Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 127
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rina
  [...] mirepo mendoj se gjuha e tanishme standarde duhet te reformohet, mu per shkak se nje pjese e madhe e kombit shqiptar, kane veshtiresi gjate perdorimit te saj, si ne shkrim ashtu dhe ne te folur, [...]
  Fakti qe nje person ka veshtiresi ne Matematike, nuk do te thote qe Matematikanet te fillojne te ndryshojne te gjithe aksiomatiken shekullore. Perkundrazi, personi ne veshtiresi duhet te jape maksimumin, deri ne piken qe mund te arrije, s'ka se si me shume se aq. Prandaj, une i meshoj fort vullnetit per te perdorur gjuhen tone te paster. Jam i sigurt se lenia pas dore e gjuhes letrare (dhe zyrtare) i ngjet perzgjedhjes natyrore: ky tipar i keqperdorimit te gjuhes do te mbizoteroje nga brezi ne brez, deri sa te kthehet ne aktiv. Ne ate pike, gjithcka do te kete marre tatepjeten, sic e ve ne dukje edhe Twain!

  Per me teper, duhet sqaruar edhe kjo ceshtja e konfondimit te dialekteve me gjuhen zyrtare. Nga njera ane, dialektet tona mund t'i konsiderojme si nishane te pandashme te trupit te kultures shqiptare. Jane shkruar me mijera proza e poezi ne dialektet gege e toske, sa per t'i permendur kalimthi. Por, kjo nuk do te thote se, nisur nga preferencat personale, te lihet pas dore gjuha e kuptueshme zyrtare, letrare. Ky eshte nje fenomen i perhapur, dhe shkakton ne te shumten e kohes nje humbje te arsyetimit te momentit, duke sjelle nje fare kembengulje te semure ndaj orvatjeve per perfeksionimin e gjuhes se folur dhe, pse jo, te shkruar. Mos harroni qe ne kete teme jemi tek drejtshkrimi dhe po flasim per drejtshkrimin, jo me te ngaterrohemi me nje ceshtje gjigande si gjuha e folur. Per kete arsye, une zgjodha nje rast teper specifiki, ai i germave ē, q dhe gj, xh, te cilat vetem shqiptaret e krahinave te permendura duket se hasin veshtiresi ne drejtshkrim.

  Sa per artikullin e shkruar nga L. Shamku, une kam te drejten te mos jem dakord (dhe nuk jam aspak dakord) me tezėn e secesionit gjuhesor, i cili na sjell edhe secesion etnik. Me duket qesharake nje gje e tille, sepse nuk ka ndodhur ne asnje vend modern nje fenomen i tille. Mbaj mend se, para pese vjetesh, ne Turqi diskutohej pastrimi i gjuhes nga huazimet arabe. Mund te cuditeni, por ata nxorren nje fjalor ku zevendesoheshin nje pjese e madhe e fjaleve arabe me fjale te pastra te gjuhes turke. Gjithesesi, jam dakord me artikullin e mesiperm te specialistes ne piken se Tirana Zyrtare ka pergjegjesite e saj dhe duhet t'i marre ato, per ta parafrazuar shkurt.

  Mbi te gjitha, mua me mbeten shenja optimizmi se, gjuha e paster shqipe, qofte ne drejtshkrim, qofte ne te folur, do te vishet me tipare mbizoteruese per sa i perket pastertise se saj. Ne duhet te jemi nxitja kryesore, sepse ne e flasim dhe e shkruajme. Kembengulja e semure e disave (po e theksokam shpesh kete anomali) nuk shpie kurrekund tjeter pervecse perplas koken ne mur.
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim

  Gegėrisht + Toskėrisht = Shqipja e sotme

  Dallimet ndėrmjet gegėrishtes dhe toskėrishtes nuk janė tė mėdha, prapėseprapė midis tyre ka disa dallime. kėto dallime e kanė bėrė pak mė tė vėshtirė rrugėn e njėsimit tė gjuhės sonė.

  Tė shohim cilat janė dallimet kryesore ndėrmjet dy dialekteve tė shqipes dhe si u pėrballuan ato nė shqipen e sotme.

  gegėrisht >> toskėrisht >> nė shqipen letrare

  zanore hundore >> zanore gojore >> zanore gojore
  asht, kam ba, hanė >> ėshtė, kam bėrė, hėnė >> ėshtė, kam bėrė, hėnė

  **VO** >> ** VA** >> **VA**
  voj, votėr, i vorfėn >> vaj, vatėr, i varfėr >> vaj, vatėr, i varfė

  **N** >> **R** >> **R**, **N**
  zani, bana, rana >> zėri, bėra, rėra| >> zėri, bėra,tokė ranore, synoj

  UE, U >> UA >> UA; UE
  muej, muj, kam lexu >> muaj, kam lexuar >> muaj, kam lexuar, lexues

  paskajore >> lidhore >> paskajore, lidhore
  me punue >> tė punoj >> pėr tė punuar, tė punoj


  Siē shihet nga kjo pasqyrė, dallimet midis dialekteve tė shqipes janė kryesisht nė fushėn e fonetikės, ndėrsa nė sintaksė dallimi kryesor ėshtė pėrdorimi i paskajores sė tipit me punue nė gegėrishte, kurse i lidhores nė toskėrishte. Megjithėkėtė, edhe lidhoren e gjejmė tė pėrdoret nė ndėrtime tė tilla nė gegėrishte, prandaj as ky s'ėshtė ndonjė dallim i prerė.

  Si pėrfundim mund tė themi qė dallimet ndėrmjet dy dialekteve tė shqipes nuk janė tė mėdha dhe se shqipja e sotme letrare i ka rrėnjėt e veta thellė nė gjithė gjuhėn e popullit tonė.

  Nga ana tjetėr Kongresi Drejtshkrimor ėshtė njė marrėveshje shoqėrore qe e bėnė baballarėt tanė dhe ne duhet ta respektojmė. Ēka mund me ata qe nuk i respektojnė marrėveshjet e dimė tė gjithė (arvanitėt nė Greqi).

 3. #23
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nga ana tjetėr Kongresi Drejtshkrimor ėshtė njė marrėveshje shoqėrore qe e bėnė baballarėt tanė dhe ne duhet ta respektojmė. Ēka mund me ata qe nuk i respektojnė marrėveshjet e dimė tė gjithė (arvanitėt nė Greqi).

  Ljanina ,c'eshte ky shembull me arvanitasit?!!! Arvanitasit donin te asimiloheshin dhe u asimiluan,clidhje ka me shqipen letrare...
  Marreveshje e baballareve tane qe duhet repektuar?!!! Respektohet e drejta dhe jo marreveshja ne vetvete...nese marreveshja eshte e drejte respektohet,nese eshte e gabuar,skemi perse ta respektojme...

  Te thuash qe shqipja letrare e sotme hyn te kategoria e gjerave te shenjta,pra te palevizshme e dogmatike eshte plotesisht e gabuar...

  Shqipja letrare eshte gati plotesisht shprehje e toskerishtes ...Po me 3/4 e popullsise qe flasin gegerisht si i behet...perse shumica e shqiptareve duhet ti nenshtrohet pakices?!!!

  Nje rishikimi rrenjesor duhet ti nenshtrohet gjuha letrare perpara se te ndodhe toskerizimi i Gegerishtes ...absolutisht nuk duhet te prishet a me keq te humbe gegerishtja,qe eshte mema e toskerishtes ,por i duhet dhene vendi qe meriton...nese ndonje nga 2 te ashtuquajturit dialekte duhet ti nenshtrohet procesit te zhdukjes duhet te jete toskerishtja e jo gegerishtja....Format origjinale ,kallepi origjinal i shqipes eshte gegerishtja e kjo gegerishte iu nenshtrua ne jug ndryshimit si pasoje e ndikimit te gjuheve te tjera e u krijua ,e folmja e shqiperise se mesme e me ne jug toskerishtja....Nese kerkon kallepin origjinal te shqipes ate nuk e gjen aty ku gjuhet e pushtuesve kane ndikuar fort por aty ku kane ndikuar me pak..dmth ne Alpet e shqiperise te cilas as roma as bizanti sllavi apo turku arriti me i pushtu ndonjehere...Aty eshte shtepia e shqipes e prej aty duhet te nisemi per shqipen letrare e kete duhet ta bejme sa nuk eshte vone e ate qe se bene dot pushtuesit tane ta bejme ne,pra te prishim shtepine e shqipes origjinale....

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Tungjatjeta Hyj-Njeriu

  Arvanitishtja vdiq, jo se Arvanitasit donin tė asimilohen, por ata nuk e respektuan Kongresin e Manastirit duke keqargumentuar se njė ortodoks i mirė nuk duhet ta pėrdor alfabetin latin sepse ky alfabet ėshtė alfabet katolik dhe shumica e ortodoksėve nuk duhet t'i nėnshtrohet pakicės katolike.

  Respektohet e drejta ...;

  E drejta! Cila? E shumicės? Ta pėrdorim alfabetin arab pėr shkak tė shqiptar myslimanėve apo alfabetin grek pėr ti respektuar shqiptarėt ortodoksėt apo ta marrim alfabetin kinez pėr ti respektuar ateistet. Mosrespektimi i Kongresit tė manastirit(kėsaj marrėveshje tė rėndėsishme shoqėorore) ishte vdekjeprurės pėr arvanitasitė .


  Po me 3/4 e popullsisė qe flasin gegėrisht..;


  Cilėn gegėrishte? Shkodranishten, kosovarishten, dibranishten. Ne vota do tė fitonte kosovarishtja. Dallimet ndėrmjet shkodranishtes dhe dibranishtes janė mė tė mėdha se dallimet ndėrmjet shkodranishtes dhe toskėrishtes.

  Kristoforidhi shqipen e shkroi nė tė dy dialektet, por ndoqi njė rrugė afrimi. Shqipja e sotme ėshtė rezultat i bashkėveprimit tė dialekteve dhe jo dominim i njėrit apo tjetrit dialekt.

 5. #25
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga LJanina
  Cilėn gegėrishte?
  Gegnishten Letrare lake, Gegnishten letrare!

  Cili eshte shkrimi me i vjeter ose i pare ne toskerishte?
  Kur ka filluar te shkruhet toskerishtja per here te pare?
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Duhet shmangur njehere e pergjithmone mendimi praktik se vetem njeri nga dy dialektet duhet te dale triumfant. Ne kete teme, asnje nuk po deklaron shfarrosjen e gegerishtes apo toskerishtes, por respektimin e specifikimeve zyrtare te gjuhes shqipe. Kjo ka nje qellim te pergjithshem - mbajtjen gjalle te gjuhes letrare shqipe.

  Perse duhet te kundershtoni specifikimet zyrtare, ne vend qe t'i respektoni ato? Mos jeni ju mendje me te ndritura? Nese jeni mendje me te ndritura, atehere pse dordollitni ne vend qe jepni ndonje mendim me vlere?
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 7. #27
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga LJanina
  Tungjatjeta Hyj-Njeriu

  Arvanitishtja vdiq, jo se Arvanitasit donin tė asimilohen, por ata nuk e respektuan Kongresin e Manastirit duke keqargumentuar se njė ortodoks i mirė nuk duhet ta pėrdor alfabetin latin sepse ky alfabet ėshtė alfabet katolik dhe shumica e ortodoksėve nuk duhet t'i nėnshtrohet pakicės katolike.

  Respektohet e drejta ...;

  E drejta! Cila? E shumicės? Ta pėrdorim alfabetin arab pėr shkak tė shqiptar myslimanėve apo alfabetin grek pėr ti respektuar shqiptarėt ortodoksėt apo ta marrim alfabetin kinez pėr ti respektuar ateistet. Mosrespektimi i Kongresit tė manastirit(kėsaj marrėveshje tė rėndėsishme shoqėorore) ishte vdekjeprurės pėr arvanitasitė .


  Po me 3/4 e popullsisė qe flasin gegėrisht..;


  Cilėn gegėrishte? Shkodranishten, kosovarishten, dibranishten. Ne vota do tė fitonte kosovarishtja. Dallimet ndėrmjet shkodranishtes dhe dibranishtes janė mė tė mėdha se dallimet ndėrmjet shkodranishtes dhe toskėrishtes.

  Kristoforidhi shqipen e shkroi nė tė dy dialektet, por ndoqi njė rrugė afrimi. Shqipja e sotme ėshtė rezultat i bashkėveprimit tė dialekteve dhe jo dominim i njėrit apo tjetrit dialekt.
  Me fal Ljanina po arvanitasit ishin 200 000 ne 1830 dhe kur u be kongresi i manastirir as 80 mije..ska lidhje kongresi me nje qe do te asimilohet...shih arbereshet,merri shembull 550 vjet tashme pa kongres manastiri....Kush do asimilohet....e ka treguar historia...Gjuhen e ruan familja e shoqeria e jo shkolla apo aq me pak drejtshkrimi....

  Gegerishten me te cilen jane shkruar,kanuni i leke dukagjinit dhe lahuta e malcise,2 librat e shenjte shqiptare.....

  Ore Borix po si flet keshtu njehere....zona e shqiperise se mesme eshte toskerizuar gati krejt...shihe diferencen dialektore mes gjyshit dhe nipit te 'kulturuar',sa e llahtarshme eshte... Po sa te rinj me origjine nga veriu ka ne tirane
  e se njohin fare dialektin e gjysherve,biles e shajne?
  eshte e qarte qe gjuha letrare aktuale po con ne zhdukje te gegerishtes...
  Po tingujt e gegerishtes qe gati jane zhdukur fare....
  Spys fare per zyrtare a jo une lale,une e flas shqipen si te me vije dhe dua ta shkruaj si te me vije,pervec se aty ku ka gjera zyrtare..mos eshte forumi institucion shteteror ku duhet te respektoj rregullat e ngurta qe kane vene...

  Fakti qe 99% e shqiptareve nuk i njohin rregullat 100% ca tregon,pervecse falimentimin e rregullave,sepse nje rregull qe nuk funksionon per 30 vjet nuk ka per te funksionuar as per 300 ...

  Ketu po flasim e nuk po ndajme gje...ska per mendjendritur ketu....shumica derrmuese eshte vene gjuhesisht nen zgjedhen e pakices,ky eshte fakt,qe duket qarte.....
  E une qe flas jam tosk,po te jesh tosk nuk e nenkuptoj si te jem qorr perballe te vertetes....

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu
  Me fal Ljanina po arvanitasit ishin 200 000 ne 1830 dhe kur u be kongresi i manastirir as 80 mije..ska lidhje kongresi me nje qe do te asimilohet...shih arbereshet,merri shembull 550 vjet tashme pa kongres manastiri....Kush do asimilohet....e ka treguar historia...Gjuhen e ruan familja e shoqeria e jo shkolla apo aq me pak drejtshkrimi....
  Kongresi i Manastirit u mbajt nė vitin 1908, d.m.th sipas statistikės tuaj, u asimiluan 200 000 arvanitas vetėm pėr 78 vjet, gjė qe se besoni as ju vete. Pas pavarėsimit te Greqisė, perdorimi i gjuhes greke si gjuhė zyrtare u vendos ne parlament mė votim, ku gati fitoj arvanitishtja. Numri i arvanitasve sot ėshtė mbi 200 000.

  Fatmirėsisht arbėreshėt e Italisė nuk u asimiluan sepse patėn njė veēori dalluese nga vendasit (arbėreshėt janė ortodoks kurse italianėt katolik).

  Asimilimi masiv i arvanitasve u bė nė shek. 19 dhe 20, pikėrisht nė shkolla dhe me fjalor e bibėl nė dorė dhe jo ne familje.

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  ...zona e shqiperise se mesme eshte toskerizuar gati krejt...shihe diferencen dialektore mes gjyshit dhe nipit te 'kulturuar',sa e llahtarshme eshte... Po sa te rinj me origjine nga veriu ka ne tirane
  e se njohin fare dialektin e gjysherve,biles e shajne?
  Hidhi nje sy postimit te pare te kesaj teme, per te kuptuar arsyen pse e kam hapur. Nese keni deshire te flisni per asimilime, retorika, etj., hapni nje teme me vete .
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 10. #30
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga LJanina
  Kongresi i Manastirit u mbajt nė vitin 1908, d.m.th sipas statistikės tuaj, u asimiluan 200 000 arvanitas vetėm pėr 78 vjet, gjė qe se besoni as ju vete. Pas pavarėsimit te Greqisė, perdorimi i gjuhes greke si gjuhė zyrtare u vendos ne parlament mė votim, ku gati fitoj arvanitishtja. Numri i arvanitasve sot ėshtė mbi 200 000.

  Fatmirėsisht arbėreshėt e Italisė nuk u asimiluan sepse patėn njė veēori dalluese nga vendasit (arbėreshėt janė ortodoks kurse italianėt katolik).

  Asimilimi masiv i arvanitasve u bė nė shek. 19 dhe 20, pikėrisht nė shkolla dhe me fjalor e bibėl nė dorė dhe jo ne familje.
  E dashur Ljanina nga 200 000 - 80 000 = 120 000 te asimiluar.... Po te llogaritesh se ata 200 000 ne 80 vjet do ishin 3-4 fishuar humbja eshte e tmerrshme,nga potenzialisht 800 000 arvanitas ne 1908 ishin vetem 80 mije... Humbja masive e gjuhes erdhi nga fakti qe deshen te asimilohen,pasi greku ne ndryshim nga si trajtoi Camet arvanitasve nuk ua vuri asnjehere thiken tek goja...Eubeja e jugut gjithe atika,beotia korinti dhe argolida ishin gati 100 % shqiptare ne 1830 dhe ishin ne grup kompakt me vazhdimesi gjeografike...Mesuan greqishten neper shkolla e neper kisha dhe sdonin tu mesonin femijeve shqip,donin te integroheshin ne shoqerine greke si greke e jo si shqiptare,kjo eshte e verteta qe per fat te keq po perseritet sot nga emigrantet ne greqi..te vjen keq dhe njekohesisht terbohesh kur degjon emigrante qe si mesojne femijeve shqip,po greqisht e pastaj thone qe jane shqiptare e pretendojne nga shteti shqiptar....

  Po u fol shqip ne familje ska zot ta zhduke shqipen,edhe sikur te flasesh jashte greqisht apo ne shkolla...njoh shqiptare qe kane ardhur 6 vjec ne itali ne 1991 e kur vjen puna flasin paster shqip se ashtu ka dashur familja ashtu si dhe njoh nga ata qe flasin 5 fjale shqip se familja sja ka mesuar e biles mbi 10 vjet pa shkele ne shqiperi....

  Arbereshet qe ne fillim kur erdhen,ne ca zona te pastra shqiptare u ndalonin italianeve te rrinin me shume se tre dite,e jo se ishin katolike po se ishin italiane e sdonin te perziheshin se kishin frike se prishnin racen e gjuhen...

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu
  ...pasi greku ne ndryshim nga si trajtoi Camet arvanitasve nuk ua vuri asnjehere thiken tek goja...
  Jo me thikėn, por me pushkėn dhe helmin ne gojė. Kush e helmoi Aristidh Kolėn?

  Ja fjalėt e tij nė shtratin e vdekjes:

  "Ju lutem mos ushqeni asnjė iluzion. Mua mė
  vranė dhe kėshtu kane vepruar edhe me dy kryetaret
  tjerė tė Shoqatės sė Shqiptareve "Marko Boēari", te
  cilėt vdiqėn, edhe kėta, nga "leukemia".
  Kėto fjale ua kam thėne edhe miqve te tjerė"...

  Njė poemė:

  ... ēfarė deshe ti o Ēelo qė nė krye tė njė ēete luftėtarėsh shqiptarė more pjesė nė kryengritjen e Thesalisė nė vitin 1878 kundėr pushtuesve otomanė, ēfarė deshe ti o Ēelo Picari nė parlamentin grek, i veshur me fustanellė shqiptare, vajte tu marrėsh dorėn armiqve shekullore, kryeministrit grek Harilao Trikupi,…e pra sot o Ēelo Picari, grekėrit tė kanė vjedhur trojet, historinė, madje edhe fustanellėn.

 12. #32
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga LJanina
  Jo me thikėn, por me pushkėn dhe helmin ne gojė. Kush e helmoi Aristidh Kolėn?

  Ja fjalėt e tij nė shtratin e vdekjes:

  "Ju lutem mos ushqeni asnjė iluzion. Mua mė
  vranė dhe kėshtu kane vepruar edhe me dy kryetaret
  tjerė tė Shoqatės sė Shqiptareve "Marko Boēari", te
  cilėt vdiqėn, edhe kėta, nga "leukemia".
  Kėto fjale ua kam thėne edhe miqve te tjerė"...

  Njė poemė:

  ... ēfarė deshe ti o Ēelo qė nė krye tė njė ēete luftėtarėsh shqiptarė more pjesė nė kryengritjen e Thesalisė nė vitin 1878 kundėr pushtuesve otomanė, ēfarė deshe ti o Ēelo Picari nė parlamentin grek, i veshur me fustanellė shqiptare, vajte tu marrėsh dorėn armiqve shekullore, kryeministrit grek Harilao Trikupi,…e pra sot o Ēelo Picari, grekėrit tė kanė vjedhur trojet, historinė, madje edhe fustanellėn.

  Dhe vertete, cfare deshe ti o Celo?
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e theodora*
  Anėtarėsuar
  16-01-2004
  Postime
  879
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Borix
  A nuk eshte domosdoshmeri qe gjuha jone te shkruhet ne perputhje me rregullat drejtshkrimore te paracaktuara? Pergjigjia ime eshte pozitive; jo te hidhen poshte dialektet, por kur vjen ceshtja e shkrimit, ai te shkruhet "drejte".
  eh sa me kenaqe
  jo "drejte" more i uruar, por "drejt" pa -e- ne fund.
  hahahahaha
  "MY LOVE IS YOUR LOVE AND YOUR LOVE IS MY LOVE"

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Mua me pelqen proza dhe poezia ,por muzikaliteti ne gegerisht i poezise nuk ka te krahasuar.

 15. #35
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Me cudit jashte mase,FAKTI qe shume persona,shkruajne e lexojne 3-4 gjuhe te huaja dhe nuk marrin mundimin me te vogel, te shkruajne apo lexojne gegerishten...Kur dikush tregon si me mburrje, qe nuk lexon postimet ne gegerisht,per mua ky fakt eshte tregues i qarte se personi ne fjale eshte shume fatkeq,sepse nuk ka lexuar asnje veper ne gegerisht e as vepren madhore te Fishtes,Lahuten e Malcise,qe eshte padyshim kryevepra jo vetem e poezise, por e krejt e letersise shqiptare ....

  Persa i perket disa germave qe ndryshohen si c - q,nuk duhet harruar se tingulli atje eshte i ndryshem,pra te dy tingujt i njeh shqipja tek e njejta fjale..po ky nuk eshte rast sporadik...
  Qart - kjart apo qaj-Kjaj ,qumesht-Kjumesht ,quhem-kjuhem etj tregojne qarte psh se kj=q pra s'duhet te kete absolutisht nje rregull fiks per keto fjale,kush te doje ta shkruaje Kj e kush te doje q...
  e them kete sepse Kj eshte forma origjinale e cila eshte zevendesuar me q

  Psh Kjum-esht ka rrenje Kjum e mbi kete rrenje ka dale fjala shkum
  nuk i thote njeri Shqum...
  Po ashtu thuhet si shkelm ashtu edhe shqelm...

  pra shqipja ka vecori gjuhesore qe duhen marre parasysh edhe ne te shkruar..nuk duhet standartizuar se s'ben ,sepse ashtu bejne te tjeret...
  Nese psh Nuk do ekzistonte forma Kjum-asht ,do na dukej e veshtire te gjenim etimologjine e fjales
  Kjum apo kuj (qaj me te madhe) kane formen ju=uj si rrenje ,pra uji eshte rrenja e te dyjave.... nuk do kuptonim se shkum ka rrenjen uj etj

  Pra shqipja zyrtare ka nevoje per rishikim,pasi me kalimin e kohes rrezikojme te humbasim format dialektore qe jane shume te rendesishem per zberthimin e shqipes....
  ne themi erdha ,po forma e sakte eshte ardha...nuk themi prejerdhja por prejardhja,nuk themi erdhja ime ketu ,por ardhja ime ketu....
  Forma erdha eshte vetem ne toskerisht ne ne te pakryeren,ne kohe te tjera ,apo paskajore etj kemi ardh si rrenje ,pra gegerishtja i qendron besnike foljes,toskerishtja e prish....

  E me duket se e zgjata ,por me vjen keq vertet kur shoh se masakrohet gegerishtja gjeresisht...te isha Geg ,do kisha shkruar vetem ne gegerisht,te pakten ne dokumentet jozyrtare....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Lukather
  Anėtarėsuar
  09-10-2007
  Postime
  239
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje

  Me vjen shume mire qe ne mesin tone kemi persona qe tregojne nje interes serioz ne lidhje me gjuhen tone te bukur shqipe, si dhe respektojne rregullat e drejtshkrimit. Megjithate kur lexova disa postime te disa zoterinjve, me erdhi shume turp per vleresimin qe japin ata per te a.q. shqiptaret "jashte" Shqiperise sone te dashur. Bile bile postimet e tyre as qe ja vlen te mirren ne konsiderate, pasiqe keta postime permbajne nje numer te konsiderueshem gabimesh drejtshkrimore. Eshte e vertete qe shqiptaret e maqedonise, kosoves, malit te zi, te diaspores (kerkoj falje per nje emerim te tille) etj. nuk flasin gjuhen ashtu sic flitet ne Shqiperi, por shfaqja e nje fenomeni te tille nuk fillon dhe mbaron me ne shqiptaret. Kemi ndoshta me qindra raste te tille. Si p.sh. gjermanishtja e zviceraneve dhe austriakeve dallon shume nga ajo e gjermaneve, flasim per gjermanishten standarde, jo dialektoren ... pra gjermanishtja ne kete rast paraqitet si gjuhe e perbashket e te tre shteteve te lartpermendura, megjithate dallimet ne te shprehur jane prezente.

  Pastaj nuk dua te futem shume thelle ne problemet e tmerrshme te shqiptareve qe kane jetuar dhe jane duke jetuar jashte Shqiperise, qe per mua personalisht jane shkaktare te padiskutueshme te problemeve per te cilat ne po diskutojme. Ndoshta disa nga ju nuk e dini fare, dhe nuk keni faj per kete, se per nje numur te madh te shqiptareve jashte Shqiperise ka qene rreptesisht e ndaluar qe te flasin gjuhen e tyre shqipe, te shkruajne gjuhen shqipe, te ndjekin kanale televizive ne gjuhen shqipe, e shume e shume tortura te kesaj natyre. Prandaj shqiptaret "jashte" Shqiperise duhet te ndjehen krenar qe ne kushte te tilla arriten se paku te ruajne dhe trashegojne gjuhen e bukur shqipe si dhe shume vlera te tjera kulturore kombetare.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lukather : 15-11-2007 mė 20:52

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Nuk e njof at kongres

  ksthu qe do shkruj gegnisht at gjuh me te cilen jam rrit

  pse duhet te msoj un tosknishten e mos te msoje Borixi gegnishten?
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  pse duhet te msoj un tosknishten e mos te msoje Borixi gegnishten?
  Qe kur eshte ndare mesimi i gjuhes shqipe ne dy dege? Nese gjuha shqipe ka nje forme zyrtare, atehere pse mos ta respektosh formen zyrtare? Ajo forme nuk nenkupton shfarrosjen e dialekteve! Ideja e nje forme zyrtare eshte qe te gjithe te merremi vesh me njeri-tjetrin. Per shembull, une kam veshtiresi te kuptoj disa nga ju, aq sa me duhet t'jua lexoj shkrimin te pakten dy here.

 19. #39
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Borix Lexo Postimin
  Qe kur eshte ndare mesimi i gjuhes shqipe ne dy dege? Nese gjuha shqipe ka nje forme zyrtare, atehere pse mos ta respektosh formen zyrtare? Ajo forme nuk nenkupton shfarrosjen e dialekteve! Ideja e nje forme zyrtare eshte qe te gjithe te merremi vesh me njeri-tjetrin. Per shembull, une kam veshtiresi te kuptoj disa nga ju, aq sa me duhet t'jua lexoj shkrimin te pakten dy here.

  Mos do te thuash se gjermanishtja, ta zeme, nuk ka forme zyrtare?
  Po megjithkete, ata pothuaj cdo 5-6 vjete e bejne nga nje reforme.

  Athua kaq te persosur e paska pas bere xhaxhi kete gjuhe zyrtare sa s'paska ngelur gje per t'u nderqur me ne te?
  cit.:
  "Nuk nenkupton shfaroshjen e dialekteve"?!

  Nuk qenke i vetedijshem se gjithe kultura letrare e hershme e gjuhes se shkruar shqipe eshte po nje gegnishte e bukur e standardizuar nder shekuj qe eshte eliminuar nga pasuria kombetare letrare dhe eshte bere pamundur per tu lexuar?

  Me parollen "per unifikim". Nje krijimtari e tere e kombit iu ndalua bijve e bijave te veta; nje pasuri kombetare kolosale anatemuar, hequr, e lecitur, u tret skutave te panjohura si nje trup i amputuar i bere cope e grime, larg syshe e larg ndergjegjes, per t'u zhdukur perjete me paramendimin se nuk ka ekzistuar kurre. Dhe sot kur shikon veten gjysmak e te gjymtuar per shemti, vret mendjen deri ne agoni, -perse jam i manget, kur gjithe te tjeret jane te tere.

  Te anatemosh nje gjuhe te pasur letrare qe eshte shkruar treqind vjete para dialektit toske me arsyetimin se po e standardizon. Eshte nje nje perllogari e ftohte.

  Kete krim qe po e mbroni disa prej jush, bota e mbare e quan Kulturocid. Kjo me mė te lehten fjale, quhet vetvrasje kulturore.

  cit.:
  " Ajo forme nuk nenkupton shfarrosjen e dialekteve! "

  Athua e beson ti kete qe the?

  Njeriu duhet te jete goxha i vonuar per ta besuar kete argument. Venia e formes letrare gege jashte ligjit dhe konsiderates nuk eshte standardizim por krim. Eshte krim kulturor. Eshte mohim i tradites, mohim i kultures dhe historise.

  Shih ti cinizmin!
  cit.:
  "Ideja e nje forme zyrtare eshte qe te gjithe te merremi vesh me njeri-tjetrin."


  Standardizimi i gjuhes shqipe me drejtimin e paracaktuar nuk filloi me heqjen e gegerishtes letrare per te perfunduar me aq. Me kete akt u eliminuan pese shekuj tradite te shkrimit dhe leximit te gjuhes shqipe. Thirrja per standardizim behej per te fituar perkrahjen morale dhe te drejten ligjore per ta realizuar nje krim.

  Jam i bindur se shume nga ju nuk keni lexuar asnje shkrimtar ashqiptar qe shkroi gegnishten letrare perpos ndoshta Migjenit te cilin komunistet me nje keqkuptim fatal e konsideruan si parashikues e parathenes te socializmit.

  Por per fat te mire ai qe vetem nje nacionalsocialist sic ishte edhe tere gjermania naciste ne ate periudhe. Por ashtu e vleresoi kritika e kohes dhe ashtu ngeli: -nje krijues me dhembshuri gati amnore, per kombin e vegjeline e varferuar ne krizen boterore te viteve tridhjete, qe magjepsi partizanet e ideologjise komuniste dhe gjithe partine e Enverit. -Kush nga ju ka pasur veshtiresi qe ta kuptoje Migjenin?

  Kjo eshte hipokrizi

  Pastaj te pyesin: "perse krijimtaria jone letrare eshte kaq e varfun?".

  Sepse, zonja dhe zoterinje te dashur, sepse!
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Athua kaq te persosur e paska pas bere xhaxhi kete gjuhe zyrtare sa s'paska ngelur gje per t'u nderqur me ne te?
  Po i referohesh Eqerem Cabej? Apo Aleks Budes? Apo Enverit, qe s'kishte ndonje lidhje me gjuhen? Zyrtarizimi u be nga Cabej dhe akademike te tjere, do apo s'do ti ta pranosh.

  Nuk qenke i vetedijshem se gjithe kultura letrare e hershme e gjuhes se shkruar shqipe eshte po nje gegnishte e bukur e standardizuar nder shekuj qe eshte eliminuar nga pasuria kombetare letrare dhe eshte bere pamundur per tu lexuar?
  Jo, nuk jam i vetedijshem, sepse nuk jam dakord qe "e gjithe" krijimtaria eshte krijuar ne gegerisht!

  Athua e beson ti kete qe the?
  "Athem" e besoj kete qe thashe.

  Pastaj te pyesin: "perse krijimtaria jone letrare eshte kaq e varfun?".

  Sepse, zonja dhe zoterinje te dashur, sepse!
  Tani priten duartrokitje...

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Dėshtimi i gjuhės standarde shqipe te gegėt!
  Nga Davius nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 19:27
 3. Armiqtė e gjuhės shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 10:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •