Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 22
 1. #1
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime

  Pickimet n lkur nga insektet

  Ca behet kur te sulmojne dhe te pickojne grenxat , apo blete sjam e sigurte ca ishte ... hiqet thumbi ... po me ?

  Si ta eleminosh ate skuqjen , fryrjen me pas ?

  Kush ka eskperinca me grenxa , blete .. hudhni ndonje mendim, sugjerim .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SnoW~DroP
  Antarsuar
  05-05-2004
  Postime
  432
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Une kam degjuar qe ferkohet me dicka metalike.Pastaj i hidhet sheqer
  Kompresa me akull ndihmojne.
  kalorsi me sa kuptova une thumbin e ka hequr ajo.Puna eshte si te luftoj pasojat e thumbit qe hyri pa leje dhe u nxor me dhune.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-05-2006
  Postime
  87
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Je e sigurte se e ke nxjerre thumbin???????????

  Une te keshilloj ti vesh akull, dhe nese nuk je e sigurte me mire shko tek mjeku.

  Gjithe te mirat.

 4. #4
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga PINK
  Ca behet kur te sulmojne dhe te pickojne grenxat , apo blete sjam e sigurte ca ishte ... hiqet thumbi ... po me ?

  Si ta eleminosh ate skuqjen , fryrjen me pas ?

  Kush ka eskperinca me grenxa , blete .. hudhni ndonje mendim, sugjerim .
  Helmi i bletes shkakton nje reaksion te forte histaminik(alergjik) i cili mund te paraqitet ne disa forma. por te gjitha konvergojne ne clirimin me teprice te histamines. Pra edhe mjekimi konsiston ne antihistaminiket, ose me gjere ne nje forme trajtimi te njejte me reaksionet e tjera me clirim histamine....Kortizon, antihistaminike, dhe ne format me te renda epinefrine. Doza eshte ne vartesi te gravitetit te semundjes, moshes, seksit, gjendjes fiziologjike(gravidance etj)
  Ato ferkimet me argjend flori apo metale te tjera kane vetem efekt psikoterapeutik.
  DP
  sereno

 5. #5
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  iEh sa her me kan picku grenzat e bletet mojm, s'behet nami, mua me pickishin grenzat pasi honksha bostan perjashta po ty si te pickoi, edhe ai thumbi sa thelle hyri moj?

 6. #6
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Po i Grenxes? Apo ste ben gje DP 17?
  Ose le te supozojme qe ishte dhe blete mbas sa kohesh e ben reaksionin ? Po kaloi 24 oreshi dhe nuk ndodhi gje pervecse skuqjes dhe pak fryrje , prape te shqetesohemi ne , apo te rri e qete ?

  ps: Kaloress , ee ne ferra .. ku i paske grisur keshtu pantellat ore ... ne ferra usta. Mendja vetem per keq ju shkon xhanem , po ku ka ferra ketej njehere , aman m'qafsh . lol
  Pss: Nuk eshte per mua ne fakt, mua ska grenxe , as blete qe te me afrohet , por po pyes per nje miken time kur rastesisht e pickuan ne back-yardin e nje personi tjeter .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 7. #7
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Antarsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  36
  Postime
  324
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  rri e qete Pink, sa s'te gjeti gje nuk te gjen... edhe varet ku te pickon, pjesa me e keqe eshte rreth gojes e hundes, don't know why, por kjo eshte pjesa ku helmi i bletes ben me dem... mua me ka bere nje here si kinez e s'me njihte njerezia.
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjes past nna e shtrenjt..
  Sa shum vllezr paska patur!

 8. #8
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Epo mire shyqyr , vendi i pickimit eshte te dora dhe barku. Spaska ndonje problem atehere.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 9. #9
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Tek ne kur na pickonte e benim ate vendin/plagen me rrush te njome ose me krip.
  My silence doesn't mean I am gone!

 10. #10
  ne krahet e zemres time Maska e LOTI_NE_SY
  Antarsuar
  24-04-2006
  Vendndodhja
  brenda ne shtepi edukoj dy arushet e mij us
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  para tre ditve goca po hidhte mbeturinat dhe e pickon grenza ne shpatull ne moment ja ferkova me 25s dhe NEOSPORIN ,i ngeli e kuqe por nuk ju enjt .....
  dicka tjeter po te duash beje dhe me limon lol
  PeRjEt VlOnJaT

 11. #11
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga PINK
  Po i Grenxes? Apo ste ben gje DP 17?
  Ose le te supozojme qe ishte dhe blete mbas sa kohesh e ben reaksionin ? Po kaloi 24 oreshi dhe nuk ndodhi gje pervecse skuqjes dhe pak fryrje , prape te shqetesohemi ne , apo te rri e qete ?

  ps: Kaloress , ee ne ferra .. ku i paske grisur keshtu pantellat ore ... ne ferra usta. Mendja vetem per keq ju shkon xhanem , po ku ka ferra ketej njehere , aman m'qafsh . lol
  Pss: Nuk eshte per mua ne fakt, mua ska grenxe , as blete qe te me afrohet , por po pyes per nje miken time kur rastesisht e pickuan ne back-yardin e nje personi tjeter .
  Ne rastin me te mire, nuk ka asgje te keqe, bile thone se i iken edhe reumatizma, lol. por ka raste qe disa njeres jane alergjike ndaj helmit dhe mund te zhvillojne reaksione vdekjeprurese...
  Edhe per rastin e bletes eshte i njejti arsyetim
  sereno

 12. #12
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga kaloresss
  na e perkthe pak kete ne u fut su fut terms se jemi pak si ignoramus ne
  Me fal kalores...
  Reaksion histaminik quhet bashkesia e ndryshimeve ne organizem qe shoqerohen me clirim histamine( si ne rastin kur prek hithrat dhe te skuqet vendi...e ke provuar ndonjehere sa te djeg?)
  Te njejtat forma zhvillohen edhe ne rastet e dira reaksioneve alergjike, pra clirohet histamine nga disa pjese te trupit ku ajo lende ndodhet e depozituar.
  Per pasoje vendi skuqet dhe enjet(edematizohet).
  Edhe une kur kam qene i vogel kam perdorur rrush ose kumbulla te tharta dhe kam ferkuar vendin e pickuar me lengun e tyre sic thote Davius, por une mendoj se keto nuk kane efekt ne mjekinim e gjendjes.
  Efekt psikotherapik quhet ai qe sjell ndrushim te situates psiqike dhe sjelljes-humorit por vetem ne menyre terthore, pra pa perdorur ilace ose duke perdorur placabo(ilace te rreme). Gjyshja ime,ndjese paste, me kerkonte gjithmone ilace per gjume dhe une ne te shumten e rasteve i jepja vitanina C, qe i ngjisnin Valiumit. Ne mengjes gjyshja e kenaqur me thoshte se ai ilaci qe i dhashe, ishte i shkelqyer dhe ajo kishte fjetur shume mire. Ky eshte efekti placebo...
  Ndryshuar pr her t fundit nga dp17ego : 17-07-2006 m 17:51
  sereno

 13. #13
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga LOTI_NE_SY
  para tre ditve goca po hidhte mbeturinat dhe e pickon grenza ne shpatull ne moment ja ferkova me 25s dhe NEOSPORIN ,i ngeli e kuqe por nuk ju enjt .....
  dicka tjeter po te duash beje dhe me limon lol
  Vendi i pickuar nuk duhet te ferkohet se do te skuqet me shume. Neosporina eshte antibiotik dhe nuk vepron per kleto situata, Nuk e di ate 25s se cfare eshte.
  Me mire ti kishe perdorur ilace antihistaminike qe ka ne cdo farmaci ne bote dhe pa recete. Ne USA muns te kerkoje sugjerim nga farmacisti...
  sereno

 14. #14
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Antarsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  36
  Postime
  324
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  kjo histamina merret me hunde apo duhet fryre in the back of the throat?
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjes past nna e shtrenjt..
  Sa shum vllezr paska patur!

 15. #15
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Aragorn I
  kjo histamina merret me hunde apo duhet fryre in the back of the throat?
  PO, po vendoset ne kurrizin e dores, pastaj ze njeren ane te hundes dhe me tjetren ben nje terheqje te forte...
  sereno

 16. #16
  echo Maska e Dara
  Antarsuar
  30-11-2005
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  694
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Une kam degjuar dhe praktikuar kumbullen e tharte ose balte/toke/dhe por kjo behet menjehere ne momentin e sulmit, i cili tashme eshte ka kaluar dhe jane ngritur flamuj te bardhe nga Grenxa/i dhe Pink.

  U sherofsh sa me shpejt.
  My whores left me no time to get married.

 17. #17
  Perjashtuar Maska e romeoOOO
  Antarsuar
  27-08-2005
  Postime
  1,543
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ndersa un kam perdorur ate lengun e bardhe qe leshojne fiqt e pabere!


  Kepusje fikun jeshil te pabere dhe ai nxirrte kete lengun e bardh, e vendojse aty ku te pickonte grenxa apo bleta edhe sherohej shpejt.Nuk e di pse po kete perdornim kur ishim femije.

 18. #18
  ne krahet e zemres time Maska e LOTI_NE_SY
  Antarsuar
  24-04-2006
  Vendndodhja
  brenda ne shtepi edukoj dy arushet e mij us
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga dp17ego
  Vendi i pickuar nuk duhet te ferkohet se do te skuqet me shume. Neosporina eshte antibiotik dhe nuk vepron per kleto situata, Nuk e di ate 25s se cfare eshte.
  Me mire ti kishe perdorur ilace antihistaminike qe ka ne cdo farmaci ne bote dhe pa recete. Ne USA muns te kerkoje sugjerim nga farmacisti...
  ME te vertet ju skuq pak por nuk ju enjt fare ,dhe sa per 25$ eshte quarter dhe gjithmon nje send metalik e ndihmon kur te pickon grenza .Neosporin eshte kundra ifeksjonit dhe kete veti ka dhe pickimi i grenxes ,kete e di sepse ne keto raste ka pasur dhe vdekje kur jan te ifektuara ndaj dhe kujdesi ne keto raste duhet te jet i madh ...
  PeRjEt VlOnJaT

 19. #19
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga LOTI_NE_SY
  ME te vertet ju skuq pak por nuk ju enjt fare ,dhe sa per 25$ eshte quarter dhe gjithmon nje send metalik e ndihmon kur te pickon grenza .Neosporin eshte kundra ifeksjonit dhe kete veti ka dhe pickimi i grenxes ,kete e di sepse ne keto raste ka pasur dhe vdekje kur jan te ifektuara ndaj dhe kujdesi ne keto raste duhet te jet i madh ...
  25$ nuk ka, por sic duket ti e ke fjalen per 25 Cent. $ eshte dollar.

  Pickimi i greres nuk eshte infeksion, ndoshta mund te quhet inflamacion, por kurrsesi infeksion. Normalisht eshte nje reaksion imun ngaj helmit qe hyn ne organizem i shoqeruar me clirim histamine. Mjekimi me i mire edhe njehere te them jane preparatet antihistaminike, kortizonike dhe ne stadet e avancuara, kur rrezikohet jeta perdoret epinefrina(adrenalina).
  DP
  sereno

 20. #20
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Pinku si fillim nqs ke itching vendosen ice packs, ta pastrosh me uje dhe
  sapun dhe atehere te perdoresh nje krem me antibiotik brenda si psh :
  Bacitracin. Dhe te marresh Benadryl i cila eshte antihistamine te ndalon
  itching. E kam shume te fresket kete qe po te them pasi tim shoq ( ka gjak
  te amel dreqi ) sapo e ka picku grethi dhe nje insekt brenda dite.
  I eshte ba njeni sy si me ja fute grusht une...
  Po me keto qe thashe me nalt kalon brenda pak ditesh, ti e ke kalu problemin
  po hajt thashe po e shkruaj per ndonjehere tjeter.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Suplement veror: Bukuria femrore n syt e nj mashkulli
  Nga PLaku-i-Detit n forumin Bukuri dhe estetik
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 06-05-2008, 13:20
 2. Nn lkur
  Nga Niagara n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 18-09-2006, 08:42
 3. Microchip nen lekure
  Nga benseven11 n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 19-07-2004, 04:50
 4. Ku jeni more insektet e forumit?
  Nga Steve n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 13-02-2003, 16:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •