Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 24 prej 24
 1. #21
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Diagnostikimi i hershm i kancerit te gjirit

  ’sht kanceri?

  Trupi i njeriut sht i prbr prej qelizave si njsia themelore funksionale dhe strukturale e organizmit.
  Qelizat vazhdimisht shumohen, rriten dhe n fund vdesin dhe vendin e tyre e zn qelizat e reja.
  N disa raste qelizat shumohen shum shpejt dhe formohen disa trashje q quhen tumore.Sipas asaj se sa shpejt zhvillohen tumoret ndahen n beninje dhe malinje.
  Tumoret beninje jan t kufizuara mir dhe rriten ngadal – keto nuk jan kancer.
  Tumoret malinje (kanceri) rriten shpejt n mnyr t pakontrolluar, jan t pakufizuara dhe zgjerohen shpejt edhe n pjest tjera t organizmit.

  Epidemiologjia
  sht smundja m e shpesht malinje tek grat.
  Sipas statistikave nga t gjitha grate q smuren nga smundje malinje,
  do e pesta sht e smur nga kanceri i gjirit.
  do vit n bote rregjistrohen mbi mija raste t reja me kancer t gjirit tek grat.


  Etiologjia dhe faktort e rrezikut

  Deri sot nuk sht zbuluar shkaktari i
  vrtet i kancerit t gjirit, se me zbulimin e tij do t ndryshonte incidenca dhe trajtimi i tij.
  Nga kanceri i gjirit mund t smuren grat e t gjitha moshave.
  Sipas studimeve t shumta jan zbuluar nj numr faktorsh t cilt kan ndikim t theksuar n shfaqjen e kancerit te gjirit dhe ata mund t ndahen n faktort madhor dhe minor t rrezikut.

  Faktort madhor te riskut

  Predispozicioni gjenetik dhe historia familjare.
  Historia pozitive e familjes e rrit rrezikun e prhapjes s kancerit t gjirit pr 2 – 3 her; historia e familjes tek nna, motra ose vajza e rrit rrezikun e prhapjes s kancerit 5 – 10 her; koha m e rrezikuar sht para menopauzs.
  Smundjet beninje t gjirit
  Cistat, tumoret beninje – fibroadenomat nuk e zmadhojn rrezikun pr kancer t gjirit. Ekzistojn disa forma t caktuara beninje si jan hiperplazit (rritja e qelizave t gjirit) q risin riskun pr kancer 1,5-4 her m shum. Nse kto qeliza nuk jan normale rritet risku 3-5 her. Nse kan edhe histori familjare 11 her.
  Smundje t mparshme malinje t gjirit
  Historia e ciklit menstrual, shtatzanit dhe lindja.
  Grat qe menstruacionin e par e kan pasur para moshs 12 vjet dhe q kan menopauz t vonshme kan risk m t madh pr 1-5 her.
  Grat q asnjher nuk kan ngel shtatzn apo shtatznia e par ka qen n moshn mbi 30 vjet kan 2-4 her risk m t lart pr kancer t gjirit.
  Mnyra e jetess
  Stresi
  Shprehit n jet ( ushqimi, alkooli dhe duhani).
  Terapia hormonale
  Marrja e terapis hormonale lehtsisht e zmadhon rrezikun nga kanceri i gjirit.
  Statusi hormonal
  Rritja e estrogjeneve n menopauz
  Faktort e ambientit
  Ekspozimi ndaj veprimit t rrezatimit radioaktiv


  Mbani mend!!!
  Faktort e rrezikut nuk jan shkaktar t paraqitjes t kancerit t gjirit, por ata vetm e rrisin mundsin pr zhvillimin e kancerit n disa periudha t jets s gruas. Megjithat nj numr i madh i grave me kancer t gjirit nuk kan asnj nga faktort e msiprm, rreziku i vetm i tyre sht se jan gra!

  ’far duhet t bjm ne?!

  Si t ndikojm n ruajtjen e shndetit ton?

  Q t ruajm shndetin ton duhet t jemi t vetdijshme q t prmirsojm mnyrn e jetess. Me rndsi sht:
  * frymmarrja
  * dieta
  * gjumi dhe relaksimi
  * aktiviteti fizik
  * faktori psiqik

  Si duket ndryshimi i gjirit?

  Trashja e gjirit n nj vend dhe zakonisht pa dhimbje,
  Thithi i gjirit i trhequr,
  Rrudhja e lkurs si lvorja e portokallit,
  Vizatimi venoz i theksuar,
  Enjtje e njrit ose t dy gjinjve,
  Plag n thithin q nuk shrohen dhe jan te mbuluara me krusta
  Rrjedhje nga thithi.

  Si zbulohet kanceri i gjirit?

  Vetkontrolli i gjirit,
  Kontrollimi i gjirit nga ana e mjekut,
  Ekografia e gjirit,
  Mamografia,
  Biopsia e gjirit

  Parandalimi!

  Vetkontrollimi njher n muaj,
  Kontrollimi te mjeku me ekografi t gjirit nj her n 6 muaj,
  Mamografia e par duhet br rreth moshs 40 vjet. Grat e moshs 40-49 vjet bjn mamografi nj her n 1-2 vjet, ndrsa grat mbi 50 vjet duhet br mamografin do vjet.

  Prognoza e kancerit t gjirit

  Varsisht nga stadi i zhvillimit t kancerit t gjirit prognoza sht e ndryshme.
  Kanceri i gjirit nuk sht vdekjeprurs nse zbulohet n fazat e hershme.
  N rastet e zbulimit t hershm shrimi i plot nga kanceri i gjirit shkon edhe ne mbi 70% t rasteve.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 2. #22
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  Qendren per Diagnostifikimin e Kancerit “FLORINA (RUSI) MARKE”


  rruga: 8-te Shtatori nr 66 Diber
  tel:++389(46)838-600
  fax:++389(46)838-601
  email: florinarusimarke@yahoo.com
  Webmaster: adrianmarku@yahoo.com
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 3. #23
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime

  Dibrani q shrbeu n ushtrin amerikane, nga SHBA n Gjermani

  Jonuz Ndreu, u arratis dy her nga Shqipria. Hern e par ishte vetm 17 vje. Pas nj qndrimi prej 21 ditsh n qelit e burgut n Maqedoni, e rikthyen n Shqipri. Hern e dyt arriti t kaloi kufirin, por aventura prshkoi njj kalvar t gjat vuajtjesh prej 6 vitesh npr ish Jugosllavi.Kur kaloi Adiriatikun, n kampet e Italis, i propozuan q t shrbente n ushtrin amerikane. Shrbeu pes vjet n ushtrin amerikane,nga Kalifornia, n Berlin, n Island, n Kolorado dhe srish n Berlin, nj avnetur me plot t papritura.


  Nga Dalip Greca

  Jonuz Ndreu sht nj ndr emigrantt e hershm, q jeton n ShBA pr m shum se gjysm shekulli. Ai u arratis nga Shqipria dhe pas nj kalvari plot vuajtjesh q zgjati 6 vite npr ish Jugosallavi, kaprceu Adriatikun dhe shkoi n Itali, n kampet e emigrantve q ishin nn kontrollin e anglo-amerikanve. Kur e pyesin nse do t ishte i gatshm q t rreshtohej n radht e ushtris amerikane, ai pranoi menjher, edhe pse ende nuk kishte shkelur n tokn amerikane.
  Jonuz Ndreu vjen nga nj familje q ka br emr dhe ka ln gjurm n historin e Shqipris. Ai sht i biri i Cen Elezit dhe nipi i Elez Isufit. Vjen nga dera e madhe e familjes Ndreu t Sllovs t Dibrs. Elez Isufi sht nj ndr simbolet e kombit, q ka mbetur n historin kombtare. Emrin e tij e mbajn institucione, shoqata kombtare dhe sheshe e rrug t Dibrs e Shqipris. Kronikat shkruajn se shtpia e Elez Isufit ishte shtpi bujare. , ku hynin burra me emr si Bajram Curri, Hasan Prishtina, Isa Boletini, Islam Spahia, Ismail Strazimiri, Murat Kaloshi, Dine Hoxha, Halit Lleshi, Sul Shehu, Hysni Dema, Ali Maliqi, Fiqiri Dinja e shum t tjer. Do ta vizitonin kt shtpi edhe t huaj, miq t Shqipris, duke filluar nga Harry Fullci, zonja angleze Sibil Llojdi, ambasador, konsuj, gazetar, shkrimtar etj.Pikrisht nga kjo der vjen Jonuz Ndreu.
  Jonuzi, pas arratisjes, shrbeu pes vjet n ushtrin amerikane e m pas punoi 37 vjet n t njjtn kompani amerikane. Ai ka dal n pension n vitin 2005, por pr shtjen kombtare nuk do t ket kurr pension pr t. Nuk ndahet asnjher nga veprimtarit q organizohen n komunitetin shqiptar, pr Flamur e komb, pr Shqipri e Kosov.Shtpia e tij n Warwick-New York, i ngjan nj minimuzeu, ku i gjen t gjith simbolet Kombtare, Flamurin Kuq e Zi, portrete heronjsh t Kombit, kaseta e DVD me kng e filma shqiptar, libra e revista shqip, gazeta q flasin pr Kombin, koleksionin e revist “Koha” botim e sponsorizim i familjes Ndreu pr m shum se 40 vjet, etj.
  N shtpin e tij nuk mungojn as kostumet kombtare, nga zona t ndryshme, ku natyrisht mbizotrojn ato t krahins s Dibrs, prej nga ka emgruar ai.N shtpi t tij gjen veshje popullore burrash e grash, tirqe me shiritat e zinj karakteristik, kapu t bardh e Xhubletn e famshme. Ai ndjehet tepr i gzuar sepse pasardhsit, nipr e mbesa, i veshin kostumet popullore me plot dshir, jo vetm n festat q organizon komuniteti shqiptar, por edhe n veprimtarit q organizohen npr shkollat amerikane, ku ata studiojn.

  Aventura e arratisjes nga Shqipria
  Jonuz Ndreu u arartis nga Shqipria pas nj aventure t rrezikshme q zgjati shum nga moment i ikjes fillestare.Aventura z fill 60 vite t shkuara.Ishte viti 1949. Ai ishte izoluar n nj kamp me pun t detyrueshme n Rrogozhin, edhe pse ishte vetm 17 vje. M par kishte kaluar npr kampet e internimit me pun t detyruar n Berat, Kuov, Tiran, ku punoi pr ndrtimin e rrugs Tiran-Durrs. M pas e drguan n kampin e Valiasit.Ishte 6 maj i vitit 1949 kur Jonuz Ndreu mori vendimin e guximshm pr t’u arratisur nga kampi i puns s detyruar q kishin ngritur komunistt pr t dnuar familjet nacionaliste dhe bijt e tyre.Ishte nj arratisje tepr e vshtir edhe pr faktin se n momentin e ikjes ata ishin nn mbikqyrjen e policis dhe me vzhgim t rrept apeli. Ishin nnt vet kur e morn vendimin: Jonuz Ndreu, Muhamet Kadria, Muhamet Begu, Xhelal Dine, Esat Dine, Nikoll GjonMarku, Tafil Ndreu, Selim Haxhia nga Puka, dhe nj emigrant kosovar. Udhtuan tre dit e tri net rrug pa rrug, shpesh humbn dhe orientimin. Mirpo kjo s’ishte asgj me ’ka u ndodhi m pas.Tet nga t nnt t arratisurit nuk e dinin se mes tyre ishte dhe nj person i infiltruar nga Sigurimi i Shtetit, fakt, t cilin do ta msonin m von, kur ai do t dorzohej dhe nuk do t ndiqte aventurn me ta. Ky ishte Selim Haxhija,i cili ishte dhe udhheqsi i grupit.Duket se ai me qllim e ngatrroi rrugn, duke i uar n pritn e forcave t ndjekjes. Kur grupi u ndesh me Forcat e Ndjekjes t Sigurimit t Shtetit n malet e Skraparit, mbeti i vrar Esta Dine. N prpjekje me forcat e sigurimit mbeti dhe djali kosovar, q ishte bashkuar me ata. Duke qen se dy u vran dhe nj u dorzua, grupi mbeti me gjasht vet, t cilt u prpoq q t’i humbnin nga syt forcave t ndjekjes, duke ndryshuar drejtimin e lvizjes. Morn drejtimin nga ana e Llixhave t Elbasanit, ku mbrritn n mesnat. Ishin ndar n dy grupe; n grupin e par bnte pjes Jonuz Ndreu, i ndjeri Abdulla Kaloshi dhe Tafil Ndreu. N grupine dyt ishin Muhamet Kadriu, Xhelal Dine dhe Nikoll Gjon Marku, i biri i Kapedanit t Mirdits, Gjon Mark Gjoni. Synimi ishte q t shkonin n Dibr, ku e njihnin mir zonn pr t’u hedhur n Jugosllavi, m sakt n Republikn e Maqedonis, pjes e ish federats.Kur mbrritn n Dibr, studiuan mir kufirin dhe prcaktuan shtegun e kalimit n kohndrrimin e rojave. Sapo kaluan kufirin shtetror t Shqipris ran n duart e ushtarve jugosllav, t cilt i drguan menjher n burg. Ndreu kujton se n burg, komandant ishte nj shqiptar, Mustafa Lleshi, i njohur pr bashkpunim me pushtetin serbo-sllav dhe antishqiptar.Me urdhrin e drejtprdrejt t tij qndruan 21 dit t izoluar n qeli.Aso kohe t dy shrbimet, ai i Jugosllavis dhe i Shqipris bashkpunonin ngushtsisht me njri-tjetrin.N kto rrethana, Mustaf Lleshi ua dorzoi autoriteteve shqiptare. Duke qen se Jonuzi ishte nn mosh pr t’u dnuar n burg e drguan srish n kampet e puns s detyrueshme.
  Arratisja e dyt
  Pas gjasht muaj izolim npr kampe iu krijuan srish rrethanat pr t’u arratisur.N Vjeshtn e dyt t vitit 1949 ata u ishin afruar srish n grup fshatrave t Dibrs.Duhet t ket qen fundtetori ose fillim nntori, kur ata i ka takuar i biri i Sheh Haxhis nga Peshkopia, Selami Shehu dhe u ka treguar se ku ndodheshin tre shokt e tjer me t cilt grupi i Jonuzit i pat humbur kontaktet gjat arratisjes s par. N fakt grupi tjetr prej kohsh qndronte i strehuar pikrisht n shtpin e Shehut. T djegur nga arratisja e pare, kur forcat maqedonse i patn dorzuar pas 21 ditsh tek forcat shqiptare t kufirit, ata po prpiqeshin q t vendosnin pika kontakti n Maqedoni q t’i udhhiqnin matan kufirit, pa i dorzuar tek autoritetet maqedonse.Siguruan nj marrveshje me Fik Maliqin, i cili kishte njerzit e tij n Maqedoni. Marrveshja q bn me prfaqsuesit e tij ktej kufirit, siguronte mosdorzimin tek autoritetet maqedonse.Mirpo sapo kaluan kufirin, autoritetet e kufirit maqedons i kapn. Vese kt her nuk i plasn n qelit e burgut, por i drguan n nj kamp t posam q ndodhej n fshatin Trashev.Aty i mbajtn t izoluar pr shtat muaj.M pas i transferuan n Sarajev. Atje i punsuan. Jonuzi kujton se gjat nj viti q qndroi atje punoi si mekanik. Pasi kaloi ca koh,i kthyen srish n Maqedoni.Qndruan pak koh n Gostivar.Kalvari npr ish Jugosllavi vazhdoi gjat; nga Gostivari i drguan n Serbi, duke i mbajtur nn mbikqyrje t rrept n Panevo.Kur kishin kaluar tre muaj n Panevo, Ndreu kujton se kishin ardh aty dy xhaxhallart e tij q ishin liruar nga burgu serb.U takua i prmallur me njerzit e dashur me t cilt i kishte humbur kontaktet prej kohsh. Ata i dhan lajmin e hidhur se Cen Elezi dhe Dan Kaloshi kishin vdekur.Ata kishin sjell edhe lajmin e hidhur se Ferit dhe Rushit Sina bashk me Aqif Nokn, ishin zhdukur pa ln gjurm nga kriminelt sllavo maqedonas dhe bashkpuntort e tyre shqiptar n Maqedoni,posa ishin arratisur nga Shqipria.’ishte ndodh me ta? Tragjedia nuk njihet me detaje, por dihet fakti se u zhdukn.
  Gjasht vjet t rinis s vet u end Jonuz Ndreu npr ish Federatn e Jugosllavis dhe prher i trajtuar me dhun e prbuzje. N vitin 1955, pasi kishte kaluar prmes nj kalvari t gjat vuajtjesh, ai ndjeu ern e liris. Kishte paraqitur krkesn q t kalonte n perndim s bashku me shum shqiptar t tjer antikomunist q kishin braktisur vendin pr pak liri. N pritje t plotsimit t krkess, i drguan n kampin e njohur pr dhun ndaj shqiptarve t izoluarve, at t Gerovs.18 muaj qndruan n at kamp famkeq. Sapo kaprcyen kufirin i drguan n kampin e Kapo-s n Italis. Ky kamp administrohej nga anglo-amerikant.
  N ushtrin amerikane, nga SHBA n Gjermani

  Ndreu ende ndjen dhimbje t shpirtit nga kalvari i gjat me plot vuajtje n dhe’ t, por as q mund t krahasohej me vendlindjen, q ishte kthyer n nj kamp mizor, t izoluar, ku gjithka ishte nn kontroll, ashtu si ishte nn kontroll dhe ndalohej me ligj dhe fjala e lir, q kishte mimin e prangave.
  Kur ishte n Itali, Jonuzi mendonte vetm e vetm se si t mbrrinte n Amerik, ku ai kishte t afrm.Ndr alternativat q iu paraqitn, ai paraplqeu q t regjistrohej q n fillim n ushtrin amerikane.Hartoi krkesn dhe e paraqiti me dshirn e vet q t ishte pjes e ushtris m t madhe t bots. Krkesa iu aprovua menjher.Shkoi n ushtrin amerikane, ku fitoi nj tjetr prvoj dhe u dnesh me vshtirsi t shumta, q ai i kaprceu me nj vullnet t jashtzakonshm.E caktuan n kmbsori, ku lodhja fizike natyrisht q ishte e madhe. Fillimisht shrbeu n nj baz ushtarake n Karolinn e Jugut.Ishte nj ushtar i bindur dhe i prgjigjej me disiplin kodit t shrbimit ushtarak.Pas tet muajsh shrbim n Karolinn e Jugut e transferojn n nj tjetr baz n Kolorado, n Fort Devis.Nj prgatitje intensive kreu n kt baz, ku fitoi njohuri t plota ushtarake. Tashm ishte nj ushtar i denj pr ushtrin m t fort n bot. Pas ksaj prgatitjeje, e priste nj tjetr prvoj e re. E drguan n nj baz ushtarake amerikane n Berlinin perendimor n Gjermani Federale.sht koha e lufts s Ftoht, kur gjysma e Gjermanis sfidonte gjysmn tjetr dhe muri ndante nj popull prgjysm. Jonuz Ndreu ruan n kujtes ngjarje interesante. Mirpo n Gjermani nuk i shkoi mir shndeti, madje pati nj prkeqsim t ndjeshm dhe e shtruan n spital. Regjimi spitalor vazhdoi pr disa koh. S’’kaloi shum dhe vjen nj urdhr trasferimi; nga Berlini e drgojn me shrbim n Island.Nj vit qndroi atje me shrbim, ku fitoi nj prvoj t re. N ishullin n veri t Anglis, krahas shrbimit, ndikoi pr mir edhe klima; shndeti i mori pr mbar dhe u prmirsua trsisht. Pas nj viti e transferojn n Amerik. Kt her n bazn ushtarake Fort Er n Massachusets. U vendos n Divizionin e dyt t kmbsoris. Tani shndeti i mori pr mir, por s’kaloi shum koh dhe e trasferojn srish ns Berlinin perndimor.Aty qndroi 18 muaj, derisa e kreu prfundimisht detyrn pr t ciln ishte betuar. E kreu shrbimin ushtarak n mnyr shembullore.Pr rezultate t shklqyera n radht e ushtris amerikane at e graduan Kapter i Par. Motivacioni q mbart gradimi sht “Pr merita n Kmbsori”.
  Jonuz Ndreu mban, si kujtim nga koha e ushtris shum ertifikata zyrtare ushtarake, Urdhra vlersimi, dhurata t shumta nga personalitetet m t larta t Ministris s Mbrojtjes Amerikane (DoD), me motivacionin "God Condact". Ai ruan kujtimet m t bukura nga ushtria,n kujtes t ushtarve koleg mbeti i respektuar si nj shok i mir, ndrsa tek eprort oficer si nj ushtar shembullor dhe i displinuar.

  Aktiviteti politik

  Jeta n megrim, Jonuz Ndreut i dha kontakte me personalitetet shqiptare t emigracionit, q ksihin dal n mrgim n fund t Lufts s Dyt Botrore. Ai kujton se kur ishte n kamp n Itali, shkoi dhe e takoi Isa Ndreu. M pas u takua me prfaqsues t Komitetit Shqipria e Lir, q e kishin qendrn n Rom. N krye t atyre q i vizituan n kamp ishte Sahit Kryeziu.
  M pas n kamp u vendosn kontakte edhe me prfaqsues t partive politike shqiptare, si prfaqsuesit e Bllokut Kombtar, t kryesuar nga Ernest Koliqi me Kol Bib Mirakn, Partia e Ballit Kombtar, Organizata Kombtare Lvizja e Legalitetit, Partia Katundare, dhe prfaqsues t tjer.
  N SHBA, Jonuz Ndreu hyri me 11 shtator 1957.Pr pes vjet, deri n 11 shtator 1962, jeta e tij ishte nn uniformn ushtarake.Pas lirimit jeta e tij ishte e lir si qytetar amerikan. Zgjodhi q aktivitetin politik ta zhvillonte duke qen i regjistruar n radht e Partis Katundare, e cila udhhiqej aso kohe nga Isa Ndreu.M pas aktiviteti i tij politik i prket organizats s bashkuar, q quhej “Tripalshi”. N kt bashkim bnte pjes “Partia Katundare” ,”Bashkimi” dhe Rezistenca Antikomuniste. N takimin e vitit 1962 n Madrid t Spanjs, Mbreti Leka I, krkoi ta bashkonte emigracionin politik shqiptar jasht vendit. Bashkimi “Tripalsh” u prfaqsua n takimin e Madridit nga Isa Ndreu dhe Lec Shllaku. Aty u hodh ideja q bashkimi”Tripalsh” t shkrihej n nj parti me qllim q t arrihej m leht bashkimi. Pas Mbledhjes s Madridit, Ndreu kujton se u la q takimi i radhs i forcave antikomuniste t mbahej n Nju Jork. Jonuz Ndreu ka qen i pranishm n kt takim dhe kujton se takimi i forcave politike anti-komuniste n mrgim, udhhiqej nga Xhaferr Deva.Ndreu ka marr pjes gati n t gjitha takimet e organizuara.Ai ruan n kujtes edhe faktin se kur u trhoq Xhaferr Deva, kryetar i takimit t Nju Jork-ut u zgjodh Masar Pustina, ish oficer i Gards s Mbretit Zog.N takimet e nju Jork-ut, u diskutua shum pr riorganizmin e mrgats politike dhe u krkua bashkrendim i veprimeve pr rrzimin e komunizmit. Pjesmarrja e Bllokut Indipendent nuk mund t merrte pjes n kt bashkim pr arsye se ky grupim politik kishte t pranishme nj fraksion t saj, Partin e Rezistencs, e cila, konsiderohej si deg e shkputur nga Blloku Indipendent.Alternativa e vetme ishte q t trija partit t shkriheshin kshtu q t bhej pjes edhe Blloku Indipendent. Shkrirja nuk qe e leht, doln vshtirsi pas vshtirsish. Partia e Rezistencs,e cila kishte n krye Ndue Pjetr GjonMarku, e kundrshtoi bashkimin. N kto rrethana takimi konsiderohej i dshtuar. Nga ana e tij, kryetari i Partis “Bashkimi Kombtar”, Loro Stajko, u bri thirrje pjesmarrsve q t arrihej me do kusht bashkimi. Ai ishte gati q t jepte dorheqjen nga posti i kryetarit t partis, nse konsiderohej faktor i dshtimit t bashkimit. Q n at moment ai vullnetarisht doli nga radht e partis q prfaqsonte, duke u deklaruar n radht e Partis Katundare. Ndreu kujton se diskutimi i Loro Stajks u shoqrua me duartrokitje.
  Pas ksaj u vendos q partit e "Tripalsh"-t, t mbanin nj kongres, i cili do t kishte mandatin e zgjedhjes s nj kryetari. Partia q do t dilte nga shkrirja do t njihej me emrin “Bashkimi Kombtar”.
  Formacioni politik e mbajti kongresin e vet t par n Firence t Italis. Pikrisht n kt kongres u pagzua me emrin q ka edhe sot ”Bashkimi Kombtar Shqiptar”. Kryetar u zgjodh Isa Ndreu dhe sekretar Lec Shllaku, ndrsa zv/kryetar Adem Hodo dhe Loro Stajko.Partia kishte edhe revistn e saj "Koha Jon", e cila pr 40 vjet u botua rregullisht dhe informoi mrgatn, duke patur si sponsr familjen Ndreu.
  Jonuz Ndreu ka qen aktiv n radht e ksaj partie.Ai sht zgjedhur vazhdimisht antar i kryesis s Bashkimit Kombtar, duke qen shum aktiv n SHBA.Ai thot se ka punuar pa u lodhur duke kryer t gjitha detyrimet ndaj Partis.Duke qen n krye t partis pr shum koh ai ka pasur marrdhnie shum t mira me t gjitha organizatat, shoqatat dhe entet fetare n SHBA.
  Ndreu tregon pr Illyria-n se raportetet me Bllokun, Legalitetin, Ballin Kombtar, Vatrn; me Kishn dhe Xhamin, kan qen t shklqyera. Ai ka prfaqsuar n do aktivitet me karakter kombtar dhe politik partin, Bashkimin Kombtar Shqiptar (BKSH), t ciln, e udhheq pr shum vjet n Amerik. Ka marr pjes si i deleguar nderi n t gjitha kongreset e Legalitetit, takimet e Ballit Kombtar dhe t Komitetit Shqipria e Lir, si dhe t Vatrs. Ka qen i pranishm si prfaqsues i partis BKSH, n t gjitha festat e flamurit , demostratat e protestat kundr regjimit komunist n Shqipri, dhe ato pr lirin dhe t drejtat e shqiptarve n Kosov, e t gjitha trojet etnike.

  37 vjet pun n t njjtn kompani

  Jonuz Ndreu nuk ia ka prtuar puns. Zellin dhe dispiplinn q tregoi n ushtrin amerikane,i tregoi edhe n pun t prditshme. Pas ushtris ai nisi pun n kompanin amerikane Daglas Management, ku pr shum koh punoi si supervajzer.
  Kjo kompani, thot ai, ndrroi shpesh emra m pas, por pronart mbetn po ata.N kt kompani ai punoi q nga viti 1968 dhe deri n vitin 2005, koh kur doli n pension.Pra 37 vite ai i kaloi n t njjtn kompani, duke punuar n t njjtin pozicion. Puntori i mir i bn vend vetes. Kurr nuk pati nj vrejtje nga menaxhert, gjithmon u mor shembull. Kompania nuk e lshoi as kur ai pati lndime trupore si shkak i nj aksidenti t rnd komunikacioni n vitin 1982.
  Kompania pas aksidentit i qndroi afr duke prballuar me fondete veta t gjitha shrbimet spitalore. Ajo vuri n dispozicion t tij nj shum t madhe dollarsh, me t cilat prballoi jo vetm operacionet q iu desh t kryente n spital, por edhe shrbimet e m pasme, prfshi dhe terapit, deri n shrimin e tij t plot.
  Ndrsa, pas 37 viteve pun, me 25 maj 2005, kur ai doli n pension, kompania i dhuroi edhe nj tjetr befasi t kndshme; nj ek me vleftn e 25 mij dollarve. Ai u ndje shum i emocionuar dhe falenderoi me zemr kompanin.Me rastin e daljes n pension ai ftoi disa nga miqt e tij dhe s bashku me rrethin familjar e festoi.Mes t ftuarve ishin: kryetari i Vatrs, z. Agim Karagjozi, dr Gjon Buaj, Agim Rexhaj, Zef Balaj, Zef Prndocaj, Hajdar Tonuzi, e shum miq t tjer.
  Nga ajo fest ai ruan nj dhurat t muar, q Vatra ia dhuroi me rastin e daljes n pension, nj piktur e Heroit ton Kombtar Gjergj - Kastrioti Sknderbeut.
  Si nacionalist dhe lufttar i vendosur antikomunist, Ndreu sht ndjer i gzuar kur ra komunizmi n Shqipri. Q nag viti 1992, fitorja e demokracis shqiptare, ai e ka vizituar 15 her Shqiprin. Pas 50 viteve n mrgim, shkoi n vendlindjen e tij, n Sllov t Dibrs dhe u mall me kujtimet e fmijris.U ndje tepr i mallngjyer sepse gjeti gjall edhe m t moshuarit e fisit t madh Ndreu.Edhe pse n mosh t thyer, Jonuz Ndreu me zemr e mendje ndjehet atje n Sllovn e tij malore, n kufi me Kuksin.

  Krenari pr identitetin shqiptar
  Jonuz Ndreu dhe bashkshortja Bale, i gzohen niprve dhe mbesave dhe jan prpjekur q t’i prkundin ata nn ninullat dhe rrfenjat pr kombin shqiptar. Duke i marr me vete npr festat dhe tubimet shqiptare, duke i veshur me kostume kombtare t blera n Shqipri,u kan prcjell nj dashuri t qndrushme pr simbolikn kombtare dhe ndjehen krenar q i prkasin kombit shqiptar.
  Nipi i Ndreve dhe it ndjerit Imam Isa Hoxha, Bahri Hoxha, u kishte fol prej kohsh prindrve pr nj festival ndrkombtar t trashgimis, q do t organizohej n Nju Xhersi. Gjyshri Jonuz i kishin bler nj kostium dibran dhe Flamurin Kombtar. Festivali pr fmij do t organizohej n Teatrin e qytezs Emerson. I titulluar “One Word”-“Nj Bot” synimi i organizatorve ishte q t parakalonte para syve t shikuesve t shumt kultura etnografike e shum vendeve t bots, q jetojn n shtetin e Nju Xhersit.Organizatore e ktij festivali ishte shkolla ‘PATRICK m. Villano”, e cila e ka kthyer n tradit t prvitshme kt ngjarje me prmasa shumetnike, q ka fituar statusin e veprimtarive t qytetit dhe ndiqet edhe nga autoritetet e bashkis.
  N kt festival bhet parakalimi tradicional, ku fmijt prfaqsues t kulturave etnike vishen me kostume t shtetit prfaqsues. Kt vit n festivalin ndrkombtar t trashgimis ”Nj Bot” u paraqitn 25 shtete nga kontinente t ndryshm, q ekspozuan etnosin e kombeve nga vijn prindrit e tyre. Ndr shtetet prfaqsuese u renditen: Shqipria, Italia, Hungaria, Panamaja, Filipinet, Portugalia, Kroacia, Kina, Izraeli, Tailanda, India, Arabia Saudite, Spanja, Meksika, Ukraina, Rusia, Porto Riko, Polonia, Armenia, Afrika e Jugut, Skocia, Indonezia, Australia, Libani, Egjypti,Koreja e Jugut etj. Shqipria, pr t tretin vit radhazi, sht prfaqsuar nga Bahri Hoxha, i biri i Afrim dhe Emira Hoxhs, nip i Jonuz Ndreut dhe Imam Isa Hoxhs.I veshur me kostumin karakteristik t Dibrs, dhe me flamurin kuq e zi t kombit shqiptar, Bahriu ka parakaluar para pjesmarrsve t shumt dhe i ndjekur me emocion nga nna e tij Emira, gjyshi Jonuz Ndreu dhe gjyshja Bale, q e kan kurajuar me buzqeshje e duartrokitje. Bahriu sht vetm 8 vje, por tashm ai ka nj prvoj jo t vogl, ku pr tre vjet radhazi prfaqson Dibrn dhe Shqiprin n kt festival t prvitshm t trashgimis kulturore. Festivali i trashgimis kulturore, q ka formn e nj parade, ku ftohen fmijt e shkollave fillore t Nju Xhers-it t prcjellin trashgimin e kombeve nga vijn prindrit e tyre, ka fituar statusin e nj ngjarjeje shum t vlersuar n kt shtet. Gazeta e qytetit shkroi shum pr kt ngjarje dhe mes t tjerash u botuan disa fotografi, ku paraqitej dhe shqiptari, Bahri Hoxha dhe t afrmit q e shoqronin n parad.
  1- Jonuz Ndreu n rinin e tij
  2- I nipi, Bahri Hoxha, gjat festivalit t kulturave etnike””One Word” n New Jersey, 2009
  3- Jonuz Ndreu n ushtrin amerikane n Berlin
  4- Shtypi lokal n New Jersey botoi nj speciale pr festivalin, ku n fokus ishte i nipi i Jonuz Ndreut, Bahri Hoxha
  5- Elez Isufi, nj ndr heronjt e kombit
  6- Jonuz Ndreu(majtas) me ish shefin shtabit t ushtris, Adem Copani dhe gjeneralin Agim Shehu, Gjat ceremonis n bulevardin kryesor t Peshkopis, kur iu dha emri ”Elez Isufi”
  7- N qendr, Bahri Hoxha, nipi i Jonuz Ndreut dhe Imam Isa Hoxhs, duke prezantuar Shqiprin n festivalin: “One Word” n New Jersey
  8- Jonuz Ndreu me ish ministrin e ndjer, Safet Zhulali, gjat ceremonis s nderimit t Elez Isufit
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 4. #24
  UNTILL WE MEET AGAIN Maska e arjeta3
  Antarsuar
  12-11-2007
  Vendndodhja
  shrine
  Postime
  471
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Paske bere pune te madhe teze tani po e shikoj.
  Komplimente per shumicen e postimeve dhe meriton nje grusht pas veshi per disa postime tjera.
  Ke bere corbe, shapin dhe sheqerin i ke futur me nje thes. Ndaji te ndershmit nga genjeshtaret, spiunet, njerezit qe nuk e mbajne fjalen, qe turpin e hane me buke....
  Rri aman me qafsh mos me ben te nxjerr ketu te larat e te palarat
  Thone ''FOL MIRE OSE HESHT'',nese nuk do te flasesh keq atehere hesht!!!
  Ti e di shume mire se ata qe me zhgenjyen te kane zhgenjyer edhe ti ...si ke mundur te harrosh??!
  Mund te falesh por jo te harrosh.

  p.s.kjo ka te beje mes mua dhe Biligoa se ajo e di shume mire ku e kam fjalen
  Loneliness comes in only one size - Extra Large

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 21-07-2015, 13:25
 2. Muslimant n Amerik para Kristofor Kolombos!
  Nga Florim07 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 16-04-2009, 17:25
 3. JONUZ NDREU - shqiptare n Amerik, n rrjedhn e viteve
  Nga CEZARND n forumin Shqipe n SHBA
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 19-04-2008, 17:34
 4. Amerike yll i Lirise! (A literary declaration of love to the US)
  Nga wittstar n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 15-05-2004, 04:48
 5. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •