Close
Faqja 3 prej 33 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 651
  1. #41
    ..She is so cute... Maska e jessi89
    Anëtarësuar
    25-08-2003
    Postime
    955
    hjad edhe nji fjale qe anglishtja e ka "huazuar"nga shqipja:
    North ------ Nordha se ftofti.......lol
    Wild and crazy can't be lazy

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812
    Ndersa per ty tannhausen kam nje pyetje,qfar mendon ti ne lidhje me fjalen sllave Rek-a--Lum-i vall ka prejardhje nga gjuha shqipe nga fjala Rëke qe perdoret ne shum vise per te treguar nje lum te vrullshem qe shkon me hov te madh teposht-zakonisht perdoret per lumej malor qe jan te vrullshem,P.Sh Po ridhke Rëke lumi pastaj dhe krejt zona e drenices lumit i thon Rek-a(per ket hipotez kam lexuar dhe nje studim ne lidhje me emrin e fshatit ne zonen e Rugoves -Reka allages),pra me intereson mendimi yt ke has ne ndonje studim te perforcimit te kesaj teze?.
    Ndryshuar për herë të fundit nga bela70 : 11-05-2006 më 10:10
    Duajeni njëri tjetrin.

  3. #43
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Une fjalen karar spo e kuptoj...cfare do thote kjo? se ne Kosove nuk e perdorim!

    Me qene se e di gjuhen turke, fjala karar ne gjuhen shqipe dmth: perfundimi ose zgjedhja

    son karar = zgjedhja e fundit

  4. #44
    ..She is so cute... Maska e jessi89
    Anëtarësuar
    25-08-2003
    Postime
    955
    Ekziston edhe nji fakt qe,te gjitha gjuhet kane nji strumbullar.
    Por edhe nji gje tjeter qe shqipja eshte nga me te vjetrat ne bote,so,ka shume mundesi qe nga gjuha jone te kene mare me shume,do me pelqente mu,,,
    ..ja edhe nji tjeter: ...door ---- dere...
    ...car ----cer....(kosovarce)
    Wild and crazy can't be lazy

  5. #45
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar më parë nga jessi89
    Ekziston edhe nji fakt qe,te gjitha gjuhet kane nji strumbullar.
    Por edhe nji gje tjeter qe shqipja eshte nga me te vjetrat ne bote,so,ka shume mundesi qe nga gjuha jone te kene mare me shume,do me pelqente mu,,,
    ..ja edhe nji tjeter: ...door ---- dere...
    ...car ----cer....(kosovarce)
    keto car-cer, door - dere qka permend ti nuk mirren per baze per studimin e lashtesise sepse veturat jane teknologji e kohes moderne i bjen njesoj sikur interneti apo kompjuteri...keto qarte jane fjale jo shqipe.

  6. #46
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Nuk po marr vesh se eshte bere nje lemsh ketu. Kush i vendos teorite per fjalen Karar i her ?
    Ne e perdorim andej nga jugu te pakten thone "me karar"... "me nge", "me ngavash", "pa ngut". Ket kuptim i dija une vetem kesaj fjale.
    Tani Kara a i thone kokes turqisht ? Se di mua me ngjan si turqisht si forme te pakten Kara = koke ne turqisht dhe ka nje fare kuptimi, "me avash, matu perpara se te veprosh ne ket kuptim"... ne shqip un spo e zberthej dot ne asnje forme te njohur per momentin.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  7. #47
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar më parë nga Cyclotomic
    Nuk po marr vesh se eshte bere nje lemsh ketu. Kush i vendos teorite per fjalen Karar i her ?
    Ne e perdorim andej nga jugu te pakten thone "me karar"... "me nge", "me ngavash", "pa ngut". Ket kuptim i dija une vetem kesaj fjale.
    Tani Kara a i thone kokes turqisht ? Se di mua me ngjan si turqisht si forme te pakten Kara = koke ne turqisht dhe ka nje fare kuptimi, "me avash, matu perpara se te veprosh ne ket kuptim"... ne shqip un spo e zberthej dot ne asnje forme te njohur per momentin.
    Jo Kokes ne turqisht i thojne Kafa kurse K.a.r-a ne shqip i bjen Bore-Bora.

    kurse fjala avash eshte poashtu turke qe e perdorim vetem shqiptaret nga Shqiperia kurse prej trojeve tjera etnike nuk e dijne cfare eshte kjo fjale.

    Pra Avash ne turqisht Yavash (Y shqiptohet J pra i bjen Javash) qe ne gjuhen tone me mire eshte me i thene Ngadal.
    Ndryshuar për herë të fundit nga GL_Branch : 11-05-2006 më 13:31

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812
    Mos vall KARA ne turqisht i bie zi,pasi kam ndegju qe fjalet si karabash - perkthehet ne kokzi,pastaj karamahmud-mahmudi i zi,karavllah-vlleh i zi e shum eshum fjal thera.
    Duajeni njëri tjetrin.

  9. #49
    Warranted Maska e Qerim
    Anëtarësuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641
    Citim Postuar më parë nga Tannhauser
    Qerim, qe te mos kesh iluzione per bregun urdhero:

    breg m. <>. Per kete fjale pranohet pergjithesisht mendimi qe kemi te bejme me nje huazim sllav, Dozon 11, Miklosich AF I 353, G. Meyer 46, Weigand 8, Seliscev 188. Ostiri (Beitr. z. alarod. Sprachwiss. 52, Arhiv I 91, II 290) gjen nje fjale vendi te shqipes dhe e bashkon me iliro-trak. Βεργα, Βρεγε-, ilir. Βερζανα (emer keshtjelle), gr. Περγαμος, emri i kalase se Trojes etj.

    nga fjalori i E. Cabej: Studime etimologjike ne fushe te shqipes.
    Breg eshte fjale 100% ilire.Do te thoshte mal.Parashtesa br- vjen nga bardhe ,sepse malet gjithnje kishin mbi krye nje kapuc te bardhe per shkak te bores se perjetshme.

    Serbet i thone malit edhe gore,perseri nje fjale e huazuar nga guri.Ndersa fushes polje, qe vjen nga plle-shem.Gjithashtu kane marre nga shqipja reke,pij, dru etj.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Qerim : 11-05-2006 më 18:37

  10. #50
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Fjalen narodni (popull) serbet e kane marre nga iliret Na-ne dhe rod-fis, popull, dhe keto fjale ende jane ne gjuhen tone ne dialektin e veriut.

  11. #51
    kunder racizmit
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    215
    fjala bërsi (mbetjet e rrushit mbasi ben raki ose vere) me duket se e perdorin edhe sllavet. Rjedh nga nje fjale ilire brisa

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812
    Citim Postuar më parë nga Edvin83
    Fjalen narodni (popull) serbet e kane marre nga iliret Na-ne dhe rod-fis, popull, dhe keto fjale ende jane ne gjuhen tone ne dialektin e veriut.
    Narodni i bie ne perkthim -i popullit apo popullor,nese ke menduar per popull ather i bie narod, pa "ni"

    narod-popull...Na- rod tamam tek ne perdoren tedyja keto fjal ama sa kam dijeni me duket se fjala rod nuk eshte shqipe po sllave(mund edhe gaboj)

    Rod (sllavisht)-Far -fis (shqip)nga rod vjen dhe fjala roditi,rodio,rodiose qe do te thon te lindesh,lindi dhe ka lindur,mu perkete nuk ma mer mendja qe ka prejardhje shqipe fjala rod.
    Duajeni njëri tjetrin.

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812
    Poashtu nga Rod jan dhe fjaletRoditeli(Prindrit)Rodnik(vlla prej babe apo nene) Rodolub(atdhetar) Rodbina(Kusherinjt nga ana e babes dhe nanes.) Rodak(lexohet roxhak,kusherir), Rodastvo (roxhashtvo- kusherinjet ne pertgjithesi), Rodan (pjellor) Rodoslov(renja e familjes) etj.
    Ndryshuar për herë të fundit nga bela70 : 12-05-2006 më 08:37
    Duajeni njëri tjetrin.

  14. #54
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar më parë nga bela70
    Ndersa per ty tannhausen kam nje pyetje,qfar mendon ti ne lidhje me fjalen sllave Rek-a--Lum-i vall ka prejardhje nga gjuha shqipe nga fjala Rëke qe perdoret ne shum vise per te treguar nje lum te vrullshem qe shkon me hov te madh teposht-zakonisht perdoret per lumej malor qe jan te vrullshem,P.Sh Po ridhke Rëke lumi pastaj dhe krejt zona e drenices lumit i thon Rek-a(per ket hipotez kam lexuar dhe nje studim ne lidhje me emrin e fshatit ne zonen e Rugoves -Reka allages),pra me intereson mendimi yt ke has ne ndonje studim te perforcimit te kesaj teze?.
    Nuk mund te shprehem se nuk di sllavisht.


    nje fjale qe ka huazuar turqishtja nga shqipja eshte fjala bir qe ka shkuar dhe ne gjuhe te tjera ballkanike

    Narodni i bie ne perkthim -i popullit apo popullor,nese ke menduar per popull ather i bie narod, pa "ni"
    Ne qofte se narod eshte fjale e huazuar e serbishtes atehere nuk duhet te kete perhapje edhe ne sllavet e tjere. Po ndeshet kjo gje? Ruset si i thone kombit, apo popullit?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Tannhauser : 12-05-2006 më 08:49

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e bela70
    Anëtarësuar
    23-05-2003
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    812
    Mir flm tannhauser.Jam me ty per tek mendimi ne lidhje me fjalen Narod.

    Po te tjeret kan ndonje ide ne lidhje me at fjali qe kam dhene Reka-Lumi??
    Duajeni njëri tjetrin.

  16. #56
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar më parë nga bela70
    Mos vall KARA ne turqisht i bie zi,pasi kam ndegju qe fjalet si karabash - perkthehet ne kokzi,pastaj karamahmud-mahmudi i zi,karavllah-vlleh i zi e shum eshum fjal thera.
    Hej Beli ke te drejte fjala KARA eshte i zi p.sh Karamurat qe i bjen Murati i zi...kurse K.A.R ne shqip i bjen Bore por ngjyres zeze ndryshe ne turqisht i thojne edhe Siyah (Sijah).

  17. #57
    ..She is so cute... Maska e jessi89
    Anëtarësuar
    25-08-2003
    Postime
    955
    Edhe trapi qe o **** ca gjona i kap,po Kaliu jone ahaaaa nuk mbushka hic.....e ka gjujt lopa me shqejm qe ne barkun e mamase,ndoshta.
    Wild and crazy can't be lazy

  18. #58
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar më parë nga Tannhauser
    Nuk mund te shprehem se nuk di sllavisht.


    nje fjale qe ka huazuar turqishtja nga shqipja eshte fjala bir qe ka shkuar dhe ne gjuhe te tjera ballkanike



    Ne qofte se narod eshte fjale e huazuar e serbishtes atehere nuk duhet te kete perhapje edhe ne sllavet e tjere. Po ndeshet kjo gje? Ruset si i thone kombit, apo popullit?
    Tanihauzer fjale bir ne shqip do te thote nje dhe nuk po ma merr mendja qe e kane marr nga ne.

  19. #59
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar më parë nga GL Branch
    Tanihauzer fjale bir ne shqip do te thote nje dhe nuk po ma merr mendja qe e kane marr nga ne.
    Te ta marri se eshte fjale shqipe dhe nga me te vjetrat bile.

  20. #60
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Jo me keqkuptove se fjala bir ne turqisht do te thote oglu dhe e di qe eshte bir fjale e vjeter shqipe por ne turqisht ka tjeter kuptim.

Faqja 3 prej 33 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
    Nga toni77_toni në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
  2. Dështimi i gjuhës standarde shqipe te gegët!
    Nga Davius në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 460
    Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
  3. Armiqtë e gjuhës shqipe dhe triumfi i saj
    Nga brooklyn2007 në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
  4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
    Nga Dito në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
  5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
    Nga Tastiera në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •