Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 23
 1. #1
  ~mistrece~ Maska e Baby^Doll
  Anėtarėsuar
  17-06-2005
  Vendndodhja
  U.K
  Postime
  133
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  sinonime, antonime

  Thoni nje fjale, gjeni sinonimin dhe antonimin e asaj fjale.

  po e filloj une me..

  dashuri - sevda - urrejtje
  ?

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Baby^Doll pėr postimin:


 3. #2
  larguar Maska e Silk
  Anėtarėsuar
  28-09-2005
  Vendndodhja
  last summer...
  Postime
  307
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  cili eshte antonimi i arrogant psh?

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e SnoW~DroP
  Anėtarėsuar
  05-05-2004
  Postime
  432
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  i sjellshem

 5. #4
  ~mistrece~ Maska e Baby^Doll
  Anėtarėsuar
  17-06-2005
  Vendndodhja
  U.K
  Postime
  133
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga SnoW~DroP
  i sjellshem
  pikerisht


  mashtrues - intrigant - i sinqerte
  ?

 6. #5
  Southern Prince Maska e Pyrrhus_Mollos
  Anėtarėsuar
  12-01-2006
  Vendndodhja
  Ēamėri
  Postime
  315
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  e perkedhelur -e llastuar- e perbuzur
  ĒAM 24 KARAT

 7. #6
  larguar Maska e Silk
  Anėtarėsuar
  28-09-2005
  Vendndodhja
  last summer...
  Postime
  307
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga SnoW~DroP
  i sjellshem
  une them modest

  gjeje antonimin e karagjoz

 8. #7
  Perjashtuar Maska e fejer_nagy
  Anėtarėsuar
  18-08-2005
  Vendndodhja
  kėtu
  Mosha
  75
  Postime
  231
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime
  Disa antonime:

  atdhetar - tradhėtar
  shqiptar - shqipfolės (joshqiptar)
  komunist - kapitalist
  demokrat - socialist
  me fe - pa fe
  mysliman - i krishterė
  katolik - orthodoks
  mashkull - femėr
  leshator - i palesh
  gay - straight
  i shkolluar - i pashkolluar
  i nxėn - i panxėn
  i zi - i bardhė
  i bukur - i shėmtuar
  i rritur - i mitur
  i menēur - i ēmendur
  i gėzuar - i hidhėruar
  i pastėr - i fėlliqur
  i kamur - i varfėr
  i lartė - i ulėt
  i gjatė - i shkurtėr
  me edukatė - pa edukatė
  fatlum - fatkeq
  fjalėshumė - fjalėpak
  tifoz i Gjermanisė - tifoz i Italisė 9. #8
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baby^Doll
  Thoni nje fjale, gjeni sinonimin dhe antonimin e asaj fjale.

  po e filloj une me..

  dashuri - sevda - urrejtje
  Sevda nuk eshte sinonim por perkthim???lol
  sereno

 10. #9
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Perkushtim-- moskokcarje.......

  i urte -- mistrec

  i embel -- i tharte

  i bukur -- i shemtuar

  partizan -- ballist :P
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 11. #10
  *Antar i Rrespektuar* Maska e Albi
  Anėtarėsuar
  18-05-2005
  Vendndodhja
  MiLaNo
  Mosha
  40
  Postime
  592
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  e bukur-------po shume e shemtuar ne kulm
  intilgjente------debile fare
  joshese-------te hap barkun
  intrigante-------gje e trashe fare
  mendje lehte------fycke komplet

  Byee
  Duaje ate qe ke dhe jo ate qe do kesh


  Albi

 12. #11
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Sinonime: Vajze-goce-cupe-ēike-cuce-vashe-varze
  Djale-ēun

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Anėtarėsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  i pasur- (sinonim) i kamun- ( antonim) i varfer
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 14. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-05-2006
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Sinonime per djale

  Djale - Cun - Mec - Voc - Bir

 15. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-05-2006
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kalamaj - Cull - Mxhevid - Femij

 16. #15
  ~mistrece~ Maska e Baby^Doll
  Anėtarėsuar
  17-06-2005
  Vendndodhja
  U.K
  Postime
  133
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga dp17ego
  Sevda nuk eshte sinonim por perkthim???lol
  nuk eshte perkthim, eshte fjale e huazuar nga turqishtja , e perdor nga paraardhesit tane

  shqipja eshte e perbere nga fjale te huazara ok?!
  ?

 17. #16
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Anėtarėsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  i piste - i flliqte - i paster
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 18. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Redmond, WA, USA
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zemrushja
  i bukur -- i shėmtuar
  A mund tė thuhet "i bukur"?

  Fjala "bukur" vlen vetėm pėr gjininė femrore p.sh. "e bukur".

  Nuk mund tė thuash p.sh. "Ti je djalė i bukur". Mund kuptohet si sharje dhe ofendim i rėndė. Kjo shprehje tregon se ju i keni dalluar vetitė e bukura femrore te ai djalė.

  Pėr gjininė mashkullore pėrdore "i dokshėm" pėr njerėz dhe "i mirė" pėr objekte.


  Agroni

 19. #18
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baby^Doll
  nuk eshte perkthim, eshte fjale e huazuar nga turqishtja , e perdor nga paraardhesit tane shqipja eshte e perbere nga fjale te huazara ok?!
  Kur u perdorka kjo fjale ne shqip?Per vete rralle here e kam degjuar dhe edhe atehere nga ndonje plak i zonave te thella ose nga ndonje fshatar.
  Une e di qe eshte turqisht dhe do te thote dashuri por per vete kurre nuk e kam perdorur dhe as nga te tjeret qe me kane rrethuar nuk eshte perdorur ndonje here.

 20. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Redmond, WA, USA
  Postime
  180
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Nordiku1
  Sinonime per djale

  Djale - Cun - Mec - Voc - Bir

  Eh kėto janė risi pėr mua!

  Mė trego ėshtė ajo "Mec" apo "Meē" dhe "Voc" apo "Voē".

  Nė cilat pjesė tė shteteve shqiptare pėrdoren ato?

  Flm,
  Agroni

 21. #20
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga fejer_nagy
  Disa antonime:

  atdhetar - tradhėtar
  shqiptar - shqipfolės (joshqiptar)
  komunist - kapitalist
  demokrat - socialist
  me fe - pa fe
  mysliman - i krishterė
  katolik - orthodoks
  mashkull - femėr
  leshator - i palesh
  gay - straight
  i shkolluar - i pashkolluar
  i nxėn - i panxėn
  i zi - i bardhė
  i bukur - i shėmtuar
  i rritur - i mitur
  i menēur - i ēmendur
  i gėzuar - i hidhėruar
  i pastėr - i fėlliqur
  i kamur - i varfėr
  i lartė - i ulėt
  i gjatė - i shkurtėr
  me edukatė - pa edukatė
  fatlum - fatkeq
  fjalėshumė - fjalėpak
  tifoz i Gjermanisė - tifoz i Italisė


  Jo ne shqip (antonime, sinonime dmth) Shembujt ne te zeze te theksuar (bold, dmth) jo te shpjeguar qarte.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pastėrtia e Gjuhės Shqipe
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-03-2003, 02:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •