Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Fierak 100% Maska e Ujku'80
  Antarsuar
  04-11-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  585
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  AMC humbi shtjen n gjyq, Vodafone trhoqi padin ERT: Mbaroi anarshia, tarifat

  AMC humbi shtjen n gjyq, Vodafone trhoqi padin


  ERT: Mbaroi anarshia, tarifat i vendos Shteti

  AMC e Vodafone me fuqi t ndjeshme


  Armando Meta
  a.meta@gazetashqiptare.com

  Enti Rregullator i Telekomunikacioneve (ERT) vendos q t klasifikoj si organizma me fuqi t ndjeshme n treg dy kompanit e telefonis celulare n Shqipri, AMC dhe Vodafon. Vendimi i ERT sht marr pak dit m par, duke i dhn fund n kt mnyr prpjekjeve t ktyre dy kompanive pr tiu shmangur klasifikimit si operator me fuqi t ndjeshme n treg. Nga ky moment sht ERT ajo q kontrollon mnyrn e vendosjes s tarifave t telefonis celulare, t cilat sipas ligjit t telekomunikacioneve nuk mund t jen m t larta se ajo q prcaktohet me ligj. Formula sht kosto+40% t saj. Nga ana tjetr pran ERT sht nj kompani gjermane e cila po bn nj studim t hollsishm t kostove, duke paralajmruar kshtu surpriza n fushn e telefonis celulare.
  Tre vit m par ERT i klasifikoi kto dy kompani si operator t ktij karakteri, por ato e drguan shtjen n gjyq. Pas nj odiseje gjyqsore, n prfundim t saj, gjykata vendosi se ERT kishte t drejt ta klasifikonte AMC, si organizm me fuqi t ndjeshme n treg. N proces gjyqsor ishte dhe Vodafon, i cili n fund t 2005 trhoqi padin e br ndaj ERT pr t njjtn shtje. Ekspert t ERT deklaruan pr Gazetn se nuk presin q vendimi pr ti klasifikuar dy kompanit celulare si organizma me fuqi t ndjeshme n treg, t drgohet n gjyakt, pasi, sipas tyre, precedenti tashm i qart, pasi ERT ka dal fitues.

  mimi
  Pavarsisht nga vendimi i ERT pr t klasifikuar AMC dhe Vodafonin si operator me fuqi t ndjeshme n treg, shqiptart nuk duhet t presin ulje t shpejt t mimeve t telefonis celulare. Kjo pr faktin sepse duhet pritur edhe publikimi i raporti t depozituar tashm n qeveri nga nj kompania gjermane, e cila ka br studimin e kostos. Pr kt studim kompania gjerame sht paguar rreth 250 mij euro. N kt raport msohet se jan dhn edhe rekomandimet se cilat duhet t jen mimet etelefonis celulare. Ekspert t ERT sqaruan se nuk sht ky Ent ai q vendos mimet, por sht Kshilli i Ministrave mbi bazn e raportit q ka dorzuar kompania gjermane. Gjithsesi, vendimi i ERT pr t klasifikuar AMC dhe Vodafonin si operator me fuqi t ndjeshme n treg, sht marr pr ti hapur rrugn zbatimit t rekomandimeve t bra nga firma gjermane pr tarifat e reja t mimeve t telefonis celulare.

  Vendimi
  Vendimi i ERT q AMC dhe Vodafon t klasifikohen si operator me fuqi t ndjeshme n treg, do t thot se ato nuk do t ken m mundsi q t vendosin pr nj politik personale sa i prket mimeve t telefonis celulare. Si sht br e ditur, Shqipria vendi m i varfr i Europs, ka mimin m t lart t telefonis celulare n Europ, por dhe m gjer. mimet e larta lidhen me faktin se kto dy operator kan krijuar nj treg monopol. Konkurenca mungon plotsisht. Klasifikimi i ktyre dy organizmave me fuqi t ndjeshme n treg do t thot se shteti do t mund m n fund t ket akses n kontrollin e ktyre dy kompanive. AMC dhe Vodafon nuk kan dorzuar asnj dokument pran ERT, lidhur me koston e trafiva e t telefonis celulare dhe pr mimet e larta q ato aplikojn. Ishte kjo munges dokumentacioni q detyroi shtetin shqiptar pr pajtuar kompanin gjermane, e cila ka hartuar metodikn e mimeve t telefonis celulare n vend. Mbi bazn e vendimit t ERT qeveria do t ket t drejt pr nj politik mimesh pr telefonin celulare, politik e cila sipas specialistve do t synoj uljen e trafiva t mimeve aktuale t telefonis celulare. Ekspert t telefonis celulare vlersojn se vende fqinje me Shqiprin aplikojn tarifa mimesh t prgjysmuara, krahasuar me tarifat q kto dy kompani aplikojn n Shqipri. Sipas tyre, mjafton t hedhsh vshtrimin n Mal t Zi ku tarifat jan mesatarisht 20 lek pr minut, pr t kuptuar se sa t larta jan mimet n Shqipri, ku kto tarfia shkojn n 40 lek pr minut.

  Debati
  Vendimi i ERT pr t klasifikuar AMC dhe Vodafon si operator me fuqi t ndjeshme n treg, vjen n momentin kur midis ktyre dy kompanive dhe Albtelekomit dshtuan negociatat pr marrveshjen e re t interkoneksionit. Albtelekom i drgoi nj letr ERT ku e vinte n dijeni pr ecurin e bisedimeve dhe mosgjetjen e nj konsensusi pr shtjen e mimit. Albtelekom, i krkon ERT ktij enti t ndrhyj pr zgjidhjen e problematiks s krijuar.  DETYRIMET E OPERATORIT me fuqi te ndjeshme

  1- Operatori publik i telekomunikacioneve, i vlersuar OFNT, duhet t zbatoj gjith detyrimet prkatse t parashikuara n ligjin pr telekomunikacionet, aktet n zbatim t tij dhe n liens, si dhe:
  1.1 Detyrimet pr interkoneksionin:
  a. Tu jap subjekteve, q krkojn interkoneksion, shrbime t njjta, n kushte dhe n rrethana t njjta.
  b. Tu jap operatorve t tjer pajisje dhe linja interkoneksioni, me cilsi dhe tarif t njjt me at q ai ofron pr shrbimet e veta dhe t filialeve, partnerve ose ortakve t tyre.
  c. Tu jap subjekteve, q krkojn interkoneksion, nj ofert interkoneksioni.
  d. T publikoj do vit kushtet teknike dhe tarifat e interkoneksionit.
  e. Ti paraqes ERT nj kopje t marrveshjes t interkoneksionit t lidhur me subjektet e tjer, jo m von se nj muaj nga data e nnshkrimit t saj.
  1.2 Detyrimet pr kontrollin e tarifave:
  a. Tarifat e vendosura nga operatori i prcaktuar OFNT jan subjekt i kontrollit nga ERT.
  b. Subjekti i prcaktuar OFNT paraqet n ERT do vit kalendarik t dhnat n prputhje me krkesat e metodologjis s kontrollit t tarifave.
  Libert, galit, fraternit

 2. #2
  Fierak 100% Maska e Ujku'80
  Antarsuar
  04-11-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  585
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  me ne fund.........
  Libert, galit, fraternit

Tema t Ngjashme

 1. Albtelekom ul 25% tarifat pr telefonatat ndrkombtare
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 28-09-2006, 00:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •