Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 41
 1. #1
  Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
  Anėtarėsuar
  22-05-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Konfigurimi i Router-ave

  nje pyetje kisha.
  nese me ndihmon kush ne konfigurimin e nje firewall-i ne ruter.
  komandat qe do ekzekutohen do me ndihmonit,sipas prot rip ose igrp.
  faleminderit

 2. #2
  mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
  Anėtarėsuar
  17-05-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  A mund te jeni pak me specifik ne ato qe kerkoni.

  Me menyren e deritanishme i bie qe seicili nga ne qe pergjigjet te shkruaje nje pershkrim te gjithe asaj qe kerkon!

  Per me teper sqaroni gjerat si:
  Dua te konfiguroj nje firewall router?! (do te thote routerin apo firewall?!)
  Komandat qe ekzekutohen per rip ose igrp?! (specifikio RIPv1 apo jo? cfare pasije ose sistemi do perdoresh?! etj...)

  Faleminderit juve!

 3. #3
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga i fundit
  nje pyetje kisha.
  nese me ndihmon kush ne konfigurimin e nje firewall-i ne ruter.
  komandat qe do ekzekutohen do me ndihmonit,sipas prot rip ose igrp.
  faleminderit
  rip dhe igrp nuk kane te bejne hic fare me firewall.

  Kodi:
  config t #### ne configuration mode
  router rip
  version 2
  redistribute ospf
  redistribute static
  redistribute connected
  network 10.10.30.0 255.255.255.0
  
  ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 10.10.30.254
  ip route 10.11.39.0 255.255.255.0 192.168.240.2
  note: rip v.1 eshte me pak i perdorshem, rip v.2 te jep mundesine te manovosh dhe me classless ip's me duket.  tek pyetja jote, po te jap shembuj nga routers ne kompanine time baske mer shpjegimrt

  note: stealth mode eshte ne routers e rinj qe evitojne port scanners.
  note: tcp timeout 11min e pergjithshme
  note: tcp timeout per telnet eshte 8min
  note: my1 eshte nat-ed qe vjen si ip 192.168.240.2 tek ftp server me ip 10.32.40.2
  note: telnet te router eshte vetem lejuar nga ip 10.32.40.250
  note: pop3 eshte i bllokuar nga te gjitha ip't
  note: ip's 224.0.0.0 jane te bllokuara

  ==>>note: disa nga switches te reja tani inkorporojne PoE=power of ethernet,
  te cilat te lejojne pak firewall, konfigurime me ane te paketes, voip packet precedence/switching etj.


  Kodi:
  sh conf
  
  ip firewall
  ip firewall stealth
  ip policy-timeout tcp telnet 480
  ip policy-timeout tcp all-ports 660
  
  ip access-list extended self
  remark trafficme
  permit ip any any
  
  ip access-list extended my1
  remark forward1
  permit tcp any host 192.168.240.2 eq ftp
  
  ip policy-class Public
  nat destination list my1 address 10.32.40.2
  
  access-list 50 permit 10.32.40.250
  access-list 50 deny any
  
  access-list 101 deny ip 224.0.0.0 7.255.255.255 any
  access-list 101 deny tcp any any eq pop3
  
  qos map voice1 10
  remark reserves hipriority 1650kb for voice packets
  match precedence 5
  priority 1650
  set dscp 46

 4. #4
  Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
  Anėtarėsuar
  22-05-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ok alket123
  ju faleminderit per pergjigjen.
  nese dini ndonje web sit ose dic tjeter ne kete fushe specifik,po pate mundesi me informoni.
  faleminderit dhe nje here

 5. #5
  Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
  Anėtarėsuar
  22-05-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  me sakte behet fjale per firewall cisco.
  po keshtu dhe nje ruter cisco 1700 se isha jo i qarte ne pyetjen e pare,ripv1
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga i fundit : 05-06-2006 mė 15:04

 6. #6
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga i fundit
  ok alket123
  ju faleminderit per pergjigjen.
  nese dini ndonje web sit ose dic tjeter ne kete fushe specifik,po pate mundesi me informoni.
  faleminderit dhe nje here
  ka libra dynjane, pyet tek seksioni i piraterise ne kete forum te gjejne adminet e forumit 1000 libra cisco falas

  Citim Postuar mė parė nga i fundit
  me sakte behet fjale per firewall cisco.
  po keshtu dhe nje ruter cisco 1700 se isha jo i qarte ne pyetjen e pare,ripv1
  cisco pix?

  pergjigja ishte qe rip ska te beje me firewall por ka te beje me routing.

  routers kane nje sasi minimale mbrojtje megjithese routers e rinj kane perparuar.

  v1 este static routing me routing tables
  v2 eshte static + dynamic=advertised nga routers te tjere + classless routing

  nje situate e zakonshme, qe fare mire eshte e jotja, v.1 eshte me se normal. v.1 eshte default ne 1700, 1700 eshte pak i vjeter?


  routeri i nje klienti te kompanise time.

  Kodi:
  Router#sh version
  Cisco Internetwork Operating System Software
  IOS (tm) C1700 Software (C1700-Y-M), Version 12.1(3), RELEASE SOFTWARE (fc1)
  Copyright (c) 1986-2000 by cisco Systems, Inc.
  Compiled Wed 05-Jul-00 17:07 by cmong
  Image text-base: 0x80008088, data-base: 0x805CDB90
  
  ROM: System Bootstrap, Version 12.0(3)T, RELEASE SOFTWARE (fc1)
  
  Router uptime is 89 weeks, 2 days, 6 hours, 0 minutes
  System returned to ROM by power-on
  System image file is "flash:c1700-y-mz.121-3"
  
  cisco 1720 (MPC860) processor (revision 0x601) with 24576K/8192K bytes of memory.
  Processor board ID JAD05170D8D (927792018), with hardware revision 0000
  M860 processor: part number 0, mask 32
  Bridging software.
  X.25 software, Version 3.0.0.
  1 FastEthernet/IEEE 802.3 interface(s)
  1 Serial network interface(s)
  WIC T1-DSU
  32K bytes of non-volatile configuration memory.
  8192K bytes of processor board System flash (Read/Write)
  
  Configuration register is 0x2102

 7. #7
  Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
  Anėtarėsuar
  22-05-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ok alket123
  ka degjaur se jane disa lexione dhe video, te konfigurimit dhe instalimit te operatoreve te # nuk e di nese keni ndonje ide se ku ndodhen?
  me respekte i fundit

 8. #8
  Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
  Anėtarėsuar
  22-05-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  neri1#sh version
  Cisco Internetwork Operating System Software
  IOS (tm) 2500 Software (C2500-JS-L), Version 12.0(8), RELEASE SOFTWARE (fc1)
  Copyright (c) 1986-1999 by cisco Systems, Inc.
  Compiled Mon 29-Nov-99 14:52 by kpma
  Image text-base: 0x03051C3C, data-base: 0x00001000

  ROM: System Bootstrap, Version 11.0(10c)XB1, PLATFORM SPECIFIC RELEASE SOFTWARE
  (fc1)
  BOOTFLASH: 3000 Bootstrap Software (IGS-BOOT-R), Version 11.0(10c)XB1, PLATFORM
  SPECIFIC RELEASE SOFTWARE (fc1)

  neri1 uptime is 2 hours, 26 minutes
  System restarted by reload
  System image file is "flash:/c2500-js-l_120-8.bin "

  cisco 2500 (68030) processor (revision M) with 6144K/2048K bytes of memory.
  Processor board ID 17048803, with hardware revision 00000000
  Bridging software.
  X.25 software, Version 3.0.0.
  SuperLAT software (copyright 1990 by Meridian Technology Corp).
  TN3270 Emulation software.
  1 Ethernet/IEEE 802.3 interface(s)
  2 Serial network interface(s)
  32K bytes of non-volatile configuration memory.
  16384K bytes of processor board System flash (Read ONLY)

  Configuration register is 0x2102
  neri1#
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga i fundit : 06-06-2006 mė 04:06

 9. #9
  mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
  Anėtarėsuar
  17-05-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nese e ke tendin merr nje liber sic te kane thene me siper!

  Nese e ke per pune merr nje liber dhe regjistrohu ne nje pune qe te dish se cpo ben!?

  Gjithsesi konfigurimi i nje routeri nuk eshte nje teme per nje postim por mundesia e vetme e ndihmes qe do te mearresh, te pakten nga une, nese do te konfigurosh routerin per nje rrjet specifik dhe me kerkesa te parashtruara.

  Me te mira.

 10. #10
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  [quote]instalimit te operatoreve te # nuk e di nese keni ndonje ide se ku ndodhen?

  perdorues te routerit?
  operatoret duhet te authenticate me passwords qe ruhen ne radius srv, tacacs srv, ose local users ne router.

  radius dhe tacacs nuk i kam perdorur, vetem emrat i di.


  "aaa on ose aaa new-model"
  per cisco 2500 qe eshte "i vjeter" perdor "aaa new-model"

  Kodi:
  service password-encryption
  !
  aaa new-model
  !
  username une1 password 0 fjalekalim
  username une2 password 0 fjalekalim
  !
  !
  aaa authentication login telnet-group local
  !
  !
  line vty 0 5
  login authentication telnet-group
  
  
  nqs do perdoresh ssh per telnet-group
  
  ip domain name forumi.com
  crypto key generate rsa
  do te pyesi sa bits
  
  line vty 0 5
  transport input ssh

  per routers e rinj

  Kodi:
  service password-encryption
  !
  username "admin" password encrypted "363f9e0205eaa5e247dda81decec5e91b7ef"
  username "une1" password encrypted "151f39aca9f8e236037664b384e0a21588ac"
  !
  !
  aaa on
  !
  !
  aaa authentication login LoginUseLocalUsers local
  aaa authentication login LoginUseLinePass line
  !
  aaa authentication enable default enable

  ============================
  User Access Verification

  Username: une1
  Password:
  hbo-router>

  Citim Postuar mė parė nga qoska
  Nese e ke tendin merr nje liber sic te kane thene me siper!
  qoska ketij i duhet te pyese tek forumi i piraterise pe libra cisco

 11. #11
  Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
  Anėtarėsuar
  22-05-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ok
  flm per gjithcka

 12. #12
  Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
  Anėtarėsuar
  22-05-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  si mund ta konfiguroj nje IVR ne router CISCO 7500.

  Nese keni mundesine te me ndihmoni per nje kod konfigurimi te nje IVR (interactive voice response) per kompanine.
  KAM RUTER CISCO 7500,NESE KENI MUNDESI TE ME JEPNI NJE IDE.
  ME RESPEKTE I FUNDIT.

 13. #13
  Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
  Anėtarėsuar
  22-05-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  dhe nje per qosken dhe alket123
  Kam nje detyre reale ne nje kompani.Qe te konfiguroj nje IVR ( interactive voice response") ne nje ruter 7500.Pra behet fjale qe te futet nje teknologji me e avancuar ne rrjetin e brendshem telefonik(me sekretari,call waiting,etc) porse nuk po mundem te gjej gjekundi ndonje ide specifike per kete.Nese keni ndonje jeni te mirepritur ,biles shume.
  tung

 14. #14
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Anėtarėsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Mosha
  38
  Postime
  2,760
  Faleminderit
  8
  10 falenderime nė 10 postime
  Nuk jam ndonje gjeni ne CISCO systems megjithese di si te hy te dal e ndonje budallallik te vogel po me pak research gjen cte duash. Configurimi i IVR behet specifik per sistemin qe ti ke kshu qe asnje nuk do te te dale me nje zgjidhje te problemit tend.

  shko Ketu edhe shkarko handbook ne PDF per kete pune

  Ardi
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 15. #15
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga i fundit
  dhe nje per qosken dhe alket123
  Kam nje detyre reale ne nje kompani.Qe te konfiguroj nje IVR ( interactive voice response") ne nje ruter 7500.Pra behet fjale qe te futet nje teknologji me e avancuar ne rrjetin e brendshem telefonik(me sekretari,call waiting,etc) porse nuk po mundem te gjej gjekundi ndonje ide specifike per kete.Nese keni ndonje jeni te mirepritur ,biles shume.
  tung
  aha, prandaj kerkove me perpara authentification te users ti.

  thashe per cfare i do users per router ky.  ajo qe kerkon ti IVR eshte voicexml ip telephony internal pbx or hosted pbx, une punoj ne nje kompani te vogel telecomi dhe nuk ja kemi arritur deri ne ate faze.


  duhet te kesh ndonje support, dikush duhet te japi disa "tickle" tcl router shell scripts, disa cli komanda+audio+binary files, per pots. pots eshte =plain old telephone service

  me cfare shteti jeton ti?


  "aaa authentication login h323 radius"
  radius ose local nese ke nje office te vogel

  http://www.cisco.com/univercd/cc/td/...voip.htm#35701

 16. #16
  Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
  Anėtarėsuar
  22-05-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ok alket, une jam ne shqiperi daje,ndaj jemi kaq mbrapa....
  Flitet per kompani te avancuara pamvaresisht se jemi ne shqiperi.

  flm per te gjitha.

 17. #17
  Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
  Anėtarėsuar
  22-05-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  jam ne shqiperi lool.

  flm per te gjitha

 18. #18
  mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
  Anėtarėsuar
  17-05-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mos me thuaj qe je ndonje kompani e re nga keta me karta per "call-service" ?!

 19. #19
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga i fundit
  ok alket, une jam ne shqiperi daje,ndaj jemi kaq mbrapa....
  Flitet per kompani te avancuara pamvaresisht se jemi ne shqiperi.

  flm per te gjitha.
  hmmm ne shqiper state-of-the-art ip telephony. pergezime

  Citim Postuar mė parė nga qoska
  Mos me thuaj qe je ndonje kompani e re nga keta me karta per "call-service" ?!
  hmmm mbase por biznesi duhet te jete zene me kohe ne shqiperi.

  ky permendi fjalen "sekretari". mundet nje psh. kryeministria,ndonje kompani e re e madhe kerkon sistem telefoni te brendshem me extensions/voicemail/vifeo conferencin. psh extension 120 zyra e doktor berishes, extension 121 sekretari i berishes.

 20. #20
  Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
  Anėtarėsuar
  22-05-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ore po sa shume e vrisni mendjen saqe kaloni dhe caqet normale,po ska lidhje fare me ate qe thoni me siper,eshte kompani thuajse nga me te vjetrat dhe une jam ne test tani me kuptoni dhe "fillimi i mire eshte gjysma e punes" thot populli,nuk eshte shteterore as call center eshte nje tjeter teper e rregullt dhe them se mjafton,pastaj ju ndihmen e keni me ndonje kusht?
  dhe sikur te jete ajo qe thoni (qe s'eshte) ndihma jepet apojo?

  me nderime i fundit
  me mire vone sesa kurre....

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Si tė konfigurojmė njė MikroTik Router
  Nga GuJack20 nė forumin Rrjeti kompjuterik
  Pėrgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 02-04-2014, 15:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •