Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Ulera n stomak

  Frutat q duhet t prdorin pacientt dhe proteinat e tyre

  Ulera n stomak, pse krijohet

  do 24 or krijohen gjasht deri shtat litra lngje n kanalin midis stomakut dhe zorrs nga gjndrat e pshtyms, stomakut, pankreasit, tmthit dhe zorrs s holl. Megjithse njerzit m t shndosh priren t ken oreks m t madh, madhsia e stomakut (dhe jo madhsia e trupit) duket se ndikon ndjenjn e ngopjes gjat dhe pas ngrnies. Helikobakteret jan t afta t ngjiten n qelizat siprfaqsore t membrans mukozore t stomakut t njeriut, n vend q t shplahen tutje nga rrjedha e ushqimit dhe lngjeve. Efektet stimulatore t nikotins sjellin mbiprodhim t acidit t stomakut, duke kultivuar kshtu nj terren pr uler peptike. Inflamacioni i stomakut - gastriti - dhe ulerat peptike jan m t prhapura te alkoolikt. Alkooli i marr me aspirinn ose analgjezik t ngjashm rrit rrezikun pr gjakrrjedhje nga stomaku, veanrisht te njerzit me uler t stomakut. Nj shembull mbi gjendje q kan t bjn me stresin jan rregullimet hormonale, t cilat mund t ojn n probleme me stomakun. Njeriu duhet t flas me mjekun e tij prpara se t nis kurimin me Diclofenac T ratiopharm, nse njeriu ka pasur hemorragji nga stomaku apo nse njeriu ka smundje t tjera t stomakut.

  Ulera tek fmijt
  Disa fmij preken nga t vjella q vrshojn nga goja. Kto lloj t vjellash dalin si predh dhe mund t shkojn deri n nj metr largsi. Kto t vjella shkaktohen nga se muskujt n stomak nuk munden t fusin ushqimin n zorr, pasi goja e stomakut sht m e ngusht nga sa duhet, kshtu q n vend t ksaj fmija e vjell jasht ushqimin. Kjo gjendje njihet ndryshe edhe si pylorusstenos ose pylorusspasm dhe mund t zhduket vet, ndrsa trupi zhvillohet. Kto lloj t vjellash ojn zakonisht n at q fmija nuk shton n pesh sa duhet. Prekin m tepr djemt sesa vajzat dhe kjo zakonisht kur fmija sht nj deri dy muajsh

  Lngjet
  Helikobakteriet jan t afta t ngjiten n qelizat siprfaqsore t membrans mukozore t stomakut t njeriut, n vend q t shplahen tutje nga rrjedha e ushqimit dhe lngjeve. Nga kto pozicione bakteret nisin nj proces malcimi, i cili n formn m t leht jep pezmatim t cips s brendshme t stomakut, n raste m t rnda ulere dhe mbas nj kohe t gjat mund t'i jap shtys tumoreve n stomak. Por procesi dmtues shfaqet vetm n disa t infektuar, jo tek t gjith. Bakteret prmbajn nj lnd q quhet BabA dhe q u mundson atyre ngjitjen pas membrans mukozore. Ky bakter veon disa lnd t veanta sheqerore n siprfaqen e qelizave, t cilat ndryshojn n paraqitje duke u varur nga se cilit grup gjaku i prket individi, A, B, ose 0. Aty nguliten bakteret dhe vjedhin mjetet e jetess nga sheqeri. Ndryshimi q bjn bakteret u jep atyre disa prparsi: prhapen m leht ndrmjet individve me grupe t ndryshme gjaku, kshtu mund t infektojn shum vet dhe n kt mnyr kan mundur t prhapen n t gjith botn. Efekti ngjits ndryshon nga nj lloj baktereje n nj tjetr si dhe me kohn, far mund t shpjegoj simptomat e ndryshme t infeksioneve, prej nga pothuajse asnj reaksion deri tek plag t rnda stomaku. Shpresat jan t arrihet t zhvillohen ilae t reja q pengojn lidhjen dhe ndrpresin procesin e ngjitjes. Nj vaksin e mbshtetur tek lnda BabA sht gjithashtu duke u provuar midis t tjerash nga grupi i Ume's. Ajo mund t strhollohet tashm dhe le t shpresojm se mund t bhet m e efektshme. Sipas specialistve, nikotina, ose ndryshe prdorimi i duhanit i marr n mnyr t rregullt, mund t shkaktoj nj rritje t acideve yndyrore n gjak. Ky efekt, kombinuar me efektin e saj n ritmin e zemrs (rritjen) dhe ngushtimin e enve t gjakut, mund t rris shansin pr smundje t zemrs si dhe ato t qarkullimit; prfshir anginn, presion t lart t gjakut, smundje vaskulare periferale, hemorragji cerebrale e tromboze koronare. Gjithashtu efektet e saj stimulatore sjellin mbiprodhim t acidit t stomakut, duke kultivuar kshtu nj terren pr ulera peptike.

  Keshilla

  1- Mos prdorini ushqimet e ngrira dhe ato me yndyr
  2- Nuk duhet t prdorni ushqime q prmbajn shum sheqer.
  3- Pasdite dhe n dark duhet t hani sa m pak
  4- Kshillohet q n mngjes t konsumoni karbohidrate n mnyr q ushqimi t tretet sa m ngadal dhe ju t mos ndieni uri gjat dits.
  5- Hurmat (arabe), kshillohen pr pacientt me uler, ato jan nj burim i shklqyer i sheqerit, fibrave, karbohidrateve, kaliumit dhe magnezit.
  6- Pacientt duhet t prdorin edhe bajame, t cilat nga ana e tyre jan t pasura n proteina dhe fibra si dhe prmbajn shum pak yndyrna.
  7- Bananet jan nj fryt shum qetsues pr stomakun, pasi ato jan t pasura me kalium, magnez dhe karbohidrate.

  Ulera

  Kafeja, s'duhet prdorur nga pacientt me uler
  Kafeja kshillohet si nj terapi e mir pr nj sr smundjesh, prfshi at t zemrs, por edhe pse mund t duket e uditshme, produktet me kafein jan tepr t kshillueshme. Por, prdorimi i kafes nuk sht e kshillueshme pr grat shtatzna dhe pr t gjith njerzit q kan probleme me ulern n stomak.

  Ushqimet me acide, prkeqsojn ulern
  Ushqimet q prmbajn spec djegs, kafeja dhe pijet coca-cola prkeqsojn jasht mase smundjen e ulers, madje n shum raste kto ushqime provokojn edhe dhimbje stomaku (n rastin e njerzve q s'kan probleme me stomakun). Mjekt shprehen se n ditt e sotme vetm 2 muaj prdorim i rregullt i antibiotikve dhe ulera shrohet.

  Ushqimet me yndyre demtojne stomakun
  Prdorimi i ushqimeve me yndyr nuk sht problematik vetm pr nj sr smundjesh, por ato jan shkak edhe pr dmtimin e stomakut. Fillimisht yndyra dmton muret e brendshme t stomakut, m pas dmi avancohet, deri sa dhimbja e stomakut kthehet n kronike dhe njerzit e kan t vshtir t'i konsumojn ushqimet si m par.

  Prgatiti: Blerina KACA

 2. #2
  *Ne zemer te kam babushi* Maska e *suada*
  Antarsuar
  24-11-2007
  Vendndodhja
  Rruga shishe lagja tap :)
  Postime
  2,359
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Unhappy Tumori i stomakut

  Sipas doktorreve,tumori i stomakut eshte i lidhur edhe me uleren. Dmth, kur 2 here stomaku ben ulcere dhe me pas ben edhe melena mjeket thone qe sintome tumori. Dua te di nese shikohet vetem me sonde qe masa tumorale ka bere matastasi. Di qe duhet marre nje mase tumorale per esaminimin e ketij tesuti.
  Ka ndonje qe din me shume ju lutem???
  Ndryshuar pr her t fundit nga *suada* : 22-02-2008 m 08:43 Arsyeja: gabin ortografik

 3. #3
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  far sht ulcera n stomak, si kurohet ajo

  Nj zgjerim ose varg zgjerimesh, n pjesn pararendse t kanalit ushqyes, n t cilin bluhet ushqimi, sipas ekspertve, kjo sht pamja q ka stomaku gjat keqfunksionimit t tij. do 24 or krijohen gjasht deri shtat litra lngje n kanalin midis stomakut dhe zorrs nga gjndrat e pshtyms, stomaku, pankreasi, tmthi dhe zorra e holl. Megjithse njerzit m t shndosh priren t ken oreks m t madh, madhsia e stomakut (dhe jo madhsia e trupit) duket se ndikon ndjenjn e ngopjes gjat dhe pas ngrnies. Efektet stimulatore t nikotins sjellin mbiprodhim t acidit t stomakut, duke kultivuar kshtu nj terren pr ulcera peptike. Inflamacioni i stomakut - gastriti - dhe ulcerat peptike jan m t prhapura n alkoolikt. Alkooli i marr me aspirinn ose analgjezike t ngjashm rrit rrezikun pr gjakrrjedhje nga stomaku, veanrisht tek njerzit me ulr t stomakut.
  Nj shembull mbi gjendje q kan t bjn me stresin jan rregullimet hormonale, t cilat mund t ojn n probleme me stomakun. Njeriu duhet t flas me mjekun e tij prpara se t nis kurimin me Diclofenac T ratiopharm, nse njeriu ka pasur hemorragji nga stomaku apo nse njeriu ka smundje t tjera t stomakut. Megjithse njerzit m t shndosh priren t ken oreks m t madh, madhsia e stomakut (dhe jo madhsia e trupit) duket se ndikon ndjenjn e ngopjes gjat dhe pas ngrnies.
  Tetraciklina
  Ilaet e ksaj familjeje kan gjetur prdorim n trajtimin e artritit reumatik. Kto ilae njihen prej kohsh pr aftsin e tyre pr t luftuar infeksionet. Tetraciklina nuk ka shum efekte ansore dhe merret leht. Disa studime t ndrmarra n kafsh dhe n njerz tregojn se tetraciklina ka aftsin q t zvogloj numrin e disa qelizave t caktuara t sistemit imunitar si dhe kimikatet q shkatrrojn lndn ndrtuese t kyeve (kartilageve). Doksiciklin (doxycycline) dhe minociklin (minocycline) jan lloje ilaesh t familjes s tetraciklins q jan prdorur pr t luftuar infeksionet e lkurs s fytyrs (akne) kto ilae tani po studiohen n trajtimin e osteoarthritis dhe artritit reumatik.

  Tabela

  far duhet prdorur
  1-Tetraciklina
  2-Doksiciklina
  3-Miniciklin
  far s’duhet prdorur
  1-Alkooli
  2-Aspirinat
  3-Uj shum i ftohur, (dmton muret e stomakut)
  4-Limona dhe lngje t tjera acidik

  Stomaku te foshnjat, shenjat problematike

  Disa fmij preken nga t vjella q vrshojn nga goja. Kto lloj t vjellash dalin si predh dhe mund t shkojn deri n nj metr largsi. Kto t vjella shkaktohen nga se muskujt n stomak nuk munden t fusin ushqimin n zorr, pasi goja e stomakut sht m e ngusht nga sa duhet, kshtu q n vend t ksaj fmija e vjell jasht ushqimin. Kjo gjendje njihet ndryshe edhe si pylorusstenos ose pylorusspasm dhe mund t zhduket vet, ndrsa trupi zhvillohet. Sipas specialistve, 4-muajshe sht mosha n t ciln jo rrallher jan shfaqur tek foshnjat shenjat e para t smundjes kronike t stomakut. N kt rast smundja shoqrohet me t vjella t vazhdueshme. Ndrkoh q mosha 34-vjeare sht mosha mesatare e t prekurve nga smundja kronike e stomakut, sipas specialistve, zakonisht ata e kan t trashguar kt smundje dhe n pjesn m t madhe t rasteve u zgjat deri n fund t jets.

  Mbipesha vonon ndjenjn e ngopjes n stomak

  Faktort q kontrollojn vllimin e stomakut, pavarsisht nga madhsia e trupit, jan mjete t fuqishme pr t luftuar mbipeshn. Shkenctart amerikan zbuluan q mbipesha tek t rriturit e vonon ndjenjn e ngopjes gjat vakteve t ngrnies tej kohs q vrehet tek ato me pesh normale. Sipas revists shkencore “Gastroenterology”, ato me stomak bosh dhe me madhsi m t madhe kishin m shum nevoj pr kalori q t ndjeheshin t ngopur. Tre medikamente jan karakteristike pr trajtimin e smundjeve n stomak. T tria ato vin nga familja e treteaciklins, pra bhet fjal pr variante t ndryshme t ktij antibiotiku. Ndrkoh q 70 pr qind e pacientve t cilt e kan kapur smundjen q n fazat e para dhe kan krkuar ndihmn e specialistve, kan arritur q t “shptojn” nga dhimbjet dhe shqetsimet e tjera t stomakut.

  Modifikuesit biologjik, metoda m e re e mjekimit

  Modifikuesit biologjik, metoda m e re e mjekimit. Modifikuesit kundraprgjigjs biologjik, njihen ndryshe si "agjentet biologjike". Kjo kategori e re ilaesh vepron n qeliza t caktuara t sistemit imunitar, t cilat jan prgjegjse pr shkatrrimin e kyeve. N kt mnyr kto ilae t reja nuk kan efektet ansore q kan ilaet tradicionale t prdorura deri tani. Nga mnyra se si veprojn mbi sistemin imunitar kto ilae i quajn ndryshe edhe "bomba inteligjente". Prdorimi i ktyre ilaeve po shkakton eufori n fushn e trajtimit t artritit reumatik jo vetm se po ka rezultate shum t mira, por edhe sepse sht nj metod krejtsisht e re mjekimi. Heliobakterete jan t afta t ngjiten n qelizat siprfaqsore t membrans mukozore t stomakut t njeriut, n vend q t shplahen tutje nga rrjedha e ushqimit dhe lngjeve.

  far sht ulera n stomak

  Ulcera sht nj lloj plage” e lokalizuar n stomak (ulcera gastrike) ose n duoden (fillimi i zorrs s trash). Kto dy lloj ulcerash karakterizohen nga prekja e faqes s stomakut dhe t duodenit. Kjo “grop” fillestare, m pas zgjerohet nga inflamacioni i cili shpesh sht i dhimbshm. N formn klasike (30% e rasteve) pikasim nj dhimbje q i ngjan djegies n bark, e cila e rrezaton kt dhimbje edhe anash apo n kurriz. Dhimbja ka ritmin e vakteve t ngrnies dhe shfaqet nj erek ore pas ngrnies. Pra, pacienti vuan pas do ngrnie dhe dhimbja zgjat 2-3 jav dhe m pas zhduket pas disa javsh apo muajsh. Por ajo mund t shfaqet n mnyr ciklike (pranver, vjesht) ose sipas rrethanave t veanta (stres psikologjik, marrje ilaesh, etj). Fatkeqsisht n mbi 50% t rasteve, diagnostikimi mund t jet e vshtir, pasi nuk ndeshim as referencn sipas ciklit e periodicitetit, as dhimbjen tipike.

  Tirana Observer
  "Carpe Diem"

 4. #4
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Frutat jan ato q duhet t prdorin t gjith pacientt dhe proteinat e tyre

  Speci djegs, kafeja, coca-cola prkeqsojn smundjen e ulers
  do 24 or krijohen gjasht deri shtat litra lngje n kanalin midis stomakut dhe zorrs nga gjendrat e pshtyms, stomakut, pankreasit, tmthit dhe zorrs s holl. Megjithse njerzit m t shndosh priren t ken oreks m t madh, madhsia e stomakut (dhe jo madhsia e trupit) duket se ndikon ndjenjn e ngopjes gjat dhe pas ngrnies.
  Helikobakteret jan t afta t ngjiten n qelizat siprfaqsore t membrans mukozore t stomakut t njeriut, n vend q t shplahen tutje nga rrjedha e ushqimit dhe lngjeve. Efektet stimulatore t nikotins sjellin mbiprodhim t acidit t stomakut, duke kultivuar kshtu nj terren pr uler peptike. Inflamacioni i stomakut, gastriti dhe ulerat peptike jan m t prhapura te alkoolikt.  Alkooli i marr me aspirinn ose analgjezik t ngjashm rrit rrezikun pr gjakrrjedhje nga stomaku, veanrisht te njerzit me uler t stomakut. Nj shembull mbi gjendje q kan t bjn me stresin jan rregullimet hormonale, t cilat mund t ojn n probleme me stomakun. Njeriu duhet t flas me mjekun e tij prpara se t nis kurimin me Diclofenac T ratiopharm, nse njeriu ka pasur hemoragji nga stomaku apo nse njeriu ka smundje t tjera t stomakut.

  Ulera tek fmijt
  Disa fmij preken nga t vjella q vrshojn nga goja. Kto lloj t vjellash dalin si predh dhe mund t shkojn deri n nj metr largsi. Kto t vjella shkaktohen sepse muskujt n stomak nuk munden t fusin ushqimin n zorr, pasi goja e stomakut sht m e ngusht nga sa duhet, kshtu q n vend t ksaj fmija e vjell jasht ushqimin.

  Kjo gjendje njihet ndryshe edhe si pylorusstenos ose pylorusspasm dhe mund t zhduket vet, ndrsa trupi zhvillohet. Kto lloj t vjellash ojn zakonisht n at q fmija nuk shton n pesh sa duhet. Prekin m tepr djemt sesa vajzat dhe kjo zakonisht kur fmija sht nj deri dy muajsh.

  Lngjet
  Helikobakteriet jan t afta t ngjiten n qelizat siprfaqsore t membrans mukozore t stomakut t njeriut, n vend q t shplahen tutje nga rrjedha e ushqimit dhe lngjeve. Nga kto pozicione bakteret nisin nj proces malcimi, i cili n formn m t leht jep pezmatim t cips s brendshme t stomakut, n raste m t rnda ulere dhe mbas nj kohe t gjat mund t'i jap shtys tumoreve n stomak.

  Por procesi dmtues shfaqet vetm n disa t infektuar, jo tek t gjith. Bakteret prmbajn nj lnd q quhet BabA dhe q u mundson atyre ngjitjen pas membrans mukozore. Ky bakter veon disa lnd t veanta sheqerore n siprfaqen e qelizave, t cilat ndryshojn n paraqitje duke u varur nga se cilit grup gjaku i prket individi, A, B, ose 0. Aty nguliten bakteret dhe vjedhin mjetet e jetess nga sheqeri.

  Ndryshimi q bjn bakteret u jep atyre disa prparsi: prhapen m leht ndrmjet individve me grupe t ndryshme gjaku, kshtu mund t infektojn shum vet dhe n kt mnyr kan mundur t prhapen n t gjith botn. Efekti ngjits ndryshon nga nj lloj baktereje n nj tjetr si dhe me kohn, far mund t shpjegoj simptomat e ndryshme t infeksioneve, prej nga pothuajse asnj reaksion deri tek plag t rnda stomaku.

  Mjekimet
  Shpresat jan t arrihet t zhvillohen ilae t reja q pengojn lidhjen dhe ndrpresin procesin e ngjitjes.Nj vaksin e mbshtetur tek lnda BabA sht gjithashtu duke u provuar midis t tjerash nga grupi i Umea's. Ajo mund t strhollohet tashm dhe le t shpresojm se mund t bhet m e efektshme. Sipas specialistve, nikotina, ose ndryshe prdorimi i duhanit i marr n mnyr t rregullt, mund t shkaktoj nj rritje t acideve yndyrore n gjak.

  Ky efekt, kombinuar me efektin e saj n ritmin e zemrs (rritjen) dhe ngushtimin e enve t gjakut, mund t rris shansin pr smundje t zemrs si dhe ato t qarkullimit; prfshir anginn, presion t lart t gjakut, smundje vaskulare periferale, hemorragji cerebrale e tromboze koronare. Gjithashtu efektet e saj stimulatore sjellin mbiprodhim t acidit t stomakut, duke kultivuar kshtu nj terren pr ulera peptike.

  Ulera
  Kafeja s'duhet prdorur nga pacientt me uler. Kafeja kshillohet si nj terapi e mir pr nj sr smundjesh, prfshi at t zemrs, por edhe pse mund t duket e uditshme, produktet me kafein jan tepr t kshillueshme. Por, prdorimi i kafes nuk sht i kshillueshm pr grat shtatzna dhe pr t gjith njerzit q kan probleme me ulern n stomak.

  Ushqimet me acide
  Ushqimet q prmbajn spec djegs, kafeja dhe pijet coca-cola prkeqsojn jasht mase smundjen e ulers, madje n shum raste kto ushqime provokojn edhe dhimbje stomaku (n rastin e njerzve q s'kan probleme me stomakun). Shum medikamente jan n prdorim pr kontrollin e nivelit t acidit n stomak, mjekt shprehen se n ditt e sotme vetm 2 muaj prdorim i rregullt i antibiotikve dhe ulera shrohet.

  Yndyra
  Prdorimi i ushqimeve me yndyr nuk sht problematik vetm pr nj sr smundjesh, por ato jan shkak edhe pr dmtimin e stomakut. Fillimisht yndyra dmton muret e brendshme t stomakut, m pas dmi avancohet, deri sa dhimbja e stomakut kthehet n kronike dhe njerzit e kan t vshtir t'i konsumojn ushqimet si m par.

  far ushqimesh duhet t prdorni pr t pasur m pak dhimbje stomaku
  1- Mos prdorini ushqimet e ngrira dhe ato me yndyr
  2- Nuk duhet t prdorni ushqime q prmbajn shum sheqer.
  3- Pasdite dhe n dark duhet t hani sa m pak.

  4- Kshillohet q n mngjes t konsumoni karbohidrate n mnyr q ushqimi t tretet sa m ngadal dhe ju t mos ndieni uri gjat dits.
  5- Hurmat (arabe) kshillohen pr pacientt me uler, ato jan nj burim i shklqyer i sheqerit, fibrave, karbohidrateve, kaliumit dhe magnezit.
  6- Pacientt duhet t prdorin edhe bajame, t cilat nga ana e tyre jan t pasura n proteina dhe fibra si dhe prmbajn shum pak yndyrna.
  6- Bananet jan nj fryt shum qetsues pr stomakun, pasi ato jan t pasura me kalium, magnez dhe karbohidrate.
  Lngje krijohen do 24 or n kanalin midis stomakut dhe zorrs nga gjendrat e pshtyms, stomakut, pankreasit, tmthit dhe zorrs s holl. Megjithse njerzit m t shndosh priren t ken oreks m t madh, madhsia e stomakut (dhe jo madhsia e trupit) duket se ndikon ndjenjn e ngopjes gjat dhe pas ngrnies

  Vaksinat
  Nj vaksin e mbshtetur tek lnda BabA sht gjithashtu duke u provuar midis t tjerash nga grupi i Umea's. Ajo mund t strhollohet tashm dhe le t shpresojm se mund t bhet m e efektshme. Sipas specialistve, nikotina, ose ndryshe prdorimi i duhanit i marr n mnyr t rregullt, mund t shkaktoj nj rritje t acideve yndyrore n gjak

  Kafeja
  Kafeja, s'duhet prdorur nga pacientt me uler. Kafeja kshillohet si nj terapi e mir pr nj sr smundjesh, prfshi at t zemrs, por edhe pse mund t duket e uditshme, produktet me kafein jan tepr t kshillueshme. Por, prdorimi i kafes nuk sht i kshillueshm pr grat shtatzna dhe pr t gjith njerzit q kan probleme me ulern n stomak

  Fmijt
  Disa fmij preken nga t vjella q vrshojn nga goja. Kto lloj t vjellash dalin si predh dhe mund t shkojn deri n nj metr largsi. Kto t vjella shkaktohen ngaq muskujt n stomak nuk munden t fusin ushqimin n zorr, pasi goja e stomakut sht m e ngusht nga sa duhet, kshtu q n vend t ksaj fmija e vjell jasht ushqimin. Kjo gjendje njihet si pylorusstenos dhe mund t zhduket vet, ndrsa trupi zhvillohet.

  Teksti Munduar nga "Koha Jone"
  "Carpe Diem"

 5. #5
  *Ne zemer te kam babushi* Maska e *suada*
  Antarsuar
  24-11-2007
  Vendndodhja
  Rruga shishe lagja tap :)
  Postime
  2,359
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Tumori ne stomak

  Ndoshta nuk u shpjegova mire. Tumori ne stomak. Eshte e mundshme qe pasi stomaku ben 2 here ulcera edhe me pas te dhemb edhe melena e stomakut, eshte e mundur qe pastaj te jete tumor? Kemi nje rast keshtu qe mjeket kane thene qe eshte i mundur tumor pas ketyre sintomave. Kam nevoje per nje prgj.Me sonde shikohet tumori nqs eshte malinj apo beninj?

 6. #6
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Trajtimi i Ulers mund t parandaloj disa forma t kancerit..

  Mjekja gastrohepatologe, Edlira Elezaj, shprehet se smundja e ulers sht plotsisht e kontrollueshme

  Mjekja gastrohepatologe, Edlira Elezaj, shprehet se smundja e ulers sht plotsisht e kontrollueshme
  Trajtimi i Ulers mund t parandaloj disa forma t kancerit
  Ulera, e cila haset m shpesh n moshn e tret, sht nj grryerje (propeze) n mukozn e aparatit trets. Pikrisht kjo grryerje n mukozn e tubit trets vjen si pasoj e prishjes s ekuilibrit midis lngut acid dhe stomakut dhe faktorve t mbrojtjes, s mukozs, kundrejt ktij acidi. rregullimi i ktij mekanizmi mbrojts mund t jet shkaku kryesor i shumics prej ulerave q formohen n stomak. Gjithsesi shkaku kryesor i smundjes uleroze mbetet akoma i panjohur n shum raste. Koh m par, mendohej se smundja lidhej me mnyrn e ushqyerjes dhe llojin e ushqimeve, apo mnyrn e jetess. Nga t gjith faktort lidhur me mnyrn e jetess, vetem duhanpirja sht provuar si faktor q ndikon n zhvillimin e smundjes uleroze. Faktor t tjer jan edhe stresi, alkooli, por nuk prjashtohet rasti i trashgimis s ksaj smundjeje n familje, shtojn specialistt e mjeksis.
  Mjekja gastrohepatologe, Edlira Elezaj, n nj intervist pr ATSH-n, shprehet se smundja e ulers sht plotsisht e kontrollueshme, n rast se tregohet kujdesi i duhur n trajtimin e saj.

  - far sht dhe si shkaktohet smundja e gastritit dhe ulers s stomakut?
  Ndr rregullimet m t shpeshta t stomakut mund t prmendim smundjen e ulers dhe at t gastritit. Q t dyja kto smundje prekin n mas pacient t shumt dhe kt e tregon numri i t smurve q ka ardhur n rritje me kalimin e viteve. Kto smundje ndikojn n prishjen e balancave t stomakut dhe n shfaqjen e problemeve fillimisht n muret e stomakut. Kshtu, smundja e ulers sht nj ndr problemet m t shpeshta q shfaqen n stomak. Ekzistojn dy lloje ulerash, ajo gastrike q prek stomakun dhe duodenale, q prek fundin e stomakut dhe fillimin e zorrs. Shfaqja e ksaj smundje shoqrohet me dmtimin e mureve t stomakut, n t ciln krijohet nj shtres e dmshme mukoze me diametr rreth 5 milimetr. Kjo ndodh si pasoj e prishjes s balancs s faktorve mbrojts t stomakut dhe faktorve agresiv dmtues t mukozs s krijuar n stomak n formn e nj gropze, e cila vjen duke u thelluar gjithnj e m shum. N kt mnyr n nj pjes t stomakut krijohen lnd t shumta acidike, t cilat vshtirsojn procesin e tretjes s ushqimit n mnyrn e duhur. Shqetsuese mbetet fakti q pacientt vijn me vones pr t'u trajtuar ka e lejon smundjen q t avancoj m shum. Ndrkoh q, m t shpeshta jan llojet e ulers s zorrs, me rreth pes her m shum se sa ajo tjetra. Gjithashtu n vendin ton si n shum shtete t bots prevalenca e prhapjes s smundjes sht e lart, kjo pasi smundje krkon koh q t rregullohet dhe t eliminohet plotsisht, megjithat mund t them se n shum raste ajo mund t riprsritet ka e bn dhe m t vshtir trajtimin e saj q n fazat e para t shfaqjes s smundjes. Ndrsa pr gastritin e stomakut koha e dhimbjes sht e ndryshme. Kjo pasi dhe intensiteti i dhimbjes sht i ndryshm dhe paraqitet n formn e djegies s stomakut, deri n ato q shkojn me karakter shtrngues.

  - Cilat jan simptomat q e shoqrojn kt smundje dhe shfaqjen e tyre?
  Karakteristik e ktyre dy smundjeve sht dhimbja q krijohet n stomak dhe prreth mureve. Pothuajse t gjith pacientt q preken nga dhimbjet e stomakut e kan t pranishme n form t dukshme kt simptom q n fazat e para t smundjes. Ndrkoh q ka dhe raste kur smundja mund t mos shoqrohet fare me simptoma, ka e bn m t vshtir trajtimin e saj pasi ajo del n pah vetm n rastet kur sht e forms m t rnd. N pjesn m t madhe t rasteve ndodh q dhimbja t filloj direkt, pasi ka prfunduar s ngrni pacienti, si dhe n raste t tjera tre apo katr or pas mbarimit t ushqimit. Ndrsa, ulera e formuar n stomak e ka m t shkurtr kohn e shfaqjes s dhimbjes. Shqetsim tjetr q ndjejn t smurt sht dhe zgjimi i shpesht gjat orve t nats nga krizat e forta t dhimbjes q mund t ken. Ndrkoh q nj tjetr karakteristik e shfaqjes s ulers apo t gastritit sht dhe ajo e ndjesis s t vjellurit, ka sht m e pranishme sidomos tek femrat. Nga ana tjetr, pacientt q vuajn nga kjo smundje kan probleme t shumta dhe me mnyrn e t ngrnit si dhe me ushqimet q prdorin. T smurt mund t ken djegie t mureve t stomakut, e cila shoqrohet me rikthim t lngjeve acidike t krijuara nga tretja e ushqimit drejt gojs. Ndrkoh, q shpesh her t smurt manifestojn dhe nj shenj tjetr, si sht gjakrrjedhja n fee, e cila mund t ndikoj n shfaqjen e formave anemike, q ndodhin si pasoj e mungess s hekurit n t.

  Faktort q ndikojn n shfaqjen e ulers dhe t gastritit
  Ka shum faktor q ojn n shfaqjen si t ulers ashtu edhe t gastritit. Ndrkoh q m karakteristikat jan ato t prdorimit t ilaeve n sasi shum t larta. Kshtu mund t them, q t gjith pacientt q prdorin n sasi t larta ilae pa kriter dhe pa rekomandim t mjekut jan m t predispozuar q t preken nga kto smundje. Tre jan cilsuar si m problematikt. E para, ka t bj me sasin e lart t medikamenteve q prdorin pacientt. Prdorimi i lart i tyre kthehet n nj faktor risku pr shfaqjen e ksaj smundjeje. Ndaj sht e kshillueshme q pacientt t bjn shum kujdes kur prdorin anti-inflamatort apo medikamentet anti-remautizmal. Ktu nj rol tepr negativ luan dhe prdorimi i aspirins. Ndrkoh q, dhe infeksionet e ndryshme bakteriale mund t bhen shkak pr shfaqjen e ksaj smundjeje. N baz t t dhnave mjeksore t realizuara n vende t ndryshme t bots thuhet se nj e gjashta e personave q vuajn nga kjo smundje preket n mas dhe nga ulera. Nga prdorimi i antibiotikve pr kurimin e ktij infeksioni vihet re q prsritja e ulers pas kurimit sht shum e vogl, duke treguar nj rnie nga 5 deri n 20 prqind t rasteve n vit. N kto raste prsritja e smundjes ka t bj me marrjen e anti-inflamatorve ose mund t ndodh srish ri-infektimi i ktij bakteri. Ndrkoh q faktori i tret sht prdorimi i lart i anti-inflamatorve, i cili renditet si faktori riskues deri n 20 prqind t rasteve n gastrit dhe 5 prqind n ato duodenale. Marrja e ktyre ilaeve n sasi t larta mund t oj dhe n shfaqjen e problemeve t tjera serioze, q mund t arrijn deri n dmtime serioze si jan ato t formave t rnda, hemoragjit.

  - Cilat jan kategorit m t prekura nga kto smundje?
  Kjo sht nj smundje q prek n mas t madhe meshkujt. Ndrsa gastriti sht karakteristike pr t gjitha moshat, prek dhe femrat, pra nuk ka diferencim. Kjo sht vn re dhe n numrin e lart t vizitave q jan br pran qendrave shndetsore. Raporti n kt rast sht 1.3 me 1 n favor t meshkujve. Por, kjo nuk e prjashton dhe rastin e prekjes s femrave nga kto smundje, t cilat t lna t pakuruara mund t prbjn nj shqetsim serioz pr shndetin. Ndrkoh q zhvillimi i smundjes merr prmasa t ndryshme kur shfaqet n duoden ose n gastrit. Ulera e duodenit prek m shum pacientt e moshave 30 deri n 55 vje, ndrsa ulera e gastritit prek n mas moshat nga 55 deri n 70 vje.
  Duhet theksuar se, kurimi i smundjes ndryshon sa nga njra kategori n tjetrn. Problematike gjendja paraqitet tek moshat e treta, t cilat e kan m t vshtir kurimin e ksaj smundjeje n kohn e duhur. N kt rast mund t them q edhe faktort e tjer si imuniteti i dobt trupor, q gzon kjo kategori, e bn m t vshtir trajtimin e tyre, ndaj duhen marr masa q n fazat e para t smundjes pr t shmangur t gjitha simptomat negative.

  - far trajtimesh duhet t ndjek i smuri nga ulera e duodenit dhe ulera e gastritit?
  Edhe mnyra pr trajtimin e ksaj smundjeje mund t klasifikohen n tre kategori t ndryshme. E para, gj q duhet t ken kujdes pacientt sht mnyra me t ciln ushqehen, duhet t bjn kujdes ndaj ushqimeve, t cilat krijojn aciditete t larta apo q acarojn stomakun, duke mos u tretur. Ndrkoh q, n rastet kur ka avancuar smundja prdoren edhe preparatet e ndryshme me medikamente. N kt rast recetat duhen prdorur sipas kshills s mjekut. Pacientt nuk duhet t shkojn n farmaci pr t bler qetsues kur kan dhimbje, por duhet t'i drejtohen mjekut dhe t prcaktojn shkalln e smundjes s tyre. E para, kategori medikamentesh q prdoret jan preparatet anti sekretare (acide). N kt grup futen ilaet si amepsozoli me 20 miligram, lansoprazoli 30 mg, pantoprazoli 40 mg, i cili frenon deri n 90 pr qind n 24 or sekretimin e acidit q shkatrron muret e stomakut. Kto preparate prdoren tre her n dit gjithmon para ushqimit. Ato rekomandohen nga mjeku n varsi t ecuris s smundjes. Kohzgjatja e prdorimit t ktyre medikamenteve sht 4 deri n 8 jav. Preparatet t tilla duhen prdorur me kujdes dhe jo pr nj koh t gjat prapa dhimbjes, pasi mund t shoqrohen me efekte t tjera ansore. rregullime, t cilat shfaqen n mos thithjen e vitaminave t duhura nga organizmi apo hekurit B12 e tjera. Grupi i dyt i ilaeve prbhet nga anti receptort, si jan Ranitidina 150 mg, Mizatidini 300 mg, Frametidini 40 mg, Cimetidini 200 mg. Kjo e fundit prdoret m pak pr shkak t efekteve ansore q l n zhvillimin e metabolizmit. Preparatet mbrojtse t mukozs. Ato kan efekte direkte antibakterial, i cili ndihmon n zhdukjen e bakterit t krijuar dhe q sjell probleme n zhvillimin e organizmit. Ndrkoh q nj tjetr terapi sht ajo e zhdukjes s acidit H-pylar, sot pr sot kjo ngelet si terapia m efikase n shrimin e ksaj smundjeje. Ktu kshillohen q t prdoren dy antibiotikt t shoqruar me uj dhe luajn rol frenues t pomps sodike: antioksidikt si claritromicina, amoxicilina, ose metronidozoli. Mund t themi q me kto kura mund t arrihet t shrohet smundja.

  - Nse nuk kurohen n kohn e duhur kto smundje far problemesh t tjera mund t sjellin?
  Jan t shumta komplikacionet q shfaqen nga mostrajtimi n kohn e duhur t ksaj smundjeje. Kshtu, do t kshilloja t gjitha moshat q t bjn shum kujdes n kapjen e smundjes q n fazat e saj fillestare n mnyr q t shmangen n kohn e duhur dhe pasojat negative q ajo mund t lr n shndet. Nj ndr kto sht dhe ajo q njihet ndryshe si hemoragjia uleroze, e cila shoqrohet dhe me gjakrrjedhje apo me daljen jasht t pacientit n forma t uditshme. Ndrkoh q humbja e gjakut n sasi t larta mund t bhet shkak dhe pr shfaqjen e nj anemie, e cila vjen si pasoj e mungess hekurit. Nj tjetr komplikacion sht dhe arja e peritonit. Ajo karakterizohet me dhimbje t forta t barkut. Pr t tilla raste krkohet q t bhet n mnyr t menjhershme ndrhyrja kirurgjikale, n mnyr q t ndalohet prhapja e mtejshme e infeksionit. Gjithashtu nj tjetr komplikacion sht dhe shfaqja e nj ulere gastrike, e cila mund t kaloj deri n forma kanceroze.

  - Po faktort e jashtm q ndikojn n shfaqjen e ksaj smundje cilat jan?
  N kt rast do t thoja se dhe ndodhja n nj gjendje acaruese apo stresi mund t bhet shkak pr shfaqjen e ksaj smundjeje si t gastritit ashtu edhe t ulers. Ndrkoh q faktor t tjer q ndikojn n shenjat negative jan dhe prdorimi n sasi t larta t duhanit apo t alkoolit. Nj ndr kshillat kryesore q japin mjekt n parandalimin e shfaqjes s smundjes s ulers, sht ndalimi i konsumimit t duhanit apo i pijeve alkoolike. N baz t statistikave shndetsore ka rezultuar se kta jan dhe dy faktort m t rrezikshm q ojn n shfaqjen e llojeve t ndryshme t ulers. Madje ato bhen dhe shkaku tjetr madhor q ojn n shfaqjen e smundjes edhe pasi ajo sht trajtuar nj her m par. Gjithashtu do thoja se smundja mund t marr prmasa t avancuara nse nuk ndrpritet n kohn e duhur marrja e ilaeve n sasi t larta, si dhe t bhet ndrprerja e prdorimit t alkoolit apo duhanit edhe pr kto n sasi t larta. Gjithashtu edhe stresi luan nj rol t madh n shfaqjen e ksaj smundjeje. Edhe stresi, si dihet ndikon n shfaqjen e ulers sidomos ai q shkaktohet nga emocionet e forta. Kjo shkakton nj skuqje t dukshme t mukozs gastrike, e cila mund t shkaktoj dmtime t ndryshme dhe shpesh hemorragji. N kt rast mund t them se pacienti n t tilla raste shoqrohet nga lkundje t forta t emocionit. Kjo mund t ndikoj dhe n shfaqjen e rrezikut n ndjekjen e trajtimeve mjeksore, t cilat bhen dhe m t vshtira.

  - N raport me ushqimin cili sht kujdesi q duhet treguar?
  Mnyra se si ushqehemi ndikon n pjesn m t madhe t rasteve n shfaqjen e ksaj smundje. Mbingarkimi i stomakut me ushqime t vshtira pr t'u tretur bhet dhe shkak pr lindjen e ulerave. Kshtu pr t parandaluar ulern kshillohet q t ndiqet nj diet e ekuilibruar me fruta-perime dhe sa m pak proteina. Ajo far duhet t ken pacientt kujdes gjat konsumimit t prditshm sht shmangia e ushqimeve, t cilat kan prmbajte t lart yndyrash, q e vshtirsojn punn e stomakut n tretjen e tyre.
  Ndrkoh q, nj element tjetr i rrezikshm sht dhe prania e lart e krips n ushqime. Kjo on n shfaqjen e komplikacioneve t shumta. Po kshtu mjekt kshillojn q pacientt t eliminojn ushqimet djegse dhe shum pikante. Ato ndikojn n lodhjen e shpejt t stomakut dhe n shfaqjen e bakterit, i cili mund t bhet shkak pr fillimin e dhimbjeve t para t smundjes.
  Edhe pijet me prmbajtje t lart gazi nuk duhen prdorur. Shpesh her pacientt e neglizhojn mnyrn e t ushqyerit, duke konsumuar ushqime t vshtira pr tretje nga stomaku. Pikrisht ktu duhet filluar lufta pr trajtimin e shmangien e ksaj smundjeje n koh. Dietat prcaktohen nga vet mjeku dhe kshillohen q t ndiqen n mnyr t rrept. Gjithashtu duhen eliminuar dhe frutat me fara. Kur kshillohet kirurgjia. Pr t gjitha rastet kur prdorimi i ilaeve nuk jep rezultatet e duhura, ather sht e nevojshme q t ndrhyhet me zhvillimin e operacioneve. Kjo duhet br gjithmon n ato raste kur gjendja e pacientit sht shum e rnduar ndodh, ather do jet e vshtir pr t'u kuruar plotsisht. Kujdes duhet treguar dhe ndaj riprsritjes s ulers.

  "Jeta"
  "Carpe Diem"

 7. #7
  *Ne zemer te kam babushi* Maska e *suada*
  Antarsuar
  24-11-2007
  Vendndodhja
  Rruga shishe lagja tap :)
  Postime
  2,359
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Faleminderit per kete informacion, por per fat te keq e kapem vone. Kjo ulcer tani eshte ...nuk eshte me ulcer por tumor me permasa jo te vogla por me fibroma me permasa shume te medhaja. Ne kete rast kam degjuar qe mund te asportohet i tere stomaku (gastrektomia totale). Kam degjuar qe shume njerez kane jetuar pa problem edhe pa stomak.

  Unaza sipas gishtit,dashura sipas shpirtit.

 8. #8
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Kshillat dhe simptomat e para t smundjes. Si duhet kuruar ajo?


  far sht kanceri i stomakut, si ta kuptoni?  Kanceri n stomak ndodh kur qelizat n nj pjes trupi fillojn t mos funksionojn mir. Ka shum lloje kanceri dhe zhvillimi i tyre do t vij vetm si pasoj e rritjes jasht kontrollit t qelizave jo normale. Lloje t ndryshme kanceri sillen n mnyr t ndryshme. Kanceri n mushkri, n gjoks, n vagin dhe kanceri n stomak jan smundje shum t ndryshme. Smundja rritet me ritme t ndryshme dhe i kundrprgjigjet n mnyra t ndryshme mjekimit. Njerzit me kancer kan nevoj pr nj mjekim q i nevojitet llojit t kancerit n stomak q ata kan. Nse nj person mjekohet pr nj lloj tjetr kanceri n stomak, ather smundja ekzistuese do t zhvillohet duke u rrezikuar edhe jetn. Kanceri i stomakut quhet ndryshe edhe kanceri gastrik dhe fillesn e tij e ka pikrisht aty, n stomak. Stomaku sht i ndar n 5 shtresa t ndryshme. Kanceri mund t zhvillohet n secilin prej ktyre seksioneve. Duke filluar nga shtresa m e jashtme, numrohen 5 shtresa dhe shtresa m e brendshme quhet mukoz. Acidi i stomakut dhe lngu trets jan t prbra nga shtresa e mukozs. Shtresa tjetr quhet submukoza dhe sht e rrethuar nga muskulatur, nj shtres muskujsh q lviz dhe przien stomakun. Dy shtresat e tjera jan subseroza dhe seroza q jan dhe pjesa mbyllse ose mbshtjellse e stomakut. Shtresa m e jashtme e stomakut sht seroza. Pjesa m e madhe e kancerit n stomak fillon b mukoz. Kanceri mund t zhvillohet edhe m thell pr shkak se infekton edhe shtresat e tjera. Sa m i thell t bhet dmtimi aq m e vshtir sht t kurohet kjo smundje. Kanceri n stomak mund t zhvillohet me ngadal n shum vjet. Ai nuk shfaqet n mnyr t papritur. Pasi kanceri zhvillohet ka shum ndryshime q ndodhin n pjesn e brendshme t tij. Ndryshimet e fillimit nuk sjellin shum simptoma ndaj dhe n pjesn m t madhe t rasteve jan t pakuptuara.
  far sht qeliza e kancerit
  Ka qindra lloje qelizash po kshtu edhe qindra lloje kanceri pak nga t cilat mund t kurohen n t njjtn mnyr. Jeta e do qelize sht planifikuar t veproj nprmjet instruksioneve t kodifikuara, t quajtura gjene t cilat mbahen n brthamn e tij. Kto u tregojn atyre si t veprojn, kur t ndahen, kur t riprodhojn dhe kur t vdesin. Kur udhzimet lidhur me shumfishimin apo vdekjen e qelizave jan t gabuara qeliza mund t filloje t ndahet n mnyr t pakontrolluar dhe nuk vdes n kohen e duhur. N kt mnyr kanceri nuk ndjek udhzimet e duhura q bjn ndarjen e drejt t qelizave. Sa her q qelizat ndahen udhzimi i keq riprodhohet dhe n kt mnyr vazhdon shumfishimi i pakontrolluar i qelizave. Kto qeliza shumfishohen shum shpejt, mblidhen n t njjtin vend dhe formojn at q n quajm tumor. Kanceri dmton shndetin n rrug dhe forma t ndryshme. Tumori i kancerit mund t przihet me organet pran tij ose me tuba q mbajn kimikate t ndryshme q shkaktojn dhimbje apo simptoma t tjera. Pr shembull nj tumor n tru mund prek pjes trurit duke shkaktuar bllokim t trurit, verbim, kriza ose probleme t tjera.

  Kshilla

  1- Prdorni sa m shum fruta dhe perime. Nj diet e pasur me futa dhe perime t freskta, sidomos ato t pasura m shum vitamin C, kan rezultuar se kan nj ndikim t madh n mbrojtjen kundrejt kancerit n stomak.
  2- Evitoni nitratin dhe potasiumin. Kta prbrs nitrogjen njihen se jan shum t dmshm dhe japin m shum mundsi zhvillimit t kancerit t stomakut. Gjenden m s shumti n mish, sallam, salie.
  3- Limitoni duhanin, ushqimet q prmbajn djegs si dhe q jan shum t kripsuara. N vendet q tymoset shum dhe q preferojn ushqimet m shum krip sht vrtetuar se kan nj nivel m t lart t prekurve nga kjo smundje.
  4- Limitoni konsumimin e alkoolit. Alkooli mund t shkaktoj ndryshime n qelizat dhe mund t oj drejt kancerit.
  5- Limitoni mishin e kuq. Konsumimi i sasive t mdha t mishit t kuq, sidomos nse sht i skuqur, rrit mundsin pr zhvillimin e kancerit t stomakut.
  6- Vizitohuni tek mjeku nse keni simptoma t ulcers, si dhimbja e stomakut, djegia apo t vjelat.

  Simptomat e para t smundjes

  Przierje t stomakut, t vjella si dhe djegie t stomakut, e cila n disa raste mund t kaloj n t gjith kraharorin tuaj, duket t jen edhe simptomat e para t smundjes. M pas ajo karakterizohet nga dobsi dhe lodhje. Humbje t oreksit ose fryrje t stomakut. Dhimbje e barkut q mund t zgjas nga pak minuta n disa or dhe zakonisht dhimbjet mund t largohen vetm pasi keni marr nj dobsim t acidit. N disa raste dhimbje t cilat zgjasin me jav t tra dhe largohen, q mund t kalojn m pas n dhimbje q ka nj periudh t caktuar dhe bhet m e fort. Humbja e oreksit dhe rnie n pesh. Kto simptoma, prfshir dhe at q shoqrohet m rrjedhje gjaku, mund t shkaktohen nga ulcera n stomak dhe nj virus i thjesht mund t shkaktoj shum t tjer. Ka teste t veanta, t cilat mund t ndihmojn n evidentimin q n fazat e para t smundjes.

  Cilat jan shkaqet e smundjes

  Infeksioni prcaktohet si nj nga shkaqet kryesor. Kanceri i stomakut sht tjetr smundje, t cilin mjekt e lidhin me trupin e njeriut, q sht i prbr nga lloje t ndryshme qelizash q veprojn n mnyra t ndryshme. Nj qeliz n veshk, megjithse prmban t njjtin informacion gjenetik t nj qelize t trurit, luan nj rol krejtsisht t ndryshm. Kanceri shfaqet ather kur nj pjes shum e vogl e mekanizmit t qelizs nuk funksionon n mnyrn e duhur. Kanceri n stomak sht m shum i prhapur tek meshkujt, sidomos pas moshs 60-vjeare. Shkaqet:
  1-Anemi e dmshme, q ndikon pjesn e brendshme t stomakut dhe si rezultat nj person ka munges t vitamins B12.
  2- Nj rregullim n stomak, i njohur ndryshe edhe si gastrit i atrofizuar
  3- Infeksioni helikobakter, nj infeksion i cili prek stomakun
  4- Nj gjendje heridetare, n t ciln njerzit kan polipe (si tumor) n stomakun e tyre. 1. Dermafibroma e ngritur e lkurs
  2. Tumori kanceroz i qelizs mergel
  3. Sarkoma e Kaposit

  Si duhet mjekuar kanceri n stomak

  Ashtu si pr do lloj smundje, kurimi pr kt smundje bhet n mnyr individuale, pasi varet nga lloji i smundjes, zhvillimi, prhapja e tumorit, faza e smundjes si edhe gjendja e prgjithshme e shndetit t pacientit. Fatkeqsisht pr shkak se stomaku n fazat fillestaret smundjes shkakton shum pak simptoma, smundja vazhdon t prhapet edhe kur rezultatet kan dal t mira. Kurimi i kancerit t stomakut prfshin kirurgjin, kimioterapin, terapin biologjike. Pacienti mund ti nnshtrohet nj operacioni t leht, i quajtur Biopsia, pr t marr nj kampion te vogl t kancerit pr analiza. Radioterapia dhe kimioterapia t kombinuara bashk nse smundja ka prparuar shum. Kirurgjia, nj operacion pr t evituar prhapjen e kancerit. Kirurgjia sht kurimi m i prhapur me kancerin e stomak. N saj t ksaj metod krkimi bhet e mundur q t hiqet vetm shtresa e prekur me kancer i stomakut duke mos lejuar zhvillimin edhe n shtresat e tjera.

  Cilat llojet m t prhapura t kancerit

  Jan m shum se 9200 njerz q vuajn nga kanceri n stomak. Tre jan llojet kryesore t kancerit n stomak: limfatik, tumori i stomakut, dhe tumori kancerogjen. Limfatik, jan kancere t indeve t sistemit imunitar q ndonjher gjendet n muret e stomakut. Tumori i stomakut zhvillohet nga indet e mureve t stomakut. Ndrsa lloji i tret, pra tumori kancerogjen jan tumoret e qelizave t stomakut. Nse t tre kta lloje kaceresh arrihen t identifikohen q n fillimet e smundjes, ather mundsit q t kurohen apo t evitohet zhvillimi i mtejshm i tij sht shum i madh. Kanceri limfatik njihet edhe si lloji m i rnd i kancerit, i cili prparon shum shpejt n nj koh shum t shkurtr dhe mund t oj deri n humbjen e jets.

  Tirana Observer
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Carpe Diem"

 9. #9
  *Ne zemer te kam babushi* Maska e *suada*
  Antarsuar
  24-11-2007
  Vendndodhja
  Rruga shishe lagja tap :)
  Postime
  2,359
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  flm!
  por shyqyr nuk eshte ky lloj tumori

  Unaza sipas gishtit,dashura sipas shpirtit.

 10. #10
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga suadabolzano Lexo Postimin
  flm!
  por shyqyr nuk eshte ky lloj tumori

  Me vjen mire....I uroj sherim sa me te shpejte ne ate tumor qe ka!Kurajo dhe vetem kurajo.Sinqerisht..
  "Carpe Diem"

 11. #11
  Betimi i Hipokratit
  Antarsuar
  05-06-2004
  Mosha
  45
  Postime
  1,081
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga suadabolzano Lexo Postimin
  Faleminderit per kete informacion, por per fat te keq e kapem vone. Kjo ulcer tani eshte ...nuk eshte me ulcer por tumor me permasa jo te vogla por me fibroma me permasa shume te medhaja. Ne kete rast kam degjuar qe mund te asportohet i tere stomaku (gastrektomia totale). Kam degjuar qe shume njerez kane jetuar pa problem edhe pa stomak.
  Degjo ulcera dhe kanceri jane gjera krejt te ndryshme.Me sonde (fibrogastroscopi) mund te kuptohet por jo te vertetohet nese eshte tumor beninj apo malinj(kancer).Ne momentin qe behet fibrogastroscopia behet edhe biopsia dhe vertetohet se cfare lloji eshte.Nese eshte kancer me i shpeshti eshte adenocarcinoma .Varesisht nga stadi qe eshte varet edhe prognoza.Por varet edhe nga faktore te tjere.Pasi te jete vertetuar diasgnoza behen egzaminime tjera te shifet nese kanceri eshte perhapur dhe ka dhene metastaza.Per kete behet ultrasound te shifet melcia dhe nodujt limfatik perreth aortes.poashtu behet edhe shintigrafia e kockave te shifet ne eshte perhapur ne kocke,si dhe skaner (ct).Pas kesaj behet edhe nderhyrja kirurgjikale qe zakonisht eshte rezeksioni total (heqja e plote e stomakut)Ketu po te flas shkurtimisht dhe ne pergjithesi.Nese deshiron me teper informacion me shkruaj ne privat dhe do flasim per rastin konkret.Uroj qe keto informacione te ju vlejne.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •