Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 72
 1. #1
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Dardha e Kors...

  Pr nj njohje t shpejt t Dardhs, po ju sjell shkrimin e Teodor Laos, ku mund t njiheni shkurtimisht me historin e ktij fshati me tradita, paka se jo t vjetr n mosh.

  Margaritari me emrin Dardh.
  Nga Teodor Lao

  Fshati sht relativisht i ri, nse do t pranojm t till kohn prej tre shekujsh qkurse kemi t dhna historike. sht themeluar e rritur prej t “ikurve”, rebelve q prndiqeshin e kishin hesape me guvernn osmane, shpesh sepse nuk donin t ndryshonin fen.

  T duash vendlindjen, sht nj ndjenj e bukur, njerzore. Kur dikujt i mungon, dshmon s paku nj shpirt t that e t varfr. Ta adhurosh vendlindjen sht nj ndjenj prtej dashuris. Kjo do t thot se vendlindja, bujarisht t ka dhn shum, prandaj edhe i detyrohesh shum.

  Kt epitet do t ma pranojn vetm ata q e njohin fshatin tim. T tjerve do t’ju duket nj teprim, ndoshta nj mburrje. Por shpjegimi i figurs “margaritar” do t donte nj libr t tr..
  T duash vendlindjen, sht nj ndjenj e bukur, njerzore. Kur dikujt i mungon, dshmon s paku nj shpirt t that e t varfr. Ta adhurosh vendlindjen sht nj ndjenj prtej dashuris. Kjo do t thot s vendlindja, bujarisht t ka dhn shum, prandaj edhe i detyrohesh shum. Pr nj shkrimtar, vendlindja sht m shum sesa trualli i kujtimeve, m shum sesa malli i viteve pa kthim, m shum se sa krenaria pa rrnjt. Kur merr t shkruash pr t, vendlindja t shfaqet prpara si nj mur q t shtyn e t step pr ta kaprcyer dhe pas tij, t’u zbulosh t tjerve at magji q t mban lidhur prej vitesh…Kshtu m ndodh sa her m krkojn t shkruaj pr vendlindjen, pr fshatin n zemr t malit t Moravs, q kush e di prse ka nj emr fryti : Dardha!!!!  Ku ndodhet Dardha

  19 kilometra n juglindje t Kors, n nj lartsi gjeografike impresionuese mbi 1300 m, q vetvetiu e on prfytyrimin tek dimri i gjat me bor, tek pranverat e ndezura nga blerimi, tek verat e puhizave e vijn nga pyjet, tek vjeshtat me palete piktorike prej ylberi, ndodhet ky margaritar. Dardha ia ka dal bhet e njohur anemban vendit!Jo vetm pr natyrn dhe klimn e saj, por sidomos pr traditat, kulturn e t jetuarit dhe pr njerzit e shquar q i kan dhn vendit.
  Emri “Dardh” vjen nga nj gojdhn q duket e besueshme.  Pak histori

  Fshati sht relativisht i ri, nse do t pranojm t till kohn prej tre shekujsh qkurse kemi t dhna historike. sht themeluar e rritur prej t “ikurve”, rebelve q prndiqeshin e kishin hesape me guvernn osmane, shpesh sepse nuk donin t ndryshonin fen.
  Kta njerz me gen kryengritsish, gjetn streh n kt vend t thell t maleve dhe u vendosn rreth nj stani q gjendej n dardh e egr. Kur i pyesnin “ku gjendeni”thoshin shkurt : “Tek stani nn dardh”, prej nga koha nxori togfjalshin “nndardh”, q shpejt u rrudh n fjaln “Ndardh”. Deri von , dardhart dhe fqinjt i quanin “ndardhar”.
  Dshmia e par historike der tani gjendet n Enciklopedin greke Pirsos (V!10,fq750) ku thuhet: “N Dardh, fshat shqiptar u hap shkolla greqisht m 1768. Nuk pritet t gjendet ndonj e dhn npr dokumenta m t hershme osmane si teftert e taksave, sepse Dardha ka qen gjithmon fshat i lir, i prjashtuar prej tyre.  Enigma pas nj emri

  N librin “Gjeografia e Kors dhe rrjetit t saj” (Selanik 1888) thuhet se Dardha sht fshati m i madh i krahins s Kors me 1454 frym. N fillim t shekullit, Dardha numronte 400 shtpi. Vetvetiu t del prpara ;si dhe pse u mbipopullua nj vend i till ku toka bujqsore ishte e paprfillshme? Arsyetimi t on tek zanafilla;dshira pr t qen t lir. T varfr, por larg dhuns dhe poshtrimit. Kishte familje t ardhura nga krahina shqiptare e famshme e Sulit t Marko Bocanit, nga fshatrat t krahins t rrnuar n kohn e djegjes s par t qytetit tp kulturs Voskopoj, fshatra q sot mbahen mend vetm si emra, (Bozdovec, Linatop, Lerisht, Qinam).

  Enigma e dyt ka t bj me burimet e jets.
  Terreni i vshtir i detyroi dardhart ta gjejn punn aty ku krkohej krahu i tyre, larg vendbanimit. Larg familjeve. Vrazhdsia e natyrs nxit pasionin pr punn, ashtu si bujaria e saj nxit shpesh dembelizimin. N nj Shqipri t mbyllur, dardhart kan qen nga mrgimtart e par. Me jetet e puns-sopata dhe sharra. Profesioni i par-ai druvarit. Me karvane prej 20-30 vetash, me mushka, t armatosur, u nisn fillimisht drejt pyejeve t zonave greke-ather ende nn Turqin. Q nga viti 1800 deri n 1935 n Olipm punon ende sharrat e dardharve, jo dosido por me teknikn m t mir t kohs, me uj. N malet e Selitit e t Athosit, n Mesollongjo e Demir-Kapi, n Anodoll, n Rruse, n Isekum, n malet e Rodopit n Bullgari e deri n skeln e Varns ku bnin tregtin e qerestes, dradharve iu doli nami si si druvar t zot, aq sa mbeti edhe shprehja e njohur “Ia pret me sopatn e dardharit”.
  Pas ktij emigrimi q qe sezonal dhe e mbante fshatin t populluar dardhart “zbuluan” Amerikn. Rrallkush i mbeti besnik drurit. Rrallkush mbeti pa e uar nj emigrant drejt kontinentit t largt. Aty dardhart patn nj rol t madh e t mirnjohur npr shoqrit patriotike. Nga mrgimtart e Ameriks 15 dardhar u dekoruan m 1982 me urdhr e medalje pr veprimtari patriotike.  Tradita

  Mrgimi i largt ishte nj dram e gjat, plot dhimbje. Por ishte edhe nj lirim. Dalja nga veimi, nga guaska e mbylljes n mnyra jetese t ngurtsuara, solli n shoqrin e ngusht dardhare pretendimet qytetare, krkesn pr nj jet shpirtrore e materiale m “europiane”, m t ngritur si nj rivalitet t heshtur me vet qytetin e Kors q gjithashtu pretendonte dita dits.
  Dardha mburret me origjinn nga e folura deri tek veshjet, kngt e vallet. Studimi i arkitekturs s fshatit dshmon pr nj model t veant t stilit europian q haset edhe n fshatra t tjera t Jugut. Pamja q shfaqin ndrtimet dhe urbanistika e fshatit, ndrtesa solide, t bukura, prej guri t gdhendur e mbuluar me ploa t hirta, rrugt me kalldrme , krojet e shumta, punishte pr zeje kryesore, njsit tregtare deri n fillim t viteve ‘40-t i jepnin fshatit pamjen e nj qyteze t lulzuar, ndonse pr shkak t ikjeve n mrgim popullsia tani mezi arrinte 1000 vet.
  E folura e fshatit ka ruajtur deri von disa trajta t vjetra t shqipes t ngjashme me arabishten e amrishten.
  Unikla sht kostumi i grave , kuq e zi. Aq i bukur e i veant sht aq sa kan dashur ta prvetsojn. Nj “studiues” bullgar duke prdorur fotografi t valleve t grave dardhare me xibum t viteve ’30 bn prpjekje mjerane t’i paraqiste ato si “Valle nga Maqedonia Perendimore. Disa nga vallet e njohura t grave jan krijuar n Dardh. N Dardh bhej nj jet e gjall. N do ceremoni merrnin pjes si burrat, ashtu edhe grat . Diskriminimi i gruas nuk pranohej. Gruaja dardhare ishte m tepr nj amvise/ Ishte ZONJ.

  Duke qndruar tek historia mund t them se ky fshat paraqet nj nga modelet e bukura t vitalitetit ton kombtar, t krenaris pr origjinn dhe traditat, por edhe t etjes pr t lvizur pr t pranuar t ren. Nj nga shembuj e qndrueshmris s ktij gjeni mund t sillet nga ky fakt. Pr 150 vjet dardhart msonin n shkoll greqisht (shkolla shqipe u hap me 1917) por e mbanin at thjesht si nj gjuh t huaj.  E ardhmja e Dardhs

  Vitet e pushtetit t kaluar komunist me prjashtim t nj periudhe rreth nj dekade n vitet ’60, ku funksionoi nj deg e turizmit korar dhe nj shtpi pushimi, jan nj periudh rnie, braktisjeje, gri. Dardha e sotme ka mbetur nj fshat i vogl ku s’ka fmij pr n shkoll.
  Por duket, se vitet e fundit dika po rilind. Dardha po hyn n nj periudh t re q ka t bj me shfrytzimin e resurseve t saj natyrore, t klims dhe vlerave turistike. Si nj fshat turistik, Dardha bri emr q n vitet ’30. U botua edhe nj broshur ku mjek t njohur por edhe poet t shquar si Lasgush Poradeci (ndr t tjera ai kishte gjetur n Dardh dashurin e tij t madhe s cils i kushtoi lirikat m t bukura) dhe Asdreni, shkruajn pr vlerat kurative t klims s Dardhs, (pr smundje t mushkrive t sistemit nervor etj) dhe pr natyrn magjepse t saj. N vitet e fundit, pasi ua kthyen shtpit e tyre, dikur t shtetzuara apo t braktisura, shum dardhar q jetojn n Tiran apo n Kor po bjn riparime e ndryshime me karakter modernizues n banesat e trashguara nga prindrit. Vetm n vitin q shkoi u punua n afro 60 shtpi t dardharve. Nj sinjal premtues sht ndrtimi i shtpive t reja. Blerja e trojeve apo godinave t vjetra nga afarist t ndryshm t vendit q tani i kan mundsit t ken vilat e tyre n zonat turistike. Dardhart i kan mirpritur, u kan ofruar miqsin e tyre. do gj q i shrben fshatit pr ta sht e muar dhe duhet mbshtetur. Prej disa vitesh n Dardh funksionojn dy hotele me restorante ku gatuhet gjell karakteristike dhe pritet ndrtimi i nj hoteli t tret, modern. Koh m par u asfaltuan pes kilometra t tjera t rrugs dhe sht dhn premtimi se ajo do t prfundoj kt vit. Dardha paraqet vlerat e saj jo vetm zhegut t padurueshm t vers kur aty mbizotron freskia, por edhe gjat dimrit si terren i prshtatshm pr sportet dimrore. E pra e ardhmja e Dardhs ka vetm nj emr : TURIZM……  Njerzit e Dardhs

  N vitin 1927 prifti Spiro Zenjo numron rreth 50 djem dardhar t shkolluar. N fillim t shekullit deri sa vdiq m 1932 n jetn politike t vendit por edhe n fushn e arsimit dh t gazetaris s nj vend nder dardhari Sotir Pei.
  Thoma Nasi (Nashi) sht njri nga kompozitort e par shqiptar. Duke par prirjet e tij e mbajtn me shpenzimet e tyre n konservatorin e Bostonit. Regjisori i par i filmave dokumentar, Endri Keko (Artist i merituar) ishte gjithashtu nga Dardha ashtu si ishte “Karmeni “ i par i operas shqiptare mezosopranoja e rrall Jorgjia Velo q u vra tragjikisht n Bukuresht. Por n bibliotek do t gjeni rreth 50 tituj veprash t autorve me origjin nga Dardha.

 2. #2
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  1- Dardha n fundvitet '20
  2- Dokument zyrtar i viteve '30, nga motra e mbretit, e cila ishte "Patronesha" e Turizmit, n at koh. ( Haxhide Zogu)
  3- Guri i Vjeshts (n verilindje t Dardhs)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 3. #3
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  1- Rrpira e Rrahut (n jugperndim t Dardhs)
  2- Dimri n Dardh
  3- Kisha e Shn Pjetrit, n Rrah
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 4. #4
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  1- Kroi i Zengos ( mund t jet uji m i ftoht n Shqipri)
  2- Kroi i fshatit
  3- Kroi i Stefanit
  Ujsjellsi i Dardhs, u ndrtua, me financimin e djemve t saj n mrgim. (vitet '30 )
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 5. #5
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  1- Gur t qosheve t nj shtpie karakteristike dardhare.
  2- 1- Ktu ka qen nj nga "kazant" ku dardhart zjenin rakin e kumulls (2 her t zjer). Rakia dardharve, prgjithsisht ishte 19-21 gradshe.
  3- Shtpi dardhare, nj katshe me qilar (tip bodrumi)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 6. #6
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  1- Muzeu i Dardhs (ose shtpia e Sotir Panit)
  2- Nj pjes nga muzeu.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 7. #7
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Dardha

  Eshte nje fshat i bukur malor, sic jane edhe fshatrat e tjera te zones.
  Fshati eshte ndertuar ne nje vend te pjerret sa te vjen cudi pse kane zgjedhur pikerisht ate vend, drejtohet ne veri lindje ne nje gjysem lartesije nga lugina e perrenjve rrotull. Ka shume pak vend per bujqesi dhe pak kushte per blegtori.
  Klima eshte shume e mire ne vere, te krijon nje kenaqesi te madhe gjate dites, ndersa naten duhet ta ngrohesh mire dhomen dhe te perpiqesh te mbash nje temperature mbi 20-22 grade C sepse fillon kondensimi i lageshtires dhe ngrihesh ne mengjes me koken te lagur.
  Sherbimi mjeksor eshte shume larg-dhe duhet nje transport automobilistik qe te krijoje siguri; gjate dimrit nuk mund te behet fjale per nje sherbim te tille.
  Fshati nuk ka sherbim tregetar-dyqan-shitore, keshtu po te duash te blesh nje buke??? apo nje shishe vaj. Nuk e di si rrojne gjate dimrit ata njeres atje?
  Vura re se jane ndertuar shtepi te reja nga VIP-at tane, por te shkosh ne Dardhe ne fund jave- e para duhet te "hapesh shtepine"d.m.th. te hapesh dritaret dhe t'i lesh hapur nja tre-kater ore, pastaj te ndezesh nje zjarr te madh ne dhomen e ndenjes qe te thahen shtrojet te cilat do t'i gjesh te lagura nga qe nuk ka pasur njeri ne shtepi per t'u kujdesur. Po ne dhomat e fjetjes?...po ashtu duhet zjarr ....etj etj. Keshtu ndertimi i shtepise ne dardhe per te huajt edhte nje kokecarje e madhe dhe kjo per kohen e veres- ne dimer me mire mos pyet.
  Turizmi-A mund te behet turizemm ne Dardhe- sigurisht qe po. Por... kur te kete uje brenda ne shtepi, kur te kete ngrohje qendrore per cdo dhome(pastaj po deshe bej edhe nje vater per qejfin tend me dru). Duhet te rregullohet dhe mirembahet rruga qe lidh Dardhen me Korcen, per te siguruar nje shebim mjeksor per turistet- ose helikopter urgjence ne Korce. Duhen krijuar teleferike dhe mjete transporti bashkekohore-kush ka qejf le te provoje te ngjite maloret e fshatit per aerobi.
  Mendimi im eshte qe Dardha, apo fshatra te tjera rreth mund te zhvillojne turizmin nen nje dore profesioniste. '
  Eshte e vertete qe edhe ministrat e Zogut shkonin ne Dardhe per turizem (Vetem nje nate), dhe nuk kane ndertuar shtepi aty per cka shpjegova me siper.
  Dua te shtoj qe Korca ka mjaft fshatra te tjera turistike si Voskopoja, bile edhe me liqene me peshk te mrekullueshem Liqenasi , Nuk duhet harruar qe Pogradeci eshte vetem 30 min me makine.

  Lakrori me dy pete....e provova dy here bile, mos me keq, i trrashe, i papjekur mire dhe i zi sikur ishte bere me krundedhe jo me mjell. Ku eshte ai lakrori dardharkave qe mburreshin. kam ngrene ne Korce ehu sa ndryshim...e beri zonje dhe i dergoi edhe komshiut nje cope si per t'i thene ja ky eshte lakror....po ne Dardhe?????....mos me keq si kompesato siper dhe qull brenda. C'te them emra e dine dardharet vete...fshatin e kane zene ata qe nuk u dhimbset she ca te rinj qe e kane mendjen vetem tek fitimi i castit... turizmi eh sa pune do turizmi per nje fshat si dardha!!! Fshati nuk ka as infermier, as veteriner, asnje sherbim civil...as poste, as kishe (e ka kishen po nuk ka prift), as berber, asnje sherbim publik...
  Fatkeqesisht kjo eshte Dardha e pare me syrin tim....
  Ndryshuar pr her t fundit nga dp17ego : 04-06-2006 m 10:25
  sereno

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  kur e ke pare?
  je i besushem o dp ne cfar thua sepse po te ish ndryshe dardharet do internetonin nga dardha jo nga bostoni apo ministrite e tiranes ku jan me shumice.

 9. #9
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Dardhart or ti "mister politika boshe", kan par bot me sy hert dhe nuk pretendonin t jetonin fshatrave, por ditn t ajn e t jetojn qyteteve dhe t ken emr.
  Njerz si ti mbase do bnin t kundrtn.
  Mos ata q vrshuan n '90 nga malet dhe erdhn n Tiran, nuk donin nj jet m t mir se sa fshati??!!
  Idhulli yt Berishovi, prse nuk mbante pamrndn dhe qet n tokat e fshatit, por u b mjek dhe tani "politikan" q po i an menderen shqiptarve??
  Kshtu ti g8, para se t flassh pr ata q ditn t jetojn ( n kt rast dardhart) kujto se edhe pinjollt e tu apo padront e tu, kan br t njjtn gj... por me nj diferenc prej 50-60 vjetsh nga dardhart.
  Keni ku msoni... i keni t gatshme.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Humdinger : 04-06-2006 m 15:18

 10. #10
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Antarsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime n 15 postime
  e, e, levdome goje se te cava

  Hum, me kenaqe me keto fotot. O zot qekur s'kisha pare cati me pllaka, kalldreme, gardhe me debore, sofra, kadushka Thanks, and thanks for reminding me how old I am (lol)
  Summertime, and the livin' is easy...

 11. #11
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  1- Foto e "lagjes"tek kroi i Zengos (1955)

  2- Foto e vitit 1941, e marr tek Sheshi i Valleve, pran kishs s Shn Thanasit.

  3 - Rinia e viteve '50 (prgjithsisht jan kushrinj t par n foto)

  PS: Faleminderit upk... dhe mos na u mbaj pr aq old tin se sdo t t thoshim upk pastaj.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga Humdinger : 04-06-2006 m 19:40

 12. #12
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  1- Kujtim nga festimi i vitit t ri 1952 ( ju q keni ndonj dyshim pr dardhart, shikoni veshjet e tyre, krahasojeni me at koh dhe pastaj nxirrni konkluzionet se sa t pacivilizuar dhe sa t varfr kan qen)

  2- Nj pjes e vajzave t valleve dhe korit t Dardhs (17 Prill 1957) (sot jan gjyshka lol)

  3- T njjtat nga fotoja m lart, n t njjtn dit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 13. #13
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  1- 1957, pranver. (Nj emigrant n USA, ka br kt foto me ngjyra n ato vite... nice one)
  2- Disa nga vajzat e fotos m lart, tashm nna (1971)
  3- Nj dasm dardhare e vitit 1958, shtator. sht filmuar dhe komentuar n dokumentarin e kinostudios "Shqipria e Re", me titull, "Mmdheu"
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 14. #14
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  1- Tradita vazhdon... Gusht 1982
  2- Qershor 1987. N kodrat e liqenit artificial t Tirans, do t djeln e parafundit t muajit Qershor, dardhart e Tirans dhe Durrsit, organizonin piknik, ku vinin t gjith brezat e dardharve.

  3-Nj ish emigrant nga USA, mes njerzve t familjes s tij. U kthye prgjithnj n Shqipri, n vitin 1957, pas nj emigrimi 28 vjear. (i pari majtas)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 15. #15
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Dardha mes Ballkanit dhe Ameriks

  Nga Frrok upi
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Humdinger : 04-06-2006 m 21:38

 16. #16
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  vazhdon......
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 17. #17
  Perjashtuar Maska e mitjuk
  Antarsuar
  19-05-2005
  Vendndodhja
  Monaco
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  26 falenderime n 25 postime
  Shume e veante he karakteristike

 18. #18
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  vazhdon...
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 19. #19
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  vazhdon...
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 20. #20
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  vazhdon..............
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Humdinger : 04-06-2006 m 21:44

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dardha, Dardharet dhe Vipat
  Nga Brari n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 03-06-2006, 07:12
 2. Sotir Papahristo, njeriu i arsimit
  Nga Albo n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-10-2005, 09:55
 3. Prifti grek seks me djemt e Korces
  Nga altin55 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 04-04-2005, 17:18
 4. Katalog i Kodikve Kishtar Mesjetar t Shqipris
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 100
  Postimi i Fundit: 01-02-2005, 23:19
 5. Korca dhe Bandat
  Nga Brari n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 10-05-2003, 14:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •