Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  “Lugina e ujqrve”

  ----------- “Lugina e ujqrve” sht filmi q ngjan me “Kodin e Da Vinit” pr mafien n Lindjen e Mesme dhe kinema luftn n Irak. Protagonist jan edhe Sharon Stone, Andi Garcia, Billy Zane dhe Gary Busey ------------------------------------


  ---------- MITI I NJE ANTI-RAMBOJE -------------------------------------

  Pentagoni lshoi urdhrin pr trupat amerikane kudo q ndodheshin, q t mos e shihnin filmin dhe t mos debatonin me njeri n lidhje me t. N Irak filmi sht ndaluar nga qeveria e Bagdadit, por thuhet se sht br nami me kopjet q kalojn dor m dor -----------------------

  Aktort Billy Zane dhe Gary Busey u kritikuan shum nga shtypi amerikan pr marrjen pjes n nj film t till, aq sa Billy Zane u detyrua t deklaronte q nuk e dinte prmbajtjen e filmit. Para se t xhirohej, si aktor t mundshm qen prmendur dhe Al Paino e Roberto De Niro--------------- ---------------


  Lugina e ujqrve” sht nj serial q filloi para 3 vjetsh dhe prfundoi para 2 mua jsh me pjesn e 97. Filmi quhet “Lugina e ujqrve – Irak” dhe si skenar nuk ka t bj me serialin, por sht thjesht nj aventur e re e 4 personazheve t serialit n Irak pas odises s serialit. Seriali n shum drejtime i ngjan “Oktapodit”. N qendr t skenarit sht nj agjent i nj shrbimi sekret turk, patriot i flakt, nacionalist dhe me nj ngjyr neo-osmane dhe myslimane, ndonse nuk i thot jo ndonj gote apo nuk i refuzon t dashurs nj nat pasioni. N skenn e par t tij, Ali Xhandan shfaqet si nj komandant mjekrosh i UK-s n Kosov, ku drejton nj prov bastisjeje t nj shtpie q tregon “profesionalitetin” e tij. Pas ksaj e thrret shefi nga Turqia pr nj operacion shum t rndsishm dhe ktu kuptohet (nga shikuesi), q ky sht agjent turk, i cili merr pjes n detyra e n vatra t ndryshme t globit, q kan lidhje t drejtprdrejt apo t trthort me Turqin, ku i ndihmon pals myslimane apo turkofile. Operacioni i radhs sht n Turqi, me mision shkatrrimin e mafies. I sajohet nj aksident, konsiderohet i vdekur dhe me operacion plastik i ndryshohet fytyra, zri, si dhe i jepet nj identitet tjetr. Kshtu, me emrin Polat Alemdar ky deprton n mafie, duke u afruar shum me nj tip jo fort t rndsishm, por shum ambicioz, i cili ngatrrohet n lloj-lloj punsh, duke e ngatrruar edhe Polatin gjithashtu, t cilit nis t’i dgjohet nami n botn e nndheshme. Pak a shum deri n gjysmn e serialit fokusohet n mafien e rrugs, duke dhn dhe pjesza se si funksionon mafia n prgjithsi. N krye t sistemit sht “kshilli” i kryesuar nga “baroni”, i cili n publik njihet si biznesmen. Kshilli drejton nj kapital t pist, pothuajse sa buxheti vjetor i shtetit. Jepen marrdhniet e mafies me mafiet e huaja, me shrbimet sekrete, me shtetin etj. N skenar prfshihen shum ngjarje aktuale, si problemi i Qipros, prmbysjet n Ukrain e Gjeorgji, zgjedhjet n Azerbajxhan, politikat amerikane t drogs n Afganistan, ngjarje q kan br jehon n Turqi e q kto fshihen n nj vello misteri. Pra, prpiqet t hidhet drit mbi zhvillimet aktuale me nj “thua vall?” n fund. Ndrkoh sht dhe ana psikologjike e mafies. Bosa t fuqishm, por jo t lumtur, q kur e qajn si fmij, me tragjedi familjare, vajza q u dalin prej duarsh, duke u shkaktuar dhimbje etj. Tregohet ashprsia dhe pamshirshmria e rrugs etj. N nj moment punt bhen paksa lmsh dhe shefi i Polatit vritet nga nj tjetr kanal sekret i shtetit. Ndrkoh, Polati sht njohur me t dashurn e tij t jets s vjetr, e cila sht avokate dhe nga disa rrethana e gjen veten t ngatrruar n punt e mafies. Edhe si Polat ka miqsi t ngusht me t, por nuk pranon t’i oj deri n krevat marrdhniet. N nj gazet kjo sheh nj fotografi t Aliut si komandant i UK-s dhe nis t dyshoj lidhur me aktivitetin e tij (t cilin e dinte pr diplomat) dhe puna shkon deri atje sa hap varrin dhe kupton se Aliu nuk ka vdekur. Hulumton m tej dhe mson se Aliu sht jetim dhe i adoptuar nga familja q e ka rritur (babai, nj imam i vjetr xhamie gjithnj i prlotur e me vargjet e Rumiut Hazer n xhep), flet me drejtoren e jetimores nga ku sht marr Aliu, vjedh prej saj nj fotografi t vjetr, e cila prhapet dhe bie n duart e shtetit e t mafies. N foto, bashk me drejtoreshn sht dhe shefi i Aliut dhe baroni i mafies. N nj moment baronit, i cili e ka ngritur goxha Polatin n pozit brenda mafies dhe i ka besuar sigurin personale, i vjen nj mesazh i koduar q thot: “Filan dat te tempulli”. Ky shkon te tempulli, i cili sht nj si pun zindani i nndheshm e i errt me turlilloj simbolesh, ku mbahet nj ceremoni nga njerz t maskuar q kndojn vargje latinisht. M i madhi i tyre i thot “q ti s’je prpjekur sa duhet pr interesat tona, na ke ln n balt (aludohet veanrisht pr mospranimin e rezoluts pr kalimin e trupave amerikane nga Turqia) etj., dhe aty e vrasin. Pastaj sajohet sikur e ka vrar nj i dehur n rrug. Ndrkoh, e dashura e Aliut i ka uar m tej krkimet dhe n nj analiz prfundimtare msohet se Aliu sht djali i baronit, i rrmbyer n fmijri nga vet shefi i tij pr t’u strvitur kundr t atit. Polati, n t njjtn koh, mson kt dhe vdesonale,kjen e baronit e turbullohet. Por ende nuk e di njeri q Polati sht Aliu. Tashm, kt e ka msuar MOSSAD-i, q gjithsesi nuk przihet n ksi lloj punsh, si dhe organizata e fsheht botrore q vret baronin. Kjo organizat, nga simbolet, ceremonit etj., jepet t kuptohet se i ka rrnjt n sektet mesjetare si Templart, Iluminati, t cilt jan sionist dhe komandojn tr botn. Polati, ndrkoh, bhet baron, por kjo organizat ndrhyn energjikisht dhe i bn punt lmsh, duke e shkatrruar mafien e dal jasht kontrollit, q vet kishte ndrtuar dhe duke e uar Polatin n Siri pr ta detyruar t bj atentat ndaj Kryeministrit libanez gjat nj vizite t tij, n mnyr q e gjith Lindja e Mesme t bhet orap (ktu aludohet se kush mund t fshihet pas atentatit ndaj Refik Haririt. M tej, kta krkojn dhe nj kriptekst (nj lloj kutie me kod) t ish-baronit, ku ai ka fshehur shnime q i ka mbajtur gjat viteve, t cilat vn n rrezik organizatn. Polati arrin t shptoj pa e vrar Kryeministrin libanez dhe kthehet n Stamboll, ku arrin ta shtij n dor kt kuti dhe shnimet n t. Aty prmendet emri i organizats “T zgjedhurit e Lart” dhe tregohet se si ata kan organizuar 11 Shtatorin, Luftn e Gjirit e nj mori gjrash. M n fund organizata i drgon nj avion, i cili e merr dhe e on n Amerik te maja e piramids, ifti Amon (Andy Garcia) dhe Lisa (Sharon Stone), t cilt si sugjeron emri Amon jan hebrenj. Aty pastaj bhen dialog mes Polatit dhe atyre e si prfundim Polati u thot q nse e vrasin t gjitha t fshehtat do t’u dalin n pah dhe kshtu shpton e kthehet n Turqi, ku dorzohet te shteti. Fjalia e fundit e shqiptuar nga Polati sht “Nj dit patjetr ne (turqit) do ta komandojm botn”. Andy Garcia dhe Sharon Stone pra shfaqen vetm gjysm or n pjesn e fundit t serialit dhe n nj sken t vogl “introduksuese” n pjesn e parafundit. Xhirimet ku marrin pjes Stone dhe Garcia jan br n Los Anxhelos. Filmi “Lugina e ujqrve” e merr temn nga nj bastisje e amerikanve ndaj disa trupave turke n Sulejmanije t Irakut n 2003-in, pak pas pushtimit. Aty u arrestuan 11 komando turq, duke iu vn torbn n kok (m pas u liruan). Turqve u ka ardhur e vazhdon t’u vij shum rnd nga kjo ngjarje, sepse dihet se ’vler ka figura e ushtarit n mentalitetin turk. Filmi fillon kur oficeri i asaj skuadrs komando, pas disa vitesh depresioni nga ngjarja n fjal, vendos t’i jap fund jets dhe madje e bn kt, por duke ln pas nj letr pr Polat Alemdarin, ku i lutet t shkoj n Irak dhe t hakmerret pr bastisjen. Polati pa nj pa dy merr 3 ndihmsit nga koha e mafies dhe ia mban pr n Irak. Por gjrat atje nuk jan aq t thjeshta. Dashur pa dashur, Polati hakmerret jo vetm pr ushtart turq, por pr gjith popujt e rajonit. Kjo, sepse komandanti amerikan, Sam Marshall (Billy Zane q luan t fejuarin e Rozs te “Titaniku”), e ka t rnduar ndrgjegjen me shum ngjarje t tjera. Njher bastis nj dasm n nj qytez kurde, ku vret 30 e sa njerz me pleq e fmij prfshir dhe dhndrin, si dhe arreston shum t tjer. Nusja krkon t hakmerret, duke dashur t bhet kamikaze, por i ati (aktori sirian Ghassan Massoud q luan Salahadinin te “Mbretria e Qiellit” – Kingdom of Heaven), nj shejh Kadirij m t but i shpjegon se sulmet kamikaze nuk kan vend n islam dhe e kshillon t bijn t bj durim. Kjo sht nj nga skenat m prekse t filmit. N film sht dhe nj doktor amerikan me origjin hebrenje, (Gary Busey – dy her kandidat pr “Oskar”), i cili merr organet e t burgosurve irakian n Ebu Graib dhe i shet n Amerik, Angli dhe Izrael. Figura e tij ka shkaktuar reagime n Izrael me akuza antisemitizmi etj. N serial nj vend t rndsishm z zhargoni i mafies me dialog si duele rapsodsh, ku secili prpiqet t thot nj fjal m t kondensuar alegorikisht dhe metaforikisht se tjetri dhe Polati -kuptohet n kto dialog - del gjithnj fitimtar, por pas fjals s komandantit amerikan n film hesht dhe thot vetm: “Un nuk jam as politikan, as diplomat e as ushtarak. Un jam thjesht turk dhe ti ke pr ta vn n kok kt torb”. Amerikani pra prfundon me kok n torb, por dhe Polatit e identitetit q ai prfaqson i mbetet nj njoll, “tri pika” pas prfundimit t “lumtur” t filmit.

  --------------------------------reagimet ndaj filmit ----------------------

  Aktort Billy Zane dhe Gary Busey u kritikuan shum nga shtypi amerikan pr marrjen pjes n nj film t till, aq sa Billy Zane u detyrua t deklaronte q nuk e dinte prmbajtjen e filmit! Kryekomandanti i forcave amerikane n Irak, deklaroi q gjithka n film, masakrat, torturat, arrestimet masive etj., ishin thjesht fantazi dhe nuk kishin t bnin me realitetin. Kur filmi nisi t shfaqej n Evrop muaj m par, Pentagoni lshoi urdhrin pr trupat amerikane kudo q ndodheshin, q t mos e shihnin filmin dhe t mos debatonin me njeri n lidhje me t. N Irak filmi sht ndaluar nga qeveria e Bagdadit, por thuhet se sht br nami me kopjet q kalojn dor m dor. Ndrsa n opinionin turk, disa e konsiderojn filmin si nj “masturbim” pr t knaqur ndjenjat e lnduara me pushtimin e Irakut dhe si dika pa vler, madje nj komedi e dshtuar, q vetm sa i bn njerzit t harrojn realitetin e hidhur. Ka nga ata q e ngren n qiell filmin, ngaq paraqet guximshm fakte, t cilat media i anashkalon. Ka dhe nga ata t cilt nuk para gjykojn prmbajtjen e filmit, por e trajtojn at si nj fenomen n kinematografi, ku ka pra nj prmbysje rolesh, pr mir apo pr keq. Ndrsa komenti i vet realizuesve ka qen: “sht thjesht nj film”. Edhe nga ana teknike filmi prbn nj gur kilometrik n kinematografin turke. sht filmi me koston m t lart deri tani prej 10 milion dollarsh. Jan prdorur rreth 3000 figurant e kostume dhe n film fliten 4 gjuh: anglishtja, turqishtja, kurdishtja dhe arabishtja. Para se t xhirohej, si aktor t mundshm qen prmendur Al Paino dhe Roberto De Niro, por kjo nuk u realizua dot. Skenat aksion jan t suksesshme dhe sht dhe nj sulm kamikaz goxha i arritur teknikisht. Xhirimet jan br trsisht n Gaziantep t Turqis dhe kan zgjatur 42 dit. Aktori kryesor q luan Polatin, Nexhati Shashmaz, studion pr Sociologji n Amerik.--------------------
  Ndryshuar pr her t fundit nga forum126 : 10-08-2006 m 18:26

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-09-2009
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  "KURTLAR VADISI" dhe "KURTLAR VADISI PUSU" per mua eshte dhe do te mbetet nje nga serialet me te bukur ne BOTE....Eshte nje nga serialet qe shfaq vetem "REALITETIN", ja vlen t'a shikosh kete superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr r serial.Une nuk njoh asnje serial asnje film pervec "KURTLAR VADISI" "LUGINA E UJQVE" "LUGINA E UJQVE KURTHI"....Jane superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr fantastikkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •