Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 127
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316

    Post Mbi drejtshkrimin e Gjuhės Shqipe

    Ne kete forum jemi te gjithe shqiptare, diskutojme ne te njejten gjuhe. Pika me e veshtire e te diskutuarit me ane te te shkruarit eshte te perdoresh formen e sakte apo formen e miratuar te gjuhes shqipe. Personalisht, une e kam te veshtire te lexoj nje shkrim nga shume anetare te forumit, nese atij shkrimi nuk i kushtohet fare rendesi nga pikepamja gramatikore dhe, per pasoje, drejtshkrimore.

    Kane kaluar 33 vjet nga kongresi i madh shkencor, ku u ekspozuan analiza reale shkencore per drejtshkrimin e gjuhes shqipe. Qe nga viti 1973, u botuan tekste te reja shkollore, me rregullat e reja te gjuhes. Redaktimet beheshin ne baze te ketyre rregullave. Ajo pjese e popullit shqiptar e perfshire ne rrethin intelektual apo arsimor e mori per baze kryesore kete reformim te gjuhes.

    Megjithate, nje pjese e popullit shqiptar (perfshire shqiptaret jashte trojeve), nuk arrin ta pranoje kete reformim dhe vazhdojne te perdorin nje sere rregullash drejtshkrimore te cilat brezat e fundit tentojne te mos u kushtojne rendesi.

    Arsyeja e vertete qe hapa kete teme eshte se duke shfletuar postime neper forum ve re shume shkrime nga shqiptare jashte Rep. se Shqiperise qe nuk perputhen me rregullat drejtshkrimore te gjuhes sone. T'ju them te drejten, une nuk shpenzoj fare kohe per t'i lexuar ato postime.

    A nuk eshte domosdoshmeri qe gjuha jone te shkruhet ne perputhje me rregullat drejtshkrimore te paracaktuara? Pergjigjia ime eshte pozitive; jo te hidhen poshte dialektet, por kur vjen ceshtja e shkrimit, ai te shkruhet "drejte".
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar mė parė nga Borix
    Ne kete forum jemi te gjithe shqiptare, diskutojme ne te njejten gjuhe. Pika me e veshtire e te diskutuarit me ane te te shkruarit eshte te perdoresh formen e sakte apo formen e miratuar te gjuhes shqipe. Personalisht, une e kam te veshtire te lexoj nje shkrim nga shume anetare te forumit, nese atij shkrimi nuk i kushtohet fare rendesi nga pikepamja gramatikore dhe, per pasoje, drejtshkrimore.

    Kane kaluar 33 vjet nga kongresi i madh shkencor, ku u ekspozuan analiza reale shkencore per drejtshkrimin e gjuhes shqipe. Qe nga viti 1973, u botuan tekste te reja shkollore, me rregullat e reja te gjuhes. Redaktimet beheshin ne baze te ketyre rregullave. Ajo pjese e popullit shqiptar e perfshire ne rrethin intelektual apo arsimor e mori per baze kryesore kete reformim te gjuhes.

    Megjithate, nje pjese e popullit shqiptar (perfshire shqiptaret jashte trojeve), nuk arrin ta pranoje kete reformim dhe vazhdojne te perdorin nje sere rregullash drejtshkrimore te cilat brezat e fundit tentojne te mos u kushtojne rendesi.

    Arsyeja e vertete qe hapa kete teme eshte se duke shfletuar postime neper forum ve re shume shkrime nga shqiptare jashte Rep. se Shqiperise qe nuk perputhen me rregullat drejtshkrimore te gjuhes sone. T'ju them te drejten, une nuk shpenzoj fare kohe per t'i lexuar ato postime.

    A nuk eshte domosdoshmeri qe gjuha jone te shkruhet ne perputhje me rregullat drejtshkrimore te paracaktuara? Pergjigjia ime eshte pozitive; jo te hidhen poshte dialektet, por kur vjen ceshtja e shkrimit, ai te shkruhet "drejte".

    I dashur mik !
    Po te shfletosh do vesh re se kete teme e kemi bere telef. E megjithate asnje rezultat. Pergjigjen me te mire per temen ne fjale e ka dhene Jovan Bregu, i cili ka thene; - Ja thashe, ja thashe, po kujt ja thashe !
    Unė jam njeri i thjeshtė.
    Kėnaqem me pak.
    Mė mjafton mė e mira.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Te them te drejten, une nuk kam pare te flitet per drejtshkrimin dhe as qe e mora mundimin te kontrolloja nese jane hapur tema te tilla apo jo. Nese po, atehere le te mbyllet.
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  4. #4
    viva voce
    Anėtarėsuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758
    Citim Postuar mė parė nga Borix
    Te them te drejten, une nuk kam pare te flitet per drejtshkrimin dhe as qe e mora mundimin te kontrolloja nese jane hapur tema te tilla apo jo. Nese po, atehere le te mbyllet.
    Te hapet thuaj dhe te kerkohet pjesemarrje sepse eshte nje nga temat me te rendesishme per nje forum Shqiptar


    Ti po kerkon ate qe shume poipuj e kane bere me pare , pse mos eshte ky nje mekat?
    sereno

  5. #5
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anėtarėsuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Kjo teme eshte trajtuar shume here.. Madje jane thene e sterthene te gjitha keto qe po thua ti me lart ...

    Gjithsesi.. Nuk jane te gjithe ne nje nivel te larte kulturor qe te shkruajne gjuhen letrare.. Edhe per me teper.. shumica kane kohe ne emigracion.. Mbase e kane harruar shkruarjen bukur dhe me gramatike te gjuhes sone..

    Gjithsesi.. dy te thena ste bejne dem.. apo jo.. dy te rahura te bejne dem

    Zemrushja
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Redmond, WA, USA
    Postime
    181
    Borix, kjo ėshtė temė e qėlluar.
    Asnjė ligj nuk do tė respektohet po nuk pat detyrime tė pėrmbajtjes dhe zbatimit tė tyre.
    Njejtė ėshtė edhe pėr rregulla, tradita e zakone.
    Por ne qė na pengon shtrembėrimi dhe tjetėrsimi i gjuhės duhet tė reagojmė menjėherė dhe ti korrigjojmė e tju tregojmė se ku kanė gabuar dhe si ėshtė e drejta.
    Reagimi yt duhet tė jet shembull pėr tė gjithė ne.

    Unė punoj nė Redmond, Washington. Nė firmė, nė njė prezentim dizajnit tė programi tė njė kinezi, amerikanėt aq shumė e pėrqeshėn kinezin qė kishte bėrė njė gabim drejtshkrimor sa qė u harrua se cila ishte tema e prezentimit.
    Njerzit kėtu turpėrohen kur bėjnė gabime drejtshrimore. Shumė.

    Kėshtu duhet tė jemi edhe ne.
    Ti pėrqeshim e do tė pak kujdes se si shkruajn. Nė rastin tonė pėrqeshja do tė ishte si detyrim i pėrmbajtjes sė rreguallave tė gjuhės.

    //Agroni

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-08-2006
    Postime
    71
    Te gjitha veshtiresite vijne nga fakti se autoret e drejtshkrimit te vitit 1972, pra nje vit pasi kam lindur une, nuk e ndoqen parimin fonetik, por ne anen tjeter e bene perzierjen e tij me parimin morfologjik, shpesh e bene ne menyre alogjike me perjashtime e me kunderthenie te shumta.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sadete71 : 25-08-2006 mė 08:42

  8. #8
    Kur ndonjehere bej gabim drejtshkrimor me duket sikur kam bere faj te rende dhe shpejtoj ta shkruaj fjalen ashtu si duhet.
    Eshte shume e rendesishme ta shkruajme shqipen sipas rregullave sepse keshtu tregojme se kemi respekt per te.
    Gjuha shqipe eshte ruajtur me fanatizem ne shekuj dhe ajo na identifikon neve ne bote.
    Ne nuk do te dilnim kurre me nje rrobe me njolle . Keshtu edhe shqipja meriton te jete e paster.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Drejtuar te gjithe shqiptareve te krahinave veri-lindore te Shqiperise dhe te Republikes Prospektive te Kosoves, pa perjashtuar ata te Dibres se Madhe dhe te tjere te Maqedonise:

    Shkurt dhe qarte, me lejoni t'ju ve ne dukje nje 'simptome' drejtshkrimore qe diagnostikoj pothuaj gjithnje ne shkrimet tuaja. Gjuha shqipe ka nje alfabet te qarte, me shqiptimet perktese te germave. Pershembull, kur ju shihni karakterin 'ė', atehere e dini se cilit tingull i perket, dhe anasjelltas.

    Por, nuk ndodh keshtu me germat 'ē' dhe 'xh', te cilat dukeni t'i ngaterroni drejtperdrejt me germat 'q' dhe 'gj', dhe anasjelltas. Pika me e bukur vjen atehere kur perdorni menyra identifikimi te tipit, 'ē' si e 'qenit' dhe 'ē' si e 'ēekiēit'. Me lejoni t'ju siguroj se te dyja keto fjale jane te ndryshme, dhe fillojne me dy germa te ndryshme, anetare te ndryshem te alfabetit tone 36 karakteresh. Tingujt e tyre jane po aq te ndryshem, sac jane te ndryshem tingujt e zanoreve 'u' dhe 'y'. Meqenese te gjithe shfaqni rregullsi teksa drejt-shkruani emrin e heroit tone kombetar, 'Gjergj', atehere nje ndihmese per t'ju kujtuar qe te beni dallimin sa here te perballeni me fjale qe fillojne me 'gj' ose 'xh' eshte te kujtoni emrin 'Gjergj' dhe si tingellon germa 'gj' ne kete fjale. Paskesaj, mund te vendosni menjehere si ta shkruani fjalen qe keni ndermend.

    T'ju them te drejten, asnjehere nuk e kam kuptuar kete hezitim per te shkruar paster gjuhen shqipe, me germat perkatese te cdo fjale te saj. Mbase eshte mangesi arsimimi te duhur, mbase eshte mungese vullneti per te germuar me shume ne ate qe eshte cilesuar dhe pranuar prej shume kohesh si 'Gjuha e Paster Shqipe'.

    Mos i merrni keto verejtje si baze per te filluar te argumentoni pelqimet tuaja personale dhe per te nenkuptuar faktin se '...meqenese mua me pelqen keshtu, ose meqenese s'ka se si te jete keshtu, atehere une do ta shkruaj sic me duket mua e arsyeshme.' Keto lloj argumentash i apelojne injorances, dhe do te ishte mire sikur te mos shfaqeshin te pakten ne kete forum.

    Perjashtohen nga ky drejtim te gjithe ata qe shkruajne paster, sipas percaktimeve zyrtare te 'pastersise' se gjuhes.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Borix : 05-07-2007 mė 07:12
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    E shoh te nevojshme te nxjerr ne pah disa shprehje nga postimi me lart:

    • mnyra e t'shkrumit tem [...] une qe haptaz shihet se ktu nuk i permahna parimeve [...] kush i lexon shkrimet e mija [...] i kom kushtu randsi permajtjes [...] kush i lexon shkrimet e mija [...] se ktu shkruj tuj kushtu randsi permajtjes [...].


    Skipetar, ti ke perdorur veten e pare per te argumentuar faktin se une (dhe te tjere) nuk duhet te diskutojme mbi drejtshkrimin e gjuhes sone shqipe, duke theksuar karakteristika qe ty nuk te pelqejne. Me pak fjale, ti ke ekspozuar mospelqimet, dhe nisur nga preferencat personale, argumenton se jane gabim, sepse nuk te shkojne per shtat ty. Kjo lineance argumentimi i apelon injorances ne menyren mė literale, sepse bazohet ne pelqime personale, te cilat nuk jane universalisht te pranueshme si evidenca. Eshte njelloj si te pohosh se "Mua me duken teper perfekte Piramidat e Egjiptit, prandaj pa asnje dyshim them se i kane ndertuar alienet." Fakti qe ty te duken "perfekte" nuk do te thote se nuk i ka ndertuar njeriu, apo se edhe Borixit i duken perfekte. Por ti nisesh nga mungesa e dijes, e njohurise dhe e mosbesimit personal, dhe deklaron nje pelqimin tend si nje argument te prere universal. Kjo, zoteri, eshte nje nga vecorite me te padukshme te injorances, sepse eshte pjelle e nje bindje personale te patestuar per shkallen e vertetesise se saj. Ky eshte po aq i pranueshem nga ana ime, sa c'eshte i pranueshem zevendesimi i shenjave te pikesimit me tre vijeza vertikale nga ana e gjuhetarit shqiptar!

    Mė tej, me nje kembengulje aspak te shendoshe, kam vene re se ti vazhdon te atakosh anetare specifike te ketij forumi, duke i cilesuar disa me lloje te ndryshme epitetesh. Kjo eshte nje semundje qe buron ose nga mungesa e kultures, ose nga mungesa e deshires per ta shpalosur ate kulture qe zoteron. Ne te vertete, kjo buron sepse ty nuk te pelqen ta pranosh faktin e te qenit jo gjithnje i sakte dhe i ditur, duke harruar se kjo metode e jotja eshte nje forme tjeter e apelit ndaj injorances. Asnje nuk eshte me i dituri dhe me i mencuri, por nese flasim ne terma relative, njeriu mundohet te zgjeroje dijen e tij duke mesuar nga te tjeret, nga korrigjimet e te tjereve, dhe nga gabimet e tyre njekohesisht.

    Si perfundim, verej qe je edhe atdhetar i larte. Prandaj, te keshilloj te marresh mundimin per te shkruar nje gjuhe te paster shqipe, me rregullat e saj drejtshkrimore, per ta ushqyer me tej atdhetarizmin tend. Sigurisht, nuk po te ndaloj te perdoresh dialektin tend - ai eshte nje pjese e pandashme e gjuhes sone - sepse nuk kam asnje te drejte. Por, per sa kohe qe fillon te besh lojra fjalesh dhe te ofendosh anetare te tjere me nje fryme te semure, une kete nuk mund ta pranoj as nga ty, as nga kushdo qofte!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Borix : 06-07-2007 mė 03:31
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2007
    Vendndodhja
    Ne bote
    Postime
    192
    Zemrushja, UNE JAM NE NJE NIVEL SHUME TE LARTE KULTUROR edhe pse nuk e zoteroj gjuhen shqipe ashtu sic kerkohet, dhe jam mese e sigurte qe ka shume te tille sikur une.
    Ne jemi disa qe ne fakt kemi lindur jashte tokave shqiptare, dhe zoterojme shume gjuhe tjera.Jane edhe tjere qe kane jetuar mbi se 40 vite jashte atdheut. Kjo duhet merret parasysh. E kam edhe te kjarte qe shqiptaret e Shqiperise, per arsye te shumta, jane me elokuent ne gjuhe te shqipes se sa ata te Kosoves apo te Maqedonise. Ne hyjme ketu, pikerisht per ate qellim, sepse deshirojme te jemi ne sferen e shqiptareve. Dijme apo nuk dijme te shkruajme, qendrimi dhe vezhgimi jone ketu me siguri do e permiresoje menyren e te shkruarit te gjuhes shqipe.

  12. #12
    zhapik buster Maska e drity
    Anėtarėsuar
    11-01-2006
    Postime
    1,237
    For example, in Year 1 that useless letter "c" would be dropped to be replased either by "k" or "s", and likewise "x" would no longer be part of the alphabet. The only kase in which "c" would be retained would be the "ch" formation, which will be dealt with later. Year 2 might reform "w" spelling, so that "which" and "one" would take the same konsonant, wile Year 3 might well abolish "y" replasing it with "i" and Iear 4 might fiks the "g/j" anomali wonse and for all.
    Jenerally, then, the improvement would kontinue iear bai iear with Iear 5 doing awai with useless double konsonants, and Iears 6-12 or so modifaiing vowlz and the rimeining voist and unvoist konsonants. Bai Iear 15 or sou, it wud fainali bi posibl tu meik ius ov thi ridandant letez "c", "y" and "x" -- bai now jast a memori in the maindz ov ould doderez -- tu riplais "ch", "sh", and "th" rispektivli.

    Fainali, xen, aafte sam 20 iers ov orxogrefkl riform, wi wud hev a lojikl, kohirnt speling in ius xrewawt xe Ingliy-spiking werld.

    Mark Twain - A Plan for the Improvement of English Spelling
    When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Sinqerisht, me vjen keq. Pervec fjaleve te mia, qe ke cituar, asgje tjeter nuk arrij te kuptoj drejt. Nuk fiton asgje me kete kembengulje te semure. Per mua fol e shkruaj si te duash, pak me intereson. Une nuk mund t'i lexoj ato fjali.

    I mėshoj ketij fakti, qe konstatoj cdo dite, nisur nga 'plani' i paraqitur shkurtimisht ne postimin http://www.forumishqiptar.com/showpo...0&postcount=18.
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e resina
    Anėtarėsuar
    19-05-2007
    Vendndodhja
    ne nje vend te bukur,ku cdo stine ka bukurine e vet
    Postime
    286
    Me vjen keq qe edhe temat interesante basardohen.
    Rregullat e gjuhes shqipe eshte mire ti perdorim te gjithe se jemi te gjithe shqiptare.
    Ndersa dialekti sipas krahinave perdoret ne gjuhen e folur,ne gjuhen e shkruar
    eshte mire te shkruajme bukur dhe pa gabime.
    Besoj se nje pune te rendesisheme per keto rregulla te gjuhes shqipe duhet
    ta beje shkolla,qe ketu nis A-ja per te gjithe njelloj.
    JETEN TA JETOSH PA E VRARE

  15. #15
    Larguar
    Anėtarėsuar
    17-11-2006
    Postime
    282
    Te gjithe perpara gjuhes duhet te jemi nxenes.
    Gjuha e njehesuar shqipe eshte nje arritje shume e madhe per kombin tone .Do te kalojne shume kohe per t'u arritur dicka e ngjashme me ate.Ndaj, pa ndaluar perpjekjet per pasurimin e saj,mendoj duhet te gjithe te ndihmojme ne kuptimin e rendesise se pervetesimit te saj, brenda dhe jashte Shqiperise , nga te gjithe shqipfolesit .
    Mua me vjen shume inat me vehten qe nuk arrita te mesoj dialektin gege ndoshta jo per ta folur por te pakten per ta kuptuar me mire.
    Te mos harrojme se ka edhe dialekte te vecanta te toskerishtes (psh do te ish shume me interes shqiperimi ne te njehesuaren i ketyre fjalive nga nje gege shqipfoles.
    -Uoa Mierie arej rryshtearej cuea beaeen tijan atynae.
    -Bpo qyaree bze dty do t'them ere xha benj.
    Nuk ka rendesi nese eshte konsumuar me pare kjo teme.Ne cdo teme duhet nderhyre per kujdesin ne drejtshkrim nga anetaret qe mesa shoh , jane shumica te shkolluar.
    Perse te mos behen edhe drejtshkrues te mire te gjuhes shqipe te njehesuar,qe te kuptohemi te gjithe d.m.th. e qe te mesojme me te rinjte, sidomos ata qe nuk e kane pare akoma Shqiperine e kane shume nevoje.
    Keto jane mendime praktike personale pa dashur te ul nivelin e diskutimit thjesht per te shprehur mendimin e mesem... nese.... .

    Te krijohet MINISTRIA E PAVARUR E GJUHES SHQIPE ndyshe per 20 vjet do te flasim shqinglisht dhe per 20 te tjera .... .
    Pleqerim te mbare, te temes!

  16. #16
    Gone!
    Anėtarėsuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Drejtuar te gjithe shqiptareve te krahinave veri-lindore te Shqiperise dhe te Republikes Prospektive te Kosoves, pa perjashtuar ata te Dibres se Madhe dhe te tjere te Maqedonise
    Pasi une jam nga Kosova dhe ketu ju behet thirrje te gjithe shqiptareve nga Kosova, prej nga jam dhe une, atehere po e marr mundin te pergjigjem.

    Fakti qe 70% te shqiptareve (duke marr parasysh rajonet, te cilave ju behet apel me larte) nuk e shkruajne gjuhen e njesuar shqipe deshmon se standardi i '72 ka deshtuar ne praktike, andaj duhet nje reformim sa me i shpejte i saj. Une nuk jam gjuhetare prandaj nuk mund te futem fort ne detaje, mirepo sipas te gjitha rregullave nuk mund te behen fajtor 70 % te popullsise, por ata gjuhetare, albanolog qe hartuan nje standard qe nuk flitet dhe as nuk mund te shkruhet nga 70 % e njerezeve, te cileve u eshte dedikuar.

    Asnje standard gjuhesor nuk eshte i vlefshem nese nuk mund te perdoret lehte ne praktike nga populli perkates.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Rina,

    Une nuk e konsideroj veten ekspert te gjuhesise. Nuk jam aspak i tille. Megjithate, e ndjej gjithnje te domosdoshme te nxjerr ne pah anomali te medha te drejtshkrimit te gjuhes shqipe. Me lart, nje diskutant ngaterroi drejtshkrimin e gjuhes me huazimin e fjaleve te huaja ne gjuhe. Por une nuk e kam fjalen ketu. I meshoj sa here e me shume drejtshkrimit, sepse per mua do te ishte e pamundur te lexoja nje shkrim ne gjuhen shqipe, i cili shpalos mangesi te medha, qofte kulture, qofte arsimimi, qofte edhe mungese vullneti.

    Kongresi i tre dekadave me pare nuk ishte kaq specifik. Megjithate, ia arriti me se shumti qellimit per drejtshkrimin e gjuhes shqipe. Kjo verehet edhe po te lexosh shume libra te botuar pas vitit 1973. Per me teper, cdo standard vendoset ne menyre qe linearizoje nje fenomen tejet te shperndare. Per mendimin tim, nese asnje nuk ka deshire te shkruaje shqip paster, sikunder shume shqiptare, atehere te jesh e sigurt se do te ndodhe fenomeni qe Twain shpjegon (shih nje shkrim me lart). Kete doni?
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  18. #18
    Gone!
    Anėtarėsuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar mė parė nga Borix
    Rina,
    Kongresi i tre dekadave me pare nuk ishte kaq specifik. Megjithate, ia arriti me se shumti qellimit per drejtshkrimin e gjuhes shqipe.Kjo verehet edhe po te lexosh shume libra te botuar pas vitit 1973. Per me teper, cdo standard vendoset ne menyre qe linearizoje nje fenomen tejet te shperndare. Per mendimin tim, nese asnje nuk ka deshire te shkruaje shqip paster, sikunder shume shqiptare, atehere te jesh e sigurt se do te ndodhe fenomeni qe Twain shpjegon (shih nje shkrim me lart). Kete doni?
    Jo, une jam per nje gjuhe te njesuar dhe drejtshkrim te duhur, mirepo mendoj se gjuha e tanishme standarde duhet te reformohet, mu per shkak se nje pjese e madhe e kombit shqiptar, kane veshtiresi gjate perdorimit te saj, si ne shkrim ashtu dhe ne te folur, dhe jo vetem ne ato rajone qe ju i keni permendur, por gjithashtu ne te gjitha rajonet shqiptare. P.sh. une kam pasur rast te takoj nje ēike nga Elbasani dhe shume pak e kuptoja, sepse gjuha qe ajo perdorte nuk ishte aspak si ajo qe perdoret ne libra (do te thote standarde). Fjalet e saj ne fjali nuk kishin radhitjen e duhur, tingellonte dicka krejt "mire, mire..".

    Une nuk mund te flas shume per kete, mirepo mbetet detyre dhe obligim i njerezve kompetent te mendojne se pse me shume se gjysma e kombit nuk mund t'i pershtatet ketij standardi, dhe nuk besoj se kjo ka te beje dicka me kulturen, arsimimin etj. Dhe, reformimi i gjuhes nuk duhet te mirret si dicka antikombetare, por thjesht nevoje ne pajtim me rrethanat. Nuk do te thote se kjo duhet te jete reforme rrenjesore, por te pakten te behet dicka lidhur me kete. Keshtu mendoj une.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e NEOLK
    Anėtarėsuar
    10-04-2006
    Vendndodhja
    vlore
    Postime
    331
    A DO TĖ ZGJEDHĖ “SECESIONIN GJUHĖSOR” KOSOVA ?








    Le te shikojme cfare flasin specialistet e gjuhes per kete problem ,


    Ledi Shamku-Shkreli


    Kohėt e fundit po bėhen tė pranishėm zėrat se gjuha e shtetit tė ardhshėm kosovar nuk duhet tė jetė e njėjtė me standardin zyrtar tė Shqipėrisė. Duken zėra ende tė ndrojtur porse ndjehet qė nėn bunacėn e detit-Kosovė ka shtjella dhe rryma tė forta, hera-herė krejt tė kundėrta, me sa paraqet “fotografia” zyrtare e saj. Riformulimi i kėrkesave tė Kosovės pėr identitet, tashmė brenda hapėsirės etnike shqiptare, ka nxjerrė nė pah edhe dallimin gjuhėsor real - pra real - qė ekziston midis Republikės sė Shqipėrisė dhe Shtetit ende tė tuteluar tė Kosovės. Ky dallim, nėse nuk trajtohet me ndjenjė tė madhe pėrgjegjėsie nga ana e institucioneve qė merren me planifikimin gjuhėsor dhe nėse nuk i jepet njė zgjidhje e shpejtė, logjike dhe gjithėpėrfshirėse, rrezikon tė krjojė njė ēarje tė thellė tė Pllakės Etnike Shqiptare. Do t’ish e patolerueshme pėr njė komb tė fliste dy gjuhė, ndėrkohė qė fare pranė Kosovės, saku dhe gjetiu, hasim kombe tė ndryshme qė flasin njė gjuhė.



    Po pse shfaqet pikėrisht tani rreziku pėr “secesion gjuhėsor” tė Kosovės? Pa iu qasur problemit pėr nga shpati historik, pasi ky shpat pėrshkohet nga shtigje jashtėgjuhėsore, le tė marrim tė pėrpjetėn e njė tjetėr shpati, atij gjuhėsor: Sa mė shumė nė Kosovė pėrvijohet pavarėsia jo vetėm politike por edhe veēoritė individuale tė saj nė raport me pllakėn etnike shqiptare, aq mė tepėr shtrohet ndėr ta pyetja: “Nė ēfarė kodi gjuhėsor do tė flasim e do tė shkruajmė tash qė ka reshtur rreziku i asimilimit nga Serbia?”. Deri dje kėsaj pyetje koha i nguci njė pėrgjigje me bazė patriotike, atė tė identifikimit me Shtetin Amė, gjithkund e nė ēdo detaj. Kėtė vėren edhe Janet Byron kur shkruan se “vendimet e shqiptarėve tė Jugosllavisė nuk nxiteshin dhe aq nga motive gjuhėsore sakur nga ato shoqėrore” - dhe me kėto tė fundit ajo nėnkupton ndjenjėn e fortė kombėtare nė funksion tė qėndresės antisllave. Afėrmendsh nė kushtet e pushtimit askush, a mė mirė me thėnė pak-kush, mund tė shtyhej e tė ngacmonte opinionin thuajse-monolit kosovar me pyetje tė cilat nxirrnin nė pah dallimin mes kėtyre dy korpuseve shqipfolėse. Ēlirimi i Kosovės solli me vete uljen e patosit dhe rritjen e frymės kritike ndaj qėndrimeve emotive; kėto qėndrime, gjithė duke iu pėrmbajtur besojmės sė njohur “njė komb, njė gjuhė, njė qėndrim”, kishin pėrcaktuar nė punė tė gjuhės edhe do subjektivizma, tė cilat nuk diktoheshin nga struktura dhe ecuria e stadeve gjuhėsore dhe kulturore. Lidhur me sa mė sipėr Byron pohon: “Ndonėse njė komb, shqiptarėt u ndanė nė dy shtete, kėshtu qė dy bashkėsitė folėse ndoqėn rrugė tė ndryshme nė punė tė planifikimit tė gjuhės. Duke qenė kryesisht folės tė gegnishtes, shqiptarėt e Jugosllavisė natyrshėm po formulonin rregulla pėr gegnishten letrare dhe po zhvillonin mė tej pėrmes pėrdorimit letrar nė tė gjitha rrafshet, veēori sintaksore e leksikore tė variantit letrar gegė. Pas hartimit dhe pėrsosjes sė Ortografisė tė vitit 1964, gegnishtja e Kosovės kishte mbėrrirė majat e standardizimit tė saj. Porse nė vitin 1968 u vendos qė ai standard tė lihej, fillimisht nė shkrim e mandej edhe nė tė folur, dhe tė aplikohej norma qė po pėrdorej nė Shqipėri. Shtysa pėr kėtė ndryshim erdhi vetėm nga bashkėsia shqiptare e Jugosllavisė”.

    Por gjuhėt nuk janė kaq tė thjeshta pėr t’u gatuar, pikėrisht se nuk janė lėndė qė mund tė mbruhen sipas recetave tė kryekuzhinierėve. Dihet fare mirė se edhe idioma mė e prunjtė ka ligjėsitė e veta jetike, tė cilat shumė-shumė mund t’i orientosh, pa mundur kurrsoj t’i shpikėsh ex novo e mbas dėshire. Ndaj, edhepse intelektualėt e Kosovės e pranuan me vullnet kodin standard qė sanksionoi Tirana zyrtare (por nuk ndanė gjithkund njė mendje, ēka duket te vėrejtjet qė Konsulta gjuhėsore e Prishtinės me 1968, i bėnte platformės sė hartuar nė Shqipėri), sot duhet parė deri ku ky kod i ri ushtroi trysni mbi pėrdorimin faktik tė shqipes nė Kosovė. Natyrisht kjo selitje in loco nuk mund tė kryhet me sy e as me vesh; natyrisht, sikundėr lypet ndėrmarrė nė Shqipėri procesi i katalogimit tė usus-it, ky proces volit tė shtrihet njėkohėsisht edhe nė Kosovė. Pėr hir tė sė vėrtetės duket se gjuhėtarėt e Kosovės janė tė gatshėm ta ndėrmarrin kėtė proces; mjaft tė kujtohet Deklarata e ASHAK-ut dhe orientimet e saj pėr shqipen standarde, apo dhe analizat e Rexhep Ismajlit nė punimin e tij tė lėvdueshėm “Gjuhė standarde dhe histori identitetesh”.

    Ndonėse planifikuesit e gjuhės nė Kosovė vendosėn tė mos i ndaheshin gjuhėsisht trungut amė, vėrehet se standardi i importuar nga Tirana zyrtare, edhe pas 35 vjetesh gjen pėrdorim vetėm ndėr rrethe filologėsh, apo tek e shumta ndėr disa intelektuale tė fushave tė tjera. Ky pohim madje i referohet vetėm pėrdorimit tė shkruar tė kodit. Sa pėr pėrdorimin e folur tė tij, mjaftohemi tė citojmė ēka shkruan Ismajli nė punimin e lartpėrmendur: “Ajo qė flasim ne nė Kosovė nė shumė situata kur nuk pėrdoret dialekti, nė shoqėri, nė familje, po nė situata formale, mė shpesh gjysmėformale, nuk ėshtė e folmja lokale e akėcilit prej nesh, po thjesht njė gegėrishte relativisht e standardizuar, e selitur nė shkallėn qė tė mos perceptohet si dialekt dhe nė tė njėjtėn kohė e ndryshme nga shqipja letrare (standarde), e cila pėrdoret kryesisht nė situata tė tipit High, relativisht formale.”

    Ky pėrshkrim, e madje mė tepėr se pėrshkrim, ky sinqeritet shkencor, ngjan me situatėn sociolinguistike tė diglosisė qė pėrshkruajnė Ferguson dhe Fishman kur analizojnė pos tjerash edhe “bashkėsinė folėse kreole” nė vendet e kolonizuara. Me pak fjalė: varieteti gjuhėsor kreol ėshtė njė pėrzierje pragmatiste ndėrmjet idiomės informale vendase dhe Gjuhės Standarde tė shtetit kolonizues. Ky varietet, qė nuk zotėrohet mirė nga popullata indigjene, pėrdoret kryesisht nė situatat formale tė komunikimit. Porse studiuesit e mėsipėrm bėjnė me dije qė pėrftesa e kėsaj gjuhe hibride (kreole) shfaqet si kod komunikues vetėm nė kushtet e Kolonializmit Gjuhėsor, pra kur kolonizuesit imponojnė njė tjetėr gjuhė zyrtare nga ajo vendase.

    Dukurinė gjuhėsore tė mėsiperme mendimi sociolinguist e ka ikonizuar si pidgin language – creole language. Me tė njėjtėn ikonė paraqitet edhe shemėelltyra e deritashme e marrėdhėnieve ndermjet Shqipėrisė dhe Kosovės nė trajtesė tė njė gjuhe tė pėrbashkėt standarde. Kjo ngaqė bėhet fakt i kryer se Kosova, pavarėsisht nga pėrkatėsia dialektore e arealit tė saj, duhet se s’bėn t’i vijė pas a priori vendimeve gjuhėsore tė Tiranės, paēka se kjo nuk ia ka ka marrė ndonjėherė nė konsideratė kėtė pėrkatėsi. Kėsisoj, edhepse kushtet qė shtrėnguan Kosovėn tė braktiste vullnetarisht bazėn e vėrtetė dialektore tė standardit tė saj - sikundėr u tha kryefillit - tashmė kanė rėnė, Tirana nuk jep asnjė shenjė ndėrgjegjėsimi pėr marrjen parasysh tė gjendjes reale; pėrkundrazi vijon tė mėtojė qė Kosova duhet t’i pėrmbahet vetiu vullnetit tė 72-shit, sikur Kosova t’na qenkėsh koloni gjuhėsore e saj. Porse Shteti Amė dhe Kosova flasin tė njėjtėn gjuhė – shqipen.

    A thua pėr kokėfortėsi ideologjike apo pėr dritėshkurtėsi u dashka shtrėnguar shqipja tė kolonizojė vetveten?! Ky do te ish paradoks dhe organizmi gjuhe, sikunder shoqeria nuk mund t’i pranoje paradokset per nje kohe te gjate.

    Duket sikur institucionet janė zėnė mat.

    Kėsi shtegu, pyetja e madhe, a mė mirė pyetjet qė duhet tė shtrohen midis instituteve tė gjuhėsisė nė dy vendet janė: A do ta pranojė Kosova standardin zyrtar pikėrisht nė formėn e ngulėt tė vitit 1972? A duhet ngulmuar doemos te kjo formė, kur me sa duket tash pas tridhjetėekatėr vjetėsh nxėnia e saj nuk ka dhėnė rezulatin qė dėshirohej, me gjithė shtysėn e madhe patriotike? Apo mos Tirana zyrtare duhet ta ēngurtėsojė standardin, duke e hapur bazėn e tij dialektore e duke ia rritur kėsisoj shkallėn e pranueshmėrisė?

    Kėto pyetje kėrkojnė njė zgjidhje fort tė pėrgjegjshme, pasi, pėr sa teknike nė dukje, kjo zgjidhje do tė ketė tash e mbrama njė ndikim tė ndjeshėm politik nė krejt ardhmėrinė e kombit shqiptar. Kosova nga sa duket e ka tė vėshtirė ta pranojė standardin e vitit 1972 kėshtu sikundėr ėshtė. Natyrisht, mund tė shpresohet nė njė rritje tė pėrvetėsimit tė gjuhės standarde tash e tutje qė nė Kosovė nuk ndalohen mė shkollat zyrtare shqipe, porse kjo formė e ngurtėsuar e kėtij standardi mbetet sėrish e tutjetėhushme pėr bashkėsinė e madhe e tė pavarur kosovare.

    Ku duhen kėrkuar arsyet e kėsaj largėsie? Pėrgjigja gjendet ne politikėn gjuhėsore qė pėrcaktoi trajtat e shqipes standarde nė vitin 1972. Kjo politikė as qė e mori nė sy Faktorin Gjuhėsor Kosovė kur planifikoi drejtshkrimin e “Gjuhės sė Sotme Shqipe”. Pa i hyrė kėtu asfare ēėshtjes “bazė toskė apo bazė gegė nė shqipen standarde”, mjafton tė thuhet se ne Konkluzat dhe Rezolutat gjuhėsore qė shoqėruan nė Shqipėri procesin sanksionimit tė Gjuhės sė Sotme Shqipe - proces i cili filloi aty nga viti 1952 dhe pėrfundoi nė vitin 1972 – nuk del gjėkund se planifikimi merr parasysh edhe pėrdoruesit e shqipes nė Kosovė, pos atyre nė Shqipėri. Kjo politikė gjuhėsore duket se ka shpėrfillur edhe atė ēka ngulmoi tė thonte Ēabej: “Nė formulim tė ēdo rregulle duhet tė jetė e pranishme vetėdija qė ėshtė puna pėr njė drejtshkrim i cili do tė caktohet jo pėr disa mija vetė, po pėr katėr milion njerėz qė e kanė shqipen gjuhė amtare”. Kuptohet vetiu se ky gjuhėtar i madh pėrfshinte sine qua non nė kėtė shifėr edhe hapėsirėn kosovare.

    Kėtė shqetėsim e keqardhje shpreh edhe Ismajli kur shkruan se: “Orientimi qė ēėshtja e gjuhės letrare kombėtare shqipe nė atė kohė tė shihej brenda shtetit aktual shqiptar dhe vetėm brenda tij binte nė sy gjithandej. Nė atė kohė pėr tė cilėn Kostallari konstatonte se ekziston njė gjuhė e vetme letrare shqipe, kjo gjė mund tė thuhej shumė-shumė pėr hapėsirėn brenda shtetit shqiptar, ndėrsa po tė pėrfshiheshin viset e tjera shqiptare, kjo nuk mund tė thuhej. Konstatimi tjetėr i Kostallarit (1967) se nga tė gjitha botimet tė shkruara nė atė kohė, nė variantin letrar gegė nuk binin mė shumė se 5%, mund tė dalė i pėrafėrt nėse merret parasysh vetėm territori i Republikės sė Shqipėrisė. Fundja kjo gjė mund tė vėrehet dhe nė studimet qė kanė pėr qėllim pasqyrimin e gjendjes sė elementeve tė ndryshme gramatikore tė pėrdorura asokohe nė letėrsinė artistike, ku nuk ngjet as edhe njė herė tė eksplorohet, apo vetėm tė citohet, ndonjė botim nga Kosova” .

    Kosova, pra asokohe mbajti vesh me vėmendje e shqetėsim ecurinė e politikės gjuhėsore nė Shqipėri pėr punė tė shqipes standarde dhe pa se nė Shqipėri po mėtohej tė vendosej toskėrishtja nė bazė tė standardit qė do tė pėrkufizohej. Kjo e shkėpuste gjuhėsisht vetiu Kosovėn nga trungu amė, pasi Ortografija e ’64-ės nė Kosovė qe hartuar duke u mbėshtetur natyrshėm mbi gegnishten, gjithė nė pėrputhje me pėrkatėsinė idiomatike tė arealit shqipfolės atje. Konsulta gjuhėsore e Prishtinės e vitit 1968 e theu me vullnet kodin e saj drejtshkrimor tė ’64-ės, pikėrisht pėr ta shmangur kėtė shkizėm nė pllakėn etnike shqiptare. Dhe nuk do lėnė pa pėrmendur fakti se vullneti i kėsaj Konsulte i paraprin me 4 vjet nė kohė edhe vetė vullnetit unifikues tė Tiranės zyrtare, qė u pėrmbush sikundėr dihet nė vitin 1972.

    Pra nuk gabojmė kurrnjigrimė po tė themi se kjo Konsultė qe sakaq edhe thirrje pėr planifikuesit e Shqipėrisė, qė tė mos hartonin politika gjuhėsore tė cilat lidheshin vetėm me Shtetin Shqiptar, porse me krejt Kombin Shqiptar. Kosova, pra e ndėrmori nė vitin 1968 hapin e saj historik pėrafrues dhe ky hap duhet vlerėsuar se ėshtė njė hap vėrtet tejet i mundimshėm, ngaqė areali shqipfolės kosovar i pėrket mirėfilli sistemit gjuhėsor gegė. Me ēlirimin e saj nga serbėt, Kosova po kthen sytė nga problemet e saj tė brendshme. E ndėr mė tė rėndėsishmet probleme ėshtė ai i standardit gjuhėsor, pasi lidhet me edukimin dhe mbarėvajtjen social-kulturore tė krejt popullatės kosovare. Duke vijuar tė mbetet e ngėrthyer brenda kodit gjuhėsor tė sanksionuar nė 1972-shin e largėt, Kosova ka nisur tė ketė po ato probleme tė pamjaftueshmėrisė gjuhėsore qė ka edhe vetė Shqipėria, veēse ende mė tė forta pėr arsyet e sipėrthėna tė pėrkatėsisė idiomatike. Sė kėndejmi marrin shkas edhe ato prirje te cilat kėrkojnė qė dy arealet tė ndahen sho-shoqit nė kodin e tyre gjuhėsor zyrtar, apo thėnė ndryshe, prirjet pėr njė Secesion Gjuhėsor. Kosova sikundėr Shqipėria po ndjen pasojat gjuhėsore tė njė sistemi entropik, i cili duke qenė i tillė, priret tė ērregullohet, madje rrezikon tė shembet krejt nėse nuk hapet (anullimi i standardit). Simptomat e kėtij ērregullimi valaviten pėrditė para syve tė kujt don t’i shohė. Ja njėra syresh: Para do javėsh nė paraditen e organizuar me qėllim promovimin e sprovės “Dantja i pashmangshėm” tė Kadaresė, njė grup adoleshentėsh recituan sekush do pjesė nga “Komedia Hyjnore”. Recitimi qe dygjuhėsh: nė italishten e dantealigershme dhe nė shqipen e Pashko Gjeēit. Sa trishtim e sa marre bashkė! Shqipfolėsit rioshė “cicėronin” fjollė nė italishten e para-shtatėqind-moteve, sakur “belbėzonin” me zor nė shqipen gegė tė para-tri-dekadave. Natyrisht nuk po u vihet faji njomzakėve. Ballė kėtij fakti “hesapi” gjuhėsor del vetiu. A kėshtu u trajtoka gjuha amtare dhe visaret e saj?!

    Porse le tė kthehemi te ēėshtja gjuhėsore e Kosovės. Nė kėto kushte Tirana zyrtare duhet tė marrė patjetėr pėrgjegjėsitė e saj – pėrgjegjėsi jo vetėm me natyrė shkencore, por edhe politike – e pėr rrjedhojė historike. Ajo nuk e ka mė luksin tė presė e tė presė e mandej… tė presė; duhet tė reagojė e madje me shpejtėsi. Nė qoftė se nuk do tė rritet shkalla e pranueshmėrisė sė standardit aktual, rrezikohet tė mbahet larg jo vetėm areali gegėfolės i Shqipėrisė, sikundėr ka ndodhur deri mė tash, por edhe njė areal shumė mė i gjerė jashtė kufijve politikė tė Shqipėrisė – ai kosovar. Njė qėndrim i ngulėt e aspak rishikues nga pala jonė do tė ēonte ujė nė mullirin qė bluan drithė per secesionizmin gjuhėsor nė Kosovė. Fanatizmi i mbrojtjes sė “kalasė” sė shqipes standarde duke u ndryrė nė skutė-llogoren e saj tė brendshme dhe duke e shpėrfillur ndėrveprimin me zonat pėrreth, me gjasė do tė shpjerė fill e nė rėnien e kėsaj “kalaje”.

    Koha kur kėto ēėshtjė vijnė e shtrohen pėr zgjidhje i gjen dy Institucionet nė front tė pėrbashkėt, por asfare me strategji tė njėjtė. Njėra Akademi sjell pėr zgjidhje ēėshtjen e “ė”-sė sė gjith’kudondodhur, kurse tjetra ngulmon tė kalojė projektligjin qė mėton tė mbrojė “pastėrtinė” e shqipes pėrmes masave ndėshkimore.

    Nėse standardi ynė (nė fakt deri sot standard i pėrbashkėt) nuk hapet natyrshėm edhe ndaj prurjeve qė vijnė nga idioma kosovare, jemi vetėm njė hap larg nga pėrmbysja e gjuhės sė njėsuar nė Kosovė. Me fjalė tė tjera njė qėndrim i mėtejshėm fanatik i gjuhėtarėve shqiptare, dashur-pa-dashur i rreshton ata pro Secesionit Gjuhėsor tė Kosovės. Njė e tillė ndarje qė zė fill nga gjuha e nuk kursen as identitetin e pėrbashkėt, atė etnik, ėshtė e trishtė dhe e palejueshme, e madje nesėr e pafalshme. Nje grup njerezish, qofshin ata edhe nen qyrkun e autoritetit me te larte shkencor nuk do mund te ndajne me dysh nje komb.

    E tash mbrama duke iu pėrgjigjur pyetjes nistore shtrėngohem tė pohoj: pas arsyetimeve pseudoshkencore te tipit “hamė bar dhe parimet nuk i shkelim” apo dhe stėrhollimeve tė panevojshme gramatikore tė gjithfarsojme, rri n’pusģ Secesioni Gjuhėsor si njė parathėnie ogurzezė e Secesionit Etnik.





    Ky artikull asht botue nė gazetėn «Shekulli».
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 07-01-2008 mė 23:43

  20. #20
    ...beyond Maska e Alienated
    Anėtarėsuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Postime
    3,139
    Borix

    Nuk ia vlen te diskutosh per rregulla drejtshkrimore te gjuhes shqipe me njerez si ky antari "skipetar"! Ky (me sa duket) eshte nje nga ata adhuruesit e ideologjise se Migjen Kelmendit i cili ka vendosur qe te beje "gegnishten" e tij gjuhe zyrtare te Kosoves (duke tejkaluar kufijte e standardizimit te saj aktual).

    Edhe une s'do isha kunder dialekteve (ne te folur) por ne te shkruar eshte e paimagjinueshme te lexohen shprehje si ato te "skipetarit" me forma te cuditshme qe perdhosin cfaredo rregulli te drejtshkrimit te gjuhes sone.

    Ashtu sic tha Borix me siper, edhe une pasi te jem munduar te lexoj rreshtin e pare te nje postimi nga antaret qe shkruajne ne dialekt, nuk e vazhdoj me sepse po lodh syte kot e s'kuptoj fare asgje.

    Une jam nga Tetova! Ne qytetin tim (kush ka qene ketu ndonjehere) flitet nje dialekt shume i rende, i cili eshte i veshtire per t'u kuptuar nga te gjithe. Tani, po te shkruaja une ne dialektin tim, skipetari ne te vetin, korcaret, vlonjatet, "tironsit", durresaket, struganet - cfare do behej ne kete forum?
    Te gjithe do shkruanin per veten e tyre dhe s'do i kuptonte njeri!

    Nje pyetje per skipetarin:

    C'jane ato tre vija vertikale qe i perdor pothuajse ne cdo fund fjalie. Mos valle jane presje (,) ne dialektin tend?
    Koha ėshtė e maskarenjėve
    Por atdheu i Shqiptarėve

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
    Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
  2. Dėshtimi i gjuhės standarde shqipe te gegėt!
    Nga Davius nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 460
    Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
  3. Armiqtė e gjuhės shqipe dhe triumfi i saj
    Nga brooklyn2007 nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
  4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
    Nga Dito nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
  5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
    Nga Tastiera nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •