Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 60
 1. #41
  <-----
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Postime
  998
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kuqalashja
  Mire qe doli nje shqiptare tjeter qe gatuan chinese ne shtepi. Bravo goce. Do vi ndonje dite te sjell dhe une recetat e mia, per ty mostly se keta te tjeret...ahaha...qofte e trahana dine, s'u ndahet shpirti nga ushqimet shqiptare.

  P.S. Une perdor mixed veggies actually, jo vetem broccoli. Dhe lots of soy and oyster sauce.
  Are you on diet or something...? lol
  Do na bahesh kinezja ma e gjate ne Amerike
  ...

 2. #42
  someone Maska e smo
  Anėtarėsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  earth
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Era1
  Vendosi qepet ne nje kullese, dhe kullesen vendose ne lavaman. Hap ēesmen (jo me presion) dhe fillo te grish (ose ta qerosh)qepen duke e mbajtur tek uji (dmth qe uji te rrjedh mbi qepen qe je duke grire ose qeruar)
  Hajt te vafte mbare
  Thx thx goca.edhe ty gogla_e_kuqe. me duket se ka ca lloj qepesh qe djegin me shume se ato ate dite nuk duroheshin fare.

  mire fare me keto recetat e shpejta se s'kam durim fare.vazhdoni.

  P.S besoj kjo 'kullesa' =tas?e?
  Find All You Need In Your Mind If You Take The Time!

 3. #43
  Perjashtuar Maska e Ihti
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  966
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ja nje e thjeshte qe behet ne 15 minuta.
  Pa harxhim e minimumi i ingredienteve.
  Edhe me dudumi mashkull ne kuzhine, kaq mund ta beje

  Melci pule, 1 luge vaj, rigon, piper i kuq/ i zi, krype, gjysem gote vere e kuqe.

  hudh vajin ne feltere nen zjarr te forte. Zbraz melcite brenda (laji icike perpara sa per merak) mbuloi per nja 6-7 minuta, te ziejne ne ujin qe leshojne vete.
  Hudhi krype piper e rigon, uji fillon e shterron, kaverdisi nja 4-5 minuta sa te thahet fare e fillon e kerrcet vaji.
  Kur eshte thare fare, shuaji me vere, leri 4-5 minuta ne zjarr te ulet, dhe voila.

  Mos harro me ble buke kur blen melcite, se nuk haen thate.
  Summertime baby!

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e DESA
  Anėtarėsuar
  17-06-2006
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga DESA
  Kjo eshte shume e lehte per tu bere dhe del fantastike dhe 100 mije here me e mire se te restorantet.


  Me falni se disa emra ( Zarzavate ) nuk di si ti perkthej ne shqip

  Blini: Perdue thin chicken breast 1 lb ( Gjokse pule ) hahaha
  Brokoli ( ose ndonje zarzavate jeshile si bishtaja psh )
  1- 2 koker Qepe
  3 hudhra te fresketa ( ose sipas deshires)
  Teriyaki Sauce ( Perdores per marinating)
  A pinch of cayenne peper ( Vetem pak fare fare fare )
  Sesame Seeds
  E Couple of drops of Sesame oil
  Salt and peper
  Nje tigan i madh sepse kjo eshte e vetmja ene qe do perdoret.

  okay jeni gati?

  1.Priteni qepen si ne kubike qe te jete Chunky
  2.Grijini Hudhrat shume holle mundesisht te ajo makina e vogel grirese sepse sa me holle as me shume shije del .
  3. Lajini mire brokulin dhe priteni qe te ngelet vetem koka e brokulit dhe pak bisht .
  4. Lajini chicken breasts dhe pritini ne strips
  5. Vere tiganin mbi sobe dhe hidh pak vaj .
  6. Hidh hudhrat ( ule zjarin) perzieji pak pastaj shto Brokulin dhe Qepet vazhdo ti skuqesh . Nese shikon ...po e vazhdoj me vone receten se duhet te iki Sorry

  okay po vazhdoj receten ... vemendje ju lutem!

  Nese shikon se hudhrat ose qepa po mer shume ngjyre ( po digjet ) hidh pak uje te tigani qe te vazhdoje skuqja/zierja e zarzavateve.

  Mbas 5-7 minuta hidh copat e pules ...te cilat jane te holla dhe do behen shume shpejt te bardha...hidh pak kripe e piper dhe mbasi te skuqet kthejini copat e pules nga ana tjeter ...again shto ca pika uji nese tigani is going crazy...
  ok now take the teriyaki sauce bottle dhe me sy bej nje sperkatje mbi pulat dhe brokulin ( ben te njejten gje sikur perdor veren te shuash ate cka po gatuan) kurse ne kete rast po perdor teriyaki sauce. Trazojeni perzjeini sic gjerat vazhdojne te skuqen e te ziejn njekohesisht.

  Last step mer nje cup of water ( masa 1 cup ) 2 luge kafe me miell ose niseshte i perzien me ujin. gjithashtu tani eshte koha per te hedhur ate pakez piper djegez ( 1 pinch of cayenne peper ( just a little ))

  Kete mase e hedh ne tigan dhe e trazon pak sic vazhdon te zieje derisa te pakesohet pak lengu i cili trashet pak nga mielli. okay kur te shteroje pak uji e mbyll zjarrin hedh 4-5-6 pika sesame oil dhe sesame seeds on top of the chicken and brocoli.


  sipas preferences Kineze kjo recete shoqerohet me pilaf...te cilin po ja le rradhen ndonje tjetre/tjetri per tju tregu se si gatuhet.


  hajde ju boft mir !

 5. #45
  someone Maska e smo
  Anėtarėsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  earth
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ihti
  Edhe me dudumi mashkull ne kuzhine, kaq mund ta beje
  hahahaaahahah me keto fjalet dudum e humbameno(nga ajo tema e fjaleve te cuditshme te qyteteve) na pasuruat fjalorin.dmth me sakte na rikujtuat fjalorin qe kishim perdorur dikur.
  he se ka edhe edhe vajza qe jane po aq dudume po he

  kaq!se dolem edhe nga tema po s'duroja dot se me vinte per te qeshur.
  Find All You Need In Your Mind If You Take The Time!

 6. #46
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Pas kaq e kaq shfryrjesh per motin tone te cuditshem (east side! represent! lol), duket sikur po na vjen vera, dhe me shpresa se s'do mashtrohemi as kete here, po ju sjell nje recete per nje pije freskuese (dhe ilegale per ata nen moshen 21 -- incl. me as well po une kendoj ate kengen e Greenday "I don't need no authori-TAHH..."). Kjo receta me poshte nuk eshte recete e shpejte por eshte recete e lehte, kshq dashje-padashje e theva rregullin tim. Se per te gatuar, ka plot eksperta dhe receta fantastike sa te mbytesh ne to, por kjo teme eshte per dudumat (Iht me ke vjedhur fjalen) dhe dembelat. Kur mendoj qe nje gjelle me merr 1 ore ta bej and then I wolf it down ne 2 minuta, sa s'me bie pika ne vend (sikur po ndertoj kala rere 3 here ne dite)... prandaj dhe rri me recetat e lehta dhe te shpejta (30 minuta tops)... prandaj dhe Rachael Ray eshte my idol... prandaj fantazoj per vitet e skllaverise dhe se si do urdheroja Rachael Ray to do my bidding

  Lime & Vodka Lemoncelli (pije freskuese)... me kete ia heq trunin mysafireve sepse ka dhe prezence (te kete nje pije prezence! lol) por edhe si shije eshte e vecante, se Shqipot qofte-trahnana-byrek-raki duan, rralle gjindet ndo nje me shpirt aventurier dhe eksperimentues.

  1 - Qero 1lb me lime (limon jeshil) dhe futi lekurat ne nje kavanoz me vodka.
  2 - Lere ne frigorifer per 1 jave.
  3 - Perzie 2 filxhane me sheqer dhe 2 filxhane me uje (me nje fjale, shurup). Zjeje ne nje tigan (frying pan), dhe lere te ftohet pas zjerjes.
  4 - Hidh vodken (pa lekura lime... fish them out with a net or something) ne shurupin tashme te ftohur.
  5 - Servireni ne nje gote gjysem te mbushur me akull, gjethe menteje te shkermoqura (crushed mint leaves), dhe me uje te gazuar (ose direkt te paholluar me uje per ju ne 12-step program... ).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 20-06-2006 mė 09:44
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 7. #47
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK
  O shoqeni dhe shoke guzhiniere dhe ato qe perpiqen te behen ... asnjeri nuk e di kete lloj sallate qe pyeta ca me lart ?

  Nese nuk e dikeni , nuk dini me gatu pra . lol
  Per ata qe s'dijne o hap tema... kurse ata qe dijne (ekspertat, me nje fjale) te vejne tek tema e Kuqes... lol. Ai lengu i bardhe (puh... c'me skuqe! ) ka mundesi te jete majoneze, por tani qe e mendoj mund te jete edhe kos ose salce kosi (sour cream)... varet nqs guzhinierja ka qene health-conscious dhe ne vend te majonezes apo ranch vuri kos qe ka me pak kalori. Sa sallatra vezesh ka, me qindra, sepse secili pak a shume e shpik, secili ka versionin e vet te sallaturinave ketu ne Amerike... s'eshte si ne Shqiperi ku te gjithe e kemi ngrene qepe-domate-uthull-kripe-vaj-dhe-ndonjehere-kastravec... lol.

  Per ju me niper dhe mbesa apo qe thjesht jeni young at heart, jo se do mend kjo ideja me poshte, por sa per t'ua rikujtuar... kam filluar tani ne vere qe ne vend te ujit per ice cubes (kube akulli), perdor punch ose ndo nje leng tjeter... ua heq trunin kalamajve nga ngjyrat e bukura, dhe ata i hajne kot... sikur jane ndo nje gje e papare. Ose fus shkopa ne secilen kub qe ta kene si lepirese. Jo se jam cheap, xhanem (se po te isha per te miren time do isha ), po ka dale nje brez kaq i llastuar sa s'e kane idene e self-made fun. Kini kujdes gazrat (not those gazra)... Coca-Colat dhe Fantat dhe mos i mbushni ice trays shume me to (edhe pse me duket qesharake t'ua kujtoj sepse eshte e thjeshte ta marresh me mend qe do fryhen e do ju dalin me te medhenj kubet)... e para kur te fryhet do dali me shume top se sa kub (akumulohet gazi dhe krijon nje si pirg te vogel mbi kubin), kurse e dyta do fryhet por do kete forme te rregullt kubike.

  Biskota frigoriferi... kjo me pelqen sepse nuk perdor furren, plus mund ta besh me femije rrotull duke i dhene secilit ndo nje detyre tek-tuk qe t'u hyje vetja ne qejf.

  1 filxhan sheqer
  1 rrisk gjalpi te zbutur (kur them "rrisk" e kam fjalen per 1 stick of butter)
  1 veze
  3 luge kakao
  1/2 luge caji me vanilje (leng i verdhe)
  2.5 filxhane me self-rising miell (s'e di diferencen midis miellit dhe self-rising miell... lol)
  1/4 filxhan me qumesht

  1 - Hidh gjalpin ne nje tas (mixing bowl).
  2 - Shto sheqer dhe perzieje deri sa te behet si krem.
  3 - Rrih vezen dhe shtoja perzierjes.
  4 - Shto kakao, dhe pastaj vanilje.
  5 - Shto miell pak nga pak duke e perzier midis shtimeve.
  6 - Shto qumesht.
  7 - Shto me shume miell nqs nuk del mjaft i ngjeshur brumi.
  8 - Futeni ne frigorifer per 1 ore.
  9 - Nxirreni miellin dhe ndajeni ne forma cilindrike, 2 inche (5 cm.) ne diameter.
  10 - Mbeshtill secilin cilinder me plastic wrap (qese) dhe futeni ne frigorifer per 24 ore.
  11 - Prisni cilindrin me thike qe te dalin biskotat rrumbullake. Me thjesht se kaq s'kishte ku vente. Bon apetit!
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 8. #48
  *Antar i Rrespektuar* Maska e Albi
  Anėtarėsuar
  18-05-2005
  Vendndodhja
  MiLaNo
  Mosha
  40
  Postime
  592
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Po nji tave Balte qe e bejne Elbasanllinjte si behet? Kush e di receten?
  Duaje ate qe ke dhe jo ate qe do kesh


  Albi

 9. #49
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Mos ia kujtoni Humdingerit taven e Elbasanllinjve (qe nuk e kam bere ndo nje here, as e kam idene si behet) -- sipas tij eshte e vetmja gje qe i pelqeu Elbasanit... lol.

  Bjerini qylit ju, bjerini...
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 10. #50
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ja nje gatim me nje ushqim Kinez -- tofu. Tofu Lazanja (tofu lasagna)... e di qe tofu eshte subjekt i veshtire per shume veta qe qurraviten sa here qe gjinden ne nje dhome me te, por nqs nuk mundeni ta hani kete tofu lazanja, s'kam pike respekti per ju. Mua per vete me pelqen shume (kur di ta gatuash), plus qe eshte i shendetshem. Per perkthimet nuk i di disa fjale ne Shqip dhe per me teper, ne Shqiperi zor t'i gjeni lasagna noodles, kshq njesoj eshte per ju si ne Shqip, si ne Anglisht -- ne fund te fundit, s'keni per ta ngrene kete qe po ju them. Kjo eshte nje nga me te preferuarat e mia ne repertuarin tim. Nuk eshte e shpejte se do rreth 25 ore te behet, por eshte dicka e lehte per tu gatuar dhe jo... juvenile/primitive ne pamje apo shije... dmth you can easily try to impress the in-laws me kete (I said "try" ). You can't mess this one up.

  6 lasagna noodles (me pak se 1/2 lb) -- sqarim: keto jane si peta makaronash me nga 3 inche te gjera dhe te gjata sa c'jane makaronat ne pergjithesi
  3/4 oz. fresh basil, te grire
  3/4 qepe te vogel, te grire
  1.5 thelpinj hudhrash te fresketa, te grira
  3/4 lb. tofu te fresket
  2.25 luge gjelle leng limoni (tablespoon)
  3/4 luge caji kripe (teaspoon)
  3/4 kavanoz me pasta sauce (26 oz.)
  1/2 filxhan me parmesan (origjinalisht thuhet te ve 6 luge gjelle parmesan, por mua me pelqen me pak ekstra, nuk kursehem... s'ben ndo nje ndryshim te madh, thjesht me shijon mua me mire)

  1 - Merr basil, qepe & hudhra dhe futi ne nje tas.
  2 - Shto tofu, leng limoni & kripe. Perzieje.
  3 - Fute tasin ne frigorifer dhe lere overnight, 24 ore.
  4 - Te nesermen zjej noodles deri sa te zbuten, dhe derdh ujin e tepruar (sic behen me makaronat).
  5 - Hidh gjysmen e pasta sauce ne nje tepsi 2 qt. (e kam mesuar ta bej ne nje tepsi katerkendore prej qelqi, qe jane shume te perhapura... c'do guzhiniere duhet ta kete te pakten 1... lol).
  6 - Shtro gjysmen e noodles mbi salce (perbri njera-tjetres).
  7 - Perhap perzierjen me tofu permbi noodles.
  8 - Mbuloje shtresen e tofus me nje shtrese tjeter me noodles (gjysma qe kish mbetur nga #6), dhe shto me gjysmen tjeter qe ka mbetur nga pasta sauce (#5).
  9 - Sprinkle parmesan siper, dhe piqe ne furre per 35-40min. deri sa te behet me flluska siperfaqja.

  Don't judge tofu.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 25-06-2006 mė 18:11
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 11. #51
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Portuguese Chicken and Rice

  tofu cant cheat me again, lol une kur haj du te me zene dhembet ne nje gje jo, desperatamente veggie
  pule me oriz alla spanjollsh (receta eshte potugeze/kolombiance (nese i hidhni pineapple lol)

  copa pule te ziera mire pa kocka (sasia varet nga nr. i mishngrenesve per darke lol)
  oriz (mundesisht arrozo) masa 1 kupe/kavanoz/gote c'te keni per kollajshem
  speca - 1 te kuqe 1 jeshile, 1 teverdhe
  qepe e kuqe e prere pak trashe jo shume imet 1 cope
  domate per gjelle 3 cope ehde 1 kavanoz ivogel salce domatesh, jo te shytpura
  bajme ose arra te tjera qe i keni me qejf psh ara pishe po te qerume
  ereza mundesishth thyme, mint, pier te zi e te kuq krip e vaj ullini


  Ne vaj ullirir kaverdis qepen lehtazi, i hedh specat e prera ne pjese te vogla, i hedh domate/salcen ne fund orizin, arra pishe ose bajame te qerume dhe erezat se bashku. Mos u kurse ne piper te kuq.

  Mat lengun e pules se zier (ose perdorini chicken stock 2 cups nese nuk e keni) per dyfishin e gotes qe matet orizin, i hedh dhe pak me teper leng, e ve te zieje dhe i hedh gjerat e pergatitura me pare. Vereni ne zjarr mesatar dhe kur provo per kripe. Ne fund mund te hedhesh ereza te tjera si psh gjete dafine ose e shoqeron me pak salce te bardhe apo kos.

  Hudhra dhe vera e bardhe gjate gatimit hidhen sipas qejfit dhe deshires.

  befte mire,
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  TBD

 12. #52
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Chicken/Beef Udon


  Valon ujin me kripe, soy souce, salca te tjera japoneze (miso e bardhe) qe i keni me qejf (vetem lexoni instruksionet per pergatitjen e masave loool), ginger (mundesisht merreni rrenje te fresket dhe grijeni vete). I hedh copa te gjata pule te parapregatitur (dmth e qeruar, ziere, prere dhe skuqur/tymosur pak) orse mish vici (or shrimp for that matter, my fav) Per garnityre/bime te tjera shtese perdoren bok choy, speca te kuqe, spinaq ose zuchini.

  Kur te gjitha jane duke valuar bashke hedh paketen me "makarona" Udon (e gjen te gatshme ne supermarkete aziatike, i gjen dhe me emrin SOBA, lol) nuk e le me teper se dy minuta. menjehere pas saj hedhe qepe (te njoma, te fresketa jeshile dmth) te vogla te prera shume imet kubikce dhe majdanoz te fresket.

  E heq nga zjarri, i hedh ndonje salce tjeter pikante (piper te kuq) nese e do te te perveloje gojen
  TBD

 13. #53
  Maska e *Babygirl*
  Anėtarėsuar
  06-07-2006
  Vendndodhja
  Local Disk :D
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Fergese Tirane
  Pėr 4-5 persona duhen:
  Speca 8-10 copė mesatare, domate 4-5 kokrra mesatare, yndyrė pėr skuqje, 2 filxhanė kafeje, miell 1 lugė gjelle, vezė 2 kokrra, hudhra 4-5 thelpinj, gjizė 4-5 lugė gjelle, spec djegės sipas dėshirės.
  Specat pastrohen nga bishti dhe farat, lahen dhe skuqen. Nė yndyrėn e mbetur hidhet domatet e qėruara nga cipa dhe tė grira hollė, kaurdisen derisa masa tė trashet, hiqet nga zjarri i hidhen vezė, spec djegės, majdanoz i grirė hollė, gjizė ose djathė. Masa vendoset nė pjatė dhe sipėr vendosen specat e fėrguar.
  Ju beft mire...
  Mos jeto pa buzėqeshur...sepse dikush nė kėtė botė jeton nga buzėqeshja jote ...!

 14. #54
  Maska e *Babygirl*
  Anėtarėsuar
  06-07-2006
  Vendndodhja
  Local Disk :D
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Patellxhana te mbushura me gjize dhe te ferguara

  Patellxhana 4
  Veze 4
  Gjize ose Ricotta italiane
  miell
  Mardanoz

  Merr 3 ose 4 patellxhana te holle dhe te gjate, dhe ndaji ne 4 cope, pra njehere i ndan ne gjysme, pastaj dhe nje here tjeter ne mes qe te mos te dalin shume te gjata. (ishalla me ke Kuptu).

  pastaj veji te zin vetem me uje nja 15 min sa te duket me sy qe jane zi.
  Mbasi jane zire mire, e hedh ujin, dhe pastaj heq pjesen e brendshme te patellxhaneve por mos e hudh se do na duhet per pergatitjen .

  Merr 4 kokrra veze dhe rrifi te gjitha bashke, pasta bashkoji me te brendshmet e patellxhaneve. Perzie mire sa te behet nje material, dhe pastaj hidh gjizen ose ricoten (kur perdor rikote hidhi dhe pak krype se ricota eshte e embel) pastaj hudhi dhe nje grusht miell dhe perzie akoma, dhe pastaj ne fund i hedh mardanozin e pastruar dhe te prere me copa te vogla.

  Me ne fund merr patellxhanet e boshatisur dhe i mbush me kete gjizen qe pergatitem me siper.

  Nderkohe qe mbush patellxhanet ve vajin (te pakten nje gisht voj duhet ne ftere) te ngrohet ne zjarr.

  Dhe se fundi kur ngrohet vaji ven patellxhanet qe te fergohen. Ki kujdes qe te vesh me ferguar nga ana e patellxhanit dhe jo nga ana e gjizes.

  Gatim te mbare...
  Mos jeto pa buzėqeshur...sepse dikush nė kėtė botė jeton nga buzėqeshja jote ...!

 15. #55
  Maska e *Babygirl*
  Anėtarėsuar
  06-07-2006
  Vendndodhja
  Local Disk :D
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  MUSAKA ME PATATE

  Pėr 4 vetė

  Duhen:

  - Patate 1 kg
  - qepė 6 kokrra mesatare
  - vaj 3-4 filxhane kafeje
  - domate 5 kokrra (1 lugė gjelle salce)
  - kripė, piper, dafinė

  Pėr salcėn e bardhė:

  - Gjalpė 1 lugė gjelle
  - miell 1 lugė gjelle
  - qumėsht 1 gote caji
  - vezė 1 kokėrr
  - kackavall (djathė) tė thėrmuar njė lugė gjelle

  Gatimi:

  Patatet qėrohen, lahen dhe priten nė feta tė rrumbullakta, me trashėsi 5-7 mm.
  Skuqen patatet derisa tė krijohet njė kore e lehtė. Qepa e prerė nė formė gjysmėrrethi skuqet me vaj nė zjarr tė ngadalshem nė menyrė qė tė mos digjet, por tė zbutet. Shtohen domate tė qėruara dhe te prera nė copa kubike, pak salcė, kaverdisja vazhdon edhe pak, shtohet kripė, piper flete dafine.
  Nė tavėn e lyer me vaj shtrohet njė shtresė patatesh tė skuqura, mbi to gjysma e qepės, pėrsėri nje shtresė tjetėr patatesh dhe pastaj pjesa tjeter e qepės. Mbi kėto prapė shtrohet njė pjesė patatesh. Nė njė enė kaverdiset miell me pak gjalpė, shuhet me gjumėsht, pėrzihet mirė derisa tė marrė valė, hidhet kripė dhe lihet masa tė trashet.
  Hiqet nga zjarri ftohet pak dhe perzihet me vezė. Salca e pėrgatitur hidhet mbi musakanė, spėrkatet me gjalpė dhe djathė kackavall. Tava vihet nė furrė pėr tu pjekur pėr 30 minuta...
  Mos jeto pa buzėqeshur...sepse dikush nė kėtė botė jeton nga buzėqeshja jote ...!

 16. #56
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Fale Manules (e sometimes Larsit ) po me duhet te marr ca klasa feministe se mbeta ne kuzhine. C'mu kujtua dhe Hitleri kur thoshte qe vendi i grave jane te K-tė -- kirsche (kisha), kinder (familja/femijet), kunche (kuzhina).

  Salce makaronash alla zyshe Manule

  Rezultati i nje frigoriferi "bosh," eshte e bėme me mund e lote (mostly te Manules kur me bertiste, "you're driving me nuts over here!"), 1-2 salcice te skuqura (sipas qejfit), pak qepe + 2 thelpinj hudhra te grira, kripe (mgjs s'i hodha shume se s'e dua), salce, najazme (nga kjo i hodha shume se me pelqeu ashtu), te skuqura bashke ne tigan ne medium to low heat (salcicet i skuqa me pare se me pelqejne te djegura).

  Makaronat ishin gati. Parmesan-i po ashtu, mgjs me duken ngjiten ne si toptha te vegjel prej lageshtise se ajrit. Nuk ishin te tilla kur u blene.


  ... se Manulja do dhe foto, perndryshe ngel ne klase.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 14-07-2006 mė 07:42
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 17. #57
  Maska e *Babygirl*
  Anėtarėsuar
  06-07-2006
  Vendndodhja
  Local Disk :D
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Pashta ne akull

  Perberesit - Per 4-5 persona:

  Per pandispanjen:
  veze 3 kokrra dhe 1 te bardhe, sheqer 4-5 luge gjelle , miell 4-5 luge gjelle

  Per kremin:
  Miell 3 luge gjelle , sheqer 6 luge gjelle, veze 1 e plote dhe 1 e verdhe, qumesht dy gota uji, bajame te grira 2 luge gjelle, ajke ose gjalpe 1 luge gjelle, kakao 1 luge gjelle, recel per zbukurim disa kokrra , pak vanilje e liker.

  Pergatitja

  Pergatiten me pare pandispanja. Per kete ne ene porcelani rrihen vezet vezet me sheqer derisa te behet nje mase e fryre dhe e qendrueshme ne tel. Hidhet mielli , perzihet lehte qe te mos ulet brumi, hidhet ne tave te lyer me yndyre dhe piqet ne furre me temperaturen 150-170 grade. Ne nje ene tjeter jo alumini rrihen vezet me sheqerin, hidhet mielli , qumeshti i valuar dhe i ftohur pak. Vihet sa te marre vale dhe hiqet nga zjarri, si te ftohet pak pak hidhi vanilje , bajame te pjekura e te grira, ajke ose gjalpe dhe perzihet mire. Merret pandispanja e pergatitur , ndahet ne tre shtresa dhe shtrohet nje pjese ne tave ose forme.Hidhet nje pjese e kremit , hapet ne te gjithe peten. Siper vihet nje pete tjeter me pandespanje , qe laget me konjak ose liker, hidhet perseri krem. Vendoset peta tjeter, lyhet me krem te perzier me kakao duke bere persiper dhe zbukurime. Vendosen kokrra rreceli dhe vihet ne frigorifer ne ngrirje. Gjate servirjes pritet ne copa, vihet ne pjate ose mblidhet me leter celefoni. Pastaj gjithnje mbahet ne ngrirje qe te ruaje formen.
  Mos jeto pa buzėqeshur...sepse dikush nė kėtė botė jeton nga buzėqeshja jote ...!

 18. #58
  ................
  Anėtarėsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Shrimp Cosmopolitan... ne fund fare do ju tregoj pse quhet e tille. Edhe me kete ju heq trunin per pamjen e bukur qe ka.

  1.-- Gri dy celery sticks. Prijini ne rripa te gjate per se gjati, dhe pastaj prijini imet. Futi ne nje ene.
  2.-- Shto 1/4 filxhan ketchup (salce), pak uthull (1-2 luge gjelle), leng limoni dhe zest nga lekura e limonit (grijeni lekuren e limonit me ate qe grini djathin apo karrotat... por vetem siperfaqen e verdhe te lekures se limonit, se pjesa e bardhe eshte e hidhet).
  3.-- Gri nje dore majdanoz, dhe perzjeji te gjitha.
  4.-- Shto shrimps te blera te gatshme (une preferoj jumbo shrimps) dhe perzjejini.
  5.-- Futi ne frigorifer per 15-30 min.
  6.-- Servirini mbi nje gjethe sallate ne nje gote cosmopolitan... nqs doni ta beni ekstravagante paraqitjen, por eshte keshtu ne pjate nuk eshte keq.

  (nga Leila)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Humdinger : 04-08-2006 mė 12:15

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  33
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime nė 21 postime
  Receta te lehta & te shpejta
  per te skuq berxolla & byfteqe, mbaj nr 1 sma kalon dot asnjeri dhe asnjera


  tem e bukur kjo po ca ka per te hang nai gja ktu se per tpi kam vete
  Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė.

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga *Babygirl* Lexo Postimin
  MUSAKA ME PATATE

  Pėr 4 vetė

  Duhen:

  - Patate 1 kg
  - qepė 6 kokrra mesatare
  - vaj 3-4 filxhane kafeje
  - domate 5 kokrra (1 lugė gjelle salce)
  - kripė, piper, dafinė

  Pėr salcėn e bardhė:

  - Gjalpė 1 lugė gjelle
  - miell 1 lugė gjelle
  - qumėsht 1 gote caji
  - vezė 1 kokėrr
  - kackavall (djathė) tė thėrmuar njė lugė gjelle

  Gatimi:

  Patatet qėrohen, lahen dhe priten nė feta tė rrumbullakta, me trashėsi 5-7 mm.
  Skuqen patatet derisa tė krijohet njė kore e lehtė. Qepa e prerė nė formė gjysmėrrethi skuqet me vaj nė zjarr tė ngadalshem nė menyrė qė tė mos digjet, por tė zbutet. Shtohen domate tė qėruara dhe te prera nė copa kubike, pak salcė, kaverdisja vazhdon edhe pak, shtohet kripė, piper flete dafine.
  Nė tavėn e lyer me vaj shtrohet njė shtresė patatesh tė skuqura, mbi to gjysma e qepės, pėrsėri nje shtresė tjetėr patatesh dhe pastaj pjesa tjeter e qepės. Mbi kėto prapė shtrohet njė pjesė patatesh. Nė njė enė kaverdiset miell me pak gjalpė, shuhet me gjumėsht, pėrzihet mirė derisa tė marrė valė, hidhet kripė dhe lihet masa tė trashet.
  Hiqet nga zjarri ftohet pak dhe perzihet me vezė. Salca e pėrgatitur hidhet mbi musakanė, spėrkatet me gjalpė dhe djathė kackavall. Tava vihet nė furrė pėr tu pjekur pėr 30 minuta...
  une e di qe ne musaka qesim edhe mish te blurź.
  dafina a asht Bazilik ka foto te saj te dim qfar gjethi asht .
  ne italisht dhe frengjisht quhet basilic
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. RECETA ( te provuara)
  Nga Lule Portokalli nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 18-02-2010, 14:32
 2. Pėrmbledhja e recetave
  Nga [Perla] nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:18
 3. ju lutem kush ka receta te embelsirave dhe gjellerave
  Nga gjuli nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 01-05-2009, 14:34
 4. Receta per gjelle/gatime per njerez me kolesterol te larte
  Nga nausika nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-10-2005, 14:20
 5. Receta nga kuzhiniere me fame boterore
  Nga Dita nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 20-06-2003, 02:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •