Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Mirron
  Anėtarėsuar
  29-08-2002
  Vendndodhja
  Hellas
  Mosha
  43
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Njeriu, natyra e tij...

  Si eshte e mundur qe ne naryren e njeriut brenda tij qendron ``e mira`` dhe ``e keqja``?Si ka mundesi qe nga nje ane eshte i afte qe te jap ndihmen e pare dhe nga ana tjeter eshte po ai qe te con ne vdekje?Prej nga vjen kjo natyre,ku e ka trashegimin?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e erin73
  Anėtarėsuar
  04-06-2002
  Vendndodhja
  Roma(Italia)
  Postime
  30
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Dashuria dhe urrejtja,mirenjohja dhe hakmarrja,miresia dhe zemerimi,veprimi pozitiv dhe veprimi negativ s'duhen pare(pasi nuk jane) si realitete ne kontradikte por si vlera plotesuese qe i korrespondojne realitetit.E mira dhe e keqja qe jane ne ne jane jeta,instikte te saj.
  N.q.s. nuk do te dinim te ishim te kqinj s'do te dinim te ishim as te mire.
  Keto ndjenja tek e fundit bejne te mundur shijimin e asaj qe ne quajme jete.
  P.S.Perjashtoj ato raste ku keqesia e njeriut arrin deri ne piken qe t'i heqe jeten nje tjetri,ketu kemi te bejme me njerez qe kane probleme shume me te thella se sa te qenit" i mire apo i keq" ne nje situate te caktuar.
  Fitorja e ēdo ideali moral,ėshtė arritur me tė njėjtat mjete "imorale",me tė cilat arrihet ēdo fitore:forcė,gėnjeshtėr,shpifje,padrejtėsi.....(NI ETZSCHE)

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Mirron
  Anėtarėsuar
  29-08-2002
  Vendndodhja
  Hellas
  Mosha
  43
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  me falni por cfare duhet te marim si realitet,mos mendoni se ju qenkeni jashte ketij realiteti?Nuk po permend shembuj ata qe kane probleme psikologjike me strese apo ku ta di une,thjesht mjafton qe te hedhesh syte perreth,do te kuptosh se cfare ndodh pereth .njeriu brenda tij a ka natyre te keqe...? dhe cfare kuptojme me kete natyre?

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Mirron, me duket se po pyet se si lindi Morali tek njerezit apo jo?
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 5. #5
  hidhert
  Anėtarėsuar
  26-07-2002
  Postime
  172
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  mund te shkruash dhe nje bilblotek me libra dhe nuk mund ti japim nje pergjigje
  per ne kete rast munduhomi ta vendosim problemin ne kete forme; dy forza te kunderta, eshte perkufisimi universal dhe " ideal " i cdo pyetje ne baze te ksaj teorie te pandryeshueshme
  eshte relativishte e ekulibruar ne cdo lloj dimensioni dhe forme.
  Problemi lind kur kohorja midis te kundertave eshte absolute apo relative
  une e shtroj ne kete forme ,
  ne duhet te ecim ne dimensione te ekuilibruara, me nje ekuiliber te ndryshueshem brenda cdo lloj dimensioni
  ( e mir e keqe; positive negative etj )

 6. #6
  instinkt i vetembrojtjes!
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  ne bahcen e shtepise time
  Postime
  351
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Nuk mbaj mend ku kam lexuar nje thenie "ē'do e mire e madhe, ka nje te keqe te vogel dhe ē'do e keqe e madhe ka nje te mire te vogel"

  Njeriu eshte "i mire" dhe "i keq" i ka te dyja bashke brenda. Dikush eshte me shume "i mire" dhe ne i themi "njeri i mire" dhe dikush eshte me shume "i keq" dhe i themi "njeri i keq".

  Por njerez absolutisht te mire ose absolutisht te keqij nuk ka.

  Ti Mirron pyet se nga vjen dhe prej nga e ka trashegimin.

  Une mund te them dy versione dhe ti zgjidh njerin nese do....

  1)Si c'do gje rrotull nesh qe ekziston si rezultat i ekzistences se forcave te kunderta edhe natyra njerezore qe te ekzistoje kerkon patjeter qe te kete keto dy forca te kunderta (te miren dhe te keqen, brenda tij)

  2)Njeriu u krijua i mire por fara e keqe ne shpirtin e tij u hodh qe ne momentin qe ai shkeli besimin ne krijuesin e tij.

  Tani ai ekziston ashtu.........
  Ji Vetvetja!

 7. #7
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Mirron Lexo Postimin
  Si eshte e mundur qe ne naryren e njeriut brenda tij qendron ``e mira`` dhe ``e keqja``?Si ka mundesi qe nga nje ane eshte i afte qe te jap ndihmen e pare dhe nga ana tjeter eshte po ai qe te con ne vdekje?Prej nga vjen kjo natyre,ku e ka trashegimin?
  Kurse mua me vjen ne menje si eshte e mundur qe po i njejti njeri qe eshte shume i zoti, po ai eshte edhe aq i dobet saqe nuk arrin te ngrihet, nuk di t'i japi nje zgjidhje gjerave. Sa do doja ndonjehere qe njeriu mos ishte kaq i komplikuar, mos kishte kaq shume "perse" e perse ne vazhdim, por te bente nje jete te thjeshte e harmonike me ate qe e rrethon. Mbase jane me fat kafshet per jeten qe bejne, sepse eshte e lodhshme te jesh perhere ne mendime mbi gjithcka.
  La vita č bella...

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,232
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga [era] Lexo Postimin
  Kurse mua me vjen ne menje si eshte e mundur qe po i njejti njeri qe eshte shume i zoti, po ai eshte edhe aq i dobet saqe nuk arrin te ngrihet, nuk di t'i japi nje zgjidhje gjerave. Sa do doja ndonjehere qe njeriu mos ishte kaq i komplikuar, mos kishte kaq shume "perse" e perse ne vazhdim, por te bente nje jete te thjeshte e harmonike me ate qe e rrethon. Mbase jane me fat kafshet per jeten qe bejne, sepse eshte e lodhshme te jesh perhere ne mendime mbi gjithcka.
  Provo te lexosh Darwin, dhe do arish te kuptosh "rehatin" qe kan kafshet apo njerezit. Dhe do ndryshosh totalisht mendim, per rehatin dhe jeten qe kan qeniet qe ecin me instik dhe jo me arsye

 9. #9
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  E kam lexuar, e jam dakort me teorine e tij, mbi speciet e mbi mbijetesen e me te mirit e me te fortit... Ndonjehere do ishte me e thjeshte ashtu; te pakten pergjegjesite e zgjedhjeve tona nuk do na binin domosdoshmerisht ne kurriz, sepse fundja ato mundesi do kishim qe ne fillim e arritja e rezultatet do vareshin vetem nga ato:-) Sot eshte shume e veshtire jeta; na hasen me mijera probleme para syve, saqe ndonjehere te merret fryma e do preferoje te shpertheje si e si t'i hiqje sysh...
  La vita č bella...

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,232
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Cdo specie e ka pergjegjesin e zgjedhjeve dhe ngarkesen mbi kurriz. Ndoshta tek ne peshon sepse e mendojme (llogjikojme) me teper dhe ngarkohemi emocionalisht, dhe ndonjeher kerkojme shkarkimin e ketyre emocioneve diku (dhe duke lenduar dike). Njeriu eshte i predispozuar qe te shkoj vet tek problemet, ndonjeher dhe duke mos i dhene zgjidhje. E kam provuar dhe vet kete ndjesin e marrjes se frymes, po pa shperthyer duke e akumuluar brenda vetes, dhe duke shperthyer po brenda Po realisht nuk hoqa absolutisht asgje nga syt.

  Cfare doje te theksoje me "speciet" qe e ke bere dhe me bold. Mund te ma shpjegosh pak, po pa u lodhur.

 11. #11
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  hahaha e the sakte, s'ke nevoje per shpjegim, thjeshte doja t'i ndaja nga njeriu/llogjika/emocioni...
  La vita č bella...

Tema tė Ngjashme

 1. Ēfarė po ndodh me emrat e fėmijėve?!
  Nga Davius nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 93
  Postimi i Fundit: 13-07-2010, 06:58
 2. Njeriu dhe shoqėria civile
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-11-2008, 03:46
 3. Ungjilli si bazė e jetės
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-06-2006, 22:59
 4. Besimi dhe besimtari
  Nga Fjala e drejte nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-12-2004, 15:41
 5. ANTROPOLOGJIA e krishterė
  Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-10-2002, 18:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •