Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 21
 1. #1
  Spirituoziii
  Antarsuar
  08-06-2006
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  A sht vullneti i lir?

  "Asgje nuk ze fill pa ndonje shkak, por do gje shfaqet ne baze te ndonje shkaku dhe sipas domos doshmerise": Demokriti

  Do te doja te kisha marre ca shpjegime rreth temes "A eshte vullneti i lire"?


  ka mendoni?

  A sht vulneti i lir?


  ...!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga nausika : 17-07-2006 m 17:33
  "May god bless all!'

 2. #2
  Kalimtare e rastit... Maska e AMERIKANJA06
  Antarsuar
  03-06-2006
  Vendndodhja
  shba
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Spirituoziii
  "Asgje nuk ze fill pa ndonje shkak, por do gje shfaqet ne baze te ndonje shkaku dhe sipas domos doshmerise": Demokriti

  Do te doja te kisha marre ca shpjegime rreth temes "A eshte vullneti i lire"?


  ka mendoni?

  A sht vulneti i lir?


  ...!!!
  A eshte vullneti i lire?!

  I lire duhet te ishte,por ka nje prange pa celes qe s`ja jep krejtesisht lirine.
  Momentalisht(sipas gjendjes shpirterore qe ndodhem) mund ta burgos vullnetin,
  mund ta lendoj, mund ta torturoj,-por sefundi do i jepja Liri te Kufizuar.
  Nje zot e di se cfare po shkruaj,-me falni!
  -Lirine kerkon?!-Pushka s`ka cark!Fluturimin do?por krahet s`i hap.Me rraso je veshur.Zotin e tall!Kush je ti?!-Perendi a djall?!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  sigurisht qe vullneti eshte i lire,por ka nje cmim mbrapa

  Citim Postuar m par nga Spirituoziii
  "Asgje nuk ze fill pa ndonje shkak, por do gje shfaqet ne baze te ndonje shkaku dhe sipas domos doshmerise": Demokriti

  Do te doja te kisha marre ca shpjegime rreth temes "A eshte vullneti i lire"?


  ka mendoni?

  A sht vulneti i lir?


  ...!!!


  dhe cmimi eshte ky:

  NJESHI dhe ZERO

  CDO aksion dhe pune e juaj duhet te jete e drejtuar drejt ENTITETIT SUPREM,
  pa ate,te gjitha punet tuaja jane nje hic ,nje asgje, nje zero,nuk eshte e rendesishme sa e madhe eshte puna qe beni ,sado e madhe qe te duket;

  por nese beni edhe pak pune duke menduar ATE keni bere ne te vertete shume
  AI eshte si numri 1 dhe punet dhe veprimet tuaja jane si numri 0
  nese mendoni me pare 1 (njeshin) dhe ndiqni punet tuaja per kete 1 eshte tamam sikur ti shtoni nje 0 numrit 1 ,eshte tamam sikur ta shumezoni per dhjete cdo aksion dhe veprim tuajin

  por nese ky 1 nuk eshte ne punet tuaja ,zerot e juaja to ti shtohen njera tjetres dhe rezulltati final i juaji do te jete zero

  keshtu pra vazhdoni te shumezoni ,dhe mos lejoni qe gjithshka e juaja te jete zero,keni marre nje forme njeriu vetem per te njohur ATE ,mos lejoni qe jeta juaj te shperdorohet kot

  keshtu do arrini njohjen intuicionale vetem nga nje udheheqes shpirteror qe eshte i plote,i plotesuar ,njohja intuitivo-spirituale nuk mund te merret nga librat,kjo eshte arsyeja qe duhet te shkoni tek nje udheheqes shpirteror ,me nje rrespekt dhe devocion te madh

  kerkoni qe tju zgjohet tek ju deshira e praktikes spirituale,dhe nese e deshironi nje gje te tille ajo do te ndodhe, nje here te zgjohet devocioni te ju do te merrni pa dyshim edhe bekimin e ENTITETIT SUPREM ABSOLUT

 4. #4
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime n 159 postime
  Citim Postuar m par nga Spirituoziii
  "Asgje nuk ze fill pa ndonje shkak, por do gje shfaqet ne baze te ndonje shkaku dhe sipas domos doshmerise": Demokriti

  Do te doja te kisha marre ca shpjegime rreth temes "A eshte vullneti i lire"?
  Eshte nje pyetje qe i ka ngacmuar filozofet qe ne kohet me te lashta. Eshte vertet vullneti i lire?
  Mgjs gjerat ne boten qe na rrethon jane te lidhura nepermjet shkak-pasojes, perseri vullneti i lire ekziston. Kjo per faktin se njeriu ka mundesine e zgjedhjes. Keto zgjedhje 'komandohen' nga arsyeja dhe deshira e secilit.
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 5. #5
  Fine Wine Maska e ildushja
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Rr. A Kasemi, N'ajr
  Postime
  832
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nuk ka gje pa shkak, ndac qofte i krijuar nga dicka e perjashtme (njeri tjeter) ndac qofte e perbrendhshme, nga truri qe te vlon... asgje nuk eshte komplet e lire, dhe mendimet qe kemi ne koke nuk na i le rehat mendimi qe vjen nga pas...

  Vullneti nuk eshte i lire!
  "and..nothing makes us so lonely... as our own secrets..."-Nebelstern

 6. #6
  ...orfeu... Maska e bajko
  Antarsuar
  26-01-2003
  Vendndodhja
  UTOPIA
  Mosha
  41
  Postime
  151
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Derisa kemi mundesine e zgjedhjes te jemi te mire ose te keqinj, te jemi shume te mire ose shume te keqinj, te jemi te urryer ose te dashur... normalisht se vullneti eshte lire.

  Po hyra ne nje kafene, dhe aty ka vetem Pepsi per te pire... atehere nuk eshte vullnet i lire...sepse nuk mund te zgjedhe...por derisa une kam te zgjedh se cfar te marr... duhet te jete i lire.
  respekte
  bajko

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-11-2006
  Postime
  103
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Nuk e dime nese universi ka natyre deterministe apo probabilitare. Nqs eshte determinist, atehere cdo gje qe ndodh apo s'ndodh i nenshtrohet nje ligji te rrepte, perfshi edhe mendimet apo "zgjedhjet" tona.
  Nqs ka natyre probabilitare cdo atehere gje i nenshtrohet nje ligji rastesie, por gjithsesi pak vend ka per zgjedhjet tona.

  Nje fakt tjeter (eksperimenti i Libet)
  Cdo veprim koshient qe ne bejme (pra zgjedhjet qe bejme), paraprihet me rreth 300 ms nga aktivitet ne tru qe i pergjigjet veprimit koshient. Pra me fjale te tjera truri ka filluar nga puna 300 ms para se ne te jemi koshient per veprimet qe bejme. Kjo do te thote pak a shume qe zgjedhjet qe bejme jane te drejtuara nga subkoshienca dhe jo koshienca. Sigurisht qe konkluzionet e ketij eksperimenti konstestohen (si cdo gje tjeter), gjithsesi tregon qe pershtypja qe kemi ne per "zgjedhje te lire" mund te jete edhe e gabuar.

 8. #8
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  A sht vullneti i lir?

  ABSOLUTISHT JO!

  p.s.: argumentet pasojne vetem per ata qe nuk pajtohen
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 9. #9
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Antarsuar
  29-07-2006
  Mosha
  52
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ne nje ambient te lire mund te buroj nje vullnet i lire ndryshe .
  Desha te ve pike tek shprehja e Baptist .
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 10. #10
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  OK.
  Me duhet te sqarohem. Por ne fund do te arrijme tek vetvrasja.
  Kur merr fryme, a behet nga vullneti i lire apo nga detyrimi?
  Kur je i uritur han buke dhe kenaqesh, e han nga vullneti i lire apo nga detyrimi?
  (Kur nxjerr jasht ato qe ke ngren dhe pire i nxjerr nga vullneti i lire apo nga detyrimi?)
  ... te mos i radhisim por ne fund edhe qefet me te pamenduara dhe veprimet me te natyrshme qe ke bere ne jete dalin se kan qene te kushtezuara.

  Vullneti buron nga kushtezimet primare... kur ta pranojme kete ndoshta mund ta quajm edhe te lire, ndoshta...
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 11. #11
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Antarsuar
  29-07-2006
  Mosha
  52
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Baptist.
  Nuk jam i qarte nese instikti eshte rrjedhim i vullnetit.
  E bere pak me te thelle po, desha ta mesoj te lutem , meqe i pershtatet temes.
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 12. #12
  Vlonjat sa te jete jeta Maska e Igli_Vlonjati
  Antarsuar
  24-03-2006
  Vendndodhja
  Vlore/Tirane
  Mosha
  31
  Postime
  441
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Vullneti, po nuk pati shtylle mbeshtetese guximin, ne shume raste destinohet te vdesi!
  Ne Jete Duhet Te Udhehiqemi Nga Arsyeja Dhe Jo Nga Pasioni

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Rakel
  Antarsuar
  31-01-2007
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  do ishte vertet dicka shume pozitive dhe efektive nese do te ishte ilire por fatekeqesisht seshte gjithmone i tille .

 14. #14
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Ne Sigurisht Qe Kemi Nje Vullnet Te Lire Per Te Bere Zgjedhjet Tona..keto Zgjedhje Qe Ne Bejme Nuk Jane Te Detyruara Dhe Te Orientuara...
  Ne Jemi Qenie Te Lira Qe Marrim Vendime Te Bazuara Nga Arsyeja...
  Eshte Pikerisht Vullneti I Lire Qe Na Ben Unike E Na Jep Identitetin Tone...
  "Carpe Diem"

 15. #15
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Arben Kote
  Baptist.
  Nuk jam i qarte nese instikti eshte rrjedhim i vullnetit.
  E bere pak me te thelle po, desha ta mesoj te lutem , meqe i pershtatet temes.
  Arben kjo eshte nje pyetje e cila implikon nje pergjegje teper te rende dhe tronditese per qenjien njerezore.

  E verteta eshte: thene me se lehti - Brutale. Kjo eshte nje pyetje teper fundamentale, pergjegja ndaj se ciles mund te demtoj bazen mbi te cilen ndertohet e gjithe rehatia shpirterore, shtyllen ku mbeshtetet gjithe forca e jetes dhe motivet te cilat na mbajne ne levizje. Apo saktesisht ajo qe ne kemi deshire ta quajme "vullneti i lire" gjate jetes.

  Eshte e pelqyshme te mos preket foleja e esences se ekzistimit te shpirtit njerezor nga ana racionale e tij.
  Rruga e njohjes drejte qendres se ketij labirinti eshte pa kthim!
  Atje do te takohesh me te verteten dhe me perbindeshin. Dhe kur ta kesh pare, tmerri dhe panika, pamundesia per te dalur nga ky labirint dhe sulmet e panderprera te perbindeshit ne secilen orvatje per te gjetur daljen, do te rrenoje racionalitetin tend vazhdimisht dhe ti pas secilit ballafaqim, do te gjindesh me afer humneres se cmendise. Pas nje lufte te pashprese, te vetmen dalje e sheh do te jete vetvrasja me paramendimin se "po vdiqa une do te vdes edhe demoni".

  99% te tyre e zgjedin kete si te vetmin shpetim.
  0,9% zgjedhin cmendine dhe mbetjen e perhershme ne labirint nen sundimin e plote te bishes.
  Vetm 0.1% te tyre ngadhnjejne te gjejne shtekun tjeter prej ku dalin krejtesisht te ndryshem.

  Te ndryshuar perjete me peshen e njohjes se tyre te rende per te panjohurin qe jeton ne ta, absurdin e qenesise dhe jo-seriozitetin e perfytyrimit te bregut me diell, perplot njerez me zell, qe baresin si milingona nen kaltersine e qiellit te hapur me mendimin se kan halle per te ndrequr...
  Ai ngelet i vetmjaftueshem, i ulur ne qetesi, duke pyetur veten perjetesisht, -tani qe jam i lire, c'te bej me te?!!
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  33
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime n 21 postime
  A sht vullneti i lir?
  Varet sipas Trrurit te njeriut !!! ene po ene jo i bie ne mest

 17. #17
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Antarsuar
  29-07-2006
  Mosha
  52
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Baptist


  Arben kjo eshte nje pyetje e cila implikon nje pergjegje teper te rende dhe tronditese per qenjien njerezore.

  E verteta eshte: thene me se lehti - Brutale. Kjo eshte nje pyetje teper fundamentale, pergjegja ndaj se ciles mund te demtoj bazen mbi te cilen ndertohet e gjithe rehatia shpirterore, shtyllen ku mbeshtetet gjithe forca e jetes dhe motivet te cilat na mbajne ne levizje. Apo saktesisht ajo qe ne kemi deshire ta quajme "vullneti i lire" gjate jetes.

  Eshte e pelqyshme te mos preket foleja e esences se ekzistimit te shpirtit njerezor nga ana racionale e tij.
  Rruga e njohjes drejte qendres se ketij labirinti eshte pa kthim!
  Atje do te takohesh me te verteten dhe me perbindeshin. Dhe kur ta kesh pare, tmerri dhe panika, pamundesia per te dalur nga ky labirint dhe sulmet e panderprera te perbindeshit ne secilen orvatje per te gjetur daljen, do te rrenoje racionalitetin tend vazhdimisht dhe ti pas secilit ballafaqim, do te gjindesh me afer humneres se cmendise. Pas nje lufte te pashprese, te vetmen dalje e sheh do te jete vetvrasja me paramendimin se "po vdiqa une do te vdes edhe demoni".

  99% te tyre e zgjedhin kete si te vetmin shpetim.
  0,9% zgjedhin cmendine dhe mbetjen e perhershme ne labirint nen sundimin e plote te bishes.
  Vetm 0.1% te tyre ngadhnjejne te gjejne shtekun tjeter prej ku dalin krejtesisht te ndryshem.

  Te ndryshuar perjete me peshen e njohjes se tyre te rende per te panjohurin qe jeton ne ta, absurdin e qenesise dhe jo-seriozitetin e perfytyrimit te bregut me diell, perplot njerez me zell, qe baresin si milingona nen kaltersine e qiellit te hapur me mendimin se kan halle per te ndrequr...
  Ai ngelet i vetmjaftueshem, i ulur ne qetesi, duke pyetur veten perjetesisht, -tani qe jam i lire, c'te bej me te?!!
  F.L.M Baptist!

  Mesa mund te skanoj me me bagazhin tim me del qe instikti nuk qenka e thene te jete domosdoshmerisht (ne fakt) zgjidhja me e drejte racionale vetemrojtese,ose formula me perfekte per reagimin ndaj ngacmimeve te ambientit tone rrethues.
  Ndersa vullneti lind si nevoje perfeksionimi ,pershtatjeje ne kete ambient (pasurimit) te instikteve qe bejne qenien tone me rezistente ndaj reales ne evolim.
  Mund te themi se , instikti eshte paqja dhe vullneti eshte lufta?!
  FLM!
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 18. #18
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  E, po tani varet keto nocione se si i trajton.
  Instikti del nga ajo kafsha. Por buron nga pjesa njerezore e saj. Kuptohet te nje pjese e njerezve normal.

  Nese ioa ban vetes nje pyetje fundamentale, por te thjeshte sikur cila eshte enderra e jetes sime realizimi i saj. I vetes ne kete bote? Dhe kerokn pastaj pergjegjen PSE?

  Eshte rruge e sigurte qe te shpie drejte pergjegjes se sakte qe gjindet ne labirintin tend. Por gjate kesaj rruge do ta kuptosh se ke qene i kushtezuar te zgjedhesh pikerisht ate enderr e cila poashtu eshte rezultat i nje enderre tjeter.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Baptist : 02-02-2007 m 11:25
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 19. #19
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Antarsuar
  29-07-2006
  Mosha
  52
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Une pres te mesoj ti do te thuash si i kam kuptuar>
  Po pres . Pak me praktik po deshe qe ti kuptoj me mire te lutem!
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 20. #20
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Kjo eshte rruge e rrezikshme dhe dobija prej saj eshte shume e vogel ne jeten praktike. Prandaj per shumicen e njerezve nuk ia vlene. sepse pas mesimit te kteyre gjerave do te njohesh ftohtesine. .. kotesine... si dhe shume te tjera qe te bejne te palumtur me gjerat qe ke qene OK ne te kaluaren.

  pastaj nese futesh thelle gjasat per te dalur nga labirinti sic e kam cekur jane 0.1% prej gjite atyre qe kane hyre deri ne qender.

  Tjeter, me duhet te te paralajmeroj se kjo rruge mund te zgjase 3-5 vjete nese nuk kthehesh para se te arrish ne qender. tjeter kthimi eshte edhe me i gjate dhe me i rrezikshem. Te paralajmeroj poashtu, nese nuk je nga ata qe ka mbajtur ditar te vetin intim dhe shenime e gjera tjera personale qe lidhin kujtesen ne lidhje me veten personalitetin tend, -gjasat per t'u kthyer jane zero absolute. Sado qe edhe ne ate rast, revitalizimi shpirteror do te te kushtoje 6-10 vjete rikonstruktim me rreshqitje te herepashereshme nga nje shkalle mbrapa.

  Prandaj eshte me e mire teoria. Dicka prej se ciles do te postoj ne shkrimin e ardhshem.

  Respekt
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Vullneti i lir tek fet
  Nga F_LASKU n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 107
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 03:10
 2. Dëshira dhe Vullneti
  Nga Cupke_pe_Korce n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 04-02-2006, 22:32
 3. Rikonfirmohet vullneti pr Kosovn shtet t pavarur dhe sovran
  Nga mbreta n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 22-11-2005, 10:26
 4. Komentet tuaja pr zgjedhjet e 3 korrikut
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 105
  Postimi i Fundit: 07-08-2005, 02:47
 5. Vullneti i lir
  Nga PrInCiPiEl n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 04-02-2005, 00:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •