Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  Biznesi i vogl, si mund t niset?

  Nj person q krkon t nis nj bisnes t vogl, fillimisht duhet t krkoj pr nj ide t suksesshme biznesi, t pyes veten a sht i aft pr t'iu kushtuar ktij biznesi dhe t ndrtoj nj plan biznesi

  Nj person q dshiron t filloj nj biznes t vogl, duhet t bj tri gjra para se t siguroj fondet e nevojshme dhe gjetjen e nj vendi t prshtatshm pr biznesin: t prcaktoj interesat dhe aftsit e tij, t krkoj pr nj mundsi t suksesshme biznesi dhe t ndrtoj nj plan biznesi.

  Vlersimi personal
  Pr t paksuar mundsit pr dshtim, pronart e ardhshm t biznesit duhet t'ia fillojn nga vlersimi i fuqive dhe dobsive t tyre. Disa pronar biznesesh t vogla provojn nj numr mundsish pr biznese t ndryshme para se t vendosin pr at q plqejn m shum. Nj vlersim i ndershm pr vetveten mund t ndihmoj n eleminimin e eksperimenteve q harxhojn koh dhe jan potencialisht t kushtueshme (si pr para, ashtu dhe pr krenari personale).
  Nj vlersim i sinqert pr vetveten ndihmon nj pronar t mundshm pr t vendosur nse ai sht i aft pr t drejtuar nj biznes. P.sh. pronari i bizneseve t vogla punon mesatarisht 70-80 or n jav. Nj person q mendon t'i hyj ktij biznesi, duhet t pyes veten nse dshiron t punoj me or t zgjatura. Edhe nse prgjigjja sht po, duhet t vijohet me pyetjen: A jam i aft t punoj me or t gjata? Shndeti i mir fizik dhe mendor, si dhe prkushtimi me koh t plot jan t detyrueshm pr t qen i suksesshm.
  P.sh. do t ishte e vshtir, por jo e pamundur pr nj student me koh t plot pr t filluar nj biznes privat thjesht pr shkak t kohzgjatjes dhe energjive fizike dhe mendore q krkohen. E njjta gj qndron pr disa individ me koh t plot t cilt dshirojn t drejtojn nj biznes si nj mundsi t dyt. Kto siprmarrje zakonisht dshtojn sepse pronari nuk mund t'i kushtoj vmendjen e nevojshme.

  Identifikimi i mundsis
  Bizneset nuk lulzojn vetm sepse pronart e tyre jan shum puntor, por sepse prodhimi i ktij biznesi plotson nj nevoj t caktuar. Prandaj hapi tjetr para se t filloni nj biznes t vogl sht identifikimi i nj mundsie pr t plotsuar nj nevoj.
  Nj mnyr pr ta br kt sht t kaloni disa vjet duke punuar n nj fush me interes pr ju. Ndrsa punoni jini t vmendshm. far produktesh dhe shrbimesh siguron tashm kompania? Kush i blen ato? A jan klientt t knaqur? A dshirojn dika q kompanit ekzistuese nuk ua sigurojn? Prgjigjja e pyetjeve t tilla mund t'ju sugjeroj nj mundsi pr nj biznes t ri. Ju mund t zgjidhni gjithashtu nj fush n baz t njohurive tuaja t veanta, interesave, aftsive ose lidhjeve personale.

  Plani i biznesit
  Shumica e personave nga bizneset e vogla zakonisht ndrtojn nj plan biznesi. N t vrtet, shumica e bankave vendosin t'u japin kredi vet bizneseve t vogla q kan nj plan t till formal. Pjesa financiare e planit sht m e rndsishme pr kreditort sepse shpjegon si pronari do t siguroj vazhdimsin e biznesit. Megjithse shkaku kryesor pr dshtimin e bizneseve t vogla sht menaxhimi jo i mir, shkaku tjetr sht edhe mungesa e parave pr t vazhduar veprimtarin. Plani i biznesit duhet t prfshij treguesit m t rndsishm financiar pr t siguruar fondet e nevojshme pr fillimin dhe m von vazhdimin e aktivitetit.

  Bizneset e vogla, llojet m t prhapura
  Bizneset e vogla n shumicn e rasteve operojn n nj nga kto tri fusha: prpunim i leht dhe ndrtim, tregti (shits me shumic dhe pakic), si dhe firma t vogla q operojn n sektorin e shrbimeve

  Prpunimi i leht dhe ndrtimi
  Bizneset e vogla m t prhapura jan: prpunim i leht, ofiina, furra pjekjeje, punishte pr prodhim mblsirash, bulmetrash dhe prodhues mobiljesh, si dhe firma ndrtimi (ndrtesa tregtare ose banimi) dhe projekte t tjera. Ato marrin lnd t par dhe i shndrrojn ato n produkte prfundimtare. P.sh. ofiinat shndrrojn hekurin dhe elikun n komponent t veant q prdoren n industrin e automobileve, furrat e pjekjes e shndrrojn miellin n buk, baxhot e kthejn qumshtin n bulmet, punishtet e drurit shndrrojn drurin dhe copat n mobilje dhe firmat e ndrtimit shndrrojn tullat, lndn e drurit dhe llain n ndrtesa.
  Shumica e ktyre firmave punsojn zakonisht m pak se dhjet puntor.

  Tregtia
  Tregtart jan dy llojesh: shits me pakic, t cilt ua shesin produktet klientve prfundimtar dhe shitsit me shumic q blejn mallrat pr t'ua shitur shitsve me pakic. Shitsit me pakic jan m t shumt sesa ata t shumics. Shitsit me pakic prfshijn: shitsit e makinave, dyqanet e shitjes me ulje mimi, dyqane veshjesh, farmaci, supermarkete dhe stacione furnizimi. Shumica e ktyre dyqaneve punosojn m pak se katr persona. Nga ana tjetr, shitsit me shumic jan pak m t mdhenj dhe punsojn nga katr deri n dhjet persona.

  Shrbimet
  Ekonomia moderne prfshin shum firma shrbimesh t vogla: industri shrbimesh si restorante, pastrim kimik, servise makinash dhe shrbime kontabl. Shumica e ktyre kompanive t vogla t shrbimeve e shfrytzojn n nj shkall t lart punn, q do t thot se nj pjes e madhe e kostos t tyre vjen nga shpenzimet e lidhura me pagat pr punn e kryer. Restorantet jan nj shembull i mir pr sa tham. Nj kamerier mund t'i shrbej nj numri t kufizuar tavolinash. Me zgjerimin e restorantit menaxheri duhet t punsoj m shum kamerier.
  Me rritjen e ekonomis n vitet e fundit shrbimet jan nj nga sektort q kan pasur rritjen m t shpejt. Ekspertt parashikojn se bizneset e vogla, shumica n sektorin e shrbimeve do t jen prgjegjs pr pjesn m t madhe t vendeve t reja t puns. Kjo pjes e ekonomis gjithashtu premton nj shans t mir suksesi pr bizneset e vogla.
  Nj fush e rndsishme pr rritjen mes bizneseve t shrbimeve ka qen ajo e shrbimeve t komoditetit. Rritja e numrit t personave q jetojn vetm dhe n veanti numri i familjeve me dy t punsuar ka krijuar hapsira pr rritjen e bizneseve q bjn punt e shtpis. Pr nj mas t madhe njerzish koha pr t'ia kushtuar familjes sht e pakt dhe jan t gatshm dhe n gjendje t shpenzojn pr t lehtsuar stilin e tyre t jetess. Kto rezultate kan br t mundur nj boom n shrbimet q lidhen me sigurimin e komoditetit.
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Antarsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,911
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Ehhhh Qe te kesh pune duhet pune prandaj puna do pune )
  Feel the pump √

Tema t Ngjashme

 1. Nisma e kryeministrit Berisha: Shqiperia, 1
  Nga DYDRINAS n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 170
  Postimi i Fundit: 31-01-2014, 17:08
 2. Hapja e nje biznesi ???
  Nga Demnos n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 31-03-2009, 09:31
 3. far do t prfitoj biznesi vendas - Tregtia e lir (CEFTA)
  Nga Fiori n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-12-2006, 11:13
 4. Biznesi shqiptar:200milion euro per Albtelekomin
  Nga dodoni n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2006, 23:48
 5. Hapje Kodak Biznesi ne shqiperi
  Nga ID056 n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-06-2003, 05:35

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •