Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime

  Titan, gjiganti i imentos, gati investimi n Shqipri

  Takimi me Berishn: Prodhimi i fabriks rreth 1.5 milion ton n vit


  Titan, gjiganti i imentos, gati investimi n Shqipri


  Nj fabrik gjigante e prodhimit t imentos do t ndrtohet n Shqipri. Grupi Titan, i njohur n t gjith botn, ka shprehur interes pr t ndrtuar fabrikn n Shqipri, ku vlera e investimit parashikohet t arrij n 200 milion dollar.

  Prfaqsues t grupit Titan jan takuar me kryeministrin, Sali Berisha, dhe kan prezantuar projektin e ksaj shoqrie pr ngritjen e nj fabrike t re imentoje. Grupi Titan sht nj shoqri multi-rajonale, e pranishme n Greqi, SHBA, Evrop Juglindore dhe n Mesdheun Lindor dhe prodhon, shprndan dhe shet imento, materiale inerte, beton t markave t larta dhe produkte parafabrikate pr ndrtim. Firma kryesore e grupit Titan Cement s.a., sht nj shoqri greke, me mbi 100 vjet eksperienc n industrin e imentos dhe gjat gjith historis s saj sht shquar vazhdimisht si n drejtim t performancs industriale, ashtu edhe pr prgjegjshmrin e lart shoqrore dhe mjedisore.

  Takimi
  Ky investim sht projektuar pr t zhvilluar m tej kapacitetet rajonale dhe interesin e veant q Shqipria paraqet n kt kuadr, u shprehn prfaqsuesit e grupit Titan. Ndrsa kryeministri Berisha theksoi prkushtimin e qeveris shqiptare pr trheqjen dhe prkrahjen e gjithanshme t investimeve t huaja direkte n vend, si dhe siguroi shoqrin Titan pr mbshtetjen q do t ofroj qeveria, n mnyr q ky investim i rndsishm t realizohet me sukses. Titan ka identifikuar zonat e prshtatshme potenciale t rezervave t glqerorve dhe argjilave n Shqipri dhe ndrkoh ka aplikuar pran Ministris s Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks pr marrjen e lejes s krkim-zbulimit n kto zona. Shoqria do t investoj menjher n punime krkim-zbulimi dhe shpime, pr t verifikuar cilsin dhe sasin e rezervave t lndve t para, ndrsa ka aplikuar pr leje shfrytzimi pr zona t caktuara.

  Investimi
  Investimi i propozuar nga shoqria Titan ka t bj me ndrtimin e nj fabrike klinkeri me kapacitet 3.500 ton/dit, me teknologji nga m modernet, me kapacitetet e duhura pr prodhimin e imentos, si dhe zhvillimin e karrierave t nevojshme glqerore dhe argjilore. Fabrika do t ket kapacitet prodhues prej rreth 1.5 milion ton imento n vit. Projekti synon furnizimin e tregut shqiptar, i cili aktualisht importon m shume se 75 pr qind t sasis totale vjetore t konsumit t imentos dhe klinkerit, si dhe prodhimin pr eksport. Vlera totale e projektit parashikohet t jet rreth 200 milion dollar dhe do t financohet nga grupi Titan, ndrkoh q Korporata Financiare Ndrkombtare (IFC) dhe Banka Evropiane pr Rindrtim dhe Zhvillim (BERZH) kan shprehur interesin e tyre pr t marr pjes n projekt. Ky investim do t ndikoj pozitivisht n ekonomin shqiptare, pasi ul vartsin e saj nga importi, hap vende t reja pune, rrit konkurrencn n tregun vendas t imentos dhe pritet t ndikoj pozitivisht n rritjen e t ardhurave n buxhetin e shtetit dhe n prmirsimin e bilancit tregtar, nprmjet rritjes s volumit t eksporteve.  * 3500 ton
  n dit do t jet kapaciteti i fabriks, q do t ket teknologji nga m modernet, me kapacitetet e duhura pr prodhimin e imentos
  * 1,5 milione
  ton imento n vit parashikohet t jet kapaciteti i fabriks. Titan ka identifikuar zonat e prshtatshme potenciale t rezervave t glqerorve
  * 75 per qind
  e sasis totale vjetore t konsumit t imentos dhe klinkerit importon aktualisht tregu shqiptar. Fabrika do t prodhoj edhe pr eksport
  * 100 vjet
  eksperienc n industrin e imentos ka shoqria greke, e cila sht firma kryesore e grupit Titan Cement s.a., q sht nj shoqri multi-rajonale

  Korrieri

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Perseri Greket mo Albo! Sa per lavderatat qe i ben kesaj kompanie, lexo pak informacion nga une Dito, ish puntor i kesaj kompanie ne profilin e punes elektro-teknik per transportieret levizes. Kompania Titan ka kredibilitetin e saj me te dobet ne vendin fqinje, cimentoja e saj jo rrallehere ka prishur konstruksione te medha, perfshire dhe ura. Nje nder problemet kryesore te kesaj kompanie eshte kontrabanda e saj ne mase brenda vendit te saj. Menyra me e mire e shitjes nen cmimin e tregut prej kompanise Titan behet ne menyre te tille. Kompania deklaron nje vaporr per ne qipro dhe pastaj u afrohet ishujve greke jo ne limanet e tyre por duke ju pervjedhur autoriteteve vendase. Fakti me flagarant i kesaj lloj tregtie ishte ne vitin 1999 kur kompanise ju mbyt nje Vaporr 5000 tonesh prane brigjeve te ishullit SAMOS. Mbytja ndodhi per shkak se vaporri nuk u ankorua ne molin e ishullit por e shiste cimenton ne menyre pirate duke ju afruar ishullit vjedhurazi, dhe pikerish aty gjeti edhe belane me shkembijte nenujore.
  Mbase ndonjeri do pyese: Perse e blinin greket cimenton, nuk kishte ne ishull cimento ne kompani ndertimore? Sa te duash kishte, por problemi qendronte tek cmimi, sepse cimentoja qe vinte me vaporret e kompanise Titan shite shume shume lire, dmth me pak se gjysmae cmimit real te tregut.

  Albo persa i perket asaj qe thua mbi prodhimin vendas medemek ne importojme 75% te cimentos, te them me bindje qe ti dhe gazeta qe i referohesh shpifni ne menyren me te ulet, kjo eshte e neveritshme sepse kuptohen arsyet e ketyre shpifjeve banale. Nese ke njohuri per fabrikat aktuale te cimentos ne shqiperi nuk do thoje gafen me lart: Elbasan Cement eshte nje fabrike e cila e vetme perballon nevojat e vendit sepse ka nje kapacitet vjetor 700,000 ton mese e mjaftueshme per tregun shqiptar.
  Referoju me pas fabrikes se cimentos ne Kruje qe u ble tashme nga Seament Albania dhe me qellimin e sakte per nje pushtim te tregut vendas. Lexoje kete artikull me poshte dhe pastaj do bindesh qe vendi nuk ka nevoje per te trete ne kete treg.
  La fabbrica del cemento di Elbasan e Fushe Kruje cementano la fabbrica

  Nel marzo 1997, Seament Albania ha acquistato 70% della fabbrica del cemento di Elbasan con 70% delle cave unite. Nel novembre 1999, Seament Albania ha comprato un 7% supplementare nella fabbrica del cemento di Elbasan e nel dicembre 1999 un 16% supplementare in cave unite. Nel luglio 2000, la fabbrica del cemento di Elbasan ha vinto l'asta per la privatizzazione della fabbrica del cemento di Fushe Kruja, attualmente funzionante come funzione stridente del clinker. Entrambe le fabbriche stanno subendo la riabilitazione di tecnologia attuale e un programma di espansione in corso.

  Besoj je i qarte tani se kush eshte Seament Albania ne shqiperi.
  Cimentoja italiane qe shitet ne shqiperi thjesht shitet per arsyen e cilesise me te larte qe posedon, por te siguroj qe ajo nuk ze me shume se 7% te tregut.

  Dito.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Kryeministri Berisha: Shqipria do t shndrrohet n nj prodhues i rndsishm i imentos n Ballkan

  - Qeveria miraton marrveshjen me shoqrin “Gener 2” pr ndrtimin e fabriks s imentos n Krast-Kruj, investim me vler 200 milion euro

  Kshilli i Ministrave miratoi sot marrveshjen ndrmjet Ministris s Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks dhe shoqris “Gener 2” pr ndrtimin e fabriks s imentos n Krast-Kruj, nj investim prej 200 milion euro. Shqipria, - tha Kryeministri, - do t shndrrohet n nj prodhues t rndsishm t imentos n Ballkan.

  Kryeministri Berisha tha se nj tjetr investim i rndsishm n kt fush, sht edhe ndrtimi nga kompania italiane “Fassa” i nj tjetr fabrike t madhe pr prodhimin e imentos n Lezh, investim me vler 250 milion euro.

  Duke konsideruar se vargkodrat nga Fush-Kruja tek Ura e Mesit prbjn lndn e par t cilsis m t lart pr prodhimin e imentos, Kryeministri bri t ditur se nj seri kompanish t mdha kan vendosur projektet e tyre pr ndrtimin e fabrikave t standardeve m t larta.  Duke vlersuar standardet e fabriks s imentos n Fush-Kruj, me nj teknologji moderne, e cila ka eliminuar plotsisht pluhurin dhe mjedis i sistemuar, Kryeministri tha se t ktij standardi do t jen edhe teknologjit e ardhshme q do t instalohen.


  21/11/2007
  Kryeministria

 4. #4
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Po ishalla behet, sa me shum investues te kemi aq me mire eshte per neve, sepse ulet papunesia, edhe normale qarkullon leku.

  Se kshu po ngordhim po mundohemi te nxjerrim dhjam nga pleshti.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Fjala e Kryeministrit Berisha n ceremonin e inaugurimit t fabriks s re t imentos, n Lezh


  “Sot, ne inaugurojm fillimin e punimeve pr nj investim me vler 250 milion euro, ndr m t mdhat n historin e vendit, nga kompania “Fassa”-Berberi”, pr ndrtimin ktu, n malin e Rrenzit, n Lezh, t nj fabrike imentoje, me kapacitet prej 3 mij ton n dit. Kjo fabrik, s bashku me fabrika t tjera t prodhimit t imentos n vend, do t plotsoj nevojat n rritje pr imento n tregun vendas, si dhe pr eksport.

  Me kt rast, dua t’i shpreh falnderimin zotrinjve Fassa dhe Berberi, pr vendimin q kan marr pr t investuar n kt zon, pr t punsuar qytetart e saj dhe pr t krijuar mundsin e fuqizimit t sektorit t ndrtimit, si motori i zhvillimit t vendit.

  Qeveria ka br prpjekje t mdha pr krijimin e nj klime miqsore pr biznesin. Ajo ka vendosur barrn fiskale m t ult n Europ, ka eliminuar dhe do t eliminoj nj seri pengesash burokratike. Por dua t jem i sinqert me ju. Ajo ka gjetur edhe nj psikologji t trashguar jo kaq mirkuptuese ndaj investimeve dhe investitorve. Ne duhet t’i themi problemet hapur, n mnyr q t’i ndryshojm ato. 3 vjet m par, kur u ndesha me kt psikologji, kjo ishte ajo ka m trishtoi m shum, por mbeta i vendosur t bj do prpjekje pr ndryshimin e saj. Nuk ka vend n Europ e bot q t ket nevoj m shum pr investime t huaja, sesa Shqipria. Kto investime jan jetike pr zhvillimin e vendit, ashtu si sht ajri pr fluturimin e zogjve. Ndaj un dua t falnderoj ata, qindra e mijra punonjs t administrats, t qeveris lokale, t cilt e shndrruan shtjen e investimeve n nj shtje t par t veprimtaris s tyre. Nj shembull i shklqyer n kt drejtim sht Lezha. N saj t krijimit t ksaj psikologjie miqsore ndaj investimeve, un mund t’u them shqiptarve se projektet q kan filluar apo parashikohet t fillojn punn n Lezh i tejkalojn 1 miliard euro. Ato prfshijn edhe pionierin e tyre “Colacem”. E theksoj kt, sepse pa kt psikologji t qndrimit miqsor, kto projekte nuk do t bheshin t mundura. Ndaj ju ftoj t bjm prpjekje t prbashkta pr t lehtsuar me do kusht investimet vendase e t huaja.

  N industrin e imentos n Fush Kruj e Lezh deri tani jan investuar mbi 500 milion euro, si dhe 800 milion t tjera jan n paraprgatitje. Un i dgjoj me vmendje t madhe t gjith investitort dhe i garantoj se zri i tyre do t dgjohet me seriozitet nga qeveria, por ju ftoj q bashkrisht t’u prmbahemi standardeve dhe t krkojm standardet m t mira. Paolo Fassa sjell ktu teknologjin m t avancuar n kt fush. Ai vjen ktu pr t respektuar standardet m t mira t BE-s, t cilat i respekton edhe n vendin tij dhe kudo q ndrton.

  Ne jemi vend me pasuri minerare prrallore. Ne kemi kodra glqerore nga Fush Kruja deri n Urn e Mesit, q jan pasuri e jashtzakonshme pr industrin e materialeve t ndrtimit. Ne do t’i shfrytzojm ato me kriteret m t mira. Ne jemi nj vend me depozita minerare gjigante dhe un kam krkuar q Shqipria t antarsohet n grupin e 20 vendeve, nism e Tony Blear, q bn shfrytzimin m racional dhe transparent t pasurive minerare dhe miqsor ndaj komunitetit dhe mjedisit.

  Ashtu si ajri, edhe investimet jan jetike pr Shqiprin dhe ne do t’i nxisim ato. Persistenca e ktyre zotrinjve m ka impresionuar shum dhe jam prpjekur t’i ndihmoj. Kta kan br nj pun t shklqyer. Ne do t bjm do prpjekje pr t shkurtuar barrierat burokratike ndaj investitorve. Nuk jan shkresat e panumrta ato q japin siguri, por sht serioziteti dhe zbatimi i ligjit, ajo ka prcakton sigurin n do hap tonin.

  Zoti ambasador,

  3 vjet m par, un zhvillova nj vizit n Rom. Natyrisht, vizita ishte politike dhe gjat saj, ne, me ndihmn e Institutit italian pr Tregtin e Jashtme, organizuam edhe nj takim me investitor italian. N at takim, pozicioni yn ishte jo i favorshm, sepse qindra e mijra investitor italian ishin larguar nga vendi im. N at takim, un i garantova investitort italian se ajo koh ka marr fund dhe se un do t bja do prpjekje q ata t ktheheshin t investonin n Shqipri e t regjistronin histori suksesi me investimet tyre ktu. Paolo Fassa sht nj nga ata q sht kthyer, por jan edhe dhjetra e qindra t tjer. Ndaj t vazhdojm bashkpunimin, sepse kjo sht mnyr m e sigurt q marrdhniet e shklqyera politike, ekonomike, ushtarake, n fushn e arsimit dhe n t gjitha fushat t njohin horizonte t reja m t mdha bashkpunimi.

  Ju faleminderit.”

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Kryeministri Berisha: Investimi 250 milion euro pr fabrikn e re t imentos n Lezh, shembull i shklqyer i klims miqsore ndaj investimeve

  - "N saj t krijimit t psikologjis miqsore ndaj investimeve n vend, projektet q kan filluar apo parashikohet t fillojn punn n Lezh i tejkalojn 1 miliard euro.”

  Kryeministri Berisha ishte sot i pranishm n prurimin e fillimit t punimeve pr ndrtimin e fabriks s imentos n Balldren t Lezhs, investim i kompanis italo-shqiptare “Fassa-Berberi”, me vler 250 milion euro.

  Kryeministri Berisha e konsideroi kt investim nj shembull t shklqyer t klims miqsore ndaj investimeve vendase dhe t huaja, n Shqipri.

  “N saj t krijimit t ksaj psikologjie miqsore ndaj investimeve n vend, projektet q kan filluar apo parashikohet t fillojn punn n Lezh i tejkalojn 1 miliard euro. Ato prfshijn edhe pionierin e tyre “Colacem”. Pa kt psikologji t qndrimit miqsor, kto projekte nuk do t bheshin t mundura,” u shpreh Kryeministri Berisha.

  Kryeministri Berisha prgzoi drejtuesit e kompanis “Fassa-Berberi” pr kt investim t standardeve t BE-s, duke e konsideruar at ndr m t mdhat n historin e vendit. Kryeministri ftoi komunitetin e biznesit n prpjekje t prbashkta pr t lehtsuar investimet dhe pr t respektuar standardet m t mira.

  “Un i dgjoj me vmendje t madhe t gjith investitort dhe i garantoj se zri i tyre do t dgjohet me seriozitet nga qeveria, por ju ftoj q bashkrisht t’u prmbahemi standardeve dhe t krkojm standardet m t mira. Ne kemi kodra glqerore nga Fush Kruja deri n Urn e Mesit, q jan pasuri e jashtzakonshme pr industrin e materialeve t ndrtimit. Ne do t’i shfrytzojm ato me kriteret m t mira. Ne jemi nj vend me depozita minerare gjigante dhe un kam krkuar q Shqipria t antarsohet n grupin e 20 vendeve, nism e Tony Blear, q bn shfrytzimin m racional e transparent t pasurive minerare dhe miqsore ndaj komunitetit dhe mjedisit”

  Duke siguruar se qeveria do t bj do prpjekje pr t shkurtuar barrierat burokratike ndaj investitorve, Kryeministri Berisha u shpreh se nuk jan shkresat e panumrta, ato q japin siguri, por serioziteti dhe zbatimi i ligjit prcakton sigurin n do hap tonin.

  Ambasadori italian n Shqipri Saba D’Elia, i pranishm n ceremonin e nisjes s punimeve, vlersoi bashkpunimin e shklqyer mes dy vendeve. Zoti D’Elia tha se Italia z vendin e par n fushn e shkmbimeve tregtare me Shqiprin dhe si shembull i saj, vetm n 6 mujorin e par t ktij viti, shkmbimet mes dy vendeve kan arritur shifrn e 900 milion eurove. N Shqipri, - tha zoti D’Elia veprojn ndrmarrje t prbashkta si “Fassa-Berberi” q jan shembulli m i mir n kt bashkpunim. Investitort italian jan t interesuar pr investime t reja n sektor t rndsishm n Shqipri, tha m tej zoti D’Elia, duke falnderuar Kryeministrin Berisha pr mbshtetjen dhe besimin e treguar pr realizimin e ktij investimi t madh.

  Projekti i kompanis “Fassa-Berberi” parashikon ndrtimin e nj fabrike me teknologjin m t avancuar gjermanes, si dhe zhvillimin e dy karrierave glqerore n zonn e Bushatit, pr furnizimin me lnd t par t saj. Projekti prfshin edhe zhvillimin e infrastrukturs n zonn prreth fabriks, lidhjen e saj me rrugn nacionale dhe ndrtimin e nj tuneli 2.7 kilometra, me dy korsi, q do t lidh fabrikn me terminalin e portit t Shngjinit, duke shmangur n kt mnyr kalimin e kontenierve nga zonat e banuara dhe at bregdetare. Kapaciteti i fabriks do t jet 3 mij ton imento n dit dhe sht i destinuar pr tregun vendas dhe at t huaj.

  Presidenti i kompanis “Fassa”, zoti Paolo Fassa shprehu falnderimet pr mbshtetjen dhe besimin ndaj projektit t tyre. Zoti Fassa tha se n kt inaugurim na shoqron slogani “Shqipria po ndryshon” dhe kjo sht e vrtet. Ne jemi krenar q po kontribuojm n kt ndryshim. Zoti Fassa bri t ditur se kjo kompani synon ta shtrij m tej aktivitetin e saj n Shqipri edhe n prodhimin e materialeve t tjera t ndrtimit.


  Kryeministria
  24/10/2008

Tema t Ngjashme

 1. Adem Jashari - Hero i Kosovs
  Nga JONI 1 n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 294
  Postimi i Fundit: 14-12-2016, 07:54
 2. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 3. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 4. 200 t shumkrkuarit shqiptar n t gjith Botn
  Nga Albo n forumin N krkim t personave t humbur
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-02-2011, 09:52
 5. Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare
  Nga Arrnubi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •