Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-04-2005
  Postime
  57
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Udhzime pr karta krediti VISA

  Sapo kam marre ne Shqiperi nje vizacard dhe te them te drejten nuk kam shume eksperience me keto kartat. Shume shoke me fusin friken duke me thene kujdes serin e 16 numrave mos ja trego asnjeriu kujdes pinin ... automatet nuk jane te sigurt ...nuk je i sigurt me kete lloj karte etj etj. Pra na jepni ca udhezime paraprake ju qe keni eksperience ne kete fushe qe te ne ike ky stresi qe na ka mbeshtjelle ...
  edhe dicka per punen e abonimit ishte 24 $ ne vit (me banken e usa) a eshte shtrenjte ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga balada : 20-07-2006 m 06:38
  Ishim mire atehere kur ishim keq!?

 2. #2
  Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime
  eshte e mire fare mos e caj koken hic per ato qe te kane thene ate perdor gjithe bota . keshtu qe ta gezosh dhe mos ki problem fare per ate pune

 3. #3
  DOTT. SKUTHI Maska e SKUTHI
  Antarsuar
  17-10-2005
  Vendndodhja
  It's not your business....
  Postime
  461
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Mos ki asnje problem, un e perdor ketu ne shqipri dhe skam has asnje problem......... vetem kujdes kur te terheqesh leket mos ngaterrohesh me shifrat, sepse nje dite un ne vend te terhiqja 20 mije leke te vjetra, shkruajta 20.000 leke dhe me dolen dyqindmije leke pPppPPpP

  No Problem!
  EVERYBODY'S BUSINESS IS NOBODY'S BUSINESS

 4. #4
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Sot per sot eshte shume me e sigurte me nje Karte te tille sesa me para ne xhep. Eshte funksionale. Kodin vertet nuk duhet ta tregosh ose jo ngelesh pa leke
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 5. #5
  BASTARDODENTRO Maska e reni00
  Antarsuar
  04-12-2002
  Vendndodhja
  * jetoje jetn sic e di un :-) *
  Mosha
  35
  Postime
  805
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga ClaY_MorE
  Sot per sot eshte shume me e sigurte me nje Karte te tille sesa me para ne xhep. Eshte funksionale. Kodin vertet nuk duhet ta tregosh ose jo ngelesh pa leke

  Varet dhe se ku e perdor... Mund dhe te gjendesh ndonje nga ditet me llogari bankare bosh,,,,

  Pastaj Duhet te shikoni koston qe banka ju ofron per keto karta...
  shumica thone jane falas por KUJDES ne mbushje dhe terheqje. etj

 6. #6
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Citim Postuar m par nga reni00
  Varet dhe se ku e perdor... Mund dhe te gjendesh ndonje nga ditet me llogari bankare bosh,,,,

  Pastaj Duhet te shikoni koston qe banka ju ofron per keto karta...
  shumica thone jane falas por KUJDES ne mbushje dhe terheqje. etj

  Raiffeisen Bank nuk ka asnje kosto!
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 7. #7
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  35
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime n 64 postime
  Citim Postuar m par nga balada
  Sapo kam marre ne Shqiperi nje vizacard dhe te them te drejten nuk kam shume eksperience me keto kartat. Shume shoke me fusin friken duke me thene kujdes serin e 16 numrave mos ja trego asnjeriu kujdes pinin ... automatet nuk jane te sigurt ...nuk je i sigurt me kete lloj karte etj etj. Pra na jepni ca udhezime paraprake ju qe keni eksperience ne kete fushe qe te ne ike ky stresi qe na ka mbeshtjelle ...
  edhe dicka per punen e abonimit ishte 24 $ ne vit (me banken e usa) a eshte shtrenjte ?

  per ne shqiperi nuk jam e sigurt por ketu ne usa une e kam pa abonim vjetor dmth falas. edhe sa per siguri ka nje plan qe paguan $.60 per cdo $100 qe shpenzoj edhe nese karta ime perdoret nga dikush tjeter une jam e mbrojtur dmth nese ato shpenzime nuk i kam bere une i paguan kompania e kartes. edhe kam nje limit qe nuk mund te shpenzoj me shume se $300 ne dite. flas per visa kredit karte.
  I LOVE GOD

  j&g

 8. #8
  ecchime..... Maska e Pidocchio
  Antarsuar
  07-11-2002
  Vendndodhja
  Venezia (IT)
  Mosha
  42
  Postime
  221
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  nuk po kuptoj mire mbase , po flasim per ''credit card '' apo ''bancomat''
  megjithate une flas per eksperiencen time. Personalisht vete kam nje ''mastercard''. dhe nje ''visa- e rikarikueshme''

  visa e perdor vetem per blerje ne internet sepse rreziku per te me vjedhur eshte shume i kufizuar. nuk ka nje kontrat vjetore. sa e here e rikarikoj me kushton 2€.
  dhe per do pagese paguaj 1,5€.

  mastercard ma kushton 60€ ne vit plus 1,5€ per do pagese qe bej.
  jam regjistruar ne websitin e kesaj karte ku kontrolloj gjithka www.cartasi.it

  thon qe bankomati eshte me i sigurt sepse per do operacion qe duhet te besh duhet te japesh dhe kodin tend segret. ndersa per cartat e creditit nuk funksionon keshtu.
  megjithate rreziku eshte i pranishem ju mjafton te jeni i kujdesshem ne operacionet tuaja bankare o comeiale ato qofshin
  :jSorridi alla vita la vita ti sorride....

 9. #9
  ecchime..... Maska e Pidocchio
  Antarsuar
  07-11-2002
  Vendndodhja
  Venezia (IT)
  Mosha
  42
  Postime
  221
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  se harrova bankomati me kushton 12€ne vit
  :jSorridi alla vita la vita ti sorride....

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Antarsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  e mira e kredit kartave eshte se nese dikush ben abuzime me karten tende, ateher ti nuk ke asnje pergjegjsi per te paguar.
  Por nga ana tjeter ne rast abuzimi, do jet me e veshtir per ty per te hapur nje kart tjeter apo te shtohet kredia

 11. #11
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Me kredit karten qe ke,nderto nje histori te mire krediti duke bere likujdimet bankes ne kohe cdo muaj,jo jashte afatit.Nje histori e mire pagesash te hap rruge
  per te marre kredi/hua nga banka me vone me interes te ulet,blerje makine,shtepie.Per te rritur piket e kredive,kerko edhe nje kredit karte tjeter dhe me te dyja kredit kartat ble pak,gjera te vogla qe ti besh pagesat ne fund te muajit pa "dhimbje"Po te shikosh ne google gjen kompani qe ofrojne kredit karta falas pa pagese kur hap kredit karten(set up fee),pa pagese vjetore(anual fee) dhe me interes te ulet apr vjetore per blerjet Nje visa karte ose master karte te pare ose te dyte mund ta nxjerresh kollaj edhe duke krijuar nje llogari bankare psh 500$ dhe te kerkosh visa kredit karte te siguruar.Ato te japin viza karte me
  limit maksimal blerje ne muaj deri ne 500 dollare.Keto jane kredit karta te siguruara ku llogaria jote bankare sherben si kolateral.Jo te gjitha bankat apo kompanite ne google ofrojne kredit karta te siguruaraKompania /banka qe jep keto kredit karta shikon historine e kreditit qe ke.Nqs nuk ke,perseri ajo mund te te leshoje kredit karte te siguruar,por interesi vjetor i pageses(Apr%) do jete pak i larte.
  Nqs ke histori te mire krediti dhe pagesash mund te aplikosh per visa karte ose lloj tjeter karte te pasiguruar qe krahasuar me kredit kartat e siguruara kane interes vjetor APR me te ulet.Evito kompanite qe kane setup fee,dmth kur aplikon per kredite karte paguan dicka.Evito kompani qe kane interes te larte vjetor pagese per blerjet qe ke bere.Mos e perdor kredit karten per te terhequr para nga banka
  ose makina ATM.Keto shoqerohen me pagesa psh terheq 10 dollar nga nje makine.
  Ne letrat e bankes ajo behet 11,nje dollar ta takson banka per sherbimin transaksion automatik te makines ATM.Nqs terheqjen e lekeve e ben nga ndonje banke ose ATM
  jashte rrjetit te bankes ku ke marre kredit karten atehere "taksa" per terheqjen mund te jete 2 dollare per 10 dollare te terhequra.Perdore kredit karten per blerje te vogla nen 20 dollare.Per blerje mbi 20 dollare,me mire perdor lek te thata pasi mund te besh pazar per ulje cmimi per artikuj industriale.Vete dyqanet kane interes te marrin pagese ne leke me shume se sa me kredit carte pasi kompanite e kreditkartave i chargojne shitesat u mbajne nje sasi leku nga transaksioni.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 12. #12
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  Ben, nuk i lexova postet e mesiperme( si zakonisht (lol), por kam nje pyetje. Nje i afermi im ka nje llogari bankare nje nje nga bankat e Tiranes. Ka edhe karten . Ma ka sjelle mua karten dhe une marr rregullisht $$$ ne ATM machines ne USA. Po per te cuar $$$ atje, a coj dot une? Ishallah jo... , megjithate do te isha kurioze ta dija.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 13. #13
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime
  Paret qe merr nga kredit karta nga ATM makina,mund tja dergosh me ndonje shqiptar qe iken ne shqiperi me avjon, si pare te thata.Po pate llogari ne banke ne usa i ben "wire" dhe ja dergon nga sporteli me" teller",jo me ATM. lol Mund ti terheqesh nga ATM
  Pastaj futesh ne banke dhe paret qe ke terheq nga ATM ja jep sportelistit per ti derguar ne shqiperi.Ploteson nje formular per emrin e personit nr pashaporte dhe numrin e llogarise,dhe banka ja kalon kalon leket ne llogarine e tij ne shqiperi.
  --
  Mire eshte qe banka ne amerike te kete lidhje me banken ne shqiperi,ka histori transaksionesh,tregtare ose individuale, domethene ti perkasin te njejtit rrjet.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 14. #14
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  Transaksionet e tjera i kam te qarta. Thx.

  Ben, zakonisht djemte e mire urohen qe te kene fat e te marrin nje nuse te mire si veten. Edhe ne kete rast une po te njejten gje uroj per ty, por kam nje hall, se kur te martohesh do jesh i zene me e ....kush do na ndihmoje e spjegoje ne, me hollesira deri ne detajet me te vogla ?
  Kemi per ta marre inat "At" . (lol)
  Where does a thought go when it's forgotten?

 15. #15
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime n 103 postime
  Ne fakt varet dhe ca lloj llogarie e ke. Nga eksperienca, "debit card" qe te japin mundesi te nxjerresh lek nga llogaria kane dhe aftesine te marrin lek. Pra ti kur fut karten ne makine mund te zgjedhesh "deposite" (ne vend te "terheqjes").

  Ne rastin e "wire", tek bankat nga ku e ben kete "wire" pyet nq se kane mundesine e "electronic transfer". Shume raste ata tek sporteli nuk e dine ndryshimin por "wire" ka nje tarife me te madhe se "et". Ne rastin e credit union pastaj, keto gjera jane standarte.

Tema t Ngjashme

 1. Kshilla dhe udhzime rreth provimeve shkollore
  Nga titi-a n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-12-2008, 08:44
 2. Udhzime t dobishme fetare
  Nga vampiro n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 08-11-2008, 15:26
 3. Udhzime pr edukimin e fmive
  Nga Albin n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 20-04-2008, 12:52
 4. Ndihm: Udhzime turistike pr n Shqipri!
  Nga Elna Durrsi n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-06-2006, 17:28
 5. A keni kart krediti?
  Nga StormAngel n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 88
  Postimi i Fundit: 17-06-2006, 17:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •