Close
Faqja 15 prej 24 FillimFillim ... 51314151617 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 300 prej 465
  1. #281
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    [/QUOTE]

    Pra kemi "DINASTI DARDANE te Kostandineve".

    Valentini Joviani qe pason dinastine Dardane eshte me prejadhje ilire nga nje vend reth Vukovarit te Kroacise se sotme. Pra ne mos paste qene ilir i mirefillte, detyrimisht ka qene ne kontakt me lavdine Ilire. Eshte ky ai qe ai qe luftoi kunder fiseve Allemane dhe Sarmate (ata qe vodhen shqiponjene zeze dhe te bardhe ne citimin heraldik me lart!). E them kete, per te treguar se kjo Shqiponje eshte vjedhur dhe bere pjese e dyerve te huaja te Europes PAS renies se Dinastise Dardane dhe simboleve qe ajo disnasti kishte infiltruar.

    Per fshatin Rome dhe madhesine e saj sa nje katund ne kohen e Romulit, do te sjell citime.

    Tani kush flet gjepura dhe harxhon kohen e te tjereve me perralla te mocme sllave?
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 19-07-2011 më 23:51

  2. #282
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Me qe nuk po me del figura e shiponjes se lavdishme babilonase, po sqaroj detaje per shqiponjat e tjera qe kane mbushur analet e heraldise dhe presuposojne te tera indipendence te origjines.

    Jane disa momente qe kane rendesi ne citimin me poshte:

    1. Shqiponja eshte adoptuar nga cilido shtet qe kishte synime imperiale
    2. Shqiponja dhe cdo simbol qe i zihej armikut, beje pjese e heraldise se uzurpatorit (Perseu mori koken e Meduzes ne parzmore, Herakles lekuren e Chimeres/Luanit, Lopen e Gerionit e me radhe.) Pra Shqiponja, sic eshte thene ne disa shkrime me lart.
    3 Shqiponja del vetem dyshim aty ku kane shkelur shqiptare ose legjionet shqiptare te hyllineve dhe herkulianeve te perendoreve Ilire te Romes, ose te Aleksandrit.


    Zhurnal i Oksfordit, Shkurt 1856
    F. 138

    Origjina e depiktimit te shqiponjes ne simbolet kombetare dhe mbreterore daton qe ne kohera te lashta. Ajo ishte shenje e mbreterve te Persise dhe Babilonise (Insenja e Babiloniase kishte nje buall me krahe te shqiponje dhe fytyre njeriu, ose ishte nje zog i shemtuar si gale te pamjen e te cilit do ta postoj kur te mundem, kurse Perset dalin me kete simbol aty rreth 207 pes nen mbreterine e Darit - shenim i javan) Romaket adoptuan figura te ndryshme per standartet e veta, por marius ne 102 e beri shqiponjen insenje te veteme te legjioneve, dhe ja konfirmoi simbolet e tjera kohortave. Nga Romaket, Frenget adoptuan te njejten shenje gjate kohes qe ndodheshin nen sundimin e perandorise.

    Perandoret e Perandorise Romake te Perendimit perdornin Shqiponje te ZEZE; ata te Lindjes nje shqiponje te ARTE.
    Shenja e shqiponjes se Arte qe haset ne taverna (taverns), iludon per perandoret e Lindjes.

    Qe nga koha e Romakeve, pothuaj cdo shtet qe ka aspiruar per perandori , ka adoptuar per embleme shqiponjen; Austria, Russia, Prusia, Polonia dhe Franca, qe te tera moren Shqiponjen.

    Shqiponja me dy koka simbolizon nje perendori te dyfishte. Perandoret e Austrise, te cilet pretendojne te jene pasardhes te Cesareve te Romes, perdorin nje shqiponje me dy krere, e cila eshte Shqiponja e perandoreve te lindjes dhe te perendimit, pra tipizimi i "Perandorise se Shenjte Romake," nga e cila perandoret Gjermane (tashi te shkrire me shtepine e Austrise) e konsiderojne vetveten te jene perfaqesues. Karli i madh ishte i pari qe e perdori, sepse kur i be zot i tere Perandorise se madhe Gjermane, ai shtoi nje koke te dyte shqiponjes, ne 802 pes, per te denominuar perandorine e Romes dhe te Gjermanise te bashkuara prej tij.

    Si nje nga zogjte mbreterore dhe embleme e nje natyre fisnike, per nga fuqia e krahut dhe e syrit, nga kurajo, por edhe per nga forca e ndergjegjshme dhe fuqia e brendshme, shqiponja eshte preferuar si simbol i sovranitetit.

    Nga te gjitha llojet e shqiponjave te heraldise, shqiponja e zeze eshte me fisnikja, sidomos kur eshte blatuar ne fushe te arte.
    Origjina e shqiponjes Austriake, Polake dhe Ruse na jepet keshtu nga A. Barrington, tek 'Leksione mbi Heraldine":

    "Varus, prokonsulli romak dhe guvernator i Sirise, 10 pes, pasi u be kryekomandant i legjioneve ne Gjermani, u kap ne befasi nga armiku dhe ushtria e tij u copetua. Romaket humben 2 nga standardet e tyre, nje shiponje te zeze dhe nje te bardhe. Shqiponja e zeze u kap nga Gjermanet dhe hyri ne armet e perandorise Gjermane ne nje fushe te arte, nje shqiponje e zeze me dy koka, njera per perandorine e lindjes dhe tjetra per te perendimit. Shqiponja e bardhe u zu nga Sarmatet ndihmes, nga te cilet vijne armet e Polonise, Shqiponje Agjend ne nje fushe me viza te kuqe (gules). Po ashtu mendohet te jete humbur edhe nje e trete, e cila supozohet te kete rene ne duar te Skllaveve ose Skllavonianeve, prej nga armet e Rusise, pra nje shqiponje e zeze ne fushe te arte" f.6

    Sigurisht kjo histori duhet marre per aq sa i takon. (dmth qe deshmon sakte vetem aleancen Gjermano-Polake-Ruse kunder Romes dhe civilizimit perendimor- shenim i javan).

    Ne gjuhen e hearldise, nje shqiponje thuhet te jete 'ekspozuar' (displayed) kur flatrat dhe kembet jane te shpalosura ne mburoje; dhe 'duke gjuajtur' kur paraqitet duke gllaberuar prene. Kemi lexuar qe Ferdinanti dhe Isabella, duke qene shume te dedikuar tek Shen John Evangjelisti adoptuan shiponjen e tij te zeze me nje koke, per te shoqeruar mburojen e tyre. Po cfare kontrasti mes shqiponjes se Evangjelistit dhe shqiponjes se perandoreve moderne dhe te mbreterve te lindura nga tipizimi i fuqise se lashte Romake!

    Urdherat kalorsiake jane emeruar nga shqiponja. Urdheri i Shqiponjes se bardhe qe i takonte mbreterise se zhdukur te Polonise u adoptua nga Mbreti Ladislaus V ne 1325, me rastin e martese se djalit te vet Dukes Cassimir me Annen, vajza e Dukes se Lituanise. Urdheri i Shqiponjes se Zeze u institucionalizua ne 1792 nga Frederiku I me rastin e kurorezimit te vet si Mbret i Prusise. Edhe Urdheri i Shiponjes se Kuqe u themelua ne Prusi me 1792.

  3. #283
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga Javan
    Nga te gjitha llojet e shqiponjave te heraldise, shqiponja e zeze eshte me fisnikja, sidomos kur eshte blatuar ne fushe te arte.
    Shqiponja e zezë në fushë të artë, dhe ylli gjashtë cepësh vendosur si aegis në sfond azure:



    Dega Skanderbeg e Napolit.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  4. #284
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin


    Pra kemi "DINASTI DARDANE te Kostandineve".

    Valentini Joviani qe pason dinastine Dardane eshte me prejadhje ilire nga nje vend reth Vukovarit te Kroacise se sotme. Pra ne mos paste qene ilir i mirefillte, detyrimisht ka qene ne kontakt me lavdine Ilire. Eshte ky ai qe ai qe luftoi kunder fiseve Allemane dhe Sarmate (ata qe vodhen shqiponjene zeze dhe te bardhe ne citimin heraldik me lart!). E them kete, per te treguar se kjo Shqiponje eshte vjedhur dhe bere pjese e dyerve te huaja te Europes PAS renies se Dinastise Dardane dhe simboleve qe ajo disnasti kishte infiltruar.

    Per fshatin Rome dhe madhesine e saj sa nje katund ne kohen e Romulit, do te sjell citime.

    Tani kush flet gjepura dhe harxhon kohen e te tjereve me perralla te mocme sllave?
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Me qe nuk po me del figura e shiponjes se lavdishme babilonase, po sqaroj detaje per shqiponjat e tjera qe kane mbushur analet e heraldise dhe presuposojne te tera indipendence te origjines.

    Jane disa momente qe kane rendesi ne citimin me poshte:

    1. Shqiponja eshte adoptuar nga cilido shtet qe kishte synime imperiale
    2. Shqiponja dhe cdo simbol qe i zihej armikut, beje pjese e heraldise se uzurpatorit (Perseu mori koken e Meduzes ne parzmore, Herakles lekuren e Chimeres/Luanit, Lopen e Gerionit e me radhe.) Pra Shqiponja, sic eshte thene ne disa shkrime me lart.
    3 Shqiponja del vetem dyshim aty ku kane shkelur shqiptare ose legjionet shqiptare te hyllineve dhe herkulianeve te perendoreve Ilire te Romes, ose te Aleksandrit.


    Zhurnal i Oksfordit, Shkurt 1856
    F. 138
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Ja nje fakt per nje nga perandoret me prejadhje te dyshimte latine sipas Shmittaqeve te FSH:



    "History of the Byzantine Empire" A.A. Vasiliev
    Ndryshimi nga miku yt është se ti qëndron kurdoherë më lart tij përsa i takon koncentrimit të ideve dhe sigurisht disponon gjithashtu një nivel më të lartë për të spekulluar me aq informacione që posedon nëpër duar, ndryshe nga zotëria që nuk është i aftë të dalë nga rrethimi që i bën vetes duke u rrotulluar në vend gjithë kohën. Që të rikthehmi në temë: rruga që ke ndjekur quhet google-zim burimor?

    Me citimet që ke sjellur nuk vërteton asgjë nga çpo thuhej më sipër përpos krijimit të hapësirës tënde personale për të interpretuar. Së pari, ekzistenca e një vijueshmërie prejardhjesh perandorësh bizantinë nga provinca e Dardanisë nuk do të thotë që ekzistonte një civilizim dardan. Nga civilizimi pretenduar duhet një trashëgimi kulturore dhe materiale e cila në rastin konkret i afrohet zeros absolute. Në mos gaboj as Vasiliev nuk pretendonte ndonjë gjë të tillë dhe as nuk specifikonte prejardhjen e tyre më tepër se disa fise të latinizuara ballkanike me latinishten si gjuhë mëmë (në tekstin e mësipërm) dhe më tej as nuk citonte se ky simbol (pra shqiponja me dy koka) përdorej nga dardanët. Pra ajo çka shtrova unë disa postime më parë - origjina e tyre ilire nuk do të thotë asgjë si parantezë me ''atdheun'' e tyre juridik, ide që përfaqësohej nga fjalimi i Ciceronit. Nga ana tjetër interpretimi yt has në kontradikta historike përsa i takon periudhave: dinastia dardane i takon fillim shek VI ndërsa përdorimi i shqiponjës në bizant fillim shek XI - pra rreth katër shekuj hapësirë kohore. Në mos mjaftonte kjo, ky simbol në Perandorinë Bizantine e kishte origjinën tek disa tradita popullore (siç e ceka edhe më lart) të vendit nga ku kishte prejardhjen perandori bizantin, që ishte Azia e Vogël: konkretisht një konglomerat popullatash të ndikuara nga Azia e të përfaqësuara më së miri nga selxhukët.

    Oxford Journal i 1856 është gjeneologjia e simbolit tek perandoritë perëndimore të cilën mund ta gjesh me fjalë të tjera tek fillimi i kësaj teme, ku përbën një pjesë që nuk ka shumë rëndësi përsa i takon thelbit të diskutimit. E kuptoj arsyen pse e ke sjellur në vazhdim të interpretimeve të mësipërme por gjithsesi vërtetohet huazimi i këtij simboli nga Azia drejt Europës dhe si urë lidhëse ka shërbyer Azia e Vogël me selxhukët - rrugë që përjashton përrallat epike me dardanë dhe me perandoritë dardano-ilire të Romës të cilat i atribuoen të asimiluarve përkundrejt kulturës asimiluese latine (), pjesë non sens që bie në kundërshti të plotë me veten dhe logjikën.

    Të hulumtosh online për burime dhe servirësh citate të përgjitshme google books nuk do të thotë që ti largohesh pozicionit të spekullatorit. Gjithashtu do të këshilloja që të ngulisje thellë në mendje rëndësinë e periudhave dhe mbivendosjen e tyre tek njëra tjetra sipas radhës. E kam fjalën për çorbën që gatuhet me Azinë e Vogël dhe popullatat përbërëse të saja në periudha të ndryshme historike.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Uriel : 20-07-2011 më 06:10
    relata refero

  5. #285
    i/e regjistruar Maska e landi45
    Anëtarësuar
    10-04-2008
    Postime
    1,711
    7 ngjyra themelore ekzistojne ,,pra per kete skishte shume zgjedhje....

    jo shume kafshe apo shpende mund te vendosen ne flamunj,,,

    se nuk mund te vendosesh nje sorre apo laraske,,,,apo jo,, pra ngelet dicka si shqiponja apo skifteri,,,

    po meqe shume kombe perdornin nje lloj shpendi dikush i shtonte nje koke dikush nje dicka tjeter per ta bere te vecante...

  6. #286
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga Uriel Lexo Postimin

    Të hulumtosh online për burime dhe servirësh citate të përgjitshme google books nuk do të thotë që ti largohesh pozicionit të spekullatorit. Gjithashtu do të këshilloja që të ngulisje thellë në mendje rëndësinë e periudhave dhe mbivendosjen e tyre tek njëra tjetra sipas radhës. E kam fjalën për çorbën që gatuhet me Azinë e Vogël dhe popullatat përbërëse të saja në periudha të ndryshme historike.
    Spekullues je vec ti dhe ato që ti citon, vec Schmittin. Na shpjego si ka mundësi që një popull i tërë luftoi për 25 vjet që të pasurohej një feudal i ri si Skënderbeu(sipas teje, Schmittit dhe disa spekullatorëve të tjerë) ?

    Nuk do ndalosh ti burimet. Një pjesë e madhe e tyre, janë bërë "submit" nga shumë kërkuesa Shqiptarë sa për dijeni, përfshi dhe Illyricum Sacrum që sot mund të gjehet online, dhe do vazhdoj të pasurohet biblioteka online, do apo nuk do ti, sepse njerëzit do mësojnë se cfarë i është bërë, nuk mbete ti dhe ca karrieristë t'ja shpjegojnë. Epoka dixhitale është hera e parë pas qindraa vitesh barbarizmash plackitjesh, djegjesh, mashtrimesh, propagandë etj që Shqiptari mund të mbledhi dhe akumuloj cfarë shkruhet për të, cfarë kanë shkruar për të, libra që regjimi komunist i pengonte etj. Ti flet për komunizëm, por komunisti më i madh ironikisht je ti. Kush nuk ka mundësi financiare, i mjafton një USB disagigëshe të fusi me mijëra libra atje. Por si grecobizantin dhe komunist kjo gjë për ty është blasfemi. Por ndoshta ajo periudhë, kjo dixhitale ka ardhur pikërisht në kohën e duhur, sa nuk është tepër vonë.

    Problemi yt është se sic po shikohet në këto debate ke të bësh me njerëz që Historinë e kanë si ta them unë, pak a shumë sic e ka një matematikant, jurist i lartë apo fizikant, shkencëtar etj filozofinë, historinë, antropologjinë dhe fushat të tjera të njohurisë sociale. Kur i lodhet koka me multidimensione apo me probleme reale shkencore, hap libra të tillë, që pjesa tjetër nuk ka kapacitet ti lexoj, e jo më ti analizoj. Ti je thjesht një propagandist në këtë temë, shumë i rëndomtë madje. Historianë nuk janë historianët, historianët në sensin klasik janë njerëz multidishiplinar. Ti vec shpreh një rrymë të caktuar të interpretimit i interpretimit të interpretimit akademik të 200 viteve të fundit, pra ti faktikisht nuk thua asgjë, ti vec riprodhon si papagall cfarë shkruan kjo rrymë e caktuar, dhe në këtë aspekt, mendoj se të është dhënë nga nga këta që shkruajnë sipër më tepër analizë se sa të takon. Por cedo që kjo temë nuk është hapur për ty sado që qëllimi i hapësit përputhet me atë tëndin ose anasjelltas. Prandaj mos i jep shumë kredi vetes.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyllien : 20-07-2011 më 07:10
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  7. #287
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Uriel Lexo Postimin
    Ndryshimi nga miku yt është se ti qëndron kurdoherë më lart tij përsa i takon koncentrimit të ideve dhe sigurisht disponon gjithashtu një nivel më të lartë për të spekulluar me aq informacione që posedon nëpër duar, ndryshe nga zotëria që nuk është i aftë të dalë nga rrethimi që i bën vetes duke u rrotulluar në vend gjithë kohën.
    Ndryshimi mes meje dhe teje, qendron se mua nuk me intereson opinioni yt. Ndryshimi tjeter eshte se nderkohe qe po flitet per nje teme te caktuar, me duhet te pershkoj tere rezymene e inteligjences tende, derisa sa te arrij tek ajo pjese, ku mbase ke sjelle ndonje koment per temen.

    Që të rikthehmi në temë: rruga që ke ndjekur quhet google-zim burimor?
    Nuk kam ne plan te blej cdo liber qe kam lexuar. Se si e ndertoj une biblioteken time, nuk ka interes per te tjeret. Perse u dashka te diskutohet kjo mes dy personave qe nuk kane gje te perbashket? Por eshte fakt qe preferoj me mire te kem lexuar librat se sa t'i mbaj si ekspoze te kultures (si puna juaj). Le qe harrova se ju keni lexuar vetem Shmittin dhe kurrikulumin shkollor. Librat qe googla i kopjon nga librarite nuk hyjne ne ate domainin tuaj, pasi ju lexoni vetem libra qe nuk vlejne te kopjohen. Apo mbase kujton se google i ka shkruar vete? Cfare nuk pret te degjosh ne dite te sodit.

    Me citimet që ke sjellur nuk vërteton asgjë nga çpo thuhej më sipër përpos krijimit të hapësirës tënde personale për të interpretuar.
    You are damn right. Citimet qe solla jane per te ilustruar piken time te kendveshtrimit.

    Së pari, ekzistenca e një vijueshmërie prejardhjesh perandorësh bizantinë nga provinca e Dardanisë nuk do të thotë që ekzistonte një civilizim dardan.
    Se pari, nuk di cfare lendesh ju kane mesuar ju ne ate shkolle, po sociologji nuk paskeni kryer. Kjo qe ke shkruar eshte nje gafe injoranti e cila shumefishohet nga fakti se hiqesh njeri i shkolluar. Ku ke pare ti, ekselence personale pa nje baze sociale? Ti mendon se Arkimedi, Pitagora, Aleksandri i madh, Kanti, Hegel, Newton, Einstain etj do kishin te qene ata qe jane pa nje substrat social qe do te promovonte dhe propagonte dijenine? Sikur Newtton te kishte lindur ne Kenia, do kishte qene ai qe ishte? Te ka rene ndonjehere ne sy se filozofet, muzikantet, shkencetaret me te shquar etj jane prodhuar primarisht ne nje kohe/shekull te caktuar nga nje substrat i dhene dhe me pas ndonese ka pasur persiatje, nuk jane arrituar me ato vlera revolucionare? Cfare duhet te te thote ky fakt? Ate qe nga hici nuk del hic. Dhe dinastia familiare me drejtuesit me te sukseshem te nje Perandorie nuk mund te jete kurre prone e rastesise. E para, sepse ne Rome ngriheshe nga rangjet sipas vleres dhe njohurive, e dyta sepse Roma u be imperatori nden kete drejtim. Mos te duket s epo flet per klikat dinastike te Sudanit e te Mozambikut?

    Roma AlbaLonga dhe Dardane qene Perandoria me e fuqishme e koherave ne saje te njohurise se koncentruar dhe te njetrajtshme te aplikuar nga nje race me njohuri dhe sistem qeverisjeje superior nga gjithe zona. Greqi nuk kishte atehere.

    Nga civilizimi pretenduar duhet një trashëgimi kulturore dhe materiale e cila në rastin konkret i afrohet zeros absolute. Në mos gaboj as Vasiliev nuk pretendonte ndonjë gjë të tillë dhe as nuk specifikonte prejardhjen e tyre më tepër se disa fise të latinizuara ballkanike me latinishten si gjuhë mëmë (në tekstin e mësipërm) dhe më tej as nuk citonte se ky simbol (pra shqiponja me dy koka) përdorej nga dardanët. Pra ajo çka shtrova unë disa postime më parë - origjina e tyre ilire nuk do të thotë asgjë si parantezë me ''atdheun'' e tyre juridik, ide që përfaqësohej nga fjalimi i Ciceronit.
    Nuk e di si ose ku e kerkon civilizimit ti shoq. Te thane me lart qe Roma (jo qyteti) ishte koncentrim i fuqise Ilire. Komenti yt ngjan me, po kerkoj te dhena per civilizimin shiptar ne Rrashbull, sepse Tirana eshte tjeter qytet. E ke idene ti pse Roma rrafshoi Epirin dhe Ilirikun ne vite post dinastive Ilire? Per te mbledhur te ardhura? Sigurisht qe jo. Arsyet jane shume me teper se se materiale. Udheheqesit bastarde te Romes se diteve te fundit, treguan se nuk do ta leshonin me kurre pushtetin nga duart per ta udhehequqr ata qe i dhane dikur lavdine, as do te lejonin qe keta te ndertonin nje lavdi te pavarur ne Ilirik, edhe sikur Roma te binte. Dhe Roma ra.

    Nuk po shtoj ketu deshmite ne Aleksandri (biblioteke) qe pas te gjithe gjasave qe qendra kulturore e gjithe botes ku qe koncentruar lavdia e Shiponjes se zeze me ky krena. Jo pa qellim, portreti qe superpozonte ne krye te salles se madhe qe ai i Aleksandrit te Madh.

    Arsyeja pse te solla citimin lum miku ishte te deshmoj se kishte Dinasti Dardane, dhe jo latine te lindur ne Dardani qe rastesisht u bene perandore, sic u perpoqe te na kaloje uje ne rrogoz disa poste me pare. Po ashtu, Ciceroni, ne se nuk e di, i kishte mbaruar studimet ne universitetin e Apollonise.


    Nga ana tjetër interpretimi yt has në kontradikta historike përsa i takon periudhave: dinastia dardane i takon fillim shek VI ndërsa përdorimi i shqiponjës në bizant fillim shek XI - pra rreth katër shekuj hapësirë kohore. Në mos mjaftonte kjo, ky simbol në Perandorinë Bizantine e kishte origjinën tek disa tradita popullore (siç e ceka edhe më lart) të vendit nga ku kishte prejardhjen perandori bizantin, që ishte Azia e Vogël: konkretisht një konglomerat popullatash të ndikuara nga Azia e të përfaqësuara më së miri nga selxhukët.
    Inteligjence e theksuar. Ky eshte komenti me vajtues nder te gjithe ata qe mund te kishe bere. Ti mund te kishe thene pershembull se si doli Shqiponja tek Dardanet, pse keta e kishin kaq te rendesishme sa e adoptuan si simbol perandorak? A e kishte Roma para Dardaneve kete Shqiponje? Kush para Kostandineve mund ta kishte pasur dhe pse?

    Por jo. Ti vjen ketu dhe me pyet: Roma Dardane e kishte ne shekullin e VI, Bizanti ne te XI, ku gjindej shqiponja ne periudhen ndermjet? Qyqar. Faktet me te cilat pyete, te deshmojne pa fjale, se nuk ishte zhdukur, sepse pavaresisht termetit kishte ende Shqiptare te gjalle me shqiponjen te zeze ne gjoks te cilet jetonin ne Ilirik, dhe te cilet, sic te kane sqaruar te tjeret me lart trashegonin me ligj deren Lindore te Perandrorise, qe ju e quajtet Bizantine ne shek X.


    Oxford Journal i 1856 është gjeneologjia e simbolit tek perandoritë perëndimore të cilën mund ta gjesh me fjalë të tjera tek fillimi i kësaj teme, ku përbën një pjesë që nuk ka shumë rëndësi përsa i takon thelbit të diskutimit. E kuptoj arsyen pse e ke sjellur në vazhdim të interpretimeve të mësipërme por gjithsesi vërtetohet huazimi i këtij simboli nga Azia drejt Europës dhe si urë lidhëse ka shërbyer Azia e Vogël me selxhukët - rrugë që përjashton përrallat epike me dardanë dhe me perandoritë dardano-ilire të Romës të cilat i atribuoen të asimiluarve përkundrejt kulturës asimiluese latine (), pjesë non sens që bie në kundërshti të plotë me veten dhe logjikën.
    Arsyeja pse e kam sjelle eshte te deshmoj se perpos Romes, ku shqiptaret cuan Shqiponjen, asnje nga shtetet imperatoriale surrogate nuk ka asnje te drejte ta mbaje, perpos si trofe. Sic shkrova nje here dhe nuk perseris, sorra selxhuke hyn ne fuqi ne 1037, eshte nje simbol causal me te cilin selxhuket nuk kishin asnje lidhje, perpos endrres imperatoriale te Aleksandit te Madh. Po te kesh lexur libra mbi kulturen e tyre, cilado qe eshte, do shikosh se Aleksandi i madh nuk ishte i panjohur.

    Të hulumtosh online për burime dhe servirësh citate të përgjitshme google books nuk do të thotë që ti largohesh pozicionit të spekullatorit. Gjithashtu do të këshilloja që të ngulisje thellë në mendje rëndësinë e periudhave dhe mbivendosjen e tyre tek njëra tjetra sipas radhës. E kam fjalën për çorbën që gatuhet me Azinë e Vogël dhe popullatat përbërëse të saja në periudha të ndryshme historike.
    Corben gjeje ne mendjen tende. Ta duash Azine kaq shume do duhet t'ja njohesh disi kulturen. Per gjepurat e tjera groteske, shkarko karron gjetiu.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 20-07-2011 më 07:48

  8. #288
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga landi45 Lexo Postimin
    7 ngjyra themelore ekzistojne ,,pra per kete skishte shume zgjedhje....

    jo shume kafshe apo shpende mund te vendosen ne flamunj,,,

    se nuk mund te vendosesh nje sorre apo laraske,,,,apo jo,, pra ngelet dicka si shqiponja apo skifteri,,,

    po meqe shume kombe perdornin nje lloj shpendi dikush i shtonte nje koke dikush nje dicka tjeter per ta bere te vecante...
    Pash Zotin coji komentet tek tema humorit.
    Si te duken sorrat (12 po deshe, tek emblema e Arturit, dmth deges mbreterore te Anglise?

    Te vjen te vajtosh se cfare niveli bastard kane prodhuar shkollat tona keto dekadat e fundit. Certifikata te Kamzes.

  9. #289
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Ndryshimi mes meje dhe teje, qendron se mua nuk me intereson opinioni yt. Ndryshimi tjeter eshte se nderkohe qe po flitet per nje teme te caktuar, me duhet te pershkoj tere rezymene e inteligjences tende, derisa sa te arrij tek ajo pjese, ku mbase ke sjelle ndonje koment per temen.

    Nuk kam ne plan te blej cdo liber qe kam lexuar. Se si e ndertoj une biblioteken time, nuk ka interes per te tjeret. Perse u dashka te diskutohet kjo mes dy personave qe nuk kane gje te perbashket? Por eshte fakt qe preferoj me mire te kem lexuar librat se sa t'i mbaj si ekspoze te kultures (si puna juaj). Le qe harrova se ju keni lexuar vetem Shmittin dhe kurrikulumin shkollor. Librat qe googla i kopjon nga librarite nuk hyjne ne ate domainin tuaj, pasi ju lexoni vetem libra qe nuk vlejne te kopjohen. Apo mbase kujton se google i ka shkruar vete? Cfare nuk pret te degjosh ne dite te sodit.

    You are damn right. Citimet qe solla jane per te ilustruar piken time te kendveshtrimit.

    Se pari, nuk di cfare lendesh ju kane mesuar ju ne ate shkolle, po sociologji nuk paskeni kryer. Kjo qe ke shkruar eshte nje gafe injoranti e cila shumefishohet nga fakti se hiqesh njeri i shkolluar. Ku ke pare ti, ekselence personale pa nje baze sociale? Ti mendon se Arkimedi, Pitagora, Aleksandri i madh, Kanti, Hegel, Newton, Einstain etj do kishin te qene ata qe jane pa nje substrat social qe do te promovonte dhe propagonte dijenine? Sikur Newtton te kishte lindur ne Kenia, do kishte qene ai qe ishte? Te ka rene ndonjehere ne sy se filozofet, muzikantet, shkencetaret me te shquar etj jane prodhuar primarisht ne nje kohe/shekull te caktuar nga nje substrat i dhene dhe me pas ndonese ka pasur persiatje, nuk jane arrituar me ato vlera revolucionare? Cfare duhet te te thote ky fakt? Ate qe nga hici nuk del hic. Dhe dinastia familiare me drejtuesit me te sukseshem te nje Perandorie nuk mund te jete kurre prone e rastesise. E para, sepse ne Rome ngriheshe nga rangjet sipas vleres dhe njohurive, e dyta sepse Roma u be imperatori nden kete drejtim. Mos te duket s epo flet per klikat dinastike te Sudanit e te Mozambikut?

    Roma AlbaLonga dhe Dardane qene Perandoria me e fuqishme e koherave ne saje te njohurise se koncentruar dhe te njetrajtshme te aplikuar nga nje race me njohuri dhe sistem qeverisjeje superior nga gjithe zona. Greqi nuk kishte atehere.

    Nuk e di si ose ku e kerkon civilizimit ti shoq. Te thane me lart qe Roma (jo qyteti) ishte koncentrim i fuqise Ilire. Komenti yt ngjan me, po kerkoj te dhena per civilizimin shiptar ne Rrashbull, sepse Tirana eshte tjeter qytet. E ke idene ti pse Roma rrafshoi Epirin dhe Ilirikun ne vite post dinastive Ilire? Per te mbledhur te ardhura? Sigurisht qe jo. Arsyet jane shume me teper se se materiale. Udheheqesit bastarde te Romes se diteve te fundit, treguan se nuk do ta leshonin me kurre pushtetin nga duart per ta udhehequqr ata qe i dhane dikur lavdine, as do te lejonin qe keta te ndertonin nje lavdi te pavarur ne Ilirik, edhe sikur Roma te binte. Dhe Roma ra.

    Nuk po shtoj ketu deshmite ne Aleksandri (biblioteke) qe pas te gjithe gjasave qe qendra kulturore e gjithe botes ku qe koncentruar lavdia e Shiponjes se zeze me ky krena. Jo pa qellim, portreti qe superpozonte ne krye te salles se madhe qe ai i Aleksandrit te Madh.

    Arsyeja pse te solla citimin lum miku ishte te deshmoj se kishte Dinasti Dardane, dhe jo latine te lindur ne Dardani qe rastesisht u bene perandore, sic u perpoqe te na kaloje uje ne rrogoz disa poste me pare. Po ashtu, Ciceroni, ne se nuk e di, i kishte mbaruar studimet ne universitetin e Apollonise.

    Inteligjence e theksuar. Ky eshte komenti me vajtues nder te gjithe ata qe mund te kishe bere. Ti mund te kishe thene pershembull se si doli Shqiponja tek Dardanet, pse keta e kishin kaq te rendesishme sa e adoptuan si simbol perandorak? A e kishte Roma para Dardaneve kete Shqiponje? Kush para Kostandineve mund ta kishte pasur dhe pse?

    Por jo. Ti vjen ketu dhe me pyet: Roma Dardane e kishte ne shekullin e VI, Bizanti ne te XI, ku gjindej shqiponja ne periudhen ndermjet? Qyqar. Faktet me te cilat pyete, te deshmojne pa fjale, se nuk ishte zhdukur, sepse pavaresisht termetit kishte ende Shqiptare te gjalle me shqiponjen te zeze ne gjoks te cilet jetonin ne Ilirik, dhe te cilet, sic te kane sqaruar te tjeret me lart trashegonin me ligj deren Lindore te Perandrorise, qe ju e quajtet Bizantine ne shek X.

    Arsyeja pse e kam sjelle eshte te deshmoj se perpos Romes, ku shqiptaret cuan Shqiponjen, asnje nga shtetet imperatoriale surrogate nuk ka asnje te drejte ta mbaje, perpos si trofe. Sic shkrova nje here dhe nuk perseris, sorra selxhuke hyn ne fuqi ne 1037, eshte nje simbol causal me te cilin selxhuket nuk kishin asnje lidhje, perpos endrres imperatoriale te Aleksandit te Madh. Po te kesh lexur libra mbi kulturen e tyre, cilado qe eshte, do shikosh se Aleksandi i madh nuk ishte i panjohur.

    Corben gjeje ne mendjen tende. Ta duash Azine kaq shume do duhet t'ja njohesh disi kulturen. Per gjepurat e tjera groteske, shkarko karron gjetiu.
    Burimet e rralla që ke paraqitur kanë qënë pjesë e librave online të cilat në google books (disa pa autorë fare) janë falas - kjo tregon dhe rëndësinë e tyre se sa vlerësohen nga kjo platformë, pra e njëjta gjë me informacionet falas dhe të rëndomta të Wikipedias. Kjo ishte dhe ideja ime, nuk kam asgjë kundër google books në tërësi apo epokës së internetit, por selektimit të informacioneve që nuk bën përjashtim as tek librat virtualë. Kështu pra zotëri, dija jeton ose mbi letër ose paguhet në platformat virtuale që janë hedhur libra me vlerë - informacionet e përgjithshme i serviren kujtdo pasi nuk shërbejnë për asgjë, siç janë citatet që na servire.

    Gjithsesi Vasieliev që na solle nuk flet për civilizim dardan. Sigurisht që provinca e Dardanisë, si çdo provincë tjetër e Romës anë e mbanë njohu infrastrukturën dhe lëvrimin e civilizimit. Perandoria Romake ngado që u përhap përhapi dhe dijen, ndryshe nuk do cilësohej dhe si baza për Europën e mëtejshme. Nga ana tjetër citatet e barazvlefshme me Wikipedian nuk provojnë ekzistencën civilizimit dardan në antikitet, siç promovohet dhe shitet për të tillë por veç flasin për fise vendase të asimiliara në latine. Apo dhe brënda një fjalie që servir online selekton çfarë të intereson dhe çfarë jo? Tërmeti i fillim shek VI shkatërroi pjesën dërrmuese të infrastrukturës urbane në Dardaninë romake dhe po të jesh i vëmëndshëm që nga fillimi se çfarë kam shkruar dhe jo të merreshe me kërcime akrobatësh dhe ironira, do perceptoje se qytetet e para në Dardani i ndërtuan romakët. Këtu hasemi me të njëjtin problem si më parë në trajtimin tënd - që ka shumë gjasa ta bësh pa vetëdije: ku merr periudhën historike si një të vetme, qysh nga antikiteti gjer në mesjetën e hershme dhe si e tillë meqë Dardania romake kishte disa qytete të ndërtuara po nga romakët, duhej të ishte në të njëjtin stad dhe përpara pushtimit romak. Ndiqet një rrugë sikur shek II para erës sonë deri në shek VI pas erës sonë të kenë midis tyre veç një dekadë në mes. Të kthehemi përsëri tek pyetja legjitime për këtë pjesë: ku qëndron sot trashëgimia kulturore dhe materiale e civilizimit antik dardan, ekuivalent me trashëgimitë në territorin e Republikës së Shqipërisë?!

    Fantazia arrin klimaksin kur vetë Roma na paskësh qënë një koncentrim i fuqisë ilire. Sigurisht që kundër mullive të erës nuk mund të luftosh siç nuk më duhet të komentoj asgjë tjetër përpos kësaj fjalie në lidhje me këtë megapallavër me bastardë udhëheqës romakë.

    Shqiponja dy krenare është dukur për herë të parë në Bizant në shek XI dhe jo më përpara, që do të thotë se Bizanti përfaqësohej me simbol tjetër në shek e VI përpara ''rënies kataklizmike të civilizimit dardan''. Ndaj pyetja ime ishte e thjeshtë: Si ka mundësi që iu deshën katër shekuj këtij simboli për tu shfaqur në Perandorinë ''dardano-bizantine'', nëse fronin e kësaj perandorie përpara katër shekujsh e pati civilizimi dardan? Pse iu desh që ky simbol të rrëmohej nga Azia në kohën kur ishte (gjoja dhe sipas jush) i ngulitur tek dardanët? Dhe siç të thashë, të ndjekësh analogjinë e mendimeve në lidhje me Aleksandrin e Madh dhe Selxhukët turkë dalim dashje padashje tek Austrolopiteku.

    Dhe si përfundim dhe përsëri, si mund ti atribuoet një Perandori (Roma) të asimiluarëve (fiseve dardane që kishin si gjuhë mëmë latinishten, nëse e marrin si të mirëqënë origjinën e tyre) përkundrejt asimiluesëve (latinë)? Dhe aq më pak dhe ironikisht kur tek të asimiluarit u desh iluminimi nga asimiluesit për të rrokur konceptet se çfarë do të thotë civilizim njerëzor në të vërtetë. Nëse mundesh ti përgjigjesh dhe të gjesh pse-në do të kuptosh dhe pavlershmërinë e hapjes dhe zgjatjes së këtij diskutimi absurd. Gjithashtu përsa i takon etikës, mundësisht mos ma ''shqyej'' postimin në dhjetra pjesë pasi citatet e veçuara humbin vlerën dhe kuptimin e tyre në lumin tuaj të interpretimeve. Do të isha mirënjohës nëse do ta kishit parasysh. Dhe mjaft u banalizua çdo diskutim me Schmitt. Megjithëse nuk është i rastit dhe as i debatit: të (para)gjykosh rreth tij pa patur idenë më minimale se çfarë trajton është injorancë në veprim.

    Ajo çfarë i duhet diskutimit janë faktet historike, libra të vërtetë dhe jo citate Wikipedia-ash me gjykime, interpretime dhe replika personale. Trajtimi historisë nuk fillon nga gjykimi personal por nga përcjellja e fakteve historike. Do të kërkoja në vijueshmëri të zbatonit këtë pikë si për ju dhe të tjerët që ndërrmarin detyrën të inkuadrohen në diskutime historike, ndryshe unë ''antishqiptari'' do ti shlyej replikat për panevojshmëri. Krijimtaritë gojore të pleqve me përralla të larmishme të diskutohen tek trashëgimia kulturore në kuadër të miteve nga ku bëhet dallimi midis shkencës së historisë dhe mitologjisë. Në këtë kuadër, mendoj se ekzistojnë edhe disa përralla në lidhje me Romën që kanë mbetur jashtë.

    Ju flm për mirëkuptimin.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Uriel : 20-07-2011 më 10:14
    relata refero

  10. #290
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Uriel Lexo Postimin
    Unë nuk po shoh kurrëfarë faktesh historike në këtë mes - nëse ke problem me definicionin e termit ''fakt historik'' ky nuk është problemi im. E vetmja gjë që ndodh është gjykimi personal i një historie imagjinare që nuk gjëndet në as edhe një libër të vetëm shkencor dhe servirja e saj sipas interpretimeve tuaja personale dhe emotive. Mohon në mënyrë foshnjarake çdo përqasje që nuk i përshtatet shijeve të tua dhe nga ana tjetër gjykon emotivisht faktet e përcjellura nga ana ime. Pra siç të thashë i nderuar, kjo nuk është histori por brohoritje stadiumesh, ndaj hapi sytë dhe ballafaqohu me tekstet historike dhe mjaft na shite për histori krijimtari gojore të pleqve në formë përrallash epike. Sipas teje të broçkullisësh fantazira në formë çarçafësh është të trajtosh një histori? Për të tëra çështjet e diskutimit ekzistojnë libra nëse nuk e di çfarë janë dhe dokumente të kohës të kyçura në arvikat bashkëkohore. Nëse mbron me zell pallavra të këtij stadi për të vërteta je i lutur të na sugjerosh se ku të lexojmë dhe referohemi rreth tyre, kuptohet përpos kokës tënde dhe uroj mos kemi të bëjmë me shkrimtarë alienë. Të paktën librat e mi nuk ma shesin bretkosën për buall, ndaj deri sa të plotësohet ky kusht thelbësor nuk ia vlen të shkoj as edhe një gërmë më tej. Skenari i një filmi fantastiko-shkencor nuk mund të jetë kronologji historike pasi është një sajesë dhe si e tillë nuk ia vlen të merret seriozisht. Mesa duket leximi i postimit tënd veç sa justifikoi kohën e gjatë të shkrimit dhe asgjë tjetër e në këtë pikë ndjej me të vërtetë keqardhje.

    Forma bisedore me te cilen ti ke nise dhe me te cilen te jam pergjegjur edhe une, nuk eshte ajo qe paragjykon ti. Une mbeshtes cdo fjale qe te kam thene (po ne kete menyre) ne fakte te patundshme historike qe jane me aq peshe te rende sa s'mund t'i lekund dot asnje falsifikim i derisotem i historise.
    E ti ashtu-keshtu nuk ke asnje ekspertize ne kete fushe dhe nuk do kuptoje asgje qe te eshte thene me gjuhen e thate te fakteve shekencore.

    Gjyshja "e vdekur", sipas teje "duhet te jete gjalle" pa asnje dyshim sepse ti nuk ke degjuar se ajo tashme "ka vdekur". Andaj dhe per ty, eshte fakt "evidenca qe ti nuk paske degjuar", e jo "ngjarja finite" dhe fakti i patundshem i asaj qe ka ngjare.

    Te marresh si argument mosdijen tende personale dhe me automatizem t'i referohesh si fakt interpretimit injorant te po asaj mosdije per te mbeshtetur paragjykimet tua ndaj nje gjeje qe as te takon as di gje per te, - eshte urielizem!

    Gjerat qe ti nuk i ke degjuar, mesuar, e lexuar kurre, per qeshtjet qe kaq me zell u futesh dhe kerkon te na shesesh mend e dituri, nuk mund t'i shfrytezosh per te vertetuar paragjykimet dhe bindjet tua antishqiptare - Ani qe keto jane te mbjellura nga indoktrinimi sistematik i politikes se propagandes antishqiptare qe eshte kultivuar tere jeten ne koken tende mbase edhe pa vetedijen tende personale.

    Po te lejoi injoranca - testoi ato qe te kam thene (me djersen dhe mundin tend) - ti vet; Dhe vrojto vet, a po iu qendrojne flasifikimeve e shtrembtinterpretimeve qe mund t'u jene bere, o nga ti o nga dikush tjeter akoma me "i afte" se ti per manipulim e misinterpretim faktesh...
    Te premtoj se i vetmi konstatim qe do te mund te nxjerresh eshte se asnjera nga to s'mund as te lekunden!

    Te dhenat e fakteve qe te sjell une or trim - nuk jane nga ato qe vijne t'i rrasin gishtin syrit te injorantit.

    Sepse e ka deshmuar koha e empiria se injoranti i bindur ngelet injorant akoma me i bindur sa me te forta qe te behen faktet qe ai injoron. Une as qe dua, as qe kam vullnet te ta rras gishtin ne sy.

    Quprilinjte or zoteri, lere qe nuk jane fare familje shqiptare, ani qe mundohen ti paraqesin te tille [historiane te kalibrit tend = antihistorianet], jane familje serbe nga Qupria nje qyteze ne zemer te moraves se serbise prej ku e moren dhe mbiemrin quprilinje.
    Hiq faktit qe pashai te cilin ti permes adoptimit nga kjo familje deshe te na e besh shqiptar - nuk ishte as femi i tyre serb, - por turk i lindur nga prinder turq e i rritur nga prinder shkije vazale tradicional te turkut. Arsyet perse ky infant turk iu dha per detyre ta rrisin prinderit shkije as qe me interesojne.

    Brengoses eshte fakti se ti me nje disrespekt dhe paftyresi te kollajshme (pothuaj) te papare, lere qe na i bere shqiptar edhe familjen qe iu dha detyre ta rriste [sepse per kete pate nje c'udhezim c'orientues te gatshem] - por te injorosh me aq lehtesi e paftyresi te dhenen "e zeze mbi fushe te bardhe" se femiu eshte turk i lindur nga prinder turq ne Merzifan te turqise ne kufi te ankarase, pa te kthehesh aty-per-aty e ta pretendosh ate pasha askushin direkt shqiptar, dhe te mos ndalesh me kaq por tfillosh mbi kete genjeshter e falsifikim tendin te atyperatyshem konstrukcione perrallash se:
    "ishin qypryllinjtë shqiptarë që udhëhoqën ekspeditën e dytë në dyert e Vjenës"

    kjo as arrogance nuk eshte - kete bota e mbare e quan paturpsi te paskajshme zoteri.
    Hiq pi iu referuar marezise ne vazhdim:
    "Përdorimi i elementit shqiptar si faktor destabilizues nga habsburgët është mëse e logjikshme dhe në këtë mes nuk është shumë i rëndësishëm se çfarë ngjyre flokësh, lëkure apo sysh do të kishte popullata e cila do përdorej si pykë gjatë marshimit habsburg."

    Kjo nuk ka akoma as emer klinik, por tani e tutje - vertete do ta kete urielizem.

    Keshtu u shtrokan faktet dhe argumentet;, ky qenka standardi yt: shpifje, kreacione, fantazira, konstrukcione ne hava, dhe tek-tuk nga te te shkoje gjuha me lehte?!
    Mbi kete baze kerkon te argumentosh me mua ti?!

    Nese qenka keshtu, e me ty spaska tjeter si te jete, ma deshmove perfundimisht dhe i dhe vule se nuk e meritoje te te denjesoj as me fjalet qe te kam denjesuar.

    Vet fakti se kam ndare kohe t'u pergjigjem mbrapeshtive te trurit defektoz eshte shenje respekti, te madh, e te tepruar per ty.

    Nderkohe qe ti sjell vetem fyerje e ofendime pafund te identitetit tim dhe nje kombi te tere pa llogaritur ketu ofezat personale.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  11. #291
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207
    Për të sqaruar veç dy pika që pretendon se i ke të paqarta.

    Qypryllinjtë mbahen ndër të tjerë si familje shqiptare që bëri emër në ofiqet më të larta të Perandorisë Otomane. Pak rëndësi ka se një pjesëtar apo dy të kësaj familjeje ishin të adoptuar - përsa i takon identitit të lëvruar konsiston në një pretendim të hedhur poshtë me dhjetra herë në dhjetra diskutime dhe e vërtetuar më së miri nga realiteti dhe shembulli i gjallë që na ofron se identiteti kulturor triumfon kurdoherë mbi atë etnik. Kjo ishte në kuadër të pozicionit jashtë loje të ''gjakut'' si koncept si dhe gjithashtu në parantezë edhe me pretendimet rreth perandorëve me origjinë iliro-dardane të latinizuar. Ishte ndikimi ''gjakut'' që e shndërron trajtimin e diskutimit në korniza mitologjike, ndaj evidentohet dhe njëherë tjetër utopia e tij.

    Pika tjetër i takon ''eksodit biblik serb'' që pretendojnë qarqet akademike të Beogradit në vitin 1690, periudhë kur korespondon dhe me marshimin habsburg thellë në Perandorinë Otomane, si një revansh ndaj goditjes së portave të Vjenës më 1683, ku u krye dhe çlirimi i pjesshëm i Hungarisë. Në këtë marshim shqiptarët u panë dhe u përdorën nga habsburgët si elementë për të destabilizuar fuqinë otomane dhe për ti hapur një pykë të madhe mes për mes perandorisë. ''Urielizmi'' im konsistonte se edhe nqs kjo popullatë pykë do ishte mamluke, beduine, sub sahariane apo marsiane dhe të ndodhej në të njëjtat pozita të favorshme që ofronin për destabilizim shqiptarët, tek habsburgët nuk do përbënte as ndryshimin më të vogël. Seleksioni i elemente gjeopolitikë për shkak të ngjyrës së fasadës, pra kotësisë së bishtit, nuk mund ti vihet tjetër term përpos historisë së stadiumeve. Ndaj herës tjetër i nderuar kurse kohën tënde të vyer.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Uriel : 20-07-2011 më 11:09
    relata refero

  12. #292
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    Dihet se shqiponja ka qene simbol i kesaj perandorie, por nuk
    ka qene me dy koka. Shqiponja me dy koka filloi

    kur perandoria u nda ne dy pjese nga perandori Teodos ne
    vitin 395 p.K . Mgjth ndarjen e perandorise ne dy pjese, ajo

    konsiderohej nga sunduesit dhe popullsite qe e perbenin si
    nje e tere. Pra nje perandori me dy pjese. Si rezultat i kesaj dhe

    shqiponja filloi te perdorej me dy koka. Pra dy kokat
    simbolizinin dy pjeset e nje perandorie te vetme, qe simbolizohej nga

    trupi i shqiponjes. Pra nga kjo vjen dhe shqiponja me dy koka
    qe e perdorim ne dhe shume te tjere
    Partizoni

  13. #293
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga mario_kingu Lexo Postimin
    Dihet se shqiponja ka qene simbol i kesaj perandorie, por nuk
    ka qene me dy koka. Shqiponja me dy koka filloi

    kur perandoria u nda ne dy pjese nga perandori Teodos ne
    vitin 395 p.K . Mgjth ndarjen e perandorise ne dy pjese, ajo

    konsiderohej nga sunduesit dhe popullsite qe e perbenin si
    nje e tere. Pra nje perandori me dy pjese. Si rezultat i kesaj dhe

    shqiponja filloi te perdorej me dy koka. Pra dy kokat
    simbolizinin dy pjeset e nje perandorie te vetme, qe simbolizohej nga

    trupi i shqiponjes. Pra nga kjo vjen dhe shqiponja me dy koka
    qe e perdorim ne dhe shume te tjere
    Ne vitin 395pk bizanti ka qene dicka pak me teper se nje fshat i vockel dhe i parendesishem.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  14. #294
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899


    Shqiponja e Mikenes- me dy krere
    Gjetur nga Shlieman ne Mikene

  15. #295
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899


    Shqiponja gjetur ne Cappadocias ose Cesareas (Kayser) ne Turqi te ciles i referohen si me te lashtes

  16. #296
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-10-2009
    Postime
    461
    Javan,me vemendje lexova krejt qka ki shkrue,paska ndryshue shume mendimi yt historik,arkeologjik,paske perparue shum,me pelqej se sora ashte e selxhukeve,edhe per shqiponjen mire e ke,per romen katastrofe bukur e pershkrove,se si vepruen kunder ilireve,me pelqen pa mase,nuke die qka jeni me profesion,pore neqofse dini shume per historina,atehere,mire do te ishte te me sqaroni nji gja.Une e di nga rjedh shqiponja me dy krena,pore ashte e pabesueshme te tregoje.e dyta kame shkrue edhe per historin si u formue Roma,se paku jane 10 gabime qe nuke i njeh historia,po ta njehi vetem nji kryesore,thuhet se roma u themelue me 21 prill,mirepo thuhet se edhe dielli ishte ne periklin numer 9 te mengjesit,eci biri ne fije?Mirepo pasi e mata ate hije me dule krejt tjeter,e dyta e mata qytetin albanopolis,me duel kerkund afer duresit,e di ku ashte saktesisht,mirepo,sa per tiranen nuke kupetova se ashte quejtur Rashbull,mirepo e di me date kure ashte themelue,shkruen edhe ne kaliografi,te stambollit,me duket se se ashte quejtur ndryshe Tirana,pore nji tregetar ngriti aty nji vend per karavane dhe nxirte pikrisht gazin natyror,aty dikund afer he per he nuke di ma shume,kisha pase deshire te bashkepunoj me juve dhe ti jepni fund nji libri me 300 faqe qe kame une flm qe pergjigjeni fteses sime.

  17. #297
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-07-2011
    Postime
    30
    Citim Postuar më parë nga kutje Lexo Postimin
    Javan,me vemendje lexova krejt qka ki shkrue,paska ndryshue shume mendimi yt historik,arkeologjik,paske perparue shum,me pelqej se sora ashte e selxhukeve,edhe per shqiponjen mire e ke,per romen katastrofe bukur e pershkrove,se si vepruen kunder ilireve,me pelqen pa mase,nuke die qka jeni me profesion,pore neqofse dini shume per historina,atehere,mire do te ishte te me sqaroni nji gja.Une e di nga rjedh shqiponja me dy krena,pore ashte e pabesueshme te tregoje.e dyta kame shkrue edhe per historin si u formue Roma,se paku jane 10 gabime qe nuke i njeh historia,po ta njehi vetem nji kryesore,thuhet se roma u themelue me 21 prill,mirepo thuhet se edhe dielli ishte ne periklin numer 9 te mengjesit,eci biri ne fije?Mirepo pasi e mata ate hije me dule krejt tjeter,e dyta e mata qytetin albanopolis,me duel kerkund afer duresit,e di ku ashte saktesisht,mirepo,sa per tiranen nuke kupetova se ashte quejtur Rashbull,mirepo e di me date kure ashte themelue,shkruen edhe ne kaliografi,te stambollit,me duket se se ashte quejtur ndryshe Tirana,pore nji tregetar ngriti aty nji vend per karavane dhe nxirte pikrisht gazin natyror,aty dikund afer he per he nuke di ma shume,kisha pase deshire te bashkepunoj me juve dhe ti jepni fund nji libri me 300 faqe qe kame une flm qe pergjigjeni fteses sime.
    Kutje,m`ke lane pershtypje qe po i dishe bukur do gjana dmth nga historia.
    Krejt pi kurreshtje e kam; cka thu ti : Homeri,a del shqiptar a jo?
    Edhe n`dalte,ma ka marre menja qe o` gege.
    Jo per noj gja,po na i kem` kangt` e gata.

    Per sa i perket temes,kisha pas deshire me dale e verteta sic po thot Baptisti.
    Po s`jam aq i sigurt.

  18. #298
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-10-2009
    Postime
    461
    Citim Postuar më parë nga Bardh Kalatina Lexo Postimin
    Kutje,m`ke lane pershtypje qe po i dishe bukur do gjana dmth nga historia.
    Krejt pi kurreshtje e kam; cka thu ti : Homeri,a del shqiptar a jo?
    Edhe n`dalte,ma ka marre menja qe o` gege.
    Jo per noj gja,po na i kem` kangt` e gata.

    Per sa i perket temes,kisha pas deshire me dale e verteta sic po thot Baptisti.
    Po s`jam aq i sigurt.
    homeri,nuke munde te jet ase grek ase tjeter rracee azis ose e afrikes,thjeshte ishte Pellazge 100% tue mare parasysh kohen kure jetoi,dhe luften e fiseve ilire pellazge,ketu ashte problemi,ketu ashte thelbi,i dijunis per veprat e homeri qe asekush deri me sot nuke ashte marun me keto.Ketu homeri bane pershshkrim te odhises,mirepo odhiseja ska lidhje me udhtimet qe ja dedikon Homeri odhises.Homeri pershshkruen ate qe ka te baje me luftat e trojes,mirepo edhe ne bibel qendron lufta e trojes ashte pershkrimi qe ashte bamur ne shekullin e 4 nga iliret,duhet ditur se ku ashte thelbi,thelbi ashte te pershkrimi i fes,pastaj lufta e trojes njejtim pershkrim e jep abrahami,e tashe ku ashte troja.mose te zgjati homeri ashte Pellazg,,mirepo vepron si ilir ne shkrimet qe jane shkrue.Dmth Shqipetare 100%.

  19. #299
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-10-2009
    Postime
    461
    Sa per Geg,nuke e die ,mirepo nji milion per qind ka fole gjuhen GEGE.

  20. #300
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-10-2009
    Postime
    461
    Duhet ditur njihere pergjithmone,shqiponja me dy koka,ashte shqipetare,gjdo tjetersim,bie ne jo te vertet.1,Vetem shqipetaret e dijne domethanjen,natyrishte edhe une.2Asnji shtet tjeter qe e mbane flamurin me dy koka,nuke e dine PSE ? 3 Keto shtete qe i kane flamurin e vet ,ku figuron shqiponja me dy koka,nuke dine pse,dhe kjo mue me bane te lumtun qe ata se dine.4 flamuri me keto lloje ngjyrash,i joni,KUQ e ZI e ka domethanjen e vet,Fakt ashte qe shteti yne nuke dine per qka ashte flamuri kuqe e zi dhe shqiponja,me dy koka.Mirepo ka shume vet qe e dijne dhe e mbajne per vehti.Prandaj edhe nji here ky FLAMURI YNE ME SHQIPONJE ME DY KOKA ASHTE I VJETER AFER 4 500 vjet para epokes sone.Gjdo kohe tjeter ashte e kote,vetem se duhet hymur ne histori dhe zgjidhet problemi,shume thjesht.

Faqja 15 prej 24 FillimFillim ... 51314151617 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Origjina e Himnit te Flamurit
    Nga Albo në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 22-12-2021, 11:51
  2. KF Elbasani, "TIGRAT VERDH E BLU"
    Nga ClaY_MorE në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 479
    Postimi i Fundit: 04-10-2008, 00:26
  3. Historia ndryshe
    Nga karaburuni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 43
    Postimi i Fundit: 01-07-2005, 09:53
  4. Cili është synimi i AKSH-së?
    Nga Faik në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 65
    Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22
  5. Abaz Ermenji
    Nga Eni në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 12-03-2003, 14:11

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •