Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 41
  1. #21
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    Ishte nje pyetje mjaft e thjeshte dhe disa komente per humor .

    Nuk ke pse e merr aq seriozisht. Ty te uroj ta kalosh proven me sukses dhe te pakten nga mua ndihma nuk eshte me kusht.

    Kostoja e atij 7500 eshte ajo qe cuditi me shume besoj . Une personalisht nuk kam patur mundesine te kem kontakt me nje te tille, pervecse ndonje simulator . Kerko per te tille se ka dhe te ndihmon shume para se ti besh provat ne paisjen e vertete.

    Gjithsesi suksese ne punen tende.

  2. #22
    Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
    Anėtarėsuar
    22-05-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    244
    Ok me pelqen qe qenkeni per humor se ta zbukuron diten disi,
    flm per urimin,gjithashtu dhe juve
    me mire vone sesa kurre....

  3. #23
    Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
    Anėtarėsuar
    22-05-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    244
    qoska po ku mund te gjej ndonje simulator te ri se kam ca po jane te viteve 2001,Router sim CCNA 3.2,boson network designer, kam dhe nje semsim?
    tung
    me mire vone sesa kurre....

  4. #24
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    vsofts.net kane programet te plota mbi CISCO-t.

    Persa i perket 7500 qe ti po meson eshte nje simulator open-source, me duket se punon vetem ne *nix, qe ka gati te gjitha komandat .
    Sa ta gjej URL do ta postoj!

  5. #25
    Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
    Anėtarėsuar
    22-05-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    244
    flm qoska je njesh/e ,me fal se nuk te njoh mire e.
    kam ecur deri tani mire me konfigurimin e voice porse kam akoma pune...
    me duhen ca shembuj qe te bazohem ndonje here ose te krijoj nje ide mbi kete hallke.
    mire u lexoshim
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga i fundit : 23-06-2006 mė 11:54
    me mire vone sesa kurre....

  6. #26
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    i fundit shtroje me thellesisht problemin,

    mbas 2-3 javeve do bie ne kontakt me cisco 7200 router, router me i madh qe do punoj deri tani~~=7500 tend. punoj per nje kopani qe eshte reseller te nje kompanie qe prodhon paisje per ip telephony,pbx etj, diku ma kapi syri kete ivr per softphones.

    sqaroje me shume skenarin.

    nje pyetje tjeter sa interesim ka ne shqiperi per voip? ne europe&shba eshte zgjidhja nr.1 e kompanive. ne disa raste komstoja e telefonatave/fax/videokonferencing eshte zero.

    e di qe linjat mund te mos jene vene po ndonje kompani a ka dale te kete ndonje fare interesimi ne kete biznes?

  7. #27
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Une sic e thashe nuk jam shume i dhene pas ketyre e nuk kam shume eksperience po ne kompanine qe une punoj CCNA inxhinjerat punojne me programe te preekoduara nga kompani te vecanta qe ofrojne kete lloj sherbimi si AVAYA apo INTERNET ne USA. Megjithese shume ralle pothuajse vetem 1 here ose 2 here kam pare te behet nje gje e tille shumica e kompanive perdorin Sisteme telefonike te prikonfiguruara jo te tipit CISCO. Nese te intereson po pyes njehere per programet qe ata perdorin.

    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  8. #28
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Citim Postuar mė parė nga Ardi_Pg_ID
    Une sic e thashe nuk jam shume i dhene pas ketyre e nuk kam shume eksperience po ne kompanine qe une punoj CCNA inxhinjerat punojne me programe te preekoduara nga kompani te vecanta qe ofrojne kete lloj sherbimi si AVAYA apo INTERNET ne USA. Megjithese shume ralle pothuajse vetem 1 here ose 2 here kam pare te behet nje gje e tille shumica e kompanive perdorin Sisteme telefonike te prikonfiguruara jo te tipit CISCO. Nese te intereson po pyes njehere per programet qe ata perdorin.

    Ardi_Pg_ID po ngaterrohesh, pbx si avaya perdoring si "db programming", cisco ska te beje hic fare, special instructions to control telephone circuitry cards.

    avaya ka cpc=call proccessing card ose cpu card, slc=single line card("copper" analog), lsc=loop start card(connects to your telephone company via pots), karta te tjera etc.

    cisco hyri kur hyri voip.

    kartat e mesiperme perdoren po tani, por me me teper flexibilitet, cisco routers bejne te mundur qos,cos etc. duke bere te mundur kur sistemi eshte efektiv, idle bandwith eshte gjithmone available. me perpara ishte dedicated,waste of money.

    qos=quality of service
    cos=cos of service

  9. #29
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    Alket nuk e di ne ke ndonje informacion, por jam kurioz te di krahsimin dhe "scaling" midis Cisco dhe Asterix?!
    Jam ne dijeni te cilesise se Cisco's por jam shume kurioz per numrat dhe deri ku mund te shkojne te dyja, pasi Cisco eshte e "re" ne VoIP!

    P.S. Sigurisht jo nga pikepamja e kostos .

  10. #30
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Citim Postuar mė parė nga qoska
    Alket nuk e di ne ke ndonje informacion, por jam kurioz te di krahsimin dhe "scaling" midis Cisco dhe Asterix?!
    Jam ne dijeni te cilesise se Cisco's por jam shume kurioz per numrat dhe deri ku mund te shkojne te dyja, pasi Cisco eshte e "re" ne VoIP!

    P.S. Sigurisht jo nga pikepamja e kostos
    cisco nuk eshte e re, 7-8 vjet ne voip ne mos ata mund te jene ata qe e filluan voip.

    qoska nuk e kisha degjuar asterisk me perpara. googgle me ndihmoi,

    http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk
    hmmm asterisk eshte gnu software?

    scaling? per nje small office, po mbase ben pune, nuk e kam provuar, une jam hardware guy, preferoj hardware

  11. #31
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Alketo e di lal edhe nuk e kisha fjalen per pbx AVAYA sikunderse edhe Televers apo edhe ndonje kompani tjeter ofrojne sherbime bazuar over IP po vetem me ndryshimin nga CISCO qe CISCO i mer te paketat e i perpunon si nje modem i mirefillte T1 ta quajme ndersa AVAJA duhet ta mare vetem linjen nga modemi nuk eshte ne gjendje te beje asnje filtrim. Gjithashtu CISCO eshte shume i perhapur ne VoIP po ama eshte edhe shume i kushtueshem. Krahaso cmimin e telefoni CISCO me cmimin e nje telefoni te AVAYA apo Panasonic a me the te thashe. NE asnje menyre nuk dua te bej debat me ty per kete gje pasi ajo eshte fusha jote edhe une nuk di shume reth CISCO apo direkt ne strukturat CCNA mund te di thjesh basic te hap nje porte te bej nje regull trafiku e me the te thashe. Thjesht nje ide qe i ofrova i fundit ku mund te kete me teper fleksibilitet ne zgjidhjet e menyrave. Per te mesuar normale qeeshte e vlefshme personalisht kam mesuar vete gjera terejanga kjo teme. e shpresoj qe te mesoj me teper. kure nuk do e kisha mare vesh qe CISCO mund te beje perpunime voice. u be kjo teme shkaq qe pashe me shume ne cisco telephony.

    Thnx

    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  12. #32
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    strukturat CCNA mund te di thjesh basic te hap nje porte te bej nje regull trafiku e me the te thashe.
    ccna eshte cisco certification?
    anyway, routererat smund te jene vetem cisco. cisco eshte over-priced.

    packets nuk kane nevoje per porte kur hyjne ne router.

    eshte detyre e routerit te ndaje/tag paketat nese jane voice,data,video duke shikuar header,me sakte "ip precedence" field.


    ok, eshte detyre e pbx te ndaje voice pakets ne se rrjeti eshte wired, telefonat jane lidhura "me tel", apo ka ip phones. eshte paket eshte thjeshte voice apo duhet konvertuar ne analog signal per fax machine qe ndodhet ne katin e trete te godines. etj.

    http://www.cisco.com/en/US/tech/tk65...800a954d.shtml

  13. #33
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    Thashe meqe punon ne fushen e TELCO-ve duhet te kishit konsideruar ndonje "low-cost solution". Por me sa duket konsideroni "low-cost" ne lidhje me hardware .

    Gjithsesi Asterix eshte krijuar nga nje TELCO dhe leshuar me license GNU.
    Nuk e kisha me shume tek licensa qe eshte GNU se sa "scaleble" eshte kjo si zgjidhje.

    Cisco me te vertete eshte "over-priced" dhe persa i perket VoIP kur thashe e re besoj se i pe thonjezat :P.

    Gjithsesi VoIP eshte iniciuar jo nga CISCO por nga TELCO-t qe kane par tek rrjetat "packet-switched" fleksibilitetin dhe uljen e kostos ne menyre dramatike. Pasi centraleve te vjetra "circuit-switched" konsiderohen jashte mode pervecse ne disa aplikime "real-time"!

    Gjithsesi pune te mbare.

  14. #34
    Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
    Anėtarėsuar
    22-05-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    244

    Unhappy

    nje pyetje tjeter sa interesim ka ne shqiperi per voip? ne europe&shba eshte zgjidhja nr.1 e kompanive. ne disa raste komstoja e telefonatave/fax/videokonferencing eshte zero
    Normal siq dihet qe e ardhmja eshte ne VoIP, po keshtu dhe ne shqiperi ka nje fryme te re ne kete drejtim, mund te them qe shume kompani po zgjedhin kete sherbim, nje nder ta eshte dhe kjo ku jame ftur une, do ta kaloje pbx me ivr,ku dihen perparesite...
    Kane nje router 7500 ku duan ta konfigurojne kete sherbim, dhe kjo me eshte ngarkuar disi mua pasi ka kohe qe merem me CISCO-t porse jo me ivr, eshte hera e pare qe e has, pasi ka 1 vit qe kam mbaruar shkollen.
    me mire vone sesa kurre....

  15. #35
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Citim Postuar mė parė nga qoska
    Thashe meqe punon ne fushen e TELCO-ve duhet te kishit konsideruar ndonje "low-cost solution". Por me sa duket konsideroni "low-cost" ne lidhje me hardware
    e provova kete asterisk, horrible and nice! qoska kete rradhe e provova me linux. do e formatoj box do e provoj me freebsd.

    le qe ishte i veshtire te e konfiguroje, por jashtezakonisht shume mundesi jane te parealizueshme. psh 3way calling ishte, po confence call me 4 e me shume veta? po page-horns si mund te realizohen? etj.

    eshte nice! se duket si alternative e mire fillestare per biznesin e vogel. pregatit nje server me asterisk dhe e shet serverin asaj kompanie. nje sistem pbx me 25 licensa kushton ne shba 25,000$ + contract support

    nje pyetje per juve te tere. blej nje server nga dell $1000. e zeme konfiguroj serverin me apache web server. e shes serverin si web hosting solution. megjithese do pyes 100 veta ka ndonje mangesi legale qe te kujdem une?l ju si mendoni?

  16. #36
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    Alket e imja ishte me shume nje pyetje sesa sugjerim persa i perket Asterix, gjithsesi e mora pergjigjen . Sa per nderfaqen e konfigurimit e di por ka ISO vetem per asterix me konfigurim WEB(s'i kam provuar me thene te drejten).
    Por per konfigurime me te avancuara duhet te bashkosh me shume gjera por realisht nuk jam ekspert telekomunikacioni sepse nuk me interesojne per momentin(sepse duhet te lexosh disa protokolle qe te dish se cfare te besh realisht :P).

    Persa i perket web hosting s'ka asnje problem legal ne kete mes pervec ISP qe mund te te detyroje te paguash me shume nese do te perdoresh nje server ne sherbimin tend!

    Me te mira.

  17. #37
    Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
    Anėtarėsuar
    22-05-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    244
    He mo alketo kemi naj te re?
    Si po te shkojne punet,e moret ate routerin 7500.
    Mire u lexofshim.
    me mire vone sesa kurre....

  18. #38
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    http://www.openpbx.org/
    http://www.freeswitch.org/
    Duket se keto qenkan me te mira se Asterix deri diku fatkeqesisht nuk kam pasijet hardware per ti provuar tamam.

    Alket futja nje prove po s'pertove dhe nje resume te cilesise.

    Me te mira.

  19. #39
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    qoska asnje nga keto vlen. pbx duhet jete prezente ne biznes jo paisje shtepiake.

    psh. asnje nga keto software nuk shikoj te kete aftesine te ktheje nje digital stream "tagged" nga nje router te e ktheje ne analog signal per nje makine faksi.

    eshte nje komplikim i nevojshem. biznesi vdes per fakset.

    p.a. sytems/autoparlantet/horns etc. gjithashtu nuk ka asnje llogjike "teknike" qe hardware e kompjuterit te jete e afte te procesoje kete zinxhir operacionesh. nuk nxirret dhjame nga pleshti eshte nje fjale.

  20. #40
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    varet sa jeni "pasionante" por do kisha deshire te ju tregoja si behet "tag" ip packets ne router."tag" ne header. cool tricks!

    nuk po e nis sepse do duket e tepert, do e postoj keto "tricks" vetem nese ndonje eshte i interesuar.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Si tė konfigurojmė njė MikroTik Router
    Nga GuJack20 nė forumin Rrjeti kompjuterik
    Pėrgjigje: 40
    Postimi i Fundit: 02-04-2014, 15:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •