Close
Faqja 7 prej 24 FillimFillim ... 5678917 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 465
  1. #121
    Boll se na sose me ate sjellje ordinere, sinqerisht boll me se, po na e merzit edhe temen.
    C'lidhje kane nje here ato ekspozitat e tua me shqiponja, kur nuk je i afte te japesh nje koment mbi origjinen e Flamurit? Po sillesh me ordiner se sa pleqte e Vatikanit.
    Kaq kisha me ty, dhe e kam perfundimtare.

    Sa per temen; nja analize madheshtore te simbolit dhe origjines se Flamurit Tone, e ka bere Maksim Zotaj, qe eshte nder shkrimet me te bukura dhe te bazuara ne fakte konkrete. Jo vetem kaq, por tek e lexon ate shkrim, te renqethet trupi dhe te vjen t'a ngresh zerin e ta thuash me te larte: "jam krenar qe jam nga Bijte e Shqipes"!

  2. #122
    Citim Postuar më parë nga Blinaa Lexo Postimin
    Shqiponja me dy krena simbolizon veriun dhe jugun dmth bashkimin e dy kulturave shqipetare,bashkimin e gegeve dhe toskeve.
    Keto me duket se jane perrallat e xhaxhit, nuk kam qene e lindur akoma ne kohen e xhaxhit, sepse kam linde pasi ka vdeke ai (nja 3 vjet pas), por me sa kam degjuar, ne ate kohe linden kesi lloj dallimesh; jug dhe veri, me pare kemi qene Nje e Tere, kesi lloj nevojash bashkimi jug e veri lindin nga dallime.

  3. #123
    i/e regjistruar Maska e Vidasusi
    Anëtarësuar
    11-11-2010
    Vendndodhja
    Atje diku...
    Postime
    273
    Shumë vende të botës kanë ngjashmëri në flamujt e tyre. (Kujtoni këtu gjithë ato shtete evropiane që kanë kombinime të flamuirt me 3 ngjyra, që na përsëriten shpesh).

    Sidoqoftë, edhe pse shqiponja dykrenëshe haset edhe në flamuj të tjerë (ose, në mos në flamujt, atëherë në stemat shtetërore), megjithatë ajo kurrë nuk ka pasur një lidhje të tillë të fuqishme siç e ka të shqiptarët.

    Kështu që, ka diçka në edhe në këtë...


  4. #124
    Citim Postuar më parë nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Mua me pelqen opinjoni styxit dhe postimi i swastikes ne form shqiponje nga barat dhe te tjerve .
    Keta jane vertete te medhenj.

    Mund te themi qe shqiponja paraqet edhe vete luciferin bile disa e kan paraqitur shqiponjen dy krershe si nje femij siamez ,hermafrodit edhe femer edhe mashkull.
    Luciferi eshte nje shpikje dhe perralle e kishes. Sa i perket asaj qe thua ne lidhje me hemafrodit, androgjinizmi eshte shume i lashte, dhe shihej si nje atribut/ virtyt i Larte Hyjnor. Duke u nisur nga cilesimi i Krijuesit si meme, si ate, shok, shoqe etj etj....jo vetem kaq por androgjinizmi tek vete njeriu, nuk shihej me kete idene e rendomte te sotme, por si nje zhvillim i vetive edhe te mashkullit edhe te femres brenda vetes, dmth mashkulli pervcse cilesive te tia mashkullore, mund te zhvilloje brenda vetes edhe veti femerore si delikatesa, dashuria, meshira etj etj qe jane karakteristike per Femren, po ashtu edhe vete femra nga ana tjeter pervec cilesive te saj natyrore dominuese, mund te zhvilloje edhe veti mashkullore si forcen, vrullin, trimerine qe jane karakteristika dominuese tek mashkulli. Ne kete menyre formohet dhe shkrihet ne nje te Tere, te Plote.
    Pervec shume hipotezave ne lidhje me kete, mund te jete edhe kjo: bashkimi i dy te kundertave, duke qene se kokat shohin ne drejtime te kunderta, dhe jane nje Trup i Vetem, pra nder te tjera bashkim i mashkullit dhe femres si nje trup i vetem, qe formon jo vetem Te Ploten, por gjenezen e gjithe njerezimit, races njerezore.
    Jo me kot thoshte Naim Frasheri: "kishte vdekur njerezia, rronte vetem Shqiperia"

  5. #125
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga Yes* Lexo Postimin
    Boll se na sose me ate sjellje ordinere, sinqerisht boll me se, po na e merzit edhe temen.
    C'lidhje kane nje here ato ekspozitat e tua me shqiponja, kur nuk je i afte te japesh nje koment mbi origjinen e Flamurit? Po sillesh me ordiner se sa pleqte e Vatikanit.
    Kaq kisha me ty, dhe e kam perfundimtare.

    Sa per temen; nja analize madheshtore te simbolit dhe origjines se Flamurit Tone, e ka bere Maksim Zotaj, qe eshte nder shkrimet me te bukura dhe te bazuara ne fakte konkrete. Jo vetem kaq, por tek e lexon ate shkrim, te renqethet trupi dhe te vjen t'a ngresh zerin e ta thuash me te larte: "jam krenar qe jam nga Bijte e Shqipes"!
    Ti mburresh me k'oqet e Maksim Zotajt

    Nese s'gjen dot ti lidhjen me fotot qe postova une eshte problemi tend, ka te tjere qe i gjejne, une nuk postoj per ty ne kete forum.

    Nese nuk te kane lene syte komenti im per temen eshte me siper.


    Citim Postuar më parë nga enterprize Lexo Postimin
    Shqiponja serbe eshte plagjiature.
    Shqiponja e zeze shqiptare eshte shqiponje lufte(autentike), ne nje sfond te kuq gjaku derdhur ne beteje, nuk ka te beje me rangjet, cdo luftetar e mbante ne beteje, ne gjoks apo ne flamur... ndryshe nga shqiponjat e arta mbreterore(apo te argjenta, rangjet me te ulta).

    Ne jemi bijte e shqipes, ata jane servian, servitori, sherbetore(chiamali come cazzo vuoi .)
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 22-04-2011 më 10:32

  6. #126
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga Yes* Lexo Postimin


    Luciferi eshte nje shpikje dhe perralle e kishes.
    boll se nuk merr vesh nga luciferi ti e kane "shpikur" te tjere para kishes.

  7. #127
    Citim Postuar më parë nga enterprize Lexo Postimin
    Ti mburresh me k'oqet e Maksim Zotajt
    A te thashe se je ordiner. Nuk mburrem e "ato" te Maksimit, por di t'i jap hakun atij qe eshte i afte. Behu nje cik si Maksimi, se nuk eshte pak te jesh mjeshter, pastaj ec e na shit ato te "tuat".


    Nese nuk te kane lene syte komenti im per temen eshte me siper.
    Syte nuk me kane lene se i kam goxha te forte, por ky komenti yt eshte shume foshnjarak, aq sa dukesh edhe ti i tille.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fleur Blanche : 22-04-2011 më 10:35

  8. #128
    Citim Postuar më parë nga enterprize Lexo Postimin
    boll se nuk merr vesh nga luciferi ti e kane "shpikur" te tjere para kishes.
    Mos me bej interesantin se nuk te ec me mua, ne rregull?

  9. #129
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Shqiponja e Zeusit
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 22-04-2011 më 10:58

  10. #130
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Lighting weapon of Zeus similar to a eagle
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  11. #131
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anëtarësuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Flamuri i shqiptareve eshte ndoshta me i vecanti ne flamujt kombetare te shteteve,por une nuk do te diskutoja perse shqiponja ne flamur ka dy koka ,kur per se gjalli ka vetem nje koke ,as dhe per se flamuri i yne eshte tej e tej i kuq si gjaku.
    Seicili nga ju ketu ka sjlle mendimet e tij apo te studiuseve te tjere qe me se shumti tregojne vjetersine e simbolit dy krenor.
    Une do te kisha dash me shtru nje pyetje ''Si ka mundesi qe shtete gati perandorak,te medhenj apo te vegjel ,besoj krenare po te kishin kete simbol ,nuk e pervetesuan ,por ja lane nje vendi qe ata vete e prene dhe e qethen vete,si ka mundesi qe na pranuan neve shqiptaret me kete flamur kaq madheshtor dhe te bukur?
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  12. #132
    Citim Postuar më parë nga ajzberg Lexo Postimin
    Flamuri i shqiptareve eshte ndoshta me i vecanti ne flamujt kombetare te shteteve,por une nuk do te diskutoja perse shqiponja ne flamur ka dy koka ,kur per se gjalli ka vetem nje koke ,as dhe per se flamuri i yne eshte tej e tej i kuq si gjaku.
    Ky Flamur, ose me mire simbolet qe paraqet, jane aq te lashta sa vete ndergjegjia njerezore, aq te lashta sa vete Perendia. Po ta them prap, analiza qe i ka bere z.Zotaj eshte Madheshtore!

  13. #133
    Mendoj se shqiponja me dy koka ekziston qe nga koha e pellazgeve, edhe me duket e kote te mendosh se eshte mare nga greku.
    IN INFERIS MELIUS EST REGNARE QUAM IN COELIS SERVIRE

  14. #134
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Flamuri origjinal shqiptar qe eshte ruajtur me fanatizem nga arbereshet e italise, shqiponja mban labrys-in e Zeusit.
    tek foto tjeter eshte shqiponja e Jupiterit(Zeusit) e gjetur ne Pompei.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 26-04-2011 më 05:11

  15. #135
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    nje shqiponje me dy koka masone, plagjiature e shqiponjes se vertete...nuk mban ne kthetra nje labrys por nje shpate.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  16. #136
    i/e regjistruar Maska e dijetari
    Anëtarësuar
    30-03-2009
    Postime
    1,189
    [QUOTE=enterprize;3070840]Vatikani zbulon vulen mbreterore te Skenderbeut
    Mandati eshte i shkruar ne pergamen, ku jane varur dy vula origjinale shteterore. Njera eshte vula shteterore e Skenderbeut dhe tjera e noterit Johannes Borcius de Grillis



    Perkthimi ne gjuhen shqipe i mandatit nga viti 1458
    Mandati i Skenderbeut per Papen






    Duke qene se kohe me pare jemi njoftuar nga raporti i Martin Muzakes, keshilltarit dhe oratorit (zedhensit) tone, te cilin, kohe me pare e kemi dergue te shenjteria dhe fortlumturija e Tij Hyjnore, pape Piu i II-te; qe shenjteria e Tij, papa yne, duke u kujdesur per poziten e fese se krishtere, e cila eshte sulmuar nga fatkeqesia e njerzimit, tirani turk, Mehmeti (i II-te, m.a.) dhe bashkeluftaret e tij, armiq te emrit, i krishtere; duke deshiruar qe te ndihmoj me sherbimin e tij dhe t'iu vije ne ndihme forcave te tija; ka paralajmeruar, ftuar dhe shtytur nje numer te madhe te mbreterve te krishtere, qe te ofrojne sherbimet e tyre, per nje veper kaq te shenjte dhe te dobishme; dhe se duhet bere kete nga obligimi dhe pranimi i dobive qe kane ndaj fese se krishtere; ka ftuar shume mbreter te krishtere qe te bashkohen personalisht ose duke derguar perfaqesues te tyre me autorizime te plotefuqishme dhe zyrtare.

    Ne, Gjergj Kastrioti Skenderbeu, zot i Shqiperise, si te krishtere te mire, deshirojme te renditemi ne mesin e atyre besimtareve te krishtere, te permendur, duke u treguar besnike dhe sherbetore te denje;
    emrojme te lartepermendurin, Martin Muzaken, te i cili kemi besim te pakufishem dhe kofidence, per legalitetin e tij ndaj nesh, eksperiencen, ndershmerine, zotesine dhe pergaditjen e larte intelektuale; pikerisht te njejtin, Martin Muzaken, e veme, percaktojme dhe autorizojme qe sipas permbajtjes se ketij mandati te jete oratori (zedhenesi) dhe perfaqesuesi yne legjitim dhe legal; qe ne emer Tonin dhe per Ne te paraqitet prane te lartecekurit, shenjterise se Tij, papes tone dhe para shume te nderuarit Kolegj te Kardinaleve, ne Kongregacionin e permendur; dhe me mbreterit tjere apo me oratoret (zedhenesit) e tyre, aty, per te njejten problematike (teme) ose per ndihme fese sone te shenjte, e cila ne te shumten varet nga ata; per nder dhe emer te Zotit, te debatoje, te bisedoje, te jape mendim, te shqyrtoje dhe te nxierr perfundime, qe do te ishin ne favor te nje ndermarrje te tille ose te bente cdo gje qe eshte e mundur, duke pohuar, sajuar, bashkuar, mbledhur ose konkluduar, per nje veprim te tille; ne emer Tonin dhe per Ne, te marr obligime duke treguar ate qe eshte per tu lavderuar, lejuar dhe zbatuar; cka do te pranonin te gjithe te pranishmit, por edhe individualisht; dhe persa ka te bej me ne; ose sa do te kishte te bente me ne, si dhe per personalitetin Tone; me te mirat tona; token tone; qytetet tona te fortifikuara; vendbanimet tona; keshtjellat tona dhe ne popullin tone; besniket tone te
    armatosur, ne njerzit tone, pjeserisht apo ne tersi; per te mbrojtur fene e krishtere dhe ne dem te armiqeve tone te permendur
    ; siq do te verehet edhe nga mandati yne i hapur, te cilin e dergojme; dhe si mund te konkludohet, qe ligjerisht obligohemi, qe me vulen tone, dhe me vulen e tij, me te cilen siguron per cdo premtim dhe obligim te bere; duke u pergjigjur me cfardo shume te hollash, si dhe me te gjitha te mirat tjera, te cfardo natyre qofshin ato, nga te gjithe p
    dhe Seline e Shenjte, shume te nderuarin Kolegj te Kardinaleve nga Kongregacioni i permendur, si dhe mbreterit, sundimtaret, dhe gjithe te tjeret, qe me forcen e nje marreveshje, per te cilen edhe ne jemi shume te interesuar, sic jemi deklaruar edhe me larte; dhe te gjitha keto i bejme personalisht; pranojme paqen, veprojme dhe marrim nga te gjithe, pa dredhi, duke hequr cdo lloj dyshimi per mashtrim; ndersa juve, te lartepermendurit, te gjitheve dhe secilin, ju vejme dhe emrojme, duke dhene fjalen e sundimtarit (mbretit); duke shprehur devotshmerine, nderin dhe besnikerine tone; e konsiderojme si te perhersheme dhe premtojme: se te gjitha oblgimet tona do ti permbushim. Duke ju siguruar ju se, veprimet e permendura; obligimet; pa dredhi, te gjitha deri ne nje, per te cilat kemi dhene fjalen, permes oratorit (zedhenesit) ose ambasadorit tone Martin Muzakes, si te pohuara, shqyrtuara, paralajmeruara, debatuara dhe perfunduara, i pranojme dhe obligohemi per to.

    Deshmine e te gjithe ketyre, e forcojme, duke urdheruar vulosjen me vulen tone te zakonshme, te varur.
    Leshuar ne Rodon, ne vendin e Shen Merise, ne prezencen e deshmitareve te f
    tuar dhe te lutur (nderuar); ne prezencen e shume te nderuarit ne Krisht, atit dhe zotit Pal, me meshiren hynjore, kryeipeshkv i Durresit dhe i krahines se Ilirikut;
    dhe te nderuarit ate, Pjeter Dukes, abat prothosengulator (i betuar) ne Aleksandrin nga Moledina dhe shume te nderuarit vella Bardh, prior i Kuvendit te Shkodres nga Urdheri i predikuesve (domenikaneve) dhe nuncit apostolik ne Shqiperi, shume te nderuarit zotit Raione Celnicho.

    Ne vitin e Krishtit, 1458, indikti i I-te, diten e 28 te tetorit.
    Noteri Grillis firmos boterisht mbreterine shqiptare

    Une, Johannes Borcius de Grillis, prift i ipeshkvise se Durresit,
    notar publik me urdher dhe autorizim te mbretit, firmos te gjitha keto dhe secilen; isha prezent, per kete dhe i lutur; boterisht pohoj dhe firmos mandatin; por meqe isha i zene me pune, kam urdheruar qe te tjeret ta shkruajne; e une e kam firmosur me shenjen time te zakonshme, te notarit publik dhe me emrin tim, se bashku me vulen varese te te lartepermendurit dhe shume te ndriturit zot Skenderbe, e kam forcuar besimin, me deshmine e gjithe kesaj dhe seciles, qe eshte permendur me larte.
    ..............!!!!!!.
    [COLOR="Blue"][/COLO

    Duart e plakes, jan duar te arta.

  17. #137
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-10-2009
    Postime
    461
    Citim Postuar më parë nga enterprize Lexo Postimin
    Flamuri origjinal shqiptar qe eshte ruajtur me fanatizem nga arbereshet e italise, shqiponja mban labrys-in e Zeusit.
    tek foto tjeter eshte shqiponja e Jupiterit(Zeusit) e gjetur ne Pompei.
    Vetem shqipetaret e dijne domethanjen e kesaj figure te pompeut,dhe kjo shqiponje ashte nji origjinal,shume i vjeter.e ka domethanjen,vetem ne e kupetojm.Te huejit kure nuke do te kupetojne,derisa sa shqipetaret nuke ju tregojne.Ashte kenaqesi te dijsh pse,dhe qfare domethanje ka,mirepo kenaqesia ,ma e madhe ashte kure shef se shume dijetar,akademika dhe intelektual,te europes nuke e dijne kurse ne e dijme.BESA BES BESEN TA KAM DHANE.Kure te vije koha do ju tregojme....

  18. #138
    Citim Postuar më parë nga enterprize Lexo Postimin
    nje shqiponje me dy koka masone, plagjiature e shqiponjes se vertete...nuk mban ne kthetra nje labrys por nje shpate.
    Masonet nuk jane kopjace, qe te kopjojne shqiponja te te tjereve. Shpesh here gabimet tona te ketij lloji, vijne nga fakti qe nese shohim ngjashmeri, ne fillojme dhe e konsiderojme si dublim, plagjiature; pse mos ta shohim qe kane lidhje me njera tjetren, dhe nuk eshte ndonje dublim?

  19. #139
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga kutje Lexo Postimin
    Vetem shqipetaret e dijne domethanjen e kesaj figure te pompeut,dhe kjo shqiponje ashte nji origjinal,shume i vjeter.e ka domethanjen,vetem ne e kupetojm.Te huejit kure nuke do te kupetojne,derisa sa shqipetaret nuke ju tregojne.Ashte kenaqesi te dijsh pse,dhe qfare domethanje ka,mirepo kenaqesia ,ma e madhe ashte kure shef se shume dijetar,akademika dhe intelektual,te europes nuke e dijne kurse ne e dijme.BESA BES BESEN TA KAM DHANE.Kure te vije koha do ju tregojme....
    dielli siper shqiponjes.

    Hora e arberesheve---Piana degli albanesi
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

  20. #140
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga Yes* Lexo Postimin
    Masonet nuk jane kopjace, qe te kopjojne shqiponja te te tjereve. Shpesh here gabimet tona te ketij lloji, vijne nga fakti qe nese shohim ngjashmeri, ne fillojme dhe e konsiderojme si dublim, plagjiature; pse mos ta shohim qe kane lidhje me njera tjetren, dhe nuk eshte ndonje dublim?
    Femrat nuk pranohen ne vellazerite masone, keshtu qe ti nuk di asgje

    bej ndonje xhiro andej nga franca, atje pranohen, por jane fake masons

    nese ti kundershton vetem per force zakoni, vazhdo beje

Faqja 7 prej 24 FillimFillim ... 5678917 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Origjina e Himnit te Flamurit
    Nga Albo në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 22-12-2021, 11:51
  2. KF Elbasani, "TIGRAT VERDH E BLU"
    Nga ClaY_MorE në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 479
    Postimi i Fundit: 04-10-2008, 00:26
  3. Historia ndryshe
    Nga karaburuni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 43
    Postimi i Fundit: 01-07-2005, 09:53
  4. Cili është synimi i AKSH-së?
    Nga Faik në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 65
    Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22
  5. Abaz Ermenji
    Nga Eni në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 12-03-2003, 14:11

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •