Close
Faqja 5 prej 24 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 462
 1. #81
  Atdhetar Maska e Dasius
  Antarsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  35
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga keith Lexo Postimin
  Jo per gje por ta cojme ne djall kte sigurine tende
  here tjeter shkruaj ne veten e pare, jo ne te treten....pra je ti i sigurt

  Double-headed eagles have been present in imagery for millennia. The two-headed eagle can be found in the archaeological remains of the Sumerian civilization and through the Hittite civilization, dating from a period that ranges from the 20th century BC to the 7th century BC.

  ps.shiko poshte kte shqiponjen hitite shume me te vjeter se bizanti.
  Vete Bizanti e ka marre nga Perandoria e Shenjte Romake. Une thashe qe ne shqiptaret e kemi prej bizantit, sic e kane edhe vendet e tjera te europes. Dhe kjo nuk ka lidhje as me popullin e as me perralla te tjera shqiponjash por me nje fakt shume te thjeshte. Shqiponja eshte simboli i nje mbreterie te krishtere. Kjo eshte arsyeja pse e perdori Skenderbeu, pse e perdorin serbet, malazezet, kisha greke, rumunet, ruset, austriaket, pse e perdornin Habsburget, spanjollet, kisha qipriote, e shume te tjere.

  Kesaj radhe te doli huq.

  Double headed eagle
  Atdheu mbi t gjitha
  Tradhtart n t s'ms

 2. #82
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  Citim Postuar m par nga Dasius Lexo Postimin
  Po clidhje kane mor burre identiteti me simbolet? Identiteti i nje populli nuk formohet i vecuar por ne bashkeveprim me popujt dhe kulturat fqinje. P.sh. te gjithe popujt e ballkanit edhe pse kane gjuhe te ndryshme nga njeri tjetri, duke qene se kan bashkevepruar kaq shume me njeri tjetrin kane krijuar ate qe quhet lidhja gjuhesore ballkanike, pra ky eshte nje element unifikues qe vjen prej identitetit te gjithesecilit.

  Po ashtu edhe simboli i shqiponjes. Shqiponja eshte nje element tjeter unifikues por gjithesesecili e perdor ne menyren e vet. Shqiponja jone ne thelb nuk ka ndonje ndryshim te madh nga ajo e serbise, malit te zi apo edhe austrise, por dizenjimi i saj me ngjyre te zez ne sfond te kuq padyshim simbolizon vetem popullin shqiptar, ajo eshte identiteti yne.

  Pra, identiteti nuk percaktohet nga origjinaliteti i simbolit por nga specifikat dhe vlera qe i jepet atij simboli nga populli qe e perdor.

  Shqiponjen e kane te gjithe, kuq e zi e kemi vetem ne. C'rendesi ka se nga e ka prejardhjen????
  Se pari Serbet me ket duan te tregohen se flamurin e kan me te moqem se ne d.m.th at'her kure skishte bojra ..Pas nji kohe supozoj pas 100 vjetesh te thon se pas ngjyres se bardh flamuri yne mori te kuqen sa deri at'her Kosovaret do harrojn se klishin nji Orao ne flamur, dhe me Nexha e shneqa kombi Kosovar do ket nji flamur te bukur me nji luc te pa ber synet ne sfondin e sariht.Pra ky esht dallimi i mentalitetit tim, kunder ballkanik e i juaji pasi po mendoni se mund te vrapojm pas dredhive nacional-shoveniste serbomadhe esht ndryshe dhe me i moderuar.
  te persh.

 3. #83
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2009
  Postime
  465
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Shqiponja me dy koka,ashte simbol i shqipetareve,prej ardhja e ketije simboli ashte shume i vjeter,se paku 7 000 vjete,se pari e perdoren pellazget ,pastaj iliret-dardanet,kurse bizanti e perdore shume vone,shume vone ne krahasim,me para ardhesit tone,Pellazge-Ilire Dardane.

 4. #84
  Atdhetar Maska e Dasius
  Antarsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  35
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  sht e kot q t gnjejm veten me prralla dhe ndrra pellazgsh. Edhe parimi i Briskut t Okamit thot se zakonisht shpjegimi m i thjesht sht ai i vrteti. Ai m i thjesht sht q Shqiponja sht n fakt bizantine.

  Pr pellazgt nuk dihet pothuajse asgj, ndrkoh q pr Shqiptart sht vrtetuar tashm se jan popull indo-europian.

  Gjithashtu, n heraldikn ilire, kryesisht n zbulimet arkeologjike t kulturs s matit nuk gjendet asgjkundi elementi i shqiponjs. Aty gjenden element si dielli dhe hna madje edhe dhia, por jo shqiponja apo ndonj zog tjetr. N traditn gojore i pranishm sht edhe gjarpri dhe dihet q edhe ilirt e kishin pjes s kulturs s tyre.

  Dhe s fundmi, n tokat e shqiptarve nuk ka pasur ndonjher shqiponja me bollk. Vrte mund t mendoni se t gjith e kan shqiponjn prej bizantit dhe vetm ne e kemi q prej 7000 vjetsh????

  A keni par ndonj her element heraldik t gjetur n Shqipri??? Po pr faktin q Shqiponja me dy koka pr her t par figuron n flamurin e Sknderbeut??? Po q principata e tjera kishin element t tjer q skishin lidhje fare me shqiponjn???
  Atdheu mbi t gjitha
  Tradhtart n t s'ms

 5. #85
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mos ia futni kot, kur ne bartnim shqiponje, Bizanti mbante kryqin me kater B

  Emri: Vassileus Vassileon Vassilevon Vassilevonton.gif

Shikime: 1065

Madhsia: 2.8 KB

  Vassileus Vassileon Vassilevon Vassilevonton

  Mbreti i Mbreterve Mbreteron mbi Mbreterit

 6. #86
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime n 111 postime
  Ky simbol tek shqiponja tregon fort kjart perqarjen e neve shqiptareve pse.

  Njera krene e shqiponjes ngreh koken dhe i thot tjetres ti duhet te vish pas meje se une jam me e menqur dhe tjetra thot jo qfar ti ke vjedh votat ti nuk din ta udheheqesh popullin e keshtu u shkon jeta njeri hip e tjetri zbrit dhe lufta per pushtet.
  E keshtu nuk duan as ta shofin njera tjetren ne sy nga inati qe i kan njera tjetres dhe shikojn pertej kufijve qe te gjejn shoqeri Siq kan gjet njera ne Rusi e tjetra ne USA.
  E keshtu me radh... Po ku keni pa shqiponje me 2 krena bre keto jan Mite

 7. #87
  Atdhetar Maska e Dasius
  Antarsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  35
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Testim Lexo Postimin
  Mos ia futni kot, kur ne bartnim shqiponje, Bizanti mbante kryqin me kater B

  Emri: Vassileus Vassileon Vassilevon Vassilevonton.gif

Shikime: 1065

Madhsia: 2.8 KB

  Vassileus Vassileon Vassilevon Vassilevonton

  Mbreti i Mbreterve Mbreteron mbi Mbreterit
  Shqiponja me dy koka n Wikipedia
  Atdheu mbi t gjitha
  Tradhtart n t s'ms

 8. #88
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kot qe e kan gjetur tek sumeret por nuk ka asnje fakt te vetem se na erdhi prej sumerve.

  Lere ti wikin, e sill burime historike te mirfillta.

  Shqiponjen ne Bizant e solli Paleologu, kah vitet 1.000, me heret e kishte ket kryqin serb, kurse shqiponja eshte gjetur njeqindmij vende ne troje shqiptare para Bizantit.

 9. #89
  ......... Dukat ......... Maska e G.S.Vangjeli
  Antarsuar
  14-04-2010
  Vendndodhja
  Athin, Greqi
  Postime
  357
  Faleminderit
  5
  3 falenderime n 3 postime
  N Kostandinopoj, prdorej nj shqiponj tradicionale romake me vetm nj kok t paktn deri n periudhn e von romake. N koht Bizantine(dmth. para ri emrtimit t Bizantit n Kostandinopoj nga Kostandini i Madh) Shqiponja u zvendsua si simbole zyrtar i shtetit nga kryqi dhe christogramma, sepse konsiderohej simbol pagan. Motivi me dy koka i shqiponjs sht prdorur gjersisht si nj motiv artistik nga perst dhe arment gjat shekujve t par pas Krishtit deri n shekullin e 10 pas Krishtit

  Sipas teoris m t prhapur, shqiponja me dy koka u miratua pr her t par si nj simbol perandorak t perandorit Isaak Komneinit (1057-1059), i frymzuar nga traditat lokale t nj miti q ekzistonte, n vendlinjen e tij, ,Paflagonja Azia e Vogl . legjendat lokale thoshin pr nj shqiponje gjigande me dy koka q leht mund t ngrinte nj dem me thonjt e tij. Nj ''Haga''(kshtu quhej miti) ishte personifikim i pushtetit, ndrsa njerzit shpesh lutjeshin duke krkuar mbrojtjen e tij [3].

  ndoshta ndikimi i kalorsve perndimore gjat kryqzat e par t jet nj arsye pr prdorimin e stemn shtetrore n standardet perndimore heraldik. Pas Kryqzats s Katrt dhe t pushtimit t Kostandinopojs n 1204, shqiponja dykrenare sht prdorur n Domain t Epirit dhe Perandoris i Nices.n perndim prdorimi i shqiponjs dykrenore sht prmendur pr her t par n vitin 1250, ndrsa Theodor Laskaris II e zgjodhi pr simbol t perandoris s tij.

  me lirimin e Kostandinopojs dhe restaurimit t Perandoris Bizantine, simboli fillon e prdoret si nj emblem e familjes perandorake. Nuk ka asnj siguri se ishte nj simbol zyrtar i perandoris, edhe pse ajo duket n vula perandorake dhe objekteve t tjera personale dhe simbolet e dinastis, pr shembull n kostumet perandorake dhe rrobat patriarkale, por asaj i mungon ilustrime ku pr perandort e prshkruar nga shqiponja me dy koka si simbol t tyre.

  Gjat periudhs bizantine, shqiponja me dy koka pothuajse gjithmon mbartte ngjyrat e pushtetit perandorak, q ishte prej ari dhe purpurt. Nj shqiponj e zez n sfond t arit sht prdorur n qarqet e afrme jasht familjes perandorake, duke treguar statusin inferior t atyre q e prdornin at. kjo do t thoshte q ata ishin n qarqet perandorake por nuk mund t prdornin emblemn origjinale t perandorit d.m.th me ngyrat e arit, por nj kopje t saj, nj "hije" t art t shqiponjs s perandorit.

  Perandoria e Shenjt Romake

  prdorimi i par i raportuara i shqiponjs dykrenore n t dhnat n Perndimit jan q prej vitit 1250, n kraht e perandorit Frederiku II Perandoris s Shenjt Romake, si sht shnuar nga Mattheu i Parisit(pariziani). Shqiponja sht par shpesh n sfond t zi dhe ari, dhe zvendsoi shqiponj e par vetm n kok. M von e prdorur nga forcat e armatosura t shum qyteteve gjermane dhe familjeve aristokratike.

  Pas shprbrjes s Perandoris s Shenjt Romake n 1806, shqiponja me dy koka ishte mbajtur nga Perandoria Austriake dhe Austro-Hungaris. Gjithashtu prdoret nga Federata Gjermane (1815-1866) dhe Austria (periudhn 1934-1938).

  http://www.armenianheritage.com/hiflag.htm
  http://gallery.hd.org/_c/places-and-...s-SEW.jpg.html
  http://www.heraldica.org/topics/national/byzantin.htm
  http://www.rf.boom.ru/eng.html
  Gjithmon jap at q m japin t tjert

 10. #90
  ......... Dukat ......... Maska e G.S.Vangjeli
  Antarsuar
  14-04-2010
  Vendndodhja
  Athin, Greqi
  Postime
  357
  Faleminderit
  5
  3 falenderime n 3 postime
  prejardhja e flamurit tone neper shekuj.....
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Gjithmon jap at q m japin t tjert

 11. #91
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Antarsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,661
  Faleminderit
  23
  14 falenderime n 14 postime
  [QUOTE=Davius;1382280]far prfaqsojn dy kokat e shqiponjs?

  Vitore Nela

  Jemi disa grupe ku mblidhen shqiptaret emigrante ketu ne Fildelfia, sipas lokaleve te ndryshme qe kemi A. Midis bisedave linden idera te ndryshe per eshtjen: "fare perfaqesojne dy kokat e shqiponjes se flamurit tone? Disa e dine se jane dy krahinat e Shqiperise qe ne kohen e Skenderbeut, disa se ato perfaqsojne veriun dhe jugun ose gege dhe toske, pikerisht per te verteten qe eshte nje dhe jo dy, cilen duhet te pranojme? Besojme se gazeta “Shekulli” me rubriken e saj “KONTAKT”, do te na ndihmoje ne kete drejtim. Pershendetje nga emigranti Ligor Luarasi, SHBA.

  I dashur lexuesi yn Ligor! Ne t “Kontakt”, pasi lexuam e-mailin tuaj, kontaktuam me nj prej historianve tan, q ka studiuar periudhn prkatse, prof. Kasem Bioku. Ai na shpjegoi se asnjra nga t vrtetat q ju njihni, nuk sht e vrtet. QUOTE]
  Ne fakt ky Kasemi i Bicakeve , turk e bir turku e di mire se cfar eshte ky simbol te flamuri shqiptar.OOOOOOOu , por s'late gje pa fshehur, booobo deri ketu shkon paturpesia.
  Shoh se dhe te tjere na dalin e na nxjerin si argument nje pllake te gdhendur para 10 mije vjetesh nga ndonje majmun, per te na mbushur mendjen se kjo embleme ashtu si dhe ne gjermani , amerike iran e ne lesh eshte e perfshire nga diversiteti , keshtu s'ka dhe lidhje me ne nese ruset, bullgaret, serbet malaZezet ,e kane te njejte dhe s'prish pune se eshte e gdhendur ne te gjitha kishat ortodokse dhe ne shqiperi, rendesi ka te hubase e vetem te humbase, emblema e identitetit fetar , edukimit shpirteror, qe shqiptaret siaps te gjitha dorshkrimet e patrioteve tone dhe te atyre te mesjetes si dokumetet e Muzakes, ku thohet se per shqiptarin kombi dhe feja ishin nje.Shqiponja eshte me dy krere sepse perandoria e Bizantit ku benim pjese dhe ne turqelite e sotem,shtrihej ne dy kontinente , ne Asi dhe ne Europe. Ska tjeter aludim mbi kete eshte jo vetem e turpshme por dhe armiqsore.
  Nuk e di se cfar ju shtyu per ta ta rihapur kete teme, kemi diskutuar mjaft per kete.Cfar me duhet mua se per cfar e perdorin amerikanet kete embleme kur diskutimi eshte per emblemen tone.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Anesti_55 : 03-10-2010 m 20:21
  Injorantin e kam frike,
  Budallin e meshiroj,
  Te diturin (civilin) e dua pa mase.

 12. #92
  Atdhetar Maska e Dasius
  Antarsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  35
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Dituria VS Padituria.

  Dituria ndjek logjiken dhe faktet dhe del ne konkluzionin qe Shqiponja me dy koka eshte marre nga Bizanti.

  Padituria sheh enderra me sy hapur dhe imagjinon perralla me mbret. Te gjithe kane lidhje me njeri tjetrin, ndersa ne vijme nga marsi por cuditerisht si per koicidence kemi te njejtin simbol me fqinjet tane e me gjere.

  Allah, allah.
  Atdheu mbi t gjitha
  Tradhtart n t s'ms

 13. #93
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  Citim Postuar m par nga Askushius___DK Lexo Postimin
  GANIMET...Gjergj Kastrioti ... na e ka lene testamentin me ja shkrdhy robt turqve dhe gjithe klyshve A turqve e arabve qe kane ngelur ne trojet shqiptare , po ti sje shume problem se deri sa te vije dita qe te mbeshjellin me beze do jesh jashte kufirit te """PRINCIPATAVE TE ARBRIT""" !!!!
  askushius qka i ke punet ,a ka naj tre kah ju aaa ..naj sen aaa a naj selam si po te shkojn punet .Selam te ka ba Hajdini.

 14. #94
  Authentic Maska e DeuS
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 15 postime
  Citim Postuar m par nga ganimet Lexo Postimin
  askushius qka i ke punet ,a ka naj tre kah ju aaa ..naj sen aaa a naj selam si po A shkojn punet .Selam te ka ba Hajdini.


  Rregulli NR1 per te qene pjese, per t'u antaresuar e debatuar ne Forumin Shqiptar ---> te shkruash SHQIP!

 15. #95
  i/e regjistruar Maska e Skygreenplus
  Antarsuar
  31-03-2010
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  lexova me kujdes te gjitha sa jane shkruar me lart, ne lidhje me simbolin e shqiponjes me dy koka ne flamurin tone dhe midis ketyre te dhenave per simbolin ne fjale, pjesa me e madhe e tyre jane te verteta, por e verteta eshte e bukur dhe quhet e vertete kur nuk ka nje limit imazhesh. E verteta ne vetvete i perket sferes magjike te ideve dhe se idete jane shme here me te hershme se sa nje tru material qe shpeshhere krenohet se pretendon te drejten mbi te verteten dhe atehere vjen mortja dhe nje dite prej ditesh ta heq prej trupi "fillin" e jetes duke i dhene mundesi cdo krijese qe dikur ecte dhe merrte fryme mbi toke ta shikoje realitetin ne nje tjeter gjendje egzistenciale. Seneka i madh shkruante dikur : sa me shume kendveshtrime te bukura, aq me shume e verteta thellohet dhe nuk rri e ngurtesuar pas kangjellave te subkoshiences. Gjithsesi nuk dua te largohem nga tema..!! te gjitha keto interpretime i perkasin nje te vertete, por asaj me te vone. Deshiroj te perdor nje paralelizem pa iu lodhur. Perendia egjiptiane Inah mbante nje medaljon te fuqishem i cili per nga forma e tij, i afrohet kaq mire simbolit te kryqit te kristianizmit sa dikush do te mund te thoshte se eshte po i njejti simbol. Ai ne librat teleturgjike te Egjiptit te vjeter, lidhet me idene e flijimit dhe vetsakrifices dhe quhej Kryqi i Jetes.( Eshte nje nga objektet arkeologjike me te vjetra ne bote rreth 8 mije vjet para krishtit se bashku me nje statuje hyjneshe prej materjali te kuq qe eshte gjendur ne brigjet irlandeze). Tradita thote se dhe ky simbol u huazua prej egjiptianeve te cilet thjesht i shtuan duke e pasuruar dhe me elemente Teogonike te ideologjise se tyre per arsye rituali, ashtu sic u perdor dhe me vone prej botes kristiane e cila i shtoi dhe ajo, elementet e vet te ideologjise se saj dhe se nuk eshte cudi qe dhe me vone dikush tjeter qe ne nuk e dime ne rrjedhen gjigande te kohes, ta perdori per "hesap" te vet. Te njejten ide per vetesakrifice, deshmon dhe kryqi i Kristianizmit. Me pak fjale, dua te them, se qe te kuptohet se c eshte shqiponja me dy koka, do te duhet me perpara te kuptojme ne thelb se c perfaqeson shqiponja pervec atyre atributeve qe ne i dime si : shikimi absolut, mbret i Ajrit, jetegjatesi, fluturim i shpejte, krenari, bukuri, vigjilence, liri etj etj qe shume nga keto cilesi jane dhe te kombit tone qe askush nuk eshte ne gjendje ti mohoje. simboli fillestar i shqiponjes me dy koka, e ka zanafillen dhe u duk per here te pare, prej Okultizmit dhe Magjise. Nuk po ndalem tek keto dy terma.! Njeriu i periudhave gjeologjike me te vjetra te rruzullit, nuk e kishte idene e kombit dhe duke nenvizuar kete, nuk deshiroj qe te keqkuptohem, dhe mund te konsultoheni me eksperte te simbolikes duke marre dhe mendime te tjera.. Ne nje nga librat e tij te famshem mbi Atlantiden, Luis Spens duke permendur qyteterime unike shume here me te hershme se ato egjiptiane, fenikase etj etj, dhe duke sjelle nderment popuj te "zhdukur" prej mijra vjetesh, ai kujton dhe iliret e hyjshem si pasardhes te drejtperdrejte te pellazgeve qe keta te fundit ishin bij e bija te Titanit Promete i cili u hodh prej qiellit nga vete perendite. Ai u "vesh" Ilireve petkun e qenieve legjendare ne kuptim alegorik te cilesive te shqiponjes sepse vet Prometeu paraqitet nga mitologjia boterore si nje shqiponje me dy koka. dmth dy natyrshmeria e ketij Titani. 1) Qenie Hyjnore Qiellore- e cila me pak fjale deshifrohet si dicka me shpirt te mire e te paster. 2) Rrembimi i Zjarrit- qe deshifrohet si deshira e tij njerezore per te krijuar njeriun e per ta ndihmuar ate me cdo gje. Te dyja keto aspekte ne kuptimin simbolik, iliret i gezonin. Ishin nje popull me zemer te bardhe, te bardhe e te urte sa hyjni e njeri nuk gjendet qe ti trashegoje. Luis Spens ben nje pershkrim shume te bukur te cilesive te jashtme por dhe te brendeshme te ilireve. Ai i pershkruan si njerez shume te vecante ne pamje te jashtme, madje ai arrin deri atje sa thote se ne cdo sy te tyre gjendeshin "dy bebe" te cilat nuk shprehin asgje tjeter, vec se shikimin e tyre te mprehte voluminoz me permasa te jashtezakonshme e te lindur prej natyre.. Perandorite e me vonshme te vjetra si dhe popujt me te rinj akoma si fqinjet por dhe te tjere, huazuan prej kesaj gjenealogjie te terevjeter te njerzimit shume simbole si dhe shiponjen me dy koka qe ishte pjelle e ilireve per arsye te perputhjes absolute e alegorike me kete shpend. Iu duhet nje huazim i tille qe te kene mundesi te kapen pas zinxhirit qe jep "Jete" per tu treguar te tjereve se edhe ata kane pjese ne vjetersine e hyjshme qe karakterizon nje nga popujt me te vjeter te botes , Iliret, duke dashur ti lene ne harrese te plote e per tu mbushur akoma dhe me shume madje dhe shqiptarit te sotem, mendjen, se shkaba e tij na paska ardhur prej bizantit. Ahhhhhhh... ah po nuk lind edhe nje here nje bir tjeter qe te rrahe ne kudher shpaten e tij me zjarrin e Efestit e qe dora e tij ta shveshi krejt si dore Titani e te zhduke demone e mirmidone , kucedra te zeza qe po i zene frymen lules se pranveres... kesaj lule qe reflekton vetveten ne skajin tjeter fillestar me te hershem te njerzimit.. ashtu si drita e diellit qe perkedhel dhe kujdeset per skajin me te larget te sistemit..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Skygreenplus : 11-10-2010 m 15:12

 16. #96
  Perjashtuar
  Antarsuar
  04-07-2010
  Postime
  246
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga DeuS Lexo Postimin
  Rregulli NR1 per te qene pjese, per t'u antaresuar e debatuar ne Forumin Shqiptar ---> te shkruash SHQIP!
  Ndersa per te kuptuar shqip kusht nr 1 eshte te dish shqip

 17. #97
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-09-2010
  Postime
  1,797
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  A ben te dij se far e dallon shqiponjen shqiptare nga ate serbe ?!

 18. #98
  i/e regjistruar Maska e Skygreenplus
  Antarsuar
  31-03-2010
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  me pak fjale, shqiponja jone edhe pse mund te flasim per simboliken e ngjyrave ne pergjithesi, ngjyrat jane me dytesore sepse kompletojne figuren plus qe kane dhe ato simbolizmin e tyre por ajo qe spikatet eshte imazhi. po ti marresh te dyja, ate serbe e shqiptare e ti shohesh me vemendje, shqiponja serbe por dhe ajo bizantine ne pergjithesi eshte me e vogel ne volum. dmth ne flamujt perkates, jane me te vogla dhe sfondi i flamujve ku ato qendrojne eshte me i madh. Kjo tregon se keto shqiponja, nuk kane arritur te zoterojne hapsiren ne kundershtim me shqiponjen tone e cila zoteron hapsiren ne flamur. plus ne njeren kembe mban kryqin dhe ne kemben tjeter, shpaten. Kryqi dhe shpata, jane mjete te hershme teleturgjike qe ka perdorur njeriu i vjeter ne gershetim me njera tjetren per arsye qe dihen prej shume sdudiuesve dhe qindra e mijra vjet me pare, por qe ne kete rast nuk ka asnje lidhje me perdorimin e hershem. Ketu, shihet qarte sundimi me dhune ne kuptimin e dhunes se plote per arsye se kryqi ndodhet mbi globin boteror nen kembe te kesaj shqiponje. Globi ose rrethi ne pergjithesi si element gjeometrik dihet qe krijon te PERGJITHESUAREN si koncept. Ka dhe disa KUPTIME te tjere por qe nuk eshte shume nevoja se eshte e mjaftueshme dhe me kaq. Shqiponja jone eshte me e madhe ne volum dhe kryesisht e lire prej materjes qe karakterizon te parat.sipas metafizikes, materja eshte nje energji e ngurtesuar e cila i duhet realitetit objektiv per te zbuluar vetveten. Shkembinj, lumenj, zjarr e ajer lidhin trupat e cdo qenje te gjalle por ne te njejten kohe kur vjen fundi , jane po keto elemente qe shperbejne trupin. Sic shihet ke shqiponjat serbe , bizantine etj, shikohet qarte psikologjia e njeriut te mentaliteteve te tyre per ushtrim dhune me qellim shperberje ne te gjitha aspektet, fizike, psikologjike etj. Dhuna lidhet me materjen. Ashtu si dhe dhimbja trupore qe shkaktohet nga nje goditje , duhet pare ne aspektin materjal sepse trupi dhemb dhe jo shpirti. Shqiponja jone, nuk ka nevoje te mbaje asgje. e lire ne jete, dhe po aq e lire dhe pas vdekjes. rituali teleturgjik mbi nje te vdekur tregon thelbin e cdo populli ne kulturen e tij. Iliret dihet, ashtu si egjiptasit, fenikasit, trojanet dhe mbreteri te tjera te nje komuniteti te perbashket me nje mbiqyteterim te mrekullueshem, kishin pothuajse ide te perbashketa ne ritet teleturgjike. Njeriu shikohej i lire edhe pas vdekjes. Shqiponja jone me menyren se si qendron ne flamur, tregon nje lirshmeri prej natyre dhe jo e renduar si shqiponjat e mesiperme. Gjithashtu kurora mbreterore tek to, tregon natyren e dobet te njeriut si qenie i cili shitet kollaj si mbret me qene por dhe si i varfer. Eshte me afer realitetit objektiv shqiponja serbe dhe ajo bizantine. Por dihet, qe realiteti objektiv nuk eshte Realiteti i Unifikuar. Shqiponja jone kalon nga ana psikologjike , cdo kufizim te materjes se ngurtesuar dhe i tregon njeriut te mos perdori dhune. keshtu qe ideali qe percjell kjo shqiponje, eshte me afer Unifikimit Boteror si koncept. shikoni sa bukur.... dhe nje detaj tjeter. ILIRET KANE BERE GJITHNJE LUFTE MBROJTESE. A nuk eshte ky nje virtyt i madh dhe nje e vertete e madhe per te kuptuar origjinen e simbolizmit te shqiponjes prej Ilireve ne baze te psikologjise se mesiperme??. Kush qendron me lart si qenie e sofistikuar dhe e lire, ai qe dhunon te tjeret apo ai qe mbrohet?!. Ja pra... diferenca thelbesore midis ketyre shqiponjave..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Skygreenplus : 11-10-2010 m 17:54

 19. #99
  i/e regjistruar Maska e tears_of_speed
  Antarsuar
  09-10-2010
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Po shoh shume versione te flamurit tone kombetar qe thon ardhjen e tyre por periudha me e forte e indentifikim te shqiponjes me dy koka eshte perandoria bizantine.
  Ne shume literature te shkruar dhe te pikturuar kjo periudhe mbahet si me e forta per origjinen e flamurit tone.
  Megjithate gjerat te peraferta me shqiponjen tone ne flamur mund te kete shume por ne si Sqiperi jemi te vetmit qe po mbajme flamurin origjinal te bizantit edhe ne pikturen e saj.
  shqiponja me dy koke me sfond te kuq se ka edhe disa te tjera qe i ndryshon fusha nga mbrapa dhe mund te ngaterrohen me kultura te tjera por nuk eshte ashtu se ato jane po te njejtat qe perdorte perandoria bizante ne situata te ndryshme kohore si psh kur kishin lufte a kur ishin ne preg te saj e keshtu me radhe.
  Persa i perket thirrjeve per bashkimin etnik te shqiperise me duket shume e veshtrie dhe te them ate qe ndjej eshte e parealizushme per te vetmen dhe te pa kundershtueshmem arsye qe ne Dardanin (Kosoven) sipas shprehjeve te prijesve tane te mencur e lame te fitonte pavarsine per PAQE ne rajonin e ballkanit.
  Kjo do te thote per ata qe nuk e kuptojne `nuk mund te hash aty ku peshtyn` sic kan thone te paret tone.
  Nuk mund te shkelim traktatin e PAQES per nje ribashkim ne te njejtin flamur.
  Shpresoj qe ky shkrim te kete ndezur pak zjarrin ne kete teme.

 20. #100
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  Citim Postuar m par nga DeuS Lexo Postimin
  Rregulli NR1 per te qene pjese, per t'u antaresuar e debatuar ne Forumin Shqiptar ---> te shkruash SHQIP!
  as nji shkronj serbe ktu se kom shkru ,une flas dardhisht shpesh po me mendje shqipe ,ndersa ju qe me aq krenari shkruani shqip sikur e shkruani me mendje Hithnish, gjegjsisht greqisht......> jo shqip.

Faqja 5 prej 24 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Origjina e Himnit te Flamurit
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 06-12-2013, 20:51
 2. KF Elbasani, "TIGRAT VERDH E BLU"
  Nga ClaY_MorE n forumin Futbolli shqiptar
  Prgjigje: 479
  Postimi i Fundit: 04-10-2008, 00:26
 3. Historia ndryshe
  Nga karaburuni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 01-07-2005, 09:53
 4. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 03:22
 5. Abaz Ermenji
  Nga Eni n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 12-03-2003, 13:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •