Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-12-2005
  Postime
  459
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Konsumatori ne Shqiperi.

  Une mund te them me plot gojen qe konsumatorit ne Shqiperi nuk i njihet asnje e drejte. Per shkak se kompanite e medha kane krijuar monopole ne tregun shqiptar, eshte e pamundur te tremben nga konkurrenca, dhe si rrjedhoje nuk respektojne asnje te drejte te konsumatorit. Kushtet qe i ofrojne per mallrat (afati i garancise per nje mall, p.sh, eshte shpesh per pak muaj ose fare) dhe cilesia e tyre eshte shume e dobet, nderkohe qe cmimet i mbajne sikur te kishin mallrat origjinale te firmave. Nderkohe, kompanite qe tregetojne mallra vertet origjinale te firmave me emer te prodhimit, vendosin cmime jashtezakonisht te larta, madje me shume se c'mund te shiten ne tregjet perendimore, ku niveli i jeteses eshte me i larte dhe konsumatori eshte me i fuqishem. Dhe kjo ndodh sepse nuk kane frike se mos i largohen klientet.
  Si rrjedhoje, konsumatori shqiptar shpenzon shume me teper nga ē'merr, per te mos thene qe vetem humbet. Me e keqja eshte se deri me sot nuk po behet asgje per mbrojtjen e kosnumatorit, nuk ekziston asnje shoqate e mirefillte qe te pengoje abuzimet, ose te pakten t'i denoncoje. Mallrat nuk kane etiketa cmimesh fare dhe i njejti prodhim shitet me cmime te ndryshme nga dyqani ne dyqan. Per te mos thene qe shume shpesh mallrat e marre ne menyre pirate shiten sikur jane mallra origjinale te firmave te fuqishme.

  Raste dhe shembuj ka sa te duash, jane hapur fare, por nuk i ndalon njeri. Per mendimin tim, rregullimi i kesaj fushe te problematikes ekonomike eshte nje hap shume vendimtar dhe i domosdoshem per zhvillimin e mireqenies, ndaj nuk e kuptoj pse nuk eshte marre asnje mase nga te dyja qeverite qe kemi pasur deri me sot.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga njeriu2006 : 19-07-2006 mė 09:34

 2. #2
  Pasioni pėr shkencėn Maska e King_Arthur
  Anėtarėsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  hey deri diku ke te drejte por sot eshte ekonomi tregu dhe nuk pyet shume njeri
  ai qe nuk ka nuk vete tek te shtrenjtat blen ato te lirat kurse ai qe ka vete tek te shtrenjtat
  psh : rrobat jane dhe firmato jane dhe te lira dhe kadegorite e njerezve ndahen ne te pasur dhe te varfer
  keshtu qe te dy keta subjekte jetojne dhe punojne secili ka klientelen e tij

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-12-2005
  Postime
  459
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  jam dakord qe nuk pyesin, sepse biznesi eshte biznes...
  Po t'i lesh te lire tregetaret, dihet qe kane borxh te te rrjepin te gjalle.
  Por pse nuk kontrollohen?!!

  Te jap si shembull kompanine Infosotf System. I kane mallrat cope-cope, te ardhura nga kina, dhe i shesin me te njejtat cmime qe shet bota mallrat origjinale.
  Une, per shembull, per 7 muaj kam blere tre USB-flash disk tek ata, dhe te treja me jane prishur. Njera rrojti 4 muaj, njera 2 muaj, njera 2 jave. Njoh shume vete qe u jane prishur shume shpejt pajisjet qe kane blere atje, por gjithsesi ai ka cmimet me te lira ne treg, dhe vazhdon shet, sepse ata qe kane mallra me cilesi i shesin shume me shtrenjte nga c'e kane vleren. Punonjesit te flasin pa pike edukate, sepse e dine qe klientet nuk kane ku perplasen tjeter.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga njeriu2006 : 19-07-2006 mė 09:38

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-06-2005
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ke te drejte ne fakt. Kjo lloj sjellje ndaj konsumatorit eshte tipike ne shqiperi, bile me cuditshmja eshte qe po t'u ankohesh, ne vend qe te marrin pergjegjsi per gabimet qe bejne dhe te mundohen ti rregullojne, ta hedhin ty fajin -- se eshte me e lehte te kalosh fajin diku tjeter sesa te pranosh qe ke bere gabim.

  Komente dhe opinione te ndryshme per pikerisht kete teme do te gjeni tek ky blogu ketu http://www.konsumerizem101.com ...si dhe grindjen e famshme midis biznesi.com.al dhe konsumerizem101.com

Tema tė Ngjashme

 1. Si mund tė ulet ndikimi grek nė shqipėri ?
  Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nėnshtetėsinė shqiptare
  Nga Arrnubi nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 5. Debat mes anti liberalėve dhe liberalėve
  Nga liridashes nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 18:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •