Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 87
 1. #41
  rrufebehari Maska e dhakri
  Anėtarėsuar
  05-03-2007
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga riu
  Fajin s'e kane bashkemoshataret, sepse cdo kulture vetembrohet nga "te jashtmit", nga ata "ndryshe", kjo eshte tendence natyrore. Fajin ne kete rast s'e kane as prindet e tu qe vajten te jetojne ne mes te gaxhive dhe te hoqen nga kultura origjinale, ne vend qe te kishin qendruar brenda komunitetit, rast kur ti s'do i kishe keto probleme qe krijojne racistet si me lart. Fajin ta ka politika komuniste enveriane e shkartisjes se dhunshme kulturore dhe raciale. Te njejtjen gje qe duan te bejne dhe racistet me lart me teorite e tyre te perzierjeve dhe shkaterrimit kulturor dhe te krijojne njerez te tjere me probleme ekzistenciale si te tuat.

  Keta injorante ne vend qe ta kuptojne qe cdo kulture vetembrohet nga keto raste, duan ta heqin mbrojtjen kulturore dhe te te kthejne ty nga perjashtim ne rregull dhe te tjeret nga rregull ne perjashtim.

  Ne po i luftojme keto politika qe te mos gjenden neser dhe femijet tane ne keto pozita si te tuat, pa shoqeri qe i pranon, pa kulture ku perkasin, pa jete njerezore.

  Ti je personi i mesit ne avatarin tim. Udhekryq racialo-kulturor. Produkt i ideve te atyre qe ti kujton se te duan te miren, dhe qe ne fakt ty dhe te gjitheve atyre si ty po ju shkaterrojne dhe do ju shkaterrojne jeten, sepse njerezit gjithnje ndahen e vecohen sipas dallimeve e s'ka burre nene qe ta ndryshoje kete. Shiko c'po ndodh ne Amerike, ku ka nisur te ndodhe per here te pare ky eksperiment. Pervec kryeqyteteve, njerezit kudo ruajne dallimet. Askund nuk funksionon perzierja kulturore. Ne Evrope turqit ndahen me turqit, arabet me arabet, pakistanezet me pakistanezet, asnjeri nuk perzihet megjithese jetojne ne vende "tolerante". Jane keto perpjekje qe krijojne raste si ne France ku produktet e ketyre racisteve, emigrantet e kulturave dhe racave te tjera shkaktojne probleme per kulturat vendase.

  Dhe ne kete rast ti je perjashtimi, je individi qe kerkon te hyje ne nje kulture tjeter pa qene i asaj kulture. Pse do ta shkaterrosh vecantine e shqiptareve duke iu bashkengjitur kesaj kulture? Pse nuk te pelqen kultura jote? Pse nuk e ndjen veten egjyptiane apo indiane e diaspores sic ndihen dhe te tjeret? Pse e urren vetveten? Ja keto pyetje shpjegoju racisteve me lart qe i perziejne kulturat dhe njerezit dhe krijojne probleme te tilla duke luajtur me jeten e tjetrit.
  si ste vjen zor,,,ku e gjen ti te drejten te percaktosh kujt niveli kulturor duhet ti perkas dikush qofte ky rom jevg apo gaxhi,,,fakti qe ky individ shkruan ne nje forum te tille qe dallohet per nivelin e saj kulturor(ketu duhet te qartesohet pak nocioni KULTURE se nese un do isha rome e do vishja ato fundet e tyre qe shume stiliste po i kopjojne dhe vendosja te ndiqja universitetin dhe pse ne darke do vazhdoja te kthehesha ne barrake ti e quan kete Udhekryq racialo-kulturor???) pra tregon se personit qe ti i pergjigjesh i perket nje niveli kulturor qe ka hedh prapa kraheve paragjykimet e ca personave si puna jote dhe ka pasuru veten me vlera.
  Ne pergjigje te shume opinioneve tuaja nese ja vlen nje i races tjeter te kete perkahjen sociale(se per kete flitet se per mend e zgjuarsi ne nuk jemi race superiore) po ju sjell nje shembull, qe un e jetoj cdo dite per faktin se jam martuar me nje jevg. Fakti qe ai dhe familja e tij jane pak me te bardhe se zakonisht jane raca e tyre, e ka ndihmuar qe te mos ndikohet nga presioni psikologjik qe ne "raca superiore" ushtrojme ndaj te tjereve dhe e ka ndihmuar ate qe sot te jete nje njeri i arsimuar me shume gjuhe te huaja, i kulturuar dhe me nje status te mire ne shoqeri. ja pra qe dhe nje jevg mund te jete dikush. po nese kjo mundesi do tju jepej shume jevgjeve te tjere te vegjel qe skane gje tjeter vec pak me shume kolor se ne???

 2. #42
  Perjashtuar Maska e riu
  Anėtarėsuar
  05-12-2005
  Postime
  422
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga dhakri
  si ste vjen zor,,,ku e gjen ti te drejten te percaktosh kujt niveli kulturor duhet ti perkas dikush qofte ky rom jevg apo gaxhi,,,fakti qe ky individ shkruan ne nje forum te tille qe dallohet per nivelin e saj kulturor(ketu duhet te qartesohet pak nocioni KULTURE se nese un do isha rome e do vishja ato fundet e tyre qe shume stiliste po i kopjojne dhe vendosja te ndiqja universitetin dhe pse ne darke do vazhdoja te kthehesha ne barrake ti e quan kete Udhekryq racialo-kulturor???) pra tregon se personit qe ti i pergjigjesh i perket nje niveli kulturor qe ka hedh prapa kraheve paragjykimet e ca personave si puna jote dhe ka pasuru veten me vlera.
  Mire zori e te drejtat se merren si menyre shprehjeje, po keto "nivelet kulturore" nga dolen? Filloi muhabeti i tip vlerave universale? Dmth ti po thua qe kultura e jevgjve dhe e romeve eshte ne "disnivel" me kulturen shqiptare?! Keto te tuat jane ide raciste! Une s'kam fol me asnje vend per ndonje nivel kulturor! Pse te duket ty se jevgjit jane ne tjeter nivel? E ne cfare shkalle te perbashket matjeje po e ben kete dallimin e niveleve?


  Citim Postuar mė parė nga dhakri
  Ne pergjigje te shume opinioneve tuaja nese ja vlen nje i races tjeter te kete perkahjen sociale(se per kete flitet se per mend e zgjuarsi ne nuk jemi race superiore) po ju sjell nje shembull, qe un e jetoj cdo dite per faktin se jam martuar me nje jevg. Fakti qe ai dhe familja e tij jane pak me te bardhe se zakonisht jane raca e tyre, e ka ndihmuar qe te mos ndikohet nga presioni psikologjik qe ne "raca superiore" ushtrojme ndaj te tjereve dhe e ka ndihmuar ate qe sot te jete nje njeri i arsimuar me shume gjuhe te huaja, i kulturuar dhe me nje status te mire ne shoqeri. ja pra qe dhe nje jevg mund te jete dikush. po nese kjo mundesi do tju jepej shume jevgjeve te tjere te vegjel qe skane gje tjeter vec pak me shume kolor se ne???
  Tani filloi raca superiore dhe inferiore? Ti e ndien gje veten superiore nga raca e burrit apo si? Ne cfare shkalle te perbashket matjeje e ben dallimin? Ku thashe gje une per raca superiore apo inferiore? Pse ty te duken aktivitetet kulturore te shqiptareve si "superiore" nga ato te jevgjve apo romeve duke qene se ne syte e ty burri jot u be "dikushi" kur la kulturen e vet dhe u asimilua ne shqiptar?! Dhe per me shume keto mendime te tuat m'i ve mua ne goje dhe gjoja me kundervihesh.

  Je pak si e cuditshme... Ti po flet me vete dhe me perceptimet e tua. Asgje nga ato qe ke shkruar nuk adreson asgje nga ato qe kam thene une. Je e sigurt se me drejtohesh mua, apo thjesht po shfryn ndonje duf keshtu ne pergjithesi?


  Khouri po, e ka kapur mire fillin se c'thashe me lart, po nga komplekset e veta raciste qe ka, duke dashur ti beje gjithe si vetja, thjesht po perplas kembet tani se "c'kulture paskan shqiptaret, e c'dreq kane shqiptaret, etj etj". Khour c'do me shqiptaret dhe jevgjit e romet ti? Ti je qytetar i botes, lende e pare per njeriun e ri socialist. Fol anglisht dhe mba radhen, pse e merzit kot veten me ne te pakulturuarit?

 3. #43
  Perjashtuar Maska e Dragut
  Anėtarėsuar
  14-06-2006
  Vendndodhja
  Pėrtej Gramozit, gati pėr luftė
  Postime
  545
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga dhakri
  po nese kjo mundesi do tju jepej shume jevgjeve te tjere te vegjel qe skane gje tjeter vec pak me shume kolor se ne???
  I Pavėmendshėm!!! Dhe Racist. Riktheu tek shkrimet sipėr, po gjete ndonjė referim pėr ngjyrėn e tyre tė lėkurės atėherė unė dorėzohem.

  Ėshtė kėmbėngulur tek veset e tyre qė dikush e quan kulturė. Nuk e kuptoni qė janė shumė ndryshe nga ne. Po nuk ėshtė turp ta pranosh, vlen dhe anasjelltas.

  Ai integrimi qė kėrkoni ju do tė thotė qė mėnyra e tyre e tė jetuarit tė zhduket, ose e jona. Ju do hiqnit dorė nga mėnyra juaj e tė jetuarit pėr hir tė integrimit tė romėve????????

  Integrim qė nuk ėshtė shtruar aspak si problem nga unė tė paktėn. Nuk u janė mohuar tė drejta romėve o njerėz, ata nuk i duan, si nuk e kuptoni. Ata duan tė pijnė tė vjedhin dhe tė kenė mbret dhe aq nuk e respektojnė shtetin shqiptar sa qė kanė njė himn tė tyrin (mjaf e thashė).

  Vese, vetėm pėr vese bėhet fjalė dhe se si janė kthyer nė rrezikshmėri pėr shoqėrinė. Qė jetojnė tė veēuar sepse kėshtu duan, dhe krijojnė aty ku jetojnė njė ambjent tė ndyrė.

  Tė paktėn unė propozoj nė zgjidhje, tė rikthehen nė Ndėrmarrjen e Pastrim Gjelbėrimit. Atė dinin ta bėnin mirė.

  Ftoj kėtu atė vajzėn rome tė na japi pak strofat e himnit tė tyre. Ėshtė e lutur.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dragut : 11-03-2007 mė 19:13

 4. #44
  rrufebehari Maska e dhakri
  Anėtarėsuar
  05-03-2007
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Tani filloi raca superiore dhe inferiore? Ti e ndien gje veten superiore nga raca e burrit apo si? Ne cfare shkalle te perbashket matjeje e ben dallimin? Ku thashe gje une per raca superiore apo inferiore? Pse ty te duken aktivitetet kulturore te shqiptareve si "superiore" nga ato te jevgjve apo romeve duke qene se ne syte e ty burri jot u be "dikushi" kur la kulturen e vet dhe u asimilua ne shqiptar?! Dhe per me shume keto mendime te tuat m'i ve mua ne goje dhe gjoja me kundervihesh.
  TE KESH AMBICIE E TE ARSIMOHESH E TE BEHESH "DIKUSHI" NUK DO TE THOTE TE LESH KULTUREN TENDE E TE ASIMILOHESH. POR KETE DREJTE PER TE KRIJUAR NJE JETE TE MIRE CA SI PUNA JUAJ JUA HEQIN DUKE I TREGUR "NDERMARRJEN E PASTRIMIT".
  NDERSA TI NA FLET QE SKA PERZIERJE KULTURASH NE BOTE....E CUDITSHME!!!!!,,,,,,,,,, SEPSE SESHTE E VERTETE KJO QE THUA,,,,,DHE KJO SIPAS TEJE SDO TE THOTE SHPREHJE E SUPERIORITETIT NGA ANA JOTE??????. TE MOS PRANOSH KULTUREN E TJETRIT ESHTE MENDJENGUSHTESI.......... TU MOHOSH ATYRE TE DREJTAT QE NJE SHTET (ANTIKOMUNIST APO JO) JU JEP SI GJITH QYTETAREVE PER BANUAR NE APARTAMENTE APO PER TU SHKOLLUAR ESHTE RACIZEM. TE PAKTEN MOS MANIFESTONI KETE ANTIRACIZMIN TUAJ TE SHTIRUR,,,,,

 5. #45
  Perjashtuar Maska e Dragut
  Anėtarėsuar
  14-06-2006
  Vendndodhja
  Pėrtej Gramozit, gati pėr luftė
  Postime
  545
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga dhakri
  Tani filloi raca superiore dhe inferiore? Ti e ndien gje veten superiore nga raca e burrit apo si? Ne cfare shkalle te perbashket matjeje e ben dallimin? Ku thashe gje une per raca superiore apo inferiore? Pse ty te duken aktivitetet kulturore te shqiptareve si "superiore" nga ato te jevgjve apo romeve duke qene se ne syte e ty burri jot u be "dikushi" kur la kulturen e vet dhe u asimilua ne shqiptar?! Dhe per me shume keto mendime te tuat m'i ve mua ne goje dhe gjoja me kundervihesh.

  Romėt duhet tė jenė tek Ndėrmarrja e Pastrim Gjelbėrimit jo pėr ndonjė shpjegim antropologjik, por sepse dinė ta bėjnė mirė vėrtetė. Nėse provojnė se dinė tė bėjnė gjė tjetėr mė tė mirė dakort.

  Por ata i fut me zor nė shkollė, dhe ata ikin. U ofron punė dhe ata vjedhin pronarin. Nė vend qė tė blejnė pėr fėmijėt e tyre ushqime i pijnė alkol. Nė vend qė tė pėrdorin kontraceptivė, pėrhapin lloj-lloj sėmundjesh, dhe tani njė rom ėshtė pėrcjellės i ēfardo lloj sėmundjeje.

  A ju duket e drejtė kjo?! Ata nuk kujdesen pėr veten e tyre! Mos duhet ta bėjmė ne?!

  P.S A ka mundėsi qė ju me romėt kėtu nė na sillni atė himnin rom ose tė paktėn tė mė thoni si quhet mbreti juaj. Por jeni tė lutur ta bėni shpejt dhe jo brenda kohės qė mund tė zbulohet duke pyetur komshiun rom apo atė qė mbledh kanoēet e lagjes.

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e SKAI
  Anėtarėsuar
  04-04-2004
  Postime
  53
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Albo
  Shifrat jane shifra zyrtare te dala nga Ministria e Puneve Sociale dhe nuk jane aspak trillime apo te fryra. Mund te mos jene te sakta plotesisht, por jane shume me afer realitetit se sa kujton ti. Mos e bej krahasimin me vitin 1990 pasi viti 90 ishte 2 dekada me pare, sot jemi ne vitin 2007.
  Une nuk e di se jane trillime apo jo por llogjika sme le te besoj nje gje te tille.
  Te solla si shembull qytetin e Sarandes sepse e njohe shume meire.
  Atehere po te sjell nje shembull tjeter.
  Italia qe eshte 20 here me e madhe se Shqipria ne numer ne baze te statistikave qe gjenden ne faqen e Internetit ne Google (Xingari in Italia) numuron vetem 110.000 rom , dhe nga keta vetem 70.000 mije me nenshtetsi Italjane.
  Pra Italia qe eshte nje shtet mijravjecare ka 110.000 mij rom po Shqiperia qe nuk ka as 100 vjet si shtet paska me shume se Italia ose bara bar 109.000?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga SKAI : 13-03-2007 mė 00:11

 7. #47
  fushori Maska e Ermal 22
  Anėtarėsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  549
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Shifrat do jene gjithnje objekt debati derisa te na behet numerimi zyrtar i pakicave. Nje pjese e romeve nuk rregjistrohen ne gjendje civile, nderkohe qe pergjithesisht mendoj se bejne me shume femije se mesatarja kombetare, por edhe vdekshmerine foshnjore e kane me te larte. (jetegjatesine me te shkurter gjithashtu)

  Citim Postuar mė parė nga elijsa
  Me vjen mire qe nje forum si ky trajton tema per romet apo jevgjit. Une vete jam e tille qe ne Shqiperi rendom na therrasin jevgj. Them rendom sepse me teper ky emer thuhet per ofendim sesa per identifikim. Femijerine time e kam kaluar ne diskriminim prej moshatareve te mi dhe shpesh e urreja veten qe kisha lindur e tille. Shikoj disa shkrime ketu ne forum dhe sinqerisht me vjen keq qe shume prej jush akoma mendojne te na identifikojne si Egjyptiane apo Indiane kur une dij qe ster ster stergjysherit e mi kane lindur ne Shqiperi . Une jam shqiptare , atdhetare e flakte dhe per emrin Shqiperi do sakrifikoja dhe jeten time. Me vjen keq dhe njehere qe mundoheni te na trajtoni qofte dhe si minoritet. Personalisht se ndjej veten minoritare, jam shqiptare dhe si e tille do vdes.
  Nqs ti Elijsa je vertet rome, dhe i thua ato fjale me siper me gjithe shpirt, ti mi moter per mua je shqiptare dhe e mire biles, pasi pohon se do sakrifikosh dhe jeten per Shqiperine dhe jo si disa 'shqiptare' qe kane dhe turp te identifikohen si te tille jashte shteti apo qe tu mesojne shqip femijeve!
  Ti neser na u befsh edhe si Anjeza Shahini a si vajza e Bujar Qamilit, por ne fund te fundit si komb kemi nevoje per shtetas te perkushtuar e jo per ata qe ngrene gishtat ne tastiere per ti treguar vendin tjetrit sikur te ishin gjykatesa suprem qe vendosin se kush eshte shqiptar e kush nuk eshte.
  Kemi nevoje edhe per bashkepunimin me minoritarin rom, edhe me ate grek, me ate vlleh etj se nuk behet Shqiperia duke ia prere zemren e krahet atyre qe duan te ndihmojne vendin e qe duan te ndihen pjese e shoqerise.
  Un nuk i them dot kujt se ti ke lindur te behesh fshesaxhi pasi nuk ia dime dot potencialet e dhuntite asnje njeriu bazuar ne stereotipe apo pergjithsime. Namin e keq dhe rracizem ndaj rromeve ka ne shume vende, por lenia e romeve ne gjendje beterr e ne geto vecse na shton problemet per te ardhmen e shoqerise pasi kur personat lihen me qellim te pashkolle, te papune, te perbuzur atehere gjera te keqia ndodhin, se dhe burgjet i kemi plot me lloj lloj shqiposh qe nuk pushojne se vrari, plagosuri, marrje me droge, etj etj.

 8. #48
  Perjashtuar Maska e riu
  Anėtarėsuar
  05-12-2005
  Postime
  422
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Sic nderon ti Italine psh duke mohuar qenien tate si shqiptar sepse ti je italian i mire dhe do jepje dhe jeten per Italine.

 9. #49
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Juve ju erreson syte fakti qe jevgjit dhe romet rrojne te kenaqur dhe te lumtur jeten e tyre sic ua ka qejfi; dhe duke pas ca nocione te cuditshme te ceketa neokatunare me kripe amerikane ne kaptine ose nuk e dini cfare thoni, ose doni t'ua zhdukni jevgjve dhe romeve me dhune menyren e tyre te jeteses dhe vete thelbin e te qenit jevg dhe rom, dhe t'i beni njelloj si vetja. Raciste!
  Mos u bej pupagjel qe vetem ben kikiriu me koken lart e nuk i ul njehere syte qe te lexosh ato qe vete perfaqesuesit e shoqates se romeve po i kerkojne qeverise shqiptare. Pra nuk eshte vetem shqetesimi i qeverise ky, eshte edhe shqetesimi i komunitetit rom qe po kerkon ndihme.

  Ne asnje vend te botes se qyteteruar nuk gjen minoritet qe nuk e ze ligji apo qe qendron mbi ligjin. Ata qe nuk jane shtetas shqiptare dhe nuk respektojne ligjet e atij vendi e gjejne veten ose ne burg ose te perzene nga territori i Republikes se Shqiperise si aliene te padeshiruar. Dhe minoriteti rom, per vete faktin qe jeton ne Shqiperi prej shekujsh ka zgjedhur qe te respektoje ligjet e atij vendi.

  Dhe eshte ligj ne ate vend qe te arsimosh te gjithe femijet me te pakten arsimin 8 vjecar. Eshte ligj ne ate vend kujdesi ndaj femijeve, perkujdesja mjekesore dhe asistenca ndaj te vobekteve.

  Askush nuk i pengon romet te mbajne gjalle kulturen e tyre ashtu edhe sic e kane mbajtur, por duhet te ngulitesh ne ate koken tende qe qe nga momenti qe ate 9 vjecarin rom nuk e gjen ne shkolle por duke shitur ne treg apo duke lypur ne rruge, apo duke vjedhur kuleta e makina, ai nuk eshte me nje problem vetem per komunitetin rom por eshte problem per mbare shoqerine shqiptare.

  Problemet e te gjitha minoriteteve ne vend, perfshi ketu minoritetin rom, jane probleme per mbare shoqerine shqiptare qe presin zgjidhje nga organet e shtetit shqiptar. Ky eshte mesazhi qe kjo teme duhet te percjelle.

  Albo

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e elijsa
  Anėtarėsuar
  09-03-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  138
  Faleminderit
  4
  17 falenderime nė 17 postime
  Identiteti i nje personi ndertohet nga kultura e tij personale. Identiteti im smund te ndertohet ne baze te stergjysherve te mi prehistorike. Eshte per te ardhur keq por eshte fakt qe i pari qe ka mohuar identitetin shqiptar te romve , jevgjve , ashkalinjve ka qene Miloshevic i cili kerkonte me ngulm te ulte numrin e sakte te shqiptareve. Pervec gabelve te cilet vertete kane gjuhen dhe traditat e tyre me thoni ju mua pse une duhet ti perkas nje identiteti fantazem kur ai ska as gjuhe as kulture as tradita? Kultura ime i ka rrenjet ketu ne shqiperi ,ketu kam jeten time dhe eshte ky vend per te cilin me ka djegur malli sa here kam qene larg tij.

 11. #51
  Perjashtuar Maska e Dragut
  Anėtarėsuar
  14-06-2006
  Vendndodhja
  Pėrtej Gramozit, gati pėr luftė
  Postime
  545
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga elijsa
  Identiteti i nje personi ndertohet nga kultura e tij personale. Identiteti im smund te ndertohet ne baze te stergjysherve te mi prehistorike. Eshte per te ardhur keq por eshte fakt qe i pari qe ka mohuar identitetin shqiptar te romve , jevgjve , ashkalinjve ka qene Miloshevic i cili kerkonte me ngulm te ulte numrin e sakte te shqiptareve. Pervec gabelve te cilet vertete kane gjuhen dhe traditat e tyre me thoni ju mua pse une duhet ti perkas nje identiteti fantazem kur ai ska as gjuhe as kulture as tradita? Kultura ime i ka rrenjet ketu ne shqiperi ,ketu kam jeten time dhe eshte ky vend per te cilin me ka djegur malli sa here kam qene larg tij.

  O shoqe po tė lutem edhe njė herė, a ka mundėsi tė mė thuash ti apo kushdo rom kėtu nė forum, fjalėt e himnit tuaj. Ose emrin e mbretit. Por siē e kam thėnė mė parė pėrgjigjunin shpejt dhe mos na lini tė dyshojmė se dolėt jashtė e pytėt pijanecin e parė rom qė do takoni apo atė qė mbledh kanoēe.

 12. #52
  ostrogot Maska e proscriptor
  Anėtarėsuar
  28-12-2005
  Postime
  378
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ajo eshte rome racialisht, po shqiptare kulturalisht - duket si ai "udhekryqi racialo-kulturor" qe thane me siper, qe po i dalin llafet riut dmth

  ej po ka shtete te tjera Ballkani qe jane krijuar mbi bazen e udhekryqit racialokulturor, Greqia, Serbia, Bullgaria etj. Pse duhet be dhe Shqiperia si ato? Pse s'shkoni atje ju udhekryqet?

 13. #53
  fushori Maska e Ermal 22
  Anėtarėsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  549
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga riu
  Sic nderon ti Italine psh duke mohuar qenien tate si shqiptar sepse ti je italian i mire dhe do jepje dhe jeten per Italine.
  Un jam shtetas shqiptar, dhe nuk e mohoj kurre prejardhjen time shqiptare, ashtu si edhe nuk e kam problem te perballem objektivisht me kedo italian qe ka shfaqur ndjenja rracizmi kunder shqiptareve. Por per me teper behem perfaqesues i mire i Shqiperise me punen dhe sjelljen time si student qe punon dhe part-time.

  Ka shume menyra per te nderuar e ndihmuar vendin tone. Nje nga keto eshte dhe menyra se si u drejtohemi shtetasve te tjere shqiptare apo se si i ngrohim apo si i ftohim [me postimet tona] marredheniet e tyre me Shqiperine. Nuk po te thot njeri me ke te martohesh, por ama me duket anti-shqiptare fjalet fyese qe drejtohen ndaj romeve qe duan te kontribuojne per Shqiperine!
  Ne Shqiperi kam patur me vite nje familje rome ne pallat dhe ishin familje e bute, me pune, qe shihnin punen e tyre dhe qe perpiqeshin te ishin si ne te tjeret. Ne 1999 nje rom i lagjes ne Tirane ku banoja per shum vite dhe qe kishte nje kioske mbajti ne shtepine e vet 2 kosovare familjare qe ishin shperngul nga lufta. Per kete shembull nuk flas dot keq per rromet. Kupton tani ti Riu qe shkruan si veriu?

 14. #54
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-10-2006
  Vendndodhja
  athens
  Postime
  95
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ne ballkan JEVGJIT identifikohen ne keto shtete

  Ne te gjithe ishjugosllavine, Rumani,Bullgari,Shqiperi

  kurse,,,,,,,,,ne Greqi dhe Turqi nuk ka jevgj (jane shkrire krejtesisht me vendasit)

  Thuaj po ta mbajti ketu ne Greqi qe Jorgo Dalara eshte jevgjit (po nuk te vrane ne vend) e njejta gje te thuash edhe per ndonje kengetare Turke jevg (eshte apsurditet)

  Tashi keta Jevgjit kete kerkojne TE ASGJESOHEN nga vendasit dmth te shkrihen

 15. #55
  rrufebehari Maska e dhakri
  Anėtarėsuar
  05-03-2007
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  hi

  ore lexoni shqip apo jo ju.
  KETU DISKUTOHEN TE DREJTAT E NJERIUT QE SI TE TILLA DUHET TI GEZOJNE TE GJITH RACAT. NUK PO FLITET PER ASIMILIM. KUSH NUK E PELQEN KULTUREN E VET LE TE ASIMILOHET SI "VORIOEPIRIOTET" NGA LEZHA.....NUK ESHTE HAP KJO TEME A DUHEN ASIMILUAR APO JO SE AJO NDODH APO SNDODH ESHTE NE DORE TE INDIVIDIT.,,,,

 16. #56
  super saiyan Maska e vampiro
  Anėtarėsuar
  04-04-2005
  Vendndodhja
  eneh probe
  Postime
  303
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ne fakt myslimanizmi ka vepruar si ombrelle e perhapjes e jevgjve dhe ezmereve turq dhe aziatike- po mos ishin myslimane shqiptaret nuk do e kishin menduar asnjehere qe te perzien me kto popuj. po myslimanizmi ia ben mendjen corap dhe i thote te martohen me pakistanez, turq, arab jevgj egjytiane e magjyptiane etj. mjafton te jene myslimane. megjithse te njejten gje benin dhe ortodokset per ate pune. - keta e kane fajin per noi pjese te popullsise tone qe humbet identitetin dhe behet sallam te kombinati mishit
  paqe dashuri prosperitet luledele integrim euroatlantik ylbera ne qiell qingja dildo etj

 17. #57
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Qajani qajani hallin Romeve.


  GJIROKASTER/ Historia e 54-vjeēarit Jemin Jemini

  "Unė, romi qė u martova 23 herė me 16 gra"


  GJIROKASTER - Si rrallėkush nė Shqipėri ėshtė martuar 23 herė me 16 gra tė ndryshme. Gjeografia e grave tė "haremit" tė romit gjirokastrit ēuditėrisht ngjan me atė tė sulltanėve tė Turqisė. Ai ka provuar freskinė e ngjyrat femėrore duke bėrė krushqi tė shkurtra dhe tė gjata nė rrethe tė ndryshme tė vendit, duke nisur qė nga qyteti-muze, Vlora, Fieri, Lushnja, Korēa, Berati, Durrėsi e deri nė Kukės. Me disa nga "pėllumbeshat", kėshtu i quan gratė e tij, Jemin Jemini ėshtė martuar disa herė. Ndėrkohė, 52-vjeēari shprehet se martesa e tij e parė dhe ajo e fundit ishte me nėnėn e 7 fėmijėve tė tij, Resmien nga Kukėsi, e cila humbi tragjikisht jetėn 12 vjet mė parė nė Greqi. Aktualisht romi hekurmbledhės, i cili ėshtė djali i partizanit Mero qė luftoi pėrkrah Mehmet Shehut nė ēetėn e Mallakastrės, ėshtė i pamartuar. Ai jeton nė lagjen e romėve, nė skajin jugor tė qytetit tė Gjirokastrės.

  Romi
  Jemin Jemini i kalon ditėt nė lagjen ku jetojnė romėt nė Gjirokastėr, e cila ndodhet nė njė zallishtė nė skajin jugor tė kėtij qyteti, midis Teqesė Bektashiane tė Zallit dhe fshatit Lazarat. Shtėpitė pėrdhese tė kėsaj getoje tė vėrtetė ngjajnė si vazhdim i bunkerėve tė shumtė prej betoni tė ndėrtuar nė kėtė vend nė kohėn e regjimit komunist. Nė kėtė mjedis, pa rrugė, pa ujė, pa energji elektrike, pa kanalizime, pa asnjė kusht jetėsor, nė njė prej "shtėpive bunker" tė rrethuara me lloj-lloj hekurishtesh e rangullinash metalike tė ndryshkura, jeton si mos mė keq bashkė me djalin e tij 14-vjeēar Jemin Jemini. Gjithsesi, ai e quan shtėpinė e tij "kuvli pėllumbash". Ndėrkaq, 52- vjeēari mbijeton duke mbledhur hekurishte, tė cilat i shet pėr tė nxjerrė bukėn e gojės. "Jetoj me thėrrimet e kohės sė Enverit. Ja, shiko: disqe zetori, plugje hekuri tė mbetura nga koha e xhaxhit. Eshtė shumė e vėshtirė tė nxjerrėsh bukėn sot. Shumė arixhinj ikėn nga sitė kėmbėt. Tani kemi frikė nga jeta, ndėrsa nė kohėn e Enverit ishte ndryshe", thotė romi dhe nxjerr nga xhepi i brendshėm i xhaketės njė fotografi tė vogėl tė Enver Hoxhės.

  Martesat
  Si pėr t'ua hedhur halleve tė kėsaj jete, hekurmbledhėsi tregon pjesėn mė tė bukur tė jetės sė tij, atė tė serisė sė gjatė tė martesave. E ndėrsa ka plot 12 vjet qė jeton si beqar (nga vdekja e gruas sė fundit), ai tregon me nostalgji emrat e grave tė shumta: Vera nga Korēa, Lina nga Roskoveci, Rudina nga Tirana, Mira nga Fieri, Drita nga Berati, Dashuria nga Llakatundi i Vlorės, Nailja nga Gjirokastra, Lili nga Durrėsi, Sevdija nga Lushnja etj. Vargu i emrave tė grave tė shumta mbaron me Resmien nga Kukėsi. Kėtė tė fundit ai e quan gruan e jetės sė tij dhe ėshtė martuar tre herė me tė. "E para dhe e fundit e grave tė mia ėshtė Resmia. Ajo ishte njė grua e pastėr, punėtore dhe me tė linda 7 fėmijėt e mi. Resmien sė bashku me vajzėn 16-vjeēare i humba para 12 vjetėsh gjatė njė aksidenti tragjik nė Greqi. Pas vdekjes sė saj unė nuk u martova mė. Ajo ishte gjithēka pėr mua. U martova me 16 gra dhe prapė ... ja ku jam, i ve, pa grua. Tashmė jetoj me djalin tim 14-vjeēar, Emiljanon", tregon Jemin Jemini. Ndėrkaq, ky i fundit pohon se arixhinjtė martohen shpejt: vajzat 14 vjeē dhe djemtė 16-17 vjeē. "Ne bėjmė shumė fėmijė, qė tė kemi dhe pėr vete dhe pėr Zotin. Vetėm se kėtu nė Shqipėri gjejmė bela me ligjin, i cili nuk lejon qė tė martohesh i vogėl. Ne martohemi dhe vetėm kur nusja mbush moshėn deklarojmė se kemi lindur fėmijė, por atėherė kemi lindur tre fėmijė", sqaron romi.

  54-vjeēari: Ja si shpėtova veten dhe shokėt nga qelitė greke
  Jemin Jemini ėshtė me origjinė nga Cakrani i rrethit tė Fierit. Edhe pse i varfėr, romi 54-vjeēar ėshtė shumė bujar. "Ja, 'kuvlia e pėllumbit' hapur ėshtė, kush do vjen, unė e pres me ēfarė tė kem", thotė duke qeshur nėn mustaqe romi. Megjithėse ai gjithė vitet e jetės sė tij ka punuar (dhe vazhdon tė punojė) si hekurmbledhės, ka pasur si hobi tė vishet me uniformė polici. Hobi i tij njė herė e ka shpėtuar atė nga burgu nė Greqi. "Disa vjet mė parė u nisa me njė grup tė madh romėsh pėr nė Greqi. Asnjė prej nesh nuk kishte dokumente apo viza. Sapo mbėrritėm nė Larisė, na kapi policia greke dhe na dėrgoi nė rajon. Pas disa ditė qėndrimi nė dhomat e izolimit, na thirri komandanti i rajonit. Ai mė shikoi egėr dhe mė tha t'i tregoja pasaportėn. Duke e shfletuar pasaportėn, ai pa njė fotografi timen me uniformė polici, qė unė e kisha harruar aty. 'Kush ėshtė ky?', mė pyeti komandanti grek. 'Unė jam', i thashė, duke e gėnjyer se punoja polic nė Gjirokastėr. Gjithashtu, e sqarova se isha me leje dhe kisha ardhur nė Greqi tė punoja pėr ca kohė dhe mė pas do tė kthehesha nė Shqipėri. Ai e hėngri gėnjeshtrėn time dhe porositi qė tė mė jepnin pėr tė ngrėnė e pėr tė pirė, duke mė kėrkuar falje qė ishte sjellė keq me mua. Komandanti grek mė pagoi me dhrahmi kohėn e qėndrimit nė qeli dhe mė pas dha urdhėr qė tė mė lironin. Unė kėmbėngula qė tė liroheshin dhe shokėt e mi dhe ai ma plotėsoi kėrkesėn", tregon romi. Bisedėn tonė me 54-vjeēarin e ndėrpret mbėrritja e njė kamioni tė vjetėr 5 tonėsh, qė ēuditėrisht, ndonėse njė shkarravinė e vėrtetė, pa xhama nė kabinė e me llamarina tė oksiduara dhe sponde tė thyera, lėvizte pėr bukuri nėpėr rrugicat e ngushta e plot gardhe tė getos sė romėve.

  **Engjell Serjani (Gazeta Shqiptare), 13 shkurt 2005
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 18. #58
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Kujdes me romet dhe te burgosurit

  E Merkure, 06 Qershor 2007

  Brukseli i terheq vemendjen qeverise lidhur me mbrojtjen e te drejtave te burgosurve dhe trajtimin e minoriteteve. Gjate takimit te 16-te te grupit te perbashket konsultativ mes BE-se dhe Shqiperise, vemendja u perqendrua ne shtimin e perpjekjeve per punesimin e romeve, duke i konsideruar keto si fusha kyce per te pasur sukses ne zbatimin e Marreveshjes se Stabilizim-Asociimit. Komisioni nenvizoi se permiresimi i bashkepunimit dhe stabilitetit ekonomik eshte thelbesor per miratimin dhe zbatimin e legjislacionit efikas te reformave. Komisioni Evropian shtoi se progresi i reformave te Shqiperi do te vleresohet ne Progres-Raportin qe publikohet ne nentor. Takimi i Grupit te Perbashket Konsultativ u perqendrua tek reforma zgjedhore, rikthimi i pronave, liria e shprehjes, te drejtat e njeriut dhe te drejtat e minoriteteve. Ministrja Majlinda Bregu pershkroi progresin e Shqiperise ne keto fusha dhe planet e qeverise per permiresime te metejshme. Nderkaq, Komisioni Evropian pershendet ngritjen e komisionit te ri parlamentar per reformen zgjedhore, por kerkoi nje angazhim me te madh mes partive per reformen zgjedhore, e cila tashme eshte e shtyre ne kohe. Ministrja Bregu siguroi komisionin, se Shqiperia do te tregoje vendosmeri ne permbushjen e angazhimeve qe ka marre. Delegacioni i Shqiperise kryesohej nga ministrja e Integrimit Evropian, znj. Majlinda Bregu. Delegacioni i BE-se kryesohej nga znj. Andrea Berdesinski ne emer te Presidences gjermane te BE-se dhe nga Pierre Mirel, i ngarkuari i Komisionit Evropian per ceshtjet e Shqiperise, Bosnje-Hercegovines, Malit te Zi, Serbise dhe Kosoves. E.P

  Korrieri

 19. #59
  ________
  Anėtarėsuar
  08-11-2003
  Postime
  1,518
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Romet nuk jane 2.8 % por me pak, jane statistika te pergatitur nga sahan lepiresit e Athines qe duan ta paraqesin Shqiperine me shume minoritare, dhe nuk shohe te arsyeshme te kerkojne te drejta kur te drejtat u jane dhene si tere minoriteteve tjera por qe jane ata qe zgjedhin me deshire ate menyre jetese qe i diskretiton para opinjonit.

 20. #60
  zhapik buster Maska e drity
  Anėtarėsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,239
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Shteti Shqiptar nuk di sa shqiptare autoktone ka brenda kufive te tij, e jo me te dije perqindjen e romve. Edhe ne ato shtete ku ka ushtri te tera statistikanesh perqindja e romve eshte e veshtire te percaktohet fale menyres se tyre te jeteses.

  Megjithate, nese eshte e vertete, eshte nje hap i mbare drejt paisjes se popullsise me letra njoftimi, te pakten 2.8 % e punes eshte e mbaruar.
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 08:56
 2. Sulė Hotla (1875-1947), Njė Jetė Pėr Shqipėrinė
  Nga strong_07 nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 31-10-2015, 17:28
 3. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 21-07-2015, 13:25
 4. Ēfarė mendoni pėr Ahmet Zogun?
  Nga honzik nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 242
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 07:03
 5. Mesjeta e hershme shqiptare
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2006, 14:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •