Close
Faqja 18 prej 19 FillimFillim ... 816171819 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 341 deri 360 prej 374
 1. #341
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Gjuha Shqipe sht gjuha q po flasim ne t gjith ktu. Ju nuk e plqeni sepse sht djalekt Tosk dhe jo Geg.
  Nuk e plqej sepse e cungon mundsin e t shprehurit. Edhe nuk osht dialekt tosk, por gjysm-tosk, sepse vetm gjysma e toskrishtes sht prfshir n t, gjysma tjetr sht hudhur n kosh.

  Nuk bhen kto gjra bazuar mbi egot personale.
  Ather ka po llomotit ktu? Pse ti po vepron bazuar mbi ego?

  Vendndodhja buz Vjoss, po t'kallxon qi e don gjuhn letrare se osht prej mahalls tane.

  Gjithashtu ju kapeni tek mnyra paskajore e foljes, kur gjuha standarte Shqipe e ka formn paskajore. Dhe n qoft se ju nuk e prdorni dot, mua ky m duket si problem personal.
  Problem personal i prmbi 5.000.000 njerzve, tash kallxom a osht personal ky problem?

  Un mbshtes mendimin se Gjuhs Shqipe t Standartizuar i duhen br disa ndrhyrje, duke e pasuruar me shprehje dhe me idioma t marra nga t gjitha dialektet e Gjuhs Shqipe. Por un jam kategorikisht kundr ndryshimit t formatit t gjuhs.
  E di qi je kundr. Edhe e di arsyen pse je kundr.

  Ju po thoni se standartizimi i gjuhs u b sipas egos personale t disa udhheqsve t asaj kohe, (gj q un personalisht nuk e besoj) dhe tani dshironi t prsrisni t njjtin gabim.
  Absolutisht jo. Nuk duam t'a prsrisim t njjtn gj, por t kundrtn e saj.

 2. #342
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Ndryshimet qe u bene ne 1972 me qellim standartizimin, u bene te pamenduara mire, per te mos thene me dashakeqesi.
  Me kete abuzohet shume. Rregjimi komunist i Enver Hoxhes, mundohej te fuste "frymen e Partise" dhe aplikonte "mesimet e shokut Enver" ne cdo aspekt te jetes, dhe gjuha shqipe nuk bente perjashtim. Por objektivi nuk ishte aspak lartesimi i toskerishtes ne kurriz te gegnishtes, perkundrazi, gjithe ideja e gjuhes standarde ishte UNIFIKIMI i popullit shqiptar, duke u mesuar brezave te rinj te shqiptareve gjuhen shqipe me te njejtin abetar. Dhe unifikimi gjuhesor e bente me te lehte jo vetem komunikimin mes shqiptareve, e bente me te lehte edhe qeverisjen e kontrollin e vendit, pare nga kendveshtrimi i byrose politike.

  Direktiva e vetme e diktuar nga Partia per gjuhen standarde shqipe ka qene fushata e madhe per "pastrimin e gjuhes shqipe nga huazimet e huaja", fjalet turke, greke, italiane. Kjo ishte "censura" me e forte qe ka pesuar shqipja pas standardizimit ne keto 36 vjet dhe qe i atribuhet me te drejte rregjimit komunist.

  Albo

 3. #343
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-09-2007
  Vendndodhja
  N Sadovin t Jerlive- Viti - Kosov
  Postime
  79
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Sa sht tem e gjer, po aq sht e vshtir t merremi me t. Mendoj se nuk duhet humbur shum koh rreth asaj. Por njherit pa pretendime q ta fyej askend, mendoj se nuk duhet przier dialektet me gjuhn standarde, t bashkuar dhe t drejt...
  Dilaektet jan vetm shtylla t cilat e brumosin gjuhn ton t mrekullueshme, t bukur, t lir, t drejt e me plot vler..."Sa e bukur, sa e gjer, sa e mbl, sa e vler"...Mos ta njollosim, mos ta pbuzim, mos ta fyejm...
  T lir jan t gjith t flasin, t shkruajn ashtu si dshirojn...
  Nuk kan vdekur as gegt, nuk kan vdekur as toskt, por sht forcuar dhe do t focohet vazhdimisht gjuha jon e bukur, e dashur dhe e kndshme...
  Pra mendoj se nuk duhet humbur shum koh rreth ksaj teme. Le t merren me t studjuesit, gjuhtart, profesionistt...
  Ju prshndes...Ta forcojn shtetin (Shqiprin ton etnike) s bashku me gjuhn ton shum t pasur...
  exha...(Shptimi)

 4. #344
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-06-2007
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kjo gjuha jon zyrtare e 1972 nuk sht bazuar n dialekte, por sht e bazuar n nj dialekt, toskrisht, prandaj flasim ne........!

 5. #345
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Nj pyetje pr moderatort e forumit!

  Prse fshihen postimet e mia???
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 6. #346
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  39
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Ka ndonje nga ju qe ka postuar ne kete ceshtje rreth Gjuhes Letrare te diplomuar per Gjuhe Letersi? Mbase do te na ndihmonte ta ngrinim pak debatin ne njeshkalle me te larte.Nuk mund te diskutosh vetem per te kundershtuar dike ,apo thjesht sepse na do qejfi te shkruajme. Profesore te nderuar te Gjuhes Shqipe si Jorgji Gjinari,Gjovalin Shkurtaj etj jane mare shume me kete ceshtjen e Gjuhes Letrare apo Standarte sic quhet. Le te sjelli kush mundet mendimet e tyre sepse ne duhet te mbeshtetemi tek mendimet dhe idete e gjuhetareve dhe jo tek emocionet personale.
  Nje gje tjeter qe dua te them eshte se Eqrem Cabej asnjehere nuk eshte shprehur prerazi qe dialekti Tosk te meret si baze per ndertimin e Gjuhes Letrare, pra ai zoteria qe e permendi me lart gabon rende.
  Une mund t'ju them se ne Kongresin e 72, perfaqesuesit e Akademise se Kosoves ishin perkrahesit me te medhenj te Gjuhes Letrare dhe ata e levruan kete Standart me nje fanatizem te madh.
  Sot Kosova eshte nje shtet i pa varur politikisht dhe juridikisht. Pra eshte nje shtet mevete i perbere nga e njejta kombesi si edhe Shqiperia. Nese Kosova ne 72 do te aplikonte nje variant gjuhesor ndryshe nga ai qe perdoret ne Shqiperi, sot do te kishim dy shtete Shqiptare me dy gjuhe ( sepse difereca mes dialekteve do te thellohej) dhe si rrjedhim pas disa shekujsh nuk do te kemi nje shtet te vetem Shqiptar ne Ballkanin Perendimor qe perfshin te gjitha trevat ku banojne Shqiptare, por nje mori mini shtetesh Shqiptare qe flasin dialekte te se njejtes gjuhe.Pra e thene me fjale te tjera Gjuha Letrare eshte boshti qe do te na mbaje te bashkuar sikunder simbolet Kombetare.Pra edhe Standarti i sotem eshte njefare simboli kombetar dhe duhet ruajtur. Ketu une nuk perjashtoj qe i duhet lene hapesire qe te pasurohet edhe me forma dhe trajta nga Gegerishtja,por kursesi nuk duhet te kete permbysje te ketij Standarti,sepse shkojme mbrapa ne vend qe te shikojme te ardhmen .
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 7. #347
  Prenku i Dalmatve
  Antarsuar
  12-12-2008
  Vendndodhja
  N dritn fosforike q lshojn varrezat gjat nats
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Le te sjelli kush mundet mendimet e tyre sepse ne duhet te mbeshtetemi tek mendimet dhe idete e gjuhetareve dhe jo tek emocionet personale.
  "gjuha sht nj shtje aq e rndsishme sa nuk mund t'ua lm vetm gjuhtarve".

  Sinerisht nuk m kujtohet emri se kush e tha, por e di q e tha kt fjal.

 8. #348
  Muza e vjeshtes Maska e Gjethja:)
  Antarsuar
  15-02-2008
  Mosha
  37
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Post

  Citim Postuar m par nga Bel ami Lexo Postimin
  Ka ndonje nga ju qe ka postuar ne kete ceshtje rreth Gjuhes Letrare te diplomuar per Gjuhe Letersi? Mbase do te na ndihmonte ta ngrinim pak debatin ne njeshkalle me te larte.Nuk mund te diskutosh vetem per te kundershtuar dike ,apo thjesht sepse na do qejfi te shkruajme. Profesore te nderuar te Gjuhes Shqipe si Jorgji Gjinari,Gjovalin Shkurtaj etj jane mare shume me kete ceshtjen e Gjuhes Letrare apo Standarte sic quhet. Le te sjelli kush mundet mendimet e tyre sepse ne duhet te mbeshtetemi tek mendimet dhe idete e gjuhetareve dhe jo tek emocionet personale.
  Nje gje tjeter qe dua te them eshte se Eqrem Cabej asnjehere nuk eshte shprehur prerazi qe dialekti Tosk te meret si baze per ndertimin e Gjuhes Letrare, pra ai zoteria qe e permendi me lart gabon rende.
  Une mund t'ju them se ne Kongresin e 72, perfaqesuesit e Akademise se Kosoves ishin perkrahesit me te medhenj te Gjuhes Letrare dhe ata e levruan kete Standart me nje fanatizem te madh.
  Sot Kosova eshte nje shtet i pa varur politikisht dhe juridikisht. Pra eshte nje shtet mevete i perbere nga e njejta kombesi si edhe Shqiperia. Nese Kosova ne 72 do te aplikonte nje variant gjuhesor ndryshe nga ai qe perdoret ne Shqiperi, sot do te kishim dy shtete Shqiptare me dy gjuhe ( sepse difereca mes dialekteve do te thellohej) dhe si rrjedhim pas disa shekujsh nuk do te kemi nje shtet te vetem Shqiptar ne Ballkanin Perendimor qe perfshin te gjitha trevat ku banojne Shqiptare, por nje mori mini shtetesh Shqiptare qe flasin dialekte te se njejtes gjuhe.Pra e thene me fjale te tjera Gjuha Letrare eshte boshti qe do te na mbaje te bashkuar sikunder simbolet Kombetare.Pra edhe Standarti i sotem eshte njefare simboli kombetar dhe duhet ruajtur. Ketu une nuk perjashtoj qe i duhet lene hapesire qe te pasurohet edhe me forma dhe trajta nga Gegerishtja,por kursesi nuk duhet te kete permbysje te ketij Standarti,sepse shkojme mbrapa ne vend qe te shikojme te ardhmen .
  Mirembrema Bel Ami! Dhe te gjithe ju qe e doni gjuhen shqipe e gjithmone keni dicka per te thene per te.
  Duam te diskutojme per gjuhen standarte. Shume mire. Teme interesante dhe e lavderueshme. Ceshtja nuk eshte qe te therrasim ata qe kane mbaruar per gjuhesi qe te na ndihmojne te ngreme biseden ne lartesine e duhur. Ka si nuk ka ne radhet tona te tille (S'ka dyshim qe jane te mirepritur).
  Ne e kemi tashme nje gjuhe standarte, ajo qe na mungon eshte ta pasurojme ate. Ne gegerishte (qe e marrim me shume si shembull meqe nuk qe dialekti qe u mor per baze te gjuhes standarte ne Kongresin e Drejtshkrimit) gjellijne fjale mbreselenese qe percjellin kuptimesi, nuanca kuptimore e me tej qe i permbushin bukur nevojat per komunikim te shqipfolesve. Ne toskerishte gjithashtu. Etj, etj.
  Duhet nenvizuar qe toskerishtja nuk eshte gjuha standarte. Po si te gjejme disa pergjigje?
  Besoj se me se pari duhet nisur nga vetja. Ne momentin kur secili nga ne kupton qe gjuha shqipe eshte dhe gegerishtja, dhe toskerishtja dhe gjuha standarte si e tille, atehere mund ta quaje veten te denje per te thene mendimin e vet.
  Paanesi, kjo eshte ceshtja. Te duash gjuhen, aty buron drejtgjykimi. Gjuha eshte e gjalle, ajo leviz e ndryshon bashke me popullin qe e flet.
  Le ta nisim duke dashur, cdo fjale te saj, duke folur paster pa fjale te huaja, pa shtremberime. Duke shkruar pa gabime drejtshkrimore, duke perdorur me dashuri fjale te bukura te te gjitha te folmeve, te te dy dialekteve. Gjuha jone eshte e pazevendesueshme, nuk i mungon asgje e na e mbush shpirtin plot...

  Pergjigjja eshtelasim shqip...

 9. #349
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,016
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  gegenishtja ehste gjuha me e paster shqipe

  une vete besoj se gegnishtja eshte ne te shumten e vet gjuh e paprekur qe ne formimin e shqipes eshte shume e vjeter dhe deshifron gjithcka.vete kure bej ndonje kerkim mbi ndonje shkrim te vjeter historik ne gegnisht e zberthej .greqishtja e vjeter nuk eshte gje tjeter vec se dialekti geg sot qe duhet te jemi krenar dhe per mua me mire do kishte qen qe gjuha zyrtare shqiptare ti kishte te dyja dialektet une e adhuroj gjuhen e bukur qe flasin malesort.dhe shkaku qe pse duan ta shkaterrojne gegnishten eshte vete vjetersia e saj qe i ben armiqte tane te luftojne me te gjitha mjetet qe kan ta zhdukin se kure zhduket gegnishtja zhduket cdo gje e vjeter e shkruajtur dhe zhduket historia jon ne nje fare menyre se te gjithe emrat e kohes se lashte deshifrohen ne gegnisht po jap ca shembuj me posht;
  aleksander=ka+le+si+nander=ka ler si ne enderr emrin qe i vuri e ema sic e pa ne ender si dragua
  kasandra=qes+endra cic eshte dhe ne filmin troja ishte ajo qe perkthente enderrat pra ajo qe qeste+endrra=tregon enderra i deshifron ato
  periklis=peri+ka +le etj etj etj prandaj keta njeres duan ta zhdukin se nuk duan qe keto te deshifrohen ne shqip prandaj na kan percare ne njeqind fe se e din origjinen ton e din se ne jemi miq+donet =maqedonet qe me nje grusht shtypen boten
  jemo po ne qe formuam rromen rroma= rro +ma=rro me shume
  se jemi ne pasardhsit e pirros pirro=pi+rro =pra pi dhe rro
  pra ne jemi shum me shume nga qe disa nga ju mund ta imagjinojne dhe per keto vlera te vecanta qe kan pasur te paret tane ne duan te na shfarosin sote.prandaj o vellezer e motra do ju lutesha te gjithve nese doni te shpetojme gjithcka duhet qe per hir te kombit per hir te te pareve ton te lavdishem per hir te femijve tan qe do vin neser dhe qe jan vazhdimi jon ajt te gjith te besojm thjeshte zotin si te paret tan thjeshte per te ndryshuar nga te tjeret qe kemi verdall se mbani mend nese ne nuk ndryshojme sot neser do jet von neser nuk do kete me shqiponja e as zoq te shqiponjes po vetem sorra arabe dhelpra greke hiena serbe dhe neperka turke;nese ju nuk ndergjegjesoheni sot neser do jete von nese e doni kaq shume vendin tuaj aq sa thoni mos na mushni mendjen per fe sa ja kemi par hajrin ketyre po tani eshte momenti per te then po per kombin dhe ne djall te vejne fete se nuk eshte gjella jon na e kan servirur per ta ngren nga jashte thjeshte per ta na helmuar .kaq per kete mesazh do doja fakte argumenta te forta qe te me kundershtoj njeri per keto qe thash me lart.
  Ndryshuar pr her t fundit nga sulioti : 19-12-2008 m 15:51 Arsyeja: korrigjim

 10. #350
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,034
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga Longarus Lexo Postimin
  Une besoj qe nuk eshte problemi me gjuhen standarde por mosperfillja e toskeve per te mesuar gegnishten .
  E ke idene se fare je duke thene o Sokrati i sokakeve te humbur !?

  Kete ua ka mundesuar komoditeti qe kane gjetur ne gjuhen standarde gje te cilen geget nuk e kane .
  Ate gjuhe qe flasin tosket, flasin edhe geget nqs geget pretendojne dicka me shume atehere le te fillojne te mesojne gjuhe te huaj mbase i kenaq me shume !!

  Lirisht mund te them qe shumica e gegve nuk e kane problem gjuhen standarde por ndjejne njefare mosrespekti (ne te mesuar) te dialektit te tyre nga tosket , gje qe shfaqet ne kete forme debati si ky ne kete teme ..
  E shikon fare budalliqe kerkon te thuash? Ku sheh ti mosrrespektim te toskeve ndaj gegenishtes ?

  Ja ti je geg dhe une jam tosk me origjine, por nuk po te flas toskerisht por po te flas ne gjuhen letrare, ke ndonje problem qe te me kuptosh apo nuk te pelqen te me kuptosh ?

  Nqs ke problem te me kuptosh, fillo te mesosh gjuhen shqipe!
  Nqs nuk te pelqen te me kuptosh, vazhdo te flasesh gjuhen e shkajut ose te turkut!

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 11. #351
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,034
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga antikonformisti UDB-ist
  Norma e 72 nuk asht gjuh letrare, por dilaekt epirotsh, i vendosun me forc nga Enveri me labt e tij t'ardhun nga malet dhe nga bashkqytetari i vet Eqerem Cabej.
  Ja dhe nje tjeter kopil i shkjaut qe mundohet te hedhe balte mbi gjuhen tone te bukur shqipe.

  Ke inat Enverin sa per sy e faqe por ti fle me fotografine e tij. Sa per labt (leberit) nuk vijne nga malet si ty o kaak i ferrave.

  Para se te zesh ne goje emrin Eqerem Cabej duhet te lash gojen 24 ore rresht o cope mishi me dy qe i rrendon kot kesaj toke.

  Gjuhtart e Shkodrs gjat ati kongresi ishin n burgje, t pushkatuem ose n internim.
  Sa per djenine tende ai rregjim nuk donte t'ja dinte se ishe shkodran apo korcar, tirans apo permetar, por ishte nje sistem totalitar me te gjitha karakteristikat e tij. Ti nuk ke goje te flasesh sepse nuk e ke provuar keshtu qe ben mire ta mbyllesh ate goje!!!


  Kosovart u detyrun me e pranu at dialekt pr mos me u nda nga trungu, pasi serbt i kan akuzu se jan t'ndryshm nga shqiptart pasi flasin i gjuh t'ndryshme.......!!!!!!!!!!!!!
  Askush nuk i ndalon shqiptaret te flasin gjuhen e eterve te tyre e jo me ti detyroje (si kakarrit ti ).

  Kjo gjuh letrare asht komplet fiktive pr gegt n Shqyni t'veriut, Mal t'Zi, Kosov e Maqedoni.
  Per geget qe jetojne ne Shqiperi nuk kam pare te kene ankesa ndaj gjuhes letrare sepse e flasin dhe e shkruajne njesoj si une e si do shqiptar tjeter.

  Per geget e tjere qe ke permendur le te vazhdojne te flasin serbisht dhe maqedonisht meqenese nuk gjenden mire nga gjuha letrare shqipe.


  Jeni vetem ju nje tufe UDB-istesh qe villni vrrer dhe thurni citate hakmarrese ndaj gjuhes tone letrare por ta dini qe nuk e rrun shume njeri per ju: Vazhdoni te lehni ashtu si keni bere gjithmone....!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Shkelqesia_E_Tij : 20-12-2008 m 02:09 Arsyeja: kundrra rrymes !

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 12. #352
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,034
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  ...........
  Ndryshuar pr her t fundit nga Shkelqesia_E_Tij : 20-12-2008 m 01:12

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 13. #353
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  55
  Postime
  1,803
  Faleminderit
  372
  43 falenderime n 32 postime
  Vetenumrimi eshte vetvrasja e shqiptareve, nuk e di pse na pelqen aq shume te mohojme njeritjetrin, te vetshkulim rrenjet, te nderpresim kontinuitetin e zhvillimit kombetare.
  Gjuha shqipe eshte e unjisuar dhe eshte nje hap i madh kombetar per ate qe te qenit shqiptar modern me shikim kah horizonti per bashkimin e shqiptareve ne Ballkan ka me shume domethenje se sa te qenit gege ose toske,per ate qe nuk kethehet tek krahinarizmat dhe te beje historine e cfardo dimenzioni kombetare nga fillimi ,ne rastin konkret gjuhen.
  Do marr nje shembull,duke dashur te instalojne cdo krahine dhe cdo lagje dhe fis te folmen e vet ,ne Indi edhe sot nuk kane gjuhe te perbashket dhe dy indian duhet te mirren vesh permes nje gjuhe te trete , sigurisht nese e flasin te dy..paralele ndoshta pak e larget ? mendoj se vetem gjeografikisht.
  Ne vend qe te debatojme per legjitimitetin e atyre qe ishin vizionaret me te medhenj te kohes ne Manastir ne mund ta ruajm, pasurojme, dhe duam me gjithe zemer frytin me te madh qe na lan trashigim..Gjuhen e Unjesuar.

  Tema me legjitime sot eshte unifikimi i nje Abetarje per gjithe shqiptaret e botes..bukfalisht nje Abetare qe mesohet ne Tirane,Shkup,Prishtine,Ulqin ,Presheve dhe kudo ne bote.
  Debat kombetar per gjuhen do te ishte ruajtja nga barbarizmat qe njerez te mediave si ne shtyp dhe radiotelevizion duke dashur te tingellojne "me mire se shqip" i bejne gjuhes tone hilen dhe tradhetine me te madhe, e bastardojne gjuhen nder me te vjetrat e planetit .
  Keto duhet te rregullohen me ligj shteterore( dhe jo nuk eshte diktature ,eshte kulture kombetare), se vetem siperfaqsoret, pakurrizoret dhe inferioret levdohen me fjale anglisht dhe internacionalisht ne nje emision shqip.
  Historia jone eshte shume e ndjeshme, perplot mohime te njeritjetrit, perplot padrejtesi ndaj njeritjetrit.Keto na mbajne peng ardhmerine te lumtur moderne dhe te bashkuar....
  Gjuha e bashkuar eshte hapi i pare,zemra e madhe dhe falja dhe jo harresa e te kaluares eshte hapi i dyte .
  Historia e njerezimit nuk njeh barabartesi te plote as ne sakrifice dhe as ne autoritet.
  Kjo shkon per te gjithe si ne familje, si permbrenda kombit, shoqerise ne pergjithsi dhe globit.Keshtu nuk ka pasur barabartesi edhe ne zgjedhjen e dialektit per gjuhen tone mes gegenishtes dhe toskerishtes..
  Te dijshe kete fakt dhe te japish kontributin (Gjuhetaret) qe cdo fjale gegenishte te jete ne fjalorin Shqip-Shqip, eshte pasuri gjuhesore dhe kombetare, por te kethesh te luftosh per alfabet te ri cdo njeqindvjet, eshte vetenumrim.
  Nese kerkojme perfaqsim te drejte dhe barabartesi te plote mbrenda-permbrenda kombit ,per vetveten si te vecante qe ne fakt nuk jemi( ne vete e ndajme vehten me katunarizma dhe krahinarizma), pergjegjesi per paraardhesit gege dhe toske..athere do te kethehemi te perserisim historine, nderpresim vazhdimsine dhe nisim cdo gje prape nga vetvetja...e ndegjuar? shqiptarce.
  Cdo popull normal lufton ne te gjitha drejtimet per tu bashkuar, mevetsuar, forcuar dhe hyre ne boten e qytetruar me kulturen dhe gjuhen e vet te unjesuar.
  Ne si shqiptare mund te mberrime boten e qytetruar duke falur njeritjetrin ,gjuhtaret duke e pasuruar gjuhen tone me cdo fjale te lene jasht nga rrenjet e dy dialekteve ,por edhe me fjale te reja per te rritur trupin e nje trungu -Gjuhen e bashkuar.
  Titulli eshte sa i dhimbshem dhe pesimist, por une do them se mund te marr pjese ne funeralin e dialektit tim vetem per shqiptaret e bashkuar dhe per nje Shqiperi te qytetruar dhe te bashkuar .

  me nderime per te gjithe ne kete teme, vetem si shqiptar ,

  bili99
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 20-12-2008 m 11:24
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 14. #354
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  EMIL LAFE PR KONGRESIN (1972): PUNIMT E SAJA U VENDOSN N KORNIZN POLITIKO-IDEOLOGJIKE T EPOKS S SOCIALIZMIT NGADHNJIMTAR

  Akil Mark Koci
  2005


  Gjithmon asht than se historin e shkruejn fitimtart, ata q dominojn dhe q kan fuqin ekonomike dhe ate politike. Sidomos n shtetet komuniste.

  N kto shtet komuniste, historia, letrsia, muzika, arti figurativ, ligjet...gjithmon pr t gjitha kto, ka qen n rend t par - politika - q ka diktue se si me u shkrue pr tana kto aspekte t jets shoqnore. Pra, edhe n Shqipni kan ndodh kto gjana dhe shumica e veprave t shkrueme nate periudh, gjenden atje ku edhe u takon vendi, kurse shum autor jan distancue prej veprave t tyne.

  Kshtu, edhe Kongresi i Drejtshkrimit, q u mbajt n Tiran n vitin 1972, si e thot Emil Lafe, nji nga dizajnuesit, punimt e Kongresit u vendosn n kornizn politiko-ideologjike t epoks s socializmit ngadhnjimtar... (!) N kto kushte dhe rrethana filloi pregaditja dhe, s fundi, mbajtja e ktij Kongresi me randsi vitale pr kombin ton. Ishin ftue n ket Kongres, pos gjuhtarve nga Shqipnia, edhe ata nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Lugina e Preshevs.

  Nate koh shkuemja nShqipni ishte nji loto, nji Jack Pot pr t gjith ne, sepse Mmdheu ka qen i mbyllun dhe nuk e dinim se n far gjendje ishte ajo shoqni as nga aspekti politik, as ekonomik, arsimor e aspekte t tjera. E paramendonim si kopsht me lule, si predikonte dhe trumbetonte kreu i Partis s Puns.

  Delegacionet ishin prba jo vetm prej gjuhtarve, por edhe prej njerzve q ma spaku kishin lidhje me gjuhn. Pritja ishte e mrekullueshme, edhe pse pushtetart kishin frik mos po bahet far rrmuje nga ana e kosovarve, sepse ishin ba t gjitha pregaditjet, pa u konsultue sa duhet me instituciont prkatse, pr aprovimin e nji gjuhe q i takonte kryesisht nji dialekti -dialektit Tosk.

  Dialekti Tosk ishte dialekti i diktatit partiak, sepse pjesa ma e madhe e atyne, q e prbanin qeverin dhe partin ishin prej jugut.

  Pra, kjo gjuh e diktatit, kjo gjuh e pushtetit ma tegr n kto troje gjat shekullit t kaluar, ku t drejtat e njeriut shkeleshin pa mshir n vitt e gjata t diktaturs s egr ateiste, q e mbajti nji popull mbi pesdhet vjet n nji burg t vrtet, e izoloi nga bota perendimore, kjo gjuh u ba Standard.

  Prej vitit 1944-1954, n Shqipni u burgosn 80 mij vet, prej t cilve 10 mij vdiqn ne burg. Nse e krahasojm me prqindje popullsie, ky regjim del se ka qen shum ma i tmerrshm se sa regjimi i komunist i Mao Ce Dunit, Pol Potit, e shum regjimeve t tjera. N mesin e t vdekunve, t denuemve e t burgosunve, numrohn 137 klerik katolik, nga t cilt 10 seminariste e 8 murgesha....

  Por, le ti kthehemi Kongresit t Drejtshkrimit. Referatin kryesor e lexoi Androklli Kostallari, kurse Rezoluta e Kongresit t Drejtshkrimit t gjuhs shqipe fillon kshtu: Zhvillimi i hovshm e cilsor i kulturs, letrsis dhe shkencs
  mbi bazn e shndrrimeve t thella historike, ekonomiko-shoqrore q jan kryer n Shiprin socialiste nn udhheqjn e Partis s Puns, e q ka sjell ndryshime t thella dhe n vetdijn e popullit ton...


  Pra, n nji atmosfer t ktill, ku kosovart ishin t prcjellun n do hap dhe do lvizje t tyne nga sigurimsat, zhvillimi normal i Kongresi ishte e qart se ka qen i i pamundun, edhe pse n dukje do ishte n rregull. Tan Veriu i Shqipnis e kishte nji shpres, nji deshir, se delegacioni kosovar ka me e ue zanin e spaku me ba vrejtje e mos me e aprovue kte gjuh, q u quejt e njsuar, ose e unisueme. N dritn e ktyne t dhanave duhet me e shikue e me kuptue tan aktivitetin e ktij Kongresi.

  Si po shifet sot, rezultati asht katastrofal! Si me e spjegue fakti se edhe mbas 33 vjetve, kte gjuh t Kongresit 72, as 5% nuk e flasin si duhet n Shqipnin e mesme, ate t veriut, e t mos flasim se sa asht prqindja q e flasin n Kosov, Maqedoni, Mal t Zi, Luginn Preshevs...

  Kte gjuh e flasin pa gabime vetm shqiptart e Jugut, sepse asht idiom e tyne natyrore, kurse t gjith t tjert belbzojn kur flasin ket gjuh t ,,standardizueme. Me u kalue 33 vjet e mos me e msue nji standard, kjo ma smiri flet se sa e largt asht pr ne Gegt drejtshkrimi i imagjinuem i gjuhs s unisueme.

  N maj vitit 1978, me nj delegacion t Shoqats s Kompozitorve t Kosovs, shkuem n Festivalin e Majit t muziks serioze n Tiran. Natyrisht, pos ne dy shqiptarve, e kishim edhe nj t kombsis tjetr me ne. N takim me kolegt tan u pritm mir, por, pr udi, ata nuk pytnin se far kombsie kishte kolegu yn joshqiptar, i cili nuk fliste, por pikrisht kolegu tjetr, i cili fliste!


  - Shoku Akil, po ky kolegu far nacionaliteti asht?
  - Shqiptar i thash.
  - Si more shoku Akil, po ai nuk po di t flas shqip!

  Pra, nuk mbanin pyetje pr antarin e kombsis tjetr, por pr kolegun shqiptar, i cili sot asht akademik, dhe me kambngulje mundohet me e fol gjuhn e unisueme, por flet edhe ma keq se prpara. Edhe gjuhtart tan, e sidomos ata q kan qen n kte Kongres, edhe sot shkruejn me gabime dhe kur flasin gabojn, q nga fjalia e par, n shqiptimin e fjalve.

  Mjerana jan t gjith ata t cilt mundohen q me theksin e Gegnishtes me e fol gjuhn Toske. Ata nuk e shofin se sa qesharak paraqiten, sa mosnjohs spari jan t Gjuhs s vet Amtare, e mandej edhe t dialektit Tosk.

  Kolegu nga Shqipria, kompozitori njoftun Thoma Gai, korar me origjin, m tha me nji moment:

  - Ore shoku Akil, po nj plak korare e flet shqipen m mir se do profesor i juaji (po mendonte Standardin shqip)

  - Po, - ia ktheva. - I dashur Thoma, ai sht dialekti juej, e jo yni, prandaj ajo edhe mund t flas m natyrshm.

  Mbasi ishte kthye delegacioni kosovar nga Tirana e Kongresit t Drejtshkrimit, e kisha pyeta nji antar t delegacionit, q nuk ishte gjuhtar, pr atmosfern nKongres.

  "ka me t than, as nuk na pyetn as nuk lypm me na pyet, kurse Androklli Kostallari lexoi referatin, ishte si nj komisar partie. Mbas leximit shum
  pak kishte diskutime, pos aprovimit t gjitha referateve me vrejtje t pakta. Mandej,vazhdoi ky miku: - Mu avit nji shkodran e m tha: na nuk guxuem me fol, por ju asht dasht spaku me kundrshtue!"

  Jan t shumta argumentet q flasin se ka qen Kongres, q bani publik urrejtjen ndaj gjuhs s tradhtarve t Veriut, si thoshte kreu i Partis para dhe mbas do mbledhje, gjuhs s malokve, gjuhs s obajve, e tjera e tjera.

  Sa njerz t pens u prsekutuen vetm pse i takonin ketij dialekti e ksaj kulture: Patr Anton Harapi, Imzot Vinenc Prenushi, Don Ndre Zadeja, q konsiderohej poeti dhe dramuturgu ma i madh shqiptar i gjall, Don Lazr Shantoja, prozatori i madh At Gjon Shllaku, dhe 32 t tjer u burgosn, kurse 15 prej tyne u pushkatuen.

  Ilir Zhilla thot:Shqiptart e besimit katolik u persekutuan, sepse ata mbartnin mbi vete hershmrin dhe vazhdimsin e kulturs s dokumentuar shqiptare (nj kultur krejtsisht perendimore), filluar nga Pal Engjlli, Bogdani, Buzuku, Gjeovi e deri te Fishta e Martin Camaj. Ekzistenca e shqiptarve t besimit katolik sht nj argument i pakundrshtueshm i autoktonis s shqiptarve.

  Me prjashtimin e veprave t klerit katolik dhe t visarit shpirtnor, edukativ e arsimor, por edhe me reformn e drejtshkrimit dhe me imponimin e ,,gjuhs s njsuar, si thot i profesor Arshi Pipa, u ba zhdukja e kujtess mbi autort e Veriut e, n rend t par, mbi autort katolik.

  Kjo gjuh konsiderohej ,,gjuh Krisht, si thot Kadarea, ithtart e ktij korenti kishin gjetur n kronikat e vjetra rastin e ringjalljs s nj gjuhe, t ciln e kishin quajtur me tmerr - ,,Gjuh-Krisht.

  SOT

  Prej atheri e deri sot nuk lvizi asgja pr tba ca prmirsime n Gjuhn Standard. U ba nji tentim n konferencn shkencore q u mbajt n Tiran, me 20-21 Nandor 1992, me titull ,Gjuha letrare kombtare dhe bota shqiptare sot. Rezultati i saj asht ky - ende as fjalori nuk asht plotsue me fjal dhe shprehje t reja, e t mos flasim pr prfshimjen e barabart edhe t dialektit Geg.

  Ende kemi shpres se gjuhtart do t marrin nji iniciativ q sa ma par torganizojn nji tubim, konferenc, kongres, q t begatohet gjuha shqipe edhe me pasunin e dialektit q e flasin mbi 75% shqiptar.

  Dhe, krejt n fund, asht me u habit se si dialekti Geg ndalohet n revista e mjete elektronike n Kosov. Kjo bahet prej injorantave q nuk dijn as me e blbzue Gjuhn e Diktatit dhe shembuj t ktill kemi mjaft, q sa e sa her u cekn n gazetn Java.

  Nga ana tjetr, n Shqipni i asht propozue Kuvendit t Shqipnis Ligji mbi Gjuhn, me t cilin don me e imentue Gjuhn e Diktatit. Kemi mendue se diktatura njihere e prgjithmon asht rranjos nga Shqipnia, por, si duket,
  me kte ligj ajo po ngre krye dhe don me e ndalue gjuhn q e flasin 75% e popullit shqiptar n t gjitha trojet etnike, e me e mbrojt gjuhn e 25% t popullsis shqiptare. Komenti asht i teprt.

  Profesor Arshi Pipa thoshte pr Kongresin e Drejtshkrimit se ka pas pr qllim zhdukjen e kujtess mbi autort e Veriut, e n rend t par, mbi autort katolik.
  Edhe pas 33 vjetve t Kongresit t Drejtshkrimit, gjuhn shqipe nuk e flasim si duhet (ose kurqysh?!)

 15. #355
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  55
  Postime
  1,803
  Faleminderit
  372
  43 falenderime n 32 postime
  Pak ka permend biles Akil Koci, Prej Profesorit atdhetar Arshi Pipa deri tek kompozitori Akil Koci me mijera shqiptare ne gjithe boten kane jetuar ferrin, mohimin, helmin, nga gjaku i vet....... por me syte mbrapa nuk ecet perpara...Le te MBETET nje kapitull i dhimbshem ne historine shqiptare qe ti mbyllen plaget me ne brezin e ri,mos u perseritet me.

  Per mendimin tim ,me shume eshte pune e gjuhetareve me shume se sa politizim dhe hakmarrje-percamje..politizimi i popullates me cdo gje qe percan do te thote edhe njeqindvjet vendnumrim.
  Diktatura ka qene e dhimbshme per te gjithe , dhe sigurisht jo njesoj per te gjithe.
  Nuk ka barabartesi pra as ne vuajtje, as ne dedikim, as ne fame dhe as ne perfaqsim dialekti per gjuhen e bashkuar ne rastin konkret,dhe nese kerkohet nje gje e tille nuk do te arrihet fare nje bashkim i nje gjuhe dhe nje bashkimi shqiptar i pritet rruga.
  Gjuhtaret kane punen e tyre per te bere, cdo padrejtesi edhe ndaj nje fjale te vetme mund te korrigjohet.por, te niset nga fillimi do te thote VENDNUMRIM( qe une e kam quajt vetnumrim dy here me lart gabim-shtypi)
  Falja dhe mirenjohja jane fillimi i te qenit i qytetruar, nje sy corr dhe nje vesh shurdh i japin dy syte dhe dy veshet NJE BASHKIMI.

  Me nderime per perspektivat e reja te bashkimit,

  bili99
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 23-12-2008 m 10:05
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 16. #356
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga bili99 Lexo Postimin
  Pak ka permend biles Akil Koci, Prej Profesorit atdhetar Arshi Pipa deri tek kompozitori Akil Koci me mijera shqiptare ne gjithe boten kane jetuar ferrin, mohimin, helmin, nga gjaku i vet....... por me syte mbrapa nuk ecet perpara...Le te MBETET nje kapitull i dhimbshem ne historine shqiptare qe ti mbyllen plaget me ne brezin e ri,mos u perseritet me.

  Per mendimin tim ,me shume eshte pune e gjuhetareve me shume se sa politizim dhe hakmarrje-percamje..politizimi i popullates me cdo gje qe percan do te thote edhe njeqindvjet vendnumrim.
  Diktatura ka qene e dhimbshme per te gjithe , dhe sigurisht jo njesoj per te gjithe.
  Nuk ka barabartesi pra as ne vuajtje, as ne dedikim, as ne fame dhe as ne perfaqsim dialekti per gjuhen e bashkuar ne rastin konkret,dhe nese kerkohet nje gje e tille nuk do te arrihet fare nje bashkim i nje gjuhe dhe nje bashkimi shqiptar i pritet rruga.
  Gjuhtaret kane punen e tyre per te bere, cdo padrejtesi edhe ndaj nje fjale te vetme mund te korrigjohet.por, te niset nga fillimi do te thote VENDNUMRIM( qe une e kam quajt vetnumrim dy here me lart gabim-shtypi)
  Falja dhe mirenjohja jane fillimi i te qenit i qytetruar, nje sy corr dhe nje vesh shurdh i japin dy syte dhe dy veshet NJE BASHKIMI.

  Me nderime per perspektivat e reja te bashkimit,

  bili99
  Bili, pse duhet debatimi per standardin e gjuhes se sotme shqipe te jete tabu? Prej cfare po frikohemi ne?

  Mendoj se ne ate cka thote Akil Koci ka shume te drejte. Ai vete tregon shembuj kur shqiptareve nga Kosova u eshte thene se nuk dine shqip. Paramendoje nje foles te standardit te marr guximin e t'i thote nje shqiptari gege se, nuk di shqip?! Ky eshte kulmi i injorances dhe kulture e mbetur dhe e kultivuar nga periudha e diktatit. Une edhe vete ketu kam pa qe disa injorante u thone shqiptareve gege, ike meso shqip.

  Dmth me shqip eshte Gjuha e Diktatures sesa Gjuha Natyrale Gege Shqipe?! Ndoshta edhe eshte, mirepo vetem per ata/o qe shohin endrra me sy hapun ose qe jane injorant kulmor.

 17. #357
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Bili, pse duhet debatimi per standardin e gjuhes se sotme shqipe te jete tabu? Prej cfare po frikohemi ne?
  Hmmm dashke arsye ti tash.
  E pra kshtu po thot partia, tash hesht dhe ktheju prditshmris, mbaroi ky debat. Enver Hoxha po thot kjo sht gjuha jote. Mos merr m guximin t kritikosh Xhaxhin.

 18. #358
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  55
  Postime
  1,803
  Faleminderit
  372
  43 falenderime n 32 postime
  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  Bili, pse duhet debatimi per standardin e gjuhes se sotme shqipe te jete tabu? Prej cfare po frikohemi ne?

  Mendoj se ne ate cka thote Akil Koci ka shume te drejte. Ai vete tregon shembuj kur shqiptareve nga Kosova u eshte thene se nuk dine shqip. Paramendoje nje foles te standardit te marr guximin e t'i thote nje shqiptari gege se, nuk di shqip?! Ky eshte kulmi i injorances dhe kulture e mbetur dhe e kultivuar nga periudha e diktatit. Une edhe vete ketu kam pa qe disa injorante u thone shqiptareve gege, ike meso shqip.

  Dmth me shqip eshte Gjuha e Diktatures sesa Gjuha Natyrale Gege Shqipe?! Ndoshta edhe eshte, mirepo vetem per ata/o qe shohin endrra me sy hapun ose qe jane injorant kulmor.

  Rina_87 : nuk duhet te kete asnje tabu per ceshtje kombetare e le me per ceshtje themelore kombetare sic eshte gjuha.
  Une kam dhene mendimin tim per nje vizion bashkimi duhet me shume te merren profesionalistat e gjuhes se sa ne te gjithe dhe keshtu te politizojme cdo ceshtje mbrendakombetare .
  Eshte e vertete se kush fiton shkruan historine, dhe ky cikel duhet nderpre dhe duhet arritur nje marrveshje me vellazerore dhe tolerante dhe mbi te gjitha profesionale.
  Tash kush jane fitimtaret? eshte vdekjeprurese per nje komb fillimi i cdo gjeje me vetveten...unjesimi i gjuhes i ben fitimtare te gjithe edhe ata ne realitet humbesit me te medhenje...se s'ka bashkim pa sakrifica...nese ti do bashkim dhe nuk sakrifikon nje germe dhe as nje fjale nuk do te ndodhe edhe ne 3000 vjetet qe vijne.. madheshtia eshte te qellimi final dhe jo te vogelsite ballkanike se cili fis, cili bajrak eshte ne pushtet.
  Nuk ka perspektive bashkimi nje popull qe thirret ne lashtesi mijeravjecare, ne dy cerek shtete ,njeri me pak se njeqind dhe tjetri me pak se nje vit..dhe me rifillim nga nen zero..
  Nese toskerishtja eshte per baze( sa e di une eshte dialekt i shqipes dhe jo turqisht ose serbisht,apo greqisht) te tjerat le ti kryejn profesionalistat e gjuhes .dmth dialekti dialektit nuk ka pse i hy ner hak, por nuk mberrihet gjuhe e perbashket me te dy dialektet per baze..dhe fjalet origjinale shqipe do jene te te dy dialekteve perjetesisht ne Fjalorin Shqip-Shqip .edhe me thjeshte nuk behet bashkim me dy bajrake, dhe me thjeshte ne bashkimin Kosove -Shqiperi (hypotetik o real) duhet te kete nje Kryetar...se ndryshe nuk do te behet.
  Tash me kerku pergjegjesi per padrejtesite qe jane bere gjuhes dhe njerezve qe kane fol dhe shkruar gegenishten na qoft perhajr edhe nje debat njeqindvjecar te mberrijme ketu ku jemi sot.

  me nderime,
  bili99
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 24-12-2008 m 13:02
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 19. #359
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Si shkruhej "historia shqiptare pr shkollat e mesme" n Prishtin m 1960 ???

  ILIRT

  Origjina - Ilirt kan jetue n teritorin e gjan t Gadishullit Ballkanik. Ata ishin populli m i vjetr i Ballkanit
  Ose raste tjera:

  Romakt, me an t ksaj ndamje, u prpoqn q do provinc t'ishte nji tansi gjeografike, pr me frytzue m leht, si begatit natyrale, tokn e plleshme, ashtu edhe fuqin e puns s tyne.
  Sllavt, para vendosjes n Ballkan, sulmojn kt teritor pr me marr pasuni dhe skllav, Ata kshtu shkretnojn Ilirin dhe mbrrijn deri n Durrs, m vjetin 546.
  Mbas vdekjes s mbretit Bodim sundues i Diokles dhe Shqipnis Veriore bahet Koopari, mbi t cilin flitet n'analet e priftit Dioklanas. Jireeku ven n dukje se "ky nuk sht emn sllav", por sht "m prpara emn shqiptar".

 20. #360
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga bili99 Lexo Postimin
  Rina_87 : nuk duhet te kete asnje tabu per ceshtje kombetare e le me per ceshtje themelore kombetare sic eshte gjuha.
  Une kam dhene mendimin tim per nje vizion bashkimi duhet me shume te merren profesionalistat e gjuhes se sa ne te gjithe dhe keshtu te politizojme cdo ceshtje mbrendakombetare .
  Eshte e vertete se kush fiton shkruan historine, dhe ky cikel duhet nderpre dhe duhet arritur nje marrveshje me vellazerore dhe tolerante dhe mbi te gjitha profesionale.
  Tash kush jane fitimtaret? eshte vdekjeprurese per nje komb fillimi i cdo gjeje me vetveten...unjesimi i gjuhes i ben fitimtare te gjithe edhe ata ne realitet humbesit me te medhenje...se s'ka bashkim pa sakrifica...nese ti do bashkim dhe nuk sakrifikon nje germe dhe as nje fjale nuk do te ndodhe edhe ne 3000 vjetet qe vijne.. madheshtia eshte te qellimi final dhe jo te vogelsite ballkanike se cili fis, cili bajrak eshte ne pushtet.
  Nuk ka perspektive bashkimi nje popull qe thirret ne lashtesi mijeravjecare, ne dy cerek shtete ,njeri me pak se njeqind dhe tjetri me pak se nje vit..dhe me rifillim nga nen zero..
  Nese toskerishtja eshte per baze( sa e di une eshte dialekt i shqipes dhe jo turqisht ose serbisht,apo greqisht) te tjerat le ti kryejn profesionalistat e gjuhes .dmth dialekti dialektit nuk ka pse i hy ner hak, por nuk mberrihet gjuhe e perbashket me te dy dialektet per baze..dhe fjalet origjinale shqipe do jene te te dy dialekteve perjetesisht ne Fjalorin Shqip-Shqip .edhe me thjeshte nuk behet bashkim me dy bajrake, dhe me thjeshte ne bashkimin Kosove -Shqiperi (hypotetik o real) duhet te kete nje Kryetar...se ndryshe nuk do te behet.
  Tash me kerku pergjegjesi per padrejtesite qe jane bere gjuhes dhe njerezve qe kane fol dhe shkruar gegenishten na qoft perhajr edhe nje debat njeqindvjecar te mberrijme ketu ku jemi sot.

  me nderime,
  bili99
  Bili, me gjithe respektin, nuk mendoj se debati apo edhe inkorporimi i te dy dialekteve ne kuader te standardit, duhet te na fuse friken per ekzistencen si komb. Vetem atehere kur mund te debatojme, per te miren dhe te keqen, per te duhuren dhe te paduhuren, ne menyre objektive, pa emocione, pa marr ane, duke mos shikuar interesin personal apo te nje grupi te caktuar, atehere ne kemi arritur ate cfare ne fakt shumica e shqiptareve duan.

  Nese mendoni se une jam per nje rishikim te ketij standardi, vetem pse jam nga Kosova, e keni shume gabim. Une jam per rishikim sepse kam pa, qe ky standard nuk i ploteson nevojat e te gjithe shqiptareve - se 80% te shqiptareve kane veshtiresi gjate komunikimit, perfshire edhe ata/o qe mundohen ne maksimum.

  Gjuha eshte mjet komunikimi, qe duhet t'ua lehtesoje njerezve jeten, e jo tua veshtiresoje ate - e sidomos kur flasim per gjuhen amtare. A ka gje me te veshtire kur edhe komunikimin ne gjuhe amtare e ke te veshtire? Dicka duhet te behet ne lidhje me kete. As une nuk jam per ate qe shqiptaret, te cilet flasin nje dialekt tjeter nga dialekti im, ta flasin ate, sepse nuk mendoj se nje i dialektit toske e ka te natyrshme me thene "me punue" etj.

  Per ate, pajtohem se jane gjuhetaret ata/o qe duhet ta trajtojne seriozisht kete gje dhe te mundohen qe te dy dialektet t'i inkorporojne ne kuader te standardit gjuhesor, e jo te krijojne barriera. Nuk besoj se do te ishte shume e veshtire - mirepo mungon vullneti dhe ekziston frika nga ndryshimi.

  Dhe, ai krahasimi qe ju e beni me gjuhet e tjera, me duket shume i papershtatshem, se nuk e besoj qe ju jeni me patriot se une, e as ata/o qe irren te pakontrolluar, qe fyejne e shajne, neper tema te tilla.

  Mendoj se ka nje tendence qe kjo ceshtje te shukatet, te zhduket, edhe pse cdo dite ballafaqohemi me te ne jeten reale - me nje fjale, ky standard nuk ka qene i suksesshem dhe nuk besoj se do te jete ndonjehere, per pjesen me te madhe te shqiptareve.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1013
  Postimi i Fundit: 30-06-2011, 13:05
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 19:27
 3. A Mund Te Zgjerohet Baza Dialektore E Shqipes Standard?
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-11-2006, 16:04
 4. Baza dialektore e gjuhs standarde
  Nga Albo n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 31-07-2006, 05:20
 5. A ekzistojne tabu ne shoqerine tone sa i perket gjuhes shqipe?
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-11-2002, 10:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •