Close
Faqja 1 prej 46 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 906
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Historiku i shkurtr i PDK-s

  HISTORIKU

  Partia Demokratike e Kosovs u themelua n nj moment t veant t historis son. Pas lufts heroike t Ushtris lirimtare t Kosovs dhe vendosjes s forcave ndrkombtare , fillimit t organizimit dhe t ndrtimit t institucioneve t para demokratike t Kosovs u krijuan kushtet e prshtatshme pr veprimtari politike.
  PDK sht trashgimtare e strukturave politike t UK s dhe e sistemit t vlerave politike kombtare pr liri demokraci e pavarsi t Kosovs .

  Partia Demokratike e Kosovs u themelua me dhjet tetor t viti 1999.
  Deri me sot Partia Demokratike e Kosovs ka mbajtur 3 Kuvende Zgjedhore dhe dy Kuvende t Puns.

  nga themelimi, Kryetar i Partis Demokratike t Kosovs sht z. Hashim Thai. Kryetari i Partis zgjidhet nga Kuvendi i Partis.
  Organ m i lart i Partis Demokratike t Kosovs sht Kshilli Drejtues i cili sot numron 106 antar. Kshilli Drejtues zgjedh me procedur t vecant Sekretarin e Prgjithshm t Partis.

  PDK ka shtrirje n tr territorin e Kosovs. Aktiviteti n terren mbulohet nga 32 deg.
  Organ Ekzekutiv i PDK- s sht Kryesia e cilia zgjidhet nga Kshilli Drejtues dhe numron 28 antar.

  Nnkryetart dhe Sekretart e Partis Demokratike zgjidhen nga Kryesia e Partis.
  Partia Demokratike e Kosovs ka udhhqur Qeverin e Kosovs nga viti 2001-2004. Kryeministr nga radht e PDK-s ishte z. Bajram Rexhepi.

  Aktualisht, Partia Demokratike e Kosovs ka 30 deputet n Kuvendin e Kosovs.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime


  PROGRAMI I PARTISE DEMOKRATIKE TE KOSOVES

  PAVARSIA E KOSOVS KUSHT I DOMOSDOSHM PR STABILITET N RAJON
  INTEGRIMET SHQIPTARE N RAJON DHE EVROP
  KOSOVA DHE INSTITUCIONET EVROPIANE
  KOSOVA SHTET ME INSTITUCIONE DEMOKRATIKE
  T DREJTAT DHE LIRIT E NJERIUT SIPAS STANDARDEVE NDRKOMBTARE
  E DREJTA PR JET , INFORMIM DHE ZGJEDHJE T LIRA
  TOLERANCA DHE MIRKUPTIMI NDRETNIK
  MODERNIZIMI I FORCS MBROJTSE T KOSOVS
  EKONOMIA E TREGUT
  PRKUJDESJA SOCIALE
  FMIJVE FMIJRI T LUMTUR
  RINIA
  EMANCIPIMI DHE T DREJTAT E GRUAS
  KULTURA
  MODERNIZIMI I ARSIMIT KUSHT PR NIVELIZIMIN ME STANDARDET PERNDIMORE
  POLITIKA SHNDETSORE
  PR NJ AMBIENT KUALITATIV T JETS

  HYRJE > Partia Demokratike e Kosovs ( m tej n tekst PDK ), krijohet n nj moment t veqant t historis son . Pas lufts heroike t Ushtris lirimtare t Kosovs dhe dbimit t pushtuesit serb, vendosjes s forcave ndrkombtare , fillimit t organizimit dhe t ndrtimit t institucioneve t para demokratike t Kosovs , jan krijuar kushtet e prshtatshme pr veprimtari politike publike.

  PDK sht trashgimtare e strukturave politike t UK s dhe e sistemit t vlerave politike kombtare pr liri demokraci e pavarsi t Kosovs . PDK identifikohet n vlerat dhe synimet e organizatave patriotike t pas Lufts s Dyt Botrore , trashgimtare e lufts s UK-s dhe vazhduese e realizimit t synimeve t saja n paqe.

  Duke dalur nga lufta e armatosur kundr okupatorit , PDK do t respektoj prkrahjen e popullit q na u dha n momentet vendimtare. Ajo do t ruaj n kujtesn e saj t gjith ata , q ran heroikisht n beteja , q u vran e u masakruan dhe q vdiqn n tortura .

  PDK mbshtet t gjitha prpjekjet pozitive t bashksis ndrkombtare pr krijimin e parakushteve pr zgjidhjen prfundimtare t statusit politik t Kosovs. N kt faz sht e domosdoshme t shfaqet e plot dhe e dinjitetshme aftsia jon pr t qeverisur , pr t ndrtuar shtetin demokratik t s drejts, pr t ndrtuar institucionet demokratike , pr t rimkmbur jetn politike, ekonomike e sociale, pr t rindrtuar vendin dhe pr t arritur e ruajtur stabilitetin dhe sigurin n Kosov dhe rajon.

  PDK sht e vetdijshme se , ashtu si liria q nuk erdhi pa luftn e UK s e t NATO- s, poashtu as rindrtimi e zhvillimi i Kosovs smund t bhet pa punn , prpjekjen e vendosmrin ton, pa ndihmn politike ekonomike dhe humanitare t SHBA-ve dhe t Bashkimit Evropian.

  PDK konsideron se n kto momente duhet t arrihet nj bashkim sa m i gjer i mendimit politik e demokratik shqiptar n Kosov dhe nj angazhim i fuqishm i t gjitha energjive krijuese dhe realizuese t popullit ton pr sendrtimin real t aspiratave t tij .

  PDK do t prcaktoj si prparsi rindrtimin e menjhershm dhe ndarjen e ndihmave ekonomike n rajonet m t dmtuara nga lufta si : strehimin e popullsis, furnizimin me uj dhe energji , telekomunikacionin , infrastrukturn , prodhimin bujqsor , institucionet arsimore dhe ambientin shndetsor .

  Pr PDK n, dialogu dhe konfrontimi demokratik i ideve do t jen si mjete parsore pr t realizuar emancipimin dhe vazhdimin e procesit t pavarsimit t Kosovs .
  PDK sht ngushtsisht e lidhur me lirin e mendimit , laicitetit t shtetit dhe t shkolls.

  PDK konsideron se n kto momente duhet t arrihet nj bashkim sa m i gjer i mendimit politik e demokratik shqiptar n Kosov dhe nj angazhim i fuqishm i t gjitha energjive krijuese dhe realizuese t popullit ton pr sendrtimin real t aspiratave t tij .

  PDK do t prcaktoj si prparsi rindrtimin e menjhershm dhe ndarjen e ndihmave ekonomike n rajonet m t dmtuara nga lufta si : strehimin e popullsis, furnizimin me uj dhe energji , telekomunikacionin , infrastrukturn , prodhimin bujqsor , institucionet arsimore dhe ambientin shndetsor .

  Pr PDK n, dialogu dhe konfrontimi demokratik i ideve do t jen si mjete parsore pr t realizuar emancipimin dhe vazhdimin e procesit t pavarsimit t Kosovs .
  PDK sht ngushtsisht e lidhur me lirin e mendimit , laicitetit t shtetit dhe t shkolls.

  PAVARSIA E KOSOVS KUSHT I DOMOSDOSHM PR STABILITET N RAJON > Pr PDK-n pavarsia e Kosovs mbetet kusht i domosdoshm pr paqen stabilitetin n Kosov e rajon . Pavarsia e Kosovs sht zgjidhje reale dhe nuk rrezikon asknd .
  PDK i v vetes pr qllim realizimin e aspiratave t shoqris civile n Kosov pr pavarsin e vendit prmes proceseve demokratike.
  PDK periudhn e bashkqeverisjes me UNMIK-un, OSBE n e konsideron kalimtare, gjat s cils periudh procesi i pavarsis do t kristalizohet dhe realizohet prmes t drejts pr vetvendosje t popullit t Kosovs.

  INTEGRIMET SHQIPTARE N RAJON DHE EVROP > N kuadr t rajonit , PDK rreshtohet prkrah forcave politike q kan pr qllim demokratizimin e tij . Politika e shtypjes dhe e diskriminimit ndaj popujve dhe kombeve ka sjell pashmangshm politikn e konflikteve t vazhdueshme q kan destabilizuar tr rajonin .Pa respektimin e t drejts dhe vullnetit t do populli as q mund mund t bhet fjal pr demokratizim t Ballkanit.
  PDK mbshtet prpjekjet e forcave politike shqiptare n rajon, t cilat kan pr qllim q me pjesmarrje n procesin e integrimeve rajonale dhe evropiane t realizojn t drejtat e pakontestueshme kombtare.
  Politika e PDK-s do t synoj q Kosova t jetoj n paqe e demokraci me t gjitha shtetet e rajonit . Ne jemi pr bashkpunim fqinjsor bilateral e multilateral si n rrafshin politik , ekonomik , t mbrojtjes e siguris ashtu edhe n at arsimor, kulturor, tekniko- shkencor, e sportiv si dhe n do aspekt t jets ekonomiko sociale.
  PDK angazhohet pr ndrtimin e nj politike sa m t afruar e t njsuar me shtetin shqiptar, kombtare e ndrkombtare.

  KOSOVA DHE INSTITUCIONET EVROPIANE > PDK prcjell me interesim t veant reformat e institucioneve evropiane dhe duke qen Kosova si pjes e kontinentit evropian , angazhohet prkrah forcave politike t Evrops Perndimore q synojn integrimin e popujve t kontinentit ton n nj Evrop politike dhe ekonomike . N kt drejtim , duke u angazhuar drejtprsdrejti pr demokratizimin e Kosovs, kontribuojm n prshpejtimin e realizimit t ktij qllimi. Vetm nj bashkim demokratik i Evrops q respekton veorit e secilit komb dhe di ti integroj prmes tolerancs dhe solidaritetit , bhet realitet pr dhnien fund t konflikteve t armatosura n rajon .

  KOSOVA SHTET ME INSTITUCIONE DEMOKRATIKE > PDK angazhohet q n Kosov t vendoset shteti i demokracis parlamentare , ndrtimi i shtetit t s drejts, ngritja e t gjitha institucioneve demokratike, sistemi i ri juridik n t gjitha nivelet , sistemi bankar dhe strukturat shtetrore e administrative, pra, pushteti legjislativ , ekzekutiv dhe gjyqsor .

  T DREJTAT DHE LIRIT E NJERIUT SIPAS STANDARDEVE NDRKOMBTARE > PDK do t punoj pr nj shoqri demokratike dhe sistem ligjor , q siguron realizimin e lirive dhe t drejtave t njeriut sipas standardeve ndrkombtare n prputhje me Deklaratn universale mbi t drejtat dhe lirit e njeriut t OKB-s dhe dokumentet e OSBE-s , duke br bashkrendimin e t drejatve t individit me t drejtat shoqrore dhe me vlerat shpirtrore , kombtare e demokratike .

  E DREJTA PR JET , INFORMIM DHE ZGJEDHJE T LIRA > PDK do t krijoj kushte reale pr t garantuar e siguruar n praktik lirit e njeriut , t drejtat politike, zgjedhjet e lira me vot t fsheht plurale dhe t barabart.
  PDK do t garantoj jetn e mbrojtur me ligj , t drejtn e informimit , lirin e shprehjes s mendimit , lirin e shtypit dhe mediave , t bindjes e t fes , paprekshmrin e prons , lvizjen e lir t njerzve dhe t mallrave si dhe lirin e puns.

  TOLERANCA DHE MIRKUPTIMI NDRETNIK > PDK angazhohet pr barazin e t gjith qytetarve para ligjit pa marr parasysh prkatsin e tyre nacionale, fetare apo racore .
  PDK do t mbroj dhe garantoj t drejtat dhe lirit e pakicave kombtare q jetojn n Kosov n pajtim me standardet q dalin nga Konventat ndrkombtare.

  MODERNIZIMI I FORCS MBROJTSE T KOSOVS > PDK vlerson si nj ndr momentet m vendimtare t historis son themelimin e Ushtris lirimtare t Kosovs dhe luftn e saj pr paqe , liri , pavarsi dhe demokraci .
  PDK angazhohet fuqishm pr ristrukturimin dhe modernizimin e Forcs mbrojtse t Kosovs n kushtet e krijuara , me objektiv integrimin e saj n strukturat Evro Atlantike .
  PDK angazhohet prher pr profesionalizm dhe ngritje t aftsis s saj mbrojtse .
  PDK do t kundrshtoj energjikisht do tendenc pr politizimin e forcave Mbrojtse t Kosovs .
  PDK do t angazhohet q statusi , vendi , roli dhe pozita materiale e forcs mbrojtse t Kosovs t rregullohet n mnyr sistemore me ligj.

  EKONOMIA E TREGUT > PDK angazhohet pr ekonomi private n Kosov , t bazuar n ligjet e ekonomis s tregut , t hapur e t lir , t integruar n institucionet rajonale dhe evro-atlantike. Kjo perspektiv e prgjithshme do t prcaktoj orientimin e saj politik , legjislativ dhe administrativ.
  PDK do t angazhohet pr privatizimin e prons shoqrore sa m shpejt q do t jet e mundur pas zgjedhjeve t lira.
  PDK gjat fazs tranzitore do t bj prpjekjet maksimale t sanoj pasojat e lufts dhe t zvogloj prapambetjen ekonomike q karakterizon vendin ton n raport me Evropn. Pr arritjen e ktyre objektivave PDK angazhohet n frymn e Paktit t Stabilitetit pr Evropn Juglindore q donatorve dhe investitorve t jashtm tua lehtsoj rrugn e realizimit t projekteve q kan t bjn me Kosovn .
  PDK angazhohet q ekonomia jon t adaptohet n rrethanat e reja qoft me kontekstin evropian qoft me at botror . Krijimi i nj tregu fleksibil sht nj ndr objektivat tona.
  Duke qen se konkurrenca e lir n treg dhe liria e kmbimit jan t domosdoshm pr t stimuluar rritjen e zhvillimit ekonomik, PDK angazhohet pr nj treg t fort dhe konkurues.
  Pr kt arsye ekzistenca e nj kornize, q do tu mundsoj forcave t tregut t prmbushin me korrektsi rolin e tyre , sht e domosdoshme pr sukseset ekonomike , dhe paraqet nj kusht pr nj politik efikase t punsimit .
  N botn ku globalizimi dhe progreset shkencore nuk kan t ndalur , Partia duhet t krijoj kushte q do tu mundsojn ndrmarrjeve t prosperojn dhe t adaptohen , t cilat do t favorizojn edhe krijimin e ndrmarrjeve t reja.
  PDK do t stimuloj , favorizoj dhe mundsoj krijimin e ndrmarrjeve duke br lehtsime dhe duke i zbutur masat administrative.
  Zhvillimi i ndrmarrjeve t vogla dhe t mesme paraqet pr ne prioritet absolut sepse, n kto ndrmarrje ndodhet potenciali m i madh i rritjes s rendimentit dhe krijimit t vendeve t puns .
  PDK do ta orientoj shoqrin drejt ekonomis moderne dhe do t angazhohet kundr do ngulfatjeje t inovacioneve .
  Duke qen se konkurrenca e lir n treg dhe liria e kmbimit jan t domosdoshm pr t stimuluar rritjen e zhvillimit ekonomik, PDK angazhohet pr nj treg t fort dhe konkurrues .
  Duke qen se , teknologjit e reja modifikojn rrnjsisht natyrn e puns dhe i japin organizimit t puns nj dimension ndrkombtar , PDK konsideron se nj nga detyrat m t rndsishme q nnkupton modernizimin , duhet t jen , investimet n kapitalin njerzor me qllim q individt dhe ndrmarrmimet shoqrore dhe ekonomike nga deprtimet e reja teknologjike n Kosov dhe rajon , do t prcillen edhe me nj doz t pasiguris rreth punsimit t njerzve. Pr kt arsye PDK do t angazhohet pr krijimin e kushteve t pregaditjes profesionale t vazhdueshme kompatibile , konform nevojave t tregut .

  PRKUJDESJA SOCIALE > PDK ka pr qllim mbojtjen e shtresave shoqrore t varfra dhe t mesme mbi t cilt rndojn pasojat e lufts. N mnyr t veant familjet e dshmorve , t t burgosurve politik dhe viktimave t agresionit serbomadh.
  PDK do t angazhohet posarisht pr ti ndihmuar ata dhe pr ti integruar sa m denjsisht n shoqri .
  PDK angazhohet pr institucionalizimin e nj fryme t re sociale q konsiston n krijimin e kushteve t barabarta pr progres t do qytetari t Kosovs.
  Periudha e papunsis duhet t shndrrohet n nj periudh pr t prmirsuar kualifikimin profesional.
  PDK do t prpiqet t respektoj normat sociale minimale, ti ndihmoj familjet q t adaptohen n prputhje me ndryshimet dhe tu ofroj mundsi t reja atyre familjeve q nuk mund t ndjekin evolucionin.
  Pr t krijuar nj mirqenie t gjithmbarshme t popullit ne do t angazhohemi;
  - t hapim nj perspektiv t re pr qytetart e Kosovs,
  - t hapim vende t reja pune,
  - t mundsojm kualifikime t reja q do t jen n prputhje me standardet evropiane,
  PDK do t angazhohet pr tiu siguruar t gjith pensionistve t drejtn n
  pension , shfrytzimin e ksaj t drejte universale sociale e njerzore.
  PDK do t ket prkujdesje t vazhdueshme pr t prndjekurit politik, t t
  gjitha kohrave , pr familjet e dshmorve , pr invalidt e lufts dhe pr t gjith ata q n forma t ndryshme psuan nga pushtuesi.
  PDK do t prkujdest pr punsimin e pjestarve t Ushtris lirimtare t Kosovs .
  PDK angazhohet n gjetjen e mnyrave m t prshtatshme pr t luftuar problemet gjithnj e m urgjente q lidhen me kriminalitetin , integrimet shoqrore, prdorimin e narkotikve dhe t t gjitha devijimeve t tjera n shoqri.

  FMIJVE FMIJRI T LUMTUR > N prputhje t plot me Deklaratn universale t t drejtave t njeriut , me rezolucionet , deklaratat , konventat dhe rekomandimet e OKB-s , si dhe t insitucioneve t specializuara q kan pr objekt eliminimin e t gjitha formave t diskriminimit PDK do t angazhohet q fmijve t Kosovs pa dallim t prkatsis etnike , fetare , gjinore apo racore tu siguroj nj jet t lumtur dhe me perspektiv.
  PDK do t angazhohet q e drejta e fmijve t mbrohet me ligj , q fmijve tu sigurohet mbrojtje sociale pr zhvillim normal psiko fizik, fmijt t gzojn t drejtn e arsimit t obligueshm fillor falas.
  PDK do t angazhohet q fmijve si n qytet ashtu edhe n fshat tu krijoj kushte pr msim , dfrim dhe aktivitete t ndryshme kulturore sportive dhe rekreative.
  PDK do t angazhohet q t ndaloj me ligj punn dhe eksploatimin e fmijve t moshs jomadhore.

  RINIA > Rinia ishte shtylla kryesore e lufts son lirimtare , ajo do t jet forc kohezive e shoqris n Kosovn e Pavarur e demokratike.
  PDK e sheh si t domosdoshme mbshtetjen e gjithanshme t rinis, pr arsim , edukim punsim dhe prfshirjen e saj me prparsi n gjith jetn politike e shoqrore t vendit. Kujdes t veant do ti kushtoj ngritjes s tyre profesionale, punsimit dhe specializimit t tyre edhe n botn e jashtme .
  PDK do t stimuloj t rinjt pr aktivitete rekreative dhe sportive.

  EMANCIPIMI DHE T DREJTAT E GRUAS > PDK angazhohet pr emancipimin e shoqris n prgjithsi , e t gruas n veanti .
  PDK vlerson lart rolin dhe rndsin e gruas shqiptare gjat lufts lirimtare .
  PDK do t angazhohet q pr nj pun me vler t njejt t ket pag t njejt pa dallim gjinie dhe do t luftoj kundr do forme t diskriminimit t gruas si n kt aspekt, ashtu edhe n t gjitha aspektet tjera.
  Ne do t angazhohemi q t ndrmirren t gjitha masat e nevojshme duke prfshir edhe dispozitat ligjore pr t luftuar t gjitha format e tregtis me gra dhe t prostitucionit si deformitete t shoqris moderne.

  KULTURA > PDK do t angazhohet dhe do t favorizoj nj zhvillim t gjithanshm kulturor n t gjitha lmit me qllim q t vendoset nj ekuilibr i harmonishm n mes t progresit teknik e teknologjik dhe ngritjes intelektuale e morale t njerzve.
  PDK do t angazhohet pr ruajtjen, kultivimin , pasurimin dhe prhapjen e kulturs son kombtare .
  PDK do t angazhohet pr nj bashkpunim kulturor kombtar dhe ndrkombtar q do t shtrihet n t gjitha fushat e aktiviteteve intelektuale dhe kreative q lidhen me edukimin , shkencn dhe kulturn. Bashkpunimi kulturor kombtar e ndrkombtar do t ket pr qllim :
  - t shprndaj njohurit dhe t stimuloj begatin kulturore;
  - t zhvilloj marrdhnie paqsore dhe t miqsis n mes t popujve;
  - ti mundsoj do njeriu ti afrohet njohuris t shijoj artet dhe letrsin e popujve t ndryshm , t marr pjes n progresin e shkencs q sht arritur n tr pjest e bots dhe t kontribuoj nga ana e tij n pasurimin e jets kulturore.

  Bashkpunimi kulturor do ti kushtoj nj rndsi t veant edukimit moral e intelektual t rinis n nj frym t miqsis t mirkuptimit ndrkombtar dhe t paqes.

  MODERNIZIMI I ARSIMIT KUSHT PR NIVELIZIMIN ME STANDARDET PERNDIMORE > PDK do t angazhohet pr modernizimin e sistemit t arsimit n Kosov, dhe nivelizimin e tij me standardet e shteteve t demokracive perndimore.
  Nj angazhim t veant do t kemi n shtrirjen e arsimit fillor pr t gjith qytetart e Kosovs.
  PDK do t ket synim t saj t vazhdueshm prmirsimin e kushteve t gjithanshme n t gjitha nivelet e arsimit, stimulimin adekuat n baz t vlerave t puns dhe ngritjes profesionale t puntorve arsimor.
  PDK do t inkurajoj dhe mbshtes iniciativn pr depolitizimin e sistemit arsimor dhe do t angazhohet pr krijimin e kushteve pr arsimim privat .
  PDK do t angazhohet pr krijimin e kushteve pr intelektualt , specialistt dhe kuadrot tjer t shoqris moderne pr pun normale shkencore e inovative t cilt do t mohen dhe nderohen nga Partia jon.

  POLITIKA SHNDETSORE > PDK angazhohet pr ruajtjen dhe prmirsimin e shndetit t t gjith qytetarve si detyr pr krijimin e nj shoqrie t shndosh n Kosov.
  Me qllim q t bjm kt , politika shndetsore do t bazohet n planifikimin shndetsor si detyr kryesore drejt ristrukturimit trsor t sistemit shndetsor prmes elaborimit global dhe t koordinuar politik pa harruar prparsin n ndarjen e mjeteve n kuadr t ksaj politike.

  PR NJ AMBIENT KUALITATIV T JETS > PDK angazhohet pr nj ambient ekologjik kualitativ.
  PDK do t angazhohet pr ruajtjen e ambientit jetsor nga ndotja ekologjike, nga shkatrrimet e pandrgjegjshme, sidomos t pyjeve. Do t angazhohemi pr planifikim hapsinor dhe planizim urbanistik , pr rregullimin e territorit dhe planifikimin e hapsirs zhvillimore.
  PDK do t mbshtet uljen e taksave pr teknologjin bashkkohore q nuk bn ndotjen e ambientit dhe do t insistoj n ngritjen e tatimeve ndaj firmave ndotse t ambientit.

  Prishtin, 21.05.2000.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  S T A T U T I
  I PARTIS DEMOKRATIKE T KOSOVS
  Prishtin, 29 qershor 2002

  Kuvendi i Dyt Zgjedhor i Partis Demokratike t Kosovs, i mbajtur n Prishtin, m 29 qershor 2002, miratoi kt:

  S T A T U T
  T PARTIS DEMOKRATIKE T KOSOVS

  Dispozitat e prgjithshme

  Partia Demokratike e Kosovs (PDK), sht parti politike, e pavarur dhe unike, e antarve t cilt organizohen dhe veprojn me qllim t prmbushjes s detyrave programore, duke u bazuar n:

  Respektimin e njeriut, dinjitetit t tij, t drejtave dhe lirive t tij, pavarsisht nga prkatsia nacionale, fetare, gjinore, nga bindjet politike, aftsit e kufizuara apo statusi social i tij,
  Realizimin e mbrojtjes s t drejtave t puntorve dhe personave, t cilt jetojn nga puna e vet,
  Afirmimin e t drejtave dhe lirive t personave t braktisur dhe t diskriminuar n cilndo periudh kohore,
  Afirmimin e mirqenies dhe zhvillimit ekonomik, angazhimin pr arritjen e ktij objektivi,
  Zhvillimin dhe prparimin e vlerave demokratike, sistemin juridik dhe mbisundimin e drejtsis,
  Zhvillimin e sistemit shumpartiak demokratik, sigurimin e bazs pr zhvillim ekonomik dhe politik, pr prparim t vetqeverisjes n nivel lokal,
  Mbrojtjen e natyrs, mjedisit njerzor dhe shndetit t njerzve.

  PDK do t angazhohet veanrisht:

  Pr tejkalimin e ngecjes s zhvillimit ekonomik dhe t varfris dhe pr rritjen e punsis dhe t mirqenies,
  Pr luftimin dhe zhdukjen e mendsis s ngusht e t prapambetur politike e shtetrore dhe pr mbshtetje t nisiativs s lir dhe konkurruese,
  Pr luftimin e paligjshmris dhe t korrupcionit dhe pr ngritjen e nivelit t prgjegjsis politike dhe shoqrore,
  Pr ndrtimin e institucioneve demokratike, pr mbikqyrje e transparenc t veprimeve t organeve t pushtetit,
  Pr mbisundimin e ligjit mbi do forc politike.

  Emri, selia, fushveprimi

  Neni 1

  1.1 Emri i partis sht: Partia Demokratike e Kosovs,
  1.2 Akronimi i partis sht: PDK,
  1.3 Fushveprimi i PDK-s sht n Kosov,
  1.4 Organizimi dhe vendimmarrja sht demokratike,
  1.5 Selia e PDK-s sht n Prishtin,
  1.6 Simboli i PDK sht녅
  1.7 Logoja e PDK-s sht
  1.8 PDK ka flamurin e vet n prpjestim 2:1, me ngjyr t kuqe, n mes i vendosur simboli ose logoja e Partis. Gjat fushatave t PDK-s, flamuri mund t ket edhe ngjyra t tjera.

  Antarsimi n Parti

  Neni 2

  2.1 N PDK mund t antarsohet do person fizik, i cili pranon parimet themelore t saj, t parapara me Program dhe me kt Statut dhe i cili m par e ka plotsuar aplikacionin. Mosha m e re pr tu pranuar n PDK sht 14-vjeare.

  Neni 3

  3.1 Pr pranimin e antarit vendos Kryesia e Seksionit, brenda katr javsh nga aplikimi i konkurruesit. E verifikon Kryesia e Degs, n mbledhjen e par t ardhshme,
  3.2 N rast t refuzimit t krkess pr pranim, konkurruesi ka t drejt ti ankohet Kryesis s Degs. Vendimi i Kryesis s Degs sht prfundimtar.
  3.3 N rast se kundr pranimit t nj antari nuk bhet ankes brenda nj viti, vendimi pr pranimin e tij sht prfundimtar,
  3.4 T drejt ankese ka do antar q bn pjes n at seksion. Ankesa duhet t jet e argumentuar. Ankesn e shqyrton dhe e vendos Nndega. Kundr vendimit konkurruesi i paknaqur mund ti paraqes ankes Kryesis s Degs.
  3.5 do antar i PDK-s duhet t jet antar i nj seksioni, q sht kompetent pr vendbanimin e tij,
  3.6 N rast t prjashtimit, vendos Kryesia e Nndegs, pasi t ket marr qndrim Kryesia e Seksionit,
  3.7 Antarsimi i dyfisht nuk lejohet.

  Neni 4

  4.1 Antari mund t largohet apo prjashtohet,
  4.2 Largimi duhet t arsyetohet me shkrim. Dorzimi i librezs s antarsis konsiderohet si deklarat largimi,
  4.3 Pas largimit apo prjashtimit, antari humb do t drejt q ka pasur n raport me PDK-n, me komisionet e kontrollit apo me antart e partis ve e ve,
  4.4 Antari i larguar apo i prjashtuar nuk ka m t drejt t merr pjes n aktivitetet e prbashkta t PDK-s.

  Neni 5

  5.1 Antari i PDK ka t drejt dhe obligim t merr pjes n prcaktimin dhe n realizimin e politiks partiake,
  5.2 T ndrmerr nisma, t cilat nuk jan n kundrshtim me Statutin dhe Programin e PDK-s, e t cilat do tia prezantoj organeve vendimmarrse,
  5.3 T zgjedh dhe t zgjedhet n organet e PDK-s,
  5.4 T caktohet si kandidat i PDK-s n listat zgjedhore pr zgjedhje parlamentare apo komunale,
  5.5 T jet i informuar pr punn e organeve t PDK-s,
  5.6 T merr pjes n t gjitha aktivitetet e PDK-s,
  5.7 T realizoj t drejtat dhe ti prmbushi obligimet tjera t parapara me Program, me Statut dhe me akte dhe vendime t PDK-s.

  Neni 6

  6.1 Antari i PDK-s nuk ka t drejt t jet antar i nj partie tjetr politike. E njjta gj vlen edhe pr veprimtarit, kandidaturat apo mbledhjet e nnshkrimeve nga ana e nj partie tjetr politike,
  6.2 Antari i PDK-s nuk ka t drejt t kandidohet pr nj funksion, nse m par Partia e ka nominuar nj kandidat tjetr,
  6.3 Antari i PDK-s nuk ka t drejt t angazhohet n ndonj shoqat apo organizat, pr t ciln Kryesia, n bashkpunim me Kshillin Drejtues, vlersojn se vepron kundr PDK-s,
  6.4 Vendimet e tilla t Kryesis dhe t Kshillit Drejtues i obligojn t gjitha organet e PDK-s.

  Neni 7

  7.1 Krkesa pr ripranim n PDK t nj personi, i cili m par ka qen i prjashtuar nga Partia, duhet ti drejtohet Kryesis s seksionit, ku ai banon. Para se t vendoset mbi krkesn pr ripranim duhet t dgjohet organi i cili ka krkuar prjashtimin e tij. T dy palt kan t drejt q kundr vendimit ti drejtohen Kryesis s PDK-s.

  Mnyra e organizimit

  Neni 8

  8.1 PDK sht e organizuar n seksione, nndeg, deg dhe n nivelin qendror. N kto organe zhvillohet dhe sendrtohet politika e PDK-s sipas parimit posht-lart,
  8.2 Baz e organizimit t PDK-s jan degt, pr hapsirn e veprimit t t cilave vendos Kryesia e PDK-s, n baz t interesave politiko-ekonomike. Sipas ktyre parimeve bhet edhe prkufizimi i nndegve dhe i seksioneve,
  8.3 N kuadr t PDK-s funksionon Organizata e Gruas Demokratike dhe Organizata e Rinis Demokratike, t organizuara npr seksione, nndeg, deg dhe n nivelin qendror t Partis. Mnyra e organizimit dhe e funksionimit t tyre prcaktohet me rregullore t veanta, t cilat i miraton Kshilli Drejtues,
  8.4 N raste t veanta, PDK-ja organizohet edhe n diaspor, n mnyr q antarve, t cilt jetojn jasht, tu japin t drejt n sendrtimin e politiks s PDK-s dhe n dhnien e mbshtetjes pr realizimin e qllimeve t tyre,
  8.5 Pr mnyrn e organizimit t tyre, vendos Kryesia e Partis,
  8.7 Mnyra e organizimit n deg, nndeg dhe seksione, fushveprimi dhe kompetencat, prcaktohen me rregullore t veanta, t cilat i miraton Kshilli Drejtues.

  Neni 9

  9.1 Angazhimi n PDK bhet mbi bazn e parimeve, t cilat jan t prcaktuara nga Kryesia dhe nga Kshilli Drejtues,
  9.2 Pr kryerjen e punve profesionale dhe administrative - teknike, formohet shrbimi profesional,
  9.3 Fushveprimtaria, mnyra e organizimit, numri i puntorve dhe obligimet e tyre, caktohen me rregulloret mbi sistematizimin n shrbimin profesional, t cilat i miraton Kshilli Drejtues,
  9.4 Pr detyra t veanta, me vendim t Kryesis s PDK-s, formohen grupe t posame. Veprimtaria e tyre caktohet sipas parimeve q i prcakton Kshilli Drejtues. Kto grupe kan t drejtn e fjals edhe n Kuvendin e Prgjithshm, vetm pr lmit pr t cilat ato jan prgjegjse.

  Neni 10

  10.1 Kryesia e PDK-s mund t formoj grupe pr shtje t veanta, ku mund t bjn pjes edhe njerz t cilt nuk jan antar t PDK-s.

  Funksionet e PDK-s

  Neni 11

  11.1 Funksionar i PDK-s sht personi i zgjedhur nga organet e Partis pr nj funksion t caktuar,
  11.2 Funksionari e humb funksionin:
  pas kalimit n funksion t ri, pas shkarkimit nga funksioni partiak ose me kalimin e afatit t caktuar,
  a) pas dorheqjes,
  b) pas humbjes s antarsis n PDK,
  11.3 Prfaqsues i PDK-s konsiderohet vetm ai q sht i autorizuar nga PDK,
  11.4 Kandidatt pr zgjedhje komunale i propozon Kshilli Drejtues i Degs, ndrsa vendimin pr prcaktimin e lists e merr Kshilli Drejtues i PDK-s,
  11.5 Nse n listn e propozuar pr zgjedhje komunale bjn pjes dy ose m shum deg, prfshirja e kandidatve duhet t jet n prputhje me numrin e antarve t regjistruar n Deg,
  11.6 N rast se degt nuk mund ta harmonizojn listn, ather vendos Kshilli Drejtues, sipas propozimit t Kryesis,
  11.7 Kandidatt pr zgjedhje parlamentare i cakton Kshilli Drejtues i PDK-s, n bashkpunim me Kryesin dhe me degt.

  Neni 12

  12.1 Kompetent pr shkarkim nga funksioni sht organi q ka br zgjedhjen,
  12.2 Personi i shkarkuar nga funksioni ka t drejt t ankohet n instancat m t larta t PDK-s,
  12.3 Afati pr tu ankuar sht dy jav, duke filluar nga momenti kur personit t shkarkuar i sht dorzuar vendimi me shkrim.

  Pagesa e antarsis

  Neni 13

  13.1 do antar sht i obliguar ta paguaj antarsin,
  13.2 Lartsia e antarsis prcaktohet me vendim t Kshillit Drejtues, sipas Rregullores pr afarizmin financiar,
  13.3 Nuk ka t drejt t kandidohet pr funksione partiake dhe t prfshihet n listat e PDK-s pr zgjedhje lokale apo qendrore, dhe as t drejt vote n organet partiake, antari i cili nuk e ka paguar antarsin m shum se tre muaj.

  Raportimi

  Neni 14

  14.1 Pr do tre muaj t vitit kryesit e degve i drgojn raporte me shkrim Kryesis s PDK-s, ku prshkruhet aktiviteti i tyre, numri i antarve, gjendja politike dhe ekonomike, t hyrat dhe t dalat, si dhe prdorimin i mjeteve financiare, etj.

  Organet drejtuese

  Kuvendi
  Neni 15

  15.1 Kuvendi i PDK-s sht organi m i lart i Partis,
  15.2 Kuvendi, pr nga natyra e puns, sht:
  a) Kuvend zgjedhor, i cili mbahet do dy vjet,
  b) Kuvend pune, i cili mbahet do vit,
  c) Kuvend i jashtzakonshm (neni 21),
  15.3 Kuvendi prbhet nga:
  a)xxx delegat t zgjedhur prpjestimisht me numrin e antarve, t evidencuar n raportin e fundit para caktimit t dats s mbajtjes s Kuvendit (degt raportojn sipas nenit 14),
  b) Antart e Kshillit Drejtues t PDK-s,
  c) Antart e Kryesis s PDK-s.

  Neni 16

  16.1 Kuvendi verifikon legjitimitetin e mandateve, zgjedh Kryesin e puns dhe prcakton rendin e dits,
  16.2 Kuvendi i zhvillon punimet nse vrtetohet se marrin pjes m shum se gjysma e delegatve me t drejt vote,
  16.3 Kuvendi zgjedh Komisionin verifikues dhe Komisionin zgjedhor,
  16.4 Vendimet n Kuvend merren me shumicn e votave t delegatve t pranishm,
  16.5 Vendimet q merren n Kuvend, duhet tu drgohen t gjith delegatve.

  Neni 17

  17.1 Kuvendin zgjedhor e thrret Kshilli Drejtues i PDK-s,
  17.2 Vendin dhe datn e mbajtjes s Kuvendit e cakton Kshilli Drejtues.

  Neni 18

  18.1 Pr datn e mbajtjes s Kuvendit, delegatt informohen s paku 3 muaj m hert. Prve ftess, delegatt duhet ta marrin edhe propozimin pr rendin e dits,
  18.2 Mnyra e puns s Kuvendit prcaktohet me Rregullore t puns,
  18.3 Krkesat, ankesat dhe parashtresat, t cilat vijn nga organet e ndryshme t PDK-s, duhet ti dorzohen Kryesis, s paku tet jav para mbajtjes s Kuvendit,
  18.4 Krkesat, t cilat nuk respektojn kt afat, mund t futen n rendin e dits vetm me vendim t veant t Kuvendit.

  Neni 19

  19.1 Me qllim t shqyrtimit t ankesave dhe parashtesave, Kuvendi formon Komisionin pr parashtresa dhe ankesa, i cili i raporton Kuvendit,
  19.2 N rast se ndonj delegat konsideron se ankesa apo parashtresa e tij, pa t drejt, nuk sht marr parasysh nga komisioni kompetent, ai mund ti drejtohet Kuvendit, me krkes q ta prfshij n rend t dits,
  19.3 Vendimi i Kuvendit sht prfundimtar,
  19.4 Komisioni prbhet nga pes antar; 3 delegat t Kuvendit dhe dy antar t Kshillit Drejtues.

  Neni 20

  Kuvendi vendos pr kto shtje:
  Miraton Programin e Partis,
  Miraton ndryshimet dhe plotsimet e Statutit,
  Miraton rregullore,
  Miraton rezoluta,
  Shqyrton raportin mbi aktivitetin e Kryesis, t Kryetarit dhe t Kshillit Drejtues,
  Zgjedh Kshillin Drejtues,
  Zgjedh Kryetarin,
  Zgjedh Sekretarin e Prgjithshm,
  Shqyrton dhe merr vendime lidhur me ankesat dhe parashtresat, t cilat i paraqiten Kuvendit.

  Neni 21

  21.1 Vendimin pr mbajtjen e Kuvendit t jashtzakonshm mund ta marr:
  a) Kuvendi i prgjithshm,
  b) Kshilli Drejtues,
  c) 1\2 e delegatve, q kan marr pjes n Kuvendin e fundit, dhe
  d) 1\3 e degve.
  21.2 N rast se Kryesia e Partis refuzon ta pranoj krkesn, ajo shqyrtohet n Kuvend t jashtzakonshm.

  Neni 22

  22.1 Pr mbajtjen e Kuvendit t jashtzakonshm, delegatt duhet t njoftohen katr jav prpara,
  22.2 S paku pes dit para mbajtjes s Kuvendit t jashtzakonshm, propozimet duhet tu drgohen delegatve dhe strukturave organizative me qndrimin e Komisionit pr parashtresa,
  22.3 N raste t tilla Kuvendi i jashtzakonshm zbaton nenet 15 dhe 16.

  Kshilli Drejtues

  Neni 23

  23.1 Kshilli Drejtues sht organ i drejtimit politik dhe ekzekutiv i PDK-s brenda dy kuvendeve t prgjithshme zgjedhore,
  23.2. Prbrja dhe numri i antarve t Kshillit Drejtues prcaktohet me vendim t posam t Kuvendit,
  23.3 Antaret e Kshillit Drejtues zgjedhen n Kuvendin zgjedhor, me mandat dyvjear, nga lista e propozuar nga Komisioni kandidues dhe e plotsuar me propozime nga delegatt e Kuvendit. do propozim duhet t arsyetohet,
  23.4 Radhitja e kandidatve n fletvotim duhet t jet sipas rendit alfabetik,
  23.5 Kshilli Drejtues mund t shqyrtoj dhe t merr vendime, nse n mbledhje marrin pjes m shum se gjysma e antarve. Vendimet merren nse pr to votojn shumica e antarve t pranishm,
  23.6 Mbledhjet e Kshillit Drejtues mbahen s paku do tre muaj,
  23.7 Mbledhjen e Kshillit Drejtues e thrret Kryetari i PDK-s,
  23.8 Pjesmarrja e antarve t Kshillit Drejtues n mbledhje sht e obligueshme. Mosprmbushja e ktij obligimi dhe mungesat e paarsyeshme n tri mbledhje radhazi, rezulton me pushim t mandatit t antarit t Kshillit Drejtues.

  Fushveprimi i Kshillit Drejtues

  Neni 24

  24.1 Kshilli Drejtues prcakton propozimet pr Program dhe Statut t PDK-s,
  24.2 Miraton rregulloren pr punn e vet,
  24.3 Miraton rregullore tjera n kompetencn e vet, t prcaktuara me Statut,
  24.4 Zgjedh antart e Kryesis,
  24.5 Zgjedh komisionet, kshillat dhe trupat punuese nga lmenj t ndryshm,
  24.6 Miraton llogarin prfundimtare dhe buxhetin pr vitin vijues,
  24.7 Miraton Programin dhe Platformn zgjedhore,
  24.8 Zgjedh Shtabin qendror zgjedhor t PDK-s,
  24.9 Miraton listn e kandidatve pr zgjedhjet e prgjithshme,
  24.10 Themelon deg t reja apo i shuan degt t cilat nuk u prmbahen Programit, Statutit dhe rregulloreve t PDK-s,
  24.11 Vendos lidhur me pjesmarrjen n koalicione para dhe pas zgjedhjeve.

  Neni 25

  25.1 Puna dhe funksionimi i Kshillit Drejtues prcaktohet me rregullore t veant.

  Kryetari i PDK-s

  Neni 26

  26.1 Kryetari i PDK-s:
  Prfaqson PDK-n n organet vendore,
  Prfaqson PDK-n n organe dhe organizma ndrkombtare,
  Udhheq punn e organeve t PDK-s,
  Thrret dhe udhheq mbledhjet e Kryesis dhe t Kshillit Drejtues,
  Propozon nnkryetart dhe sekretart e PDK-s,
  Propozon komisione dhe trupa punues pr lmenj t ndryshm,
  Propozon prbrjen e delegacioneve t PDK-s pr takime brenda dhe jasht vendit,
  Kryen pun t tjera, t parapara me Statut dhe rregullore.
  26.2 Mandati i Kryetarit zgjat dy vjet, me t drejt rizgjedhjeje,
  26.3 Pr punn e vet Kryetari i prgjigjet Kuvendit,
  26.4 Pr dmtim t interesave t PDK-s dhe pr keqprdorim t postit, Kryetari mund t shkarkohet nga funksioni edhe para mandatit,
  26.5. Procedurn e shkarkimit mund ta inicoj Kryesia, Kshilli Drejtues dhe13 e degve t PDK-s.
  26.6 Lidhur me krkesn pr shkarkimin e Kryetarit vendos Kuvendi i jashtzakonshem, q thirret nga Kryesia ose Kshilli Drejtues me 23 e votave t antarve t pranishm.

  Neni 27

  27.1 Sekretari i Prgjithshm koordinon punn e Partis, drejton qendrn e partis,prgatit dhe realizon fushatn e zgjedhjeve. Sekretari i Prgjithshm, n marrveshje me Kryesin, emron prgjegjsit n nivelin qendror dhe lokal,
  27.2 Dispozitat e nenit 26.2 - 26.6, vlejn edhe pr Sekretarin e Prgjithshm.

  Kryesia e Partis

  Neni 28

  28.1 PDK-ja drejtohet nga Kryesia e saj,
  28.2 Kryesia prbhet prej Kryetarit, Sekretarit t Prgjithshm dhe antarve, t zgjedhur nga Kshilli Drejtues,
  28.3 Kryesia ka xxx antar,
  28.4 Mandati i antarve t Kryesis zgjat dy vjet, me t drejt rizgjedhjeje,
  28.5. Kryesia zgjedhet n mbledhjen e par t Kshillin Drejtues q mbahet pas Kuvendit t prgjithshm zgjedhor, n raunde t veanta votimi, me propozim t Kryetarit. Pas zgjedhjes s Kryesis, zgjedhen nnkryetart dhe sekretart,
  28.6 Zgjedhja bhet n baz t Rregullores pr zgjedhjen e organeve drejtuese t Partis pr t gjitha nivelet e organizimit. Konsiderohet i zgjedhur ai kandidat, i cili ka fituar m tepr se gjysmn e votave t antarve me t drejt vote,
  28.7 Nse kandidatt nuk e fitojn kt shumic, ather mbahen raunde t tjera t votimit. T zgjedhur jan ata q marrin shumicn e prgjithshme t votave. N rast t votave t barabarta organizohen, sipas nevojs, zgjedhjet e balotazhit (zgjedhjet e dyta). N rast se srish numri i votave sht i barabart, vendoset me short,
  28.8 Kryesia e mparshme i propozon Kshillit Drejtues zgjedhjen e Kryesis dy jav para mbajtjes s mbledhjes s Kshillit Drejtues,
  28.9 Kshilli Drejtues ka mundsi q, m s voni nj dit para zgjedhjes s Kryesis, t paraqes propozime plotsuese (t tjera). Kto propozime duhet t mbshteten t paktn nga 40 delegat,
  28.10 N propozimin pr zgjedhjet plotsuese, emrat e kandidatve shnohen sipas rendit alfabetik dhe duhet tu dorzohen delegatve n; fillim t mbledhjes.

  Organet n strukturat tjera e PDK-s

  Neni 29

  29.1 Organet drejtuese t Degs, jan:
  a) Kuvendi,
  b) Kshilli Drejtues,
  c) Kryetari,
  ) Kryesia,
  29.2. Organet drejtuese t Nndegs, jan:
  a) Kuvendi,
  b) Kshilli Drejtues,
  c) Kryetari,
  ) Kryesia,
  29.3 Organet drejtuese t Seksionit, jan:
  a) Kuvendi,
  b) Kryesia,
  c) Kryetari,
  29.4 Fushveprimtaria, prbrja dhe mnyra e zgjedhjes s organeve drejtuese prcaktohen me Rregulloren pr zgjedhjen e organeve drejtuese t PDK-s,
  29.5 Rregulloren e miraton Kshilli Drejtues i PDK-s.

  Pasuria dhe burimet

  Neni 30

  30.1 Pasurin e PDK-s e prbjn patundshmrit, mjetet themelore, aparatet dhe stabilimentet, parat e gatshme, pagesat e antarsis, donacionet dhe subvencionet, dhuratat dhe trashgimia n baz t testamenteve, si dhe t ardhurat nga aktiviteti i Partis, i ndrmarr me pasurin dhe burimet e saj,
  30.2 N rast t shprbrjes s Partis, prpilohet llogaria prfundimtare, e cila duhet t prmbaj aktivn, pasivn dhe saldon, sipas piks 31.1,
  30.3 Mjetet e mbetura pas prmbushjes s obligimeve ndahen sipas vendimit t Kshillit Drejtues, pr:
  a) Buxhetin e konsoliduar t Kosovs, xx %.
  b) Shoqatn e Invalidv t Lufts t UK-s, xx %,
  c) Shoqatn pr Prkujdesje pr Familjet e Dshmorve, xx %,
  30.4 Sekretari pr financa drejton afarizmin e PDK-s n marrveshje me Kryetarin dhe Sekretarin e prgjithshm, sipas vendimeve t Kuvendit, t Kshillit Drejtues dhe t Kryesis,
  30.5 Kryesis s PDK-s i takon prmbushja e obligimeve t rregullta t llogaris publike n prputhje me ligjin,
  30.6 Kryesia e PDK-s, n marrveshje me degt, realizon afarizm financiar brenda PDK-s.

  Neni 31

  31.1 Kryesia e PDK-s menagjon t gjitha mjetet financiare dhe pasurin tjetr. Kryesia e ka pr obligim t krkoj dhe realizoj kthimin e borxhit nga huamarrsit. N rast kontesti gjyqsor, antari i autorizuar nga Kryesia prfaqson PDK-n n procedurat gjyqsore dhe jogjyqsore.

  Neni 33

  32.1 Kryesia e PDK-s sht e autorizuar ti mbroj t drejtat e personaliteteve t PDK-s, veanrisht t drejtn e emrit dhe t postit, derisa t jen t zgjedhur ose t emruar n ato poste,
  32.2 Kryesia e PDK-s apo Komisioni i kontrollit nuk mund ti detyroj antart e Partis, q merren me biznes, me obligime materiale,
  32.3 Antari i PDK-s nuk mund t veproj kundr Partis s vet, Kryesis s saj apo kundr Komisionit t kontrollit.

  Neni 33

  33.1 Kryesia, n do koh mund ti kontrolloj strukturat e PDK-s dhe
  nismat e saj, si dhe grupet e puns dhe prej tyre t krkoj shpjegime dhe llogari,
  33.2 Kryesia e PDK-s ka t drejt q n t gjitha takimet partiake ti kshilloj pjesmarrsit, trupat e Partis dhe grupet e puns,
  33.3 Kryesia angazhohet q do kryesi e degve dhe e nndegve ti prmbush detyrimet e dhnies s llogaris publike,
  33.4 Menaxhimi i mjeteve financiare dhe funksionimi i arks rregullohet me rregullore t veant dhe me vendimet e Kshillit Drejtues.

  Neni 34

  34.1 Asnj antar i PDK-s nuk ka t drejt ti mbaj ose harxhoj mjetet e PDK-s, pa vendim t organit prkats,
  34.2 Asnj antar nuk ka t drejt q, pa vendim t Kuvendit, ti shikoj dokumentet afariste apo dokumentet e Kryesis, t Komisionit t kontrollit apo t Partis, t bj hartime prej kopjeve apo ekstrakte t tyre, t krkoj informacione apo raporte pr gjendjen e pasuris t antarve t PDK-s.

  Komisioni i kontrollit

  Neni 35

  35.1 Pr kontrollin e Kryesis, si dhe pr shqyrtimin e ankesave pr Kryesin, Kuvendi i prgjithshem zgjedh Komisionin e kontrollit prej pes antarve,
  35.2 Antart e Kryesis apo t Kshillit Drejtues t PDK-s, si dhe bashkpuntort aktiv zyrtar dhe bashkpuntort e Partis, nuk mund t jen pjestar t Komisionit t kontrollit.
  35.3 Zgjedhja e antarve t Komisionit t kontrollit bhet me votime t fshehta t shumics s t pranishmve,
  35.4 N rast t numrit t njejt t votave, vendoset me short,
  35.5 Pr drejtimin e puns, Komisioni i kontrollit zgjedh kryetarin nga radht e veta,
  35.6 Kontrolli duhet t zhvillohet t paktn nj her n tre muaj,
  35.7 T gjitha drgesat pr Komisionin e kontrollit i drejtohen kryetarit t Komisionit,
  35.8 Me krkesn e Komisionit t kontrollit apo t Kryesis, mund t mbahen mbledhje t prbashkta,
  36.9 Komisioni i kontrollit sht i obliguar ti kryej detyrat e revizionit sipas nenit xx t Rregullores mbi afarizmin financiar t PDK-s.

  Informimi

  Neni 36

  36.1 Antart e PDK-s kan t drejt t informohen n mnyr objektive dhe me koh pr vendimet e t gjitha organeve drejtuese,
  36.2 Informimi bhet nprmjet Informatorit t PDK-s, n t cilin publikohen vendimet e marra nga organet drejtuese n t gjitha nivelet,
  36.3 sht obligim i degve t PDK-s q n afat prej tri ditsh ta informojn Redaksin e Informatorit pr vendimet e marra nga seksionet dhe nndegt,
  36.4 shtja e informimit rregullohet me Rregulloren pr informim, t ciln e
  miraton Kshilli Drejtues.

  Procesi hetimor

  Neni 37

  37.1 N rast t mosmarrveshjeve apo kontesteve eventuale, strukturat organizative partiake mund t angazhojn komisionet hetimore, t cilat kan pr detyr ti kryejn hetimet paraprake, ti dgjojn dshmit e palve apo sqarimin e ndonj rrethane, e cila mund t shpie n zgjidhjen e drejt t shtjes. Komisionet hetimore mund t marrin vendime pr konstatimin e gjendjes faktike. Vendimet i obligojn strukturat organizative t PDK-s,
  37.2 Zhvillimi i procesit hetimor prcaktohet me rregullore t veant, t ciln e miraton Kuvendi i PDK-s.

  Komisionet e arbitrazhit

  Neni 38

  38.1 Komisionet e arbitrazhit formohen npr deg dhe n Kryesi t PDK-s,
  38.2 N rast nevoje themelohen m shum komisione, kompetencat e t cilave vlejn pr periudha t caktuara,
  38.3 Komisionet e arbitrazhit jan kompetente pr vendimet q merren lidhur me:
  a) Procesin e rregullit partiak,
  b) Prdorimin dhe shpjegimin e statusit t organizats, t Statutit t Partis, t rregulloreve dhe fushveprimin e komisioneve dhe grupeve punuese,
  c) Procesin, n rast t kundrshtimit apo pavlefshmris s
  zgjedhjeve,
  38.4 N Komisionin e arbitrazhit zgjedhet nj kryetar, nj zvendskryetar dhe katr antar,
  38.5 Komisioni i arbitrazhit, sipas nevojs, vendos pr shtimin e prbrjes s vet,
  38.6 Antart e Komisionit t arbitrazhit zgjedhen nga Kuvendi me vota t fshehta, pr dy vjet,
  38.7 Antart e Komisionit t arbitrazhit mund t zgjedhen edhe nga organet drejtuese t Partis,
  38.8 Fushveprimi dhe procedura e Komisionit t arbitrazhit rregullohet me rregullore t veant.

  Disiplina partiake

  Neni 39

  39.1 Kundr antarit, i cili kundrshton me kmbngulje vendimet e Kuvendit t PDK-s apo t organizats partiake dhe dmton interesat e Partis, bn nj veprim t pandershm apo bn shkelje t rnd t parimeve baz t Partis, zhvillohet procedur disiplinore,
  39.2 N rast se konstatohen shkelje disiplinore, merren kto masa:
  a) Qortim,
  b) Marrje e prkohshme e disa apo e t gjitha funksioneve (neni 11, paragrafi 1), n kohzgjatje deri n tri vjet,
  c) Pushim i prkohshm i disa apo i t gjitha t drejtave nga antarsia, deri n tri vjet,
  ) Largim apo prjashtim nga Partia,
  39.3 Masa e largimit apo prjashtimit mund t shqiptohet vetm nse konstatohet se me veprimet e tij antari i ka shkaktuar dme t rnda PDK-s,
  39.4 Krkesa pr inicimin e procedurs disiplinore partiake i bhet Komisionit t arbitrazhit t Nndegs nga do antar i organizats partiake (neni 8) t cils i prket antari,
  39.5 Antar i Komisionit nuk mund t jet personi, kundr t cilit ka filluar procedura.

  Shprbrja

  Neni 40

  40.1 Nse Partia ka vendosur q t shprbhet, t shkrihet n nj parti tjetr apo t bashkohet n nj lidhje partish, ather vendoset me referendum,

  Neni 41

  41.1 Kryesia cakton ditn dhe kohn e referendumit, q dhe duhet t publikohet n Informatorin e PDK-s m s voni dy jav para dits s votimit n referendum. Votimi duhet t bhet brenda tre muajve nga dita e marrjes s vendimit pr referendum,

  Neni 42

  42.1 do antar, i cili e ka paguar antarsin, ka t drejt vote,
  42.2 N fletvotim theksohet se pr ka votohet n referendum dhe ipet nj prgjigje: jo ose po,
  42.3 do nndeg paraqet nj qendr votimi,
  42.4 Referendumin e zbaton Komisioni pr referendum, i cili emron nnkomisionet npr deg dhe kshillat e referendumit npr nndeg,
  42.5 Rezultatet e referendumit i shpall Komisioni pr referendum.

  Neni 43

  43.1 Kryesia e Partis sht prgjegjse pr prmbajtjen, disenjimin,
  shtypjen dhe shprndarjen e fletvotimeve, procesverbaleve dhe materialit tjetr votues n Deg,
  43.2 Degt i dorzojn fletvotimet n kryesit e nndegve,
  43.3 Kryesit e nndegve jan prgjegjse pr mbarvajtjen e referendumit. Ato duhet tua bjn t njohur antarve kohn e votimit, vendin e votimit dhe pr ka votohet. Ato marrin masa paraprake pr mbarvajtjen e votimeve, vendosin pr vlefshmrin e votave, prpilojn procesverbalin pr rrjedhn e votimit, e drgojn menjher n Deg rezultatin e votimit n referendum,
  43.4 Degt e njoftojn Kryesin e PDK-s me rezultatet e votimit. Fletvotimet dhe procesverbalet e votimit ruhen n Deg, s paku nj vit,
  43.5 Referendumi sht i suksesshem nse votojn m shum se gjysma e antarve me t drejt vote nga regjistri i votuesve,
  43.6 Rezultatet e votimit mblidhen nga t gjitha degt dhe botohen n Informatorin e PDK-s,
  43.7 Nuk mund t organizohet referendum i ri pr t njjtn shtje pa kaluar nj vit.

  Vendimi i antarsis

  Neni 44

  44.1 Vendimi i antarsis mund t ndryshoj, t hedh posht vendimin e nj organi tjetr ose ta mbshtes nj vendim t nj organi tjetr,
  44.2 shtje e nj vendimi t till mund t jen vetm vendimet, t cilat nuk prjashtohen prmes normave partiake apo prmes normave tjera t nj organi t PDK-s. Ve tjerash, nuk mund t jen shtje e nj vendimi:
  a) Vendimet e Kuvendit t Partis,
  b) Vendimet e Komisionit t arbitrazhit,
  44.3 Nj vendim i antarsis merret sipas krkess s nj antari. Krkesa e antarit duhet t prmbaj nj propozim-vendim konkret dhe t jet e argumentuar. Kjo mund t arrihet nse mbshtetet nga 10 pr qind e antarve,
  44.4 Prve ksaj, nj vendim i antarsis merret, nse
  a) Kuvendi i PDK-s e vendos me shumicn e prgjithshme,
  b) Kryesia e PDK-s vendos me tri t katrtat e shumics,
  c) Krkojn dy t pestat e kryesive t degve,
  44.5 Kto vendime apo krkesa duhet t prmbajn nj propozim-vendim dhe t argumentohen,
  44.6 Lidhur me krkesn e antarit, Kryesia e PDK-s mund ta qes propozimin e vet n votim,
  44.7 Me vendim t antarsis merret nj vendim pr organin, t cilit i sht drejtuar vendimi. Vendimi sht i vlefshm nse pr t kan votuar t paktn 1/3 e antarve t Partis me t drejt vote. Brenda dy vjetve pas vendimit t antarsis, Kuvendi i Partis mund t marr nj vendim tjetr me 2/3 e shumics. M pas mjafton shumica e thjesht.

  Zgjedhjet brenda strukturave partiake

  Nominimi pr Kryetar dhe Kryeministr t Kosovs

  Neni 45

  45.1 Nominimi pr Kryetar dhe Kryeministr t Kosovs bhet me an t votimit,
  45.2 Zgjedhja e kandidatve pr Kryetar apo Kryeministr t Kosovs bhet me vendim t:
  a) Kuvendit,
  b) 2/3 t antarve t pranishm t Kshillit Drejtues,
  c) e antarve t Kryesis,
  ) krkess s 10 pr qind t antarve t Partis,
  45.3 Zgjedhet ai q fiton m shum se gjysmn e votave t vlefshme,
  45.4 Nse asnj kandidat nuk e fiton kt shumic, ather organizohen zgjedhjet e balotazhit pr dy kandidat t plasuar m mir. Zgjidhet kandidati q fiton m shum vota.

  Zgjedhjet qendrore dhe komunale

  Neni 46

  46.1 Pr propozimin e kandidatve pr zgjedhjet qendrore dhe komunale vlejn prkufizimet e Ligjit zgjedhor dhe t ktij Statuti,
  46.2 Pr zgjedhjet pr Parlamentin e Kosovs dhe pr kuvendet komunale, prfaqsimi i femrave dhe i meshkujve sigurohet prmes propozimit t lists s prbashkt t Partis,
  46.3 Lista prpilohet sipas kritereve t parapara me Ligjin zgjedhor.

  Shpallja e zgjedhjeve

  Parimet e prgjithshme

  Neni 47

  47.1 Zgjedhjet mund t mbahen nse ato jan parapar me rendin paraprak t dits, i cili u drgohet antarve, prkatsisht delegatve, t paktn nj jav m hert.

  Neni 48

  48.1 Zgjedhjet pr organe drejtuese n t gjitha nivelet jan t fshehta, t parapara me kt Statut dhe me Rregullore t veant,
  48.2 Zgjedhjet bhen me fletvotime. Jan t lejueshme aparaturat pr numrimin e votave,
  48.3 T pavlefshme jan fletvotimet, kur:
  a) ka m shum t votuar se sa zgjedhen,
  b) prmbajn fjal ofenduese pr kandidatt ose Partin,
  c) jan t formatit dhe t disenjuara ndryshe nga sht prcaktuar nga organi prkats,
  ) jan t grisura,
  48.4 Abstenimet jan vota t vlefshme dhe numrohen,
  48.5 Propozimet pr zgjedhje duhet t plotsojn parakushtet, sipas rregullores. Kryesit prkatse kan t drejtn e propozimit,
  48.6 Kandidatt q kan nj detyr publike, para zgjedhjeve duhet ti bjn publike t ardhurat e tyre.

  Renditja n fletvotim

  Neni 49

  49.1 N rast se paraqiten m shum kandidat t PDK-s pr tu zgjedhur, radhitja bhet sipas rendit alfabetik,

  Raundet e zgjedhjeve t ndara

  Neni 50

  50.1 Kryesia ose komisionet tjera partiake zgjedhen sipas rregullores, ndaras nga njra-tjetra,
  a) kryetari,
  b) zvendskryetari,
  c) antart,
  50.2 Zgjedhjet mund t caktohen ose lejohen n raunde t ndara pr zgjedhje.
  50.3 Nse me Statut ose rregullore nuk sht i prcaktuar numri i antarve t tjer, ather duhet t caktohet numri i antarve t atij organi ose komisioni para zgjedhjes.

  Zgjedhja pr plotsimin e nj posti partiak

  Neni 51

  51.1 Nse jan propozuar dy apo m shum kandidat, zgjedhet ai q fiton m shum vota,
  51.2 Nse kandidati nuk fiton shumicn e votave, zhvillohet nj raund tjetr i zgjedhjeve, n t cilin vendos shumica e votave,
  51.3 N rast t votave t njjta, zhvillohen zgjedhjet e balotazhit.
  51.4 Nse srish barazohen votat, ather vendos shorti.

  Zgjedhja pr plotsimin e shum posteve partike

  Neni 52

  52.1 N raundet e zgjedhjeve, n t cilat njkohsisht zgjedhet m shum se nj person (lista e zgjedhjeve), n nj fletvotim mund t zgjedhen aq kandidat, sa jan pr tu zgjedhur. Nj fletvotim sht i vlefshm, nse t paktn sht rrethuar nj kandidat i propozuar,
  52.2 N listn e zgjedhjes zgjedhen ata kandidat q kan fituar numr m t madh t votave, pr aq sa plotsojn kuotn e parapar,
  52.3 N rast se pr plotsimin e vendit t fundit ka m shum kandidat me numr t njejt t votave, zhvillohet raundi i dyt pr kta kandidat,
  52.4 Pr plotsimin me delegat rezerv, vlen rregulla vijuese: nse mungon nj delegat, ather plotsohet me nj delegat tjetr, nse mungon nj delegate, ather plotsohet me nj delegate tjetr.

  Shkarkimi

  Neni 53

  53.1 Pr shkarkimin e funksionarve, vlejn rregullat prkatse, sipas procedurs s zgjedhjes s tyre,
  53.2 Krkesa pr shkarkim duhet t argumentohet,
  53.3 Vendimin pr shkarkim e merr organi, i cili e ka zgjedhur,
  53.4 Vendimi mirret nse pr t votojn shumica e antarve t pranishm t atij organi,
  53.5 Shkarkimi i funksionarve duhet t paraqitet pr tu prfshir n rendin e dits s mbledhjes paraprake, n t ciln duhet t votohet pr krkesn e shkarkimit. Ky rend dite duhet tu drgohet me koh antarve, prkatsisht delegatve.

  Rizgjedhjet

  Neni 54

  54.1 Pr rizgjedhjet vlejn t njjtat rregulla, si pr zgjedhjet,
  54.2 Rizgjedhja e nj funksionari bhet kur prfundon mandati i funksionit t mparshm,
  54.3 Zvendsimi i postit t funksionarit t shkarkuar, nuk mund t bhet n mbledhje, n t ciln sht br shkarkimi i tij. Kjo caktohet pr rendin e dits t mbledhjes s ardhshme.

  Kundrshtimi dhe pavlefshmria e zgjedhjeve

  Neni 55

  55.1 Pr kundrshtimin e zgjedhjeje apo kanstatimin e pavlefshmris s zgjedhjeve, vendoset sipas dispozitave t ktij Statuti dhe Rregullores pr zgjedhjen e organeve drejtuese t PDK-s,
  55.2 Vendimin e merr Kryesia, sipas propozimit t Komisionit zgjedhor ose Komisionit t arbitrazhit,
  55.3 Nse zhvillohen zgjedhjet pr organet e Seksionit ose Nndegs, kompetent sht Komisioni i arbitrazhiti i Degs prkatse,
  55.4 Vendimi i Komisionit kompetent t arbitrazhit sht prfundimtar,
  55.5 Komisioni i arbitrazhit mund t thirret vetm ather kur sht vendosur pr kundrshtimin apo pavlefshmrin e zgjedhjeve nga ana e Kryesis,
  55.6 N rast t dekretimit t Kryesis gjat krkess pr konstatimin e pavlefshmris s zgjedhjeve q t mos ket zgjedhje t reja, do antar brenda nj jave mund ti drejtohet Komisionit t arbitrazhit,
  55.7 N rast t dekretimit t Kryesis pr zgjedhje t reja, duhet q ajo t thirr mbledhje t menjhershme, n t ciln inicohen zgjedhje t reja,
  55.8 Pr shkak t kundrshtimit t zgjedhjeve apo konstatimit t pavlefshmris s zgjedhjeve, Gjykata shtetrore mund t thirret vetm ather kur t ket vendosur Komisioni kompetent i arbitrazhit.

  Kundrshtimi i zgjedhjeve

  Neni 56

  56.1 Kompetent pr kundrshtimin e zgjedhjeve, jan:
  a) Kryesia e Partis,
  b) Kryesit e degve,
  d) Nj e dhjeta e pjesmarrsve t mbledhjes, me drejte vote,
  56.2 Gjat puns kolektive, kompetent pr kundrshtimin e zgjedhjeve sht Kryesia e PDK-s,
  56.3 Kundrshtimi i zgjedhjeve sht i lejueshm brenda dy javve, q nga dita e zhvillimit t zgjedhjeve. Kryesia e PDK-s, n baz t nenit 56.7, mundet q brenda ktij afati t caktoj zgjedhje t reja,
  56.4 Zgjedhjet mund t kundrshtohen, nse konstatohet se ka pasur:
  a) influencim n rezultatin e zgjedhjeve,
  b) keqprdorim t fletvotimeve,
  c) parregullsi gjat procesit t votimit dhe numrimit t votave,
  56.5 Shpallja e kundrshtimit t zgjedhjeve duhet t bhet me shkrim, n tri kopje dhe, sipas nenit 56.2, duhet ti drgohet Kryesis prgjegjse n afatin e caktuar. Aty duhet t paraqiten arsyet pr kundrshtimin dhe dshmit, veanrisht dshmitart dhe certifikatat,
  56.6 Nse kundr vendimit t Kryesis thirret Komisioni i arbitrazhit, ather vlen paragrafi 56.4,
  56.5 Shpallja e kundrshtimit t zgjedhjeve nuk ka ndikim t mvonshm. N baz t nenit 56.5, Kryesia prgjegjse dhe Komisioni i arbitrazhit, mund t shpallin dekret t prkohshm.

  Neni 57

  57.1 Sipas nenit 56.5, Kryesia kompetente duhet t dekretoj zgjedhjet e reja, nse:
  a) sht zgjedhur nj person q nuk sht antar. Prjashtimet, n baz t Rregullores, mbeten t paprekura n zgjedhjet komunale dhe qendrore, ku n listat e Partis mund t radhiten edhe simpatizantt dhe donatort e saj,
  b) dikush q sht zgjedhur n funksion, ndonse Komisioni i arbitrazhit ka vendosur ndryshe,
  c) i zgjedhuri i takon nj partie tjetr politike,
  ) nuk sht zgjedhur n mnyr t fsheht, si sht parapar me Rregullore,
  d) zgjedhja sht br nn presion apo me dhun,
  dh) sht falsifikuar materiali zgjedhor,
  57.2 Verifikimi i pavlefshmris s zgjedhjeve mund t krkohet nga do antar i Partis,
  57.3 Krkesa pr konstatimin e pavleshmris s zgjedhjeve mund t shtrohet edhe gojarisht para Kryesis prgjegjse. Nse Komisioni i arbitrazhit konstaton pavlefshmrin e zgjedhjeve ose zgjedhjet i shpall t paligjshme, ather vlen neni 56.8,

  Ndryshimi i statutit

  Neni 58

  58.1 Statuti i PDK-s mund t ndryshohet vetm nga Kuvendi i Partis, me votat e dy t tretave t delegatve pjesmarrs n Kuvend,
  58.2 Krkes pr ndryshimin e Statutit mund ti parashtroj:
  a) Kshilli Drejtues,
  b) Kryesia,
  c) 10 % e degve,
  ) Komisioni pr akte normative,
  58.3 N rast se nj dispozit e Statutit paraqet penges pr zgjerimin dhe funksionimin e organeve partiake, me vendim t Kshillit Drejtues mund t bhet shmangie nga ajo dispozit,
  58.4 Shmangia duhet t raportohet dhe miratohet nga Kuvendi i ardhshm i PDK-s.

  Neni 59

  59.1 Ky Statut hyn n fuqi ditn e miratimit nga Kuvendi i PDK-s,
  59.2 Me kt Statut shfuqizohen dispozitat e Statutit, t miratuar n Kuvendin e mbajtur m 21 maj 2000,
  59.3 Gjasht muaj pas hyrjes n fuqi t ktij Statuti, duhet t prfundoj procedura e harmonizimit t rregulloreve ekzistuese dhe miratimi i rregulloreve t reja, t parapara me kt Statut,
  59.4 Prgjegjs pr hartimin e projektrregulloreve sht Komisioni pr akte normative, kurse pr miratimin e tyre sht Kryesia dhe Kshilli Drejtues,

  Neni 60

  60.1 Dispozitat e ktij Statuti nuk kan efekt retroaktiv n zgjedhjen e organeve t seksioneve, nndegve dhe degve, t bra para miratimit t ktij Statuti,

  Neni 61

  61.1 Obligohet Kryesia e PDK-s q n afat prej 30 ditsh ta botoj tekstin integral t Statutit, si botim t veant,
  61.2 Statuti duhet tu drgohet t gjitha degve, nndegve dhe seksioneve,

  Neni 62

  62.1 Interpretimin autentik t Statutit e bn Kuvendi i PDK-s, kurse sqarimet e nevojshme rreth implementimit i bn Komisioni pr akte normative.

  Prishtin, m 29 qershor 2002
  Kryetari - Hashim Thai
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  VIZIONI I PARTISE DEMOKRATIKE PR KOSOVN

  Shtet i pavarur dhe sovran
  • Bashkpunim me shtetet fqinje duke respektuar sovranitetin dhe integritetin territorial t njri-tjetrit
  • Antar i Kombeve t Bashkuara (OKB)
  • Marrveshje pr Asociim-Stabilizim
  • Antar i ardhshm i Bashkimit Evropian (BE)
  • I inkuadruar n Partneritetin pr Paqe
  • Antar i ardhshm i Organizats s Traktatit Veriatlantik (NATO)
  • Vazhdim i bashkpunimit me Paktin e Stabilitetit pr Evropn Juglindore

  2. Shtet qytetar q punon drejt krijimit t nj identiteti shtetror
  • T gjith qytetart do t jen shtetas t Kosovs
  • Shtetsi e dyfisht me marrveshje bilaterale, sipas nevojs dhe vullnetit, pr ata q jan lindur n Kosov, q jan pasardhs t prindrve t lindur n Kosov dhe t cilt vendosin t marrin shtetsin e Kosovs

  3. Sundimi i ligjit
  • Baz ligjore dhe legjislacion n interes t t gjith qytetarve
  • Nj kushtetut n prputhje me ato t shteteve demokratike perndimore
  • Gjyqsi e pavarur e paanshme dhe e prgjegjeshme para ligjit
  • T gjith qytetart t barabart para ligjit
  • Masa rigoroze antikorrupsion n t gjitha segmentet e insitucioneve me zbatim t barabart n t gjitha nivelet

  4. T drejta t barabarta pr t gjith qytetart
  • Vend shumetnik dhe shumfetar
  • Kundr diskriminimit n baza t identitetit etnik, gjinor, racor ose fetar
  • Mbrojtje e t drejtave t pakicave me ndihmn e bashksis ndrkombtare
  • Nnshkruese e Karts Evropiane t t Drejave t Njeriut dhe e Paktit mbi t Drejtat Civile dhe Politike dhe e traktateve t tjera relevante
  • Shtet ku gjuha shqipe dhe serbe do t jen gjuht zyrtare. Pjestart e komuniteteve t tjera do t ken t drejt t praktikojn dhe komunikojn n gjuht e tyre n t gjitha nivelet e institucioneve

  5. Mbrojtja dhe siguria
  • Kufinj ekzistues n prputhje me parimet baz t s drejts ndrkombtare
  • Garancione t siguris nga NATO-ja duke prfshir edhe ngritjen dhe zhvillimin e forcs mbrojtse t Kosovs t integruar n NATO
  • N partneritet me NATO-n prmes Iniciativs s Evrops Juglindore
  • Pjes e prpjekjeve ndrkombtare kundr terrorizmit

  6. Shoqri moderne demokratike me qeverisje funksionale
  • Shrbim civil modern dhe profesional me status t mbrojtur me ligj
  • Reforma zgjedhore me aplikimin e listave t hapura pr nj Parlament m t prgjegjshm ndaj nevojave t t gjith qytetarve
  • Paga n sektorin publik konkurrente me ato n sektorin privat
  • Shoqri aktive civile, media t lira dhe t pavarura

  7. Zhvillimi ekonomik
  • Euro si valut, inkuadrim i plot n t ardhmen n Eurozon
  • Marrveshje t tregtis s lir me vendet fqinje dhe vendet e tjera
  • Respektim dhe mbrojtje me ligj e prons private
  • Lehtsimi i investimeve ndrkombtare
  • Krijimi i kuadrit favorizues pr siprmarrjen e lir dhe biznesin e vogl

  8. Mirqenia sociale
  • Asistenc sociale pr qytetart q nuk kan mundsi t’i prmbushin nevojat elementare pr veten dhe familjet e tyre
  • Pensione t rregulluara me ligj
  • Standarde evropiane t shndetsis, arsimimit dhe siguris n pun
  • Prkujdesje pr veterant e lufts

  9. Prkrahje e plot pr integrimin e t kthyerve
  dhe mbrojtjen e trashgimis kulturore t komuniteteve
  • Kthim i qndrueshm dhe i sigurt i t gjith refugjatve n shtpit e tyre
  • Integrim i t kthyerve n shoqrin dhe institucionet e Kosovs
  • Mbrojtje dhe respektim i trashgimis kulturore dhe fetare t t gjith kosovarve

  10. Shtet i ri i cili mirpret
  • Angazhimin i vazhdueshm i NATO-s, SHBA-s, OKB-s dhe BE-s pr garantimin e paqes dhe siguris, pr ngritjen dhe forcimin e kapacitetit t Kosovs n kto fusha, n partneritet me institucionet e Kosovs
  • Asistenc e vazhdueshme ndrkombtare n forcimin e institucioneve demokratike, gjyqsore dhe civile
  • Asistenc e vazhdueshme ndrkombtare pr rimkmbjen dhe zhvillimin e ekonomis dhe t infrastrukturs
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 12-06-2006 m 15:39
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime


  ORGANET DREJTUESE T PARTIS

  KRYETARI

  Hashim Thai


  KRYESIA

  Jakup Krasniqi, sekretar i prgjithshm

  Fatmir Limaj, nnkryetar pr shtje politike

  Rrustem Mustafa, nnkryetar pr shtje organizative

  Bajram Rexhepi, nnkryetar pr bashkpunim ndrkombtar dhe integrime

  Hajredin Kui, nnkryetar dhe lider i Kabinetit pr Qeverisje t Mir

  Enver Hoxhaj, sekretar pr marrdhnie me publikun

  Fehmi Mujota, sekretar organizativ

  Berat Luzha, sekretar pr komunikim t brendshm

  Ram Buja
  Azem Syla
  Bajrush Xhemajli
  Xhavit Haliti
  Hydajet Hyseni
  Safete Hadrgjonaj
  Adem Grabovci
  Nait Hasani
  Emin Krasniqi
  Basri Musmurati
  Shemsi Veseli
  Xhevat Bislimi
  Flora Brovina
  Hajredin Hyseni
  Demir Limaj
  Sabri Kimari
  Selvije Halimi
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  KSHILLI DREJTUES

  Hashim Thai
  Adem Grabovci
  Artan Nimani
  Ali Jakupi
  Arsim Bajrami
  Azem Syla
  Bahri Hyseni
  Bajram Rexhepi
  Bajrush Xhemaili
  Basri Musmurati
  Bedri Halimi
  Berat Luzha
  Besim Beqaj
  Demir Limaj
  Drita Statovci
  Driton Lajqi
  Emin Krasniqi
  Enver Hoxhaj
  Fatmir Limaj
  Fatmir Xhelili
  Fehmi Mujota
  Fitim Selimi
  Flamur Shala
  Flora Brovina
  Gani Buqinca
  Gani Koci
  Gani Krasniqi
  Hajdin Abazi
  Hajredin Hyseni
  Hajredin Kui
  Hatixhe Hoxha
  Hydajet Hyseni
  Hysni Kilaj
  Ibrahim Shala
  Idriz Blakaj
  Isa Krasniqi
  Ismail Kurteshi
  Ismail Syla
  Jakup Krasniqi
  Kurtan Kajtazi
  Leonora Makolli
  Lirak ela
  Lirie Zogiani
  Lumnie Rama
  Mevludin Krasniqi
  Muj Rugova
  Nait Hasani
  Naim Fetahu
  Naim Zeqiri
  Naser Graiqevci
  Nasim Haradinaj
  Nergjivane Dauti
  Njazi Kryeziu
  Nexhat Demaku
  Prend Buzhala
  Qemajl Mustafa
  Ramadan Avdiu
  Ramadan Gashi
  Ram Buja
  Rexhep Hoti
  Rifat Blaku
  Ruzhdi Morina
  Safet Hoxha
  Safete Hadergjonaj
  Sala Ahmeti
  Sala Berisha-Shala
  Saranda eku
  Sebahate Muharremi
  Sadik Halitjaha
  Sejdi Veseli
  Selim Daci
  Selvije Halimi
  Shemsi Veseli
  Shukri Buja
  Sokol Bashota
  Teut Hadri
  Xhabir Morina
  Xhavit Haliti
  Xhelal Canziba
  Xhevat Bislimi
  Ylber Topalli
  Zenun Pajaziti.
  Ali Haxhosaj
  Gani Sylaj
  Ilir Beqiri
  Salim Januzi
  Xhabir Zharku
  Ahmet Krasniqi
  Ahmet Tmava
  Nazmi Sijarina
  Hysni Mjeku
  Qazim Qeska
  Muhamet Latifi
  Daut Xhemajli
  Rrustem Ferizi
  Mufail Suma
  Ibrahim Qarri
  Nimon Tofaj
  Bedri Hoxhaj
  Zafir Berisha
  Drita Kadriu
  Izmi Zeka
  Elheme Hetemi
  Ibush Vishi
  Bilall Sherifi
  Defrim Rifaj
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  PRBRJA E KABINETIT
  PR QEVERISJE T MIR PR KOSOVN (KQMK)


  Udhheqs i Kabinetit
  Hajredin Kui

  Bordi i Politikave
  Bajram Rexhepi

  Antar, Kryetar i Grupit Parlamentar
  Jakup Krasniqi

  Departamenti i Shrbimeve Publike
  Ram Buja

  Departamenti i Arsimit Shkencs dhe Teknologjis
  Enver Hoxhaj

  Departamenti i Pushtetit Lokal dhe Komuniteteve
  Fehmi Mujota

  Departamenti i Shndetsis
  Salih Ahmeti

  Departamenti i Ambientit dhe Planifikimit Hapsinor
  Selvije Halimi


  Departamenti i Puns, shtjeve sociale dhe Diaspors
  Rifat Blaku

  Departamenti i Bujqsis dhe Zhvillimit Rural
  Syl Sylani

  Departamenti i Tregtis dhe Industris
  Ilhami Gashi

  Departamenti i Kulturs
  Lirak elaj

  Departamenti i Energjetiks dhe minierave
  Bajrush Xhemajli

  Departamenti i Telekomunikacionit
  Blerim Peja

  Departamenti i Ekonomis dhe Financave
  Bedri Hamza

  Departamenti i Rinis
  Memli Krasniqi

  Departamenti i Sportit
  Zenun Pajaziti
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 12-06-2006 m 16:01
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  GRUPI PARLAMENTAR I PDK-s N KUVENDIN E KOSOVS

  Jakup Krasniqi
  shef i grupit

  Hashim Thai
  Bajram Rexhepi
  Flora Brovina
  Hajredin Kui
  Nerxhivane Dauti
  Xhavit Haliti
  Teuta Hadri
  Enver Hoxhaj
  Ram Buja
  Sala Ahmetaj
  Hydajet Hyseni
  Afrim Arzullaxhiu
  Drita Statovci
  Fehmi Mujota
  Bajrush Xhemaili
  Sala Berisha-Shala
  Hajredin Hyseni
  Gani Koci
  Safete Hadergjonaj
  Nait Hasani
  Demir Lima
  Selvije Halimi
  Berat Luzha
  Emin Krasniqi
  Zahrije Jusufi
  Xhelal Canziba
  Sokol Bashota
  Hatixhe Hoxha
  Xhevat Bislimi
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #9
  Besimtar Musliman Maska e HoteL-MadriD
  Antarsuar
  25-05-2004
  Vendndodhja
  Rheinfelden - Baden-Wrttemberg
  Mosha
  29
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Llapi
  GRUPI PARLAMENTAR I PDK-s N KUVENDIN E KOSOVS

  Jakup Krasniqi
  shef i grupit

  Po kete pse kete njeri po e vendos?

  Nuk po e sheh se kete as kembet spo e mbajn?

  Si themi ne ne Kosove "Qenka bere si Xhenaze"
  Forca MILAN - is Champion and only Champion!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  O hotel me te vertet i lodhur po eshte baca Jakup por kur ka mujt me e mbajt armen ne dor maleve e kodrave te kosoves mundet edhe tani lapsin ta mbaj ne dor

  po ku ke ti qe je me i fuqishem 100 her se baca gjat luftes ore bal.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  RDK n vlugun e konsolidimit t radhve t saj

  (Komunikat pr media e Kryesis s Rinis Demokratike t Kosovs)

  Nn moton Rina sht e sotmja dhe e ardhmja e vendit, Rinia Demokratike e Kosovs sht n vlugun e mbajtjes s kuvendeve zgjedhore npr degt e saj, nga t cilat po dalin struktura edhe m t prgatitura t RDK-s. T gjitha kuvendet po reflektojn gatishmrin e t rinjve pr t prqafuar konceptin politik t Partis Demokratike t Kosovs dhe pr kt jan krijuar mundsit e barabarta pr pjesmarrje n zgjdhje t t gjith t rinjve.

  RDK mirpret angazhimin e t rinjve dhe fton ata q t jen pjes aktive e ktyre zgjedhjeve, me qllim q nga Kuvendi i Katrt Zgjedhor, q pritet t mbahet n fund t muajit qershor, RDK t dal organizat rinore politike edhe m e fuqishme dhe m e konsoliduar.

  Gjat procesit t deritashm zgjedhor n degt e RDK-s sht par nj interesim i shtuar i t rinjve q t jen pjes e ksaj organizate dhe vrehet se politika dhe vizioni i PDK-s dhe liderit t saj z. Hashim Thai nga t rinjt shihet si mundsia e vetme q vendit t`i sigurohet nj qeverisje e dinjitetshme dhe Kosovs t`i hapet rruga e perspektivs.

  RDK deri m tani ka organizuar nj numr t konsiderueshm t kuvendeve n deg, t cilat kan rezultuar t suksesshme. Ndrkaq, sht duke u zhvilluar nj proces intensiv drejt finalizimit t ktij procesi t rndsishm pr RDK-n.

  RDK me datn 26.05.2006 do t mbaj kuvendin zgjedhor n Viti, kurse m 27.05.2006 do t mbaj kuvendet zgjedhore n Ferizaj, Besian, Drenas, ndrsa m 28.05.2006 do t mbahet kuvendi zgjedhor n degn e Zhurit.  Prishtin

  Kryesia e Rinis Demokratike t Kosovs

  25.05.2006

  ----------------------------

  UDHHEQSIA E RDK-s

  Kryetar:
  Ruzhdi Morina

  Nnkryetar:
  Shasivar Haxhiaj
  Sherife Shala

  Sekretare:
  Ganimete Musliu

  Antar Kryesie:

  Haxhi Raci
  Lirie Zogiani
  Muhamet Kiina
  Naim Zeqiri
  Ilir Gashi
  Avdyl Dreshaj
  Shklqim Latifi
  Ruzhdi Kryeziu
  Amir Shala
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Revista RITMI  RITMI sht mediumi i shkruar rinor i Partis Demokratike t Kosovs, prkatsisht revist e Rinis Demokratike t Kosovs.

  RITMI ka filluar t botohet pas themelimi t Rinis Demokratike t Kosovs, n maj t vitit 2000. Redaksia e Ritmit deri m tani ka arritur q t botoj 27 numra t saj, nga t cilt 3 numra special: numrin special pr Epopen e UK-s n Prekaz; numrin special pr Fatmir Limajn; si dhe numrin special me rastin e prvjetorit t 4-t t themelimit t PDK-s.

  Prmbajtja e RITMIT sht e larmishme, i tejkalon prmasat e revists partiake dhe ofron tematik t veant pr rinin. Kolumnet politike rinore, intervistat ekskluzive me persoanlitet m t shquara t politiks, kulturs dhe t artit shqiptar, zn vendin e merituar n numrat e botuar t RITMIT.

  RITMI aktualisht nuk sht duke u botuar. Kjo ndodh pr shkak t riorganizimit dhe rikonceptimit t revists, e cila shpresojm t jet edhe m dinamike n koh dhe n tematik.

  Kryeredaktor i RITMIT sht Arianit Bytyi, ndrsa redaktor prgjegjs Kreshnik Gashi.

  ritmi@pdk-ks.org
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  N organizimin e degs s GDK-s, t PDK-s, n Besian

  Nnat,fmijt dhe grat e 150 familjeve t dshmorve t komuns s Besians,t shtunn kan realizuar nj vizit npr Kosov,e cila vizit e ktij lloji pr her t par sht organizua nga Dega e Gruas Demokratike t PDK-s,n Besian.

  Kjo marshuat sht realizua me tre autobus t mbushur prplot me nna, fmij dhe gra t dshmorve duke prfshir familje t t gjitha periudhave t Lvizjs pr liri ku n mesin e tyre ishin edhe nna Afrim Zhitis si dhe ajo e Ali Ajetit. Familjet e dshmorve me fmijt jetim s pari kan vizituar Pestovn vendin e rnjs s komandantit t shquar t UK-s,Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu ku pran prmendores s ktyre dshmorve kan vn kurora lulesh duke br edhe homazhe.

  Familjet e dshmorve m pas rrugtimin e tyre e kan vazhduar pr n Prekaz vendlindjen e komandatit legjendar Adem Jasharit ku me kt rast kto familje kan vizitua varrezat e dshmorve dhe kompleksin memorial t Jasharajve, pr t vazhduar vizitn e tyre pr n Gllogjan pr n varrezat e dshmorve t ZOD-it,ku gjithashtu kta familjar pran varreve t ktyre dshmorve kan br homazhe duke vendosur kurora t shumta lulesh.

  Kryetarja e GDK-s,pr Besian,znj.Emine Sheholli,e cila pos tjerash tha:K t vizit ua kemi prkushtua nnave, fmijve dhe grave t dshmorve atyre q derdhn gjakun pr lirin e Kosovs dhe q sakrifikuan gjithka nga vetja e tyre vetm pr t qen t lir. Sheholli me kt rast ka falnderua t gjith ata donator e ndrmarrs t cilt ndihmuan materialisht q kjo vizit t realizohet duke shpreh falnderim edhe n emr t nnave grave dhe fmijve jetim t cilt sado pak kan ndje nj relaksim dhe t cilt ndoshta pr her t par kan patur mundsin q t vizitojn kto monumente historike dhe qytete t Kosovs.
  Kryetarja e GD-s t PDK-s n Besian, Emine Sheholli, falnderon t gjith donatort, t cilt ndihmuan materialisht q kjo vizit e rndsishme e nnave, fmijve dhe grave t dshmorve t Llapit.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  636
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Kryeministri Berisha falnderon kryetarin Thai pr udhheqjen vizionare t procesit politik

  Kryetari i Partis Demokratike t Kosovs z.Hashim Thai ka pritur sot n nj takim miqsor kryeministrin e Shqipris z.Sali Berisha.

  Udhheqja juaj vizionare, n momentet vendimtare pr Kosovn dhe rajonin n trsi, sht nj shembull i mir, q dshmon se Partia Demokratike e Kosovs ka qen dhe sht gjithmon e angazhuar dhe e prkushtuar n suksesin e procesit q do t oj n ndrtimin e shtetit demokratik dhe ligjor t Kosovs u shpreh kryeministri shqiptar pas takimit me liderin demokrat t Kosovs z.Hashim Thai.

  Duke falnderuar pr pritjen e mrekullueshme, q i sht br n selin qendrore t PDK-s, kryeministri shqiptar, duke lavdruar konceptin udhheqs t liderit t Partis Demokratike t Kosovs theksoi:
  Mnyra e shklqyeshme e trajtimit t realitetit aktual politik dhe e shtjes s Kosovs nga ana juaj, ndrtimi dhe ruajtja e unitetit t udhheqjes kosovare, sht merit e lidershipit tuaj t shklqyer u shpreh kryemintri Berisha.

  Udhheqja juaj vizionare, n momentet vendimtare pr Kosovn dhe rajonin n trsi, sht nj shembull i mir, q dshmon se Partia Demokratike e Kosovs ka qen dhe sht gjithmon e angazhuar dhe e prkushtuar n suksesin e procesit q do t oj n ndrtimin e shtetit demokratik dhe ligjor t Kosovs theksoi z.Berisha.

  Kryeministri z.Sali Berisha n takimi me liderin e subjektit m t madh opozitar n Kosov, z.Hashim Thai poashtu potencoi:

  Gjenerata t tra jan shkrir pr lirin e Kosovs. N kt kontekst, mund t them se nuk ka asgj m t rndsishme se finalizimi i shtetsis s Kosovs. Pr Kosovn dhe t gjith ne nuk ka zgjidhje tjetr, prve respektimit t vullnetit politik t popullit t Kosovs.

  Berisha n takimin e przemrt me kryetarin Thai gjithashtu shprehu domosdon e konsolidimin e mtejm t institucioneve demokratike dhe t shtetit ligjor, si n Shqipri, ashtu edhe n Kosov. Kryeministri shqiptar theksoi edhe njher rndsin e investimeve n ekonomin dhe zhvillimin e Kosovs dhe t Shqipris, duke iu krijuar kushte dhe mundsi reale investimeve vendore dhe t huaja.

  Lideri i Partis Demokratike t Shqipris, i premtoi liderit t Partis Demokratike t Kosovs se rruga Prishtin Durrs do t jet prioriteti kryesor i qeveris q drejton ai, duke siguruar z.Thai se nj pjes e madhe e buxhetit t qeveris shqiptare do t ndahet do vit pr ndrtimin e ksaj rruge t rndsishme jo vetm pr shqiptart, por pr integrimet rajonale n trsi.

  Ndrsa, kryetari i Partis Demokratike t Kosovs z.Hashim Thai pas takimit t ngroht me kryeministrin shqiptar z.Sali Berisha u shpreh pr domosdon e ruajtjes s unitetit t klass politike kosovare n momentet shum t rndsishme pr Kosovn dhe qytetart e saj.

  Lideri i PDK-s e prgzoi kryeministrin Berisha pr angazhimin e shtetit shqiptar n prkrahje t gjithanshme pr Kosovn dhe t ardhmen e saj evropiane, si dhe pr qndrimet realiste pr statusin e Kosovs.
  Liria e Kosovs i ka hapur perspektivn evropiane jo vetm Kosovs, por edhe vet Shqipris dhe rajonit. N kt kontekst, ju prgzoj pr suksesin e arritur n marrveshjen e stabilizim asocimit.

  Lideri demokrat i Kosovs poashtu prshndeti angazhimin e vazhdueshm t kryeministrit Berisha dhe t qeveris s tij n luftimin e dukurive negative dhe t korrupsionit n kt kuadr.

  Kryetari Thai n takimin me z.Berisha shtroi edhe njher domosdon e ndrtimit t konceptit t qeverisjes s mir n t dy ant e kufirit. Stabiliteti politik dhe ekonomik n Shqipri do t thot stabilitet edhe pr Kosovn u shpreh Thai.

  Udhheqja politike e Kosovs sht e angazhuar jetsisht vetm pr nj zgjidhje pr Kosovn dhe ajo sht respektimi i vullnetit t popullit t Kosovs pr pavarsi, duke siguruar t drejta pr t gjitha minoritetet. Me ngadhnjimin e demokracis qytetare Kosova do t krijoj identitetin e vet shtetror tha kryetari Thai, i cili n takimin me kryeministrin shqiptar shoqrohej nga nnkryetart Limaj, Rexhepi e Kui, nga sekretari i prgjithshm Krasniqi dhe nga antart e kryesis Hoxhaj dhe Buja.

  Lideri i PDK-s z.Hashim Thai siguroi kryeministrin shqiptar se ai dhe partia q drejton do t jet n shrbim t perspektivs evropiane t Kosovs:

  Un dhe Partia Demokratike e Kosovs jemi t angazhuar 100% n shrbim t ndrtimit t shtetit t Kosovs, n shrbim t suksesit n procesin negociator, duke vazhduar forcimin e partneritetit me bashksin ndrkombtare, gjithnj n shrbim t vendimit t drejt pr shtetin e Kosovs. Poashtu, ju siguroj se do t ket Kosov t bashkuar, me Mitrovic t bashkuar.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Gabim123456
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 18-06-2006 m 07:28
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  ORGANET DREJTUESE T PARTIS


  Hashim Thai Kryetar  Fatmir Limaj, nnkryetar pr shtje politike


  Rrustem Mustafa-Remi, nnkryetar pr shtje organizative
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 18-06-2006 m 07:29
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Bajram Rexhepi, nnkryetar pr bashkpunim ndrkombtar dhe integrime


  Hajredin Kui, nnkryetar dhe lider i Kabinetit pr Qeverisje t Mir


  Jakup Krasniqi, sekretar i prgjithshm
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 18-06-2006 m 07:30
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime

  Enver Hoxhaj, sekretar pr marrdhnie me publikun


  Fehmi Mujota, sekretar organizativ


  Berat Luzha, sekretar pr komunikim t brendshm
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  Kimari: Kemi t drejt t jemi shtet dhe ksaj nuk mund ti ik as bashksia ndrkombtare

  Antari i Kryesis s PDK-s Mr.Sabri Kimari duke i br nj vshtrim aktivitetit politik dhe situats politike n Kosov ve tjerash para antarve t Kshillit Drejtues t Degs s PDK-s n Besian, n takimin e s shtuns ka theksuar se procesi i bisedimeve pr statusin e Kosovs sht duke rrjedhur mir, duke shtuar se faza e par e bisedimeve nga ana e Ekipit Negociator ka prfunduar dhe se pozicioni i pals Kosovare ka lvizur n kuptimin pozitiv.

  Kimari e ka vlersuar pozitivisht edhe bashksia ndrkombtare. Ndrsa pala serbe sipas tij e ka br t kundrtn, duke mos lvizur fare nga pozicioni fillestar.
  Edhe n kt faz sht shprehur qndrimet e palve jan diametralisht t kundrta, por q lvizjet dhe ofertat e pals kosovare kan marr vlersimet e duhura nga bashksia ndrkombtare, e cila po mbikqyr nga afr procesin e bisedimeve. Kimari m tej ka shtuar se tendencat dhe angazhimet e pals serbe jan t qarta: q prbrenda Kosovs t krijojn autonomi politiko-territoriale prmes formimit t komunave t reja, duke br edhe lidhjet territoriale n emr t decentralizimit, por gjithashtu duhet ditur, ka pohuar Kimari se faktori politik kosovar sht shum unik q kjo mos t ndodh, duke ofruar argumente t qndrueshme edhe para bashksis ndrkombtare.
  Ndrsa, sa i prket statusit prfundimtar t Kosovs dhe pjesmarrjes s PDK-s n procesin politik, Kimari n kt takim sht shprehur: Procesi i bisedimeve pr Kosovn dhe pr PDK-n, gjithsesi sht jetik. Ne jemi n proces pr t dhn kontributin ton dhe pr t evituar lshimet eventuale, duke pohuar se ne si parti kemi marr edhe obligimet dhe prgjegjsit q na takojn, ndrsa si parti jemi n opozit n raport me qeverisjen tepr t keqe t Qeveris s Kosovs, duke qen n nj situat tepr t vshtir q t sfidojm kt qeverisje, e cila do duhej t largohej nga skena politike pr shkak t dshtimit dhe keqprdorimeve t shumta n t gjitha sferat.
  M tej, antari i Kryesis s PDK-s theksoi: Ne kemi t drejt t jemi shtet dhe ksaj nuk mund ti ik as bashksia ndrkombtare, pr ka edhe shum shtete e kan kuptua kt realitet, duke e thn edhe hapur kt.
  N kt takim gjithashtu nga niveli qendror i PDK-s, prve z.Sabri Kimari ka prezantuar edhe Hajredin Hyseni-Dini, antar i kryesis, i cili sht edhe deputet i Kuvendit t Kosovs. Hyseni ve tjerash ka dhn prgjigje rreth shqetsimit t shprehur nga antart e KD-s lidhur me statusin prfundimtar t Kosovs.
  Me rezolutn 1244 vetm sht qeverisur Kosova, ndrsa lidhur me statutin prfundimtar Kshilli i Sigurimit t OKB-s do t nxjerri rezolut tjetr. As Ekipi Negociator e askushi n Kosov nuk ka t drejt q t negocioj statusin e Kosovs, sepse ai sht i panegociueshm. Pavarsia sht alternativa e vetme.
  Deputeti i PDK-s n Kuvendin e Kosovs, z.Hajredin Hyseni n vazhdim t bashkbisedimit me antart e Kshillit Drejtues t Degs s PDK-s n Besian theksoi se prkushtimin pr shtetsin e Kosovs e kan dshmuar qytetart e Kosovs edhe me luft, edhe prmes referendumit dhe prmes Kuvendit t Kosovs, duke pohuar se edhe bashksia ndrkombtare e ka kuptua se kjo sht zgjidhja e vetme e pranuar e shumics absolute t shqiptarve dhe shumics s komuniteteve t Kosovs, duke dhn edhe garancit ndrkombtare pr pakicat, prkujdesjen ndaj monomenteve kulturore dhe t gjitha obligimet dhe detyrimet e bashksis ndrkombtare.

  Ndrsa, kryetari degs s PDK-s, Muhamet Latifi, para antarve t KD-s paraqiti raportin e puns dhe aktivitetit disa mujor t ksaj partie. Latifi ka pohuar se rezultatet e puns dhe aktivitetit jan evidente, duke shtuar se vetm pr kt periudh kohore kjo parti ka arritur q n radht e veta t antarsoj mbi 500 veta, kuadro t profileve t ndryshme, duke prfshir student dhe antar t partive tjera.

  Kemi arritur q t konsolidojm edhe strukturn organizative n ter territorin e komuns s Besians, kshtu q jemi t gatshm q t fitojm zgjedhjet lokale pr t qeverisur me komunn ka pohuar kryetari i degs Latifi para antarve t KD-s. Po n kt takim gjithashtu sht br zgjedhja e Naim unakut, pr antar kryesie, i cili njhersh sht edhe antar i Asambles Komunale dhe njhersh si dihet dit m par ka aderuar nga radht e LDK-s n PDK.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,180
  Faleminderit
  37
  212 falenderime n 206 postime
  N Besian shnohet Dita e lirimit, merr pjes nnkryetari Rrustem Mustafa

  Ish komandanti i ZOLL-it, gjeneral majori Rrustem Mustafa-Remi, tani nnkryetar i PDK-s

  N manifestimin e shnimit t Dits s lirimit t Besians prve shum mysafirve t ftuar nga e gjith Kosova, mori pjes edhe ish komandanti i ZOLL-it, gjeneral majori Rrustem Mustafa, tani nnkryetar i PDK-s, i cili u mirprit nga shum familjar t dshmorve, qytetar e bashklufttar.

  N organizim t Shoqatave t dala nga lufta e UK-s, t ZOLL-it, u b kremtimi i Dits s lirimit - 19 qershorit, i cili manifestim u mbajt n Llapashtic t Besians, vend ky i njohur pr rezistenc t armatosur, ku edhe praktikisht 7 vite m par ishte i vendosur Shtabi i ZOLL-it. Qysh n mngjesin e hershm prfaqsueit e shoqatave t lufts bashk me nj delegacion t PDK-s, i kryesuar nga Muhamet Latifi, kryetar dege jan prulur para komandantit t shquar t UK-s, Zahir Pajazitit n Galab dhe vun kurora lulesh dhe bn homazhe pran varrit t tij. Kurora lulesh kto delegacione me rastin e Dits s lirimit kan vn edhe pran prmendores n vendin e quajtur Tabet e Llapashtics, pr t filluar me pas me kremten madhshtore kushtuar Dits s lirimit. Mijra qytetar t Llapit e t Gallapit, familjar t dshmorve, pjestar t TMK-s,veteran t lufts me kolona automjetesh mngjesin e t hens duke u nisur nga Qendra e Besians pr t filluar kremten e vrtet n Llpashtic.

  N kt manifestim prve shum mysafirve t ftuar nga e gjith Kosova mori pjes edhe ish komandanti i ZOLL-it, gjeneral majori Rrustem Mustafa - Remi, tani nnkryetar i PDK-s, i cili u mirprit nga shum familjar t dshmorve, qytetar e bashklufttar.

  Me rastin e shnimit t ktij manifestimi llapashticasit kishin shtrua srish sofrat e tyre, me bujarin q kan duke kujtuar triumfin e shum betejave mbi okupatorin serb shtat vite m par. Organizimi i ktij manifestimi jan shprehur organizatort do t jet tashm tradicional, duke u begatuar me programe t zgjeruera prej viti n vit. N emr t shoqatave t UK-s, Xhemshit Gashi ka pohua se ishim t injoruar edhe nga KK i Besians i cili nuk e ka pa t udhs q t na ftoi pr t br nj organizim t prbashkt, duke shtua se kjo nuk sht hera e par, por tash e katr vite asnjher nga ana e pushtetarve as familjet e dshmorve, e as shoqatat tjera t dala nga lufta nuk ftohen n organizimin q bn KK,i Besians.

  Edhe Naim Fetahu, kryetar i grupit parlamentar nga radht e PDK-s, sht shprehur se as ne si grup i kshilltarve nuk jemi ftuar nga KK i Besians, pr tu konsultuar apo eventualisht pr t br organizimin e ksaj kremteje n mnyr t prbashkt. Fetahu pohon se kjo nuk sht hera e par q pushtetart na injorojn n kt mnyr, duke u munduar q me kt t fitojn poena politik. Mendoj se sjellja e till pushtetarve nuk i kontribuon forcimit t unitetit rolit dhe prgjegjsis q kan si kuvend, por me kt synohet q t krijohen ndasi edhe t prfitohet politikisht, edhe kur sht fjala me prvjetore t dshmorve, manifestime apo kremte, sikur q sht rasti tash me Ditn e lirimit t komuns, ku gjithsesi ne do duhej t ishim t bashkuar.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Faqja 1 prej 46 12311 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Historiku i shkurtr i LDK-s, 1989-2004
  Nga Arb n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 20-07-2012, 08:58
 2. Festivali Ndrkombtar i Filmit t Shkurtr n Tiran
  Nga StormAngel n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 07-12-2009, 17:08
 3. Nj vshtrim i shkurtr historik rreth debatit mbi filoque
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-12-2006, 06:52
 4. Takim i shkurtr i Tadiit me Thain n Athin
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 26-02-2006, 17:21
 5. Festivalit i filmit t shkurtr "Nine Eleven" - Prishtin
  Nga Davius n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-09-2005, 08:35

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •