Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
  1. #1
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657

    Pickimet në lëkurë nga insektet

    Ca behet kur te sulmojne dhe te pickojne grenxat , apo blete sjam e sigurte ca ishte ... hiqet thumbi ... po me ?

    Si ta eleminosh ate skuqjen , fryrjen me pas ?

    Kush ka eskperinca me grenxa , blete .. hudhni ndonje mendim, sugjerim .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e SnoW~DroP
    Anëtarësuar
    05-05-2004
    Postime
    432
    Une kam degjuar qe ferkohet me dicka metalike.Pastaj i hidhet sheqer
    Kompresa me akull ndihmojne.
    kalorsi me sa kuptova une thumbin e ka hequr ajo.Puna eshte si te luftoj pasojat e thumbit qe hyri pa leje dhe u nxor me dhune.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-05-2006
    Postime
    87
    Je e sigurte se e ke nxjerre thumbin???????????

    Une te keshilloj ti vesh akull, dhe nese nuk je e sigurte me mire shko tek mjeku.

    Gjithe te mirat.

  4. #4
    viva voce
    Anëtarësuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758
    Citim Postuar më parë nga PINK
    Ca behet kur te sulmojne dhe te pickojne grenxat , apo blete sjam e sigurte ca ishte ... hiqet thumbi ... po me ?

    Si ta eleminosh ate skuqjen , fryrjen me pas ?

    Kush ka eskperinca me grenxa , blete .. hudhni ndonje mendim, sugjerim .
    Helmi i bletes shkakton nje reaksion te forte histaminik(alergjik) i cili mund te paraqitet ne disa forma. por te gjitha konvergojne ne clirimin me teprice te histamines. Pra edhe mjekimi konsiston ne antihistaminiket, ose me gjere ne nje forme trajtimi te njejte me reaksionet e tjera me clirim histamine....Kortizon, antihistaminike, dhe ne format me te renda epinefrine. Doza eshte ne vartesi te gravitetit te semundjes, moshes, seksit, gjendjes fiziologjike(gravidance etj)
    Ato ferkimet me argjend flori apo metale te tjera kane vetem efekt psikoterapeutik.
    DP
    sereno

  5. #5
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    iEh sa her me kan picku grenzat e bletet mojm, s'behet nami, mua me pickishin grenzat pasi honksha bostan perjashta po ty si te pickoi, edhe ai thumbi sa thelle hyri moj?

  6. #6
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Po i Grenxes? Apo ste ben gje DP 17?
    Ose le te supozojme qe ishte dhe blete mbas sa kohesh e ben reaksionin ? Po kaloi 24 oreshi dhe nuk ndodhi gje pervecse skuqjes dhe pak fryrje , prape te shqetesohemi ne , apo te rri e qete ?

    ps: Kaloress , ee ne ferra .. ku i paske grisur keshtu pantellat ore ... ne ferra usta. Mendja vetem per keq ju shkon xhanem , po ku ka ferra ketej njehere , aman m'qafsh . lol
    Pss: Nuk eshte per mua ne fakt, mua ska grenxe , as blete qe te me afrohet , por po pyes per nje miken time kur rastesisht e pickuan ne back-yardin e nje personi tjeter .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  7. #7
    Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
    Anëtarësuar
    20-09-2003
    Vendndodhja
    Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
    Postime
    323
    rri e qete Pink, sa s'te gjeti gje nuk te gjen... edhe varet ku te pickon, pjesa me e keqe eshte rreth gojes e hundes, don't know why, por kjo eshte pjesa ku helmi i bletes ben me dem... mua me ka bere nje here si kinez e s'me njihte njerezia.
    Nga halli,
    derrit i thuhet dajo.

    Ndjesë pastë nëna e shtrenjtë..
    Sa shumë vëllezër paska patur!

  8. #8
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Epo mire shyqyr , vendi i pickimit eshte te dora dhe barku. Spaska ndonje problem atehere.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  9. #9
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Tek ne kur na pickonte e benim ate vendin/plagen me rrush te njome ose me krip.
    My silence doesn't mean I am gone!

  10. #10
    ne krahet e zemres time Maska e LOTI_NE_SY
    Anëtarësuar
    24-04-2006
    Vendndodhja
    brenda ne shtepi edukoj dy arushet e mij us
    Postime
    105
    para tre ditve goca po hidhte mbeturinat dhe e pickon grenza ne shpatull ne moment ja ferkova me 25s dhe NEOSPORIN ,i ngeli e kuqe por nuk ju enjt .....
    dicka tjeter po te duash beje dhe me limon lol
    PeRjEt VlOnJaT

  11. #11
    viva voce
    Anëtarësuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758
    Citim Postuar më parë nga PINK
    Po i Grenxes? Apo ste ben gje DP 17?
    Ose le te supozojme qe ishte dhe blete mbas sa kohesh e ben reaksionin ? Po kaloi 24 oreshi dhe nuk ndodhi gje pervecse skuqjes dhe pak fryrje , prape te shqetesohemi ne , apo te rri e qete ?

    ps: Kaloress , ee ne ferra .. ku i paske grisur keshtu pantellat ore ... ne ferra usta. Mendja vetem per keq ju shkon xhanem , po ku ka ferra ketej njehere , aman m'qafsh . lol
    Pss: Nuk eshte per mua ne fakt, mua ska grenxe , as blete qe te me afrohet , por po pyes per nje miken time kur rastesisht e pickuan ne back-yardin e nje personi tjeter .
    Ne rastin me te mire, nuk ka asgje te keqe, bile thone se i iken edhe reumatizma, lol. por ka raste qe disa njeres jane alergjike ndaj helmit dhe mund te zhvillojne reaksione vdekjeprurese...
    Edhe per rastin e bletes eshte i njejti arsyetim
    sereno

  12. #12
    viva voce
    Anëtarësuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758
    Citim Postuar më parë nga kaloresss
    na e perkthe pak kete ne u fut su fut terms se jemi pak si ignoramus ne
    Me fal kalores...
    Reaksion histaminik quhet bashkesia e ndryshimeve ne organizem qe shoqerohen me clirim histamine( si ne rastin kur prek hithrat dhe te skuqet vendi...e ke provuar ndonjehere sa te djeg?)
    Te njejtat forma zhvillohen edhe ne rastet e dira reaksioneve alergjike, pra clirohet histamine nga disa pjese te trupit ku ajo lende ndodhet e depozituar.
    Per pasoje vendi skuqet dhe enjet(edematizohet).
    Edhe une kur kam qene i vogel kam perdorur rrush ose kumbulla te tharta dhe kam ferkuar vendin e pickuar me lengun e tyre sic thote Davius, por une mendoj se keto nuk kane efekt ne mjekinim e gjendjes.
    Efekt psikotherapik quhet ai qe sjell ndrushim te situates psiqike dhe sjelljes-humorit por vetem ne menyre terthore, pra pa perdorur ilace ose duke perdorur placabo(ilace te rreme). Gjyshja ime,ndjese paste, me kerkonte gjithmone ilace per gjume dhe une ne te shumten e rasteve i jepja vitanina C, qe i ngjisnin Valiumit. Ne mengjes gjyshja e kenaqur me thoshte se ai ilaci qe i dhashe, ishte i shkelqyer dhe ajo kishte fjetur shume mire. Ky eshte efekti placebo...
    Ndryshuar për herë të fundit nga dp17ego : 17-07-2006 më 17:51
    sereno

  13. #13
    viva voce
    Anëtarësuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758
    Citim Postuar më parë nga LOTI_NE_SY
    para tre ditve goca po hidhte mbeturinat dhe e pickon grenza ne shpatull ne moment ja ferkova me 25s dhe NEOSPORIN ,i ngeli e kuqe por nuk ju enjt .....
    dicka tjeter po te duash beje dhe me limon lol
    Vendi i pickuar nuk duhet te ferkohet se do te skuqet me shume. Neosporina eshte antibiotik dhe nuk vepron per kleto situata, Nuk e di ate 25s se cfare eshte.
    Me mire ti kishe perdorur ilace antihistaminike qe ka ne cdo farmaci ne bote dhe pa recete. Ne USA muns te kerkoje sugjerim nga farmacisti...
    sereno

  14. #14
    Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
    Anëtarësuar
    20-09-2003
    Vendndodhja
    Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
    Postime
    323
    kjo histamina merret me hunde apo duhet fryre in the back of the throat?
    Nga halli,
    derrit i thuhet dajo.

    Ndjesë pastë nëna e shtrenjtë..
    Sa shumë vëllezër paska patur!

  15. #15
    viva voce
    Anëtarësuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758
    Citim Postuar më parë nga Aragorn I
    kjo histamina merret me hunde apo duhet fryre in the back of the throat?
    PO, po vendoset ne kurrizin e dores, pastaj ze njeren ane te hundes dhe me tjetren ben nje terheqje te forte...
    sereno

  16. #16
    echo Maska e Dara
    Anëtarësuar
    30-11-2005
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    694
    Une kam degjuar dhe praktikuar kumbullen e tharte ose balte/toke/dhe por kjo behet menjehere ne momentin e sulmit, i cili tashme eshte ka kaluar dhe jane ngritur flamuj te bardhe nga Grenxa/i dhe Pink.

    U sherofsh sa me shpejt.
    My whores left me no time to get married.

  17. #17
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anëtarësuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542
    Ndersa un kam perdorur ate lengun e bardhe qe leshojne fiqt e pabere!


    Kepusje fikun jeshil te pabere dhe ai nxirrte kete lengun e bardh, e vendojse aty ku te pickonte grenxa apo bleta edhe sherohej shpejt.Nuk e di pse po kete perdornim kur ishim femije.

  18. #18
    ne krahet e zemres time Maska e LOTI_NE_SY
    Anëtarësuar
    24-04-2006
    Vendndodhja
    brenda ne shtepi edukoj dy arushet e mij us
    Postime
    105
    Citim Postuar më parë nga dp17ego
    Vendi i pickuar nuk duhet te ferkohet se do te skuqet me shume. Neosporina eshte antibiotik dhe nuk vepron per kleto situata, Nuk e di ate 25s se cfare eshte.
    Me mire ti kishe perdorur ilace antihistaminike qe ka ne cdo farmaci ne bote dhe pa recete. Ne USA muns te kerkoje sugjerim nga farmacisti...
    ME te vertet ju skuq pak por nuk ju enjt fare ,dhe sa per 25$ eshte quarter dhe gjithmon nje send metalik e ndihmon kur te pickon grenza .Neosporin eshte kundra ifeksjonit dhe kete veti ka dhe pickimi i grenxes ,kete e di sepse ne keto raste ka pasur dhe vdekje kur jan te ifektuara ndaj dhe kujdesi ne keto raste duhet te jet i madh ...
    PeRjEt VlOnJaT

  19. #19
    viva voce
    Anëtarësuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758
    Citim Postuar më parë nga LOTI_NE_SY
    ME te vertet ju skuq pak por nuk ju enjt fare ,dhe sa per 25$ eshte quarter dhe gjithmon nje send metalik e ndihmon kur te pickon grenza .Neosporin eshte kundra ifeksjonit dhe kete veti ka dhe pickimi i grenxes ,kete e di sepse ne keto raste ka pasur dhe vdekje kur jan te ifektuara ndaj dhe kujdesi ne keto raste duhet te jet i madh ...
    25$ nuk ka, por sic duket ti e ke fjalen per 25 Cent. $ eshte dollar.

    Pickimi i greres nuk eshte infeksion, ndoshta mund te quhet inflamacion, por kurrsesi infeksion. Normalisht eshte nje reaksion imun ngaj helmit qe hyn ne organizem i shoqeruar me clirim histamine. Mjekimi me i mire edhe njehere te them jane preparatet antihistaminike, kortizonike dhe ne stadet e avancuara, kur rrezikohet jeta perdoret epinefrina(adrenalina).
    DP
    sereno

  20. #20
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Pinku si fillim nqs ke itching vendosen ice packs, ta pastrosh me uje dhe
    sapun dhe atehere te perdoresh nje krem me antibiotik brenda si psh :
    Bacitracin. Dhe te marresh Benadryl i cila eshte antihistamine te ndalon
    itching. E kam shume te fresket kete qe po te them pasi tim shoq ( ka gjak
    te amel dreqi ) sapo e ka picku grethi dhe nje insekt brenda dite.
    I eshte ba njeni sy si me ja fute grusht une...
    Po me keto qe thashe me nalt kalon brenda pak ditesh, ti e ke kalu problemin
    po hajt thashe po e shkruaj per ndonjehere tjeter.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Suplement veror: Bukuria femërore në sytë e një mashkulli
    Nga PLaku-i-Detit në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 06-05-2008, 13:20
  2. Nën lëkurë
    Nga Niagara në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 18-09-2006, 08:42
  3. Microchip nen lekure
    Nga benseven11 në forumin Lajme nga informatika
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 19-07-2004, 04:50
  4. Ku jeni more insektet e forumit?
    Nga Steve në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 13-02-2003, 17:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •