Close
Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 127 prej 127
  1. #121
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anėtarėsuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    Faji eshte i Enver Hoxhes qe ne bazoi gjuhen letrare mbi toskerishten ne 72-shin.
    Per kete arsye, verioret e kane me te veshtire.
    Po te marrim dy persona, nje nga veriu e nje nga jugu, qe nuk kane shkuar kurre ne shkolle dhe nuk kane lexuar kurre nje liber dhe t'i veme te shkruajn shqip, ai nga veriu duket me injorant se ai nga jugu se ky i dyti ka avantazhin e asaj qe beri Enver Hoxha ne 72-shin
    Gjuha shqipe duhet te ishte nje permbledhje e toskerishtes me gegnishten.

    Peshkaqeni 33, un nuk jam ekspert por po t'i jap dy shembuj ku gegnishtja eshte me e sakte se gjuha letrare e 72-shit.
    1- Ne gjuhen letrare thuhet: "kam qene" qe eshte krejtesisht e gabuar. Me e sakte eshte si thuhet ne gegnisht: "jam kene"
    Pra me e drejte do te ishte "jam qene" ose "jam kene"
    P.sh ne italisht nuk thuhet "ho stato" por "sono stato"

    2- Ne gjuhe letrare mesuesja i thote nxenesit: me zgjedho foljen "shkoj".
    Eshte gabim se "shkoj" eshte veta e pare e foljes. Me e drejte eshte: "me shku" siē perdoret ne gegnisht.

    Enveri, perveē shume njerezve , vrau edhe gegnishten...

  2. #122
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anėtarėsuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Enveri, perveē shume njerezve , vrau edhe gegnishten...
    Tema qe une kam hapur vazhdon te perdoret si argument per te thene se gegerishtes iu bene te dyzetat. Tema eshte hapur, ne fakt, qe te theksohet domosdoshmeria e gjuhes zyrtare, si nje gjuhe uniform qe duhet perdorur zyrtarisht. Kjo teme nuk ka per qellim te nxjerre dekrete ligjore per ekzekutim te dialekteve. Ne fakt, zyrtarizimi i nje gjuhe nuk behet me qellim zvogelimin e sferes kulturore te nje vendi...
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  3. #123
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga puroshkodran Lexo Postimin
    Faji eshte i Enver Hoxhes qe ne bazoi gjuhen letrare mbi toskerishten ne 72-shin.
    Per kete arsye, verioret e kane me te veshtire.
    Po te marrim dy persona, nje nga veriu e nje nga jugu, qe nuk kane shkuar kurre ne shkolle dhe nuk kane lexuar kurre nje liber dhe t'i veme te shkruajn shqip, ai nga veriu duket me injorant se ai nga jugu se ky i dyti ka avantazhin e asaj qe beri Enver Hoxha ne 72-shin
    Gjuha shqipe duhet te ishte nje permbledhje e toskerishtes me gegnishten.

    Peshkaqeni 33, un nuk jam ekspert por po t'i jap dy shembuj ku gegnishtja eshte me e sakte se gjuha letrare e 72-shit.
    1- Ne gjuhen letrare thuhet: "kam qene" qe eshte krejtesisht e gabuar. Me e sakte eshte si thuhet ne gegnisht: "jam kene"
    Pra me e drejte do te ishte "jam qene" ose "jam kene"
    P.sh ne italisht nuk thuhet "ho stato" por "sono stato"

    2- Ne gjuhe letrare mesuesja i thote nxenesit: me zgjedho foljen "shkoj".
    Eshte gabim se "shkoj" eshte veta e pare e foljes. Me e drejte eshte: "me shku" siē perdoret ne gegnisht.

    Enveri, perveē shume njerezve , vrau edhe gegnishten...
    e ēa lidhje ka italishtja ketu?
    ik ne terronia,giu di li,capisci?......dicono "ho stato".

    nuk di gje fare ti plako!

    italishtja standarte eshte dialekti toskan i kohes se dantes...dhe qe flitej nga 5% e popullsise,hai capito?ēdo gjuhe merr nje dialekt dhe e ben gjuhen standarte.
    shqipja eshte me fat se merr nje dialekt(toskerisht) qe flitet nga 50% e shqiptareve.

  4. #124
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anėtarėsuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    Citim Postuar mė parė nga thunderstruck Lexo Postimin
    e ēa lidhje ka italishtja ketu?
    ik ne terronia,giu di li,capisci?......dicono "ho stato".

    nuk di gje fare ti plako!

    italishtja standarte eshte dialekti toskan i kohes se dantes...dhe qe flitej nga 5% e popullsise,hai capito?ēdo gjuhe merr nje dialekt dhe e ben gjuhen standarte.
    shqipja eshte me fat se merr nje dialekt(toskerisht) qe flitet nga 50% e shqiptareve.
    thunder, je ti qe nuk di gje.
    ne jug te italise, vetem injorantat thone "ho stato". por edhe po te ishte ashtu si thua ti, vete fakti qe ne italishten standarte nuk perdoret, do te thote qe eshte gabim.
    dialekti toskan eshte krejt ndryshe nga italishtja. ne italisht nuk thuhet "o he tu fai" apo shqiptimi i "k" ne "h". p.sh toskanet thone "hosa" ne vend te "cosa".

    ketu nuk eshte tema e duhur per te diskutuar per padrejtesine qe i eshte bere gegnishtes. por kur lexova ne shum komente se veri-lindoret apo kosovaret shkruajn me keq, thashe qe nje arsye eshte reforma e 72-shit.

    drejtshkrimi mesohet ne shkolle ose duke lexuar libra.
    por po te marrim nje verior e nje jugor qe nuk kane bere asnje nga keto te dyja, ky i pari eshte e ka me te veshtire se i dyti, i cili ka dialektin gati njelloj me gjuhen letrare.
    kyt deshta me thane

  5. #125
    Po mirė anglezėt e kanė si shqipja. Si do ja bėjmė, kė gjuhė do kopjojmė ?

  6. #126
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anėtarėsuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    Citim Postuar mė parė nga Qyfyre Lexo Postimin
    Po mirė anglezėt e kanė si shqipja. Si do ja bėjmė, kė gjuhė do kopjojmė ?
    un nuk thashe te kopjojme. thashe te marrim gjerat me te mira te dy dialekteve.

    e perseris: un fola per 72-shin per te treguar veshtiresite e verioreve.

    ps: anglishtja e ka si shqipja? perdoret "kam qene"?

  7. #127
    Citim Postuar mė parė nga puroshkodran Lexo Postimin
    un nuk thashe te kopjojme. thashe te marrim gjerat me te mira te dy dialekteve.

    e perseris: un fola per 72-shin per te treguar veshtiresite e verioreve.

    ps: anglishtja e ka si shqipja? perdoret "kam qene"?
    Vlera qė ka dialekti geg, qė nuk pasqyrohen nė gjuhėn tonė zyrtare, jam plotėsisht dakort qė tė shtohen. Megjithatė jam kundėr krijimit tė njė gjuhe tė re zyrtare nga fillimi, pasi pjesa me e madhe e popullit kanė adoptuar tashmė kėtė gjuhė zyrtare.

    P.S. po anglishtja e ka "kam qenė". folja "kam" kėtu ėshtė thjesht folje nihmėse dhe besoj se nuk ka nevojė ti pėrshtatet veprimit.

Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567

Tema tė Ngjashme

  1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
    Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
  2. Dėshtimi i gjuhės standarde shqipe te gegėt!
    Nga Davius nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 460
    Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
  3. Armiqtė e gjuhės shqipe dhe triumfi i saj
    Nga brooklyn2007 nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
  4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
    Nga Dito nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
  5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
    Nga Tastiera nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •