Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 99
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Drejtori i EKB, Qirjako, deklaron se n 6 vjet Rama nuk ka miratuar asnj shesh ndrtimi pr t pastreht e Tirans


  Rama mban peng ndrtimin e apartamenteve pr t pastreht


  Strategjia e qeveris shqiptare, pr zbutjen e nj prej problemeve m t mprehta sociale, si sht strehimi tashm, po gjen zgjidhje me ritme t shpejta. Nga zbatimi i ktij prioriteti kryesor t qeveris shqiptare, deri tani sht mundsuar strehimi i banorve n 255 apartamente t prfunduara n disa n qytete t vendit. Sipas drejtorit t Prgjithshm t Entit Kombtar t Banesave, theksohet fakti se, cilsia e ktyre apartamenteve t ngritura, sht shum her m e mir, n krahasim me apartamentet e ngritura n periudhn e qeveris socialiste. "Prej gati nj viti t qeverisjes demokratike, jan ngritur 255 pallate, kryesisht kto n disa nga qytetet kryesore t vendit si; Durrs ku n kt qytet kan prfunduar s ndrtuara 24 apartamente, Elbasan kan prfunduar 39 apartamente. M pas, n qytetet e tjera si; Shkodr kan prfunduar 84 apartamente, Vlor 24 apartamente, Kor 40 apartamente, dhe Gjirokastr 20 apartamente", u shpreh Qirjako. Sipas Qirjakos, sht kompetenc e pushtetit vendor prcaktimi i personave q do t strehohen n kto apartamente dhe kjo sipas listave t prcaktuara nga bashkit. Prfundimi i ngritjes s ktyre apartamenteve, menjher sht pasuar me plotsimin e proedurave pr ndrtimin e apartamenteve t reja. Ndrkaq, Enti Kombtar i Banesave nj vmendje t veant i ka kushtuar dhe cilsis s ktyre apartamenteve t ngritura. Sipas drejtorit t saj, cilsia e tyre sht shum her m e mir se e atyre apartamenteve t ngritura n t kaluarn, duke iu prshtatur cilsis bashkkohore t apartamenteve.

  Menjher pas prfundimit t ktyre apartamenteve ne kemi filluar nga puna pr plotsimin e dokumentacionit pr 250 apartamente t tjera, ku aktualisht po proedohet. Gjithashtu, fakti m i rndsishm n zbatimin e nj prej prioriteteve kryesore t qeveris, sht cilsia e lart e punimeve q sht zbatuar n ngritjen e ktyre apartamenteve. Pra, kto 255 apartamente t ngritura rezultojn me nj cilsi t lart dhe sipas parametrave bashkkohor. Ndrkaq n krahasim me pallatet q jan ngritur n t kaluarn, pallatet e sotme jan 8 katshe dhe jo m si dikur 5 katshe", nnvizoi Qirjako.

  N listn e Entit Kombtar t Banesave, ku jan t pasqyruara shifrat e apartamenteve t ngritura n disa nga qytetet kryesore t vendit, rezulton se deri tani n kryeqytet nuk sht ndrtuar asnj apartament. Kjo situat, nuk rezulton si pasoj e mosprfshirjes s EKB, n listat e qyteteve ku do t ngrihen apartamentet, por si pasoj e kontributit t Rams, n fshirjen e kryeqytetit nga kto lista. Drejtori i Prgjithshm i Entit Kombtar t Banesave, deklaron se kryetari i Bashkis s Tirans, sht frenuesi kryesor i implementimit t ksaj politike sociale n Tiran. Sipas Qirjakos, merita e vetme q ka kryebashkiaku n zbutjen e strehimit, sht mashtrimi dhe bunkerizimi i kryeqytetit. "Nga shprndarja e numrit t apartamenteve t ndrtuara deri tani n shum qytete t vendit, rezulton se n kryeqytet nuk sht ndrtuar asnj. Kjo situat ka ardhur si pasoj e politiks frenuese q po ndjek kryetari i Bashkis, Rama, i cili nuk miraton sheshet e ndrtimit pr ngritjen e apartamenteve", u shpreh Qirjako.

  Ndrkaq sipas kreut t Entit t Banesave, kjo situat vazhdon t jet e njjt sikurse ka qen dhe n t kaluarn, ku Rama nuk ka miratuar deri tani asnj shesh ndrtimi pr t pastreht. "Nga ana jan drguar krkesa, do muaj Bashkis s Tirans pr miratimin e shesheve t ndrtimit, por kryetari i Bashkis nuk ka denjuar t kthej prgjigje. Ndrkoh, q po t'i referohemi legjislacionit, do bashki sht e detyruar q t ver n dispozicion t Entit Kombtar, troje t lira. Bashkia e Tirans, vazhdon t kmbngul n moszbatimin e saj, ashtu si ka vepruar pr kto 6 vjet rresht, nga ku rezulton se nuk sht miratuar asnj shesh ndrtimi", prfundoi Qirjako. Drejtori i EKB, ndr t tjera shtoi se, "Kontributi q po jep kryetari i Bashkis, Rama pr kryeqytetin sht bunkerizimi i tij, gj kjo e cila nuk ndihmon n zgjidhjen e problemeve t banorve t kryeqytetit", prfundoi Qirjako.


  ISSH publikon rezultatet pozitive t politikave t qeveris pr rritjen e pensioneve pr vitin 2006


  Q nga korriku, 518 mij pensionist prfituan 5 - 20 prind m shum


  Drejtoresha e Prgjithshme e Institutit t Sigurimeve Shoqrore, Evelina Koldashi, dje, gjat nj konference pr shtyp ka paraqitur n mnyr t detajuar strategjin e zbatimit t politikave t rritjes s pensioneve, q jan zbatuar gjat vitit 2006, nga qeveria shqiptare. Sipas Koldashit, zbatimi i ktyre politikave nga ISSH, kan sjell rritje t pensionit pr 517.073 pensionist n shkall vendi. Ndrkaq Koldashi, ka theksuar faktin se ISSH tashm ka filluar rillogaritjen e pensioneve t lidhura gjat periudhs t vitit 1994 deri n vitin 2005, me qllim eleminimin e disporcioneve t krijuara. Ndr t tjera, sipas kreut t ISSH, qeveria ka parashikuar nj kompesim n vlern e 5 mij lek n muaj pr do pensionist me qllim rritjen e t ardhurave mujore t ksaj kategorie, ku t gjitha kto dhe masa t tjera q do t zbatohen t sjellin rritje t t ardhurave minimale si pr pensionistt e fshatit ashtu dhe t qytetit. M konkretisht, Koldashi n shpjegimin e ktyre politikave t zbatuara sht shprehur se, "fillimisht, duke filluar q nga data 1 korrik 2006 pensionet e qytetit jan rritur 5% dhe pensionet e fshatit 20%, kjo mas sht marr sipas VKM nr.399, t dats 21.06.2006 "Pr rritjen e Pensioneve". Pr pasoj n shkall vendi, kan prfituar rritje pensioni 517.073 pensionist. Nga kta 360.096 prfitues jan pensionist qyteti dhe 156.977 jan pensionist fshati. Prfitimi mesatar nga zbatimi i vendimit t msiprm pr pensionistt e qytetit ka qen 424 lek dhe pr pensionet e fshatit, 583 lek", tha Koldashi.


  70 mij pensionist, prfitojn nga rillogaritja e pensionit


  Nj tjetr element q po zbatohet nga ISSH n kuadr t politikave t rritjes s pensioneve, e cila i shtrin efektet duke filluar q nga 1 dhjetori sht dhe zhdukja e disporpocionit t pensioneve, ku nga kjo do t prfitojn 70 mij pensionist. "S dyti, pr t gjitha pensionet e qytetit t lidhura n periudhn 1.04.1994 deri 14.06.2005 ka nisuar rillogaritja e tyre me qllim eleminimin e disporpocioneve t krijuara n koh nga zhvillimet ekonomike. Kjo rillogaritje po kryhet sipas prcaktimeve t bra n Ligjin nr.9588 t dats 25.07.2006, "Pr rillogaritjen e pensioneve" dhe VKM nr.590 t dats 31.08.2006 dhe i shtrin efektet ekonomike q prej 1 korrikut 2006. Ky proes sht n vazhdim, ndrkoh n shkall vendi do t kontrollohen 140 mij dosje pensionistsh, nga e cila parashikohen t prfitojn 70 mij pensionist. Efektet e rillogaritjes do t jen n datn 1 dhjetor 2006 n qendrat paguese t pensioneve. ISSH n nivel qendror e lokal sht e angazhuar q ky proes t prfundoj m shpejt se afatet e parashikuara n dispozitat ligjore", theksoi Koldashi.


  Pr 116.300 pensionist t qytetit 5.8% m shum prfitimi mujor


  ISSH, parashikon kompesim deri n 500 lek n muaj pr rritjen e t ardhurave mujore t pensionistve, ku sipas drejtoreshs s ktij institucioni, Koldashi, do t merren kto masa. "Gjithashtu me qllim rritjen e t ardhurave mujore t pensionistve t qytetit, sht parashikuar nj kompesim deri n 500 lek n muaj pr do pensionist sipas prcaktimeve t bra n VKM 401 t dats 21.06.2006 "Pr kompesimin e t ardhurave mujore t pensionistve". Efektet e ktij vendimi shtrihen nga data 1 nntor 2006. Aplikimi i ktij VKM sht kondicionuar nga proesi i rillogaritjes, pasi vet proesi i rillogaritjes n mjaft raste do t nxjerr pensionistt nga niveli minimal i t ardhurave mujore, dhe pr pasoj nuk mund t marrin kt kompesim", theksoi Koldashi. M pas ajo shtoi se, "Parashikohet q nga kjo politik t prfitojn deri n 500 lek n muaj 116.300 pensionist t qytetit, kshtu prfitimi mujor pr do pensionist q i prket ktij grupi do t jet 473 lek n muaj ose 5.8% m shum, ku kjo rritje nuk prfshin rritjen prej 5% t realizuar n muajin korrik t vitit 2006", tha Koldashi.


  Kompensimi i energjis elektrike pr 83 mij pensionist


  Rritja e mimit t energjis elektrike do t shoqrohet nga qeveria me kompesimin e 300 mij personave n nevoj. Ndrkaq ISSH sapo ka nxjerr formularin e t dhnave q duhet t plotsojn kta persona, ku dje, gjat konferencs pr shtyp kreu i ISSH, theksoi se nga zbatimi i VKM s qeveris do t prfitojn 83 mij pensionist. "S katrti, me qllim rikuperimin e efekteve ekonomike pr pensionistt, q rrjedhin nga ndryshimi i mimit t energjis elektrike pr konsumatort familjar, sht parashikuar dhnia e nj kompesimi n masn 500 lek n muaj pr t gjith ato familje pensionistsh t evidentuar si familje n nevoj, kjo sipas prcaktimeve t bra nga VKM nr.565 t dats 9.08.2006, q i shtrin efektet ekonomike q nga data 1 korrik 2006. Nga ky vendim parashikohet t prfitojn 83 mij pensionist me gjendje kryefamiljare t vetm, ose me persona n ngarkim pa t ardhura dhe invalid. Ky kompesim do t jepet m datn 1 dhjetor 2006, pasi jemi n proesin e identifikimit t familjeve n nevoj", u shpreh Koldashi. N fund t konferencs pr shtyp, Koldashi u shpreh se, si pasoj e politikave q do t aplikohen deri n datn 1 dhjetor 2006 rezulton se, "t ardhurat minimale nga pensioni n qytet para dats 1.07.2006 kan qen 8350 lek n muaj, ku t ardhurat minimale nga pensioni n qytet pas dats 1dhjetor 2006 do t jen 9240 lek n muaj. T ardhurat minimale nga pensioni n fshat para dats 1.07.2006 kan qen 3630 lek n muaj. Ndrkoh t ardhurat minimale nga pensioni n fshat pas dats 1 dhjetor 2006 do t jen 4310 lek n muaj", prfundoi Koldashi.


  rd

 2. #62
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  BERZH, 18 milione Euro per ndertimin e Terminalit te Pasagjereve ne Portin e Durresit*

  Banka Europiane per Rindertim dhe Zhvillim, BERZH, ka aprovuar projekt konceptin per ndertimin e Terminalit te Pasagjereve ne Portin e Durresit. Lajmi eshte bere i ditur nga BERZH, ne website-in zyrtar te BERZH*.

  erminali i Pasagjereve eshte nje objekt i rendesishem per rritjen e kapaciteteve dhe standarteve te operimit te ketij Porti, i cili do te permiresoje ndjeshem cilesine e sherbime dhe lehtesirave per pasagjeret, duke rritur njekohesisht edhe sigurine e tyre.  Ky investim i Ministrise se Puneve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit do te lejoje per here te pare modernizimin e kesaj strukture vitale per portin dhe do te konsistoje ne:

  • Ndertimin e Terminalit te Pasagjereve

  • Reahbilitimin e infrastruktures

  • Masa per pajisjen me elemete sigurie per tragetet e pasagjereve

  • Rehabilitimn e Terminaleve 7 dhe 8

  • Ndertimin e nje rruge per aksesin ne Terminalin e Pasagjereve

  • Punime te tjera per permiresimin e infrastruktures dhe sherbimeve per pasagjeret


  Vlera e ketij projekti parashikohet te jete 40 Milione Euro, ku financimi i BERZH-it eshte 14-18 milione Euro.

  Puna per ndertimin e Terminalit te Pasagjereve pritet te nise ne fillim te vitit 2007.

  Disa te dhena mbi Portin e Durresit, porti me i madh ne Shqiperi dhe porta hyrese e Korridorit VIII

  - Porti i Durresit ndodhet ne pjesen Jug-Perendimore te Durresit, 36 km larg nga Tirana.
  - Porti ka akses rrugor dhe hekurudhor
  - Siperfaqja ujore eshte 67 Ha
  - Siperfaqja tokesore eshte 80 Ha
  - Permban 11 skela
  - Gjatesia totale e kalatave eshte 2.2 km

  *Shenim: Website-i zyrtar i BERZH, www.berzh.com , http://www.ebrd.com/projects/psd/psd2006/35862.htm


  Tirane 13 Tetor 2006  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 24-10-2006 m 06:11

 3. #63
  progress Maska e BvizioN
  Antarsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime n 68 postime

  Rruga Durrs-Kuks

  Rajonet e Kosoves (Prizreni, Prishtina) historikisht kane qene lidhur me pjesen tjeter te Shqiperise, kryesisht me Shkodren, nepermjet lugines se Drinit. Vau i Dejes dhe Vau Spas kane qene njohur si vend kalime te lashta te lugines se Drinit; njera ne afersi te Shkodres dhe tjetra gati ne gjysmen e rruges per ne Kosove.

  N’ate kohe ka qene i veshtire, ndoshta i pamundur ndertimi i tuneleve te gjate apo shume te gjate, vecanerisht nga pikpamja ekonomike, kapercimi i 5-6 qafave rreth 1000 m mbi nivelin e detit dhe i nje terreni teper malor qe karakterizon keto rajone te Shqiperise se Veriut, nuk mund te mendohej ndryshe, vecse ne menyren sic eshte zgjidhur.


  C’ perfaqeson ne te vertete rruga Durres – Morine, arteri qe do te bashkoje Kosoven me pjesen tjeter te Shqiperise?

  Sic mund te jete e qarte per shumicen e njerezve, rruga qe lidh portin e Durresit (apo edhe Tiranen) me Morinen , si pike kufitare e Kosoves, aktualisht pershkohet nga dy drejtime rrugesh egzistuese, qe ne paranteze, as njera dhe as tjetra, ne gjendjen aktuale, nuk i pergjigjen kerkesave per nje rruge qe do te lidhte dy rajonet ne fjale, nevojave te trafikut dhe te levizjes mallra/pasagjereve. Perse? Sepse si njeri dhe tjetri variant egzistues, kalojne ne qafa mali ne lartesi mbi 1000 m dhe zbresin ne lugina ne kuota 300-600 m duke pershkuar distancen prej 234 apo 214 km ne 5 deri 7 ore, me shpejtesira 30-45 km/ore, krejtesisht te pamjaftueshme per nevojat e transportit dhe trafikut midis dy rajoneve.

  Me ne detaje, rruga e re do te kaloje:

  Durres-Vore-F.Kruje-Milot-Rreshen-Reps-Thirre-Kalimash-Kukes-Morine me keto te dhena te pergjithshme:

  - Gjatesia totale e rruges-170 km; Gjatesi e re rruge per t’u ndertuar 111 km
  - Kosto totale e ndertimit reth 400 Milione Euro
  - Segmneti Durres-Vore-Fush Kruje-Milot, gjithsej 59 km, konsiderohet egzistuese dhe pjese e Korridorit Veri-Jug dhe Lindje-Perendim (Koridori no 8)
  - Segmenti Milot-Rreshen, 26 km i gjate dhe kushton reth 28 M USD. Mendohet te financohet nga Banka Boterore. Ka projekt zbatimi te financuar nga Qeveria shqiptare.
  - Segmenti Rreshen-Reps, 18 km i gjate.Nuk ka projekt zbatimi. Do te hartohet Brenda vitit 2006 dhe mendohet te financohet nga Qeveria shqiptare.
  - Segmenti Reps-Thirre, 27 km i gjate. Nuk ka projekt zbatimi. Do te hartohet brenda vitit 2006 dhe mendohet te financohet nga Qeveria shqiptare.
  - Segmenti Thirre-Kalimash, 13 km i gjate. Nuk ka projekt zbatimi. Do te hartohet brenda vitit 2006 dhe mendohet te financohet nga Qeveria shqiptare. Ka nje tunnel reth 5 km te gjate, qe kushton reth 110 Milione Euro (per vetem dy kalime)
  - Segmenti Kalimash-Kukes-Morine, 30 km i gjate dhe kushton reth 60 M USD. Mendohet te financohet nga BEI dhe BERZH. Ka projekt zbatimi te financuar nga Qeveria shqiptare. .

  Duhet shprehur qe ne fillim konsiderata, qe rruga e re Milot-Rubik-Rreshen-Reps-Thire-Kalimash-Kukes-Morine shkurton ne menyre te ndjeshme distancat e transportit ne krahasim me rruget egzistuese, krijon kushtet per nje levizje me shpejtesi 80-100 km/ore duke realizuar lidhjen e Morines (Kosoves) me Durresin, per vetem me pak se 2 ore, ne kushte krejt normale, madje edhe ne periudhat e dimrit.

  Duke e spjeguar me ne detaje : rruget egzistuese perfaqesojne kalime nga Puka dhe nga Shpali, te cilat jene ndertuar ne periudhat, gjate viteve ’30 I pari dhe i dyti gjate viteve ‘50 e ’60, te shekullit te kaluar, ne kushte e nje trafiku te kufizuar dhe te mundesive ndertimore gjithashtu mjaft te kufizuara.

  Varianti i propozuar i rruges se re, pothuajse eshte krejtesisht fushor, pasi kalon nga Miloti ne Nderfushe, ne Reps, poshte ne luginen e Fanit te Vogel dhe vazhdon me tutje ne kete lugine sipas disa gjurmeve ekzistuese deri ne Thirre, ku me nje tunel 5.0 km lidhet me rrugen nacionale, afer fshatit Kolsh, 10 km para Kukesit, per te vazhduar me tej deri ne kufi ne Morine.

  Nga ana tjeter, me dendesine e trafikut dhe te mallrave qe rezulton nga kjo rruge dhe per rajonet qe lidhen, nuk mund te mendohet ndertimi ndryshe, por vecse si rruge e kategorise se pare (highway) apo autostrade.

  Theksojme se gjithe distanca Durres-Kukes-Morine 170 km mund te pershkohet ne reth 2 ore, ne nje kohe qe sipas rrugeve egzistuese, ne permiresimin me te madh te mundshem, koha e pershkrimit te distances ne fjale nuk mund te jete me pak se 5 deri 6 ore.

  Rritja e dendesise se levizjes dhe perspektiva qe ka, jo vetem lidhja e kesaj treve por edhe e nje rajoni me te gjere ne perspektiven e afert deri ne takimin me Kooridorin Pan Europian no.10 ne Nish dhe me tej ne Rumani, Bullgari e gjetke, e ben kete arter, mjaft terheqes dhe me perspective, per Kosoven, per Shqiperine dhe per vete rajonin.

  Ky project ne fillimin e vitit 2001 u anoncua nga sektori publik (Mininstria e Transporteve dhe Drejtoria e Pergjithshme e Rrugeve-DPRr) nje tender nderkombetar per “Studimin e Fizibilitetit te aksit rrugor Durres-Morine”, i cili u krye me pas nga firmat TECNIC&Mott McDonald me nje financim nga Banka Boterore (me rreth 700 mije USD).

  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 4. #64
  progress Maska e BvizioN
  Antarsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime n 68 postime
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 5. #65
  shqiptar Maska e eagle's son
  Antarsuar
  17-10-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  161
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  N nntor zyrtarizohet, nse qeveria do t marr m shum kredi me terma tregtar

  Durrs-Kuks, qeveria n dor t FMN-s


  Eltion Hoxha

  Fondi Monetar Ndrkombtar do t bj publik javn e par t nntorit, qndrimin e tij mbi mundsit e qeveris shqiptare pr t marr m shum kredi me kushte tregtare, t cilat do t prdoren pr rrugn Durrs-Kuks. Shefi i Misionit t FMN-s, Istvan Szekely, pas nj takimi me antar t Komisionit Parlamentar t Ekonomis dhe Financave u shpreh pr median, se pas diskutimeve me qeverin shqiptare, do t bhet zyrtar qndrimi i Fondit pr kt shtje. Krkesa e antarve t Komisionit t Ekonomis, sht paraprir edhe nga deklaratat e bra nga zyrtar t qeveris shqiptare gjat punimeve t FMN-s n Singapor, muajin e kaluar, ku kan krkuar q ky institucion t jet m fleksibl, prsa i prket marrjes s kredive me terma tregtare nga ana e qeveris shqiptare, pr financimin e autostrads m t gjat n vend. Ndrkoh q shefi i misionit t FMN-s sht shprehur se borxhi nuk sht e vetmja mundsi pr financimin e rrugs, duke i kujtuar qeveris shqiptare kufijt e lejuar t marrjes s huave, sipas marrveshjeve t nnshkruara mes dy palve. “Ne jemi dakord me qeverin shqiptare, pr totalin e shifrs s investimeve t parashikuara n buxhet; pastaj, sht detyr e drejt e qeveris pr t vendosur se si do t shpenzoj fondin e investimeve, pr far projektesh dhe se si do t’i harxhoj ato, si dhe pr t vendosur prioritetet e saj, lidhur me projektet q do kryej. Brenda limiteve dhe kufizimeve pr t cilat kemi rn dakord me qeverin shqiptare, ka nj buxhet pr investimet, si dhe ka nj kufi pr huamarrjen dhe brenda ktyre limiteve duhet gjetur edhe mundsia pr gjetjen e financimeve t projekteve t vendit”,- tha Szekely. Projekti i rrugs Durrs-Kuks, ka nj kosto prej afro 500 milion eurosh, duke u br kshtu projekti me koston m t kushtueshme n vend. Aktualisht, puna ka nisur n segmentin e fundit, Kalimash-Morin, me fonde t buxhetit t shtetit, ndrkoh q shum shpejt pritet t filloj nga puna ndrtimi i aksit Rrshen-Kalimash, me nj kosto prej 418 milion eurosh, por nuk sht br akoma publike, se ku do t sigurohen fondet pr ndrtimin e saj. Qeveria ka negociuar me Bankn Botrore, e cila ka shprehur gatishmrin e saj pr t financuar pjes t ksaj autostrade, por akoma nuk jan prcaktuar huat dhe termat e tyre.


  gazeta shekulli
  proud 2 be me, the eagle's son

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Qazim..

  Ti e njeh zonen..
  A vjen hekurudha ne Prizren?
  Besoj se nje linje treni Prizren Kukes nuk eshte fantazi..
  Nuk ka shum disnivel me duket midis prizrenit dhe zones nen kukes pran atyre fabrikave te pasurimit ku kalon rruga per Morin..
  nejse.. po do kisha dasht kompani gjermane e austriake e skandinave suedeze ne kto punet e rrugve ne shqiperi..
  sikur sme ngrohin kto firmat turko greko makedono--ne thonjza amerikane..
  suksese qeverrise..
  Zogu zi u be mire..
  shpetoj Tirana nga edvin babezia..


  Data: 31/10/2006, ora

  Berisha: Pensionet e qytetit prfitojn q n 1 dhjetor, rritjen n 100 dollar  Rritja e pageses se pensioneve per qytetin do te filloje nga 1 dhjetori. Ne mbledhjen e grupit parlamentar, kryeministri Sali Berisha duke folur per buxhetin e vitit 2007 tha se pas dates 1 dhjetor, asnj pension ne qytet nuk do te jete me i ulet se 10 mije leke, ndersa rritja per pensionistet e fshatit qe do te nise nga 1 janari, do te realizoje premtimin tjeter te qeverise, jo pensione m t uleta se 5 mij lek  Kryeministri Sali Berisha u shpreh dje, gjat mbledhjes s Grupit Parlamentar t PD-s, se prfitimet e pensionsitve do t jen edhe m shpejt se data e anoncuar nga mediat. Pensionet e qytetit do t prfitojn q nga 1 dhjetori madje rrijen e kufiruit minimal te 100 dollarve. "Qeveria do t luftoj pr nj shprndarje t drejt dhe t ndershme t t ardhurave kombtare", ka deklaruar kryeministri Berisha, n fjaln e tij, dueke u ndalur tek momentet m t rndsishme t buxhetit t shtetit pr vitin e ardhshm. Kjo do nxjerr n pah fytyrn sociale t tij, q sipas Kreut t Qeveris, "i shrben humanizmit t shoqris shqiptare". Rritja e premtuar e pensioneve n vend, kap n total shifrn prej rreth 72 milion dollarsh, kostoja e s cils sht m e madhe se ajo e rritjes s rrogave, por q sht shum m e domosdoshme se ajo, u shpreh z. Berisha. N datn 1 janar t vitit 2006 pensionet pr 147 740 pensionist n qytetet e vendit kan qen 50 dollar. Kan qen 167 000 pensionist n fshatrat e vendit me pension nn 50 dollar. Nj prqindje shum e madhe e tyre, mbi 40 prqind, me pension nn 30 dollar pensioni. Po kshtu, edhe n kontigjentin e qytetit. Kan qen nn kto vlera mbi 52 700 pensionist me pensione familjare. Kan qen nn kto vlera 19 193 pensionist me pensione invaliditeti. Pra gjendja ka qen jashtzakonisht e rnd. Ndaj vij ktu tju informoj se n datn 1 dhjetor t gjith pensionistt e qytetit, me pension nn 100 mij lek, do t marrin pensionin 100 mij lek, asnj qindark m posht se kjo shifr. N datn 1 janar, n kt skem, 167 mij pensionistt e fshatit do marrin pensionet 50 mij lek dhe nuk do t ket pensione n fshatrat shqiptare nn kete shifer, deklaroi kryeministri
  "Jemi zotuar pr nj shprndarje t ndershme dhe t drejt t t ardhurave kombtare. PD sht forca politike, programi i s cils nuk mendoj kurr se do t zgjidh problemet e varfris duke rrzuar t pasurit. Prkundrazi ne iu elm dyert qytetarve shqiptar pr pasurimin e tyre prmes iniciativs s lir dhe po bjm do prpjekje pr kt. Por, ne nuk mund t qndrojm indiferent n shprndarjen e t ardhurave kombtare, pr ata q jan n nevoj", theksoi Kryeministri. Duke e vn theksin tek nevoja pr forcimin e anve sociale t buxhetit, zoti Berisha e vlersoi kt fakt si nj emergjenc kombtare. "Mund t ket zra q pretendojn dhe akuzojn se u rndua s teprmi fatura sociale. Un nuk e mohoj kt, por e konsideroj se kjo ka qn emergjenc kombtare. Ne nuk mund t'i linim fondet pr arsimin n kuotat 2.2 % t GDP-s, ato pr shndetsin n 1.6 % apo nivelin e pensioneve n kt situat katastrofale. Ne jemi parti e parimeve ideale, por dhe kohezioni shoqror sht nj detyrim madhor", vlersoi zoti Berisha.

  N mbledhjen e sotme t Grupit Parlamentar t Partis Demokratike, Kryeministri Berisha bri disa komente pr adresimin dhe shprndarjen e buxhetit t shtetit t vitit 2006, i cili tashm ka kaluar pr shqyrtim dhe miratim n Kuvend.

  Re. Po.

  55

 7. #67
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  2/11/2006

  Kryeministri Berisha pruroi, sot paradite, ristrukturimin e rrugs Fush Arrz-Qaf Mali (Kuks), investim i qeveris shqiptare me vler 400 milion lek.

  Kryeministri prgzoi kompanit pr punn cilsore pr rindrtimin e rrugs, duke lehtsuar n kt mnyr udhtimin jo vetm t banorve t zons, por edhe at t qytetarve t Kosovs q vizitojn Shqiprin.

  N ceremonin e prurimit, Kryeministri, ndr t tjera, theksoi se rruga lehtson shum jo vetm udhtimin e banorve t Kuksit, por edhe udhtimin e qindra e mijra qytetarve nga Kosova, t cilt kan kaluar pushimet n Shqipri ose vijn n mnyr t pandrprer pr ta vizituar apo pr shtje pune n Shqipri. Ky sht nj nga investimet q qeveria ka br n kt rreth. Sot, ne kemi edhe inagurime t tjera t rndsishme. Dy jav m par, inaguruam miniern e granitit, e cila do t shprndaj kt gur n Shqipri dhe n t gjith botn. Sot, inagurojm gjithshtu nj ndrmarrje tjetr n Puk. Si e shihni, shpresat jan relae. Po e inagurojm kt rrug n dit t vshtirt nga mori, por srish tapeti i shtruar sht i shklqyer.

  M pas Kryeministri pruroi fabrikn e kpucve "Filanto", n Puk, nj investim privat, ku jan punsuar 150 vet. Gjithashtu hapja e fabriks sht shoqruar edhe me hapjen e shkolls s formimit profesional pr trajnimin e punonjsve t ardhshm t saj.

  Duke prgzuar investitorin pr kt investim t rndsishm pr Pukn, Kryeministri ndr t tjera u shpreh: Dshiroj t prshndes shum przemrisht zotin Radovani, i cili me inisiativn, guximin, menurin dhe ekspertizn sht nj nga biznesment m t suksesshm t Shqipri. Ai sht njeri i projekteve dhe i realizimit t tyre. Muaj m par, ai mori nismn pr t shtrir investimet e tij n Puk dhe ju e shihni sot keni nj fabrik, n t ciln punojn 150 puntor, por q kapacitetet e s cils do t dyfishohen. Gjithashtu ai ka hapur edhe klasa pr t kualifikuar vajza e gra t tjera q t vazhdojn punn.

  Ky investim sht nj bashkpunim shum i mir me Ministrin e Puns, e cila duhet t prballoj nj pjes t mir t kostos s kualifikimit. Un garantoj se n listn 1 euro siprmarrsit pr kualifikimin nuk do t paguajn m shum se nj 1 euro n muaj pr puntort. Pjesn tjetr t shpenzimeve do ta ket qeveria pr nxitjen e punsimit. Kjo do t jet nj nism q do t shtrihet n t gjith vendin, sikundr ne po shohim t gjitha mundsit pr lehtsira reale pr t gjith investitort q investojn n zona t thella t vendit. Jam i bindur se ne do ti realizojm ato.

  Ne jemi angazhuar n nj program me FMN-n e duhet ti prmbahemi atij. Por ju them se ky sht nj program i shklqyer dhe e gjith hapsira n kt program varet nga mirfunksionimi i qeveris. N rast se qeveria funksionon mir, do t ket autorizimin q t ndrmarr t gjitha ndryshimet q nuk cnojn t ardhurat buxhetore, por, n t kundrt, rriten. Prandaj hapin e par t madh e bm me trefishimin e nivelit t kredis pr vendin, q realisht do ta quaja trefishimi i nivelit t besimit pr qeverin e vendit.

  Gjithashtu do t ndrmarrim edhe nisma t tjera dhe dua t siguroj t gjith qytetart q punsimi sht qllimi yn i par. Un besoj se dy jan shtyllat e lumturis s njeriut: puna dhe familja. Familjen, njeriu e krijon vet, punn duhet ta ndihmojm ne. Do t prpiqemi me do kusht q njerzit t ken mundsi t punojn.

  Dshiroj t prgzoj edhe kryetarin e bashkis pr bashkpunimin shum t mir dhe frut i ktij bashkpunimi sht kjo fabrik.

  Gjat vizits n Puk, Kryeministri u interesua nga afr edhe pr gjendjen e nj pallati t dmtuar nga djegia disa koh m par n kt qytet dhe u premtoi banorve t tij se qeveria ka vendosur q Enti i Banesave ta rindrtoj kt pallat.

  Qeveria ka marr vendimin dhe jan prcaktuar t gjitha fondet dhe shpresojm q t nis puna shum shpejt pr rindrtimin e pallatit. Ministri i Punve Publike i ka marr t gjitha masat q Enti i Banesave ta kryej kt detyr n nj koh sa m t shkurtr dhe t realizoj strehimin srish t familjarve n kt pallat, sipas premtimit.", siguroi banort Kryeministri.

  Faqja zyrtare e Kryeministrit te Shqiperise

 8. #68
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime

 9. #69
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Durrs Morin, 550 milion euro pr 2.5 vjet
  7 Nentor FMN jep miratimin pr nj program t vecant financimi pr veprn m t madhe infrastrukturore n vend

  Rruga Durrs Kuks Morin do t financohet n nj afat kohor prej 30 muajsh me 550 milion euro. E gjith kjo sasi financimi sht e prfshir n nj program t vecant investimi t drejtuar vetm pr kt vepr dhe nuk do t prek asnj nga investimet e tjera t qeveris n infrastruktur. Kjo sht br e ditur dje nga ministri i financave Ritvan Bode gjat konferencs s prbashkt pr shtyp me FMN dhe Bankn e Shqipris. Sipas kreut t financave Fondi ka rn dakord pr kt program t vecant investimi n at q sht quajtur vepra m e madhe e deritanishme n infrastrukturn e vendit. Ashm qeveria i ka duart t lira pr t krkuar edhe borxhe n terma tregtare prndrtimin e ksaj rruge prioritare n programin e saj. Ndrkoh q po sipas ministrit Bode me t njtin itensitet do t vazhdojn edhe financimet n rrugt e tjera. 'Destinacioni i Tepelens do t financohet me nje kredi tjetr tha ministri dhe ky sht treguesi se investimet e rrugs Durrs Morin nuk i prekin investimet e tjera buxhetore n inftrastruktur.

  Financimi

  Vec arritjes s marrveshjes pr nj fond t vecant pr t investuar n destinacionin Durrs Morin qeveria ka mundur q t bind FMN q t ket hapsirn pr t marr borxhe deri n 380 milion euro si kredi tregtare vetm n vitin 2007. Kjo hapsir m e madhe e krijuare ardhur si reyultat i nj menaxhimi mt mir t financave publike por vecanrisht i borxhit publik sht mundsia m e mire gjetjes s parave pr rrugt. 'N marrveshje me FMNne kishim parashikuar q deri n fund t vitit 2009 t mund t merrnim 680 milion euro kedi. Por ne tashme e kemibindur fondin q kjoshumt mund t prshpejtohet gj q sht n t mir t financimeve. Fakti q mshum se gjysma e ksaj shume do t mund t merret vetm n vitin 2007sht treguesi m i mir pr kt dhe pr investimet publike n vecanti, tha Bode n konferencn e shtypit. Kshtu q 550 milion dollart e duhura pr rrugn Durrs Morin nukdo t jet e vshtir t gjenden duke patur parasysh q drejt rrugs do t shkojn edhe fonde t brendshme buxhetore

  Ndrtimi

  Ne e kemi nj leverdisshmri ekonomike n ndrtimin e ksaj rruge dhe sht pikrisht kjo q e ka br FMN t pranoj programin ton t investimit n t, tha ministri i financave. Bazuar n kt fakt por edhe n programin qeveritar q e prcakton rrugn si prioritet tashm n t gjith gjatsin e saj ka filluar puna. N pjesn e par q prbn segmentin nga Miloti n Rrshen po punohet me fonde buxhetore dhe puna atje ka nisur q n vitin 2005. Segmenti i dyt i cilsuar edhe si m i vshtiri ai Rrshen Kalimash sht tenderuar dhe fituese sht shpallur kompania e njohur amerikane e rrugve Bectel e cila po punon me nj nnkontraktor turk. N kt distanc ku sht prfshir edhe tuneli i kalimashit 6 kiliometra vlersohet t financohen mbi 400 milion dollar. Pjesa e mbetur Kalimash Morin e ndar n 7 lote sht tenderuar dhe po ndrtohet nga kompanit vendase t rrugve.

  Gazeta Metropol

 10. #70
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga vagabondo_nyc
  Do i lutesha moderatove ta nderrojne kete temen. Me bene pershtypje si nuk keni ven re qe tema eshte nje sajes e tipit rudi nje borckull. Une nuk gjeta nje artikull qe ti pershtatet temes. Dihet boterisht qe Majko e nisi kete rruge duke mbledh taksa kurse tani ti na leh ktu kot. Apo ke harruar cfare bente PD ne parlament para 2005.

  Do i lutesha moderatoreve qe t'i fshijne shkrimet jashte temes.
  Majko pionieri nuk tha e nuk beri asgje, pervec lojerave te fjaleve.Po ashtu dhe taksa me emrin e tij, nuk ishte gje tjeter vecse nje perpjekje minorene per te ndertuar me kubet e cerdhes nje autostrade.
  Edhe ato pak kube qe u mblodhen u shperdoruan dhe ende nuk dihet adresa e tyre.
  PD e premtoi autostraden dhe po e mban fjalen.
  PS ne vend se te uroje per fillimin e ndertimit intensiv te saj, merret me prerjen e shiritave te rrugicave te lagjeve te Tiranes, qe edhe sot e kesaj dite nuk po arrin t'i sistemoje.
  Kush e ndali PS-ne nga viti 1999 deri ne vitin 2005 qe te ndertonte autostraden?
  Kush e ndali Nanon, Meten, Ramen dhe Majkon te therriste Bechtelin amerikan?
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 07-11-2006 m 13:06

 11. #71
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga vagabondo_nyc
  bjeri daulles bjerri se i bie bukur qazo


  Akuzat e komisionit Hetimor dhe KLSH: Nga fondi i grumbulluar vetm 6 pr qind u prdorn pr rrugn


  Taksa Majko, lekt u shprdoruan
  Rreth 45 milion USD t takss shkuan pr sektort e tjer


  Shofer q kan paguar pr tre vjet rresht nga 7 mij lek n vit pr taksn Majko, kan t gjitha arsyet pr tu br pishman.

  Nga shuma totale e parave q jan mbledhur pr ndrtimin e rrugs Durrs-Prishtin, jan prdorur pr punime vetm 6 pr qind. Pjesa tjetr ka shkuar pr t mbushur gropat e zeza dhe t mdha t buxhetit t shtetit. Raporti kt radh sht i Kontrollit t Shtetit. Jo i publikuar nga KLSH, por i shprndar nga komisioni Hetimor pr kontrollin e parave t takss Majko, raporti thekson se nga 4.6 miliard lek q jan grumbulluar n buxhet pr ndrtimin e rrugs jan prdorur pr ndrtimin e saj vetm 25.8 milion lek, ose rreth 5.58 pr qind. Pjesa e Luanit prej 4.38 miliard leksh, ose rreth 45 milion dollar, ka gjasa t jet prdorur pr lloje t tjera shrbimesh n sektor t tjer q nuk kan fare lidhje me transportin apo rrugn Durrs-Kuks. Ministria e Financave, asnjher nuk ka qen totalisht transparente me parat pr Durrs-Kuks. Deri tani n asnj rast nuk sht thn se parat jan prdorur t gjitha pr rrugn, apo jan ndar edhe pr sektor t tjer. Financat kan qen hermetike, sikur parat e takss t ishin pjes e punve personale t drejtuesve t ktij dikasteri. N kohn kur u vendos taksa, t gjith institucionet ndrkombtare, prfshi ktu edhe nj pjes t mir t specialistve shqiptar, theksuan se parat e takss s re solidare, nuk duhet t shkojn n nj destinacion tjetr. Por jo vetm q kan shkuar n destinacione t ndryshme, por edhe jan shprdoruar. N raportin e papublikuar t KLSH-s theksohet se nga fondi i prdorur pr ndrtimin e rrugs, pra nga 25.8 milion lekt e prdorura 4.5 milion jan shprdoruar, jan prdorur jasht funksionit. Gjat ktij viti sht parashikuar q buxheti i shtetit t financoj 446 milion lek pr rrugn. Pr segmentin Milot-Rrshen do t shpenzohen 400 milion lek. Pas prfundimit t studimit t fizibilitetit t rrugs Durrs-Kuks financuar nga Banka Botrore n shumn 794 mij dollar, sht przgjedhur varianti prfundimtar me gjatsi 116.3 kilometra, mbi t cilin do t hartohet projekti i zbatimit. Sipas ktij studimi t financuar nga BB, aksi sht ndar n tre segmente kryesore; Segmenti Milot-Rrshen me gjatsi 26.3 kilometra, Rrshen-Kalimash me gjatsi 55 kilometra dhe Kalimash-Kuks-Morin me gjatsi 35 kilometra. Taksa Majko starton m 26 qershor 2002, kur Parlamenti vendosi pr aplikimin e saj. N at koh paguhej, 1 pr qind taks pr t gjitha importet dhe rreth 3 lek taks pr karburantet. M von u shtua edhe 7 mij lek n vit taks pr makinat.

  Gazeta Panorama
  15-05-2005

 12. #72
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Qeveria pranon: Rruga Rreshen-Kalimash ska projekt teknik
  Data e Publikimit: 25/11/2006

  Autori i Lajmit:
  G.B.
  TIRANE- Ministria e Punve Publike n nj njoftim t publikuar n formn e nj hapsire publicitare n shtypin e shkruar i bn ftes publikut pr diskutim. Qeveria pranon se akoma dhe sot e ksaj dite nuk ka filluar puna pr hartimin e projektit teknik pr ndrtimin e segmentit rrugor Rreshen Kalimash. Ndrkoh Kryeministri Berisha dhe ministri Lulzim Basha vazhdojn t pllasin se s shpejti fillojn punimet. Shkeljet ligjore pr kt tender nuk kan t numruar. Aktualisht pr shoqrit Bechtel dhe ENKA sht dhn paradhnia prej 5 miliard leksh ndrsa punimet nuk kan filluar akoma. N njoftimin publik t Ministris s Punve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit thuhet: "Ministria e Punve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, Drejtoria e Prgjithshme e Rrugve po bn aktualisht prgatitjet e fundit prpara fillimit t puns pr projektin teknik t detajuar dhe pr ndrtimin e rrugs Rreshen (Mirdit) - Kalimash (Kuks). Ministria e Punve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, Drejtoria e Prgjithshme e Rrugve i ka krkuar institucioneve financiare si: Banks Europiane pr Rindrtim dhe Zhvillim (BERZH) DHE Banks Botrore(BB) t marrin pjes n financimin e ktij projekti me gjatsi prej 57 km i cili do t ndahet n 3 seksione dhe do t prfshij: Nj rrug krejtsisht t re nga Rresheni n Kalimash prfshir ktu strukturat prkatse si ura nyje kalime dhe rreth - rrotullime. Nj tunel 5 km t gjat n seksionin Thirre - Kalimash. Prpara se t vendos pr financimin e projektit, bankat duhet t jen t bindura se Projekti nuk do t ket ndikime negative mbi mjedisin. Gjithashtu, Projekti duhet t plotsoj kushtet e legjislacionit shqiptar mbi Vlersimin e Ndikimit n Ambient (ligji nr.8990, 21 janar 2003). Si projekti ashtu dhe programi do t prfshijn t gjitha masat e duhura pr minimizimin e t gjitha ndikimeve n ambient i cili do t shqyrtoj t gjitha problemet ekonomiko - sociale ose mjedisore q lidhen me projektin... "

  Tenderi,paradhnie pa projekt teknik

  Tirane-Qeveria shqiptare i ka dhn shoqris "Bechtel International inc.-Enka" 41.8 milion Euro paradhnie pr kryerjen e punimeve pr ndrtimin e segmentit rrugor Rreshen Kalimash Kt fakt ne ka pranuar edhe vet Ministri i Financave Ridvan Bode n Komisionin parlamentar t Ekonomis gjat prezantimit t projektligjit pr buxhetin e shtetit pr vitin 2007. Paradhnia n masn 10 % t shums 418 milion Euro t firmosur n kontrat prbn rastin e par q nj qeveria shqiptare parapaguan n nj mas aq t madhe dhe t pabazuar ligjrisht. Deri tani, partneri kryesor ndrkombtar Banka Botrore ka refuzuar mbshtetjen pr kt projekt. Po kshtu asnj institucion tjetr ndrkombtar nuk ka shprehur angazhim pr t mbshtetur kt projekt. Kshtu q e gjith shuma do t prballohet me nj kredi me interesa tregtare sic edhe sht parashikuar gjat hapjes s tenderit q firma q do t merrte prsipr kt projekt doi t gjente dhe bankn q do ta mbshteteste s bashku me financimin me kredi me interesa tregtare.

  Zeri i Popullit  P.S. Nese "specialistet" e ZP jane te bindur se aty ka shkelje ligjore, atehere kush i ndalon ata qe te hapin nje procedure ligjore kunder "abuzuesve" me kete projekt me vlera epokale!?
  Pse nuk e ndertuan qeverite e Majkos, Metes dhe Nanos kete rruge mbarekombetare?
  Kush i pengoi?

 13. #73
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  RRUGA KLINTON

  Per nje koridor te shkurter qe deperton nga Adriatiku drejt disa zonave ballkanike eshte ngritur pluhur te pakten nja kater here keto 110 vjetet e fundit. Behet fjale per rrugen antike Lissus-Naissus pergjate lugines se Drinit (1) e permendur nga autore te vjeter edhe si rruga Nish-Lezhe (Nais-Lis) (2). Si per mjaft gjera te tjera te rendesishme edhe per koridore te tille (nese mund ta quajme koridor) duhet investim politik intensiv. Roli i linjes Durres-Kukes-Prishtine e me tej eshte shume i rendesishem e i shumfishte ne rradhe te pare per shqiptaret. Por do te ishte mjaft i ndryshem ne kohe te ndryshme. Nga ky koridor do te kishin perfitime edhe te tjeret. Madje, ata qe kane bere perpjekjet e para per ta realizuar kane qene serbet ne fund te shekullit 19-te dhe ne fillim te shekullit 20-te. Interesimi i tyre per dalje ne Adriatik ne ate kohe motivohej me luften doganore me Austro-Hungarine (3). Kjo ishte per konsum te brendshem, ndersa para Portes se Larte perdoreshin motivime te tjera. Porta e Larte duhej te jepte leje per linjen hekurudhore (hekurudhe kerkohej ne ate kohe) ne vijen e kufirit serbo-turk-Prishtine-Prizeren-Shengjin (4). Asnje nga perpjekjet e deritashme nuk ka patur sukses per pasoje te rrethanave historike e politike. Ky fakt nuk e zbeh rendesine qe do te kete ky koridor i cili nga analistet identifikohet me te ardhmen e shtetit shqiptar ne Ballkan.

  1. Projekti serb ne Stamboll

  Ne fund te marsit dhe fillim te prillit 1910, mbreti i Serbise Pjetri i I-re dhe ministri i jashtem Millovanoviq udhetojne per Stamboll. Qellimi ishte marrja e konensioneve per hekurudhen e Adriatikut (5). Paraqesin projektin per ndertimin e hekurudhes dhe bashke me te nje thes me elozhe per Turqine. Millovanoviq eshte perpjekur ta mbush mendjen qeverise turke se do te ishte ne interes te saj hekurudha e Adriatikut, ndertimi i kesaj linje do te ndihmonte edhe rritjen e autoritetit te Turqise ne syte e shqiptareve (6) etj. Turqia, sipas deshmive, e miraton projektin e paraqitur por nuk u jep serbeve asnje konension. " . . . punimet do ti kryejne ndermarrjet turke " kishte qene pergjigja. Serbeve u premtohet qe pas perfundimit te hekurudhes Prishtine-Prizren-Shengjin te realizojne nje lidhje, nje degezim diku.
  Nisur nga rrethanat e kohes mendoj se Turqia kishte (edhe) motive te tjera per te mos dhene konensione, si kishin serbet te tjera motive per ti kerkuar ato. Hekurudha do te kalonte mes per mes teritorit m potencial te pjeses Europiane te perandorise. Perpjekja per hekurudhen ishte shfaqur qe me 1896 (po nga serbet) ne kohen e daljes ne drite te dekretligjit per ndertimin e hekurudhes se Timokut (7). Nuk do te ishte keq, kishin thene turqit, me teper per ti hequr qafe se sa nga bindja per te. Ne vitin 1880 (Qershor) ne baze te vendimeve te Kongresit te Berlinit (1878) perandorise iu hoq nje pjese e Shqiperise se poshtme ne favor te Greqise, 1/32 e teritorit perandorak, ndersa 1/12 e popullsise se saj europiane ose 800. 000 banore (8). Nje prerje tjeter ne kete territor potencial do te shenonte rrzimin e saj te pa riparueshem. Ajo, perandoria Osmane, e njihte rrezikun sllav . Mbante forca te shumta ne vilajetin e Kosoves jo aq per te shtypur shqiptaret, gje qe e bente me ndihmen e serbeve, sesa per te ruajtur ngrehinen e vet. Nga nje salmane e vitit 1896-97 del se shpenzimet per ushtrine ne vilajetin e Kosoves kapnin shumen 47% te krejt buxhetit te vilajetit ne kohen kur per vilajetet e tjere harxhohej 1/3 respektive (9).
  Ne vitin 1906 riaktualizohet eshtja e hekurudhes se Adriatikut: kufiri i Serbise-Prishtine-Prizeren-Shengjin dhe ze vend qendror ne politiken e jashtme te Serbise. Per projektin ne fjale kete vit qeveria serbe permes negociatash siguron perkrahjen e Italise e te Frances. Nga Porta e Larte vinte e njejta pergjigje negative dhe e prere " kurre dhe askund nuk mund ti zgjaste doren per realizimin e projektit qe ishte aq i rrezikshem per te" (10). Ndoshta do te mjaftonte nje jo. Fjala kurre shprehte nervozizem dhe jo doemos vendosmeri. Shprehte dobesi. A nuk u ngopet me pjesen e Shqiperise se poshtme, me ato pjese te Shqiperise se veriut e veriperendimit? Keshtu zberthehej pak a shume fjala kurre. Pas nje viti, me 1907, Bullgaria shenon nje kthese ne politiken e saj duke u afruar me Austro-Hungarine (11), nderkohe qe ajo, Bullgaria ne maj te vitit 1904 kishte nenshkruar edhe nje traktat aleance me Serbine (12), keshtu qe perandoria fillon ti ofroje konensione Serbise dhe te synoje nje lloj aleance me te edhe per te trembur Sofjen (13) ne kete rast, por gjithsesi, aleance ne dem te Shqiperise. Kryeministri i Serbise Pashi ne konceptin e traktatit per aleance me Turqine (14) kerkon shume (si) por pjesen kurrizore e perbente hekurudha e Adriatikut Serbi-Prishtine-Prizren-Shengjin. Te gjitha pikat e tjera ishin garniture : neutralitet, ruajtje e status-quos territoriale ne Ballkan etj. Ishte kohe e nxehte,
  ishte nje lufte per hekurudha si behet sot per koridore. Bullgaria perpiqet te marre konensione ne hekurudhen transballkanike duke ju kundervene projektit te hekurudhes se Sanxhakut qe kishte paraqitur ministri i jashtem austro-hungarez Erental. Porta e Larte mbeshtet Erentalin ndersa ketij i kundervihet Rusia me projektin danubjan . . . Qeveria serbe duke pare se projekti i vet per Adriatikun po rrezikohej, ngre zerin perseri (qe ngritur me 1903) per eshtjen e zgjerimit te reformave qe duhej te bente perandoria osmane ne vilajetin e Kosoves, duke kerkuar te drejta politike per ate numer (shume te vogel) serbesh qe jetonin aty. Serbia ne kete kuader i kerkonte Portes edhe armatosjen e shqiptareve dhe koridore per furnizimin e vet me arme (15). Nga ana tjeter serbet nxisnin per ekspedita ndeshkimore te turqve mbi shqiptaret duke i ndihmuar ne masakrimet e popullsise. Per nje koridor qe on ne Adriatik jane ne gjendje te bejne shumka. Aleanca e tyre per kete, ve Rusise, Bullgarise dhe Greqise, shtrihet deri ne Angli. Po te benin hekurudhen e Adriatikut serbet me siguri qe do ta ngrinin zerin per " te drejta detare ne keto ane " thuhej ne nje dokument te shoqerise "Besa" ne tetor 1907.
  Eshte ndoshta me mjaft interes t rikujtojme verejtjen e Erentalit ne maj te vitit 1910. Duke pare dhunen turke dhe serbe (organizata "Serbet otomane "1910) mbi shqiptaret ai ka nenvizuar se "dobesimi i shqiptareve u interesonte rusve, serbve . . . "(16). Gjate kohes qe perandoria qendronte ne kembe diskutimi i fundit serbo-turk per hekurudhen e Adriatikut u mbajt ne Shkurt 1911 (17) por, mesaduket nuk u shenua ne protokollin perfundimtar. Ne mesin e Qershorit 1911 hekurudhen e permend vete Sulltani (Mehmeti i V-te) gjate nje vizite ne vilajetin e Kosoves (18) ne kuader te nje programi administrativ, financiar dhe kulturor i cili 'eshte e drejta ishte shume i vonuar. Ne ate kohe nje diplomat serb ne bisede me Hasan Prishtinen thekson me " kopetence " se turqit i paraqesin shqiptaret si kundershtare te hekurudhes se Adriatikut, madje te do hekurudhe. Prishtina pergjigjet se "nese ishte shfaqur ndonje mosbesim karshi hekurudhes se Adriatikut, kjo vinte nga propoganda e huaj qe e paraqiste ate si vije komunikacioni te Serbise, permes se ciles do te shtrihej pushtimi mbi Shqiperine" (19).
  Nderkohe serbet kishin ngulur kthetrat; sapo perandoria te hiqej qafe me ndihmen edhe te shqiptareve te shtinte ne dore vilajetin e Kosoves dhe te marshomte drejt detit. Keshtu, ne vitin 1912 Millovanoviqi ministri i jashtem serb i shkruan nje prej konsujve te derguar te vet: "deri tani eshte perfituar m s miri. Ne rradhe te pare jane larguar dy rreziqe qe na kanasosheshin. E para, nuk eshte aktualizuar eshtja e autonomise se Shqiperise ne rradhen e problemeve ballkanike; e dyta, nuk eshte forcuar ndikimi austriak tek shqiptaret . . . ". "Shqiptaret jane te bindur se te vetmuar kunder turqve jane te pa fuqishem, gje qe i detyron te kerkojne mbeshtetje tek fqinjet ballkanike" (20). Keshtu shkruante duke ferkuar duart ministri i jashtem serb ne prag te pavarsise se nje pjese te Shqiperise.
  N at kohe, duhet cekur per rrethane historike, serbet kishin mberritur si pushtues deri ne Durres dhe do te terhiqeshin prej aty vetem pas nje viti prej presionit te vazhdueshem te Vienes, duke bertitur: si ta leme skelen? Nuk eshte pa vend te kujtojme deklarimin e Millovanoviqit (kryeministri i Serbise) se qellimi ishte qe shqiptaret te luftojne kunder Turqise, te dobesohen te dy palet e kjo do ti jepte dore Serbise (21). E perve kesaj, "Dora e Zeze" (22) nje organizate e fshehte ushtarake e krijuar ne Beograd me 1911 vepronte tashme ne veri te Shqiperise me shovinizem, me sadizem.

  2. Nje tunel 3. 8 km

  Duke mos u ndalur te ndonje perpjekje e mundshme ne vitet e pushtimit austro-hungarez (23) apo ne kohen e mbretit Zog, pas shume dekadash shteti i vetmuar i Shqiperise (diku ne strukturat lokale) do te trajtonte pergjysme vetem gjysmen e atij kalimi per te cilin dikur qe ngritur shume pluhur. Dhe gjysma e atij koridori eshte rruga e shkurter Milot-Kukes (ose Kukes-Milot).
  Ne shkurt te vitit 1986 ne ish Komitetin Ekzekutiv te rrethit Kukes,
  keshilli tekniko-shkencor paraqet projekt-idene ne dhjetra faqe per rrugen Kukes-Tirane. Shume vite me pare ishte perfolur problemi i rruges po pa guxuar te merrej kush me te. Rruga e Kukesit per Tirane dhe Tiranes per Kukes (ose e Durresit per Kukes) kalon sotpersot neper Puke. Vetem segmenti i rruges qe kalon ne kete territor z gati e rruges prej 215 km Kukes-Tirane. Nje rruge qe ngjitet gati ne te gjitha majat e maleve te shumte qe pershkon por nderkohe qe zbret ne te gjitha luginat. Nje rruge e bere per te shfrytezuar pyjet, nje rruge qe administrata e periudhes se komunizmit e vleresonte si strategjike pasi do armik do ta kishte te veshtire ta pershkonte pa u ndeshkuar. Te merremi me projekt idene. Hapsira ku kryhet vezhgimi eshte Rreshen-Fush Arrez-Kukes me nje gjatesi prej 131 km me qellim per ta shkurtuar, pra per te shmangur kalimin neper Fush Arres. Studimi (24) shqyrton tre variante 1. rruga ekzistuese, 2. rruge e shkurter me tunel 3. 8 km, 3. rruge e shkurter me tunel 9 km (plus hekurudhe). Varianti i dyte synon: Rreshen-Thirre-Kukes = 84 km duke perfituar 47 km dhe ndjek kete itinerar duke u nisur nga Kukesi: Kukes-Fushe Dugagjin-Surroj, Trull-Qafe Kumbull (tunel 3. 8 km) - Thirre-Ura e Fanit-Ura e Milotit. Ne ate kohe ky variant qe marre disi ne konsiderate prandaj e konsideruam, ndonese eshte me interes edhe varianti i trete qe perve tunelit te gjate me rruge e hekurudhe shmang Shpalin dhe kursen edhe 16 km te tjere. Po le te vazhdojme me variantin e dyte. Ura e Fanit-Reps 25 km + Reps-Klos 16 km + Klos-Thirre 11. 5 km + Thirra-hyrja e tunelit 3. 5 km + tuneli 3. 8 km + tunel-Fushe Dugagjin 3. 7 km + Fushe Dugagjin-Kukes 10. 5 km = 84 km. Varianti i paraqitur ishte llogaritur rruge e kategorise se trete ( me dy kalime) me kosto te pergjithshme 59. milion leke ose 7. 9 milion dollare, llogaritur gjithnje ne ate kohe pra me 1986. Si e thame me siper, per kete variant pati nje prononcim nga Ministria e Mbrojtjes e asaj kohe. Ja permbajtja :
  "Ministria e Mbrojtjes
  Drejtoria e Pergatitjes Xheniere Nr. 4688 Sekret, 19. 9. 1986
  Ne lidhje me kerkesen tuaj per te shqyrtuar "studimin per projekt-idene e lidhjes se Kukesit me rruge kombetare me te shkurter . . . jemi dakort me zgjidhjen e dyte me itinerarin : Ura e Fanit-Reps-Thirre-Qafe Kumbull (tunel)-Trull-Surroj-Kukes.
  MINISTRI Prokop Murra"
  23. 9. 1986
  Llogaritem segmentin deri tek ura e Fanit pasi prej aty e ne vazhdim rruga eshte dy kalimshe jo e keqe ndersa ne Milot bashkohet me aksin veri-jug. Sidoqofte ky studim, kjo ide mbeti te zverdhet ne lokalet e pushtetit te pafuqishem lokal.

  3. Rruga KLINTON

  Kerzoni, kryeministri i Anglise ne vitin 1898 ishte shprehur se ne Shqiperi " kryqezohen interesat e shteteve ballkanike" (25). Mirepo Shqiperia nuk eshte ne gjendje ti intrigoje pozitivisht vendet ballkanike. Ajo duhet te orientoje drejt potencialet e veta dhe te filloje te behet. 100 vjet me vone, nje prej personaliteteve te pare shqiptare thirri: do ta bejme autostraden Prishtine-Kukes-Durres. Ishte Rugova. Te njejten gje perseriti edhe Berisha.
  Por vetem fjale. Po fjale te bejme, pse te mos bejme !? Kesaj here u duk se fatin e ketij prioriteti te madh do ta marrin ne dore vete shqiptaret. Ne vitin 1999 menjehere pas mbarimit te krizes, pas rikthimit ne shtepite e veta te gjithe atyre qe u debuan ne Kosove, kryeministri i Shqiperise Pandeli Majko me sinqeritet dhe entuziazem besoi vertet se fati i ketij prioriteti ballkanik eshte ne dore te shqipetareve. Ai beri thirrje, por thirrja e tij drejtuar do shqiptari u venit ne deshperim. Ende nuk jemi faktor as per veten tone, mjerohen idealistet qe s'kane pushtet, para. Pa leje te dikujt as te vrasim veten nuk mundemi e jo m ta ndertojme ate. Majko mbeti i vetem, ndonese i madh ne patriotizmin e vet. Ai leshoi apelin "kontriboni per autostraden Durres-Kukes-Prishtine". Por mbeti vetem, dhe, per me teper u sulmua ideja e tij qe ishte aspirate aktuale e shqiptareve. Dikush filloi te perllogarite nje fature ta madhe prej 400 milion dollaresh. Dikush tjeter i meshonte idese se riberjes edhe njehere te rruges ekzistuese, te tjere vazhdojne sot e gjithe diten te botojne studime per rruge kaakesh kur kane zbritur ne det per nje thes kripe, e per me teper ne te paska ecur ndonje i huaj. . .
  Ne te vertete edhe ne thirrjen e Majkos ka nje gabim.
  Ne aksin Durres-Kukes-Prishtine mungojne vetem segmentet Ura e Fanit-Kukes 84 km dhe Kukes-Morin 12 km. Pjesa tjeter, ndonese jo autostrade, eshte e pranueshme. Nga te dhena empirike di qe mesatarisht per ndertimin e nje km rruge me kater korsi nevojiten rreth 1 milion dollare. Llogarine e ben gjithkush. Permendja e shumave te medha ka per qellim sabotimin e berjes se rruges (si eshte rasti i 400 milioneve).
  Te jesh kryetar qeverie nuk do te thote qe vertet te perfaqesosh pos te tjerash mentalitetin human te banoreve. Shqiptaret, p. sh. nuk e permojne ndihmen kur vjen nga miqte. Ndersa kryeministri Meta duket se po e permon ndihmen amerikane per rrugen ne fjale (per nje segment te saj).
  Meta ne diten e fundit te vitit 1999 ka ardhur ne Kukes bashke me Doklen dhe ka thene : Qeveria amerikane i ka falur buxhetit te shtetit 12 milion dollare per ti perdorur per pasojat e krizes. (Thuhej se Klinton i kishte nisur 12 milion dollaret me destinacion per rrugen Morin-Kukes. S. D. ). Ne, tha Meta, vendosem q me to t bejme rrugen Kukes-Morin dhe ne muajin maj (2000 S. D) do te fillojne punimet. Na kane ofruar per ta realizuar firmat amerikane, por ne u kemi thene jo, eshte me mire ta bejne firmat vendase, madje te Kukesit. Dokle, nenkryetar i Parlamentit tha : kete rruge do ta emertojme rruga Klinton, ky burre i madh, sepse neper kete rruge kaluan gjysem milioni refugjate.
  Tani jemi ne Korrik 2000 dhe perderisa kryeministri nuk e mbajti fjalen ta oje ndern e Klintonit ne destinacion, te filloje te beje rrugen "Klinton" mendoj se nuk eshte serioze. Pas njefare kohe ne pushtetin lokal u bene formalitetet dhe rruga, nese do te behet, eshte e quajtur Klinton. Te pakten emri i eshte vn. Do zoti nuk deshton. Eshte folur per kete edhe ne parlament. Kemi dy variante, pat thene Meta, rruge e shkurter me ure te Kulla e Lumes dhe qe del 12 km (per te cilen amerikanet kane dhene 12 milion dollare) dhe varianti tjeter zgjerimi i rruges ekzistuese prej 24 km. Une them te bejme te parin.
  Ne takim Shefqet Bruka, kryetar i rrethit tha kete propozim te cilin e moj interesant : 13. 6 milion dollare dhene nga Banka Boterore dhe shteti per riparimin e rruges Kukes-Fush Arrez si dhe 12 milionet e Klintonit te perdoren per hapjen e tunelit te Qafe Kumbulles. (Duke u ngjitur, diku afer ne Lakun e Qershise, rruga edhe sot eshte e kalueshme, por pa asfalt dhe nje kalimshme). Mbaj mend qe ndihmesit e Metes reaguan shume shpejt dhe me ze te larte : Ato gjera i dime ne ! Ishte data 31 dhjetor 1999.
  Pas ketij rasti rruga Durres-Kukes-Prishtine eshte perfolur ne prill te vitit 2000 nga eksperte te bankes gjermane KFW gjate nje takimi ne keshillin e rrethit me kryetarin Bruka. "Kjo eshte rruga e shqiptareve" vleresuan ata, dhe pyeten me interesim per fondin dhe per rrugen Klimton. Pyeten jo pa njefare xhelozie dhe lane te kuptohej se ne vitin 2001 do te vinin ketu me projekte konkrete per rrugen Milot-Kukes-Prizren-Prishtine . . . . Per here te fundit rruga Durres-Kukes-Prishtine eshte permendur nga Kushner, administratori i OKB-se per Kosoven, ne konferencen e Brukselit per paktin e stabiletetit. Eshte permendur ne sensin Prishtine-Kukes-Durres andej nga i takon qe ta permend administratori Kushner dhe merita per kete i takon koordinatorit te marrveshjes (paktit) per Evropen juglindore, mikut tone te shquar Bodo Hombach. A mund te flitej per kete rruge edhe nga administratoret e Shqiperise, te cilet nuk e kishin paraqitur fare si projekt ne kete mbledhje? Por mbledhja e caktoi kete rruge si prioritet te prioriteteve per Shqiperine.
  Ne mjediset e pushtetit lokal ne Kukes, ne KRRT-ne e republikes dhe ne zyra te ndryshme te qeverise aktuale te Shqiperise, qe prej dy vjetesh qarkullojne ide dhe projekt ide per rrugen e shqiptareve. Eshte krijuar keshtu edhe tryeza e bashkive ku kalon autostrada, jane bere . . .
  Nje gje eshte e sigurte sipas meje : dokurdo autostrada Durres-Kukes-Prishtine (aksi ka qene gjithmone i njejte ndersa eshte emertuar me caqe te ndryshme) do te behet. Ata qe nuk duan qe te behet vetem mund ta vonojne por fatin e saj e ka percaktuar zoti. Ketej ne rrugen Lissus-Naissus kane ecur iliret ne shtepine e vet, romaket, bizantet, osmanet. Ketej do te ecin europianet ne mijvjearin e ri neper Shqiperi, ketej zbresin ujrat . . . edhe Drini i Zi kish dite me i ra shkurt me ra ne det, por udheton per Lume nper kerthize te Shqiperise ku bashkohet me Drinin e Bardhe . . .


  Sulejman Dida

 14. #74
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Ja se cfare bene socialistet ne pushtet nga viti 1997 deri ne vitin 2005, per ndertimin e kesaj rruge.


  Kosto tjetr e autostrads s re

  RUBIK. Ministri i Transporteve Spartak Poi ka reklamuar tjetr shifr, q duhet pr t financuar rrugn e re tip autostrade Durrs-Prishtin, duke thn se kjo shifr e kalon shumn e 600 milion eurove. Ai nuk ka dhn detaje nse bhet fjal pr nj rrug vetm dykalimshe apo katrkalimshme. Sidoqoft, praktikisht edhe n pjesn e nisur, vetm n nj pjes t vogl, traseja sht hapur rreth 22 metra pr katr kalime nga xhenio e ushtris, ndrsa n pjesn q nis nga Munazi, ku sht asgjsuar dhe rruga ekzituese e trenit, traseja sht hapur vetm 11 metra, q prkon me vetm dy kalime. Sidoqoft, duket se llogarit e ksaj rruge nuk jan br mir q n fillim dhe se financimi sht thembra e Akilit, pr t hyr n fazn e punimeve n stil t gjr dhe jo si deri m sot, q vetm sa dhmbzohet ndonj pjes e but! Poi ka thn se sigurimi i fondeve sht problem mjaft i vshtir, ndrsa ka thn se tratativat pr financim me B. Botrore thuajse kan prfunduar dhe pritet fillimi i puns pr ta atakuar rrugn gjithandej nga Miloti n Rrshen. Problem mbetet segmenti Rrshen-Kalimash, e cila do t'i jepet me konension firms gjermane Strabag, ky sgement kushton 352 milon euro, por ka siguri m t mdha financimi, pr faktin se Strabag sht n joint venture me Raifaissen Bank. Pr pjesn tjetr Kalimash-kufi, prflitet se jan t interesuara Emiratat Arabe, t cilat po punojn n aeroportin e Kuksit, ka prfunduar ministri i transporteve, duke siguruar se s shpejti do t filloj riveshja e rrugs ekzistuese, me fonde nga buxheti i shtetit, q tashm i kemi alokuar, pr t'ua br kalimin m komod pushuesve kosovar pr n vendin am.

  Poi gnjen pr inspektimet

  N nj inspektim t rrugs Rrshen-Rubik, asaj ekzistuese, e cila sht shkatrruar n pjesn m t madhe nga ujrat e ndenjura dhe mosveshja e saj prej vitesh, Spartak Poi, premtoj lvrimin e nj fondi pr riveshje, ndrsa i pyetur nga media lokale, se cili ishte qllimi i ksaj vizite t papritur, ai tha se ndrmjet t tjerash kishte n axhend inspektimin e punimeve n autostrad, pikrisht n segmentin e ri ku pu punonte xhenio. Por ministri, pasi piu dy kafe, nj n Rubik dhe tjetrn n Rrshen dhe hngri nj drek po ktu, as q u kujtua t devijonte 1 km rrugn pr t shkuar tek xhenio, atje ku po e prisnin mekanizator, ushtarak e puntor t tjer, t cilve prej 3 muajsh nuk u ishte paguar puna e tyre! Nga burime t Ministris s Mbrojtjes, msohet se ministri Majko e ka firmosur prej kohsh nj shkres pr lvrimin e 120 milion lekve, dhe se kjo shkres prej disa ditsh ndodhet dhe n tavolinn e ministrit Poi, por ai ende nuk e ka vn firmn mbi t. Arsyet, i di vet ministri, shprehen burimet, trsisht t paknaqura me qndrimin neglizhues q po mban Poi dhe qeveria ndaj ksaj rruge, dhe xhenios s ushtris, e cila ka marr prsipr ta ndrtoj segmentin e par me kosto fare t ult, 60 pr qind t vlers q do t duhej pr firma dhe kompani private t tenderuara.
  Zoti Poi, mos gwnjeni kaq hapur!...

  Nuk ka se si t'i thuhet ndryshe nj ministri, i cili nuk e ka pr gj t gnjej ditn pr diell, dhe pr m tepr t t duket si shenjt, kur nse je gazetar, laviret t t prdridhet nse i bie n t hiles s tij. Sa her e kemi dgjuar kt udhheqs t transporteve, t premtoj pafund dhe pastaj t justifikohet po pafund. Vjen n nj takim e t thot njmij fjal t mira pr kt apo at rrug, asgj nuk bhet dhe prsri vjen e t fut kalamenen, pr t t bindur se e ka njmend ksaj rradhe. Dhe pr udi, n fytyrn e tij te pafajshme, nuk lviz qoft dhe nj muskul pr rrenn q ta lshon m'u aty n mexhlis. Dhe ti budallaj, q je vn prball nj premtuesi rrufjan, e ha sapunin pr djath. Na ka takuar disa her ta intervistojm kt njeri pr mbrapshtirat q kan sjell firmat mirmbajtse pr rrugn Milot e deri tutje n Fush Arrs, ka premtuar se pr veshi do t'ua sjell ato pr t prmirsuar gjendjen!..., por sa ka ikur, ka gnjyer paturpsisht dhe rrugt kan vazhduar t groposen si mos m keq. Erdhi dhe hern e fundit e tha deri n prbetim se n maj fillojn punimet pr riveshjen trsore t rrugs nga Rubiku n Rrshen, q sht mbushur tr gropa, por as q u duk m kndej, iku prilli, po iken dhe maj. Tha se kam ardhur t inspektoj punimet e autostrads, por as q e vuri kmbn atje, tek ushtart e ln jetim, pa pag, pa financim, pa projekte, thua se jan ushtart e Haxhi Qamilit! Tha se do t ndrhyhet ktu e atje, por m pas ia mbathi pr t'iu lavirur elektoratit n nj zon, me siguri t ndrruar nga paraardhsja, diku larg ksaj rruge e rrugve tona, q na i la n mjerim t plot. Mjer ata nse u del deputet! Kt njeri, nuk e brejti asnj shej ndrgjegje, edhe kur n Fush Arrs humbn jetn 14 nxns t Kosovs, pa le m t merrte masa pr rregullimin e pikave t zeza, si quhen ato, pr t vn bordure etj. Ky njeri, edhe sikur t gremiset e tr rinia e ktij vendi a mosha t tjera, me siguri nga sa veproj pr rastin n fjal, nuk do t'i bjer ndonjher ndrmend pr rrugt. Kush dreqin e mban at ministr ?!...

  Re.Mi

  Komisioni parlamentar heton n terren taksn Majko

  RUBIK. Anomalive t ndeshura n vijueshmrin e punimeve n rrugn e re, t quajtur si koridori i Veriut, at Durrs-Kosov, i sht prgjigjur me nj inspektim edhe komisioni parlametar i ngritur posarisht pr hetimin e destinacionit te takss Majko, q sht mbledhur enkas pr kt rrug. Kryetari i ktij komisioni deputeti Pre Zogaj, ka shkelur n terren pr t par punn q sht br ktu nga brigada e xhenios, dhe arsyet prse nuk sht avancuar m tej, madje, ka patur edhe ndrprerje pr arsye t mosdonatimit nga ana e qeveris, pikrisht t asaj takse, q bisnesi ka mbledhur pr kt aks t rndsishm kombtar. Zogaj ka qn i shoqruar nga ushtarak t lart t batalionit t xhenios dhe kryebashkiaku i Rubikut, Mark Rui. Duke pare javashllkun e treguar dhe ekzagjerimin e kohzgjatjes s pakuptimt n kryerjen e segementit Milot-Rubik-Rrshen, Zogaj ka kontaktuar puntort dhe drejtuesit e punimeve aty. Ai sht shprehur pr Shekullin se kam ardhur pr t prmbushur detyrn e caktuar nga komisioni parlamentar dhe pr t evidentuar saktsisht se ku ka shkuar taksa Majko dhe prse ajo nuk sht materializuar n destinacionin pr t cilin kan paguar shqiptart. Konstatoj se brigada e Xhenios s ushtris ka punuar me prkushtimin e duhur, por nse ato do t kishin pasur mbshtetje dhe nuk do t'u ishte ndrprer financimi i prcaktuar, ata do t kishim ecur shum larg prej kndej, madje sipas premtimit traseja e ksaj auostrade, t paktn tani kur po afrohet dyvjetshi i fillimit t punimeve, do t kishte shkuar t paktn n Rrshen. Jan grumbulluar 46 miliard lek pr kt rrug, ndrsa deri m tani, pr udi, jan shpenzuar vetm 140 milion lek, ose 4 prqind t shums s mbledhur!. Ku ka shkuar fondi?! Asnj konfirmim zyrtar nuk ka pr kt shtje. Ne po hetojm dhe pas 10 ditsh do t dilet me nj raport t hollsishm pr kt shtje, ku dhe si sht prdorur ky fond, ka thn Zogaj.

  Taksa Majko, kundrprgjigjen ministrit

  TIRAN. Ministria e Financave dhe Ministria e Transporteve dhe Telekomunikacioneve i jan prgjigjur menjher Komisionit Hetimor pr rrugn Durrs-Kuks, sipas njoftimit zyrtar t tyre, duke i dhn me detaje dhe duke mos len shteg pr abuzime me shifrat e mbledhura dhe t ruajtura n buxhetin e shtetit. Te ardhurat e mbledhura nga Taksa e rruges Durres-Kukes jane 4.6 miliarde leke. Keto te ardhura jane administruar ne llogarine e unifikuar te thesarit, Depozita e Qeverise ne Banken e Shqiperise, llogari ne te cilen grumbullohen te gjitha te ardhurat e buxhetit te shtetit. Per shkak te mosperputhjes ne kohe te arketimit te takses me kryerjen e shpenzimeve, si rezultat i kohes se nevojshme per hartimin e projektit te zbatimit per ndertimin e kesaj rruge por edhe faktoreve te tjere teknike, perdorimi deri tani i ketyre te ardhurave eshte si me poshte:

  Viti 2002: Studim projektim ne segmentin Milot-Reshen 14.5 milione leke Viti 2003: Banka Boterore 794.000 USD

  Projekti per segmentin Milot-Reshen 39 milione leke

  Viti 2004: Studim-projektim segmenti Kalimash-Rexhepaj, 33 milione leke;

  Rexhepaj-Morine 45 milione leke

  Supervizion punimesh segmenti Milot-Reshen 2.7 milione leke

  Ndertim rruga Milot-Rreshen ne shumen 142,5 milione leke

  Viti 2005, jane filluar procedurat e prokurimit per:

  Vazhdimin e ndertimit te segmentit Milot-Reshen 120 milione leke

  Studime e projektime 10 milione leke

  Shuma totale e financuar ose alokuar deri tani eshte:

  Financim i Huaj 794 000 Dollare;

  Financim nga buxheti 406 .7 milione leke.

  Qeveria eshte e angazhuar per ndertimin e kesaj rruge, e cila kushton disa here me shume se te ardhurat e mbledhura nga kjo takes, vazhdon m tej njoftimi zyrtar. Per te siguruar ndertimin ne nje kohe sa me te shpejte ajo eshte e angazhuar ne gjetjen dhe perdorimin edhe te instrumentave te tjere, sic jane financimet e huaja apo format koncensionale te ndertimit.

  Puntort e xhenios s ushtris 3 muaj pa rroga

  RUBIK. Ndonse ka 3 muaj q kompania e xhenios s ushtris po punon n nj segment t ri t rrugs autostrad Durrs-Kosov, n vendin e quajtur Munaz, asnj prej 80 puntorve, mekanizatorve e t tjer efektiva nuk sht paguar. Kt e konfirmojn vet puntort, t cilt nuk kan dshir t'u prmendet emri, ndrsa drejtuesit e ushtris, nuk pranojn t prononcohen pr kt problem, edhe pse u ka ardhur n maj t hunds nga krkesat e vazhdueshme t puntorve t atyshm, q punojn me orar t zgjatur pr vijimin e ksaj rruge n drejtim t Rrshenit, por q nuk paguhen.

  Vetm premtim, asnj lek pr xhenion

  Ajo q iu premtua kompanis, q punon ktu, pr t'a financuar me 120 milion lek, mbeti thjesht nj gnjeshtr, ndrsa shnohet si konflikt i ashpr m 26 tetor 2004, ai n mes t ministrit t mbrojtjes Pandeli Majko dhe ministrit t Transporteve Spartak Poi n sy t Kryeministrit Nano, lidhur me fondin e derdhur pr llogari t ktij koridori nga taksapaguesit shqiptar, pr t ciln Majko ka krkuar q t lvrohet menjher. Debati u shua me sarkazm nga ana e kryeministrit, q kishte ardhur n nj brifing t organizuar n breg t lumit Fan, ku po mbaronte segmenti i par 4,5 kilometrsh, i nisur q prej dy vitesh, dhe q sipas premtimeve n fakt duhej t kishte mbaruar i tr segmenti deri n Rrshen. Kt ka krkuar dhe ministri Majko, i cili i pati argumentuar kryeministrit Nano, se t paktn pr aksin nga Miloti n Rrshen, apo at Kalimash-kufi, nuk kemi patur nevoj pr financim t huaj, pasi e mbulonte taksa e mbledhur. Por ka qen ndrhyrja e Pocit, q e pati acaruar situatn, ndrsa Majko ka kmbngulur n krkesn e tij pr ta lvruar fondin, duke argumentuar se xhenio e ushtris i ka t gjitha kapacitetet pr ta prfunduar kt trase, pa qen nevoja pr ta tenderuar npr kompani private, madje me nj kosto shum m t ult, duke kursyer 60 prqind t preventivit t saj. Nga mungesa e financimit, sht ndrprer puna n kt rrug, ndrsa drejtuesit e ushtris gjenden prball presionit t mekanizatorve, puntorve e teknikve, t cilt prej 3 muaj nuk kan marr asnj dyshk pr punn e kryer, edhe pse ata i kan tejkaluar normat me dy e trefish. Jan dhe civil t tjer t zons q jan marr n pun me shpresn se do t fitonin dicka, por dhe kta kan mbetur me gisht n goj. Sipas disa burimeve, msohet se mekanizatort, nse nuk do t paguhen s shpejti, kan vendosur ta braktisin punn, ndrsa bie n sy heshtja e makinerive t rnda n trasen e autostrads, q sipas mekanizatorve, nse do t kishte patur financim, do t kishin ecur disa kilometra m tej.

  Punimet e xhenios, disa t dhna

  RUBIK. Sipas specialistve t xhenios, q po zbatojn projektin, jan 6,5 kilometr rrug, pr t cilat buxheti i shtetit ka dhn 120 milion lek t reja, pr t br trasen e ksaj rruge n nj volum pune prej 150 mij m3 dhera dhe 100 mij m3 mbushje, dhe ku traseja ndryshe nga pjesa e par q prkonte me segmentin Skuraj-Rubik, do t jet vetm 11 metra e gjr, s bashku me kanalet ansore 12 metra. Prej 7 ditsh forcat e xhenios kan mundur t hapin rreth 800 metra trase, nj avancim shum m I shpejt se sa n nisje, kur pr 4,5 km rrug, u desh afati nga nntori i 2003 deri n dhjetor t vitit 2005. N segmentin e par 4,5 kilometrsh u lvizn 344 mij m3 dhera dhe 39 mij m3 mbushje, ndrsa tabani i rrugs i kalonte 23 metrat, pasi aty u la dhe traseja hekurudhore. Ndrsa n segmentin e dyt, sipas krkess s Banks Botrore, nj kusht dhe pr financimin, ishte heqja e linjs hekurudhore dhe prshtatja e trases pr tabanin e rrugs s re, ka do t thot nj kosto e pjestuar gati pr dy! Por problemi m i vshtir duket se mbetet pjesa nga Rrsheni n Kalimash, ku do t jet dhe nj tunel n hyrje t Sangut t Fanit, pjes kjo q thuhet se i sht dhn me koncension kompanis gjermane Strabag, por q deri tani, nuk sht grmuar as dhe nj metr vend, edhe pse thuhet se pr kt rrug, t paktn dykalimet e para, t bhen sa m shpejt.

  Marre nga Mirditaonline

 15. #75
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Gjergj Buxhuku - 30/11/2004

  Sqarimi i misterit t parave t rrugs

  Shifra pothuaj qesharake e 200 milion lekve, q jan afro 2 milion dollar t sotm dhe m pak se 1.6 milion dollar t kohs kur u grumbulluan kto para, t programuara pr tu harxhar do vit, i bie q rruga aq shum e dshiruar do t prfundoj pas 150 vjetsh


  Projektbuxheti i vitit 2005 e sqaroi prfundimisht misterin e parave t rrugs Durrs Kuks. Prfoljet e shumta n 3 vitet e vendosjes s takss pr ndrtimin e rrugs se ku kan shkuar parat, a jan harxhuar apo jan programuar pr tu prdorur n vitet n vazhdim, tash nuk kan m kuptim. Fakt sht shifra pothuaj qesharake e 200 milione lekve, q jan afro 2 milione dollar t sotm dhe m pak se 1.6 milione dollar t kohs kur u grumbulluan kto para. Kuptohet me kaq para t programuara pr tu harxhuar cdo vit i bie q rruga aq shum e dshiruar do t prfundoj pas 150 vjetsh ose pr t mos prdorur ironi: pr t mos u ndrtuar kurr, sepse kaq para nuk mjaftojn edhe pr mirmbajtjen e saj. N fakt, nuk sht rasti i par q tregon se vullneti i vrtet i politiks shqiptare pr t ndrtuar rrugn q do t lidh fizikisht dhe realisht shqiptart dhe atdheun e vrtet t tyre t ndar n pothuaj 100 vjet, nuk ekziston. Nuk ekziston as dshira pr t prfituar nga t ardhurat q rruga jep pr shqiptart pa dallim vendit ku ata jetojn. T mos harrojm se nuk jan as pasurit nentoksore, as ato siprfaqsore q jan vlerat e vrteta t vendit t shqiptarve. Mbi t gjitha sht pasuria e pamuar e pozicionit t saj gjeografik, si rrug potenciale ku ndrpriten n hart vijat m t shkurtra q lidhin portn e madhe t Perndimit t zhvilluar, Italin me Ballkanin dhe Lindjen e Afrme n kto koh ku hapesirat jan zhvilluar kaq shum.
  Por si mund t bhet fjal pr ta br tokn e shqiptarve nj korridor t madh lidhjeje me prfitim t jashtzakonshm financiar, politik, social dhe ekonomik kur ne nuk kemi dshir t shfrytzojm at q sht m e shpejta e mundshmja dhe natyrore: lidhja e trojeve shqiptare. T mos harrojm se edhe n kushtet e sotme ku gjendja e rrugs q lidh pjesn perndimore t Shqipris, pra shtetin shqiptar me pjesn verilindore t saj d.m.th. Kosovn, jan n gjndje mjerane pothuaj 30% e shrbimeve spedicionere jan me destinacion Kosovn. Askush nuk merr parasysh se kjo shifr mund t shumfishohet nse rruga q lidh shqiptart do t bhet. Por asgj nuk merret parasysh nga vendimmarrsit e sotm. Vetm me fushata dgjojm her pas here ndonj z t shkputur q lshon ndonj lajm pa vijmsi, si duket sa pr t mbajtur gjall shpresn se dika do t bhet. Kuptohet ska rndsi se kur. Shpresa vdes e fundit dhe kjo ka vler pr t gjith. Ndrkoh nse shikohet me vmendje ka disa lvizje q n fakt pak shpres t japin pr vullnetin e vrtet pr t br rrugn, q jo vetm do t lidh pjest e kombit por do t japi edhe shansin e daljes nga gjendja e koms s vrtet shumvjeare t pjess verilindore t shteti shqiptar. Rajone t tra jan n kushtet e pothuaj vdekjes klinike si pasoj e izolimit faktit dhe pamundsis pr t komunikuar me tregjet dhe kapitalin. Vetn ndrtmi i rrugs do t bj t mundur lindjen e shpress pr t jetuar atje ku jan dhe pr t mos i detyruar t marrin plakat n krah dhe t marrin eksodin e dhimbshm me pasoja shkatrrimtare pr t gjith kombin. Pr t kuptuar se ktyre njerzve i sht hequr e drejta e shpress mjafton t shikosh se edhe dhuratn dhe faktin e kryer t aeroportit t Kuksit, q sidoqoft ishte nj frymmarje pr zonat verilindore, politika e dnoi me vdekje praktike nprmejt dhnies s monopolit t fluturimeve koncesionarit privat t Rinasit.
  Sesi mund t shpjegohet nj vendim i till n kushtet e msiprme kt askush nuk mund ta shpjegoj. Megjithse pr t thn t vrtetn askush nga vendmmarrsit nuk merr edhe mundimin m t vogl pr t br edhe llogarit sesa i kushton vendit dhe shqiptarve nj vendim i till. Vendimi pr aeroportin e Kuksit s bashku me shumn qesharake pr rrugn e shqiptarve Durrs Prishtin n fakt tregon se vendi sht dnuar nga vendimmarrja e sotme pr t qen i izoluar edhe pr nj koh t gjat. Parat e grumbulluara prej t paktn 60 milion dollarsh n emr t rrugs, q shqiptart kan paguar me vullnetin e tyre disa vjet m par dhe vazhdojn ta paguajn ende n formn e taksave t ndryshme tashm mund t thuhet me siguri t plot q jan br rrush e kumbulla. Se ku dhe sesi kjo pak rndsi ka. Rndsi ka se prfundimisht u sqarua se ato nuk shkuan n drejtimin dhe pr qllimin pr t ciln u mblodhn.
  Ndrkoh qeveria e Kosovs megjith kufizimet q i jep statusi i saj tregon fytyrn tjetr t Tirans zyrtare. Projekti i rrugs pr pjesn e tyre ka mbaruar plotsisht dhe njkohesisht sht marr edhe vendimi pr ta dhn me koncesion. Jo vetm kaq, por n do mbledhje me donator ndrkombtar kur i jepet rasti, ndonse rasti u jepet shum m pak sesa vendimmarrsve t Tirans, krkojn ndihm pr t ndrtuar gjith rrugn. Kshtu ndodhi edhe n mbledhjen e fundit n Gjermani, ku ministri kosovar si shtje parsore ngriti ndrtimin e rrugs Durrs- Prishtin. Nj gj e till nuk u krkua nga prfaqsuesit e Tirans. Si duket edhe pr shum koh ne e kemi mbledhur mendjen q nuk mund t bjm krimin e heqjes s buks s gojs Greqis, q fut n xhep parat e shqiptarve edhe nprmjet shfrytzimit t korridoreve t saj n kushtet e mungess s rrugs s shqiptarve. Veprimi i msiprm nuk sht i izoluar prsa i prket financimit dhe ndrtimit t rrugs Durrs-Morin. Mjafton t kujtojm miratimin n parlament t shtesave n buxhetin e vitit 2004 nga parat e arktuara nga shitja e Banks s Kursimeve. Nuk sht vetm fjala se nuk u gjend asnj dollar nga 120 milione dollart e arktuar, por mbi t gjitha pr seriozitetin e politiks shqiptare n mbajtjen e zotimeve t saj. Fillimi i punimeve t ndrtimit sa m t shpejt t rrugs Durrs-Prishtin do t shnonte edhe kryengritjen e vrtet t shqiptarve ndaj prangave moderne t kolonizimit ekonomik t tokave t tyre, nprmjet zhvatjes s pandrprer t parave t tyre nga t huajt.
  Duhet t kemi t qart se tashm shteti shqiptar potencialisht i ka t gjitha mundsit t financoj vet ndrtimin e rrugs kombtare q lidh trojet shqiptare. Mjafton t shikojme se nse do t kishim filluar grumbullimin e parave t rruges q prej pes vjetsh, nga koha e lirimit t Kosovs tashm dhe ti kishim shtuar t paktn edhe gjysmn prej 60 milion dollarsh t shitjes s Banks s Kursimeve do t kishim siguruar t paktn e financimit t duhur. Pa marr parasysh se ekzistojn edhe mnyrat koncesionare t ndrtimit t pjesve t veanta dhe m t kushtueshme t saj. Pr t mos prmendur se me nj politik ekonomike normale, ku shqiptart t ndihen t barabart t paktn n vendin e tyre dhe parat shqiptare t mos dalin me kot jasht vendit, ne mund t ndrtojm nga nj rrug Durrs-Morin do vit.
  Buxheti sht politik dhe zgjedhjet jan afr, por politika q nprkmb interesat afatgjata t kombit pr interesat e saj afatshkurtr, n rastin m t mir, sht e paprgjegjshme!

  biznesi

 16. #76
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Durres-Kukes-Morine ne rutinen e programit te qeverse Nano 5

  Ndertimi i rruges Durres-Kukes-Morine ben pjese edhe ne programin e qeverise Nano 5, por tashme duket se ajo nuk ka ate prioritet qe kishte ne qeverine e drejtuar nga Majko. Ne programin e qeverise se re ndertimi i rruges Durres-Kukes-Morine nuk eshte ne krye te axhendes. Edhe ne fjalen e Ministrit te Transportit Spartak Poci, mbajtur ne parlament si prioritet kryesore te ministrise qe ai do te drejtoje u paraqit ndertimi i e dy korridoreve rrugore. Poci ne fjalen tha se brenda vitit 2005 Shqiperia do te kete dy korridore rrugore veri-jug dhe lindje perendim. Ndonese Poci premtoi se do te perfundoje edhe studimi dhe projektimi i aksit rrugor Durres-Morine duke punuar edhe per gjetjen e financimeve, por nuk percaktoi asnje afat lidhur me kete. Deri tani studimi i fizibilitet ka mbetur vetem ne premtimet e ministrave te Trasporteve qe i kane lene vendin njeri-tjetrit.

  Burime zyrtare nga Ministria e Trasporteve thane dje per "KJ" se ende nuk eshte pergatitur studimi i fizibilitetit per ndertimin e rruges Kukes-Durres-Morine, per te cilin Banka Boterore do te jape 20 milione dollare. Jane vete specialistet Institutit te Studimeve te Transportit qe pohojne per gazeten "KJ" se ka nje vonese per kete studim. "Eshte e vertete qe ka vonese. Studimi i fizibilitetit eshte pashaporta qe i hap rrugen pales shqiptare per te kerkuar financime nga te huajt per ndertimin e rruges Durres-Kukes-Morine", eshte shprehur dje per "KJ", Shkelqim Zeqo, specialist ne Institutin e Studimeve te Transportit. Ai thote se eshte tenderuar dy here per te bere studimin e fizibilitetit nga firmat shqiptare, por keto studime jane hedhur poshte nga BB sepse ato nuk i pershtateshin standarteve qe ata parashikojne. Pas perjashtimit te firmave shqiptare nga ky studim, ai i eshte lene ne duar vetem firmave te huaja. "Jane gjashte firma qe do te tenderojne per te bere studimin e fizibilitetit, nje italiane, gjermane, spanjolle, franceze dhe amerikane. Ne daten 1 shtator pritet te dalin rezultatet dhe te shpallet firma fituese per studimin e fizibilitet per ndertimin e rruges Durres-Kukes Morine", eshte shprehur specialisti Zeqo.

  Koha e Jone
  Gusht 2002  P.S. Deri ne fund te vitit 2002 (tri vjet pas perfundimit te luftes ne Kosove) nuk kishte nje studim fizibiliteti per ndertimin e kesaj autostrade e lere me te flitej per financime serioze te saj.
  E nisi Majko ne vitin 1999 me nje demagogji patriotike, duke derdhur dhe para nga xhepi i tij ne nje llogari te Bankes se Kursimeve, qe per disa muaj mberriten ne 110 mije leke.
  Mirepo pas demagogjise dhe naivitetit te Majkos, qendronte paaftesia qeverisese e pushtetareve socialiste, qe pretendonin te lidhnin kombin me para xhepi.
  Me pas u vendos e ashtuquajtura taksa "Majko" e cila arriti te mbledhe disa miliona $, por qe mberriten ne destinacione te tjera.
  Pretendohej te ndertohej nje rruge e veshtre nga te gjitha aspektet, pa patur nje strategji dhe pa patur nje projekt.
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 26-11-2006 m 13:17

 17. #77
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Neser nis nga firmat Bechtel dhe Enka, hapja e tunelit te Thirres, pjesa me e rendesishme e autostrades Durres-Morine.
  Per kete do te organizohet nje ceremoni festive ku i pranishem do te jete dhe Kryeministri Berisha.
  Me ne fund po mbahet fjala e dhene dhe premtimi madhor i PD dhe i Berishes per ndertimin e pershpejtuar te ketij aksi me rendesi te madhe kombetare.

 18. #78
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  4/2/2007
  Sot paradite, Kryeministri Berisha zhvilloi nj vizit n qytetin e Kuksit, ku fillimisht u ndal n nj takim me banort e ktij qyteti. N prshndetjen e tij pr qytetart, Kryeministri u shpreh:

  Dshiroj t prulem me nderim t thell dhe mirnjohje t pakufishme, ndaj jush, qytetarve t Kuksit dhe t gjith banorve t ktij rrethi, qytetarve t Hasit, t Krums, t Bajram Currit dhe t gjith banorve t Tropojs, pr mbshtetjen e pakufishme dhe pr qndrimin tuaj t palkundur, n mbshtetje t demokracis dhe t vlerave t saj.

  Gjithashtu, un zotohem sot, para jush, se do t mbshtes plotsisht, me do mjet financiar dhe mjete t tjera, kryetarin tuaj t ardhshm t bashkis, zotin Hasan Halilaj dhe t gjith kryetart e komunave t ktij rreth, do t mbshtes zotin Peka dhe t gjith kryetart e komunave t Hasit, do t mbshtes zotin Ahmetaj dhe t gjith kryetart e komunave t Tropojs, n do projekt q ata duan t zbatojn pr t lehtsuar jetn tuaj, pr t prmirsuar shrbimet ndaj jush, pr t krijuar vende pune pr ju, pr t shkolluar fmijt tuaj n shkolla moderne, pr t asfaltuar rrugt tuaja, pr t krijuar mundsi q ju t shisni prodhimet tuaja.

  Ndaj, vllazrisht ju ftoj t vazhdojm s bashku. 18 shkurti sht nj dit e madhe, dit n ciln ju vazhdoni t votoni pr vlerat q ju mbroni, votoni pr duart e pastra dhe pr qeverisjen me duar t pastra. Votoni pr luftn kundr kriminalitetit, pr sigurin tuaj dhe t fmijve tuaj, t rrugve, shesheve, qyteteve dhe fshatrave tona, votoni pr rritjen e rrogave dhe t pensioneve t qytetarve t Kuksit dhe t mbar Shqipris, pr modernizimin e shkollave t fmijve tuaj.

  N 18 shkurt ju do t votoni q Shqipria dhe Kuksi t ecin t sigurt drejt Europs, t shkojn drejt integrimit n Bashkimin Europian, votoni q Shqipria t marr ftesn si kandidat pr tu antarsuar n NATO, n samitin e ardhshm. N 18 shkurt, ju votoni pr t konsoliduar arritjet e ktyre 16 muajve, t cilat sot i prek do pensionist, i prek do punonjs, do arsimtar, do infermier, i prek rinia shqiptare q i ka t hapura prfundimisht dyert e universiteteve, i prekin shqiptart q ndihen m afr Europs.

  Ne s bashku, sot, inagurojm fillimin e punimeve t tunelit m t gjat n Ballkan, tuneli q shkurton rrugn e Kuksit me Tirann, q afron Prishtinn me Tirann.

  Un ju garantoj se autostrada, tuneli dhe veprat e mdha publike nuk na ulin vmendjen pr t par hallet e secilit prej jush, pr t par rrugicat tuaja, sheshet e qyteteve tuaja, t fshatrave tuaja. Ndaj edhe un dua tju garantoj se, n projektin e 6 mij kilometrave rrug, do t prfshihen edhe qindra kilometra t qarkut tuaj, sikundr dua tu premtoj banorve t Hasit se kt vit shteti financon trsisht rrugn Krum-Qaf Prush.


  Viti q kaloi dhe ky q ka hyr, sht ndr m t thatt n histori. Por un ju jap fjaln q, shum shpejt do t vij dita q ne nuk do t varemi m nga thatsira, do t ndrtojm burime t tjera t fuqishme energjetike n mbar vendin dhe qytetart e Kuksit, qytetart e Shqipris,do t ken 24 or drita.

  N 18 shkurt, ju bj thirrje t votoni si qytetar t lir, n respekt t plot ndaj njri-tjetrit. Le t zhvillojm n 18 shkurt zgjedhjet m t lira, m t mira n historin ton. Votoni kandidatin e koalicionit m t madh q Shqipria ka patur n historin e saj. Faleminderit.

  Departamenti i Informacionit

 19. #79
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  4/2/2007

  Sot n mesdit, Kryeministri Berisha inauguroi nisjen e punimeve pr ndrtimin e autostrads Kalimash - Morin, si pjes integrale e korridorit Durrs - Kuks - Morin. N shenj simbolike, Kryeministri shkeli butonin e detonimit pr shprthimin e par n grmimet pr tunelin Thirre-Kalimash 5.65 km. Ky tunel do t jet nj nga m t gjatt e ndrtuar ndonjher n Ballkan dhe do t krkoj grmimin e 1 milion metr kub materiali shkmbor.

  Autostrada, me 4 korsi kalimi dhe e gjat 60.85 km, ku prfshihet edhe tuneli 5.65 km, po ndrtohet nga kompania amerikane Bechtel dhe kompania turke Enka Joint Venture. Ajo sht parashikuar t prfundoj n korrik t vitit 2009. Kjo autostrad sht projekti m i madh i infrastrukturs rrugore n Shqipri.

  N realizimin e ktij projekti, kompanit Bechtel dhe Enka do t punsojn nj personel prej rreth 2500 personash, ku n nj prqindje t konsiderueshme do t ket edhe puntor shqiptar.

  Duke theksuar rndsin e ndrtimit t ksaj rruge, Kryeministri Berisha bri kto komente:

  Sot, nis tuneli m i gjat q ekziston n vend, por edhe n rajon, tunel i cili bn t mundur shkurtimin e distancs ndrmjet Tirans dhe Prishtins, midis Kuksit dhe Tirans, Durrsit. Ky tunel do t ndrtohet sipas parametrave m modern t kohs, do t respektoj t gjitha masat e domosdoshme t siguris s tuneleve, edhe ato t cilat jan shtuar pas disa problemeve t krijuara n Evrop me tunelet e gjata.

  Me kt rast, le t prshndesim, nga ky vend, s pari t gjith taksapaguesit shqiptar sepse kjo sht vepr e mundit dhe djerss s tyre. T prshndesim t gjith ekipin e drejtoris s rrugve dhe Ministris s Punve Publike, ekipin e Ministris s Financave n prkushtimin e tyre t madh n zbatimin e ktij projekti. Prshndesim kompanit shqiptare dhe t huaja, kompanin Bechtel, kompanin Enka, t cilt sjellin ktu ekspertizn nga m t avancuarat n bot. Le t ndjekim s bashku hapjen e portalit me eksploziv.

  I pyetur nga mediat, nse jan t gjitha fondet pr t prfunduar realizimin e ksaj vepre, Kryeministri u shpreh: N fakt jan fondet, jo vetm pr kt vepr, por edhe pr t realizuar disa vepra t tjera. N vitin 2009 mbaron e tr autostrada Durrs- Morin, si dhe disa vepra t tjera t rndsishme.

  Kryeministri, shoqrohej n kt inagurim nga Ministri i Punve Publike, Transportit dhe Telekomunikacioneve Lulzim Basha, prfaqsues t qeveris s Kosovs, prfaqsues t qeverisjes vendore n Kuks, deputet t zons, etj.

  Departamenti i Informacionit

 20. #80
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Berisha n Kuks; Prurohet fillimi i punimeve pr tunelin e Kalimashit

  Pllumb Sulo
  04-02-2007


  Sot paradite, kryeministri i Shqipris zoti Sali Berisha, i shoqruar edhe nga ministrat e transporteve t Shqipris dhe Kosovs, ishte n Kuks ku pruroi me nje shprthim simbolik, fillimin e punimeve pr hapjen tunelit t Kalimashit, pjes e rndsishme e autostrads Durrs Kuks Prishtine. Hapja e ktij tuneli, n nj terren t vshtir malor, realizohet nga kompania amerikane Bechtel s bashku me kompanin turke Enka.

  Zoti Berisha tha se ky do t jet tuneli m i gjat n vend duke br t mundur shkurtimin e distancs midis Tirans dhe Pristins e cila do t prshkohet pr afro 3 or e 30 minuta. Kryeministri Berisha falenderoi t gjith taksapaguesit shqiptar q po kontribuojn pr ndrtimin e ksaj autostrade dhe premtoi ndrtimin e saj brenda vitit 2009.

  Ndrkoh, ministri i transporteve Lulzim Basha, tha se deri n prfundim t punimeve, autostrada do t financohet nga buxheti i shtetit shqiptar dhe nga financimet e huaja. Tuneli i Kalimashit, me nj gjatsi prej 5.65 kilometrash dhe me katr korsi, do t ndrtohet sipas paramentrave m modern t kohs, n nj lartsi prej 800 metrash mbi nivelin e detit.

  Tuneli prbn segmentin m t vshtir dhe m t rndesishm t autostrads Durrs Kuks Prishtin, me gjatsi prej 170 kilometrash dhe q pritet t kushtoj rreth 600 milion euro.

  VOA

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lista e 813 personave n krkim nga Interpoli
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 29-12-2014, 09:16
 2. 200 t shumkrkuarit shqiptar n t gjith Botn
  Nga Albo n forumin N krkim t personave t humbur
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-02-2011, 09:52
 3. Gjilani
  Nga cod3r n forumin Shqipe nga Kosova
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 10-05-2009, 13:18
 4. Urgjenca pr planifikimin e rrugs Morin-Prishtin-Merdare
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-01-2009, 10:16
 5. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •