Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 45
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-02-2006
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Libra filozofike, psikologjik

  Pershendetje te gjitheve!

  Ne kete teme mund ti sygjeroni njeri-tjetrit libra me permbajtje filozofike ose psikologjike. Pra, vetem te kesaj natyre, jo romane, novela apo ku di une.
  Ju lutem shkruani emrin e autorit si dhe titullin e librit.
  Me shkrimet tuaja do tu isha shume mirenjohes se edhe mua do te me ndihmonin shume.
  Faleminderit

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-02-2006
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po e filloj une i pari, sa per nxefje lol

  Artur Shopenhauer - si te sillemi me grate (liber filozofik)

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Aurora; Friedrich Nietzsche (Filozofik)

 4. #4
  Spider & I Maska e citizen insane
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Viktor Frankl "Man's Search for Meaning" (psikologji; filozofi; narracion).
  Lie down on the couch, what does that mean?
  You're a nut! You're crazy in the coconut!

 5. #5
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Nente skica psikologjike: (Erich Fromm).

  Dito.

 6. #6
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Arthur Schopenhauer - Metaphysics of Love

  me nje kerkim te thjeshte gjeta dhe nje site ke ka kete ese dhe te tjera te autorit: http://etext.library.adelaide.edu.au...chapter12.html

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-02-2006
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Edmond Dragoti - psikologjia sociale (duket nga titulli)

  ps.shum faleminderit diikush.
  Di ndonje liber tjeter te shopenhauer apo biografi te tij?

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Njeriu dhe Hija e tij. Friedrich Nietzsche (Filozofik)


  Dito.

 9. #9
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Bej keq qe po sjell libra ne Anglisht? I kam gjithnje listat gati ne kompj dhe i bej copy/paste ketu

  Bertrand Russell of God & Religion - Bertrant Russell
  Four Loves - C. S. Lewis... kete e desha ne vecanti.
  The Uses of Enchantment - Bruno Bettelheim... ky eshte libri qe me cmendi kete vit, tamam libri qe defined gjithe kete periudhe kohe.
  Individuation in Fairy Tales - Marie-Louise Von Franz... lexo c'do gje nga kjo autore... mua me mungon koha. Eshte vertete interesante.
  The Theory of Moral Sentiments - Adam Smith
  Jung and Jungians on Myth - Steven Walker... ndoshta eshte bere me personal per mua si liber me qe i njoh dhe autorin. E kam zhgarravitur kete liber sa s'ka.
  Georg Simmel: On Women, Sexuality and Love - Georg Simmel me duket se e shkrojti kete.
  Slaying the Mermaid - Stephanie Golden, libri qe me kishte hequr trurin perpara se te lexoja Bruno Bettelheim. Do e blej qe ta kem.
  Seductress - Elizabeth Prioleau... e kam ne shtepi, por e fsheh se kam shkruajtur ca gjera ne te, e ma gjen ndo nje mysafir... lol.
  Hegel's Social Philosophy
  Character & Culture - Lester Hunt

  Libra qe s'i kam lexuar por qe i kam ne liste:

  Bloody Mary in the Mirror - Alan Dundes... kete dua ta lexoj me shume se te tjerat.
  The Criminal Mind - Katherine Ramsland
  Case Studies in Abnormal Psychology - Gorenstein & Comer
  The Sane Society Ideal in Modern Utopianism - Kerry Walters
  The Psychology of Good & Evil - Ervin Staub
  Visions of Women - Linda Bell

  Te tjere autore qe do te te interesojne -- Georg Henrik Von Wright, Joseph Campbell, Herbert Marcuse, Skinner, Rogers, Rosseau, Machiavelli, Mill. I kam harruar novelat. Larg Leo Buscaglias! Larg! Larg! Te harxhon qelizat e trurit.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-09-2004
  Mosha
  35
  Postime
  1,474
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Martin Heidegger - Metaphysics

 11. #11
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Agu i Mengjezit: (Friedrich Nietzsche)


  Dito.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-02-2006
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  flm te gjitheve
  te tjeret shume lexime pa shkrime

  Artur Shopenhauer - keshilla per jeten (filozofik)

 13. #13
  Manitu Maska e kiniku
  Anėtarėsuar
  08-07-2005
  Vendndodhja
  Mos tė na vijė cudi se cdo frymor nga vete natyra priret tė kerkoj ushqim; Lukreci
  Postime
  870
  Faleminderit
  33
  12 falenderime nė 10 postime
  Erasmus
  'Lavderimi i cmendurisė'
  Where have all the good men gone
  & where are all the gods?

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-03-2007
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  hej ciao te gjitheve!Do desha te beja nje pyetje meqe shoh qe keni dijeni per libra.Mos di ndonjeri prej juve nese ekziston nė shqip pėrkthimi nga anglishtja i li brit tė Mary Sorensen ''breaking the chain of low self-esteem''[tė thyesh hallkat e vetė-respektit tė ulėt''] ?do tju isha shume mirėnjohėse nėse mė pėrgjigjet dikush.bye......

 15. #15
  ExceLlenCe Maska e LlaCiPaCi
  Anėtarėsuar
  10-01-2004
  Vendndodhja
  InsaNe In The MembranE
  Mosha
  30
  Postime
  897
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 7 postime
  50 Te pashmangshmit - liber me permldheje filozofike, jeta dhe vepra e 50 filozofeve me te njohur. Nga vitet 600 para krishtit deri ne ditet tona.

 16. #16
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Nolird
  Anėtarėsuar
  19-04-2007
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  466
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Dale Carnegie - Suksesi ndryhet brenda teje (filozofik)

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Vanilla_Angel
  Anėtarėsuar
  19-01-2007
  Postime
  77
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Scott Peck -"Rruga ne te cilen rralle shkohet",liber per ngritje shpirterore(psikologjik)

  Louise L. Hay - Duajeni vetveten...plotesojeni jeten tuaj (psikologjik)

  Dr.Konel Kouven,Dr. Melvin Kinder - " Femra te mencura zgjedhje te gabuara "

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-03-2007
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Dale Carnegie psikolog amerikan me tre vellimet e tij
  Psikologjia e suksesit
  Me shume vlera per shoqerine shqiptare ne kete kohe.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-05-2007
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Libra psikologjik:
  ,,Fuqia e nenvediejs" - Xhosef Marfi
  ,,Ndjejeni friken dhe ballafaqohuni me te" - Suzan Xhefers
  ,,Fuqia e te menduarit ne menyre kreative" - Norman Vinsent Pill

  Keto jane disa nga librat qe mua me kane lene shume pershtypje dhe qe kane te bejne me vlersimin qe duhet bere njeriu vetvetes.

 20. #20
  ExceLlenCe Maska e LlaCiPaCi
  Anėtarėsuar
  10-01-2004
  Vendndodhja
  InsaNe In The MembranE
  Mosha
  30
  Postime
  897
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 7 postime
  " Cifti i Dashuruar " Liber mbi psikologjine e dashurise.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ese filozofike!
  Nga auiu nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 02-12-2017, 05:06
 2. ...Mendime Filozofike...
  Nga xixe xixellonja nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 173
  Postimi i Fundit: 20-12-2011, 15:03
 3. ndihme per nje ese filozofike plz...
  Nga mina711 nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 25-04-2009, 06:50
 4. Pytje Filozofike?
  Nga nolinoli nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 22-02-2009, 15:31
 5. Mendime Filozofike
  Nga Estella nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 21-05-2003, 17:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •