Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  Si t prgatitet nj CV?

  Biografia jon profesionale sht tregim, informacion t cilin e informon pundhnsin potencial se cilat jan diturit tona, aftsit dhe ne a prputhemi me firmn dhe me krkesat q jan t dhanuna n shpallje.

  KARAKTERISTIKA 1: BIOGRAFIA PROFESIONALE DUHET T JET KONCIZE DHE E PLOT


  Fjala koncize d.m.th se biografia profesionale (SI VI rezime) duhet t jet e rregulluar, t shklqen me kuptueshmri. Biografia koncize profesionale sht e thjesht, poashtu plotsisht informative gjithka me nj vend. Thjesht, i ka t gjitha informatat pr ju, pr diturin tuaj, aftsit, intereset, arsimimi, seminart, konferecionet dhe hapat t cilat tregojn dshir pr msim t m tutjeshm, zhvillim personal dhe zhvillim t karriers. Konciziteti d.m.th sillet me at se ska informata t panevojshme ( shembull, hyrje n shum detaje pr vendin e m parshm t puns ose pr seminart t cilt i keni punuar, t cilat nuk jan direkt t lidhura me at q krkohet n shpallje) E PLOT sillet t mos mungon asnj informate. Shembull nse nuk sht e spjeguar prej kur deri kur keni punuar; nuk sht e qart se ka sht titull apo nntitull; mungon prshkrim pr dika q krkohet n shpallje ( shembull pun ekipore, pasqyre se kemi punuar n ekip n punn ku kemi punuar m par ose si ekip kemi br hulumtime gjat studimeve; ose krkohet njeri n mosh deri n 35 vjet e ne nuk e shnojm datlindjen). Biografia sht e plot nse jep plotsisht nj rrfim pr ju, diturit tuaja, intereset, aftsit, karakterin, mentalitetin, aspiracionet, dshirat dhe ambiciet. T gjitha kto duhen t jen t shnuara direkt apo indirekt.


  KARAKTERISTIKA 2: QARTSI N GJUH DHE FORMAT


  QARTSIA menjher mbindrtohet me koncezitet sepse biografia e juaj profesionale para t gjithash duhet t jet e Kuptuar n shprehje dhe gjuh. do fjal t jet n vendin e vet, do fjali t ket kuptim dhe poent. Ajo ka sht e qart pr ne ndoshta nuk do t jet e qart pr njeriun i cili do t'i lexon biografit profesionale dhe do t mundohet sa m shpejt t anulon 90% prej tyre. Provoni t zvendsoni njeriun i cili do ti lexon 30,50 ose 100 biografi t arritura! Mendoni Pse dhe si ta anuloj kt biografi edhe pse mos ta thrras kt njeri i cili e ka shkruar kt biografi t ciln e lexoj n intervist? Duke paramenduar veten n vendin e atij q duhet t na fton n intervist ose refuzon do t mundemi m mir t shohim se a prgjigjet biografia jon profesionale me shpalljen konkrete apo jo. KRKONI DOBSIT E BIOGRAFIS TUAJ!!! M mir sht ne prpara ti shohim se sa ai i cili duhet t vendos q do t na thrret n intervist.


  Pr at rilexoni do fjal dhe fjali, shikoni se do fjali a e spjegon at qe doni ta thoni, mundeni m qart dika t tregoni. Me rndsi sht t kemi m shum FJAL KYCE t cilat shpresojm t jen t krkuara ose jan t prmendura n vet shpalljen (Pr kt m von) magjija n shkruarjen e biografis profesionale sht me m pak fjal dika t tregojm. N qoft se dshironi t keni biografi koncize dhe t kuptuar duhet ta lexoni kritikisht 10 her minimum para se t thoni Po kam biografi dhe do ta drgoj. Porosis dy her t lexohet nga t tjert ( shok, t njohur, njerz t cilt punojn dhe kan BP, prindrit).


  ǒfar sillet deri te FORMATI, ai duhet dhn struktur dhe pasqyre. Zgjedhja e formatit sht personale dhe duhet formati t jet ai i cili neve na plqen m s shumti. Q t zgjedhim format duhet kemi par s paku 4-5 lloje t formatit. N njrn prej numrave tan do t japim shembuj dhe sugjerime ku (internet, libra) munden t gjinden disa lloje formatash. N do rast fjala format sillet n mnyrn e faqes se si duket. Biografit profesionale thjesht kan tituj t qarta (shembull: arsimim, aftsi, prvoj pune, trajnim ose seminar) dhe nntituj. T gjitha kto hapsira duhen t ken poent pse sht vnduar n biografi. Nse kemi vetm nj trajnim ose seminar, i vendosim n arsim me qllim t mos duket se kemi shkuar vetm n nj seminar. Formati sht pasqyr e personalitetit ton dhe duhet ta bjm t jet e qart por njkohsisht t jet VETM I YN. Me rndsi sht t bjm dika kreative n shikimin e formatit n ann ashtu qe t mos dallohet se kemi vjedhur ndonj tip standart t biografis. Derisa nuk posedojm KREATIVITET personalisht e jona ajo menjher dallohet dhe jep jokreativitet, konzervativitet dhe mos patje dshir pr hyrje n punt dhe duke dhn nga vetvetja t behet m s miri d.m.th formati duhet t jet personalisht i yni dhe askush mos ta ket t njejt!!!

  Pyetjet t cilt duhet ti parashtrojm kur mendojm BP e jon a sht KONCIZE, PRPLOT E QART N GJUH DHE FORMAT:

  • A sht do fjal n vendin e duhur?
  • Mos jan disa informata t teprta?
  • Mos jan disa informata t pa shnuara?
  • A sht biografia e thjesht por krejtsisht informative?
  • Ai/ajo q do ta lexon biografin time a do t mundet ta kupton se far un dua t them dhe ta ndjen rrfimin tim?
  • A ka arsye q ta anulojn biografin time profesionale?
  • Pse nuk do ta kishin anuluar?
  • A njoh ndokend i cili do t mundet ta lexon biografin time dhe t m jep
  • sugjerime t nevojshme?
  • A jemi t sigurt se biografia jon sht perfekte dhe se nuk mundet t jet
  • m mire?
  • A kam par BP t dikujt e cila sht perfekte?
  • Me m pak fjal a tregojm m shum?
  • A mundet formati t jet personalisht i imi apo edhe 10 kandidat t tjer ta ken t njejt?
  • Cilat jan dobsit e biografis time profesionale?
  • ǒfar seminarsh, kurse, hulumtime, aktivitete tjera duhet t bj q biografia ime t duket m mir?


  Ajo ka sht me rndsi sht BIOGRAFIA PROFESIONALE T JET DIFERENTE PREJ T TJERVE DHE T TRHEQ KUJDES

  MBANI N MEND: T jet a dalluar biografia jon profesionale sht mnyra e vetme t gjejm pun ose t gjejm pun m t mir!


  KARAKTERISTIIKA 3: biografia profesionale duhet LEHT T LEXOHET


  Lexueshmria sht e njejt me koncezitetin, prplot e qart por edhe mjaft diferente q ti kushtojm kujdes t veant. Lexueshmria shnon se sa syt e lexuesit munden shpejt t lvizin rreth tekstit dhe ta kupton mnyrn n ciln pjes sht ndar.

  Shembull: Arsimi

  • ekonomist i sh.m, qershor 1998
  • ekonomist i diplomuar, prill 2001
  • magjister i menagjmentit, shkurt 2003


  N qoft se pjest tjera jan spjeguar dhe treguar n mnyr t njejt. Intervjuisti mund leht t lviz npr tekstin dhe relativisht shpejt ti gjejn FJALT KYCE t cilat i krkon. N kt rast fjala diplomuar do ti ishte prgjigjur specifikimit n shpalljen (Arsimim te larte te kryer) n hapsirn e ekonomis, drejtsis shkencs shoqrore (nse shpallja sht m e gjr). Deri sa dalluat pas fjalve, ekonomist i diplomuar nuk sht spjeguar n far drejtimi ose grupe. Ajo sht mir n rastet kur nuk sht e nevojshme t spjegohet rrfimi ose prap nuk jemi n drejtimin i cili krkohet(nse krkohet inkastant ose revizor e ne kemi kryer drejtim tjetr). N raste t kemi kryer degn e cila krkohet, ather mundemi kshtu:

  Arsimi

  • Ekonomist i diplomuar, revizion prill 2001
  • Magjistr i menagjmentit, shkurt 2003


  Nse mir vzhguat aspak arsimi i mesm nuk sht prmendur, sepse vetm e ngarkon tregimin dhe mundet ta fsheh m kryesoren- revizionin ndars. Pr at fjala KYCE sht e trashsuar, i trhequr dhe i italizuar, me qllim mos t ndodh t mos jet i dalluar. Fundi fundit , q t shkruhemi n fakultet duhet t kryejm sh.m, pra nuk duhet ta potencojm t shkuarn ose t panevojshmn.

  Leximi i leht i BP (CV, rezime) sht nga rndsia e madhe q CV-ja jon t trheq kujdes dhe t gjindet n 10% t cilt do t thirren n intervist ose testim.

  Duke shikuar me sy njeriun i cili duhet t lexon 50-70 biografi dhe m s shpeshti ka pun tjera pr t ciln sht prgjegjs dhe t cilat jan m kryesore dhe interesante (pr fat t keq ose gzim n firmat tona shpesh ka ekspert t cilt jan t specializuar pr t lexuar biografi) se sa leximi i biografive, un kisha krkuar biografi t qarta t lexuara m pak se 30sek t'i vleresoj a i mbushin krkimet nga shpallja apo jo. Paramendoni se CV-ja jon do t jet e lexuar vetm 30sek! Sa m shpejt t themi, far t potencojm q t mos jet e padalluar, me ka t krenohemi, me ka t tregojm se jemi m t mir se t tjert??? Kjo mnyr e mendimit sht shum shfrytzuese dhe reale pr ne t cilt shkruajm biografi sepse na detyron t fokusohemi n t rndsishmn, t bjm dokument lexues ku karakteristikat nga shpallja (FJALA KYCE) prmbushim qart do t jen t potencuara dhe t shnuara. Deshirojme q ne ato 30sec syri dhe truri i lexuesit t fokusohen n ant tona t forta. Pr at lexueshmria sht e rndsishme dhe duhet t bhet n mnyrn e thjesht por origjinale. Lexueshmri d.m.th leht dhe tejkalim t shpejt nga njra pjes n t tjetrn. Ktu formati pr t cilin flisnim sht yrneki t cilin e dham n numrin e m par. At q njerzit e harrojn sht q CV-n mos ta bjn monotone, nj fytyrshe dhe t mrzitshme. Nse dy ant ose e tra ana sht njfytyrshe (d.m.th nuk sht luajtur, ska shkronja t trasha, ska tituj t cilt jan qart t ndara nga teksti, gjasa se do ta vm n gjum lexuesin jan t mdha)


  Qllimi yn sht lexuesin ta freskojm me ideja t reja, vija, formata, fonte t shkronjave... Merreni shembullin e e dyt m lart. A vurt re se datat e prfundimeve n vend se menjher deri tek teksti jan t drguara n fund t ans??? A e keni ditur se ajo sht shum e respektuar se sa shembulli kur ata jan t ngjitura me fjal? Pse? Thjesht , syri e apsorbon m shpejt. Ajo ka sht me rndsi sht terku (vijimi), cilin do ta filloni n fillim ta mbani gjat tr CV-s me qllim koncizitet dhe kuptueshmri. Nse zgjedhni d.m.th t'i vndoni datat ndaras, bjeni kt gjithkund, ajo e zmadhon leximin

  MBANI N MEND: CV-ja mundet t jet e lexuar pr 30 sek


  KARAKTERISTIKA 4: CV-ja nuk guxon t ket ASNJ GABIM
  (gjuhsor ose gramatikor)


  Tju them t drejtn KTU SKA MSHIR!!! Ne t cilt lexojm biografi nuk mund t parashikojm gabime. Numri i madh i biografive eliminohen sipas principit vulor, gramatike ose gabime teknike. Pr ata t cilt duan vndojn re vetm 30 sek nga nj CV, mnyra m e leht dhe e shpejt t'i eliminojn sht t gjej dy gabime, nnvizoji dhe kalo n CV e ardhshme, Me qen se shpesh biografit i lexojn panel n ekip (ekip nga njerz t cilt japin vlersime individuale dhe pastaj ulen bashk dhe i tregojn kandidatt final). Secili lexues dshiron sa m shpejt t eliminon ndonj biografi. Pr at nuk ka mshir. Mnyra m e leht q t jemi t larguar me nj an dhe t mos jemi t ftuar n intervist sht t kemi gabime n biografi, nse tregimi yn sht i gabuar ose me gabime. Kush do t shpreh dshir t na punson! Nse ju nuk keni koh ta lexoni biografin dhe t'i prmirsoni gabimet d.m.th se nuk jeni:

  • Themeluar
  • muar
  • Organizuar
  • Serioz
  • Profesionel
  • Kujdesshm
  • Analitiar
  • Prvojshm
  • Shkrues i mir i letrave dhe raporteve
  • Komunikues i mir
  • Pjes e muar nga ekipi


  Me tjera fjal: Nse ne vet nuk e kemi lexuar biografin ton. Prse dikush tjetr ta lexon? Shihni se sa leht lshohet nj vend i mir i puns, vetm pr shkak t mos dijes! Pr arsye se konkurrenca sht e madhe n Maqedoni, me t vrtet askush nuk do t pranon ndokend nse nuk i posedon kushtet e lartprmendura. Nse ne vet nuk mundemi ta spjegojm tregimin ton pa gabime, d.m.th nuk na shkon. Me qen se ka shum kandidat me CV-ja pa gabime ne bim dhe nuk na paraqiten per te na informuar se jemi te anuluar. Gjithka mund t durojm, por gabime teknike dhe gramatikore assesi. Ashtu si prmendm duhet kritikisht ta lexojm CV-n ton minimum 5 her dhe s paku dy t tjert ta lexojn. Duhet t krkojm informata kthyese, pr ata t cilt e lexojn s pari her CV-n, a sht e qart, a ka gabime. M s miri sht dikush tjetr ta lexon shpalljen CV-n ton dhe t na jep sugjerime si ta prmirsojm CV-n

  MBANI N MEND: N biografin ton assesi nuk guxon t ket gabime.
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  Si t prgatitet letra drguese (cover letter)?

  Letra drguese ka disa emra: letr motivacioni, letr pr identifikim, letr pr aplikim etj. N gjuhn angleze quhet * Cover Letter ose n prkthim letr titullore. Nga vet emrat mundemi t'i paraqesim funksionet pr rndsin e LD:
  • sht dokumenti i par t cilin do ta sheh ai i cili e lexon BP
  • sht letr sepse shkruhet si letr
  • sht letra ku ne e shnojm qllimin dhe motivin prse ne aplikojm pr vendin e puns
  • Shnohet dhe spjegohet me fjali (pr dallim nga BP ku jemi konciz, t shkurt dhe nuk e teprojm me fjal)

  Letra Drguse i jep shpirt biografis profesionale. Pa letrn drguese BP sht pa shpirt dhe nxehtsi, s'ka person pas atyre fjalve. Pr at arsye krkohet shum LD q m s miri ti ipet vleresim njeriut i cili e ka shkruar biografin. Nse ndokush tjetr mundet t'ju shkruan BP, ather mundet edhe LD, por me vshtrsi, sepse fjalt dhe fjalit m s miri sht t jen t juaja.

  fare duhet t di lexuesi nga LD?

  Don t thot ai i cili e ka BP nprmjet LD dshiron t din se kush jemi ne n t vrtet, prse konkurojm pr vendin e puns n at firm, prse kemi menduar t aplikojm, cili sht motivi q ne identifikohemi n shpallje, far dim pr firmn ku konkurojm. Gjithashtu, ai ose ajo q lexon LD ka dshir ta sheh stilin n t cilin ju shpreheni dhe mnyrn e t shkruarjes. Tani, mundet edhe mos t jet me rndsi n qoft se konkurojm n ndonj firm pr Industri t drurit, por prap shprehja e mir n Letrn Drguese hap nj der e cila sht me rndsi: Dera e cila quhet Un do t mundem t kem marreveshje me at!!! Ai sht mendimi i atij i cili lexon Letra Drguese, posaqrisht shpesh her mundet t jet edhe vet pronari i cili nesr mundet t jet edhe pronari jon (shef, drejtor, udhheqs, tim lider...)

  A duhet t shnojm se far dim pr firmn ku ne konkurojm?

  Disa njerz mendojn se ajo duhet t lihet pr n intervist, por nse nuk arrijm deri n intervist ather mundemi sa t duam t dim pr firmn. Pr at n LD krkohet s paku nj fjali pr informatat ndoshta edhe m mir, mendimi yn pr firmn pr t ciln konkurrojm. Porosia ime sht patjetr t shnohet at q e dim pr firmn dhe pse pr ne sht me rndsi ose pr se duam t punojm n at firm. Ajo shpesh her shkon njra pas tjetrs, pr at se firma juaj punon me shpedicion, dhe un kam prvoj, identifikohem n shpalljen tuaj...

  Cilat jan karakteristikat e letrs s shklqyeshme drguese?

  M sakt, elementet kryesore t cilat duhet t'i ket nj LD jan:

  • format zyrtar t letrs
  • fillon me fjalin e par formale
  • fjali t qarta dhe t lexueshme
  • jan t spjeguara prparsit dhe ant e forta
  • sht e spjeguar se pr se duam t punojm n at vend pune - ka terkun e qart t fjalive dhe jan t spjeguar aftsit tona komunikative
  • ka prgjigje t qart pr se ne - mbaron me lutje pr intervist ose takim


  Gjate spjegimit t LD, do t shfrytzojm nj shembull t cilin paralelisht me spjegimin do ta prezentojm pjes pr pjes. Ja edhe pjesa e par:

  Alit ose Enes xxxxxxx rr:

  rr: xxxxxxxxxx nr 23/10, Shkup ose Tetov

  Tel: 02 ose 044 xxxxxx

  Celular: 070 ose 075 xxx xxx

  e-mejl: emri_juaj@email.com

  Dat: xx.xx.200

  Deri: (emri i firms ku aplikojm, me shkronja t bollduara) adresa dhe qyteti

  T nderuar

  N lidhje me shpalljen tuaj i publikuar n xxxxxxxxxxxxxx (emri i gazets, ku e kemi lexuar shpalljen ose emri i kontaktit i cili na ka propozuar) n ditn e mrkur, xx.xx.2005 identifikohem pr pozicionin xxxxxxxxxx (t themi ekonomist-marketing)

  Karakteristika #1:

  Format zyrtar t letrs

  Tani pam se pr se ky dokument quhet letr drguese edhe pse duhet t ket format dhe dukje zyrtare. Ky format tregon se sa ne kemi prvoj me shkruarjen e letrave. Poashtu tregon se kemi prvoj me shkruarje dhe komunikim letrar. N fund tregon se fotografia jon sht e mbushur me dituri dhe shkathtsi.
  My silence doesn't mean I am gone!

Tema t Ngjashme

 1. Si prgatitet "Tiramisu"
  Nga Elna Durrsi n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 26-02-2015, 03:48
 2. Supat
  Nga Fiori n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-11-2010, 15:28
 3. UNMIK: Po prgatitet vrasja e tre zyrtarve t lart t LDK-s
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-02-2004, 06:01
 4. Te pergatitet klima per zgjedhje te lira parlamentare
  Nga saimiri-uk n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-03-2003, 18:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •