Close
Faqja 8 prej 11 FillimFillim ... 678910 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 220
 1. #141
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Anėtarėsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kijoko
  nuk e kupton rilexoje me vemendje, SHQIPTARET JANE PASARDHESIT TE ILIREVE
  besoj ta shpjegova me kujdes
  meqe ra fjala nuk jam vella, as motra e ndonjeri ketu, jam thjesht nje HISTORIANE
  faleminderit
  Mbase ke dashur ta thuash, por ke harruar.
  Nejse se nuk dua te bej polemike.
  Gjithe te mirat dhe respekte

 2. #142
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2006
  Postime
  171
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Arrow

  Citim Postuar mė parė nga gladiator
  Teoria e Dorianve te qenit Ilire nuk mund te jete e vertete per vete faktin se fiset Doriane ne Greqi - Sparta, Argosi, etj, ishin krejt ndryshe jo vetem nga Iliret, por edhe nga Maqedonet dhe Epirotet qe ishin ne kufij me Greket. Gjuha, zakonet, organizimi politik, Greket i kishin krejt ndryshe nga Shqiptaret e lashte- Maqedonet, Dardanet, Iliret dhe Epirotet. Kurse fiiset para Doriane ne Greqi - Akajsit dhe Danaet, kishin shume gjera te perbashketa me Shqiptaret e lashte, dhe me fiset Pellazge te Azis Minore - Trojanet, Frygjian, etj.
  Mendimi im eshte se Akajsit e Homerit ishin Pellazge, te cilet luftuan kunder Pellazgeve te tjere ne Azi per supremaci territoriale.
  Homeri nuk ben ndonje dallim racial midis Trojaneve dhe Akejve, bile sipas tij te dy popujt flisnin nje gjuhe, ngaqe luftetaret e dy paleve nuk bizedonin me perkthyes para ndeshjes. Dialogu Akilit dhe Hektorit eshte i famshem, dhe ai i Diomedit dhe Glaukut, te cilet ne fund dolen miq.
  Nje fakt tjeter eshte se nqs Akejsit ishin Greke, athere si ka mundesi qe Greket nuk e kolonizuan atehere Trojen, por pasi e dogjen ata u kthyen ne Evrope vetem te shkaterrohen nga Dorianet pak me vone. Greket e pare te duken ne brigjet e Trojes ishin Jonet dhe Aolet 400 vjet pas luftes se Trojes.
  Pra, opinioni im eshte se Akejsit e Homerit ishin Pellazge te cilet u larguan nga tokat e tyre prej fiseve Greke - Dorianet, Aetolet, Ionet, etj. Keta si duket erdhen nga drejtimi Thrakias dhe nuk eshte cudi qe te dy popujt te ken ardh ne te njejten kohe ne Ballkan: ne shekullin e 12 PK, pak kohe pas luftes se Trojes, dhe jo sic mendohet ne shek 15 PK.
  Sigurisht kjo teori nuk do u pelqente Grekeve sepse ata me Iliaden mburren, por faktet historike nuk gabojne.
  My friend, ne te dy jemi "in the same page", persa i perket shfaqjes se grekeve per here te pare ( 400 vjet pas luftes se Trojes), porse persa i perket Dorianeve, Aeoleve dhe Joneve, - keta shkaterruan civilizimin mikenas rreth 1,100 P.K. dhe se, ka te dhena, qe Dorianet kane qene nje fis i afert me dardanet dhe se, edhe vet greket i kane cilesuar keta (Dorianet) si fis te ardhur nga ato vise, ku perkonte me territoret e Maqedonise se atehershme.
  Pikerisht e ashtuquajtura "the dark age", (qe fillon mbas pushtimit Dorian), si dhe adoptimi i fese se pellazgeve dhe i gjithe mitologjise se tyre - eshte ajo e ashtuquajtura "excuse" qe greket perdoren (mbas pushtimit romak te Ilirise) per te justifikuar ate c'ka fabrikuan per prejardhjen e tyre gjoja nga helenet, e gjitha kjo - per te perligjur pushtimin.
  Hallkat e zinxhirit, qe teoricienet greke kerkojne te bejne lidhjen e prejardhjes se tyre me hellenet, nepermjet Akejve, Dorianeve, Aeoloeve dhe Joneve, sidoqofte stonojne me afro 250 vjet.
  Nese Dorianet do te ishin grek: - si ka mundesi, qe edhe ne kohen e Homerit, vetem elita e shoqerise greke fliste greqisht dhe pjesa tjeter e popullsise fliste pellasgjisht (afro 600 vjet, nuk ishin mjaft per te kryer asimilimin????) dhe si ka mundesi, qe te dhenat antropologjike nuk perkojne me ato te popullsise autoktone dhe aq me teper me nordiket, por perkundrazi me ato te lindjes se mesme / apo afrikes veriore.
  Ceshtja e "Iliades" se Homerit vetem sa i kompromenton me shume teoricienet greke, jo vetem se ajo eshte shkruar ne pellazgjisht duke perdorur alfabetin fenikas, porse edhe vet Homeri nuk dinte greqisht, pa mare parasysh ketu problematiken, qe shkakton mosperputhja e se ashtuquajtures "greqishte e Homerit" me greqishten e sotme, qe perkundrasi perkon / ose afron shume me arvanitshen e sotshme. Si ka mundesi, qe fjales "det - deti" ne te ashtuquajturen "greqishte" te Homerit i thuhej "dhetis", ndersa ne greqishten e sotme i thuhet "thalasa"?, Pra nuk kemi te bejme thjesht me evoluim / apo zhvillim te gjuhes, por perkundrazi me zevendesim te fjaleve, qe sot kane mbetur vetem rreth 30% te fjaleve nga pellazgjishtja, e gjitha kjo, si rrjedhim i shtresezimit te grekeve mbi pellazget, qysh se jane shfaqur per here te pare aty nga shek. VIII P.K.

 3. #143
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Darius
  Muzika ska asnje emertim grek.
  Edhe asnje te mos kete prape ngelet fjala 'muzike' qe eshte greke.

  Po ke harruar edhe disa fjale te tjera, si ton, metronom, pentagram, gramafon, fjalet choir dhe chor- qe e kane prejardhjen nga fjala choros (χορος), orchestra etj, etj.

  Citim Postuar mė parė nga Darius
  Kaq. As me shume dhe as me pak.
  Vazhdon te jesh akoma i sigurt se kaq jane?

 4. #144
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  668 falenderime nė 475 postime
  Ehua ju me gjithe mend jeni bere si galat dhe vetem krrakisni. Une te flas per muziken tamam dhe terminologjine thelbesore qe ka, ti me thua mua pentagrami, metronom, gramafon... Jo po heavy metal, punk dhe trash... Je historian? Mbaj profesionin qe ke, ne fushat e tjera ku skeni njohuri mos funsi hundet dhe flisni me kompetence se turperoheni. Kur them ska terma e them ne kutpimin me te mirefillte te fjales. 99 % jane italisht... ca duhet te them qe muzika eshte shpikur nga italianet??? Aman mer se na plaset me keto te kapura pa bereqet. Une sdo i hyj me etimologji cdo lloj fjale se smbarohet kurre por kur flasim ne teresi shikojme ate qe dominon dhe jo nje klecke aty dhe nje klecke atje...E ka prejardhjen nga fjala choros thote ky miku... po edhe latinisht eshte chorus por po e perseris ketu nuk behet fjale per 1-2 emra dhe as per instrumenta apo aparatura te vecanta sic ke permendur me siper. Pjesa derrmuese ka qene latinisht dhe me pas italisht. Kaq, futeni ne koke njehere e mire kete gje dhe mos beni komente koti per gjera qe sja keni idene. Gjeten dy llafe dhe na e nxorren edhe muziken greke. OMG u bete me keq se ai tek Greek Weeding qe edhe per Jax qe lan xhamat thoshte e kane shpikur greket. Ndonje dite do thoni edhe per rraketat kozmike. Pranojeni ore qe jeni njerez dhe popull normal dhe asgje me shume se pjesa tjeter e botes. Ne fund te fundit si ha njeriu barku se ca ishe dje po te shofin se ca je sot. Me mentalitet bizantin se keni ska ku te shkoje. Gjithe Europa po perpiqet si e si te heqi cdo barriere ndarese ne cdo gje greket vazhdojne i bien daulles se cpuar te nacionalizmit. Skeni asgje te perbashket me grekerit e lashte dhe cirreni qe tju degjoje bota qe ju jeni pasardhersit dhe ju meritoni lavde per te shkuaren tuaj te lavdishme.
  Do te kenaqesh? Dakort, po e them qe muzika eshte greke... ndryshon gje kjo? E ben me te vertete greke?
  Ky eshte tamam diskutim shterpe dhe kalamalliqe.

 5. #145
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-07-2006
  Vendndodhja
  katun
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  MUZIKA= Musses + iko

  Greket e vjeter mendonin qe universi ka muzikalitet

 6. #146
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Anėtarėsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po ju te rinjte si e mendoni?

 7. #147
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-07-2006
  Vendndodhja
  katun
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ore patriot, jam nga KOTA , po ti??????????

 8. #148
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga katnar
  MUZIKA= Musses + iko

  Greket e vjeter mendonin qe universi ka muzikalitet
  Cilet Greke more katnar i lales. Po ata qe mendonin ne trinitetin Vishnu,Shiva dhe Brahma mo sipas stilit Platonik ? Po ata qe vrane Ariusin ? Per keta e ke llafin. Po ata jane evgjiter te ardhur nga Azia jo Greke. Po na trego surrati jot prej katnari se cfare ishin greket. Ik shporru nga ky forum bashke me disa plehra te tjera qe kane sjelle kundermimin e tyre qe me postimin e pare.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 9. #149
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Anėtarėsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga katnar
  Ore patriot, jam nga KOTA , po ti??????????
  Cne ti nga Kota dhe vjen e na ngre flamurin e Greqise ketu?
  Me cfare ta kane bombarduar trurin o i mjere?
  Mos me thuaj patriot mua, se s'ka se si te jemi. Mbrojme ngjyra te ndryshme.

  Une nga bregu jam, andej nga propaganda greke po ben kerdine.

 10. #150
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Darius
  Ehua ju me gjithe mend jeni bere si galat dhe vetem krrakisni. Une te flas per muziken tamam dhe terminologjine thelbesore qe ka, ti me thua mua pentagrami, metronom, gramafon... Jo po heavy metal, punk dhe trash... Je historian? Mbaj profesionin qe ke, ne fushat e tjera ku skeni njohuri mos funsi hundet dhe flisni me kompetence se turperoheni. Kur them ska terma e them ne kutpimin me te mirefillte te fjales. 99 % jane italisht... ca duhet te them qe muzika eshte shpikur nga italianet??? Aman mer se na plaset me keto te kapura pa bereqet. Une sdo i hyj me etimologji cdo lloj fjale se smbarohet kurre por kur flasim ne teresi shikojme ate qe dominon dhe jo nje klecke aty dhe nje klecke atje...E ka prejardhjen nga fjala choros thote ky miku... po edhe latinisht eshte chorus por po e perseris ketu nuk behet fjale per 1-2 emra dhe as per instrumenta apo aparatura te vecanta sic ke permendur me siper. Pjesa derrmuese ka qene latinisht dhe me pas italisht. Kaq, futeni ne koke njehere e mire kete gje dhe mos beni komente koti per gjera qe sja keni idene. Gjeten dy llafe dhe na e nxorren edhe muziken greke. OMG u bete me keq se ai tek Greek Weeding qe edhe per Jax qe lan xhamat thoshte e kane shpikur greket. Ndonje dite do thoni edhe per rraketat kozmike. Pranojeni ore qe jeni njerez dhe popull normal dhe asgje me shume se pjesa tjeter e botes. Ne fund te fundit si ha njeriu barku se ca ishe dje po te shofin se ca je sot. Me mentalitet bizantin se keni ska ku te shkoje. Gjithe Europa po perpiqet si e si te heqi cdo barriere ndarese ne cdo gje greket vazhdojne i bien daulles se cpuar te nacionalizmit. Skeni asgje te perbashket me grekerit e lashte dhe cirreni qe tju degjoje bota qe ju jeni pasardhersit dhe ju meritoni lavde per te shkuaren tuaj te lavdishme.
  Do te kenaqesh? Dakort, po e them qe muzika eshte greke... ndryshon gje kjo? E ben me te vertete greke?
  Ky eshte tamam diskutim shterpe dhe kalamalliqe.
  Ti c'fare muzike degjon qe shperthen keshtu?

  Sigurisht qe terminologjia bazohet ne gjuhen latine dhe u perhap ne Evropen Perendimore sepse Italianet dhe Francezet nuk kishin Turkun mbi koke 500 vjet...

 11. #151
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime nė 40 postime
  Citim Postuar mė parė nga PRI-LTN
  Po ju te rinjte si e mendoni?
  Po edhe ata aborigjenet e australisė qe i biejn atije fyellit te trash dunga dunga(ududus) a thua se edhe aat e paskan marrur prej grekve muzuiken ?

 12. #152
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Anėtarėsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi
  Po edhe ata aborigjenet e australisė qe i biejn atije fyellit te trash dunga dunga(ududus) a thua se edhe aat e paskan marrur prej grekve muzuiken ?
  e kisha per ate grekun e ri, si e mendon ai

 13. #153
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  “There were primitive and barbarous tribes living far north who practiced music… He tells (8) of an Illyrian tribe, the Dardanii, who were wholly savage …, but all the same they were very musical and played a great deal on pipes and stringed instruments.”

  "Tej ne veri ekzistonin tribe primitive dhe barbare te cilat praktikonin muzike… Ai flet (8) per nje tribe Ilire, Dardanet, te cilet ishin krejtesisht te eger ….., por ne te njejten kohe ishin shume muzikale dhe luanin mjaft ne pipa dhe instrumente me tela.”

  Tashi na flit nje cikez per Dhi(o)Skuren/Bachus, se per c'arsye kishte dy brire dhie si bicimi atyre ne perkrenarja e Skenderbeut, si i binte cyla-diares (etimologjine e kesaj po ashtu), e si pinte pije Skrapari.

  Interesant qe djali Dhise qe i vetmi njeri qe ndihmon Apollonin per te ndertuar muret e Trojes ne Dardani. Per habi rezidenca Akelausit quhej Skura, lumi ku pagezohet Akili qe i Zi, dhe perkrenarja Epirote ka dy brire dhie. Por cudia me e madhe jane Topia-t princat e Matit (sipas Katnarit e vetmja zone me toponime origjinale!) me lineazh gjenealogjik nga Dhi(o)nisi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 12-07-2006 mė 21:07
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 14. #154
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2006
  Postime
  171
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Talking

  Citim Postuar mė parė nga Smth_Poetic
  Following Alexander's death, his generals divided the Empire, each setting up their own kingdoms. One of them, Ptolemy, took Egypt as his share and made Alexandria his capital, ruling as Ptolemy I Soter and thus established the last dynasty that would rule Egypt with the title of Pharaoh. He brought Alexander's body with him to be buried in the city, reuniting the famed conqueror with the city that bore his name. For the next two-and-a-half centuries, the Ptolemaic dynasty of the Greeks would successfully rule Egypt, mingling Hellenic traditions with the mighty legacy of the Pharaohs.

  kjo esht nje prove qe ptolemy dynasty ka qen hellenike
  - Pike se pari, "The Ptolemy Dinasty" nuk ka qene greke, por maqedonase, sepse te gjithe gjeneralet e Aleksandrit te Madh ishin maqedonas dhe asnje grek dhe
  - se dyti. greket nuk kane prejardhje helene. (Teorine e prejardhjes se tyre nga helenet, greket e fabrikuan pas pushtimit romak te Ilirise)

 15. #155
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-07-2006
  Vendndodhja
  katun
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Greqia i jep rendesi te vecante "problemit shqiptar" ne nuk kemi ne dore vetem ekonomine shqiptare, mediat,televizionin, politikanet , kemi gjithcka ne dore (kontrollojme gjithcka) , kemi specialiste te rangut boteror ne sherbim tone ne skence dhe histori,antropologji,gjuhesi, etj,etj,etj,,,,,,,,,,,,,

  Ne kemi njerezit tane ne te gjitha maternitetet e shqiperise nga ku marrim kampionet per studimin e DNA
  Kemi shume materiale historike per shqiperine gjate periudhes 1200 - 1400 mbas krishtit

  Kam ne dore nje material historik te periudhes 1200 (mbas krishtit) per zonen durres tirane elbasan , ne kete dekoment historik flitet per kete krahine greke , emertimet e kishave , toponimet e fashatrave (te gjitha ne greqisht) per kulturen dhe gjuhen qe perdorte kjo krahine (sigurisht ne greqisht)

 16. #156
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  OK, ne kete teme deri tani po lexonim barcaleta "historike/shkencore" nga shqiptaret, se fundmi po lexojme edhe nga greket! Fantastike
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 17. #157
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Anėtarėsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 20 postime
  Citim Postuar mė parė nga katnar

  Kam ne dore nje material historik te periudhes 1200 (mbas krishtit) per zonen durres tirane elbasan , ne kete dekoment historik flitet per kete krahine greke , emertimet e kishave , toponimet e fashatrave (te gjitha ne greqisht) per kulturen dhe gjuhen qe perdorte kjo krahine (sigurisht ne greqisht)
  ****! Krahina nuk ishte Greke por nen Perandorine Bizantine gjuha zyrtare e te ciles ishte Greqishtja...po hajt se po te jap dokumentin mbi revolten e Stradioteve Arvanitas ne More.
  Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

 18. #158
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga D@mian
  OK, ne kete teme deri tani po lexonim barcaleta "historike/shkencore" nga shqiptaret, se fundmi po lexojme edhe nga greket! Fantastike
  Budallenjte kane te njejten fytyre kudo..

 19. #159
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  PER ca eshte hapur kjo teme e per cfare diskutohet????
  Ketu po na dalin lloj lloj shqiptaresh e kombesish, sa multietnike paska qene kjo Shqiperia jone e nuk e paskemi ditur, po cfare fitoni duke u vetedeklaruar komesi tjera une nuk e kuptoj.
  Tani po shohim edhe kineze te medreseja e zezake te vegjel nga Afrika qe po thone "Jemi Tironca" U bo lesh arapi!!!!!!!!

 20. #160
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-07-2006
  Vendndodhja
  katun
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nuk ma kishte marre mendja qe katnaret e NDROGJIT kishin te kaluar historike te lavdishme ,,,,,,,,,,, dikur jetonin ne qytezen bizantine ANDROGJINO merreshin me artizanat (pelhure) kishin shkolla(greqisht) etj, kryesisht kultivonin zarzavate sidomos PRASIN qe ishte me fame ne te gjithe boten greke

  PEZA e lavdishme e luftes "nacional clirimtare" quhej PEZO ( greqisht shpjegohet kembezbathur)

  Shijaku i famshem i Haxhi Qamilit quhej "Agio Jakovu"(shen Jaku)

  Mbi te gjitha shquhej PETRELA me kishat e bukura mbrenda ne kastro ku bucisnin kenget dhe vallet greke

  Tirana kryeqyteti jone i ndritur quhej "tiran" (diktator shqip) nuk i dihet pse greket e kane quajtur keshtu kete qyteze , megjithate eshte dicka PROFETIKE ndoshta eshte profecia e hiresise dhespotit te metropolit (gjurmet e metropolit gjenden tek "21 dhjetori") nuk e di cpo ben shteti shqiptar per zbulimin e kesaj kishe (duhet te prishen te gjitha pallatet per rreth)

  Sic e shikoni te dashur skipetare "vorio epiri" shkon me lart dhe "vija e theodhosit" nuk eshte shkumbini
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga katnar : 14-07-2006 mė 17:59

Faqja 8 prej 11 FillimFillim ... 678910 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Nezir Myrta - Iliristika
  Nga GL_Branch nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 09-02-2013, 12:51
 2. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
 3. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57
 4. Letėrsia shqiptare: probleme teorike-kritike nė gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 14:56
 5. "Alfabetare e gjuhėsė shqip", 1879
  Nga Fiori nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-04-2002, 00:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •