke i marre gjithe kohen.

    Psh. jam kunder perdorimit te fjales "Pasagjere" qe po perdoret nga mediat shqiptare koheve te fundit, kur kemi fjalen "Udhetare", apo "Sentence" kur kemi fjalen "Fjali" etj. si keto, por jo kunder perdorimit te termave shkencore dhe te zbulimeve te reja si Precedent etj.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e vrojtuesi
    Anëtarësuar
    06-04-2006
    Vendndodhja
    Në tokat shqiptare
    Postime
    237
    Citim Postuar më parë nga dodoni
    Eshte fakt qe gjuha duhet te ruhet sa me teper, bazamenti i gjuhes sone dhe fjalet qe i kemi ne perdorim, por ne terma shkencore e keshtu zbulime te reja, duhet ti marrim edhe ne prej tjereve sikur i merr gjithe bota. Prandaj, edhe jemi duke i marre gjithe kohen.

    Psh. jam kunder perdorimit te fjales "Pasagjere" qe po perdoret nga mediat shqiptare koheve te fundit, kur kemi fjalen "Udhetare", apo "Sentence" kur kemi fjalen "Fjali" etj. si keto, por jo kunder perdorimit te termave shkencore dhe te zbulimeve te reja si Precedent etj.


    NUK MË PËLQEJNË FARE KËTO E D H E KËTO FJALË:


    - Po bëj PALESTËR në plazhë!!!!!!!!!!!
    - Nuk kam AKSES!!!!!!!!
    - Jepma nji FEDBAK!!!!!!!
    - Po vazhdojmë pa humbur kohë!!!!!!!!!
    - Kam EMOCIONE!!!!!
    - Aty pranë PALLATIT !!!!
    - Bleva disa AKSESOR!!!!!
    - Po shkoj në IMPIANT!!!!!!

    .............. ETJ . PRES QË TI VAZHDONI

  6. #6
    Ros Rosaku Maska e Tal Aga
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Fin
    Postime
    228
    Evropë;
    Surprizë...
    të gjitha me masë!

  7. #7
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    precedent =shembull qe sherben per veprime te mevonshme.
    Mostër= kampion(dmth nje sasi qe sherben per te treguar cilesine e nje gjeje.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Redmond, WA, USA
    Postime
    181

    Exclamation

    Citim Postuar më parë nga vrojtuesi
    NUK MË PËLQEJNË FARE KËTO E D H E KËTO FJALË:


    - Po bëj PALESTËR në plazhë!!!!!!!!!!!
    - Nuk kam AKSES!!!!!!!!
    - Jepma nji FEDBAK!!!!!!!
    - Po vazhdojmë pa humbur kohë!!!!!!!!!
    - Kam EMOCIONE!!!!!
    - Aty pranë PALLATIT !!!!
    - Bleva disa AKSESOR!!!!!
    - Po shkoj në IMPIANT!!!!!!

    .............. ETJ . PRES QË TI VAZHDONI
    Ide e mirë...

    Stafi
    Bordi
    Bilaterale
    Mesazh
    ...

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Redmond, WA, USA
    Postime
    181
    Raundi i bisedimeve

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-08-2006
    Postime
    71
    Me vie shum keq, por pas luftes ne Kosove jane futur shum fjale te huaja dhe po zene vend ne gjuhesine tone si p.sh disa prej tyre qe une i hasi per cdo dite ne vendin e punes ku punoj:
    bord, implementim, draft, eksperienc, president, menaxher, asistent e shume e shume te tjera qe aspak nuk po me pelqejne,

  11. #11
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    bord, implementim, draft, eksperienc, president, menaxher, asistent e shume e shume te tjera qe aspak nuk po me pelqejne
    ,
    Megjithëse të gjitha këto fjalë kanë përkthimin e vet në shqip, përdoren ende, sepse kemi një elitë të qelbur.
    Të gjithë politikanët, gazetarët, etj janë njerëz pederastë bythëqirë që shkojnë e përdorin fjalë të huaja.

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-08-2006
    Postime
    71
    Citim Postuar më parë nga alibaba
    ,
    Megjithëse të gjitha këto fjalë kanë përkthimin e vet në shqip, përdoren ende, sepse kemi një elitë të qelbur.
    Të gjithë politikanët, gazetarët, etj janë njerëz pederastë bythëqirë që shkojnë e përdorin fjalë të huaja.
    O alibaba po te gjitha keto fjale e kane perkthimin e vet ne shqip, kete e di
    dhe i kuptoj po po me pengojne shume kur kemi fjale shume te bukura ne gjuhen shqipe
    eksperienc- pervoje
    president-kryetar
    implementim-zbatim
    asistent- ndihmes etj.

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-04-2006
    Postime
    13
    sadete, mos u bane puritaniste, dhe kuptoje kete si segment i bashkekohsise, ngase termet qe permende, dhe nji zilion te tjera qe jane fut ne perdorim te perditshem jane te njohuna ma gjane andej vecsa e bajne t'kuptuemit gjeneral ma te kollajshem - per njeriun kontemporar, kuptohet!
    me kete prononcim kaloj n'grupin e atyne qe s'kane telashe me kuptue kur dikush perdore keto, e as qe m'krijojne ndjesi t'neverise, shkaktue p'ej 'partiotizmit' (n'kete kontekst, te atij leksikor)... tekemrama, asht me randsi cka thue e jo qysh e thue.

  14. #14
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    sadete, mos u bane puritaniste, dhe kuptoje kete si segment i bashkekohsise, ngase termet qe permende, dhe nji zilion te tjera qe jane fut ne perdorim te perditshem jane te njohuna ma gjane andej vecsa e bajne t'kuptuemit gjeneral ma te kollajshem - per njeriun kontemporar, kuptohet!
    me kete prononcim kaloj n'grupin e atyne qe s'kane telashe me kuptue kur dikush perdore keto, e as qe m'krijojne ndjesi t'neverise, shkaktue p'ej 'partiotizmit' (n'kete kontekst, te atij leksikor)... tekemrama, asht me randsi cka thue e jo qysh e thue.
    future retro
    Qysh e thërret nanën ti?
    A nanë a majko?
    Disa nuk i dhanë randësi racës, disa nuk i dhanë randësi gjuhës sikur ti për shembull, për disa është punë e vogël të ndërrohet flamuri, disave u duket atdhe qoftë edhe antarktida, shumë të tjerë mendojnë se Skendërbeu ka luftuar me pushkë sepse s'kanë mësuar kurrë historinë, muzika jonë aktualisht është arabe turke serbe greke, sepse kompozitorëve tonë u dhëmbin duart të shkruajnë melodi.
    Atëherë të pyes unë ty, çka na karakterizon neve si shqipëtarë?
    Apo do të bëhemi një fis anglofon në mes të Ballkanit dhe të flasim ndonjë dialekt anglez me theks Shqiptar.
    Trendi bashkëkohor i përzierjes së racave, nuk është diçka spontane, as përhapja e anglishtes nëpër botë.Të gjitha këto janë të gatuara nga qarqe të caktuara.
    Ne jemi duke përkrahur këto ndryshime me naivitetin më të madh, derisa qe 3000 vjet a ndoshta më shumë kemi ruajtur etninë tonë dhe identitetin e gjuhën, tash në shekullin 21 përnjëherë e kemi lënë në gjysmë programin tonë kombëtar për Shqipërinë Etnike dhe kemi përqafuar programin për Anglinë e Madhe.
    Është interesant se që të gjithë jemi bërë vegla të djallit, disa mbahen me egërsira aziatike dhe mezi presin momentin që të vrasin të krishterë qofshin këta edhe vllezër të tyre, disa të tjerë mezi presin të bëhen Hingliz kurva, francez peder, apo italianë breshka, edhepse nuk asgjë krenare te këta popuj, disa të tjerë vazhdimisht përdorin shamje si anadollakë ose kritikojnë muslimanët ndërsa për ata vetë nuk është problem përdorimi i gjuhës greke dhe martesa me ata, edhepse që të gjithë e dimë historinë e Çamërisë.

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-05-2006
    Postime
    78
    Citim Postuar më parë nga future_retro
    sadete, mos u bane puritaniste, dhe kuptoje kete si segment i bashkekohsise, ngase termet qe permende, dhe nji zilion te tjera qe jane fut ne perdorim te perditshem jane te njohuna ma gjane andej vecsa e bajne t'kuptuemit gjeneral ma te kollajshem - per njeriun kontemporar, kuptohet!
    me kete prononcim kaloj n'grupin e atyne qe s'kane telashe me kuptue kur dikush perdore keto, e as qe m'krijojne ndjesi t'neverise, shkaktue p'ej 'partiotizmit' (n'kete kontekst, te atij leksikor)... tekemrama, asht me randsi cka thue e jo qysh e thue.
    Future_retro paske nje fjalor shume "te pasur" shqiptar. Me pak ma shume mundim ti mund te zesh nje vend te rendesishem ne qeverine shqiptare apo nje vend ne mediat ose mund te behesh nje analist politik shume i njouhur per njerezit konteprorar me nje kuptim gjeneral me gjithese ti nuk je nje puritanist. Sepse une jam nje nga ato njerezit qe s'kam telashe me e kuptue prononcimin tan. Jo per ndonje gje por e kam bere praktiken me Fatos Nanon dhe shume politikane shqiptare.
    Hajde tung.

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-04-2006
    Postime
    13
    sa mire m'paske kuptue more Nordik - un e ti kishim me konsolidue nji tandem te hatashem n'arenen politike :P

    Alibaba, t'kam borgj ca fjale 'admirimi', por, i ruej per neser, t'me zbuten ca, se mos po implikoj me ca hatermbetje )

  17. #17
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Future retro ,mos i lë wordat për tomorrow por thuami today, because nuk po muj me wait.....lol..........

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-04-2006
    Postime
    13
    Alibabo - m'pyete: "Atëherë të pyes unë ty, çka na karakterizon neve si shqipëtarë?"

    Besom qi shum m'asht desht me kujtue per me i gjete ato t'mirat, ngase vetem te kqijat me dilshin para syve. Nji, qi asht ma e keqja, asht kryeneqsija pa argument dhe shkurtpamsija. E nga ky prizem/atribute shyptaret hyjne dhe synojne me ba shestisjen e punes se huazimeve te hueja ne gjuhen tone.
    Po thueni qi nuk asht mire me pase fjale te hueja - n'princip edhe une pajtohem, megjithse nuk kam shpalle lufte bojkotimi karshi perdorimit, ngase, bonvakija qi kam me i vu n'perdorim kur t'me nevojiten, prandej, pse me krijue barriera?! Me ta shpjegue ma thjesht: fjalet qi i perdora un ma nalte, e plot te tjera qi ta kojti s'ta kojti jane tue hy ne fjalorin tone, nuk i perceptoj si perbindsha, por si nevoje qi asht kushtzue p'ej ritmit te bashkohsise. Tashti, per mos me keqkuptue ti prap, ta thermoj edhe pak: kjo bashkkohor jo pacare si perkatsi dhe definim i njeriut modern, por i vet evolvimit te gjuhes dhe menyres si jetojme, qi na qeverise sot. Bota asht nji katund i madh dhe vetem gjuha na avyt - nese kjo kerkon qi me ba kompormise tue e pasunue gjuhen me terme deridje te pakonsiderueme, s'shof asgja te keqe.

    Deshta me te diftue qi tentimi jem asht mos me kene demagog, me thon ndryshe e me veprue ndryshe - me u thon Jo fjaleve te hueja, e ktona, me i vu n'sherbim sa t'mundesh. Sot kam lexue shum postime p'ej teje, dhe kam has ne bajagi do )

    Edhe dicka - fjalet e hueja qi jemi tue i perdore i kemi msue ma se shumti p'ej mediave (komplet) te Shypnise. E tashti per hater te mitit vllaznor, edhe kosovaret kane nis me i perdore. Keshtuqi po i bjen qi ju i keni importue, e na kendej jemi vetem tue i lustrue :P

    kile te ti!

  19. #19
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Mi gjej cilat fjalë të huaja kam përdorë?Dhe ajnë këto fjalë që ekzistojnë në gjuhën shqipe?
    Fjalë që ekzistojnë në gjuhën tonë nuk kemi nevojë me i marrë prej të huejve.
    Të jesh njeri modern nuk do të thotë të jesh anglez.Pra shqipja e vërtetë është shqipe e pastër.Nëse më pëlqen anglishtja e flas anglishten ashtu siç është, por kur të flas shqip e flas ashtusiç është, pastër, pa fjalë magjupçe.
    Këto fjalë nuk i ka importue as shqiptari Kosovës as i Shqipërisë nga njëri tjetri, por i kanë huazuar nga të huajt për t'u dukur më 'nice' apo 'cool'.

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Asnje fjale nuk e urreje me shumë se "HAJDE BRE, Hajde !
    Perse nuk flasim shqipe ;

    Eja, hyni ! Mirse keni ardh !

    Hajde thuhet qe nga Moldavija deri ne jug te shqiperise e kjo me neverite shume;;;;
    Athue, si te hiqet kjo fjale e mbrapshte dhe kur do te hiqet sipas juve ?

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A ju pelqejne filmat `Jo-Hollivudiane`
    Nga panchovilla në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 01-09-2009, 18:47
  2. Washingtonit i pëlqejnë qentë e plakur, dhe jo qentë e rinj
    Nga Xhuxhumaku në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 04-03-2009, 16:17
  3. Ju Pelqejne Femijet?
    Nga km92 në forumin Votime dhe sondazhe
    Përgjigje: 44
    Postimi i Fundit: 15-07-2006, 17:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •