Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 86
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    ai*, qenke gjinekollog ti kshu .

    Ja ta jap dhe une nje mendim se nuk rrija dot pa u grricur ne nje teme kaq te leztshme.
    Kam pershtypjen se problemi i te mos ngelurit shtatezane me lehtesi i detyrohet faktit qe njerzit sa me vjen dhe nuk jane me ne kontakt me natyren.

    Dilni sa me shpesh ne ajer te paster ne pyll ose park, dhe... sa me shume seks natyre,
    kjo do ishte dhe zgjidhja e shume problemeve te çrregullimeve seksuale si te mashkullit dhe te femres.
    Te mos harrojme se jemi pjese e natyres dhe energjine jetesore e marrim prej saj,
    keshtu qe sa me ne kontakt me te, seksi do jete cilesor ne te gjitha kuptimet.

  2. #22
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    Citim Postuar më parë nga Benson&Hedges Lexo Postimin
    Ky rekomandim qe na ofroni eshte ndonje experience, e keni lexuar apo degjuar?Te them te drejten nuk isha ne dijeni te pozicionit anesor qe do jepte kaq shume rezultat. Keni edhe ndonje arsye pse femra apo mashkulli nuk duhet te perdorin pozicionin siper?
    ne pergjithesi pozicioni me i mire per te ngelur shtatzene eshte kur femra eshte ne gjunje dhe e mbeshtetur me duar ndersa mashkulli qendron nga mbrapa !!! te pakten ky eshte mendimi i shume seksologeve !!! sepse thuhet qe edhe ne rastin e spermatozoideve vepron forca e rendeses pra ne pozicionin mashkulli siper femres dhe anasjelltas femra siper sperma nuk arrin ne vezen e femres pra mundesite jane shume te pakta per te ngelur shtatzene !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  3. #23
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    keni harruar faktorin stres
    duhet te jeni te qete dhe sa me te cliruar.
    pushimet jane vendi me perfekt per te ngjizur nje femi
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  4. #24
    Cun Fantastik Maska e Tribal_heart
    Anëtarësuar
    23-08-2007
    Vendndodhja
    Anej dhe Knej
    Postime
    63
    Lale nje menyre ka per ket pune ate te vjetren




    _______________________-
    N O F A T E

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    njoh nje cift , te cilet mundohen te sjellin ne jete nje femije , por kane gati nje vit qe gruja e vet nuk po behet shtatzane.
    goca eshte rreth 23 vjece , kurse ai djali 26 vjec. kane 3 vjet qe jane martuar dhe 2 vitet e para u mbrojten per nje shtatzani te padeshirueshme , por vitin e fundit ndryshuan mendje dhe filluan ta deshironin nje femije dhe benin aktin seksual pa masa mbrojtese , por gruja e tij nuk po ngelet me barre . shkuan te doktori dhe ai u tha qe te benin serish perpjekje per 6 muaj te tjere , tani ata jane ende pa femije .

    kush e ka fajin qe sbejne femije ata gruja apo burri, dhe si mund te bejne femije?

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-06-2003
    Postime
    569
    Tash per rastin ne fjale nuk munde te dihet sakte kush eshte fajtor mirepo ne pergjithesi nese femrat ne fillim marrin medikamente kunder shtatzanise, gjasat jane te medha qe te crregullohen per nje afat disa vjeqar.

  7. #27
    KuMaNoVa Maska e strong_07
    Anëtarësuar
    06-01-2007
    Vendndodhja
    Ku sjeton ty
    Postime
    2,169
    Spermatozoidet qe kan rene ne vagin ne kohen e aktit seksual levizin dhe hyjn ne miter pjeserisht ne saje te veprimtaris se tyre dhe pjeserisht ne saje te tkurrjes se mureve muskulore te ketyreve organeve. Shumcia e spermatozoideve vdesin ne rrugen por disa arrijn deri ne vrimat e gypave te falopit dhe levizin me tej ne kete gypa.
    Ne kohen kur veza ndodhet ne pjesen e poshtme te gypit ajo nuk mund te pllenohet. Nga qindra miliona spermatozoit te nxjerra ne cdo ejakulim vetem njeri pllenon vezen.
    Porsa nje spermatozoid hyn ne vez ne shtresen siperfaqsore te saj ndodh nje fare ndryshimi qe pengon hyrjen e spermatozoideve tjer. bishti i spermatozoidit mbete jasht ose menjanohet duke u shkeputur pasi koka futet ne citoplazmen e vezes.Koka e spemratozoidit fryhet dhe formohet pronukleusi mashkullor dhe berthama e qelizes veze shendrrohet ne pronukleus femeror. pastaj si rrezulltat i bashkimit te pronukleusit mashkullor haploid dhe pronukleusin femeror haploid formohet bethama e vezes se pplenuar dhe arrihet numri diploid i kromozomve.
    Spematozoidet mbeten te gjall dhe ruajn aftesin per pllenim jo me shum se 24-28 ore pas hyrjes se tyre ne rruget seksuale femrore. ndersa qeliza vez e humb aftesin per tu pllenuar afersisht 24 ore pas ovullimit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga strong_07 : 07-11-2008 më 20:45
    Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar më parë nga mendimi Lexo Postimin
    Tash per rastin ne fjale nuk munde te dihet sakte kush eshte fajtor mirepo ne pergjithesi nese femrat ne fillim marrin medikamente kunder shtatzanise, gjasat jane te medha qe te crregullohen per nje afat disa vjeqar.
    ajo goca nuk ka mare kurre kontraceptive per te prandaluar shtatzanine .i vetmi mase mbrojtes ishte perzetativi , dhe terheqja e burrit te vet ghate aktit .

    midis te tjerave ajo goca thote qe gjate aktit seksual , ne perfundim e siper , ghithmone sperma i del nga vagina , dhe nuk i ngel brenda.

  9. #29
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anëtarësuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Citim Postuar më parë nga strong_07 Lexo Postimin
    Spermatozoidet qe kan rene ne vagin ne kohen e aktit seksual levizin dhe hyjn ne miter pjeserisht ne saje te veprimtaris se tyre dhe pjeserisht ne saje te tkurrjes se mureve muskulore te ketyreve organeve. Shumcia e spermatozoideve vdesin ne rrugen por disa arrijn deri ne vrimat e gypave te falopit dhe levizin me tej ne kete gypa.
    Ne kohen kur veza ndodhet ne pjesen e poshtme te gypit ajo nuk mund te pllenohet. Nga qindra miliona spermatozoit te nxjerra ne cdo ejakulim vetem njeri pllenon vezen.
    Porsa nje spermatozoid hyn ne vez ne shtresen siperfaqsore te saj ndodh nje fare ndryshimi qe pengon hyrjen e spermatozoideve tjer. bishti i spermatozoidit mbete jasht ose menjanohet duke u shkeputur pasi koka futet ne citoplazmen e vezes.Koka e spemratozoidit fryhet dhe formohet pronukleusi mashkullor dhe berthama e qelizes veze shendrrohet ne pronukleus femeror. pastaj si rrezulltat i bashkimit te pronukleusit mashkullor haploid dhe pronukleusin femeror haploid formohet bethama e vezes se pplenuar dhe arrihet numri diploid i kromozomve.
    Spematozoidet mbeten te gjall dhe ruajn aftesin per pllenim jo me shum se 24-28 ore pas hyrjes se tyre ne rruget seksuale femrore. ndersa qeliza vez e humb aftesin per tu pllenuar afersisht 24 ore pas ovullimit.
    Po binjaket trinjaket si i shpjegoni

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-04-2009
    Postime
    4
    nuk bej femi cfar duhet te beh se jam shum ne ankth burrine kam ne rregull.por dhe un kur vete tek gjenekologo me thot qe je mir por kam dy vjet qe nuk ngel me jepni nje mendim se po cmendem.LARA.

  11. #31
    Lara, kur e hapa kete teme dy miqte e mij kishin te njentin problem, kishin harruar qe po perpiqeshin per nje femije nga vizitat e shpeshta tek mjeku dhe perqendrimi kishte rene te shendeti i tyre nese ishin ne rregull apo jo, normalisht asgje skishte per tu shqetesuar te dy ishin si kokerra e molles, problemi i vetem ishe femija qe nuk po vinte akoma. Pasi hoqen dore nga cdo gje qe i kishin rekomandua, te dy filluan jeten e tyre normale biles edhe me te angazhuar ne problemet e karrieres atehere shoqja ime ngeli shtatezene jo nje here por dy here rresht, dy beba me diference 15 muaj.
    Akti i dashurise per ato nuk ishte me thjesht detyrimn per te arritur te sillnin nje femije ishte me te vertete dicka qe ndienin te dy dhe vetem atehere arriten ne nje perfundim te lumtur.
    Te uroj fat por mbi te gjitha durim.
    __________________________

    ec me shpejt ai qe ecen vetem...

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga loredana54 Lexo Postimin
    nuk bej femi cfar duhet te beh se jam shum ne ankth burrine kam ne rregull.por dhe un kur vete tek gjenekologo me thot qe je mir por kam dy vjet qe nuk ngel me jepni nje mendim se po cmendem.LARA.
    Kur se gjen dot gjinekologu qe te ka pare , si ta dime neve.
    Mos nuk te jane pjekur vezet akoma mi goce.
    Feelings change - memories don't.

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-04-2009
    Postime
    4
    jam lara faleminderit per pergj.dua te di dhe dicka tjete,nuk me kane ardhur periodat dhe kan kaluar 5 dite.me eshte fryr gjoksi shume, dy dite e para me dhimte barku tani jo tani dua vetem gjum jam e keputur.jam e shqetesuar thua te kem ngelur shtatezane.dua pergj sa me shpejt.me respekt lara

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anëtarësuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498
    Citim Postuar më parë nga loredana54 Lexo Postimin
    jam lara faleminderit per pergj.dua te di dhe dicka tjete,nuk me kane ardhur periodat dhe kan kaluar 5 dite.me eshte fryr gjoksi shume, dy dite e para me dhimte barku tani jo tani dua vetem gjum jam e keputur.jam e shqetesuar thua te kem ngelur shtatezane.dua pergj sa me shpejt.me respekt lara
    Si mas shenjave e paske ......shyqyr jarabi ,po qe te themi noi llaf ma te sakte ,duhet te vizitojme me doreza.....

    Ps ,Une jam doktoresha e pare e forumit , po mund te vijne dhe te tjere te japin noi menim ,kshu bojme nje konsulte ne mes ''kolegesh''
    L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Ja saura ta bera qejfin. Po testin e ka bere loredana?
    Feelings change - memories don't.

  16. #36
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga loredana54 Lexo Postimin
    jam lara faleminderit per pergj.dua te di dhe dicka tjete,nuk me kane ardhur periodat dhe kan kaluar 5 dite.me eshte fryr gjoksi shume, dy dite e para me dhimte barku tani jo tani dua vetem gjum jam e keputur.jam e shqetesuar thua te kem ngelur shtatezane.dua pergj sa me shpejt.me respekt lara


    Deshira e madhe per te bere nje femije ose dhe kundrta ,frika se mos ngelesh shtatzane, ndonjeher te con ne simptoma te rreme.

    Mjeku mund ta vetetoje me mire ne se ke ngelur shtatzan apo jo.
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  17. #37
    Citim Postuar më parë nga loredana54 Lexo Postimin
    jam lara faleminderit per pergj.dua te di dhe dicka tjete,nuk me kane ardhur periodat dhe kan kaluar 5 dite.me eshte fryr gjoksi shume, dy dite e para me dhimte barku tani jo tani dua vetem gjum jam e keputur.jam e shqetesuar thua te kem ngelur shtatezane.dua pergj sa me shpejt.me respekt lara
    Lara na ke lene me siklet moj goce. Si shkoj ajo pune apo je me morning sickness e nuk duron asnji per momentin ....gjithesesi shkruaj dy rreshta e na jep ndonje haber te mire.
    __________________________

    ec me shpejt ai qe ecen vetem...

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-04-2009
    Postime
    4
    me jepni nje shenj si ta kuptoj qe kam ngelur shtatezane.

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anëtarësuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498
    Citim Postuar më parë nga loredana54 Lexo Postimin
    me jepni nje shenj si ta kuptoj qe kam ngelur shtatezane.
    Qyqa mi goc ,hala s'ke njit ti ...puno apo nuk puno ....,thash se e kishe bo çunin ti.....
    L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e diita
    Anëtarësuar
    16-10-2007
    Vendndodhja
    De
    Postime
    283
    Citim Postuar më parë nga loredana54 Lexo Postimin
    me jepni nje shenj si ta kuptoj qe kam ngelur shtatezane.
    Shume e thjeshte, beje testin e shtatzanise. Do e kuptoshem menjehere

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Madrid: Mashkulli shtatzënë pret binjakë
    Nga strange në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 25-03-2009, 14:33
  2. Mënyrat që përdor për të vrarë mafia shqiptare
    Nga Shijaksi-London në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 31-08-2005, 21:27
  3. T’kanë ngelur edhe pesë minuta!
    Nga Mjellma në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 30-08-2004, 23:10
  4. Vret veten dhe gruan shtatzene
    Nga Arlind në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 04-02-2004, 19:56
  5. Moda e re, te martohesh shtatzene
    Nga Beqari002 në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 04:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •