Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 60
  1. #1
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556

    Receta te lehta & te shpejta

    Na thoni recetat me te lehta dhe me te shpejta qe dini juve se burrat nuk mbahen vetem me ledha e fjale te embla. Cuditerisht, i imi nuk ankohet dhe sa vjen e po ve me shume peshe edhe pse nuk hajme shume, dmth rrezik po i ben nje tjeter femer derman. Me keq akoma, po me njohin me emer te gjithe kamarieret e lagjes, e mund te them se kam ne nje marredhenie mjaft intime me ta sa te me japin sugjerime per mirembajtjen e lekures dhe te diskutojme mbi origjinen e katragjysherve te mij. Kur them te lehta, e kam fjalen vertete te lehta, tamam per mua qe nuk skuq dot nje salcice (ma kane ndaluar hyrjen ne kuzhine te mijte kur isha e vogel se kam shkaktuar mjaft aksidente dhe deme te pariparueshme). Thashe se kur te behesha me shtepi do me vinin superpowers gatimi vetvetiu, me gjithe breket dhe pelerinat magjike te superheronjve. Sic e shikoni, kjo nuk eshte aspak e vertete.

    Fillojme te basiket, si behet orizi? Sa minuta merr? Pse Amerikanet e bejne "pa shije" dhe Shqiptaret e peshtyjne kur e provojne? Cfare i jep shije orizit? Pse i shtojne leng pulash (yuck!) ca tipa? Si e shtojne? Kur? Si ia heqin lengun pules? Pse Shqiptaret kane fantazi kaq perverse?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 24-05-2006 mė 13:07
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  2. #2
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    A jajjajaaja Leila as pilaf sdi me be mi ?

    Nje recete prej meje per summer time ... me t'shpejte se kjo ska pra !!

    Merr steaks .. vici ose kau .. lol laji mire ... beji me kripe .. po deshe futi dhe leri ca minuta me BBQ Sauce .. hidhi ne grill per 20 min i ke gati .. cte hash.
    Futi dhe nje sallat jeshile .. dhe good to go . Kshu e bej una .Ti shih e be . lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  3. #3
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Une s'kam skuqur nje salcice ne jeten time, ti me thua per pilafin qe eshte ku e ku me i komplikuar Kam qene absolutisht e ndaluar te hyja ne kuzhine me vite me rradhe, nderkohe qe mamate Shqiptare i inkurajonin vajzat e tyre te ushtronin doren me gatimin, mua me ulerisnin te gjithe po te me shihnin ne kuzhine (fusja dhe krem karamel te nxehte ne freezer se s'kisha durim te prisja te ftoheshin). Ja nje recete e shpejte qe e kam pare Rachel Ray ta beje dhe nuk kam pse ngaterrohem me zjarrna (mbaj mend qe Rachel Ray thoshte t'i hedhim pilafit me pak uje se sa duhet qe te na dali "plump," e une thosha, "A nuk derdhet uji ANYWAY?" )

    SALLATE PULE

    1 - Ndaje me thike nje pule Rotisserie (te gatshme neper dyqane) ne copa te vogla.
    2 - Copeto celery me thike, edhe pse me dhembe behet njesoj. Hopefully nuk je i vetem ne jete dhe te duhet te gatuash dhe per te tjere who want to be spared of your saliva.
    3 - Futi ne nje tas keto me siper dhe hidhu carrot shavings, qe jane copa karrota te "rruara." Edhe keto mund t'i gjeni te gatshme neper dyqane me duket.
    4 - Hidh 1 filxhan me kos ne vend te majonezes sepse kosi eshte me i shendetshem. Trazo me dore (mundesisht te paster) ose nga ato si pinca te medhaja qe kane per sallatat.
    5 - Hidhu nja 2 luge curry powder, qe nqs s'e njihni c'eshte do e gjeni neper dyqane me kete emer. (Dhe ketu lind pyetja, "C'eshte curry powder ne Shqiperi?")
    6 - Hidh kripe dhe piper sipas pelqimit, mgjs une s'e ha kripen ose sheqerin (edhe kamomilin e pi pa sheqer).

    Per ta bere sallaten joshese, Rachel Ray kishte vene ca baby greens mbi nje pjate te ceket dhe siper shtronte sallaten e mesiperme. Pastaj u hidhte arrat e preferuara siper. Une do preferoja bajame. Voila!
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  4. #4
    Kėtu i bie tė jetė "Wannabe amvisa tė tė gjitha vendeve bashkohuni?"

    Do kesh patur motėr tė madhe ti Leila.

    Hidhini njė sy dhe http://www.theopensauce.com/ ? Ka receta interesante dhe ėshtė organizuar mirė.
    U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
    Usually he takes the clip out

  5. #5
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anėtarėsuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899
    Nana ime bente shpesh disa kulecka te vogla shume te shishem.Emri nuk me kujtohet,por me duket se i bente me kos dhe gjalp.Mund te me ndihmoje ndonje?
    Feel the pump √

  6. #6
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Pse, re... per te patur kuzhiniere i bejne mami me babin motrat?
    Me i shkathti ketu te me tregoje si behet burania se me ka hypur nje neps i keq, e po s'e bera kete fundjave, s'e bej me per kush e di se sa muaj.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  7. #7
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Si te skuqim nje veze .

    Marrim nje kokerr veze ose dhe 2 sipas preferences (po nuk e rekomandoj 2 ne fakt se ste ben mire lol ) e cajme me kujdes dhe duke make sure nuk bie as nje cope levozhge ne pjate . Marrim nje luge gjalpe ose dhe vaj , po me e mire behet me gjalpe .. nejse vazhdojme ..ndezim soben dhe veme tiganin me gjalpin dhe presim sa te shkrihet ose dhe mund ta hedhedh direkt pa prit fare ... procesi i njejte eshte ..psh une kur nxitoj nuk pres shume te shkrihet gjalpi .. fillojne shkrihen te dyja ne nje kohe si gjalpi dhe veza lol ... dhe per 2 min e ke gati .

    Kaq .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  8. #8
    Forever and a day...
    Anėtarėsuar
    11-02-2003
    Vendndodhja
    Ju-Es-Ej
    Postime
    54
    Citim Postuar mė parė nga PINK
    Si te skuqim nje veze .

    Marrim nje kokerr veze ose dhe 2 sipas preferences (po nuk e rekomandoj 2 ne fakt se ste ben mire lol ) e cajme me kujdes dhe duke make sure nuk bie as nje cope levozhge ne pjate . Marrim nje luge gjalpe ose dhe vaj , po me e mire behet me gjalpe .. nejse vazhdojme ..ndezim soben dhe veme tiganin me gjalpin dhe presim sa te shkrihet ose dhe mund ta hedhedh direkt pa prit fare ... procesi i njejte eshte ..psh une kur nxitoj nuk pres shume te shkrihet gjalpi .. fillojne shkrihen te dyja ne nje kohe si gjalpi dhe veza lol ... dhe per 2 min e ke gati .

    Kaq .
    po nqs e do me djath ose sallam si i behet????
    p3rf3<+!0n 15 4 r@r!+y

  9. #9
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Yay! Do iki ta provoj me goggles laboratori mbi sy. Skuqet veza bashke me sallamin ne nje tigan (njeheresh)? Is this weird?
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  10. #10
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Po dhe bashke i skuqim .. no bigi. Priteni djathin dhe sallamin copa copa dhe lerini te skuqen bashke , ose nese i doni vec e vec , hiqni vezen dhe pastaj beni sallamin dhe dekorojeni pjaten per at least 1 min se me shume nuk pret stomaku . lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  11. #11
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    Citim Postuar mė parė nga PINK
    Si te skuqim nje veze .

    Marrim nje kokerr veze ose dhe 2 sipas preferences (po nuk e rekomandoj 2 ne fakt se ste ben mire lol ) e cajme me kujdes dhe duke make sure nuk bie as nje cope levozhge ne pjate . Marrim nje luge gjalpe ose dhe vaj , po me e mire behet me gjalpe .. nejse vazhdojme ..ndezim soben dhe veme tiganin me gjalpin dhe presim sa te shkrihet ose dhe mund ta hedhedh direkt pa prit fare ... procesi i njejte eshte ..psh une kur nxitoj nuk pres shume te shkrihet gjalpi .. fillojne shkrihen te dyja ne nje kohe si gjalpi dhe veza lol ... dhe per 2 min e ke gati .

    Kaq .
    ahahahahah ti sikur po carmatos ndonje bombe, jo sikur po ben veze

    digjo Leila:

    vihe tiganin ne zjarr leje te nxehet per disa minuta. Pastaj hidhe pak vaj ulliri (mos gatuaj as me gjalp e as me vaj tjeter, se jane te demshme) dhe do ta marresh vesh qe tigani eshte i nxehte kur vaji te kerrcasi pak. Vezet thyej direkt. Nje gjuajtje te shpejte, bam dhe hapi direkt mbi tigan. Mbas ksaj fillo dhe perzjeji. Duke i perzier, merr pak djath te bardhe dhe shkermoqe siper vezve. Nqftse ke, merr pa leng gogozhare dhe hidhua vezeve persiper dhe perzieji prap. Kur te fillojne te behen nje ngjyre te verdhe te hapur, hiqi. Kur ti hedhesh ne pjate, hidhju pak leng lime siper dhe djath parmesan or kackavall te grire. Enjoy.

  12. #12
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Wow, I'm impressed; e beke si ne restorante ti me leng lime persiper... lol. Flm per ndihmen e deri tanishme shoke e shoqe, po me late pa dreke! Vajta dhe e gjeta ne google buranine dhe thote te ziej spinaqin ne uje te vluar me kripe. Sa kripe ti hedh? Kam ngecur ketu sepse pak ose shume kripe e prishin gjithe gjellen... lere c'thone ca qe mund t'ia shtosh kripen me pas, nuk eshte njesoj.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  13. #13
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    Citim Postuar mė parė nga Leila
    Wow, I'm impressed; e beke si ne restorante ti me leng lime persiper... lol.

    Kam punuar dy vjet ne restorante italiane, dhe i kam mesuar nja dy gjera edhe une.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Era1
    Anėtarėsuar
    19-12-2004
    Postime
    1,307
    Citim Postuar mė parė nga Dj-GabrieL
    Nana ime bente shpesh disa kulecka te vogla shume te shishem.Emri nuk me kujtohet,por me duket se i bente me kos dhe gjalp.Mund te me ndihmoje ndonje?
    Prape une do te ndihmoj ty more ?

    Une di nje recete dhe shpresoj qe te jete ajo qe perdor dhe nena jote.
    Receta:

    Hedhim ne nje tave (ose ne tavolinen e kuzhines) miell (nuk e di me masa), hedhim mbi te pak sode buke dhe e perziejme miellin me soden. Pastaj bejme nje krater ne mes te miellit. Ne nje ene hedhim kosin (nje nga ato kupat e medha te gatshme) e trazojme mire (sikur do ta bejme dhalle) shtojme ne kos dhe kripe dhe e trazojme mire. Pastaj e hedhim tek mielli (tek krateri) dhe fillojme te zeme brume. Shtojme kos deri sa te bejme brumin jo shume te forte(jo si per byrek por me te bute ) por aq sa te mund te hapet pa e terhequr shume (pak a shume brumi duhet te jete aq i bute saqe kur e e marrim ne dore te bie vete ne menyre qe te hapet pa okllai ).
    Ne tavoline hedhim pak miell mbi te veme kulaēin qe kemi hapur e shpojme me pirun ne disa vende dhe i skuqim ne zjarr te forte (vaji duhet te jete shume i nxehte)
    Firma ime eshte : SHQIPTARE

  15. #15
    Far away! Maska e Eraaa
    Anėtarėsuar
    02-02-2003
    Postime
    162
    Citim Postuar mė parė nga Justin
    po nqs e do me djath ose sallam si i behet????
    E si te jet vakti Po hashuret di ti si behen? If so thx in advance
    Live your beliefs and you can turn the world around.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Era1
    Anėtarėsuar
    19-12-2004
    Postime
    1,307
    Citim Postuar mė parė nga Eraaa
    E si te jet vakti Po hashuret di ti si behen? If so thx in advance
    Hashuren e ke ketu .

    http://www.forumishqiptar.com/showth...6&page=3&pp=15
    Firma ime eshte : SHQIPTARE

  17. #17
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Me pelqejne sallatat dhe u hedh shume ranch dressing se vetem ashtu me shijojne. Shqiptaret i hedhin uthull-vaj-kripe sallatrave por une e urrej sepse si rregull e kane se vaji hidhet i fundit mbi sallate (kur une hedh uthullen te fundit sepse s'me pelqen shija e vajit), dhe per me teper gjithnje gjej ndo nje kokerr kripe ne gjuhe/dhembe qe nuk e duroj dot. Nqs juve nuk i hidhni ranch dressing sallates (eshte mjaft fattening per ju ne dieta) apo ju eshte merzitur uthulla me vaj e kripe, ka nje tjeter variant dressing qe mund tia hedhesh sallates persiper.

    1 - Merret majdanozi dhe prihet ne copa shume te imeta.
    2 - Pastaj presim imtesisht qepe, nga ato me lekure te kuqe (shallot i thone ne Anglisht).
    3 - Me gerryesen qe gerryejme djathin apo karrota per bebet (grater), gerryejme pak nje portokall te paqeruar.
    4 - Siper kesaj hidhi mjaft uthull sa te "soak in" (te mbulosh plotesisht) perzierjen.
    5 - Pastaj siper hidhi vaj ulliri dhe perzieje.

    Me pelqen shume majdanozi dhe besoj se kushdo qe e pelqen majdanozin do e pelqeje kete perzierje. Eshte dicka e lehte to whip up dhe e vecante jashte te perditshmes vanilla. Sa per sasine, varet cila shije ju pelqen te jete dominuesja, nga ajo hidhi me shume.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 01-06-2006 mė 11:25
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  18. #18
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anėtarėsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    sot kom honger panine ullinj ene djath kackavall shqypnije me dy kile kryp. recet ma t'shpejt nuk ko.
    i futa ene dy birra.

    o sa kom qesh se mu duk vedi si qirie mimi i 43
    no glove no love

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anėtarėsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    Citim Postuar mė parė nga TikTak
    i futa ene dy burra.

    o sa kom qesh se mu duk vedi si qirie mimi i 43

    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  20. #20
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anėtarėsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    u shkule tuj qesh ti nano po ato ishin gra burra amerikone bjonde 6' tgjata ene gjoksin e kisha un ma tmodh se ato
    no glove no love

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. RECETA ( te provuara)
    Nga Lule Portokalli nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 18-02-2010, 15:32
  2. Pėrmbledhja e recetave
    Nga [Perla] nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:18
  3. ju lutem kush ka receta te embelsirave dhe gjellerave
    Nga gjuli nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 01-05-2009, 14:34
  4. Receta per gjelle/gatime per njerez me kolesterol te larte
    Nga nausika nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-10-2005, 14:20
  5. Receta nga kuzhiniere me fame boterore
    Nga Dita nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 20-06-2003, 02:37

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •