Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 72
  1. #41
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Citim Postuar më parë nga dp17ego
    Po ti ke turqit dhe fundja nuk je nga Dardha je nga Mati...apo je mbret ti akoma

    Dhe mos ja fut kot se nuk i shava dardharet, pasi dardhar jam vete

    Jo gjithmone me shpate Gjergj...me bute, me bute...na qenka krim te shash dardharet...c'thua ore? Domethene une qenkam kriminel sipas teje. Waw. se shava dardharet, ba!
    Mos ia prish temen tjetrit. Thuaj ndonje gje pozitive. Te paskam bere kompliment padashur, pasi qenke dardhar vete. Nuk thoje sikur ishe fusharak nje cike perpara?
    Ignore List: Den Bossi

  2. #42
    ................
    Anëtarësuar
    19-11-2004
    Postime
    1,110
    Citim Postuar më parë nga gjergj_kastriot
    Mos ia prish temen tjetrit. Thuaj ndonje gje pozitive. Te paskam bere kompliment padashur, pasi qenke dardhar vete. Nuk thoje sikur ishe fusharak nje cike perpara?
    o kastrabe!!
    dp17ego, është dardhar/e, aq sa jam unë somalez .

  3. #43
    viva voce
    Anëtarësuar
    05-09-2005
    Vendndodhja
    NY
    Postime
    758
    Citim Postuar më parë nga Humdinger
    o kastrabe!!
    dp17ego, është dardhar/e, aq sa jam unë somalez .
    Une dardhar jam, por nuk ma dogji shtepine kinostudio si juve Cekeve...
    sereno

  4. #44
    ................
    Anëtarësuar
    19-11-2004
    Postime
    1,110
    Citim Postuar më parë nga dp17ego
    Une dardhar jam, por nuk ma dogji shtepine kinostudio si juve Cekeve...
    Duket që nga mbiemri që sjell në postin tënd sesa i njeh dardharët dhe se sa mund ta shqiptosh mbiemrin si dardharët (nëse ai mbiemër do egzistonte).
    Hi syve shko e hidhi të tjerve, sepse dardharët vetëm nga kjo kuptojnë se nuk je prej tyre.
    Hajt turrqeta Mono, se si shumë ta zgjata.

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-01-2004
    Postime
    2,378
    Citim Postuar më parë nga dp17ego
    Si thu ti, sifono, do me shku ne ti n'Dardh me ble shpi?
    sifka qe thua ti bre byrazer vete edhe ne vithkuq per dy-tre dite aheng. per te blere shpi s'ka leka sifka. car i pelqeu sifkes ne kjo tema ishte se muabeti vinte ca si majosh deri ne mbushja e kokes. po keteja na fundi peshteti edhe njere nje llaf, qe sifka e kishte degjuar lart e poshte neper dynja: korcaret nuk bejne per njeri jetrin joooooo. kane shume asete, kur vjen llafi per te bere ntonje gje. edhe te drejte paska pature dynjaja.

    ajde punera te mbara andeja na ini e s'ini e kur te veni ne korce veni e ani nje lakror me dy pete, me qepe e me domate, te pjekure ne sac, si dine t'a bejne vetem dardharkat.

  6. #46
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Kenge popullore Dardhare.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  7. #47
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Kenge popullore Dardhare 2.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  8. #48
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Kenge popullore Dardhare 3.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  9. #49
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Kenge popullore Dardhare 4.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  10. #50
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Kenge popullore Dardhare 5.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  11. #51
    ................
    Anëtarësuar
    19-11-2004
    Postime
    1,110
    Sapo dua të sjell diçka me copy-paste, më del tabela e mëposhtëme:

    Forbidden
    You don't have permission to access /newreply.php on this server.


    --------------------------------------------------------------------------------

    Apache Server at www.forumishqiptar.com Port 80

    PS: Meqënëse diçka nuk shkonte me copy-paste nga faqja që merrja materialin, po e postoj në pak rreshta si edhe linkun, në postimin tim më poshtë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Humdinger : 13-12-2006 më 00:37

  12. #52
    Po te jete per emra kane edhe fshatrat e tjera plot emra per te permendur...Zicishti, Zvarrishti, Luarasi, Sinica, Babani, Korca ka pasur gjithmone levizje pozitive, po ju u bete me keq se Polenaket....megjithsa ata kane vertet fshat qe te mburren, mu ne palce te vendit.
    Ha Ha

    DP
    Ore mister "inteligjenca", mos e kruaj shume me Polenaket, dhe ... mjaft shite gazra per gjera nuk te takojne.
    The Revolution says " I was, ... I am, and ... I will be!!!".
    RAF

  13. #53
    ................
    Anëtarësuar
    19-11-2004
    Postime
    1,110
    Edhe një emër tjetër me origjinë Dardhare, në histori:

    In the same enciclopedia, there was an entry for William Gregory, another Albanian-American astronaut. Gregory was born in Lock-port, New York on 14 May 1957. His origins are from the village of Dardhë in Korçë.


    Linku, për më shumë informacion:

    http://en.wikipedia.org/wiki/User_ta...anau/Archives1
    Ndryshuar për herë të fundit nga Humdinger : 13-12-2006 më 00:35

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    po na pershkruani pak.. nga cilat drejtime shkohet ne Dardhe..

    nje here kam qen vet por me kembe.. e ndejtem nja 2 -3 dite e i ram nga ca male e pyje e gerxhe.. ku na udhehiqnin ca cuna tiranaso durrsaka qe kishin qene dhe me pare ne dardhe per aventura dimerore skijore qafo thyerje kembe-ore.. ne kuadrin e ketyre aktiviteteve qe benin kto shkollat sportive te asaj kohe..
    gjithashtu ka qene dhe nje grup aventuristash tiranas qe shkonin shpesh ne dardhe me ne krye ne mos gaboj ca perlata e ca tjere si fishja me qent e tije e me shoke..
    ka qen dhe njeri qe sja mbaj mend emrin qe dhe se i kishte kembet cope nga skijimo marshimet.. prap shkonte..

    thon se kane bere vila tani kta boset e socem atje..

    ka sot ne dardhe me mbiemer Leka?

  15. #55
    ................
    Anëtarësuar
    19-11-2004
    Postime
    1,110
    Citim Postuar më parë nga Brari
    po na pershkruani pak.. nga cilat drejtime shkohet ne Dardhe..

    nje here kam qen vet por me kembe.. e ndejtem nja 2 -3 dite e i ram nga ca male e pyje e gerxhe.. ku na udhehiqnin ca cuna tiranaso durrsaka qe kishin qene dhe me pare ne dardhe per aventura dimerore skijore qafo thyerje kembe-ore.. ne kuadrin e ketyre aktiviteteve qe benin kto shkollat sportive te asaj kohe..
    gjithashtu ka qene dhe nje grup aventuristash tiranas qe shkonin shpesh ne dardhe me ne krye ne mos gaboj ca perlata e ca tjere si fishja me qent e tije e me shoke..
    ka qen dhe njeri qe sja mbaj mend emrin qe dhe se i kishte kembet cope nga skijimo marshimet.. prap shkonte..

    thon se kane bere vila tani kta boset e socem atje..

    ka sot ne dardhe me mbiemer Leka?
    Me mbiemër Leka, nuk ka në Dardhë... dhe nuk është mbiemër nga Dardha, por mund të jetë nga Sinica (një fshat më poshtë rreth 3,5 KM).
    Nga Dardha, mund të shkohet në 2 rrugë... nga Korça duke kaluar në Boboshticë dhe nga Bilishti duke kaluar nëpër Bozhigrad (këto me makinë) kurse ajo që ke bërë ti nga pyjet, është nga ish minjera e Mborje-Drenovës dhe kalon përmes Bigllës së Madhe.
    Ata durrsakët kanë qenë të Mjeshtrisë Sportive (shkollës sportive Durrës) dhe shkonin në Janar çdo vit për stëvitje dimërore në Dardhë, ku ka qenë pista kombëtare e skive.
    Sot ka 2 projekte për Dardhën nga Gjermania (për fshat turistik) dhe nga Austria e cila planifikon të bëjë ish pistën e skive, pistë ndërkombëtare të skive.

    Të këshilloj rrugën nga Korça për në Dardhë që është 19 KM e gjatë, por nuk di as gjëndjen aktuale të saj (mirëmbajtjen) dhe as motin (në përgjithësi ka mjaft dëborë në këtë kohë)
    Vila janë bërë si nga VIP ashtu edhe nga biznesmenë dhe njerëz që kanë blerë truall ose shtëpi egzistuese.

  16. #56
    ................
    Anëtarësuar
    19-11-2004
    Postime
    1,110
    Harrova t'ju postoj foton e astronautit William Gregory me origjinë nga Dardha.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  17. #57
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204
    Me qe jemi ne kuadrin e Dardhes (respektin tim per njerzit e ketij fshati)
    Ja dhe nje artikull qe ka te beje me dardharet:

    Dardharët, homazhe Polikarpi Boçit në Greqi
    13 Dhjetor Ëndërr e realizuar pas 185 vjetësh

    Rreth 35 banorë të fshatit Dardhë të rrethit Korçë, kanë vendosur lule dhe kurora lulesh te monumenti i Polikarpi Boçit, në qytetin Larisa të Greqisë. Kjo kishte qenë një ëndërr e vjetër e dardharëve, pasi Polikarpi Boç,i edhe pse ka monumentin e tij në Greqi, është njëri prej bashkëfshatarëve të tyre. Dëshira e dardharëve për të nderuar njeriun e tyre ka gjetur realizim pas 185 vjetësh.

    Për të shkuar deri te monumenti i Polikarpi Boçit në Larisa, 35 dardharëve u është ofruar ndihma e konsullatës greke në Korçë, e cila u tregua e gatshme në nxjerrjen e vizave për të gjithë dardharët që kishin shfaqur një dëshirë të tillë, tregon njëri prej vizitorëve të këtij monumenti, Niko Balli.

    Veç kësaj, dardharët në momentin që kanë mbërritur në Larisa janë shoqëruar edhe nga përfaqësues të pushtetit vendor atje, madje kanë marrë pjesë edhe në një meshë, në nderim të figurës së Polikarpi Boçit. Mes dardharëve kanë qenë të pranishëm edhe përfaqësues nga Mitropolia e Korçës, pasi Polikarpi Boçi ka shërbyer në qytetin e Larisas.

    Duke treguar diçka për Polikarpi Boçin, Niko Balli tregon se ky dardhar, i cili ka monumentin e tij në Greqi, ka luftuar për çlirimin e popullit grek, ndërsa më pas u vra nga turqit.

    “Shtëpitë e vjetra të tij, janë ende edhe sot e kësaj dite në fshatin tonë, tregon Niko Balli, edhe pse janë të rrënuara. Fshati ynë është mjaft i vjetër dhe të gjitha shtëpitë e Dardhës kanë një moshë mbi 200-vjeçare. Njëra prej tyre është ajo e Polikarpi Boçit. Në fshatin tonë të gjithë e dinë se babai i Polikarpit Boçit quhej Jani Boçi, ndërsa nëna e tij kishte një emër të veçantë, e quanin Kiraca. Polikarpi ishte djalë i vetëm i Jani Boçit, i cili përveç Polikarpit kishte edhe katër vajza. Polikarpi Boçi jetoi vetëm 42 vjet, sepse u vra nga turqit, të cilët, pasi i prenë kokën e hodhën në lumin e qytetit Larisa. E gjithë kjo histori ka të bëjë me faktin se Polikarpi Boçi luftoi për çlirimin e popullit grek. Sigurisht, grekët e nderojnë për pjesëmarrjen e tij në çlirimin e popullit grek, por ne e nderojmë atë si bashkëfshatarin tonë”, përfundon Niko Balli.

    xxx.gazetametropol.com/tekst.php?idt=36563

  18. #58
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar më parë nga Brari
    po na pershkruani pak.. nga cilat drejtime shkohet ne Dardhe..

    nje here kam qen vet por me kembe.. e ndejtem nja 2 -3 dite e i ram nga ca male e pyje e gerxhe.. ku na udhehiqnin ca cuna tiranaso durrsaka qe kishin qene dhe me pare ne dardhe per aventura dimerore skijore qafo thyerje kembe-ore.. ne kuadrin e ketyre aktiviteteve qe benin kto shkollat sportive te asaj kohe..
    gjithashtu ka qene dhe nje grup aventuristash tiranas qe shkonin shpesh ne dardhe me ne krye ne mos gaboj ca perlata e ca tjere si fishja me qent e tije e me shoke..
    ka qen dhe njeri qe sja mbaj mend emrin qe dhe se i kishte kembet cope nga skijimo marshimet.. prap shkonte..

    thon se kane bere vila tani kta boset e socem atje..

    ka sot ne dardhe me mbiemer Leka?
    Mbete duke thene, mos e lenca pa shkuar njehere ne Vlore me Korasonin...

    Tani me erdhi rradha mua! Mos e lenca pa shkuar nje here ne Dardhe me ty ! (lol)

    Prindet e mi kane qene disa here atje, por mua me linin "me shtetin", se me beheshin bajamet. Kam foto plot nga Dardha, por vete s'kam qene kurre.
    Po ti Leila, ke qene? Apo edhe ty te beheshin gryket ?
    Where does a thought go when it's forgotten?

  19. #59
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Jam rritur ne maje te kamioneve/fugonave kuterbues dhe me ushqime restorantesh apo nga sofrat (prej verteti) -- s'me zinte gje prej gjeje. Pa shume pompozitet (lol), por i kam pare thuajse te gjitha midis Peshkopise (s'me conte baja ne Kukes apo, Zot na ruaj, Tropoje se me ka dashur te miren... lol) e Sarandes. Edhe sot e kesaj dite mbaj mend saktesisht rrugen Elbasan-Tirane-Durres.

    Nqs sjell foto te Dardhes, do ve ca foto te miat me veshje Dardhare How's that for a bargain?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Leila : 14-12-2006 më 15:36
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  20. #60
    ................
    Anëtarësuar
    19-11-2004
    Postime
    1,110
    Citim Postuar më parë nga Korcar-L1
    Me qe jemi ne kuadrin e Dardhes (respektin tim per njerzit e ketij fshati)
    Ja dhe nje artikull qe ka te beje me dardharet:

    Dardharët, homazhe Polikarpi Boçit në Greqi
    13 Dhjetor Ëndërr e realizuar pas 185 vjetësh

    Rreth 35 banorë të fshatit Dardhë të rrethit Korçë, kanë vendosur lule dhe kurora lulesh te monumenti i Polikarpi Boçit, në qytetin Larisa të Greqisë. Kjo kishte qenë një ëndërr e vjetër e dardharëve, pasi Polikarpi Boç,i edhe pse ka monumentin e tij në Greqi, është njëri prej bashkëfshatarëve të tyre. Dëshira e dardharëve për të nderuar njeriun e tyre ka gjetur realizim pas 185 vjetësh.

    Për të shkuar deri te monumenti i Polikarpi Boçit në Larisa, 35 dardharëve u është ofruar ndihma e konsullatës greke në Korçë, e cila u tregua e gatshme në nxjerrjen e vizave për të gjithë dardharët që kishin shfaqur një dëshirë të tillë, tregon njëri prej vizitorëve të këtij monumenti, Niko Balli.

    Veç kësaj, dardharët në momentin që kanë mbërritur në Larisa janë shoqëruar edhe nga përfaqësues të pushtetit vendor atje, madje kanë marrë pjesë edhe në një meshë, në nderim të figurës së Polikarpi Boçit. Mes dardharëve kanë qenë të pranishëm edhe përfaqësues nga Mitropolia e Korçës, pasi Polikarpi Boçi ka shërbyer në qytetin e Larisas.

    Duke treguar diçka për Polikarpi Boçin, Niko Balli tregon se ky dardhar, i cili ka monumentin e tij në Greqi, ka luftuar për çlirimin e popullit grek, ndërsa më pas u vra nga turqit.

    “Shtëpitë e vjetra të tij, janë ende edhe sot e kësaj dite në fshatin tonë, tregon Niko Balli, edhe pse janë të rrënuara. Fshati ynë është mjaft i vjetër dhe të gjitha shtëpitë e Dardhës kanë një moshë mbi 200-vjeçare. Njëra prej tyre është ajo e Polikarpi Boçit. Në fshatin tonë të gjithë e dinë se babai i Polikarpit Boçit quhej Jani Boçi, ndërsa nëna e tij kishte një emër të veçantë, e quanin Kiraca. Polikarpi ishte djalë i vetëm i Jani Boçit, i cili përveç Polikarpit kishte edhe katër vajza. Polikarpi Boçi jetoi vetëm 42 vjet, sepse u vra nga turqit, të cilët, pasi i prenë kokën e hodhën në lumin e qytetit Larisa. E gjithë kjo histori ka të bëjë me faktin se Polikarpi Boçi luftoi për çlirimin e popullit grek. Sigurisht, grekët e nderojnë për pjesëmarrjen e tij në çlirimin e popullit grek, por ne e nderojmë atë si bashkëfshatarin tonë”, përfundon Niko Balli.

    xxx.gazetametropol.com/tekst.php?idt=36563
    Gojëdhënat, thonë se kur turqit hodhën kokën e Polikarpit Boçit në lumë, koka foli.
    Shtëpia e Boçit, u bë shkolla fillore në kohë të monizmit, sepse godina e ish shkollës fillore dhe tetëvjeçare që kishte Dardha prej dhjetra vitesh, u kthy në kamp pushimi për puntorët.
    Kur isha në Greqi kërkova për Polikarpit Boçit dhe nuk ishte e vështirë të gjeje vendndodhjen në Larisa, ku përqindja më e madhe e popullsisë janë arvanitas dhe shqiptarë (pa përfshirë emigrantët e sotëm në Greqi). Mu duk çudi që nuk e quanin grek (grekërit si gjithnjë) priftin alvanos që luftoi turqit.
    Dardha si fshat i krijuar nga mosnënshtrimi ndaj fesë turke (myslimane) u bë një Shqipëri e vogël, sepse aty kishte pothuaj nga çdo vis shqiptar.
    Për shembull fisi Zengove, ka prejardhjen nga Kruja... fisi Qatove nga viset e veriut të Shqipërisë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Humdinger : 15-12-2006 më 18:05

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Dardha, Dardharet dhe Vipat
    Nga Brari në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 03-06-2006, 07:12
  2. Sotir Papahristo, njeriu i arsimit
    Nga Albo në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 05-10-2005, 09:55
  3. Prifti grek seks me djemt e Korces
    Nga altin55 në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 04-04-2005, 17:18
  4. Katalog i Kodikëve Kishtarë Mesjetarë të Shqipërisë
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 100
    Postimi i Fundit: 02-02-2005, 00:19
  5. Korca dhe Bandat
    Nga Brari në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 10-05-2003, 14:20

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •