Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 45
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Endless
  Anėtarėsuar
  17-08-2007
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5,212
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 17 postime

  Talking

  Kisha e Lacit? Vend i mrekullueshem dhe i duhur nese papritmas te hipen deshira per te kaluar ne boten tjeter lol (mos u keqkuptoni flas gjithmone per nivelin e lartesis) :P
  Without deviation from the norm, progress is not possible

 2. #22
  Perjashtuar Maska e BuB@
  Anėtarėsuar
  15-05-2007
  Vendndodhja
  Nė Planetin e kaltėr !
  Postime
  102
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Bėhet diqka sebep, ne kete kish shkojn vetem jo-besimtarėt dhe ateistėt.

  Ai qė beson fuqishėm nė Zot, e din qe ndihma nuk mund ti vie ndryshe pos duke iu lutur Zotit tė vėrtet.

  Kjo kishe u be e famshme permjet mitologjive te saja.

 3. #23
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Siperfolesi....jo teresisht e sakte. E vertete qe shkojne shume ateiste, por ne pergjithesi vene njerez qe besojne, njerez me paaftesi fizike, medore etj...dhe ne baze te asaj qe tregojne njerezit, shpeshhere njerezit kane gjetur kurim dhe mrekulli kane ndodhur ne ate vend.

  Une nuk besoj ne fe....kur bie fjala per Kishen e Lacit nuk mund te jap nje koment me bindje te plote. Ka nje histori mbi menyren se si kjo kishe eshte ndertuar (fillimisht ka qene nisur ne nje vend tjeter perball vendit ku ndodhet tani). Nese dikush eshte i informuar le te shkruaje ne kete teme.

  Dhe do ishe mire te kufizoheni ne shkrime duke u permbajtur me teper ne mendimiet tuaja dhe eksperienca juaj personale tek kjo kishe.

  Kam nje video qe e kam bere para nje viti e gjysme, po ashtu dhe ca fotografi nga kjo kishe.  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 4. #24
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime
  z.i.m shume e bukur.
  sa shkolla mund te ishin ndertuar ne Laē?

 5. #25
  Perjashtuar Maska e BuB@
  Anėtarėsuar
  15-05-2007
  Vendndodhja
  Nė Planetin e kaltėr !
  Postime
  102
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  z.i.m shume e bukur.
  sa shkolla mund te ishin ndertuar ne Laē?

  Shkolla ateiste ? ...

 6. #26
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime
  Jo bubi shkolla per femijet.
  Fėmijet lindin gjithmone ateist

 7. #27
  life is a flower Maska e maryp
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Vendndodhja
  ne univers
  Postime
  3,935
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zeri_i_Mirdites Lexo Postimin
  Une nuk besoj ne fe....kur bie fjala per Kishen e Lacit nuk mund te jap nje koment me bindje te plote. Ka nje histori mbi menyren se si kjo kishe eshte ndertuar (fillimisht ka qene nisur ne nje vend tjeter perball vendit ku ndodhet tani). Nese dikush eshte i informuar le te shkruaje ne kete teme.

  [/IMG]
  dicka mbi historine e ndertimit te kishes se lacit kam shkruar une me lart..
  NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

 8. #28
  Perjashtuar Maska e BuB@
  Anėtarėsuar
  15-05-2007
  Vendndodhja
  Nė Planetin e kaltėr !
  Postime
  102
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  Jo bubi shkolla per femijet.

  Pajtohem per nje shkoll, por pa lėnden e ateizmit !

  Kurse kishen le ta gėzojn, besoj qe kan 'nevoj'.

 9. #29
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  z.i.m shume e bukur.
  sa shkolla mund te ishin ndertuar ne Laē?
  Ndertimi i shkollave nuk eshte pergjegjesi e kishes por e qeverise. Kisha katolike perdor fondin e saj sipas interesit te saj dhe te besimtareve te saj (ashtu si dhe fete e tjera). Faktikisht, kisha katolike ka ndertuar dhe shkolla...nuk dua te sjell shembuj pasi nuk eshte tema e duhur.

  Nese ajo kishe dhe ai vend (pak rendesi ka ne eshte i bekuar apo jo) i ben njerezit te ndihen mire dhe njerezve u pelcen te besojne ne mrekullite e saj, cfare problemi ka ne kete mes?
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 10. #30
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime
  Z kto pralla kallzoja BUBIT.
  kisha k'tu ne gjermani ka ndertu mijra spitale dhe shkolla.
  se mos dalim nga tema

 11. #31
  life is a flower Maska e maryp
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Vendndodhja
  ne univers
  Postime
  3,935
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  drague me aq shume leke sa levizin ne shqiperi mund te ishin ndertuar jo vetem shkolla po do ishte ndertuar nje shqiperi e re.... po te deshironin ta benin
  po si i thone asaj fjales'' gjithsecili per vete dhe zoti per te gjithe''

  fakti eshte qe kisha e Lacit eshte nje vend ku njerezit besojne shume dhe sic kam thene dhe me pare nuk ka rendei se ne cfare beson, rendesi ka te besosh sepse besimi eshte ai qe ndihmon njeriun te ece perpara
  NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

 12. #32
  Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
  Anėtarėsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  In Your Mind!
  Mosha
  39
  Postime
  2,289
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Shenjtėrorja e shėn Andout nė Sebaste – Laē


  Shenjtėrorja nėpėr shekuj

  Pėr disa shekuj me radhė kjo Shenjtėrore konsiderohet si vendi mė i shenjtė nė tokėn e Shqipėrisė, i frekuentuar prej besimtarėve tė tė gjitha rajoneve.
  Ky vend quhet i “shenjtė” sepse Zoti u flet kėtu zemrave tė besimtarėve, i dėgjon lutjet e tyre dhe shpeshherė me mėnyra tė jashtėzakonshme i plotėson dėshirat e tyre.

  Besimtarėt gjatė shekujve kėtu kanė pasur dy pika takimi:
  • Shpellėn e shėn Vlashit dhe
  • Shenjtėroren e shėn Antonit.

  Pėrballė vendit tė shenjtė nė majė tė malit shihen gėrmadhat e njė kalaje tė vjetėr. Aty dikur ishte qyteza e Sebastes ku ishte ipeshkėv shėn Vlashi i cili kishte ikur nga qyteza dhe ishte fshehur nė atė shpellė nė shkėmbinj tė gjallė. Paganėt e zunė dhe e mbytėn.
  Franēeskanėt erdhėn nė Shqipėri nė v. 1240 dhe pėrhapėn edhe devocionin e shėn Antonit. Qė nga viti 1349 dokumentat e pėrmendin si Kuvend i Noviciatit ku fretėrit fillojnė jetėn shpirtėrore duke e kaluar me uratė, pendesė e dėshirė pėr t’u shenjtėruar nė atė vetmi malore. Historiani i Provincave franēeskane tė Dalmacisė, P. Fabiandich, kur shkruan pėr Kuvendin e Fretėrve tė Sebastes thotė: “Kisha e vjetėr mbahet dhe ēmohet me devocion si Shenjtėrore, si prej tė krishterėve ashtu edhe prej myslimanėve, tė cilėt dynden aty me shumicė pėr ta kremtuar festėn e shėn Antonit. Provinca franēeskane e Shqipėrisė e mbajti gjithmonė si kuvend mė me rėndėsi, sepse vizitohet nga shtegtarėt prej tė gjitha anėve tė Shqipėrisė”.
  Nė murin e Kishės brenda ishin dy mbishkrime nė gjuhėn latine, i pari: HOC TEMPULUM CONSECRAVIT R. D. IOANNES BRUNNUS ARCHIEPISCOPUS ANTIBARENSIS ANNO INCARNATIONIS DNI MDLVII. D 2 DIMB, qe nė gjuhėn shqipe do tė thotė: “Kjo Kishė u shugurua prej shumė tė nderuarit Gjon Brunit, Arqipeshkėv i Tivarit nė vjetin e lindjes sė Zotit 1557 me datėn 2. dhjetor. Ndėrsa i dyti thoshte se nė vj. 1605 i pari i fretėrve Fra Gjon Kolleshi e riparoi kishėn.
  Aty nga viti 1832 fretėrit shqiptarė u shuan si Provincė, por nuk u shua devocioni i shėn Antonit, i cili u mbajt pėr disa kohė prej misionarėve tė huaj italianė. Ndėr mė tė pėrmendurit janė:
  1) P. Gjon a Carpo, frat i Provincės sė Bolonjės, i cili mori nė dorėzim edhe famullinė e Laēit nė v. 1866, ku edhe vdiq e u varros nė v. 1860. Nė rrasėn e varrit tė tij ishte ky mbishkrim: D.O.M. HIC IACENT OSSA R P IOANNIS A CARPO QUI IN CURSU MISSIONIS ANIMAM DEO REDIDIT IN HOC HOSPITIO LACI-SEBASTE DIE XXVII OCTOBRIS 1869.
  2) P. Gjon Catellani, edhe ky frat i provincės sė Bolonjės, prefekt i Misionit tė Epirit, vdiq mė 29.04.1879.
  Nė fillim tė kėtij shekulli kėtu shėrbeu P. Shtjefėn Gjeēovi dhe me radhė tė gjithė fretėrit e tjerė shqiptarė. Nė vitet ’30 At Tomė Bicaj e At Kelmend Miraj projektuan dhe filluan punimet pėr njė rrugė automobilistike: u ndėrtua pranė Shenjtėrores njė bujtinė pėr strehimin e shtegtarėve, u ndėrtuan edhe parmakėt rreth oborrit tė Shenjtėrores.
  Nė tetor tė vitit 1944, ndėrsa ishte famullitar P. Marjan Prelaj, hospici u dogj prej gjermanėve, por shpejt u rindėrtua pėrsėri prej tij e prej P. Engjėll Sopaj (Paliq).

  Shenjtėrorja nėn pushtetin komunist

  Pėr shumė kohė Shenjtėrorja e shėn Antonit gjatė regjimit komunist nuk pati shqetėsime. Gjatė v. 1952 u ndėrtua banesa e madhe dykatėshe pėr shtegtarėt, ndėrsa famullitar ishte P. Filip Mazrekaj. Nė vitin 1965 famullitar ishte P. Mark Papaj, ku filluan tė bėhen disa riparime tė rėndėsishme nė Shenjtėrore.
  Qeveria, duke e parė frekuentimin e pandalshėm tė popullsisė nė kėtė vend tė shenjtė, qė edhe pse nėn komunizmin, po vinte duke e shtuar besimin nė tė Lartin Zot, kur i shihte punėt e mėdha e tė ēuditshme qė ēdo ditė ndodhin nė kėtė Shenjtėrore, vendosi qė ta shpallte “Zonė tė ndaluar” pėr popullsinė, si “zonė ushtarake e policore, me dhunė e kamxhik u pėrpoq ta ndalonte besimin nė Zotin. Ky vend i shenjtė nė Sebaste ishte i pari qė u mbyll prej Pushtetit komunist. Gati njė vit mė vonė, nė shkurtin e v. 1967, duke u fshehur pas “Rinisė Studentore Revolucionare” qė filloi me pėrdhunimin e Kishės sė Shėn Vlashit tė Durrėsit, “Shtabi revolucionar pėr zhdukjen e besėtytnive fetare”, sipas modelit kinez tė Lin Biao, organizoi sulmin satanik, mė shkatėrrimtar, qė njeh historia, kundėr tė gjitha objekteve fetare, pa marrė parasysh as vlerat historike, as kulturore, as artistike. Nuk u kursyen as kryqat e varrezave dhe dhunimi i eshtrave tė tė vdekurve. Kisha e fundit nė Shkodėr u mbyll mė 19 mars 1967, ajo e Zojės sė Rruzare. Udhėheqėsit e Shtetit komunist me mburrje e shpallėn Shqipėrinė “Shteti i parė ateist nė botė”, qė pėr ta ishte mburrje. I kishte verbuar inati kundėr Zotit. Kėshtu nuk kaloi shumė kohė dhe vendin e shenjtė nė Sebaste tė Laēit e hodhėn nė erė me eksploziv, si Shenjtėroren e shėn Antonit ashtu edhe Shpellėn e shėn Vlashit.
  Me gjithė terrorin e madh ushtrohej kundėr besimtarėve, kjo Shenjtėrore e shėn Antonit qe e vetmja shpresė e njerėzve plot halle qė me lot nė sy, me sakrifica e rrezik pėrshkonin fshehurazi shkurret e shkrepat e kėtij mali pėr tė kėrkuar ndihmė vetė prej tė Lartit Zot, me ndėrmjetėsinė e shėn Antonit.
  Kjo gjendje frike e terrorit vazhdoi deri nė njė ditė.

  Ringjallja fillon

  Me datėn 13 qershor tė vitit 1990 nga tė gjitha anėt e Shqipėrisė vėrshuan besimtarėt e tė gjitha feve pėr ta lutur tė Madhin Zot e Shenjtin Shėn Anton. Atė ditė nuk pati fuqi qė t’i pengojė, as policia, as organizatat e rinisė komuniste. Mali i shėn Antonit nė Sebaste u mbush plotė me njerėz, aq sa udhėheqėsia e partisė u shqetėsua dhe i urdhėroi njerėzit vet qė t’i vinin nė dispozicion tė gjitha mjetet e komunikacionit, jashtė ēdo orari, mjaft qė populli i mbledhur aty tė shpėrndahej sa mė parė. Radio Tirana nuk mund ta fshihte kėtė ngjarje tė jashtėzakonshme nė Shqipėri dhe e dha lajmin gėnjeshtar: “Nė malin e Laēit, dje u organizua njė piknik i madh popullor nga tė gjitha anėt e Shqipėrisė, ku morėn pjesė mbi gjashtėmijė veta”. Ndėrsa P. Leon Kabashi, plak 84 vjeēar, i cili shkoi aty t’i pėrcjellė prej shumė shtegtarėve shkodranė, i lutur prej popullit qė tė tregonte njė mrekulli tė shėn Antonit, ai u tha: “Po pse? Ēka kėrkoni ju mė tepėr? A nuk ėshtė kjo njė mrekulli e madhe qė unė, plak 84 vjeēar, me ju tė gjithė tė gjendem sot kėtu tė bashkuar pėr ta lutur shėn Antonit?” P. Leoni, pasi qė i bėri njė lutje shėn Antonit u kthye dhe e bekoi gjithė popullin, pastaj u tha: “Zoti e Shenjti Anton ua plotėsoftė dėshirėn!” Dėshira e tė gjithėve ishte liria.
  Me tė vėrtetė, pas qa vitesh tė kaluara nėn zgjedhėn e robėrisė mė poshtėruese tė ndėrgjegjės, kjo ishte dita e parė qė populli guxoi tė kėrkojė sė paku aq liri sa tė lusė Zotin.
  Prandaj, pėr ne shqitparėt, pa dallim besimesh, ky vend e kjo datė e 13 qershorit janė edhe mė tė shenjta. Nė krye gjashtė muajve populli shqiptar hyri nė rrugėn e lirisė.

  Rindėrtimi i Shenjtėrores

  Fillimi i vitit 1991 ishte fillimi i ringjalljes shpirtėrore. Mbi gėrmadhat e kishave populli mblidhej pėr ta lutur Zotin dhe pėr t’i zhvilluar ceremonitė fetare.
  Inati i komunizmit kundėr Zotit kėtu nė kėtė vend shenjt nuk kishte lėnė asgjė nė tokė. Pėr ndėrtimin e Shenjtėrores duhej njė mrekulli dhe ja:
  Nė vitin 1991 P. Ernesto Caroli, drejtor i ANONIANUM i Bolonjės e mori pėr sipėr ndėrtimin e Shenjtėrores sė re, po mbi ato themele tė Shenjtėrores sė vjetėr. Nė marsin e vitit 1992 u bė pėrurimi i punimeve.


  Shna Ndou dhe Shenjtėrorja e Laēit

  Qė prej shekujsh, shėnjtėrorja e Shna Ndout, mbahet si vendi mė i shenjtė nė Shqipėri, vend ku pelegrinohet prej besimtarėve tė tė gjitha besimeve.
  Dy pikat kryesore tė takimit janė: Shpella e Shna Vlashit dhe Shenjtėrorja e Shna Ndout.
  Shna Vlashi ishte Ipeshkėv i martirizuar i Sebastės. Nė Kishėn e vjetėr lexohej: “Kjo Kishė u shugurua prej shumė tė ndertit Gjon Brunit, Arqipeshkėv i Tivarit, nė vjetin e lindjes sė Zotit 1557, datėn 2 dhjetor’ Nė fillim tė shekullit XX aty bėri shėrbim At Shtjefėn Gjeēovi dhe shumė franēeskanė shqiptarė.
  Shenjtėrorja e Laēit ishte e para qė u mbyll prej diktaturės komuniste nė qershor tė vitit 1966. Diktatori Hoxha nuk u mjaftua me kaq, por ashtu siē u pėrpoq tė fshinte nga shpirti i kombit, gjithēka tė krishterė, e hodhi asgjėsoi me dianmit Shenjtėroren. Ringjallja fillon me 13 qershor tė vitit 1990. Mijėra qytetarė nga e gjithė Shqiperia marrin pjesė nė kremtimin e ditės sė Emrit tė Shna Ndout. Meshtari 84 vjeēar shkodran At Leon Kabashi, duke bekuar popullin tha: ‘Zoti e Shenjti Shna Ndue ua plotėsoftė dėshirėn!’
  Dhe kjo dėshirė ishte liria prej diktaturės. Rindėrtimi i shenjtėrores dhe i gjithė infrastrukturės pėrreth, filloi nė vitin 1992, nėn sipermarrjen e ANTONIANUM tė Bolonjės. Punimet e drejtėpėrdrejta nė shenjtėrore filluan nė korrik tė vitit 1993 dhe pėrfunduan nė fund tė majit 1994.

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e asopaj
  Anėtarėsuar
  15-07-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zeri_i_Mirdites Lexo Postimin
  Kam nje video qe e kam bere para nje viti e gjysme, po ashtu dhe ca fotografi nga kjo kishe.

  http://www.youtube.com/watch?v=xnLFtWBRbZ4
  Interesante...
  Me kujtoi kohen e indulgjencave!

  Jam i sigurt se po qe zbresesh aty poshte tek familjet e atij vendi, do shohesh varferi te tejskajshme me nevoja nga me te ndryshmet!

  E nderkohe ngihet nje objekt ku shprehet "Idhujtaria" ne maj te nje kodre ku nje plak apo plake nuk do kete mundesi te ngjitet deri aty larte per te adhuruar Zotin. Thjesht qe te duket nga jashte! Si bazilika e papes ne Rome!

  Zoti eshte i hirshem.

  Per mendimin tim ajo kishe nuk ka ndonje funksion me te gjer sesa nje vend ku mblidhen X njerez.

  Cdo te mire,
  asopaj
  "Burri nuk matet nga xhepat" I.Stavro

 14. #34
  Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
  Anėtarėsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  In Your Mind!
  Mosha
  39
  Postime
  2,289
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga asopaj Lexo Postimin
  Interesante...
  Me kujtoi kohen e indulgjencave!

  Jam i sigurt se po qe zbresesh aty poshte tek familjet e atij vendi, do shohesh varferi te tejskajshme me nevoja nga me te ndryshmet!

  E nderkohe ngihet nje objekt ku shprehet "Idhujtaria" ne maj te nje kodre ku nje plak apo plake nuk do kete mundesi te ngjitet deri aty larte per te adhuruar Zotin. Thjesht qe te duket nga jashte! Si bazilika e papes ne Rome!

  Zoti eshte i hirshem.

  Per mendimin tim ajo kishe nuk ka ndonje funksion me te gjer sesa nje vend ku mblidhen X njerez.

  Cdo te mire,
  asopaj
  peshku qelbet nga koka.. prandaj edhe ketij shkrimi i vjen "ere myslimanizmi"

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e asopaj
  Anėtarėsuar
  15-07-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga NoName Lexo Postimin
  peshku qelbet nga koka.. prandaj edhe ketij shkrimi i vjen "ere myslimanizmi"

  I nderuar, do isha i gezuar nese nuk do merreshe me komentimin e shkrimeve te mia.
  Te njohe fort mire dhe nuk dua te kem lidhje me ty.

  Edhe tek tema e Veprave te Apostujve ke perdorur fjalorin tend te vjeter fyes prej idioti.

  Prandaj me rri larg te lutem.
  Nuk te kam faj une per mizat qe i ke nen kapuq!

  asopaj
  "Burri nuk matet nga xhepat" I.Stavro

 16. #36
  Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
  Anėtarėsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  In Your Mind!
  Mosha
  39
  Postime
  2,289
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  pse re, sipas teje, Kisha duhet ene stomakun tend te ta ushqej ??

  Te protestantet jane Kishat materialiste ndersa te Kishat Katolike i jipet rendesi dimensionit shpirteror.

  Ik e tregoju prralla nipit tend.

 17. #37
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  35
  58 falenderime nė 55 postime
  Citim Postuar mė parė nga asopaj Lexo Postimin
  Interesante...
  Jam i sigurt se po qe zbresesh aty poshte tek familjet e atij vendi, do shohesh varferi te tejskajshme me nevoja nga me te ndryshmet!
  Un nuk mendoj dhe as qe pres nga Kisha pasul e domate, i nderuar nga Kisha apo ne kėtė rast bėhet fjalė pėr Kishen e Laēit, pritet krejt diēka tjeter; aty ėshtė vend i lutjes drejtuar Zotit, dhe pasuria qe jep Kisha ėshtė Fjala e Zotit, Aty shperndahet Buka qė jep jetė, vend takim me Jezukrishtin, pra aty ka pasuri shpirtrore, andaj mos i ngatrro gjėrat, ka organizata e shoqata tė ndryshme qe shperndajnė makarona, ndersa nė Kishė ka krejtė diēka tjeter.


  Citim Postuar mė parė nga asopaj Lexo Postimin
  E nderkohe ngihet nje objekt ku shprehet "Idhujtaria" ne maj te nje kodre ku nje plak apo plake nuk do kete mundesi te ngjitet deri aty larte per te adhuruar Zotin.

  Edhe kėtu po i ngatrro gjėrat; njėher thua " objekt ku shprehet idhujtaria" dhe pas pak thua "ku njė plak apo plakė nuk do ketė mundėsi tė ngjitet per ta adhuruar Zotin"! Hajde tash tregona cila qenka e verteta e ati objekti, Idhujtari apo vend ku adhurohet Zoti.

  Jo, nuk ke te drejtė dhe po gabon kur thua "idhujtari", ne KIshen katolike pavarsisht qe kishat mbajnė edhe emer te ndonji shejti; aty lexohet dhe predikohet Fjala e Zotit, lavdėrohet dhe adhurohet Zoti, ndahen sakramendet ne emer te Jezusit etj etj, gjithēka ne emer te Atit e te Birit e Shpirtit tė Shenjėt. Kjo ėshtė e verteta dhe pa dyshim e verteta, "Ja do tė jam me ju e deri nė perfundim te botes" thot Zoti, "Pjeter ty do ti jap ēelsat...." Nėse dikush ka ikur nga e Verteta nuk do tė thotė se Kisha katolike ka faj, ai qe ka ikur dhe humbur rrugen neve na mbetet tė lutemi pėr ta se Zoti tu ndihmoj dhe tu ndriēohen sytė.


  Citim Postuar mė parė nga asopaj Lexo Postimin
  Thjesht qe te duket nga jashte! Si bazilika e papes ne Rome!
  Pse a mendove se Kisha duhet ta ketė pamjen e ndonji diskoteke a? Lere more mos ja fut kot! Pamjen e kujt tjeter perpos bazelikes sė Romes? Natyrisht aty e kemi qendren, aty e kemi Papen, aty e kemi Pjetrin qė Zoti ja besoj, edhe pse shumė njerėz nuk ja besuan as atėher dhe as sot, por Zoti ja ka besuar, premtuar dhe Ai ėshtė besnik "e deri ne perfundim te botes' - ka thėnė i Madhi.


  Citim Postuar mė parė nga asopaj Lexo Postimin
  Zoti eshte i hirshem.
  Po po e vertetė ėshtė se Zoti ėshtė i hershem, kėtė po e din por nuk po don me ditė se edhe kisha katolike ėshtė e hershme e bile qe kur e njohen njerėzit Zotin - Hyjin e Vertetė, qė do tė thotė KIsha mė e hershmja nder kisha.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 28-05-2008 mė 21:28
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e asopaj
  Anėtarėsuar
  15-07-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje NoName dhe toni77_toni,

  E shohe se ju kam ren ne sy dhe jeni shqetesuar me pranin time. Me vjen keq per kete.
  NoName, besoj se je i vetedishemkur ti fillove te me ofendosh, duke perdorur shprehje "ere myslimanizmi". Shkrimi im nuk ofendoj askene, thjesht ishte mendim dhe koment per temen. Pastaj me detyrove te perdori shprehjen "idiot".

  toni77_toni, ti si moderator duhet te mos anosh nga ajo qe beson por duhet te jesh i drejt ndaj te gjitheve. Ti as qe merr mundin per ta konfrontuar NoName-n per ofendimin e tij.

  Te nderuar, une ju fali sepse Jezusi ju fali para meje. Une nuk kam ndonje gje personale me ju. Zoti ju don dhe Ai kerkon ta doni dhe adhuroni Ate.
  Jezusi eshte dashuri, prandaj edhe une i dua te tjeret, sepse Ai eshte ne mua.

  Te jemi i sinqert me ju.
  Une nuk besoj ne vende te tilla te "shenjta", sepse bibla nuk e perkrahe nje gje te till, madje e ndalon. Te adhurosh dicka qe nuk eshte Zot, per biblen eshte idhujtari, prandaj une bej kujdes kur behet fjal per te mbivlersuar vende te tilla apo besuar ne vende dhe njerez qe bejne "mrekullira".
  Po te ishte kisha e Lacit sheruese, atehere pse nuk behet nje pune dhe vend ku ter njerezit te shkojn per sherime nga smundjet e tyre?
  Nuk duhet harruar se edhe dialli ben gjera te tilla sheruese.

  Te nderuar, ne jemi thirrur ti besojm Zotit dhe jo vendeve dhe njrezve te ndryshem. Bibla thote se nuk do te adhuroj askend pervec Zotit, Jezusit.

  Ja pak vrgje qe duhet konsideruar:
  Levetiku 19:26 Nuk do tė hani asgjė qė pėrmban gjak. Nuk do tė zbatoni asnjė lloj shortarie ose magjie.

  Levetiku 26:1 "Nuk do tė bėni idhuj, nuk do tė ngrini figura tė gdhendura ose ndonjė kolonė dhe nuk do tė vendosni nė vendin tuaj asnjė gur tė stolisur me figura, me qėllim qė tė pėruleni para tij; sepse unė jam Zoti, Perėndia juaj.

  Isaia 2:8 Vendi i tyre ėshtė plot me idhuj; bien pėrmbys pėrpara veprės sė vetė duarve tė tyre, pėrpara atyre gjėrave qė kanė bėrė gishtat e tyre.

  Veprat e Apostujve 8:9 Prej kohėsh nė atė qytet ishte njė njeri qė quhej Simon, i cili merrej me magji dhe i bėnte tė ēuditeshin njerėzit e Samarisė, gjoja sikur ishte njeri i madh.
  10 Dhe tė gjithė, nga mė i madhi te mė i vogli, ia vinin veshin, duke thėnė: ``Ky ėshtė fuqia e madhe e Perėndisė``.

  Ketu jan pak fjal te Jezusit se si dhe cfare duhet adhuruar:
  Gjoni 4:19 Gruaja i tha: ``Zot, po shoh se ti je njė profet.
  20 Etėrit tanė adhuronin mbi kėtė mal, dhe ju thoni se nė Jeruzalem ėshtė vendi ku duhet tė adhurojmė.
  21 Jezusi i tha: ``O grua, mė beso: vjen ora qė as mbi kėtė mal as nė Jeruzalem nuk do tė adhuroni Atin.
  22 Ju adhuroni atė qė s`e njihni; ne adhurojmė atė qė njohim; sepse shpėtimi vjen nga Judenjtė.
  23 Por vjen ora, madje ajo ka ardhur, qė adhuruesit e vėrtetė ta adhurojnė Atin nė frymė dhe nė tė vėrtetėn, sepse tė tillė janė adhuruesit qė kėrkon Ati.
  24 Perėndia ėshtė Frymė, dhe ata qė e adhurojnė duhet t`a adhurojnė nė frymė dhe nė tė vėrtetėn``.

  Kur fola per idhujtarin dhe plakun e plaken ne mendje kisha dy natyra:
  E para qe ne ate vend behen idhujtari duke i besuar atij vendi dhe jo Zotit direkt.

  E dyta nenkuptova qe nese do te ndertohej nje kishe ku njrezit duan ta adhurojn Zotin, pse nuk u ndertua me afer, por atje ne maj te malit? Mos ishte idea se do jen me afer Zotit? Nejse.

  Sa i perket kishes ne Rome, dhe ides se kisha duhet te jet e vecant ne ndertimin e saj, bibla askund nuk thot se dueht te jet nje objekt i vecant.
  Te krishteret e hershem takoheshin neper shtepia, neper vende te zakonta, por nejse, kjo nuk ka shume vlere, por shqetesimi eshte tek ndertimi i pa pare dhe mjaft shpenzime duke u ber ne kisha me dekorime te pa nevojshme prej ari, kurse te varferit vdesin per nje cop buke!
  Shembull per ne duhet te jet Nene Tereza. Ajo u dha cfare kishte te varferve, nuk ndertoj ar e argjend ne toke, por ne qiell.

  Pjetri shpesh ngaterrohet nga doktrina katolike.
  Nje doktrin e gabuar eshte futur dikur ne mesin e beimtarve! Ja si cfare thote vet bibla:

  Pjetri... Shkembi... Kisha, do jen ato qe do flasim ne vazhdim.

  Mateu 16:18 Dhe unė po tė them gjithashtu se ti je Pjetri, dhe mbi kėtė shkėmb unė do tė ndėrtoj kishėn time dhe dyert e ferrit nuk do ta mundin atė.
  Me keto fjale Krishti premtoi qe te ndertone kishen e Tij mbi te verteten qe pohoi Pjetri dhe dishepujt e tjere se Jezusi eshte Krishti, Biri i Perendise se gjalle. Jezusi perdor nje stil te vecant fjalesh ketu. Ai i quan dishepullin e Tij "Pjeter" (greqisht Petros, qe do te thote "gur") dhe pastaj thote, "mbi kete shkemb (greqisht Petra, qe do te thote "shkemb") do ta ndertoj kishen time," d.m.th. Ai (Jezusi) do ta ndertoje kishen mbi rrefimin e forte te Pjetrit.
  Jezusi eshte Ai qe eshte Shkembi, themeli i pare dhe i madh i kishes ( 1Korintasve 3:11 sepse askush nuk mund tė hedhė themel tjetėr pėrveē atij qė ėshtė hedhur, i cili ėshtė Jezu Krishti). Pjetri thote ne letren e tij te pare se Jezusi eshte "guri i gjalle,...guri i qoshes... Guri, qe u hodh tej nga ndertuesit" ( 1Pjetri 2:
  4 Duke iu afruar atij, si te guri i gjallė, i flakur tej nga njerėzit, por i zgjedhur dhe i ēmuar pėrpara Perėndisė,
  6 Sepse nė Shkrimet lexohet: ``Ja, unė po vė nė Sion njė gur ēipi, tė zgjedhur, dhe ai qė beson nė tė nuk do tė turpėrohet aspak''.
  7 Sepse pėr ju qė besoni ai ėshtė i ēmuar, po pėr ata tė pabindurit: ``Guri, qė u hoq mėnjanė nga ndėrtuesit, u bė guri i qoshes, gur pengese dhe shkėmb skandali qė i bėn tė rrėzohen''.
  Ne te njejten kohe kohe, Pjetri dhe gjithe te krishteret e tjere jane gure te gjalle dhe behen pjese e struktures se shtepise frymerore qe Perendia po nderton ( 1Pjetri 2:5 edhe ju, si gurė tė gjallė, ndėrtoheni pėr tė qenė njė shtėpi frymėrore, njė priftėri e shenjtė, pėr tė ofruar flijime frymėrore, qė i pėlqejnė Perėndisė me anė tė Jezu Krishtit.

  Askund ne Shkrimet e Shenjta nuk thuhet qe Pjetri do te jete autoriteti suprem dhe i pagabueshem mbi te gjithe dishepujt e tjere (Veprat e Apostujve kapitulli 15 flet per kete, po ashtu edhe tek Galatasve 2:11). As nuk thuhet qe Pjetri do te kete pasues te pagabueshem qe do te perfaqesojne Krishtin dhe do te funksionojne si koka zyrtare e kishes.

  Shpresoj te jen sado pak ndihme keto fjale per te pare ne driten e vertet te fjales se Perendis.

  Ok, si perfundim, dua te ju them se une edhe nje here ju fal ju qe gjykoni dhe kerkoj falje.

  Zoti ju bekofte,
  asopaj
  "Burri nuk matet nga xhepat" I.Stavro

 19. #39
  Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
  Anėtarėsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  In Your Mind!
  Mosha
  39
  Postime
  2,289
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  nje here ofendon rende, ndersa tani kerkon falje! hmm kjo eshte filozofia e te "konvertuarve" gjysmak per qellime personale e materiale.. ashtu si vepron ti nuk veprojne protestantet (ungjilloret) e vertete! nejse mo.. Zoti me ty, sepse me sa shoh prania e Perendise "ne" ty akoma s'eshte.

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e asopaj
  Anėtarėsuar
  15-07-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga NoName Lexo Postimin
  nje here ofendon rende, ndersa tani kerkon falje! hmm kjo eshte filozofia e te "konvertuarve" gjysmak per qellime personale e materiale.. ashtu si vepron ti nuk veprojne protestantet (ungjilloret) e vertete! nejse mo.. Zoti me ty, sepse me sa shoh prania e Perendise "ne" ty akoma s'eshte.
  Falemnderit,
  Une te fal ty. Jezusi te don. Cfardo ofendime qe te perdoresh si sot edhe me tej, kujtohu se une te fal ty.

  asopaj
  "Burri nuk matet nga xhepat" I.Stavro

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •