Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 24
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Redmond, WA, USA
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Fjal t huazuara q nuk m plqejn

  Rusia srish deklaron se pavarsia e Kosovs krijon precendent

  Ky hajvani i RTK-s a nuk e din se ka sht shembull, mostr, model?

  (Burimi i materialit: http://www.rtklive.com/site/news/news_view.php?id=34113)

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Citim Postuar m par nga Agron_ca
  Rusia srish deklaron se pavarsia e Kosovs krijon precendent

  Ky hajvani i RTK-s a nuk e din se ka sht shembull, mostr, model?

  (Burimi i materialit: http://www.rtklive.com/site/news/news_view.php?id=34113)
  Pse, sipas teje Moster e Model jane shqip?????

  Fjala Precedent dallon edhe prej Mostres e Modelit dhe nuk e ka kuptimin e njejte.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Redmond, WA, USA
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Fjala Precedent ka 4-5 sinonime n anglisht. Secili sinonim e ka prkthimin e vet n shqip. Prdore fjaln q ka kuptimin m afrt. Ke zgjedhje t mjaftueshme.

  E mos fut fjal angleze n shqip.

  Nse nuk di si prkthehet, ka njerz q mund t ndihmojn.

  Nuk sht turp t krkosh ndihm.

 4. #4
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Fjala Precedent eshte nje fjale qe eshte futur qe moti ne Fjalorin e Gjuhes Shqipe, mund ta gjesh edhe ne Fjalorin e Gjuhes se Sotme Shqipe, dhe ka perdorim te gjere sidomos ne rrethet politike dhe gjyqesore. Kjo fjale eshte krijuar nga gjuha angleze diku rreth shek.15-te, me konkretisht nga sistemi gjyqesor anglez i asaj kohe, dhe tani ka perdorim te gjere jo vetem tek anglo-saksonet por edhe ne gjithe boten duke perfshire edhe shqiptaret ketu. Termat e tille, te thelle shkencor, ata qe e qesin se pari, i krijojne, dhe pastaj te gjithe i pranojne, jo vetem bashkegjuhefolesit e tij/saj por edhe gjithe bota, sikur kompjuter, internet, telefon, televizor, shkence, etj. Per fat te keq tonin, ne nuk jemi ne ndonje nivel ekonomik ku mund te krijojme gjera te reja te vlefshme per gjithe boten, dhe ti emerojme pastaj ato. Urojme qe ne te ardhmen te behemi.

  Eshte fakt qe gjuha duhet te ruhet sa me teper, bazamenti i gjuhes sone dhe fjalet qe i kemi ne perdorim, por ne terma shkencore e keshtu zbulime te reja, duhet ti marrim edhe ne prej tjereve sikur i merr gjithe bota. Prandaj, edhe jemi duke i marre gjithe kohen.

  Psh. jam kunder perdorimit te fjales "Pasagjere" qe po perdoret nga mediat shqiptare koheve te fundit, kur kemi fjalen "Udhetare", apo "Sentence" kur kemi fjalen "Fjali" etj. si keto, por jo kunder perdorimit te termave shkencore dhe te zbulimeve te reja si Precedent etj.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e vrojtuesi
  Antarsuar
  06-04-2006
  Vendndodhja
  N tokat shqiptare
  Postime
  237
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga dodoni
  Eshte fakt qe gjuha duhet te ruhet sa me teper, bazamenti i gjuhes sone dhe fjalet qe i kemi ne perdorim, por ne terma shkencore e keshtu zbulime te reja, duhet ti marrim edhe ne prej tjereve sikur i merr gjithe bota. Prandaj, edhe jemi duke i marre gjithe kohen.

  Psh. jam kunder perdorimit te fjales "Pasagjere" qe po perdoret nga mediat shqiptare koheve te fundit, kur kemi fjalen "Udhetare", apo "Sentence" kur kemi fjalen "Fjali" etj. si keto, por jo kunder perdorimit te termave shkencore dhe te zbulimeve te reja si Precedent etj.


  NUK M PLQEJN FARE KTO E D H E KTO FJAL:


  - Po bj PALESTR n plazh!!!!!!!!!!!
  - Nuk kam AKSES!!!!!!!!
  - Jepma nji FEDBAK!!!!!!!
  - Po vazhdojm pa humbur koh!!!!!!!!!
  - Kam EMOCIONE!!!!!
  - Aty pran PALLATIT !!!!
  - Bleva disa AKSESOR!!!!!
  - Po shkoj n IMPIANT!!!!!!

  .............. ETJ . PRES Q TI VAZHDONI

 6. #6
  Ros Rosaku Maska e Tal Aga
  Antarsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Fin
  Mosha
  52
  Postime
  228
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Evrop;
  Surpriz...
  t gjitha me mas!

 7. #7
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  precedent =shembull qe sherben per veprime te mevonshme.
  Mostr= kampion(dmth nje sasi qe sherben per te treguar cilesine e nje gjeje.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Redmond, WA, USA
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Exclamation

  Citim Postuar m par nga vrojtuesi
  NUK M PLQEJN FARE KTO E D H E KTO FJAL:


  - Po bj PALESTR n plazh!!!!!!!!!!!
  - Nuk kam AKSES!!!!!!!!
  - Jepma nji FEDBAK!!!!!!!
  - Po vazhdojm pa humbur koh!!!!!!!!!
  - Kam EMOCIONE!!!!!
  - Aty pran PALLATIT !!!!
  - Bleva disa AKSESOR!!!!!
  - Po shkoj n IMPIANT!!!!!!

  .............. ETJ . PRES Q TI VAZHDONI
  Ide e mir...

  Stafi
  Bordi
  Bilaterale
  Mesazh
  ...

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Redmond, WA, USA
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Raundi i bisedimeve

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-08-2006
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me vie shum keq, por pas luftes ne Kosove jane futur shum fjale te huaja dhe po zene vend ne gjuhesine tone si p.sh disa prej tyre qe une i hasi per cdo dite ne vendin e punes ku punoj:
  bord, implementim, draft, eksperienc, president, menaxher, asistent e shume e shume te tjera qe aspak nuk po me pelqejne,

 11. #11
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  bord, implementim, draft, eksperienc, president, menaxher, asistent e shume e shume te tjera qe aspak nuk po me pelqejne
  ,
  Megjithse t gjitha kto fjal kan prkthimin e vet n shqip, prdoren ende, sepse kemi nj elit t qelbur.
  T gjith politikant, gazetart, etj jan njerz pederast bythqir q shkojn e prdorin fjal t huaja.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-08-2006
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga alibaba
  ,
  Megjithse t gjitha kto fjal kan prkthimin e vet n shqip, prdoren ende, sepse kemi nj elit t qelbur.
  T gjith politikant, gazetart, etj jan njerz pederast bythqir q shkojn e prdorin fjal t huaja.
  O alibaba po te gjitha keto fjale e kane perkthimin e vet ne shqip, kete e di
  dhe i kuptoj po po me pengojne shume kur kemi fjale shume te bukura ne gjuhen shqipe
  eksperienc- pervoje
  president-kryetar
  implementim-zbatim
  asistent- ndihmes etj.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-04-2006
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  sadete, mos u bane puritaniste, dhe kuptoje kete si segment i bashkekohsise, ngase termet qe permende, dhe nji zilion te tjera qe jane fut ne perdorim te perditshem jane te njohuna ma gjane andej vecsa e bajne t'kuptuemit gjeneral ma te kollajshem - per njeriun kontemporar, kuptohet!
  me kete prononcim kaloj n'grupin e atyne qe s'kane telashe me kuptue kur dikush perdore keto, e as qe m'krijojne ndjesi t'neverise, shkaktue p'ej 'partiotizmit' (n'kete kontekst, te atij leksikor)... tekemrama, asht me randsi cka thue e jo qysh e thue.

 14. #14
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  sadete, mos u bane puritaniste, dhe kuptoje kete si segment i bashkekohsise, ngase termet qe permende, dhe nji zilion te tjera qe jane fut ne perdorim te perditshem jane te njohuna ma gjane andej vecsa e bajne t'kuptuemit gjeneral ma te kollajshem - per njeriun kontemporar, kuptohet!
  me kete prononcim kaloj n'grupin e atyne qe s'kane telashe me kuptue kur dikush perdore keto, e as qe m'krijojne ndjesi t'neverise, shkaktue p'ej 'partiotizmit' (n'kete kontekst, te atij leksikor)... tekemrama, asht me randsi cka thue e jo qysh e thue.
  future retro
  Qysh e thrret nann ti?
  A nan a majko?
  Disa nuk i dhan randsi racs, disa nuk i dhan randsi gjuhs sikur ti pr shembull, pr disa sht pun e vogl t ndrrohet flamuri, disave u duket atdhe qoft edhe antarktida, shum t tjer mendojn se Skendrbeu ka luftuar me pushk sepse s'kan msuar kurr historin, muzika jon aktualisht sht arabe turke serbe greke, sepse kompozitorve ton u dhmbin duart t shkruajn melodi.
  Ather t pyes un ty, ka na karakterizon neve si shqiptar?
  Apo do t bhemi nj fis anglofon n mes t Ballkanit dhe t flasim ndonj dialekt anglez me theks Shqiptar.
  Trendi bashkkohor i przierjes s racave, nuk sht dika spontane, as prhapja e anglishtes npr bot.T gjitha kto jan t gatuara nga qarqe t caktuara.
  Ne jemi duke prkrahur kto ndryshime me naivitetin m t madh, derisa qe 3000 vjet a ndoshta m shum kemi ruajtur etnin ton dhe identitetin e gjuhn, tash n shekullin 21 prnjher e kemi ln n gjysm programin ton kombtar pr Shqiprin Etnike dhe kemi prqafuar programin pr Anglin e Madhe.
  sht interesant se q t gjith jemi br vegla t djallit, disa mbahen me egrsira aziatike dhe mezi presin momentin q t vrasin t krishter qofshin kta edhe vllezr t tyre, disa t tjer mezi presin t bhen Hingliz kurva, francez peder, apo italian breshka, edhepse nuk asgj krenare te kta popuj, disa t tjer vazhdimisht prdorin shamje si anadollak ose kritikojn muslimant ndrsa pr ata vet nuk sht problem prdorimi i gjuhs greke dhe martesa me ata, edhepse q t gjith e dim historin e amris.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-05-2006
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga future_retro
  sadete, mos u bane puritaniste, dhe kuptoje kete si segment i bashkekohsise, ngase termet qe permende, dhe nji zilion te tjera qe jane fut ne perdorim te perditshem jane te njohuna ma gjane andej vecsa e bajne t'kuptuemit gjeneral ma te kollajshem - per njeriun kontemporar, kuptohet!
  me kete prononcim kaloj n'grupin e atyne qe s'kane telashe me kuptue kur dikush perdore keto, e as qe m'krijojne ndjesi t'neverise, shkaktue p'ej 'partiotizmit' (n'kete kontekst, te atij leksikor)... tekemrama, asht me randsi cka thue e jo qysh e thue.
  Future_retro paske nje fjalor shume "te pasur" shqiptar. Me pak ma shume mundim ti mund te zesh nje vend te rendesishem ne qeverine shqiptare apo nje vend ne mediat ose mund te behesh nje analist politik shume i njouhur per njerezit konteprorar me nje kuptim gjeneral me gjithese ti nuk je nje puritanist. Sepse une jam nje nga ato njerezit qe s'kam telashe me e kuptue prononcimin tan. Jo per ndonje gje por e kam bere praktiken me Fatos Nanon dhe shume politikane shqiptare.
  Hajde tung.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-04-2006
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  sa mire m'paske kuptue more Nordik - un e ti kishim me konsolidue nji tandem te hatashem n'arenen politike :P

  Alibaba, t'kam borgj ca fjale 'admirimi', por, i ruej per neser, t'me zbuten ca, se mos po implikoj me ca hatermbetje )

 17. #17
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Future retro ,mos i l wordat pr tomorrow por thuami today, because nuk po muj me wait.....lol..........

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-04-2006
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Alibabo - m'pyete: "Ather t pyes un ty, ka na karakterizon neve si shqiptar?"

  Besom qi shum m'asht desht me kujtue per me i gjete ato t'mirat, ngase vetem te kqijat me dilshin para syve. Nji, qi asht ma e keqja, asht kryeneqsija pa argument dhe shkurtpamsija. E nga ky prizem/atribute shyptaret hyjne dhe synojne me ba shestisjen e punes se huazimeve te hueja ne gjuhen tone.
  Po thueni qi nuk asht mire me pase fjale te hueja - n'princip edhe une pajtohem, megjithse nuk kam shpalle lufte bojkotimi karshi perdorimit, ngase, bonvakija qi kam me i vu n'perdorim kur t'me nevojiten, prandej, pse me krijue barriera?! Me ta shpjegue ma thjesht: fjalet qi i perdora un ma nalte, e plot te tjera qi ta kojti s'ta kojti jane tue hy ne fjalorin tone, nuk i perceptoj si perbindsha, por si nevoje qi asht kushtzue p'ej ritmit te bashkohsise. Tashti, per mos me keqkuptue ti prap, ta thermoj edhe pak: kjo bashkkohor jo pacare si perkatsi dhe definim i njeriut modern, por i vet evolvimit te gjuhes dhe menyres si jetojme, qi na qeverise sot. Bota asht nji katund i madh dhe vetem gjuha na avyt - nese kjo kerkon qi me ba kompormise tue e pasunue gjuhen me terme deridje te pakonsiderueme, s'shof asgja te keqe.

  Deshta me te diftue qi tentimi jem asht mos me kene demagog, me thon ndryshe e me veprue ndryshe - me u thon Jo fjaleve te hueja, e ktona, me i vu n'sherbim sa t'mundesh. Sot kam lexue shum postime p'ej teje, dhe kam has ne bajagi do )

  Edhe dicka - fjalet e hueja qi jemi tue i perdore i kemi msue ma se shumti p'ej mediave (komplet) te Shypnise. E tashti per hater te mitit vllaznor, edhe kosovaret kane nis me i perdore. Keshtuqi po i bjen qi ju i keni importue, e na kendej jemi vetem tue i lustrue :P

  kile te ti!

 19. #19
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Mi gjej cilat fjal t huaja kam prdor?Dhe ajn kto fjal q ekzistojn n gjuhn shqipe?
  Fjal q ekzistojn n gjuhn ton nuk kemi nevoj me i marr prej t huejve.
  T jesh njeri modern nuk do t thot t jesh anglez.Pra shqipja e vrtet sht shqipe e pastr.Nse m plqen anglishtja e flas anglishten ashtu si sht, por kur t flas shqip e flas ashtusi sht, pastr, pa fjal magjupe.
  Kto fjal nuk i ka importue as shqiptari Kosovs as i Shqipris nga njri tjetri, por i kan huazuar nga t huajt pr t'u dukur m 'nice' apo 'cool'.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Asnje fjale nuk e urreje me shum se "HAJDE BRE, Hajde !
  Perse nuk flasim shqipe ;

  Eja, hyni ! Mirse keni ardh !

  Hajde thuhet qe nga Moldavija deri ne jug te shqiperise e kjo me neverite shume;;;;
  Athue, si te hiqet kjo fjale e mbrapshte dhe kur do te hiqet sipas juve ?

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A ju pelqejne filmat `Jo-Hollivudiane`
  Nga panchovilla n forumin Kino-Televizioni npr Bot
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 01-09-2009, 18:47
 2. Washingtonit i plqejn qent e plakur, dhe jo qent e rinj
  Nga Xhuxhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 04-03-2009, 15:17
 3. Ju Pelqejne Femijet?
  Nga km92 n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 15-07-2006, 17:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •