Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e zeus
    Antarsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Ktu
    Mosha
    39
    Postime
    920
    Faleminderit
    1
    0 falenderime n 0 postime

    Emrat e ndaluar sipas Ministris s Brendshme

    -----------------------------------------------

    T quhesh Mbaresa, Federata apo edhe Eros e Ballokume n vitin 2006 n Shqipri, sht nj akt i dnueshm moralisht nga shteti. Pikrisht pr kt arsye zvendsministri i Brendshm, Ferdinand Pone ka vendosur 'embargon' ndaj 62 emrave t vjetr shqiptar. T konsideruar si emra fyes, specialistt e kabinetit t tij kan hartuar 'listn e zez' t emrave, t cilt ky dikaster ua sugjeron prindrve se nuk sht etike q fmijt e tyre t'i mbajn. Vendimi sht shprndar q me 6 qershor s bashku me listn e emrave n t gjitha zyrat e gjendjeve civile ku dhe sht afishuar. Krert e njsive bashkiake pranojn se nj list e till ka mbrritur n tryezat e tyre, por ata gjithashtu konfirmojn se nse nj prindr zgjedh ta quaj t voglin e tij me nj nga emrat e lists, ata sigurisht q nuk do tua mohojn kt t drejt.

    Nuk bhet fjal pr t nxjerr jasht loje nj pjes t emrave t vjetr shqiptar, por thjesht ata q jan konsideruar se jan emra me karakter fyes. Pikrisht pr kt arsye, zyrat e gjendjeve civile u sugjerojn prindrve shqiptar q t mendohen gjer e gjat para se t vendosin se si do ta quajn fmijn e tyre, sigurisht pa u mohuar t drejtn pr t'u regjistruar. Zvendsministri i Brendshm pr Pushtetin Lokal, Ferdinand Pone ka firmosur nj urdhr disa dit m par, i cili sugjeron ndalimin e prdorimit t nj sr emrash. N kt mnyr tentohet t'i jepet fund manis s shfrenuar t prindrve pr t'i quajtur fmijt e tyre me lloj-lloj emrash, me karakter fyes, q regjistrohen do dit n regjistrat e gjendjes civile. M nostalgjikt do t ishin dakord me kt urdhr t ri t Pones, sikur n 'listn e zez' t publikuar disa dit m par n t gjitha zyrat e gjendjes civile, t mos figuronin disa emra q jan trashguar nga breza t tr dhe nga t cilt e kan t vshtir t heqin dor, si: Hiqe, Ankime, Mbaresa apo Sose.
    "Emri Sose zakonisht prdorej pr t quajtur nj vajz, n mnyr q t'i jepte fund lindjeve t gjata t vajzave", - shpjegon njri prej krerve t njsive bashkiake. Ndrkoh q n listn e ndaluar t Pones figurojn edhe emra t tjer mjaft t njohur dhe q kan nj origjin shum t largt mitologjike, si sht emri Eros. I kan shptuar ksaj liste emrat q filluan t prdoreshin pas viteve t demokracis, si Demokrat apo Socialist, ndrkoh q n kt list nuk figurojn emrat e huaj q jan kthyer n nj mani t prindrve shqiptar.
    "Urdhri i firmosur nga zvendsministri Pone ka vetm karakter orientues, - jan shprehur disa nga krert e njsive bashkiake t pyetur pr kt problem, - Nse prindrit kan dshir t vendosin nj emr t till, ne sigurisht q do ta bjm kt gj, por vetm do ta kshillojm at t mos vendosin nj emr t till", - sqarojn pr Gazetn ata.

    Emrat e "ndaluar"

    Eros
    Groshe
    Ekran
    Mbaresa
    Pikllime
    Hiqe
    Ankim
    Meze
    Mjaftime
    Aranat
    Pafate
    Mbylle
    Fodulle
    Haze
    Gazep
    Pseardhe
    Mjafton
    Ballokume
    Sose
    Federat

    -----------------------------------------------
    N bot ka 10 lloje njerzish: ata q kuptojn sistemin binar, dhe ata q nuk e kuptojn!

  2. #2
    ► ☆☆☆ ◄
    Antarsuar
    26-10-2005
    Vendndodhja
    Mmdhe
    Postime
    4,912
    Faleminderit
    47
    63 falenderime n 50 postime
    Une nuk shof dhe nuk ma mer mendja qe asnje nga emrat e mesiperm mund ti vihen Femijeve si emer.

  3. #3
    Perjashtuar Maska e strano
    Antarsuar
    07-04-2006
    Vendndodhja
    n'toke
    Mosha
    35
    Postime
    371
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    ahahahaahahhhhaha ca emrash
    ahahahhahahahahhhahahahahahahahahah


    ke harru

    patate
    pjeper
    preshi
    portokalle limoni (osht emer i vertete) ahahhhahhahahahahahahahhahah
    mistrie
    shefqete
    bukurie
    hamide
    gollobordse
    azmatike zyberi


    ene kto duhen denu LOL

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e hope31
    Antarsuar
    23-11-2002
    Vendndodhja
    ketu
    Postime
    1,055
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    po emra kafshesh keni degjuar tek njerezit ( duke perjashtuar ata emra kafshesh qe jane shume te bukur per njerezit si : luan, shqiponje........)

    dashi
    uke
    kingje (dialekt-qingji)
    bube
    kanxh (dialekt-gjel)
    pule

    etj se nuk po me kujtohen te tjere
    Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
    Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
    :^proton

Tema t Ngjashme

  1. Si u grabit ari nga pushteti komunist ne Shqiperi.
    Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
    Prgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 03-04-2015, 10:52
  2. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
    Nga Brari n forumin shtja kombtare
    Prgjigje: 219
    Postimi i Fundit: 21-12-2014, 16:32
  3. Prgjigje: 43
    Postimi i Fundit: 22-05-2013, 16:04
  4. Histori me vlere per te kuptuar "Dosjet"
    Nga Brari n forumin Historia shqiptare
    Prgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 15-02-2005, 17:07
  5. LDK-ja nn terrorin e pol-potistave
    Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
    Prgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 07-01-2004, 13:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •