Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 69
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262

    Gjuha e parë që do i mësonit?!

    Kjo teme me erdhi ndermend nga tema e Manulakit "si flasin gjuhen shqipe femijet jasht shqiperis ."
    Per ne qe jetojm jashte shqiperis, shpesh here krijojm nje familje jashte shqiperis. Per ata qe kan krijuar, dhe per ata qe mendojn se do krijojn , na thoni cfare gjuhe do ti mesoni femijes ne fillim. Do ti flisni gje pshm. Anglisht dhe Shqip, apo vec anglisht, ose vec shqip. Nese femija jote ka nje baba apo mama qe s'eshte shqiptar/e dhe vet eshte bilingual, do i mesoni femijes gje gjuhen tuaj, gjuhen burrit/gruas, dhe anglisht apo gjuhen qe flitet ku jetoni?
    Ndryshuar për herë të fundit nga *~Rexhina~* : 16-07-2006 më 23:31
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  2. #2
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Te dyja . Por anglisht nje cik me shume .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  3. #3
    Gone Maska e MiLaNiStE
    Anëtarësuar
    19-05-2003
    Vendndodhja
    dónde ustedes no me puede ver
    Postime
    1,770
    Citim Postuar më parë nga *~Rexhina~*
    Kjo teme me erdhi ndermend nga tema e Manulakit "si flasin gjuhen shqipe femijet jasht shqiperis ."
    Per ne qe jetojm jashte shqiperis, shpesh here krijojm nje familje jashte shqiperis. Per ata qe kan krijuar, dhe per ata qe mendojn se do krijojn , na thoni cfare gjuhe do ti mesoni femijes ne fillim. Do ti flisni gje pshm. Anglisht dhe Shqip, apo vec anglisht, ose vec shqip. Nese femija jote ka nje baba apo mama qe s'eshte shqiptar/e dhe vet eshte bilingual, do i mesoni femijes gje gjuhen tuaj, gjuhen burrit/gruas, dhe anglisht apo gjuhen qe flitet ku jetoni?
    Ok po lej anash faktin qe si dihet nqfse krijoj familje apo jo lol. Nqfse burri del te jet shqiptar athere kuptohet shum mir qe dhe fmija do flasi shqip, kurse nqfse eshte i huaj mendoj qe do jet shum e veshtir ti msosh shqip se i bi ti msosh edhe burrit shqip, kshuqe pytje e veshtir ju a them kur tboj kalamoj pergjigjen tamom lol
    God is coming and SHE is mad

  4. #4
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    po u martua keta thika me pirunin e forumit, kalamajt do dalin guzhinjere dhe do flasin kinezçe (gjuhen e zhurmes se mjeteve metalike te gushines kur perplasen me njera-tjetren)



    kurse une, po ja arrita dites, shqip se s'ben, me libra, me provime, me nota, me gjithshka; ta flasin me mire se kalamajt qe rriten ne Shqiperi

  5. #5
    Per ata qe e ndjejne veten me ndergjegje shqiptar nuk ka vend per te pyetur:shqip edhe vetem shqip
    Pak rendesi ka kombesia e bashkshortit per mua (ne familje kemi te huaj) po niprit e mbesat eshte e papranueshme te mos jene ne gjendje te mos komunikojne ne gjuhes e gjysherve.
    Sigurisht per hire te te vertetes edhe pse ime bije gjuha e pare qe foli ishte shqipja, kur filloi te shkonte ne kopesht vura re qe fjalori pasurohej ne propocion jo te drejte ne favor te greqishtes, kjo eshte e kuptueshme por kush perpiqet dicka ben...
    Surpriza me e bukur qe me ka bere ime bije (5 vjec atehere..) eshte nje dite qe isha shume e merzitur e vuri re , me tha :
    - Mami mbylli syte -dhe me coi perdore tek tavolina e punes ku kishte shkruar me germa te medha ne shqip TE DUA MAMI
    Sigurisht qe kishim punuar me abetaren e shqipes bashke herepashere e i ka te njohura germet tona

  6. #6
    ♪ @)-/-- ♪ Maska e Kërçovare1
    Anëtarësuar
    20-07-2005
    Vendndodhja
    ...aty afër...
    Postime
    222
    Une do tu flisja Shqip. Anglishten do ta mesojne shume lehte vetem nga televizori/shkolla por Shqipen nuk mund ta mesojne nese nuk u flitet ne shtepi...

    Happiness is: ME & YOU ;)


  7. #7
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    Citim Postuar më parë nga Kërçovare1
    Une do tu flisja Shqip. Anglishten do ta mesojne shume lehte vetem nga televizori/shkolla por Shqipen nuk mund ta mesojne nese nuk u flitet ne shtepi...


    dhe une me mendimin tend jam kercovare 1

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e hope31
    Anëtarësuar
    23-11-2002
    Vendndodhja
    ketu
    Postime
    1,054
    vetem shqip ne shtepi dhe kjo eshte e para

    pastaj e dergoj ne cerdhe dhe aty meson gjuhen e vendit ku jeton
    pastaj vete femija ka angazhimet e veta ne arsimin parashkollor a pastaj arsimor ku do te mesoje gjuhen e huaj, jo vetem do ta mesoje por dhe perfeksionohet ne kete gjuhe
    Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
    Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
    :^proton

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    po nese femija jot pshm jeton ne amerik, dhe burri apo gruaja jote flet nje gjuhe tjeter gjithashtu, a do i mesoni tre gjuhe? Apo ne fillim vec anglisht dhe me vone kur te rritet do filloni ti mesoni gjuhen e prinderve
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  10. #10
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Rexho , femijes si fillim i mesohet nje gjuhe. Secili zgjedh mbas preferences s'vet. Shume gjuhe e bejne femijen lemsh. Po ta shohesh ne ato familje qe flitet me shume se 1 gjuhe femijet jane shume konfjuze se cfare te flasin dhe si rrjedhim flasin dhe me vonese.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  11. #11
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anëtarësuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    Shqip do u mesoja sigurisht. Gjuhen e vendit ku do jem (nese jam jashte Shqiperise) do e mesojne nga shoket, shkolla etj. Femijet e kane trurin si sfungjer, shume mire mund te mesojne nga mosha 5-6 vjec dy gjuhe. Djali i nunit tim psh kur ishte 6 vjec dinte te fliste shume mire dy gjuhe. Shqip dhe greqisht.
    Ezekiel 25-17.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    oj rexhine, ca pyetje qe ben,

    femija meson gjuhen e nenes, fillimisht, pasi fjalet e nenes degjon, nese ka gjyshen ose gjyshin ne shtepi meson gjuhen e mocme, te tyre, pastaj ndodh si nje ish -komshija ime qe eshte ne vendin e Pinkut, qe meson anglishten nga e bija...lol
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  13. #13
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    Citim Postuar më parë nga PINK
    Rexho , femijes si fillim i mesohet nje gjuhe. Secili zgjedh mbas preferences s'vet. Shume gjuhe e bejne femijen lemsh. Po ta shohesh ne ato familje qe flitet me shume se 1 gjuhe femijet jane shume konfjuze se cfare te flasin dhe si rrjedhim flasin dhe me vonese.
    Fare s'behet lemsh. Nga mosha 0 deri ne 3 njeriu meson me shume se nga cdo moshe. Jo dy, por tre e kater gjuhe ti mesosh ne ate moshe.

    Sa per temen, do thoja qe po ta kem gruan shqiptare, absolutisht shqipja ne fillim se anglishten ka tere jeten e tij per ta mesuar. Nqftse gruaja s'eshte shqiptare athere prap do te doja ti mesoja shqip ne fillim por femija do mesoj gjuhen e nenes te paren sic tha dhe xhuxhu, por une prap se prap do mundohesha shume qe ti mesoja shqip.
    Ndryshuar për herë të fundit nga i_pakapshem : 17-07-2006 më 12:57

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga PINK
    Edhe ket gjuhen tende spo e kuptoj ? Dini shqip ju o shoke ?

    loo0l
    nejse pinkua besoj se ka te drejt, pasi nje femi nuk do flasi rrjedhshem gjuhen qe perdoret ne shkolle etje nese prinderit i flasin ne dy gjuhe, por prap besoj nese i flet ne gjuhen e nenes sic tha xhuxha, ka per te te kuptuar tepakten, dhe me vone do ket mundimin ta mesoj me mire...
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  15. #15
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    Citim Postuar më parë nga *~Rexhina~*
    loo0l
    nejse pinkua besoj se ka te drejt, pasi nje femi nuk do flasi rrjedhshem gjuhen qe perdoret ne shkolle etje nese prinderit i flasin ne dy gjuhe, por prap besoj nese i flet ne gjuhen e nenes sic tha xhuxha, ka per te te kuptuar tepakten, dhe me vone do ket mundimin ta mesoj me mire...
    jo moj rexho se eshte nje shkolle ne california kur kalamajve 5 vjecare pervec anglishtes ju mesohet spanjisht, gjermanisht dhe frengjisht ne te njejten kohe dhe i flasin qe te katerta rrjedhshem.

  16. #16
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga i_pakapshem
    jo moj rexho se eshte nje shkolle ne california kur kalamajve 5 vjecare pervec anglishtes ju mesohet spanjisht, gjermanisht dhe frengjisht ne te njejten kohe dhe i flasin qe te katerta rrjedhshem.
    Ne kindergarten gjithe kete ngarkese ? Wow se ketej dhe ne shkolla private nuk i fillojne aq shpejt. Nejse
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  17. #17
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    Citim Postuar më parë nga PINK
    Ne kindergarten gjithe kete ngarkese ? Wow se ketej dhe ne shkolla private nuk i fillojne aq shpejt. Nejse
    Eshte shkolle private dhe ajo. Eshte shkolle e hapur nga europiane se po te ishte per amerikane varju hebet ktyre. Kta ju mesojne fizike kalamajve ne vit te trete te shkolles se mesme, kur ne ne shqipri fillonim ne klase te peste.

  18. #18
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Kushoja im 8 vjec fliste rrjedhshem Shqip-Gjermanisht-Hollandisht, plus edhe vete bjond sy-blu, e hajde mbushja mendjen atyre Skandinaveve qe nuk e kane te vetin
    Po Shqipot ne pergjithesi i lindin jashte kalamajte dhe i cojne ne klase te pare pa u mesuar nje fjale ne Anglisht. Ata te shkretet i vejne shokut te bankes e u thone ne Shqip, "Si e ke emrin?" kshu kot fare. Skandal. U thote mesuesja, "Ulu," s'marrin vesh
    Edhe pastaj behuni nacionaliste ju po deshet... lol.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Leila : 17-07-2006 më 13:33
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-09-2002
    Vendndodhja
    Myslym Shyri
    Postime
    644
    Une do ti mesoj gjuhen shqipe dhe ne shpi do flitet vetem shqip. Anglishten mund ta mesoj vet ne kopesht/shkoll etc.
    N.q.s burri esht i huaj, do mundohem me i mesuar dy gjuh (shume shume e veshtire) sepse nje gjuj do te mbizoteroj. S'e di per ate.
    Shqip, qe do flasi s'diskutohet iher.

  20. #20
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Citim Postuar më parë nga Xhuxhumaku
    Leila, mi xhan,
    ku e gjete Skandinavine, ne gjermani, apo ne Hollande...lol

    Djali nuk banon ne Gjermani apo Hollande kshq s'po vuan per Skandinave sic u trembe ti ne rregull jam une (po nga ta dini ju, se? lol)
    Fjala korrekte duhet te ishte Anglo-Saxons por s'po me kujtoheshe per momentin.
    Le qe une s'po mbaj dot 2 gjuhe ne koke, kalamani vete e ma kalon me 3.

    Pink, nga ata qe i cojne kalamajte ne shkolle pa u mesuar Anglisht vura mend une e thashe, te mijte do mesojne Anglisht se s'ben. Bo, c'skandal. Nje shoqja ime Shqiptare qe erdhi ketu kur ishte nja 3 vjec e s'dinte Anglisht se prinderit e saj thoshin si ca prej jush ketu "he se do e kapi anglishten nga shkolla," se si i ra muhabeti ne klase e po flisnin per cocoa beans e kjo ia keputi "kaka biins"... lol. I ka ngelur edhe sot e kesaj dite kaka biins...
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •