Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Cosmopolitan
    Anėtarėsuar
    13-06-2006
    Vendndodhja
    kujt i intereson ne kete forum?
    Postime
    76

    Komedi apo Banalitet?

    Kam vene re qe kohet e fundit ose me mire te them mbas fames qe krojoi komedia, Pallati 176 te gjitha realizimet e tjera me jane dukur shume banale. Me mbahet mend ne vitet e zymta te Enverit, edhe pse televizori dhe programet ishin te kufizuara, kur shfaqeshe programi i Vitit te Ri, komedite, pjeset humoristike dhe gazmore ishin shume reale dhe argetuse per publikun. Kishte filma si Zonja nga Qyteti apo dhe 14 Vjec Dhender qe edhe sot e kesaj dite po ti shofesh te bejne per te qeshur edhe pse jane realizime te kohes te shkuar.

    Kam pare disa komedi Shqipetare si psh: 8 Persona Plus, Zoti Pallosh, dhe Trapi i Madh qe me te vertete jane shume banale dhe te pista. P.sh te duash te shofesh nje emision si Portokalli me pjesetaret e familjes si nena, baba apo edhe vellai, nuk do jesh ne gjendje ta shofesh lirshem sepse ndihesh ne siklet me c'fare thuhet ne keto te quajturat "komedi". Psh me kujtohet koha kur jepeshe spektakli 12 Nete pa 1 te Shtune, mund te them qe ishin realizime qe kishin te benin me "full family entertainment", dmth i shifte i madh dhe i vogel, pa mbyllur syte, veshet apo dhe ndryshim kanali. Kurse sot keto spektakle apo realizime filmike nuk ekzistojne me.

    Pyetja ime eshte - A eshte valle faji i publikut qe kerkon te argetohet me keto pjese humoristike banale, apo eshte faji i regjizoreve dhe shkrimtareve te ketyre emisioneve qe ju mungon imagjinata dhe kuptimi i moshave te ndryshme te publikut??

    Ju ftoj ta analizojme kete teme bashke. [/COLOR][/FONT][/SIZE][/SIZE]
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Cosmopolitan : 16-06-2006 mė 11:20
    "...beauty comes from inside....the mind comes from reading"

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-05-2006
    Postime
    97
    Sic e the me larte qe emisionet ne kohen e Enverit spektaklet dhe filmat trasmentonin realitetin, dmth e njejta gje po behet edhe tani realiteti po jeptet,apo e kam gabim?
    Pyetjes tende nuk ja gjen dot pergjigjen, sepse ti kerkon fajin (FAJTORIN) por faji mbetet gjithmon jetim

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-05-2006
    Postime
    5
    Bashkohem plotesisht me mendimin dend. Dhe pse sjame aspake nostalgjike per ate sistem.Pore nje gje eshte shume e vertet qe sote ka shum banalitet neper skenat tona. Mendimi ime eshte se Banaliteti filloj qe nga Parlamenti. doli ne ruge dhe filloje udhetimin e tije drejte,institucioneve qe perdorin nje gjuhe teper vulgare. dhe me mbase ne Restorante, Kafene, diskoteka, dhe ne shetitore. Keshtu qe un mendoj se keta pseudo Regjizore duke u nisur nga ana komerciale e nje komedie shfrytezoin kete lloji tereni qe eshte krijuar. Duke mose aruar se e kalojne masen e etikes. "Boll Para" po thuaj cfare te duhash mjafte qe njerezit te qeshin.Kure e dine shum mire qe shum prej tyre qe qeshin duhan te largoin stresin e grumbulluar, Ndersa i perket atyre tituj qe permende ti. 14 vjec dhender, Pallati 176, Kapedani etj. Ngelen perlat e komedive te asaj kohe. Qe mbeten sote e kesai dite aktuale. Te pershendes per temen e bukur qe ke hapur

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Cosmopolitan
    Anėtarėsuar
    13-06-2006
    Vendndodhja
    kujt i intereson ne kete forum?
    Postime
    76
    Citim Postuar mė parė nga agime
    Bashkohem plotesisht me mendimin dend. Dhe pse sjame aspake nostalgjike per ate sistem.Pore nje gje eshte shume e vertet qe sote ka shum banalitet neper skenat tona. Mendimi ime eshte se Banaliteti filloj qe nga Parlamenti. doli ne ruge dhe filloje udhetimin e tije drejte,institucioneve qe perdorin nje gjuhe teper vulgare. dhe me mbase ne Restorante, Kafene, diskoteka, dhe ne shetitore. Keshtu qe un mendoj se keta pseudo Regjizore duke u nisur nga ana komerciale e nje komedie shfrytezoin kete lloji tereni qe eshte krijuar. Duke mose aruar se e kalojne masen e etikes. "Boll Para" po thuaj cfare te duhash mjafte qe njerezit te qeshin.Kure e dine shum mire qe shum prej tyre qe qeshin duhan te largoin stresin e grumbulluar, Ndersa i perket atyre tituj qe permende ti. 14 vjec dhender, Pallati 176, Kapedani etj. Ngelen perlat e komedive te asaj kohe. Qe mbeten sote e kesai dite aktuale. Te pershendes per temen e bukur qe ke hapur
    Jam plotesisht dakort me ty agime. Thx per shtesat qe ke bere, me te vertete ato komedi kane qene dhe jane perlat e artit shqipetar.
    "...beauty comes from inside....the mind comes from reading"

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Cosmopolitan
    Anėtarėsuar
    13-06-2006
    Vendndodhja
    kujt i intereson ne kete forum?
    Postime
    76
    Citim Postuar mė parė nga agime
    Bashkohem plotesisht me mendimin dend. Dhe pse sjame aspake nostalgjike per ate sistem.Pore nje gje eshte shume e vertet qe sote ka shum banalitet neper skenat tona. Mendimi ime eshte se Banaliteti filloj qe nga Parlamenti. doli ne ruge dhe filloje udhetimin e tije drejte,institucioneve qe perdorin nje gjuhe teper vulgare. dhe me mbase ne Restorante, Kafene, diskoteka, dhe ne shetitore. Keshtu qe un mendoj se keta pseudo Regjizore duke u nisur nga ana komerciale e nje komedie shfrytezoin kete lloji tereni qe eshte krijuar. Duke mose aruar se e kalojne masen e etikes. "Boll Para" po thuaj cfare te duhash mjafte qe njerezit te qeshin.Kure e dine shum mire qe shum prej tyre qe qeshin duhan te largoin stresin e grumbulluar, Ndersa i perket atyre tituj qe permende ti. 14 vjec dhender, Pallati 176, Kapedani etj. Ngelen perlat e komedive te asaj kohe. Qe mbeten sote e kesai dite aktuale. Te pershendes per temen e bukur qe ke hapur
    Mendoj se po, edhe dua te gjej fajtorin sepse me te vertete qe nuk di se kujt t'ja ve gishtin. Njehere e nje kohe kam menduar qe Shqiperia ka patur njerez shume inteligjente nga te gjitha anet, megjithate anoj me shume nga publiku jane ata qe kerkojne keto lloj materialesh.
    "...beauty comes from inside....the mind comes from reading"

  6. #6
    Kam vene re qe kohet e fundit ose me mire te them mbas fames qe krojoi komedia, Pallati 176 te gjitha realizimet e tjera me jane dukur shume banale. Me mbahet mend ne vitet e zymta te Enverit, edhe pse televizori dhe programet ishin te kufizuara, kur shfaqeshe programi i Vitit te Ri, komedite, pjeset humoristike dhe gazmore ishin shume reale dhe argetuse per publikun. Kishte filma si Zonja nga Qyteti apo dhe 14 Vjec Dhender qe edhe sot e kesaj dite po ti shofesh te bejne per te qeshur edhe pse jane realizime te kohes te shkuar.
    Ke shume te drejte se Humori shqiptar po shkon drejt banalitetit.Dhe arsyeja pse po i ndodh ky fenomen Humorit shqiptar eshte se Humoristat tan po mundohen te kopjojne komike te jashtem.
    Just Be a EsKlUzIve person in the Life

Tema tė Ngjashme

  1. A permban humori i Portokalli banalitet?
    Nga Apolloni31 nė forumin Votime dhe sondazhe
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-03-2009, 12:45
  2. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-05-2006, 17:43
  3. Eshte komedi apo tragjedi ?
    Nga Dito nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 01-11-2004, 12:43
  4. Hyrje Nė Banalitet
    Nga Eni nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 06-08-2002, 11:12
  5. Gallate ne Banalitet Virtual
    Nga alumni nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-05-2002, 21:28

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •