Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  Problemet dhe shqetsimet n nj ndarje!

  Simptomet apo shenjat q i paraprin ndarjes

  - Fjalosjet e shpeshta rreth gjrave q n fazn e t dashuruarit as q vrehen.

  Edhe kur m s'ka arsye partnert tashm t distancuar nga dashuria pr njri tjetrin, mes vete fjalosen rreth asaj se kush e ka filluar fjalosjen! Kur m s'ka dashuri, irriton prekja e partnerit. Tashm dika shtyer t ndrrojn gjrat q kan qen ur lidhse me partnerin, madje qoft ajo edhe ndrrimi i vetm i e-mail adress. Papritmas konstatoni se keni krijuar lidhje dashurie me njeriun e huaj pr ju!

  N ann tjetr n at zbrazti shpirtrore ju shfaqet personi nga e kaluara e juaj apo ndoshta dhe dikush tjetr q momentalisht ua trhjek vmendjen. Nse tashm vreni kto shenja n vete apo te partneri, duhet t filloni t mendoni se koha sht q t zgjedhni rrugn m t mir t mundshme pr lidhjen tuaj dhe t'i vendosni pik t gjitha marrzive. Natyrisht se asnjher nuk sht keq t shptoni nj lidhje me personin q dikur pr ju ka qen gjithka, por n ann tjetr nuk e vlen t mundoheni nse tashm nj koh ndiheni t paralizuar n at lidhje.

  Zhdukja e qet

  Mnyr m e zakonshme e ndrprerjes s lidhjes sht ajo e ngadalshme, e qet duke u larguar gradualisht dhe duke shpresuar se partneri do t'ju harroj apo do ta gjej dik tjetr. Si arsyetim gjeni se jeni shum t zn me pun, smundeni t dilni etj. Kshtu bni gjithka q me partnerin tuaj ta mbani distancn. Nuk lajmroheni n telefon, e ndrroni numrin etj. Duhet t kihet parasysh se kjo metod funksionon vetm te lidhjet e shkurta, q kan zgjatur vetm 2-3 muaj.

  Ndarja sy m sy

  Shum psikolog pajtohen se mnyra m e mir e ndarjes sht kur t ulet ifti sy m sy dhe qet, por me vendosmri i sqarohet partnerit se asgj personale kudr nuk keni, mirpo problemi sht se lidhja nuk funksionon. Lamtumir, dhe mos lini ura prapa vetes. Kjo sht mnyra m e mir pr ta liruar edhe partnerin.

  Gnjeshtrat

  sht zgjidhje e vshtir, por ndonjher gnjeshtra sht m e mir se realiteti i hidhur. P.sh sht m mir t shpikni dika dhe t thuani se: " kam gjetur dike tjetr dhe dua t jem me t" se ta thuani t vertetn e hidhur t llojit:" m me dshir do t fleja n shtall se sa t hy srish me ty n shtrat". Nse prcaktoheni t zgjedhni gnjeshtrn q sht e leht dhe pr t ciln edhe partneri do t kuptoj se nuk sht arsye e vrtet, duhet t jeni t vendosur. P.sh: "nuk jam i gatshm t obligohem", apo "dua t prcaktohem pr karier n pun". Shum vshtir e ka partneri q t mos i pranoj kto arsyetime.

  Ndarrja rreth e rrotull

  Shpesh ndodh te shum ifte q ndarrja t zgjas m gjat se vet lidhja n dashuri. Edhepse njri nga partnert nuk e do m tjetrin, gjen arsye t stilit, "nuk dua ta lndoj". Thjesht i frikohet ndjenjs s fajsis dhe me kt mendon se bn pun t madhe duke vazhduar q ta mbaj lidhjen t paralizuar. N t shumtn e rasteve kjo sht ndarje m e dobt e mundshme, dhe nj gj t ktill vrtet nuk e merriton njeriu me t cilin i ke ndar madje s paku edhe nj muaj t vetm t jets sate. Shum m tepr ka pr ta muar vendosmrin tnde ather kur t kthjellt dhe kupton se vrtet vrtet ka mbetur shum pak n at lidhje, se sa nj dit papritmas t vetdijsohet se pikrisht ju jeni personi q ia keni shkatrruar jetn ngase e keni mbajtur lidhjen t paralizuar vetm duke aktruar!
  Ndoshta ju kujtohen filmat brazilian apo serit tjera t dobta ku partnert ndahen 17 her brenda vetm nj muaji, dhe n fund lidhja prfundon me armiqsi t ndrsjell!

  Ndarja agresive - shprlarja!

  Kt mnyr t ndarrjes zakonisht e zgjedhin personat jo t sinqert dhe me natyr frikacaku. Un kt e quaj edhe ndarja e qyqes! Ja si ndodh nj ndarje e till tipike:
  Vazhdimisht kritikon partnerin, ia hudh fajsin, i cakton krkesa t pamundshme, sht vetjak dhe posesiv, mashtron prapa shpinde dhe vazhdimisht e ndrron sjelljen e vet! T gjitha kto ndodhin ngase partneri q e dshiron ndarrjen nuk ka siguri ne vete se a sht i qlluar vendimi pr kt gj!

  Ndarja n vende publike!

  Asnjher nuk guxoni q ndarrjen ta ndrmerrni para njerzve tjer t pranishm. kado q ju ka ndodhur, pa marr parasysh si ndiheni, mos u ndani para njerzve tjer. Kjo mund t shkaktoj shum plag te partneri i juaj, mund t ndikoj q ta humb vetbesimin dhe t vdes emocionalisht! Le t jet vendi i qet, ju t dy dhe assesi kafeteria, lokalet ku jan t pranishm t tjert etj. Ather partneri nuk do t jet n gjendje edhe t bisedoj lirshm me ju edhe t prkujdeset pr emocionet e veta n at ast.
  Edhepse shum lidhje fillojn n vende publike si pun, kafeteri, stadion, kinema, kto nuk jan vende t mira pr ndarrje.

  Mundohuni t'ia shptoni fytyrn partnerit

  Me kt dua t them se edhepse nuk gjeni m asgj q do t'ju mbante n lidhje me partnerin, mundohuni q s paku pjesn tuaj t fajit ta merrni prsipr. sht shum leht t lndohet dikush q vrtet ju do apo ju ka dashur. Pa e marr parasysh arsyen pse dshironi t ndaheni, duhet t keni rrespekt si ndaj nj krijese njerzore t prbr nga emocionet, dshirat, ndrrat etj. Pikrisht sikurse edhe ju. Mos u bni pra egoist, nse tashm keni vendosur pr dika t till.

  ka pas ndarrjes

  Periudha pas ndarrjes sht mjaft e komplikuar. Menjher fillon t ndihet e zbrazt egoja. Ndihet nj lloj melankolie, kujthen astet e mira. Ndihet edhe ndjenja e fajsis, ndjenja e dshtimit! Secili partner e ndjen kt. Gjithka sht ndrprer, s'ka m thirrje telefonike, s't mundon m askush apo e ke liruar dike q s'ka dashur m t jet me ty. sht shum me rndsi q n muajin e pare t prmbaheni nga marrzirat, s paku derisa t qetsohen gjrat. Ja ka nuk do t duhej t bni:


  • Mos u jep kur ta takosh. Nse t dhemb dhe t qahet, mos e bj para partnerit. Mos ia nxij jetn me gjra t tilla partnerit dhe t tjerve. Qaj kur je vetm.
  • Mos rri vetm n kujtime, mos! Mundohu t argtohesh deri n maksimum.
  • Mos e luaj rolin e psikopatin dhe t sjellsh vendim q t mos ia len vendin vend!
  • Mos e lut asnjher q t t'kthehet. Mund t ndodh q t kthehet po nuk kjo asgj nuk do t ndryshoj n lidhjen tuaj!
  • sht dobsi tejet e madhe njerzore q n shenj hakmarrjeje t'ia kthesh gjrat q t'i ka dhuruar gjat lidhjes apo t'i krkosh gjrat q ia ke dhuruar! Ja nj ide, nse bash nuk t duhen pas nj kohe, mund t'i falsh dikuj tjetr apo dhe t'i shet? sht shum m e ndershme.
  • Mendo astet e mira por asnjher mos jeto n t kaluarn duke ia prsritur vetes se keni mundur t jeni ift i mrekullueshm. Nse keni qen ift i mrekullueshm kjo nuk do t thot q edhe keni mundur t mbeteni t till. Gjithka e ka kohn e vet. sht shum vshtir, po aq sa mundeni prqndrohuni n ardhmri.
  • Nse je ndar nga partneri, dhe tash ndihesh i/e lnduar, i/e braktisur, mos gabo t kontaktosh me shoqen/shokun e ish partnerit apo n raste ekstreme motrn/vllaun e tij (saj)! Kjo vrtet tregon dobsin e shpirtit t nj njeriu q tash sht n gjendje t hakmirret nga urrejtja. N fund gjithka do t kuptohet dhe asgj nuk do t arrihet me kt. Me ket vriten edhe ato aste t bukura n kujtesn e partnerit! Kjo sht dobsi q as vetes nuk do t mund t'ia fal njeriu.
  • Fol edhe m tej me simpati pr partnerin. Nse jo s paku fol natyrshm pr t me t tjert. Mos perhap gnjeshtra dhe shpifje. Edhe kjo sht marrzi q nuk falet ngase sidoqoft, ish partneri yt mbetet ende pjes e jets sate.
  • Mos iu hedh n prqafim dikuj tjetr me shpres se do t zvendsoj at q t mungon. Shpesh kto lidhje prfundojn tmerrsisht keq. Prit, vshtro, buzqeshu. Patjetr do t del dikush q do ta kthej buzqeshjen.
  • Dilni n shti me shok apo shoqe n shti miqsore. Mos i lodhni me problemin tuaj. Mos u arsyetonis e e keni patur mir s bashku por se dini se ka ka ndodhur. Vetm thuani dhe mendoni se kjo sht gjja m e mir momentalisht pr ju. Kushedi pse sht mir.
  • Qrasni do dit veten me nga nj okolad. Mund ta ndrroni pak pamjen tuaj t flokve, veshjes po jo t ndrmerrni ndryshime drastike.
  • Mundohuni q n zemrn tuaj t mbeteni miq t vrtet me ish partnerin. Bisedoni vetm me miqt m t ngusht q vrtet ju kuptojn.
  • Nse mundeni qani mir kur t mbeteni vetm. Kjo vrtet ndihmon. Pra mbani mend, vetm kur t mbeteni vetm.


  Mbani mend edhe kto statistika

  • 1. S paku 15 njerz n bot ju duan n njfar mnyr.
  • 2. Pa ty, dikush ndoshta nuk do t mund t jetoj.
  • 3. do nat dikush mendon n ty para se t flej.
  • 4. Dikush pr t cilin/n as q din q ekziston t dashuron.
  • 5. Kur mendon se ke br kabim t madh, s paku dika e mir del nga ai gabim
  • 6. S paku pes njerz n bot t duan aq shum sa q do t jen n gjendje t vdesin pr ty.
  • 7. Arsyeja e vetme q dikush do t t urrente sht vetm e vetm se ai dikush dshiron t bhet sikur ti
  • 8. Buzqeshjet tua mund t'i sjellin lumturi shum njerzve tjer.
  • 9. Pr dike ti je gjithka n bot.
  • 10. Je i/e veant dhe nj. Kurr m nuk do t ekzistoj dikush tjetr si ti!
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  ♪ @)-/-- ♪ Maska e Krovare1
  Antarsuar
  20-07-2005
  Vendndodhja
  ...aty afr...
  Postime
  222
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  sht zgjidhje e vshtir, por ndonjher gnjeshtra sht m e mir se realiteti i hidhur. P.sh sht m mir t shpikni dika dhe t thuani se: " kam gjetur dike tjetr dhe dua t jem me t" se ta thuani t vertetn e hidhur t llojit:" m me dshir do t fleja n shtall se sa t hy srish me ty n shtrat".
  Natyrisht qe genjestra e dyte ne kete rast eshte teper e vrazhde, por edhe e para nuk eshte me vend... Po i the partnerit qe kam gjetur dike tjeter atehere e lendon shume, e ben te ndjehet sikur ai/ajo eshte i/e pa vlefshem/vlefshme, pastaj e nxjerr ne pah edhe mosbesnikerine tende...
  Ndarja ne pergjithesi eshte e keqe, dhe prandaj nuk egziston ndonje rruge e mire e ndarjes... S'duhet te behesh as shume i mire sepse nuk kryen pune dot, por edhe as shume i keq sepse duhet te mendosh qe edhe partneri ka ndjenja...
  Kryesore eshte te jesh optimist/e, te jesh i/e bindur se ndarja eshte bere per te mire dhe sic e tha edhe Davius harroje te kaluaren, mendo per ardhmerine

  Happiness is: ME & YOU ;)


 3. #3
  kureshtar Maska e chi_mai
  Antarsuar
  27-10-2005
  Vendndodhja
  perkohesisht tirane, vendbanimi alternativ
  Mosha
  32
  Postime
  373
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  nje ndarje interesante:
  vetem para pak ditesh e kuptova si mund ta heqesh qafe partnerin pa u lodhur fare.
  duke shkembyer sms me nje shoqe te perbashket (timen dhe te dashures time)
  pa dashje u ngaterrova dhe ja dergova nje nga sms-te te dashures ne vend tja dergoja shoqes. ne sms shkruhej: takohemi te bibloteka, te puth fort, mezi pres te shof minifundin e ri.
  ne fakt un kte sms po ja dergoja me shaka, ndersa x im e mori si nje lidhje te fshehte mes meje dhe saj (shoqes). edhe sikur te doja tja shpjegoja, ajo eshte tip qe po e tha nje here llafin nuk e ha prape mbrapa. kshu qe sma hapi me telefonin nga ajo dite, dhe un ngela perseri me grepin e lire
  me pak llafe kuptova qe eshte nje plan perfekt por pak i "shemtuar"
  all u need is love

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Peja-Boy
  Antarsuar
  24-07-2006
  Vendndodhja
  Wiena-Austria
  Mosha
  37
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Thjesht... Nuk te Do zemra ...ose .. Nuk dua te vazhdoj me me ty , nuk me ecen !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Blue_sky : 01-09-2006 m 05:38

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Antarsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  ose mund ta ndash si e beri njeri, hedhje nga trageti

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,831
  Faleminderit
  4
  14 falenderime n 14 postime
  Besoj se nuk eshte njerezore te jesh me nje person dhe pa i then as gje ti largohesh avash avash sepse kjo tregon qe do ta lesh kot tjetrin me shpresa qe ta kesh si tip rezerve nese nuk shkon mir puna me tjetrin.

  Me e mira eshte tja thuash ne sy qe nuk ndjen me gje per te dhe si fillim te ngeleni vetem shok dhe me vone secili do shikoj punen e vet.

 7. #7
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Antarsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,911
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Nese nuk ke guxim ti thuash arsyen "Dicka nuk shkone me ne te dy per x arsye" Leri gjerat te ftohen gradualisht,koha do i tregoje partnerit se "Ato castet e bukura kan mbaruar tashme" Sa keq!!

  Eh..jeta jeta [-_^]
  Feel the pump √

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,601
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Do gjeja menyren qe ti thoshja te rrime ca kohe larg njeri-tjetrit.

 9. #9
  yep Maska e Izadora
  Antarsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime n 37 postime
  Duke ja be te qarte arsyen e ndarjes dhe mundesin zero per nje ribashkim dhe duke shpresur qe tjetri te te kuptoje dhe ta akceptoi .

  Kjo arrihet ne nje bisede te drejt-perdrejt me personin .
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 10. #10
  Sensual
  Antarsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime
  menyra me e mire tja thuash troc ... ata qe bejne prapaskene jane shume te urryeshem .. ska me mire se sa sinqeriteti ne te tilla raste

Tema t Ngjashme

 1. Bllokohet ne parlament plani per ndarjen administrative
  Nga Albo n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 02-10-2013, 04:20
 2. Greqi, referendum pr ndarjen e kishs nga shteti
  Nga DYDRINAS n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-11-2008, 07:11
 3. Kosova, zbardhet plani i Serbis pr ndarjen
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-02-2006, 13:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •