Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 39 prej 39
  1. #21
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Citim Postuar më parë nga Leila
    Ajo po te donte mjek, gjente mjeke Shqiptare (qe ketu, fatkeqesisht, bejne pune te rendomta), por vajti te populli dhe populli i dha mend. Te thuash "95% e sigurte" nuk eshte diagnoze, dhe mua me ra goja duke i sqaruar keta qe postojne te mjekesia qe te shohin doktorr, por perderisa s'po e bejne, kjo eshte pergjegjesia e tyre... ku ta di une si e kane hallin? Dhe per me teper, une s'po u genjej per specializimet e mia, po edhe te isha doktorreshe, nuk ka doktorr ne bote qe te bej diagnoza virtualisht (jo dp, po askushi). Eshte ide absurde dhe akoma me absurde nqs tjetri (i semuri, pacienti me kete rast) ta pranoje kete diagnoze nga interneti. Njerezia vejne ne 4-5 doktorre (jo-virtuale) vetem qe te pranojne nje diagnoze.

    M'u kujtua nje serial CSI ku po denonin nje grua qe u thoshte ketyre qe vuanin nga semundje te ndryshme dhe qe hynin ne internet per support group qe te vrisnin veten perderisa situata e tyre s'kishte permiresim. Dhe njerezit e benin. Ti me duket se ke tendenca te tilla perderisa more hov nga nje diagnoze te supozuar.
    po pra, me 2 llafe edhe une ate thashe, qe juve u niset nga qellimi i mire por ajo duhet te shkoje tek doktori, pasi edhe ai qe me duket eshte mjek (cado pune te beje ketu ai, me mire se ne e di qe s'jemi mjeke) kete i rekomandoi dhe nuk e diagnostikoi

    shpresoj mos ju kena ofendu
    Ndryshuar për herë të fundit nga diikush : 12-07-2006 më 00:53

  2. #22
    ► ☆☆☆ ◄
    Anëtarësuar
    26-10-2005
    Vendndodhja
    Mëmëdhe
    Postime
    4,834
    Une pashe titullin e temes qe kerkohej nje ndihme nga dikush qe ka haber se c'fare mund te kete vajza ne fjale,por qeka kthy tema ne chit chat dhe vetem ndihme nuk shof qe jep ndonje pervec disave.
    Jepni ndihme nqs dini,por jo grr vrr kot me kot.

    Nje vizite tek doktori do ishte me e mira dhe do merte pergjigjen e sakte.
    Mund te kete edhe doktore privat a ku di un,kshu qe mund ta gjeje mundesine per tu vizituar sepse eshte serioze pasi ka te beje me shendetin e saj.

    Lindi

  3. #23
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Amerikanja nje sqarim.. Ajo eshte grua e martuar e me dy femije keshtu qe ska te thote se cte ka ngjare ty me pare te kete te njejtat simptoma.. Ajo ashtu e ka hallin Ka pak kohe qe ka ardhur ne amerike.. keshtu qe ben mire mos te talleni shume ju me siper se nuk kam nerva te lexoj budallalliqe.. Kete teme e kam hap ne fakt per mjeket.. dhe jo per te gjithe.. Prandaj me vjen shume keq qe e keni marre ne kete aspekt.. Nuk eshte per tu tallur ketu.. Une kete e hapa sepse dikush ka hall.. Kjo nuk do te thote se ju duhet te vini ketu dhe te talleni.. ok??/

    Besoj se me sakte eshte pergjigj rexhina dhe shkodrane bashke me lejlan

    shume faleminderit te trejave

    ***** flm edhe ti Keto keshilla qe me dhate ia thashe shoqes madje u ndie pak me turp kur e ka lexuar vet postimin e cave prej jush.. por nejse

    Ju qe sapo u permenda.. Ju falenderoj perzemersisht nga ana e saj

    Shkodrane.. ajo sapo ka aplikuar per ato lloj dokumentash.. por akoma ska marre pergjigje eshte ne pritje ... ps. i ofrova mundesin te shkonte te vizitohej me lek dhe tia paguaja une por.. nuk pranoi .. mgjthate flm per pergjigjen

    ps. Ju lutem mos shof me chiti chat pas ketij postimi... Nese dini dicka te ndihmoni kete njeri.. do ju jem mirenjohese.. Faleminderit
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anëtarësuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Ajo le te pije leng limoni me uje....Antibiotike nuk u jepet pacienteve qe kane Infeksion!Ne qofte se vazhdon te kete shqetesim,duhet patjeter te kontaktoje nje Gjenekolog!!
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  5. #25
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    O Dikooo po ndonje mjek kemi ne shtepi, e pak shkolle ne kete fushe e kena
    maru dhe vete keshtu dime dhe ne dicka..
    UTI eshte i perhapur ne femra dhe s'ka absolutisht lidhje me pastertine e
    femres apo ndonje mendim tjeter qe kane do forumista. Eshte infeksion i
    rrugeve urinare ku dhe tek nje femi 2 vjecar mund te shfaqet.
    Nqs nuk kurohet ashtu sic duhet rikthehet shpesh dhe eshte teper i bezdisshem.
    Tashi per tashi te pije sa me shume uje, qe te urinoje sa me shpesh dhe
    te marri vitamin C, gjithashtu te mos perdore vaska vetem dushe pasi
    ka shume bakterie....ti bej keto nje here dhe besoj se do normalizohet.
    Atehere nqs jo ti bie vedit mrapa, se dhe po shkove ne ER te kapin ne dore
    dhe pse ske me ca me pagu.

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Zemrushe,
    thuaji gruas se huaj te shkoje te doktori patjeter se me keto gjera nuk behet shaka. Po po te duash nje cike me shume informacion mund te besh edhe research tek:
    www.webmd.com
    Veri simptomat dhe shikoji vete rezultatet. Prape, shko te doktori patjeter.
    Ignore List: Den Bossi

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Vjet kur isha ne Shqiperi gjat verres nje grua e fisit tone kishte te njejtat shenja pervecse nuk rrinte dot ne kembe ishte dhe shum e lodhur e pak e zbehte ne fytyre kur papritur filloj emorragjia duke u shtuar cdo dite dhe me shume keshtu qe u detyrua te beje nje vizite ne maternitet tek gjinekologu por ky i fundit e coi direkt e tek onkologjiku ne Spital ku filloj nje terapi kunder hemoragjise dhe me pas nje terapi kunder tumorit .
    Tani tumori nuk egziston me ose te themi qe u zbraps dhe nuk perben me nje rezik per te por shpesh ben kontrolle dhe analiza gjaku.

    Prandaj ju keshilloj , qe meqense nuk shkon tek gjinekologu mbase edhe per arsye intime personale , te beje nje analise gjaku komplet dhe besoj se edhe pa shkuar tek gjinekologu do dale dicka ne analiza. Pastaj te vendose .

    Megjithate keshilla ime eshte nje vizite gjinekologjike tek privati i cili me siguri do ti jape nje recete per te bere disa analiza gjaku.
    larguar forever

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-05-2006
    Postime
    87
    Citim Postuar më parë nga Zemrushja
    Kam nje shoqe ketu ne usa.. Por ajo nuk ka dokumenta te rregullta.. dhe nuk mundet dot te beje nje vizite tek mjeku.. U perpoqa ti jepja insurencen time sa per te bere nje vizite.. dhe nuk e lejuan ( e kapen mat kur po perpiqej te bente sikur isha une )

    Ajo ka gati dy jave qe ka dhimbje poshte ( se sia them dot emrin - fshikeza e urines besoj ) Nuk eshte se ka infeksion apo ndonje gje te tille..vetem dhimbje ndien sa here shkon ne banje .. Por ka filluar tashme te kete edhe disa sekrecione te vogla gjaku sa here qe ajo urinon.. Madje e ka shume te veshtire ndonjehere te rrije edhe ne kembe.. ( me falni per kete menyre te shprehuri po skam si ta them ndryshe)

    Nuk e di cfare mund te kete.. Nese mund ta ndimoni disi.. Do ju isha shume mirenjohese..

    Zemerushe me sa shkruan ti, duket sikur mikja jote ka probleme renale, fakti qe ka hemoragji te vogla sa here qe urinon, tregon se eshte dicka akute. Keshilla ime eshte te shkoj sa me shpejt tek mjeku per te shmangur pasojat. Nuk e di per ne Amerike ku ndodheni ju, por ne shumicen e vendeve per raste akute pranojne te te konsultojne edhe pa pagese.
    Edhe nje keshille do jepja:ne probleme renale akute nuk duhet te konsumohen shume lengje sepse rrit intensitetin e dhimbjeve.
    URGJENT TEK MJEKU, nuk duhet te humbase asnje minut.

  9. #29
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Ju falenderoj te gjitheve qe keni shkruar ketu

    Pak me pare fola me te ne telefon dhe me tha se kishte qene nje infeksion jo shume i madh... dhe se mjeku i kishte rekomanduar disa ilace me emrin ciproflocacin (me falni nese nuk eshte eksaktesisht ky emri.. po keshtu sikur ma tha ne telefon)

    Besoj se pasojat e lindjes se ketij infeksioni i ka shpjeguar shume mire lejla dhe shkodrane.. dhe ato gjera i kishte thene edhe mjeku aty...

    Sa per juice.. i kishte thene vetem ne pirjen e ilaceve duhet te pije shume uje.. dhe mundesisht ti eleminoje ato gjate dites sa te normalizohet gjendja...

    Nuk me ngelet tjeter t'ju falenderoj per cdo mendim tuajin ketu

    Zemrushja
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  10. #30
    Larguar Maska e tironse_me_fiks
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Vendndodhja
    anej knej gjithanej
    Postime
    58
    ato qe than me perpara Lona dhe leila jan me se te sakta,ktu quhet cistite dhe nuk eshte infeksion si pasoj e papastertis por si psh...mbajtja e urines,mikrobet qe mund ti marri kushdo qofte edhe nje femij ne plazh.Gjeja me e mir eshte te pish shum uj (pasi te ndihmon te urinosh me me lehtesi),larja me uj dhe kamomil dhe antibiotiket sic eshte ciproxina....
    Sot jemi akoma ktu,me te mdhenj se kurr,me te fort se kurr.


    SuperKlub Tirona
    Gjithmon Bardheblu!!!

  11. #31
    viva voce
    Anëtarësuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758

    Uit

    Urinary Tract Infection ( UTI) eshte termi anglisht i Infeksionit Te Rrugeve (Vijave ne disa tekste)Urinare. Eshte nje nga infeksionet me te shpehta te njeriut dhe i dyti pas atij te dhembeve.

    Perkufizimi
    UTI eshte infeksioni acut ose kronik i rrugeve urinare.

    Shkaku-si vjen
    Normalisht urina eshte e paster(sterile).Infeksioni zakonisht ndodh kur mikrobet shkojne nga trakti digjestiv ne ureter(kanali i urinimit) dhe aty fillojne te shumohen duke shkaktuar UTI. Mikrobi qe takohet me shpesh per kete arsye eshte Esch. Coli, e cila normalisht jeton ne zorren e trrashe.
    Zakonisht bakteri futet ne ureter ku edhe zhumezohet duke shkaktuar urethritis.
    Ne raste te tjera ai deperton me siper dhe arrin me Veziken urinare(qesja ku mblidhet urina) duke shkaktuar cystitis. Neqoftese bakteri gjen kushte ai mund te shumezohet per se tepermi ne veziken urinare dhe pas kesaj te ngjitet ne ureteret dhe me lart ne pyelonin e veshkes duke shkaktuar respektivisht UTI dhe pyelitis- Pyelonephritis, stad fare afer pergjithesimit te infeksionit dhe arritjes ne te quajturin Urosepsis. Pra keshtu pershkruhen staset e zgjerimit te infeksionit urinar.
    Mikrobe te tjera mund te jene: Chlamydia, dhe Mycoplazma te cilat trasmetohen edhe seksualisht dhe ne kete rast trajtimi duhet bere edhe per partnerin.
    Por nuk eshte cdo gje kaq e lehte per bakteret qe te perhapen ne organizem. Trupi ka disa mekanizma mbrojtese te cilat krijojne barriera te fuqishme per mikrobet. Keshtu vete struktura e traktit urinar eshte e tille qe parandalon perhapjen e infeksionit(peristaltika pozotive, pra nga brenda-jashte; disa valvula qe hapen vetem per te percjelle urinen etj). Nje tjeter mbrojtje eshte sistemi imunitar, po ashtu pH i urines etj etj.

    Kush eshte me ne rrezik
    Pleqte
    , prostatiket, te semuret nga semundje qe ulin imunitetin, femijet, grate, shtatzenat preken me lehte nga keto infeksione.

    Shenjat
    Ne vartesi te gravitetit te semindjes do te paraqiten edhe shenjat e saj. Pergjithesisht te semuret kane djeqje gjate urinimit, urinim te shpeshte, nganjehere me gjak. Mund te kene temperature te larte dhe ethe.

    Mjekimi
    Mjekimi eshte me antibiotike qe kapin ate lloj mikrobi qe ka shkaktuar semundjen.

    Si te ruhemi
    Pastertia eshte nje ndihme e madhe. Ne nuk jemi sterile, por ne duhet te luftojme qe te mos jemi te piste...Ne kushte te caktuara nuk eshte e mundur qe te mbahet nje higjene e mire(ushtri, udhetime ne vende ku nuk mund te lahesh...)
    Kujdes te lajme duart para uriminit gje kjo e rralle dhe pas urinimit, vecanerisht meshkujt. Disa vende krijojne zakone per te parandaluar infeksionet (rregulli i dores se majte per te kryer higjenen personale, cirkumcizioni, etj).
    Perdorimi i vaskave te banjes eshte riskant.
    Kujdes me peshqiret apo cdo lloj picete ne vendet publike (hotele, kiroprakter etj)
    Pambuku eshte me higjenik se te gjitha llojet e tjera te rrobave intime.
    Perdorimi i hekurit per te hekurosur te brendshmet eshte i domosdoshem vecanerisht vajzat.
    Fshihuni prej para mbrapa per te parandaluar kalimin e mikrobeve ne rruget urinare.
    Pini sasi te mira uji....gjithmone gjyssem gote me shume se sa te pihet.
    Urino sapo te ndjesh nevojen.
    Pastrohu para interkursit, pastrohu edhe mbas.
    Pra higjena pergjithesisht do te ndihmonte per te parandaluar UTI

    I kushtova me teper rendesi pjeses se fundit duke menduar qe kjo eshte cfare cdo njeri mund te kryeje. Njohurite e thella jane te mira dhe mund te gjenden lehte ne cdo kompiuter. Ne keto raste rekomandimi im eshte:
    Mos besoni komercin, por lexoni ato te dhena qe publikohen nga organet shkencore. PSh Diku me siper tek kjo teme diskutohej per stroberi a dicka te tille....kete nuk do t'a gjeni ne asnje liber shkencor dhe per pasoje, per mendimin tim nuk duhet besuar. Mos u nisni nga cfare ju duket e kendeshme dhe bombastike, shokuese.
    Vetem librat shkencore do t'ju japin te verteten relative rreth nje semundjeje.

    DP
    Ndryshuar për herë të fundit nga dp17ego : 13-07-2006 më 11:20
    sereno

  12. #32
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Shume faleminderit DP per kete informacion te zgjeruar qe ke dhene..

    Zemrushja
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  13. #33
    Perjashtuar Maska e strano
    Anëtarësuar
    07-04-2006
    Vendndodhja
    n'toke
    Postime
    371
    Citim Postuar më parë nga Zemrushja
    Nuk e di.. S'ka bere ndonjehere vizite tek mjeket.. dhe sapo ka ardhur.. ka frike mos e kapin.. Por meqe qenka keshtu puna.. po i them se edhe une s'kam pas eksperience ndonjehere per pune dokumentash lol dhe sdi ca ti them ..

    thx te dyja

    ooo varja dokumentave se pertojne te te kthejn ne shqiperi degjo mua.. po thuaj ik te doktori edhe vizitoje para se ti shfaqet ndonje semundje tjeter.. se kushedi ca ka ajo mi Zemrushe, jan gjera te frikshme kto, nuk behet me hamendje se ktu ka 100 mendje qe flasin edhe kur vje puna asnjera nuk hyn ne pune... thuaj te ike tek doktori fundja ka doktore privat besoj... se denoncon njeri..

    sherim te shpejte shoqes.

  14. #34
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Citim Postuar më parë nga strano
    ooo varja dokumentave se pertojne te te kthejn ne shqiperi degjo mua.. po thuaj ik te doktori edhe vizitoje para se ti shfaqet ndonje semundje tjeter.. se kushedi ca ka ajo mi Zemrushe, jan gjera te frikshme kto, nuk behet me hamendje se ktu ka 100 mendje qe flasin edhe kur vje puna asnjera nuk hyn ne pune... thuaj te ike tek doktori fundja ka doktore privat besoj... se denoncon njeri..

    sherim te shpejte shoqes.
    Faleminderit Strano.. per keto keshilla

    Ajo iku ne doktori dhe mori recetat e duhura te ilaceve.. tani po ndiek disa etapa kontrolli mjeksor.. dhe eshte normalizuar shume

    faleminderit per interesimin

    Zemrushja
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anëtarësuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Po na thuaj dhe c'kishte qe ta dime per heres tjeter qe na vjen ndonjera per t'u diagnostikuar.

  16. #36
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga Kuqalashja
    Po na thuaj dhe c'kishte qe ta dime per heres tjeter qe na vjen ndonjera per t'u diagnostikuar.
    Do te marresh degree online-forumore . lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  17. #37
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    kuqalashja e kam thene mi.. infeksion ishte.. por sdo e kesh lexuar

    tani sic e permenda.. eshte ne trajtim te ketij problemi.. ndonese ilacet i ka marre.. po ben disa vizita mjekesore.. per te pare nese eshte zhdukur plotesisht

    Faleminderit per interesimin
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    tem interesante dhe informuse. Problemi me i madh esht kur nuk ke insurenc si tia besh, nuk e di kjo esht nje dilem e tmerrshme qe mos u beft realitet per asnje.
    Kur te vijn dhimbjet dhe ske nga tia mbash thua o zot sdua asgje vetem te jetoj dhe nje dit si njeri normal.

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,599
    Kjo ndodh nga uji i pishem zakonisht ose me mire nga kriprat e ujit.Une e kam pesuar por jo me gjak.Eshte ifension ne veshka por nga qe ka gjak mos ka ndonje gur ne veshka keshtu qe me antibiotik morra atehere .

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
  2. Atropina
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:11
  3. Më mirë një FUND me dhimbje, apo një DHIMBJE pa fund?
    Nga BrianaS në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 02-02-2007, 14:04
  4. Mjekime për dhimbje mesi të poshtëm
    Nga diikush në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 29-11-2005, 18:44
  5. Me dhimbje?...
    Nga kot në forumin Ditari i meditimeve
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 23-05-2004, 01:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •