Close
Faqja 2 prej 13 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 254
  1. #21
    Ta haj zemren? Maska e Evi_pogradecari
    Anëtarësuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    170
    Ia mbeshtes mendimin Barbiet . Ka shume te drejte...
    CuNi Me PaNtAlLoNa Te GjErA

  2. #22
    Citim Postuar më parë nga Evi_pogradecari
    Ia mbeshtes mendimin Barbiet . Ka shume te drejte...

    lol
    ja ky qe ka qene ne Fl, sa mire e di :P
    --------------------------

  3. #23
    Perjashtuar Maska e kurkushi
    Anëtarësuar
    24-06-2005
    Vendndodhja
    Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
    Postime
    446
    Nese kjo pyetje u drejtohet atyre qe e njohin Florida-n,atehere do ishte me vend!
    Njeriut per t`i pelqyer nje gje,se pari duhet ta kete ate dhe ta shijoje e tek pastaj (ndoshta) mund te pergjigjet ne i pelqen apo jo! Kjo ne bote quhet Degustation!

  4. #24
    Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
    Anëtarësuar
    02-09-2004
    Vendndodhja
    Aty ku mos qofsha
    Postime
    412
    Citim Postuar më parë nga shkodrane82
    Te them nje pune per femnat psh nqs ne NJ ke fillu ne mall si psh macys etc etc me 7 $ e pak ketu fillon me 9 $ pa diskutim. Dhe cashiere te punosh e ke me mire.
    Shkodrane ti ke te drejte kur bie fjala per punera qe paguhen pak, dmth <$10. Me mire te punosh me $10/ora ne FL sesa ne NY/NJ. Ama ne FL veshtire se paguhesh me me shume se $10/hr nqs nuk ke nje profesion, kurse ne NYC gjen pune ne pastrim me union me $18/hr, dicka qe s'ekziston ne FL.

    Ndersa per profesioniste si doktor, avokat, accountant apo inxhinier, Veri-Lindja eshte shume me terheqese pasi paguhesh me mire dhe ka me shume vende pune.
    BRIGADA E KUQE PERJETE

  5. #25
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar më parë nga BarBie_GirL
    i hate Florida
    me boring se Florida, nuk ka ku te veje me
    leqe nuk del dot jashte njehere, se te mbahet pipza, nuk merr dot fryme, po eshte teper boring. Isha ne FL 2 vjet, dhe leviza dhe njehere ne NYC ku isha. Rrini se ne Florida vetem pleq e plaka ka, ci pelqeni aman. Ka 6 muaj candoja ime, dhe mezalla se shitet, se ka rene marketi, te gjithe njerzit po ikin.
    A thu se po flitet per Nagasakin .

    Where does a thought go when it's forgotten?

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga BarBie_GirL
    i hate Florida
    me boring se Florida, nuk ka ku te veje me
    leqe nuk del dot jashte njehere, se te mbahet pipza, nuk merr dot fryme, po eshte teper boring. Isha ne FL 2 vjet, dhe leviza dhe njehere ne NYC ku isha. Rrini se ne Florida vetem pleq e plaka ka, ci pelqeni aman. Ka 6 muaj candoja ime, dhe mezalla se shitet, se ka rene marketi, te gjithe njerzit po ikin.

    ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha cna shkrive, epo po te shkosh ne Naples boring di jete ahahahahahhahahahahahah

    ne florida enderro me ardh gjith bota e u bot ju me e sha ikni mor anej

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-05-2005
    Postime
    154
    un kam qen ne florida nja 2 her dhe sme ka pelqy fare


    si fshat me osht duk

  8. #28
    Kalimtare e rastit... Maska e AMERIKANJA06
    Anëtarësuar
    03-06-2006
    Vendndodhja
    shba
    Postime
    168

    Talking

    Do me pelqente te jetoja diku ne Florida(Orlando mbase), per arsyen e vetme qe s`do kisha nevoje te blija pallto dimri, apo veshje dimri,adhuroj plazhin, mundesisht ta bej veten 12 muajt e vitit ne plazh(oqean kuptohet)
    -Lirine kerkon?!-Pushka s`ka cark!Fluturimin do?por krahet s`i hap.Me rraso je veshur.Zotin e tall!Kush je ti?!-Perendi a djall?!

  9. #29
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    po po me pelqen florida te jetoj nga nendori deri ne mars.
    Prill-Tetor te piqet lekura.1 here ne 9 muaj ja fut edhe nje tornado per qef.Se kush tha ketu Florida eshte boring.E ke pare disney land ne Orlando.Fantastik.Kam qene te MGM.Ka shume vende te bukura edhe jashte Miamit.FT lauderdale eshte bukur,edhe xheksoniville,key biskay jepen skutera uji me qira,flas si turist qe kam qene 2 jave.per te jetuar mbase eshte me ndryshe.Edhe lokale malle,rezervate krokodilash etj i ka te bukura.
    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 11-10-2006 më 14:44
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  10. #30
    ciao belli !!! Maska e donna76
    Anëtarësuar
    30-08-2005
    Postime
    1,491
    Ne fakt ka qene gjithmone nje nga mendimet e mija...
    ju pelqen te jetoni ne Cremona? mua jo!
    "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anëtarësuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061
    Citim Postuar më parë nga nitiG
    ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha cna shkrive, epo po te shkosh ne Naples boring di jete ahahahahahhahahahahahah

    ne florida enderro me ardh gjith bota e u bot ju me e sha ikni mor anej

    Po mer bab po, endrrojne Jevgjit e Porto Rikos e bythshpumit e Kastros se asnje Amerikan me 2 pare mend, 3 klase shkolle e 2 grame ambicje nuk rri ne Florida. A e ke idene ti mer filozof se Miami eshte qyteti me i varfer i Amerikes per madhesine qe ka. Florida eshte vend vec per pushime.
    1) Florida nuk ka mundesira- rrogat shume te ulta, industria eshte e pakrahasushme me shtete e tjera. Ndoshta ngaqe eshte shtet i rri por te ardhurat ne Florida jane te pakten 20-30% me te ulta se ato qe gjen ne Veri-Lindje e ndoshta 50% me pas se ato ne Kaliforni. Industria eshte per ibret, shume pak biznese e kane qendren ne Florida, dhe akoma me pak mbijetojne aty.

    2) Infrasturktura eshte qesharake. Marrim Miamin per shembull meqe nuk te pelqyen ato qytetet qe permende kjo pilivesa me lart. Ka vetem nje autostrade jug-veri dhe vetem nje lindje perendim. Ktahasoi keto me 3 qe gjen ne cdo drejtim ne Philly apo Boston dhe e ke te lehte te kuptosh pse Florida ka trafikun me plehre ne East Coast (pas Nju Jorkut). Haroje pastaj Transportin publik. Ca lesh te permendesh, 30 autobuza ka gjithsej qyteti, harroi metrote apo trenat.... po s'pate makine vdes.... Transporti publik eshte nj nga treguesit kryesore te pasurise se shtetit.

    3) Florida eshte e mbushur me rrob plehra. S'ka mbet Kubanez e Hispanik i rangut te trete pa u mbledh ne ate hale shtet (se te gjithe te rrangut 2-1 jkane leviz lart). Kjo ndoshta dhe shpegon si mungesen e biznesit (te cilit i duhen rrob me shkolle) si rritjen e kriminalitetit.

    4) Florida eshte nga vendet me te shtrenjta per te ardhurat qe mer. Komplet i pa-justifikueshem cmimi i shtepive ne Florida. Florida nuk ka cfare te ofroje pervec turizmit, e turizmi vetem nuk e mban dot popullsine. Per rrogat qe ofrohen cmimet jane qesharake. Vertet shpite ne Philly apo Boston mund te jen 300 apo 400 mije por dhe rroga mesatare eshte tek 50 mije/vit. Ne Florida me 40/vit njerzit bejne feste.

    Nuk po permend Uraganet, qe kane shkateruar komplet siperfaqet e gjelberta dhe nuk ka nje park apo nje lulishte te sakte (Ne Miami), pervec palmave qe jane bima me e qelbur. E si pasoje e Urraganeve dhe siguracioni i shtepive qe eshte 3 here me i larte se ne shumicen e Amerikes e biles qe po pritet te jete vend qe nuk e kap me me dore asnje shoqeri Siguracioni.

    Florida eshte vend per pushime, dhe biles sa me shpesh qe vete aq me plehre te duket.
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

  12. #32
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Me ke ke bo llafe R2T, qe qeke me nerva?

    Nje pyetje kam une. Pse Florida eshte vend per pushime ?

    P.S Per te ardhurat vjetore ke ekzagjeruar.
    Une personalisht vetem me "bejtet" bej me shume se 40.000 ne vit (loL). Mos llogaris te tjerat.
    Hajt qetesohu tani, se me mire do behet.
    Where does a thought go when it's forgotten?

  13. #33
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Citim Postuar më parë nga benseven11
    po po me pelqen florida te jetoj nga nendori deri ne mars.
    Prill-Tetor te piqet lekura.1 here ne 9 muaj ja fut edhe nje tornado per qef.Se kush tha ketu Florida eshte boring.E ke pare disney land ne Orlando.Fantastik.Kam qene te MGM.Ka shume vende te bukura edhe jashte Miamit.FT lauderdale eshte bukur,edhe xheksoniville,key biskay jepen skutera uji me qira,flas si turist qe kam qene 2 jave.per te jetuar mbase eshte me ndryshe.Edhe lokale malle,rezervate krokodilash etj i ka te bukura.
    Beno edhe une para se me ardhe ne FL pergjithmone nga NJ kam mendu obobo si dona me ja kalu veren a thu ka me kete nxehte i madh, por ta them me 100% qe vera nuk me eshte duke gogol fare. Biles nga temperaturat qe shifja me nxehete ka kene ne Shkoder, dhe ne NJ ka arrite me shku dhe 110 kam pa ne lajme, e ketu max ka kene te 100.


    Tulipani i Zi kush te tha ty se s'ka pune me union ne FL, sa te duash ke zyra qe i kam pa vede verdalle, jo po Local 395 union workers etj etj.
    Pune ka sa te duash vec a je i zoti me punu, Fl eshte vend ne ndertim per cdo dite dhe ka mundesi te reja sa te duash. Shume e sigurte nuk jam po agjenti i real estate qe kam pase une nje djale shume i pergatitun me ka thane qe 1000 njerez ne dite move to florida.Popullsia perdite rritet, dhe kendej ca ka te mire qe mundesh me afford nje shtepi shume komode qe ne NJ e NY spreket me pupel...dhe normalisht duke ba leke njesoj ose me shume te themi duke jetu ketu. Une normalisht flas nga pervoja personale, pasi cdo kush i ka rrethanat e ndryshme.

  14. #34
    Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
    Anëtarësuar
    02-09-2004
    Vendndodhja
    Aty ku mos qofsha
    Postime
    412
    Citim Postuar më parë nga MI CORAZON
    P.S Per te ardhurat vjetore ke ekzagjeruar.
    Une personalisht vetem me "bejtet" bej me shume se 40.000 ne vit (loL). Mos llogaris te tjerat.
    Hajt qetesohu tani, se me mire do behet.
    Shume e forte kjo llogjika ku argumenti per "rrogat mesatare me te uleta" rrezohet me nje shembull personal.

    Citim Postuar më parë nga shkodrane82
    Tulipani i Zi kush te tha ty se s'ka pune me union ne FL, sa te duash ke zyra qe i kam pa vede verdalle, jo po Local 395 union workers etj etj.
    Me thene te drejten as nuk me ka vajtur mendja te pyes ndonjehere thjesht u nisa nga fakti qe jashte NYC unionet jane shume te dobeta. Edhe nese ka rrogat jane me te uleta se ne NYC.

    Sido qe te jete une i bashkohem mendimit te R2T mbi Floridan dhe Miami-n ne vecanti; I wouldn't be caught dead in Florida.
    BRIGADA E KUQE PERJETE

  15. #35
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Tulipani, sa ben nje vize per NY? Se du me ardh aty, por s'di se si.

    Sa naze kemi ne provinicialet ore? Mbetem duke u qare. Jo s'na pelqen Florida, jo s'na pelqen NY, Parisi, London...etj etj.
    S'kam lexu kurre ndonje tirons ketu ne forum te qahet . Interesante kjo !
    Where does a thought go when it's forgotten?

  16. #36
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Shihet qarte se ku eshte mireqenia me e larte. Na prisni per pushime floridiane ... (lol)
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  17. #37
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar më parë nga PINK
    Shihet qarte se ku eshte mireqenia me e larte. Na prisni per pushime floridiane ... (lol)
    U mean... se kush i ka faqet si simite?
    Where does a thought go when it's forgotten?

  18. #38
    Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
    Anëtarësuar
    02-09-2004
    Vendndodhja
    Aty ku mos qofsha
    Postime
    412
    Citim Postuar më parë nga MI CORAZON
    Tulipani, sa ben nje vize per NY? Se du me ardh aty, por s'di se si.
    Varet ne se e do fallco apo te vertete dhe nqs do pagush me euro apo me dollare.

    "Zemra Ime" ti je mire aty ne Florida se je hispanizuar tashme.
    BRIGADA E KUQE PERJETE

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    Po Me Njeren Te Jetoja Ne Florida
    Shume Do Doja

  20. #40
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar më parë nga Tulipani Zi

    "Zemra Ime" ti je mire aty ne Florida se je hispanizuar tashme.
    Perkundrazi, tani te gjithe hispaniket ketu , kendojne neper rruge" Enver Hoxha hej tungjatjeta,sa kto...".
    Where does a thought go when it's forgotten?

Faqja 2 prej 13 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Shqiptarët në Florida, USA
    Nga ILovePejaa në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 407
    Postimi i Fundit: 21-05-2016, 04:50
  2. Në ç'shtet apo qytet të botës keni qejf të jetoni?
    Nga s0ni në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 335
    Postimi i Fundit: 10-07-2011, 07:06
  3. Krijo nje unaze diamanti sic te pelqen.
    Nga benseven11 në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 07-06-2009, 11:15
  4. Përshtypjet gjatë vizitave në Shqipëri!
    Nga Brari në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 03-04-2009, 05:43
  5. Ajo qe me pelqen tek ty.!
    Nga sweet_dreams në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 271
    Postimi i Fundit: 29-03-2009, 00:30

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •