Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    Buzeqesh optimist ! Maska e Miremengjes
    Anėtarėsuar
    28-02-2004
    Vendndodhja
    -xyz-
    Postime
    261

    Dhimbjet e shpinės

    Problemi 1:

    Dhembjet e shpines

    Une per veten time kam nja nje jave rresht qe degjoj njerzit me dhemb shpina ketu e me dhemb shpina aty... saqe me filloi edhe vete shpina dhe vajta tek nje spital ku kishte mjek Korean dhe me tha qe ke demtuar Ligamentin duke ngritur pesha te renda dhe te duhet vetem te pushosh eshte e vetmja menyre per tu kuruar dhe me dha disa qetesues.

    Ajo qe desha te di eshte se si mund ta trajtoj kete punen e ligamentit ??

    Problemi 2:

    Nishanet e shumta ne trup...
    Si shume te tjere edhe une kam nishane te shumta ne trup dhe kur u vizitova tek mjeku me that te mos ekspozohesha shume ne diell se mund te shkaktonin nje kancer ose dicka tjeter. Pra nje melane si i thonin ata... kaq desha une dhe fillova te lexoj me shume kureshtje per nishanet dhe tani kam ndroje te dal ne plazh me krem e jo me pa krem qe sbehet fjale.
    Keshilla juaj per mbrojtjen me te mire dhe sa te rrezikshme jane keto nishane... ose me mire cuka sepse nishanet jane te ngritura ...
    Koha eshte jeta!
    Koha eshte si shpata po se preve te pret ajo ty.
    Ditet jane si shigjeta kurse njerzit jane shenjestrat e tyre!
    Dora qe nuk shkruan eshte kembe!

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,599
    Ligamenti eshte levizjet kryesore te trupit dmth ajo qe venat e vendit.Per dhimbjet ne shpine i ke nga peshat e renda kur i ngre duhet te ulesh kembet ne gjunj edhe me kujdes.Sa per nishanet edhe une kam shume edhe rri ne diell por tani per tani skam patur asnje shqetesim.Por sigurisht qe ve krem.
    Dhimbjet e shpines qe keni duhet te rrini per ca dite ne shtepi te qetesoheni sepse do t"ju fillojne prap edhe me keq.E kam pesuar edhe une kete.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga YaSmiN : 04-07-2006 mė 23:41

  3. #3
    :::::****::::::
    Anėtarėsuar
    05-03-2003
    Postime
    194
    Une per vete kam degjuar per disa dok popullore qe i bejne derman ketyre dhimbjeve te shpines sidomos ata kineze, mbase ata qe kane vajtur tek keta dok mund te te japin ndonje keshille

  4. #4
    viva voce
    Anėtarėsuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758

    Dhimbjet e shpines

    "Heqja e dhimbjes eshte nje veper hyjnore " ka thene Brenner


    Dhimbja e shpinės, si tė gjitha dhimbjet e tjera, klasifikohet ne dy nėngrupe tė gjėra: akute (e shpejtė, e mprehtė) dhe kronike (e vjetėr, e gjatė nė kohė pėr mė shumė se tre muaj).
    Ka shumė klasifikime tė tjera tė dhimbjeve; nga shkaku etiologjik(trauma, infeksione, tumore etj), lloji ( edhurdhėr, ritmike, periodike, nė vartėsi tė ditėve, cikleve biologjike, psiqike, psikologjike, idiopatike(esenciale, pa shkak tė dukshėm…etj)
    Dhimbjet akute shpinės janė jo shumė tė shpeshta krahasuar me dhimbjet kronike qė janė”tė zakonshme”.80% e njerzve vuajnė tė ashtuquajturin “mėkat tė tė ecurit drejt”. Kafshėn nuk kanė dhimbje mesi kronike tė kėtij tipi…
    Trajtimi i shumicės sė tyre (kur ato nuk kanė shkak etiologjik tė dukshėm(kur nuk dihet nga se vinė(50% e tyre) bėhet ne mėnyrėn mė empirike tė njohur deri mė sot (vetėtrajtimi-seicili qė i ka keto dhimbje, pėrshtatet me pozicionin antalgjik, me ndonjė medicament kunder dhimbjes dhe kėshtu vazhdon deri sa jeton). Rrallė, kur dhimbja dėmton funksionin dhe kompromenton aktivitetin ndjeshėm, duhet ndėrhyrja kirurgjikale ose mė e specializuar.
    Organizata Botėrore e Shėndetsisė sugjeron, qė dhimbjet qė vazhdojnė mbi 6 muaj dhe dėmtojnė funksionin mbi 30% duhen trajtuar nga mjeku seriozisht.
    Trajtimi i dhimbjeve tė shpines veēanėrisht atyre tė niveleve tė poshtme, duhet bėrė me shumė kujdes, sepse mund tė ēojė nė dėmtime tė parikthyeshme.
    Mendimi im personal ėshtė qė asnjė dhimbje shpine muk duhet trajtuar nga njerėz qė nuk kanė liēencė juridiko-shkencore pėr tė trajtuar ato. Rastet e abuzimeve janė tė shpeshta, sepse edhe mjeksia nuk ėshtė nė nivel tė tillė, qė tė mundė tė trajtojė me sukses kėto lloj dhimbjesh…
    Mjeksia empirike, orientale, kineze dhe shume mjeksi parannormale jane perpjekur te trajtojne keto lloj dhimbjesh. Asnjehere ato nuk kane pasur me teper sukses se mjeksia shkencore Superioriteti i shkences eshte i padiskutueshem.
    DP
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dp17ego : 05-07-2006 mė 10:14
    sereno

  5. #5
    -=- HoNeY -=- Maska e honeyy
    Anėtarėsuar
    28-02-2006
    Postime
    10

    dp17ego

    Teme shume interesante, une kam dhimbje periodike ne shpine, bazohem ne ate qe quhet "mekat te te ecurit drejte", shume shpesh me rrijne "ready" per te ndenjur drejte, shume e kam te veshtirr.

    Sipas mendimit te juaj, qka do te me ndihmonte me teper?

    Kalofshi nje dite te mire.
    HoNeY

  6. #6
    viva voce
    Anėtarėsuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758
    Citim Postuar mė parė nga honeyy
    Teme shume interesante, une kam dhimbje periodike ne shpine, bazohem ne ate qe quhet "mekat te te ecurit drejte", shume shpesh me rrijne "ready" per te ndenjur drejte, shume e kam te veshtirr.

    Sipas mendimit te juaj, qka do te me ndihmonte me teper?

    Kalofshi nje dite te mire.
    Ushtrime fizike te programuara per te forcuar muskujt e rrethit te belit.
    Kujdes gjate ngritjes se peshave, pozicionim antalgjik.
    sereno

  7. #7
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    per kete te nishaneve ne trup na jepni ndonje keshille gjithashtu, se edhe une kam nishane ne trup me me tha njehere nje mik qe ma don te miren qe te shkoja tek doktori meqe kisha nishane ne trup dhe te shikonin nese ndonjera ishte kshu shenjash melanomash nga ekspozimi i kurrizit ne diell apo nishane origjinalski...

  8. #8
    viva voce
    Anėtarėsuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758

    melanoma

    Citim Postuar mė parė nga diikush
    per kete te nishaneve ne trup na jepni ndonje keshille gjithashtu, se edhe une kam nishane ne trup me me tha njehere nje mik qe ma don te miren qe te shkoja tek doktori meqe kisha nishane ne trup dhe te shikonin nese ndonjera ishte kshu shenjash melanomash nga ekspozimi i kurrizit ne diell apo nishane origjinalski...

    Druaj te shkruaj per kete teme, se duke mos qene krejtesisht te qete, te fokusuar ne ato qe do te shkruaj dhe duke dyshuar ne aftesite e mia per te shpjeguar optimalisht keto gjendje fiziologjike tema mund te keqinterpretohet
    Sidoqofte, jo cdo nishan eshte melanome dhe jo cdo melanome lind nga nje nishan, i cili ty te tremb. Ajo mund te zhviillohet edhe nga nje forme e qete dhe e pafajshme melanocitesh(qeliza qe prodhojne melanine).
    Vertet melanoma eshte nje nga format me te rrezikshme te kancerit, por % e saj eshte mjaft e vogel e krahasuar me te tjera rreziqe qe ka bota.
    Pothuajse te gjithe njerzit kane nishane, sepse organizmi yne prodhon melanine.
    Vetem disa nishane marrin zhvillim pathologjik.
    Megjithate disa keshilla nuk jane te demshme...Mos e ngacmo nje nishan...Ngacmimet e vazhdueshme fizike, kimike, rrezatuese etj mund te tramsformojne nje nishan te qete ne nje melanome.
    Ajo paraqitet ne kater lloje te ndryshme por e rendesishme, mendoj une, eshte te shihen ndryshimet tendencekeqia te melanomes.

    E para, nishanet nuk ndrrojne forme, ngjyre, strukture. Po te vini re qe sishani thellohet, plasaritet, ndryshon forme, merr forme te crregullet, nxihet dyhet te shkoni tek mjeku. Melanoma e kapur ne kohe sherohet ne 100% te rasteve..

    E dyta, nishanet qe fillojne kruhen duhen te shihen edhe per ndryshime.
    E treta, moshat e vjetra kane tendenca malinjizimi me te medha.
    A duhet te rrime ne diell? Po, mund te rrime ne diell, por jo agresivisht.
    Melanoma ka tendenca hereditare.
    Dhe per t'a mbyllur, dua te shtoj qe jeta e perditshme ka rreziqe qe statistikisht jane shume here me malinje se melanomat(aksidentet me makine, aids, etj)
    DP
    sereno

  9. #9
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    faleminderit DP

    duke lexuar shkrimin tend gjithsesi, nuk jam i sigurt qe flasim per te njejten gje?

    une nishane quaj qukat/pikat, dhe jo ato qe rriten 3-D lol, pra jo dicka qe rritet mish mbi siperfaqen e trupit, por pika/quka ne lekure?

    Per te njejten gje e kishe fjalen?

  10. #10
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anėtarėsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    ec mo se i ke nga djelli nplazh. pa rrezik. ska shqipo mos me i pas sidomos ke zona shpatllave se njaty bite djelli pingul.

    amon mer si kena qene. digjeshim deri ke lekura e dyt ene prap ndiell.

    tani jena bo si femnat po vem ka i kile copertone
    no glove no love

  11. #11
    viva voce
    Anėtarėsuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758

    lol

    Citim Postuar mė parė nga diikush
    faleminderit DP

    duke lexuar shkrimin tend gjithsesi, nuk jam i sigurt qe flasim per te njejten gje?

    une nishane quaj qukat/pikat, dhe jo ato qe rriten 3-D lol, pra jo dicka qe rritet mish mbi siperfaqen e trupit, por pika/quka ne lekure?

    Per te njejten gje e kishe fjalen?
    Po ja paskam futur kot atehere...
    Sigurisht qe nuk jane e njejta gje. Qukat jane .....mmm...pikante dhe pa rrezik, keto vajzat e forumit e dine qe jane ne mode.
    sereno

  12. #12
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Citim Postuar mė parė nga dp17ego
    Po ja paskam futur kot atehere...
    Sigurisht qe nuk jane e njejta gje. Qukat jane .....mmm...pikante dhe pa rrezik, keto vajzat e forumit e dine qe jane ne mode.
    atehere me fal se qena keqkuptue (do thoshte krieministri lol) por megjithate nuk te shkon kot, se mbase e lexon dikush qe ka nishan ne trup

    une nuk e di mo, po nje friend qe ma do te miren lol mi pa njehere ne plazh keto qukat, dhe po thoshte qe ben vaki disa prej tyre nuk jane quka origjinale (birth marks) por mund te jene te formuara nga dielli, dhe po thoshte qe mbase duhet te shkosh ndonjehere tek dermatologu, dhe ishte ideja qe ata ti numerojone dhe masin qukat here pas here dicka e tille, per te percaktuar nese ke nga ato qe formohen nga ekspozimi i dellit, dhe nese po sa rriten, etj, per te parandaluar ndonje perhpaje kanceri lekure te mundshme te mevonshme...

    po ne si shqipo qe jemi s'para veme tek doktori derisa dhemb dicka lol ndaj po pyesja meqe e gjeta temen hapur ketu

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-05-2006
    Postime
    12
    hmmm teme qelluar kshtu e kam nje pytje " kur te dhemb shpina nga rendesia perveq pushimit qfar masa duhet te miren tjera .. psh aka donje terapi apo...diqka te ngjajshme ... ju flm per mirkuptim

Tema tė Ngjashme

  1. Spondiliatroza
    Nga [Perla] nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-04-2009, 17:11
  2. Dhimbjet e mesit
    Nga shkodrane82 nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 24-08-2006, 16:51
  3. Dhimbjet e barkut
    Nga Albo nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 18-05-2006, 11:09
  4. Nen dhimbjet e jetes!!!!
    Nga MeMySelfAndI nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 04-11-2003, 08:49
  5. Si te evitoni dhimbjet e qafes!
    Nga ChuChu nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 10-09-2003, 00:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •