Close
Faqja 0 prej 33 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 651
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812

    Huazimet e gjuhëve të huaja nga gjuha shqipe

    E hapa ket tem pasi me intereson te dij se sa kan mar gjuhet e huaja nga gjuha jon,pres pjesmarjen tuaj me shembuj e mendime te ndryshme.

    Sa per fillim un do i jap dy fjal qe edi se jan te huazuara nga gjuha jon nga gjuha serbe: Vatra- qe ne gjuhen serbe ka kuptimin e zjarit( ku popujt tjer sllav zjarin e quajn plamen),kete fjal e kan huazuar nga fjala shqipe Votra_Vatra(vendi ku ndizet zjari ne oda).

    Kajanje-ku ne gjuhen serbe ka kuptimin e ankimit (ankim i perulur),kete fjali e kan huazuar nga fjala shqipe Qaj-Kaj (Te qahesh per diq-te Kahesh per diqka).

    Pra keto ishin nja dy fjal qe mu kujtuan sa per fillim.

    Pres pjesmarjen tuaj.
    Duajeni njëri tjetrin.

  2. #2
    kunder racizmit
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    215
    Te dyja fjalet nuk jane te huazuara nga sllavishta, me vjen keq por i ke zgjedhur gabim.
    1. vater geg Voter rrjedh nga nje rrenje e perbashket IE āt(e)r (Zjarr) e transformuar ne illirisht oter dhe eshte nje transformim i zakonshem fonetik i shqipes i nje periudhe para sllave vendosja e 'v' perpara. Forma tosk. vater(vatra) rrjedh nga forma me e vjeter geg. voter(votra). Kete e perforcon edhe fakti qe fjala vatra gjendet edhe ne rumanisht, Forma serbisht eshte e huazuar nga rumanishtja e cila e ka marre nga prot-shqipja (Jokl). Nga sllavet KETE FJALE E KANE EDHE POLAKET.
    2. Edhe fjala qaj ka nje origjine IE klau(me qajt). shqip qaj rrjedh prej klanj, kanj e cilla rjedh (*klauni̯ō). Kete e perforcon me teper edhe fjala fershkellej e cila rrjedh nga (*hvīskla), shiko me kujdes mbaron me kla pikerisht nga e njejta rrenje.

    Per te ndihmuar te sugjeroj dy fjale e huazuar nga sllavishtja: zakon, sokol

  3. #3
    Perjashtuar Maska e fejer_nagy
    Anëtarësuar
    18-08-2005
    Vendndodhja
    këtu
    Postime
    231
    Te dyja fjalet nuk jane te huazuara nga sllavishta, me vjen keq por i ke zgjedhur gabim.
    1. vater geg Voter rrjedh nga nje rrenje e perbashket IE āt(e)r (Zjarr) e transformuar ne illirisht oter dhe eshte nje transformim i zakonshem fonetik i shqipes i nje periudhe para sllave vendosja e 'v' perpara. Forma tosk. vater(vatra) rrjedh nga forma me e vjeter geg. voter(votra). Kete e perforcon edhe fakti qe fjala vatra gjendet edhe ne rumanisht, Forma serbisht eshte e huazuar nga rumanishtja e cila e ka marre nga prot-shqipja (Jokl). Nga sllavet KETE FJALE E KANE EDHE POLAKET.
    2. Edhe fjala qaj ka nje origjine IE klau(me qajt). shqip qaj rrjedh prej klanj, kanj e cilla rjedh (*klauni̯ō). Kete e perforcon me teper edhe fjala fershkellej e cila rrjedh nga (*hvīskla), shiko me kujdes mbaron me kla pikerisht nga e njejta rrenje.
    E ke keqkuptuar belen70, sic duket. Ai e thote pikerisht ate qe thua ti, se serbet i kane huazuar ato dy fjale (vater, kajanje) nga shqiptaret, edhe pyet, apo don te dije, se a ka fjale te tjera ne gjuhet e fqinjeve qe jane huazuar nga gjuha (proto)shqipe.

  4. #4
    kunder racizmit
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    215
    po e vertete jam ngaterruar

    megjithate perforcova mendimin e tij

  5. #5
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Per huazimet sllave (apo me mire per elementet shqiptare ne sllavishte) ka bere shume hulumtime profesori kosovar Idriz Ajeti.

    Disa fjale qe kane kaluar nga shqipja ne greqishte jane:

    besa, babese (pabese), vllami, damar, mangas, gjoni (zogu).
    Ndryshuar për herë të fundit nga Tannhauser : 08-05-2006 më 14:05

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812
    Mvjen mir qe menefund me more vesh darkman Ok faleminderit per perrforcimin qe i jap kesaj teze.
    Duajeni njëri tjetrin.

  7. #7
    Warranted Maska e Qerim
    Anëtarësuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641
    Ne serbisht nga shqipja kane hyre edhe "gushe" , "katun","brazda" ,"breg" ,"rrezik"etj
    Ndryshuar për herë të fundit nga Qerim : 08-05-2006 më 16:49

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812
    Ne gjuhen boshnjake(te sangjaklive)

    Barabar-Qe perdoret per nje veprim te pernjehershem.

    Besa-ka te njejtin kluptim si tek gjuha jon.

    Hal(Hall)-esht fjala per hall, jam ne hall.

    Liqiti ( nga fjala leqit,qe ne gjuhen shqipe ka kuptimin e prishjes se mardhenjeve me nje fameilje brenda fisit apo fshatit.)ndersa ne gjuhen boshnjake ka kuptimin te heqesh dor nga diqka(pra i esht ndruar pak kuptimi).

    mrzija-qe ne gjuhen boshnjake ka kuptimin inatosje.Poashtu dhe Mrziti dhe mrzhnja kan te njejten predharje nga kjo fjal Mërzi.
    Duajeni njëri tjetrin.

  9. #9
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Une mendoj qe edhe Primavera (i prin veres) eshte huazuar nga shqipja, pastaj Prioritet, Princ, dhe shume fjale te huaja me rrenjen "pri" qe rrjedhin nga rrenja prij e shqipes etj. etj. Megjithese une nuk jam gjuhetar.
    Ndryshuar për herë të fundit nga dodoni : 08-05-2006 më 18:55
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812
    Ne gjuhen boshnjake.

    Jetim-kuptim te njejte

    Karar- ka kuptimin matje ne gjuhjen boshnjake.

    Lejlek-kuptim te njejte.

    Per karar dhe lejlek kam deshir te na jap mendim ndonje gjuhtar pasi kam dyshim se dhe ne shqipe mos jan te huazuara nga ndonje gjuh tjeter??!!
    Duajeni njëri tjetrin.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812
    Citim Postuar më parë nga dodoni
    Une mendoj qe edhe Primavera (i prin veres) eshte huazuar nga shqipja, pastaj Prioritet, Princ, dhe shume fjale te huaja me rrenjen "pri" qe rrjedhin nga rrenja prij e shqipes etj. etj. Megjithese une nuk jam gjuhetar.
    per kete mendim tendin se ku kam lexuar nuk me vie ne mendje tashi fare,veqse jam i sigurt se kam lexuar nje studim ne lidhje me at ,qe shum fjal te huaja qe kan rjedh nga renja 'pri'.
    Duajeni njëri tjetrin.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e King_Gentius
    Anëtarësuar
    24-11-2004
    Vendndodhja
    Boston
    Postime
    485
    Me duket se fjalet:

    bashte
    komshi
    kyce
    pushke

    i kemi te perbashketa me serbisht, po nuk e di kush ja ka marr kujt.

  13. #13
    Perjashtuar Maska e fejer_nagy
    Anëtarësuar
    18-08-2005
    Vendndodhja
    këtu
    Postime
    231
    Une mendoj qe edhe Primavera (i prin veres) eshte huazuar nga shqipja, pastaj Prioritet, Princ, dhe shume fjale te huaja me rrenjen "pri" qe rrjedhin nga rrenja prij e shqipes etj. etj. Megjithese une nuk jam gjuhetar.
    Fjalet qe i ke permendur me siper jane fjale latine or ti ....

    Fjalet: hall, jetim, karar, komshi etj, jane fjale turke ....

  14. #14
    satyr Maska e Gunnar
    Anëtarësuar
    23-06-2005
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    490
    fjalen "placke" e kane huazuar Turqit nga shqipja. Edhe ne fjaloret e gjuhes turke shpjegohet qe eshte fjale me prejardhje nga shqipja
    To look life in the face....

  15. #15
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga King_Gentius
    Me duket se fjalet:

    bashte
    komshi
    kyce
    pushke

    i kemi te perbashketa me serbisht, po nuk e di kush ja ka marr kujt.
    keto jane fjale turke, shumica e fjaleve te perbashketa ballkanike jane turke

  16. #16
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga dodoni
    Une mendoj qe edhe Primavera (i prin veres) eshte huazuar nga shqipja, pastaj Prioritet, Princ, dhe shume fjale te huaja me rrenjen "pri" qe rrjedhin nga rrenja prij e shqipes etj. etj. Megjithese une nuk jam gjuhetar.
    keto vijne nga Latinishtja, dhe kane te perbashket rrenjen prim qe do te thote i pare, prioritet do te thote paresor, princ vjen nga princeps, qe do te thote i pari, prijesi. Primavera do te thote vera e pare. tani ketu na del e perbashket vera, por s'do te thote gje. Fjala jone pranevere do te thote afer veres.

  17. #17
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Edvin, sic e thashe edhe ne postin tim te pare, une nuk jam gjuhetar dhe as nuk e di latinishten, por e kam lexuar nga disa gjuhetare tane, qe e dijne edhe latinishten, tek thone qe vet rrenja 'prim' qe e potencove ti ketu eshte huazuar nga rrenja 'prij' e shqipes. Shikuar logjikisht, 'it makes sense to me' qe thone amerikanet, qe jo te gjitha fjalet qe i kemi te perbashketa me romaket jane huazuar nga latinishtja por duhet te kete edhe fjale latine qe jane huazuar nga shqipja, bazuar ne vet zhvillimin qe kane pasur paraardhesit tane duke perfshire edhe fiset ilire ne Itali, pastaj ne faktin qe Cezari ka mbaruar shkollen ne Durres, pastaj ne faktin qe e permend ai historiani romak qe alfabeti latin eshte huazuar nga iliret etj. etj.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  18. #18
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Edvin83
    keto vijne nga Latinishtja...
    Fjala jone pranevere do te thote afer veres.
    Jo ore! Po "vere" cdo te thote ne llatinisht?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  19. #19
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    ver : veris : spring, the production of spring.

  20. #20
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    ","brazda" ,"breg"
    Jeto nuk jane shqipe por shqipja i ka huazuar nga sllavishtja. Fjalori i Cabejt e thote.

    Une mendoj qe edhe Primavera (i prin veres) eshte huazuar nga shqipja, pastaj Prioritet, Princ, dhe shume fjale te huaja me rrenjen "pri" qe rrjedhin nga rrenja prij e shqipes etj. etj. Megjithese une nuk jam gjuhetar.
    Asnje nga keto fjale nuk eshte shqip. Te gjitha latinishte. 'Prioritet' fjale shqipe? Pa na thuaj etimologjine? Psh fjala latine Princeps = primus + capio. Cilet nga keto jane shqipe?

    Citim Postuar më parë nga Styx
    Jo ore! Po "vere" cdo te thote ne llatinisht?
    Po vere c'do te thote ne shqip? Mos eshte fjala per pijen (qe dehesh dhe vjen ne forum dhe thua budallalleqe), se edhe ajo eshte nga latinishtja vinum.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Tannhauser : 09-05-2006 më 08:58

Faqja 0 prej 33 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
    Nga toni77_toni në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
  2. Dështimi i gjuhës standarde shqipe te gegët!
    Nga Davius në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 460
    Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
  3. Armiqtë e gjuhës shqipe dhe triumfi i saj
    Nga brooklyn2007 në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
  4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
    Nga Dito në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
  5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
    Nga Tastiera në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •