Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 86
 1. #1
  Banned Maska e Benson&Hedges
  Antarsuar
  07-06-2006
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Exclamation Cilat jan mnyrat m t mira pr t ngelur shtatzn?

  Shume cifte gjate relacionit mundohen te ruajne veten e tyre nga nje shtatezani e padeshiruar. Vjen momenti i duhur per te krijuar nje familje dhe pikerisht femija. Te ngelesh shtatezene nuk qenka edhe aq e lehte vetem 25% e cifteve arrijne rezultat ne muajin e 2-3, 50% pas muajit 5-6 dhe 95% pas 1 viti, per te mos llogaritur edhe nje pjese e mire qe kane vite duke provuar dhe shpresuar.

  Doja disa mendime nga ana juaj perderisa i perket menyrave me te mira per te ngelur shtatezene , mbase edhe gojedhena, ose cfare keni degjuar nga nenat ose gjyshet tuaja.

  Faleminderit

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime
  Nuk e di nese jeni mashkull apo femer , por keshilla e pare do ishte qe te lexonit sa me shume literature seksuale ku flitet edhe per keto probleme disa po ja u them une nga ato qe kam lexuar.

  Dihet qe femra ka ciklin e saj mestrual .

  A e dini se cfar ndodh gjate ketij cikli ?

  A e dini se cfar jane spermatozoitet dhe vezet si rriten dhe zhvillohen, cfare rruge ndjekin per tu bashkuar etj.. etj..

  me thoni nese dini dicka apo jo qe te mos i shpjegoj te gjitha.
  larguar forever

 3. #3
  Banned Maska e Benson&Hedges
  Antarsuar
  07-06-2006
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nuk ma merr mendja qe ka shume rendesi sexi i nismetarit te temes per te marr nje pergjigje. Me sa shikoj ka nje TABU per kete lloj teme.
  Te gjitha cfare jane permendur me lart jam ne dijeni, edhe kerkime ne internet kam bere mjaft. Ndonje menyre me efikase, metode e vjeter se si i thojne asaj fjales "e kerkon ne qiell dhe e gjen ne toke" interneti ka shume uje pavaresisht qe te jep nje informacion te zgjeruar.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime
  Te gjitha cfare jane permendur me lart jam ne dijeni, edhe kerkime ne internet kam bere mjaft
  Meqense paske lexuar dicka po i bie shkurt fare

  Nese je mashkull thuaj partneres apo gruas te llogarise ditet kur eshte fertile pra kur veza eshte pjekur plotesisht , nese je femer llogariti vet , por zakonisht eshte ne mes te mestruacioneve per shembull nese dita e pare e tyre eshte me date 1 ne daten 14,15,16, mundesia eshte shume me e madhe se ne ditet e tjera ,dhe data 15 eshte kulmi i pjekuris per kete rast.

  Per te gjetur diten e sakte mund te blesh ne farmaci PAP Test hormonal i cili tregon nepermjet proves se urines momentin kur veza eshte pjekur 100% por mund te llogaritet edhe matematikisht me sakt po ju jap nje link dhe duke vendosur datat qe kerkohen del dita e sakte .

  http://www.salus.it/primenews/entfert.asp

  pervec ketyre ate dit tek femrat ka edhe probleme ne trupin e saj sepse hormonet jane rritur tej mase dhe vetem nje femer pak u kujdeshme mund ta kuptoj .


  Nese duke provuar per disa muaj nuk keni rezultat duhet ti drejtoheni nje mjeku gjinekolog per vizitat e nevojshme .

  Kurse plakat ma pare te rekomandonin nje kure rreth nje muaj me mjalt e me arra , me gjalp e mish te fresket plus nje vere te mire cdo dite .

  Nuk e di nese ju ndihmova.
  larguar forever

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-04-2006
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  eshte shum "gjynah", sa tabu jane keto tema ne forumet tona. E para per mendimin tim eshte te shkohet te mjeku gjinekolog. Je apo sje shtatzane te mjeku shkohet per kontroll, jo vetem kur je shtatzane. Mjeku ben nje kontroll gjinekologjik te pergjithshem dhe ate mund ta pyesni per cdo gje. Zakonisht keshillon marrjen e acidit folik para se me mbet shtatzane, keshillon nje jete aktive dmth ajer i paster, shetitje, jo lodhje te teprume. Si dhe nje ushqim i ekuilibruar. Nuk eshte e nevojshme te bombardohesh me yndyr etj por nuk duhet mbajtur dieta etj. Trupi ka nevoje per nje sasi te caktuar yndyre per funksionimin e rregullt te ciklit. Shume e rendesishme eshte qe te jeni te dy partneret sa me te qete dhe te dashur me njeri tjetrin, te largoni streset ne pune apo sherret duke u munduar te kaloni sa me bukur kohen. Mos me u mbyll neper zyra, ne shtepi apo ne pune, por me leviz ne natyr. nuk dua te them qe me u lodh gjith diten dyqanesh!!!

  Nuk duhet te mendoni gjithe kohes DUA nje femije dhe pa filluar raportin seksual e keni mendjen ishalla mbes/t me barre. E di qe eshte me e lehte te thuhet se te behet por eshte e rendesishme.


  Po ashtu varet edhe nga tipi, per disa eshte e e rendesishme te njihet sa me mire anatomia e femres dhe e mashkullit duke ditur se si funksionojne organet, cikli etj. Ketu eshte nje link mbi ciklin menstrual dhe anatomine e femres. Nuk eshte shume i gjate dhe eshte mira te lexohet me kujdes. Sidomos kapitulli ovulimi. Per te ndihmuar me mire ne gjetjen e sakte te fekondimit, nese jeni tip qe s`pertoni dmth: mund te matesh cdo dite ne mengjez ne te njejten ore temperaturen dhe e mban shenim. Nga mesi i ciklit pak perpara ovulimit temperatura rritet pak, ajo varion zakonisht nga 35-37,5 po zakonisht (35,6-37) Me nje termometer digital e shenon do dite dhe pas ovulimit temperatura fillon te ulet gradualisht deri sa vijne mnstruacionet. Pasi veren ciklin dhe temperaturen disa muaj, femra kupton kohen kur ndodh ovulimi. Gjate ketyre diteve zakonisht ne mes te ciklit, por temperatura e tregon me mire, eshte koha me e mire per te ngelur shtatzane. Jo cdo cikel eshte njesoj dhe ndodh shpesh qe kur nje cikel menstrual eshte i crregullt edhe ovulimi ndodh ne menyre te crregullt, ne kete rast ndihmon te "tentohet" shpesh. Gjithmone te keni parasysh seks jo vetem per bebin por per tu kenaqur sepse TRURi luan nje rrol shume te rendesishem. Ne ate moment kur nuk e prisni, apo mendoni NDODH

  Gjithashtu varet shume nga lloji dhe tipi i njeriut, dikush qetesohet dhe eshte me i kenaqur kur lexon shume, e kur planifikon dicka, dikujt i pelqen spontaniteti, dikush mund ti lutet Zotit e te kete besim, pa shume rendesi se c fe eshte. Ne kete menyre duhet te funksionoje.
  edhe nje keshille, mos prisni se do mbeteni shtatzene me perpjekjen e pare, dhe mos u merzitni nese nuk funksionon per nje kohe te gjate perpjekjesh, mos u shkurajoni asnje moment dhe mos mendoni gjithe kohes per beb, do NDODH kur nuk e pritni.

  Ju duhet t ja bani hysmetin thona na n shkoder. Pra JO duhanit, jete e rregullt, dhe harmoni e ushqim i pasur. Pastaj natyra ka ligjet e saj dhe Zoti do t ju ndihmoje.

  http://www.ourbodiesourselves.org/up...20menstrual%22

 6. #6
  84,79,4,3,20,8 * 2 = 1 Maska e _JuSt_Me_
  Antarsuar
  25-06-2006
  Vendndodhja
  I'm Still Talking In My Dreams...
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Benson&Hedges
  Shume cifte gjate relacionit mundohen te ruajne veten e tyre nga nje shtatezani e padeshiruar. Vjen momenti i duhur per te krijuar nje familje dhe pikerisht femija. Te ngelesh shtatezene nuk qenka edhe aq e lehte vetem 25% e cifteve arrijne rezultat ne muajin e 2-3, 50% pas muajit 5-6 dhe 95% pas 1 viti, per te mos llogaritur edhe nje pjese e mire qe kane vite duke provuar dhe shpresuar.

  Doja disa mendime nga ana juaj perderisa i perket menyrave me te mira per te ngelur shtatezene , mbase edhe gojedhena, ose cfare keni degjuar nga nenat ose gjyshet tuaja.

  Faleminderit
  Nqs do te dish per pozicionin se cili eshte me i mire per mundesit me te medha per ngeljen shtatzene te femres ateher rekomandoj qe kurr te mos jet mashkulli siper femres apo dhe e kunderta femra siper mashkullit mundesit me te medha jan kur akti kryhet ne pozicione anesore ateher shancet jan me te shumta per te ngelur shtatzen femra, normale qe rol te madh loz dhe pjekja e spermes dhe e vezes.
  Respekte

 7. #7
  Banned Maska e Benson&Hedges
  Antarsuar
  07-06-2006
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga _JuSt_Me_
  rekomandoj qe kurr te mos jet mashkulli siper femres apo dhe e kunderta femra siper mashkullit mundesit me te medha jan kur akti kryhet ne pozicione anesore ateher shancet jan me te shumta per te ngelur shtatzen femra.
  Respekte
  Ky rekomandim qe na ofroni eshte ndonje experience, e keni lexuar apo degjuar?Te them te drejten nuk isha ne dijeni te pozicionit anesor qe do jepte kaq shume rezultat. Keni edhe ndonje arsye pse femra apo mashkulli nuk duhet te perdorin pozicionin siper?

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-12-2005
  Postime
  363
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kjo teknika e pozicioneve me duket pak e sajuar se nuk i pergjigjet absolutisht llogjikes mjekesore te fekondimit.
  Mjeku im gjinekollog eshte specialist sh i mire ne fushen e shtatezanive te veshtira. Di qe perdor nje kure disa mujore me trifulcan dhe pergotime ( me duket, shpresoj mos te jem gabuar me emrat e ilaeve) per te rregulluar problemet e ovulacionit qe eshte zakonisht shkaku i sterilitetit te shume femrave. nqse ndokush ka problem mund t'ju jap numrin e tij te telefonit ketu ne france

  perndryshe, pata degjuar nje grua shqiptare te fliste per avuj me leng arre, po nuk e di se sa efikase eshte kjo kure. thjesht fjale grash tek dera e shtepise. lol

 9. #9
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Antarsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,308
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Benson and Hedges,keni bere testet e fertilitetit ti dhe yt shoq?Nese jeni duke e provuar gjate nje viti,ose nese jeni mbi 35 vje dhe jeni duke e provuar gjate 6 muajsh atehere mendoj qe do ishte nje ide e mire te vizitonit mjekun specialist.Kam frike se ti po kerkon zgjidhjen e "ceshtjes" tende ne vendin e gabuar,mund te keni probleme fizike ne nje nivel tjeter dhe sa me teper qe ta zgjasni,aq me shume kohe te vyer humbisni.Kerkoni ndihmen e specialistit dhe mos u fshihni mbas statistikave.

  Ca ke perdorur ti deri tani per te pare momentin e ovulimit?Termometra vaginale ke perdorur?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Blue_sky : 09-09-2006 m 14:56
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 10. #10
  Perjashtuar Maska e kurkushi
  Antarsuar
  24-06-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
  Postime
  446
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Nuk e kuptoj kete pyetje fare...
  Mos valle do te duhej te ishte : Cilat jane menyrat me te mira per t`mos mbetur shtatzene?
  Kjo pyetje dihet, u drejtohet femrave ( sepse mashkujt gjer me sot nuk mbesin shtatzene) por pse nuk u tregohen menyra qe ato i mbrone nga shtetzenia,kur dihet qe sot 99 % te femrave shqiptare s^duan shtatzeni gjersa nga ana tjeter te bejne seks,jane te detyruara nga kushtet dhe rrethanat jetesore shqiptare edhe ne moshe te mitur!

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-12-2005
  Postime
  363
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  'hyn turpi ketu?
  nejse. 'do femer ka ciklin e vet te ovulacionit. keto gjera nuk jane matematike. psh gjate mestruacioneve supozohet qe trupi eliminon vezet e prishura (te vjetra) te pa fekonduara por ndodh qe nje femer te mbetet shtatzane edhe gjate mestruacioneve! dmth per te percaktuar taman mundesite e nje femre per te pasur femije nuk mjafton te mumerohen ditet por duhen bere analiza te specializuara dhe ndjekje te rregullt te gjinekollogu. pb tjeter mund te jete aftesia e mitres per te mbajtur nje ovule te fekonduar sepse si duhet ta dini ajo pasi zbret kanalet e mitres kapet ne murin e saj te siperm ku zhvillohet. Pb tjeter mund te jene shtatezanite jashtmitrore, dmth jashte membranes ku zhvillohet zigota. kjo shkakton mos ushqimin e fetusit i cili vdes. dmth pb mund te jene sh te pavarur nga cikli i ovulacionit.

  per kurkushin: pb steriliteti mund te kene edhe meshkujt. kur spermatozoidet e tyre jane pertace ose kur vdesin rruges. gjinekollogu nuk eshte vetem doktor per femra!

 12. #12
  Banned Maska e Benson&Hedges
  Antarsuar
  07-06-2006
  Postime
  65
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Blue_sky
  Benson and Hedges,keni bere testet e fertilitetit ti dhe yt shoq?Nese jeni duke e provuar gjate nje viti,ose nese jeni mbi 35 vje dhe jeni duke e provuar gjate 6 muajsh atehere mendoj qe do ishte nje ide e mire te vizitonit mjekun specialist.Kam frike se ti po kerkon zgjidhjen e "ceshtjes" tende ne vendin e gabuar,mund te keni probleme fizike ne nje nivel tjeter dhe sa me teper qe ta zgjasni,aq me shume kohe te vyer humbisni.Kerkoni ndihmen e specialistit dhe mos u fshihni mbas statistikave.

  Ca ke perdorur ti deri tani per te pare momentin e ovulimit?Termometra vaginale ke perdorur?
  Nuk e kuptoj pse arsyetoni kaq ngushte dhe cenoni zonen private. Tema eshte hapur per te dhene mendime ne pergjithesi per shtatezanine, jo per te bere moral.

  Per sa i perket keshillave; shpresoj tju vijne ne ndihme edhe te tjereve jo vetem iniciatorit te temes perndryshe cdo diskutim do te behej ne privat.

  Gjithe te mirat.
  __________________________

  ec me shpejt ai qe ecen vetem...

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-12-2007
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Jam 28 vjecare para 6 muajsh kam provuar te ngel shtatezane por nuk kam pasur sukses.Tre muajt e fundit kam perdorur klomifen tbl dhe pregnyl por pa sukses tash mjeku me preferon te vazhdoj edhe kete muaj me te njejten .Ju lutem qe te me tregoni cfaR TE BEJ

 14. #14
  beby Maska e jesu
  Antarsuar
  08-10-2006
  Vendndodhja
  Reklamat nuk lejohen pa lejen e admin
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ditet me te rrezikshme per te ngelur shtatzan jane titet e ooriksias(kur vezorja e muajit eshte pjekur dhe fillon per te zbritur drejte mitres).
  Si te llogarisim diten e ooriksias(pjekjes se vezores ): Sipas kanones te Naegele llogaritet praktikisht ne gra me cikel c'do 28 dite ose qe ooriksia (pjekja e vezores) ndodh ne diten e 14-te + - 1 dite(13,14,15 dite e muajit).

  Nese nje grua psh: cikli i saj mestrual ndodh me date 1 te muajit, llogarisim qe pas 14 ditesh eshte data e ooriksis(pjekuris se vezes) dhe ateher eshte dita ideale per te kryer mardhenie pasi vezoria eshte ne pjekurine e saj.
  Gjithashtu, mashkulli duhet te kete disa dite pa kryr mardhenie pasi gjendja e tij spermatozoare te jete me e pasur dhe e fuqishme , e ndihmone me teper gjendjen per te lene femren shtatzane.
  Ndryshuar pr her t fundit nga jesu : 16-03-2008 m 09:10
  Jeta eshte e bukur mjafton te dish ta jetosh!

  Fuqia ekziston brenda teje!!!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e nince_tutes
  Antarsuar
  17-12-2007
  Postime
  217
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Bravo Jesu, eshte shpjegim teorik i perkryer, eshte pikerisht receta e duhur.

  Por rekomandohet qe nga dita e 13...16, duke ditur q spermatozoiti jeton deri ne 72 ore, kurse veza e femren 48 ore.

 16. #16
  beby Maska e jesu
  Antarsuar
  08-10-2006
  Vendndodhja
  Reklamat nuk lejohen pa lejen e admin
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga nince_tutes Lexo Postimin
  Bravo Jesu, eshte shpjegim teorik i perkryer, eshte pikerisht receta e duhur.

  Por rekomandohet qe nga dita e 13...16, duke ditur q spermatozoiti jeton deri ne 72 ore, kurse veza e femren 48 ore.

  Shume e sakte prandaj behet dhe kjo llogaritje por....per ata qe nuk deshirojne te rezikojne shtatzanine duhet te bejne veprimin +- 2, si ne shembullin e me lartem qe kam dhene, ne rastin konkret kap diten e 12,13,14,15,16-te.
  5dite gjithsej per arsye nese kryejme mardhenie seksuale ne diten e 12 dhe behet derdha e spermatozoarieve breda(si ka then dhe bashkafolsia qe jeton 72 ore= 3 dite) dhe arrin te zoteroj i gjalle der me diten e ooriksis(pjekuris se vezores).
  Kujdes...! ju qe nuk doni te rrezikoni nje shtatzani te pa deshiruesme ;-)
  Jeta eshte e bukur mjafton te dish ta jetosh!

  Fuqia ekziston brenda teje!!!

 17. #17
  Behind these Hazel Eyes Maska e Lule_Bora
  Antarsuar
  30-07-2007
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga jesu Lexo Postimin
  Ditet me te rrezikshme per te ngelur shtatzan jane titet e ooriksias(kur vezorja e muajit eshte pjekur dhe fillon per te zbritur drejte mitres).
  Si te llogarisim diten e ooriksias(pjekjes se vezores ): Sipas kanones te Naegele llogaritet praktikisht ne gra me cikel c'do 28 dite ose qe ooriksia (pjekja e vezores) ndodh ne diten e 14-te + - 1 dite(13,14,15 dite e muajit).

  Nese nje grua psh: cikli i saj mestrual ndodh me date 1 te muajit, llogarisim qe pas 14 ditesh eshte data e ooriksis(pjekuris se vezes) dhe ateher eshte dita ideale per te kryer mardhenie pasi vezoria eshte ne pjekurine e saj.
  Gjithashtu, mashkulli duhet te kete disa dite pa kryr mardhenie pasi gjendja e tij spermatozoare te jete me e pasur dhe e fuqishme , e ndihmone me teper gjendjen per te lene femren shtatzane.
  Kjo mund te jete per femra me cikel te rregullt...pasi nuk eshte e vertetuar tek te gjithe....menyra me e mire eshte me ble nje test ovulimi qe te difton tamam kohen perfekte qe mund te ngelesh shtatzane.
  For all my love and hate, for all my sorrow's sake, neither today or tomorrow, i shall never break!.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e NEOLK
  Antarsuar
  10-04-2006
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  330
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Seksi i nismetares se temes duket qe eshte femer .
  Nuk desheroj te bie ne perseritje te shume faktoreve qe jane permendur ne vijm te temes , por do te shtoja nje faktor qe nuk eshte permendur . Per ngeljen shtatzane eshte me rendesi pozicioni i femres mbas perfundimit te aktit . Dhe duhet qendrimi gjysem ore shtrire me jastek poshte te ndenjurave dhe kembet larte . Kjo eshte kohe e domosdoshme e orientimit dhe mbritjes se Spermatozoitve ne kanaet e ovulacionit
  . Pait sukses

  ..............
  Ndryshuar pr her t fundit nga NEOLK : 22-04-2008 m 14:51
  Rrug' e gjat do ngare ngadal (8204)

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e pseudo
  Antarsuar
  29-02-2008
  Postime
  366
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Sapo lexova dicka interesante dhe mendova ta shkruaj, megjithese ka te beje pak me temen e hapur
  Nqs ushqeheni shume mire gjate periudhes se fillimit te barres rriten shancet qe femija te jete djale.
  Kjo qenka konfirmuar nga nje ekipe anglezesh te cilet kane bere nje studim rreth raportit kalorik te marre nga nenat gjate kesaj periudhe dhe seksi i femijes se ardhshem.
  Sipas tyre
  Ne Universitetin din Oxford moren ne studim 740 femra qe ishin ne fazat e para te conceptionit studian numrin e kalorive , vitamine dhe te gjitha alimentet e konsumuara.
  Rezultati 56% te femrave qe ndoqen nje regjim ushqimor te pasur ne kalori , ne K , ne Calcium dhe ne vitamina C, E, e B12 paten femije meshkuj.

  Sipas tyre embrioni mashkull ka nevoje per me shume energjie se embrioni femer.
  Mekanismet e sakta te ketiij fenomeni nuk dien akoma me saktesi.
  Nje gje eshte e qarte qe ushqimi i rregullt luan nje rol qendror gjate nje barre.

  Tendinca e femrave ne vendet e zhvilluara te ndjekin nje regjim hipokalorik shpjegon ne nje fare menyre uljen e ndjeshme te lindjeve te femijeve meshkuj.

  Source : Journal of Proceedings of The Royal Society B : Biological Sciences, 22 avril 2008

 20. #20
  Illegal Mind Maska e ai*
  Antarsuar
  18-04-2006
  Postime
  171
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ti duhet t dish se pr t ngjizur nj bebe, spermatozoidi dhe veza duhet t takohen n nj moment ideal. Ju duhet ta dini kur sht koha e prshtatshme.

  Kur ju dshironi dhe prpiqeni t ngjizni nj fmij, ka shum rndsi q ju t prcaktoni kohn e prshtatshme se kur duhet ta bni kt. Veza (qoft ajo perfekte )dhe spermatozoidi ( sa do i prsosur t jet ai) nuk do t jen t aft ta ngjizin nj bebe n qoft se nuk takohen me njeri-tjetrin n momentin e duhur.

  Kujdes: Prpara se t ovuloni (nxirrni vezn) bni seks shpesh- por jo shum shpesh.

  Q t ndodh ajo q doktort e quajn fertilizimi, ju duhet t planifikoni ta bni interkursn seksuale brenda 24 orve nga momenti i ovulacionit (koha kur veza e pjekur lshohet nga ovari). Ja pse mjekt gjinekolog dhe ekspertt e fertilizimit rekomandojn t bni interkurs seksuale nj dit po, nj dit jo, veanrisht javn para ovulacionit. Duke vepruar n kt mnyr, ju s paku nj her gjat periudhs fertile t do cikli menstrual, i keni krijuar mundsin spermatozoideve q t takohen me vezn. Kjo ka rndsi edhe pr faktin se duke ejakuluar nj dit po, nj dit jo, gruaja furnizohet me spermatozoide t “freskt” pa i boshatisur krejt rezervat e burrit.

  Mbani mnd: Ejakulacioni i shpesht bn q t bjer shum numri i spermatozoideve n spermn e ejakuluar dhe shanset pr ngjizje paksohen shum.

  Ja pse ju duhet t dini kohn e ovulacionit dhe duke br seks nj dit po, nj dit jo(ndonse kjo nuk tingllon mire pr disa!) nj jav para tij, ju do t gjeni kohn e duhur pr takimin vez-spermatozoid. Kjo do t thot t’i prqendroni prpjekjet pr t ngjizur fmijn tamam rreth asaj kohe.

  Por ka edhe nj arsye tjetr t rndsishme pse ju duhet ta dini kohn ekzakte t ovulacionit. N qoft se ju jeni nj ift q krkoni t bni nj djal ose nj vajz, pra ta zgjidhni vet gjinin e fmijs tuaj t ardhm, ju duhet t dini mir momentin e ovulacionit dhe n raport me kt t prcaktoni kohn kur duhet t bni seks q t bni nj djal dhe kur duhet pr t ngjizur nj vajz.

  Sot shkenca i ka rritur shum mundsit q prindrit ta zgjedhin gjinin e fmijs q do t ngjizin. Gjith puna qndron tek dijenit q duhet t keni pr kt.

  A ka mundsi q ta prcaktoni kohn e ovulacionit?

  Po, ka mundsi dhe mnyrat si bhet kjo, n mnyr shum t prgjithshme,do t’i prshkruaj m posht. Hollsi dhe shprehi praktike pr kto metoda ju do t’i msoni duke pyetur dhe biseduar me mjekun tuaj gjinekolog ose mamin tuaj.

  1-Bni kalendarin e ciklit tuaj menstrual.

  Nj nga keqkuptimet m t mdha q kan shumica e njerzve lidhur me fertilitetin sht: do grua e nxjerr vezn nga ovari n ditn e 14 t ciklit menstrual. Kjo sht e vrtet vetm pr ato gra q kan cikl t rregullt 28 ditsh. N qoft se keni nj cikl shum t rregullt, m t gjat ose m t shkurtr se 28 dit,ju do ta llogarisni ditn e ovulacionit duke zbritur dy jav nga data q ju pritni t’u vin menstruacionet e radhs. Pr shembull: Nj grua me cikl t rregullt 30 ditor do t ovuloj probabilisht rreth dits s 16 t ciklit; nj grua me cikl t rregullt 26 dit, rreth dits s 12 t ciklit.

  2- Regjistro temperaturn e trupit n kohn e zgjimit.

  T matsh temperaturn e trupit prpara se t ngrihesh nga shtrati n mngjes sht nj mnyr tjetr pr t prcaktuar ovulacionin. U duhet nj termometr special q mat temperaturn bazale t trupit (TBT) n t dhjeta t grads, kt e bleni n farmaci. Pasi veza lshohet nga ovari, TBT rritet disa viza dhe mbetet lehtsisht e ngritur deri prpara se t filloj periudha tjetr menstruale. N qoft se cikli menstrual sht i rregullt, duke prcaktuar temperaturn e trupit n kohn e zgjimit pr disa cikle ju do t mund t prcaktoni momentin e ovulacionit. Mbani mnd: N kohn q TBT rritet, ovulacioni ndodhi dhe ka mbetur pak koh q veza t fekondohet; do t jet ideale q spermatozoidet t presin n tubat e Fallopit kur veza do t lshohet nga ovari.

  3-Kontrolloni mukusin e qafs s mitrs.

  Ndryshimet n mukusin e qafs s mitrs ndihmojn t prcaktoni fazn fertile pa ndihmn e ndonj aparati special. Pak dit pas periodave, mukusi cervikal sht ngjits dhe i trash; pastaj fillon t hollohet. N qoft se ai bhet rrshqits dhe q zgjatet midis dy gishtave – afrsisht si e bardha e vezs- kjo tregon kohn kur gruaja sht m fertile.

  4-Prdorni nj monitor fertilizimi

  Kur cikli menstrual nuk sht i rregullt, nj kit q parathot ovulacionin mund t’u ndihmoj pr t prcaktuar fazn fertile. Shumica e kiteve prdorin urinn e mngjesit pr t matur hormonin e luteinizimit (LH), i cili rritet menjher para ovulacionit. Kto kite blihen n farmaci.

  Ju duhet t bni interkurs brenda 24 orve nga ovulacioni

  Nj kit tjetr ovulacionisht ai q prcakton nivelin e estrogjenit n pshtym. Vini pak pshtym n nj xham sahati, ose lente gjyslyqesh dhe e shikoni at nn mikroskop (q e ka vet kiti ) nj figur n form deg fieri tregon pr fazn fertile t ciklit.

  Aparatet m t reja pr t dalluar ovulacionin q quhen OV atch, monitorojn nj tjetr lng trupor: djersn. Ato duken dhe vendosen si or dore. Paisja prmban sensor q kontrollojn rritjen e sasis s klorurit n djers. Kjo rritje paraprin nj rritje t LH, kshtu q ju jeni t paralajmruar se ovulacioni do t ndodh n pak dit.
  "Ata qe nuk e kujtojne te kaluaren jane te denuar ta perserisin!"

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Madrid: Mashkulli shtatzn pret binjak
  Nga strange n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 25-03-2009, 14:33
 2. Mnyrat q prdor pr t vrar mafia shqiptare
  Nga Shijaksi-London n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 31-08-2005, 21:27
 3. Tkan ngelur edhe pes minuta!
  Nga Mjellma n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 30-08-2004, 23:10
 4. Vret veten dhe gruan shtatzene
  Nga Arlind n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 04-02-2004, 18:56
 5. Moda e re, te martohesh shtatzene
  Nga Beqari002 n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 07-07-2003, 04:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •