Close
Faqja 24 prej 33 FillimFillim ... 142223242526 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 461 deri 480 prej 651
  1. #461
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Deshta ta permendi edhe kete ... per ata qe iu intereson ta dine.

    Perrallat me Dhampira jan produkt i kurvellekut ... arsyetim i kafshimeve/shenjave ne qafe (Love-bite) dhe arsyetim i kopilave apo shtatzanise jashtbashkshortore.

    Sigurisht qe me vone kur kan ardhur sllavet ne evrope, ka patur shum Shqiptar qe kan ngah gjith naten pas shkinave sikur me heret pas rumunkave/ vllaheve.

    Shkinat dhe vllahet/rumunkat iu kan thene burrave te vet qe i ka kafshuar "Llampiri/ Vampiri" (Dhampiri) ose i ka lene me barre "Llampiri/ Vampiri" (Dhampiri), pasiqe nuk kan mundur ta shqiptojne at emer saktesisht ashtu siq iu kan thene hypsat e tyre Shqiptaret.

    Ne kete menyre jua kemi mesuar sllaveve/shkive dhe vllaheve/rumuneve perrallat tona me Dhampira.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zëu_s : 13-05-2010 më 18:13

  2. #462
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    .....ahahahahahah......madheshtore,,,,.......
    Jarigas

  3. #463
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga Hënor_ Lexo Postimin
    Zëra të tipit Çlirim Xhunga?! Latinishtja është gjuha më e mirë dokumentuar, me qindra e mijëra dokumente e artefakte që kanë mbijetuar gjer më sot.

    Energji të pashtershme paskan individët që bëjnë veç vrima në ujë, dmth ata që lëshojnë këto zëra.
    Teoritë shkollore ne i dimë të gjithë por puna është që të përpiqemi të shohim edhe përtej tyre. Nëse dëgjoj dy teori të ndryshme, unë i besoj asaj që ma mbush mua mendjen, dhe jo asaj që thuhet në mënyrë zyrtare.

  4. #464
    ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
    Anëtarësuar
    29-09-2006
    Postime
    965
    Zëu s ,

    I mrekullueshem

  5. #465
    ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
    Anëtarësuar
    29-09-2006
    Postime
    965
    Gjith bota punon me Fjal shqip (Illyrisht).

    T´fillojm prej Princit qe rrjedh nga Gegnishtja dhe don te thot Prijes i Popullit apo Luftes etj.(Prin, qe thojn pri dil i pari) etj.

    Fjala si psh. Kronike, historiat Kronologjik etj. fjal qe rrjedhin nga Gegnishtja dhe e kan domethanjen pothuaj se te njejt (Krono,kron, apo krua e perdorim si nju burim i UJIT nga toka qe rrjedh vazhdimisht pa u ndal. Edhe nje smundje kronike e quajn at smunje qe je vazhdimisht i konfrontuar me te: Antonim smundjet Akute.

    Emri Aleksanderr: emri Aleksander eshte fjal Gege ´´Aleksandrit te madh´´ ne gjuhen shqipe i thon edhe ``Leka i madh`` ta coptojm ket ´´Emer´´ ne : A Lek´s Ander ( ´´A´´ gege qe ka kuptimin ´´Eshte´´, ´´Lek´´ ka qen emer kurse kjo ´´s´´eshte gjenitivi apo prona si psh. shpia e Zeq´s, dhe ´´Ander´´ qe ka domethanjen e ´´Ëndrres´´. Pra me ne fund ´´Aleksandrin´´ mund ta quajm edhe (Ështëelekësëndrra)

    Ne gjuhen gjermane veshjes i thon Wäsche(lexo veshe) e kjart.

    Land qe e ka domethanjen e Vendit (gjer. Land - shq. Vend neper malsi edhe Vand).
    Etj.etj.


    Ju kerkoj falje per gabimet qe i kam bo.
    Per permiresime apo perforcime vetem qka gezohem.

  6. #466
    ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
    Anëtarësuar
    29-09-2006
    Postime
    965
    Tangue GJuhe Lingua nuk eshte nga latinishtja por nga shqipja.
    Kto mbrapashtesat GUE apo GUA akn tbojm me Guhen apo Gjuhen ( Guha ne goj )

  7. #467
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Rome - Shqip
    Amakate- ma jep kete
    Haja kata -ngrene (HAJE
    LEREEEE -lERE
    gjan gjan -SHPIRT(TE KOM GJAN)


    Serbisht-shqip
    Bajga-bagel
    Quka-Quka (koder)
    Badava_badihava (e kot)
    Livada -Livadh
    Allgjuka -all ,kuq all gjaku
    Komanda -komando

    Shum fjal qe i perdorin popujt tjer te shqipes ne ua falim edhe pes a gjasht tjera dhe i konsiderojm jo shqipe,ktu jemi katastrof.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ganimet : 01-06-2010 më 13:45

  8. #468
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-07-2010
    Postime
    20
    Citim Postuar më parë nga Scion Lexo Postimin
    Do desha nje spjegim per termin Thesar por kujdes, mos me thoni qe vjen nga fjala tesoro :P
    Qe te dyja vijne nga thesaurum(lat), aurum, dihet qe eshte ar.

  9. #469
    fanatik i së vërtetës Maska e tomaras
    Anëtarësuar
    09-07-2008
    Postime
    343
    Citim Postuar më parë nga -Aaron Lexo Postimin
    Qe te dyja vijne nga thesaurum(lat), aurum, dihet qe eshte ar.
    Pse, për ty nuk përbën kurreshtje që fjala Thesar përbëhet prej dy fjalësh të vjetra shqipe thes dhe ar. Madje edhe kuptimin natyror ia japin të plotë fjalës së përbërë thesar.
    Aurum po dakordohemi që e paskan pasë shkruar kuptimin e arit në gjuhën konvencionale latine, po ajo pjesa e parë thes çka nënkuptueka në latinisht.

  10. #470
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-07-2010
    Postime
    20
    Citim Postuar më parë nga tomaras Lexo Postimin
    Pse, për ty nuk përbën kurreshtje që fjala Thesar përbëhet prej dy fjalësh të vjetra shqipe thes dhe ar. Madje edhe kuptimin natyror ia japin të plotë fjalës së përbërë thesar.
    Aurum po dakordohemi që e paskan pasë shkruar kuptimin e arit në gjuhën konvencionale latine, po ajo pjesa e parë thes çka nënkuptueka në latinisht.
    Sesa fjale te vjetra jane kete nuk e dime, sepse nuk i ke te dokumentuara, ben mire ti hedhesh nje sy dhe thes-ayros prej nga del thesaurum, te dyja fjale te dokumentuara qe heret
    Ndryshuar për herë të fundit nga -Aaron : 12-07-2010 më 13:11

  11. #471
    fanatik i së vërtetës Maska e tomaras
    Anëtarësuar
    09-07-2008
    Postime
    343
    Citim Postuar më parë nga -Aaron Lexo Postimin
    Sesa fjale te vjetra jane kete nuk e dime, sepse nuk i ke te dokumentuara, ben mire ti hedhesh nje sy dhe thes-ayros prej nga del thesaurum, te dyja fjale te dokumentuara qe heret
    Për që janë fjalë të vjetra kjo nuk do mend fare, sepese që të dyja janë fjalë njërrokëshe, të tilla që gjuha shqipe ka shumë më shumë se çdo gjuhë tjetër e ashtuquajtur IE, prandaj as nuk ka nevojë për ndonjë dokumentim tjetër.

    Sa për këtë sygjerimin që tu hedh një sy teorive që ke konsultuar ti, do të ishte më korrekte nga ana jote, që të na i sjellje këtu në forum ato pikëpamje që të mund të gjithë forumistët të kuptojnë se nga e paskan nxjerrë etimologjinë e fjalës thesaurum, ata studjues që të paskan mbresuar aq shumë sa që nuk po je në gjendje ta pranosh që fjalët në'rrokëshe thes dhe ar japin fjalën thesar, duke përshkruar plotësisht edhe kuptimin natyror të fjalës së përbërë.

  12. #472
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin

    Edhe në anglisht i thonë kerr-it kështu dicka
    Kjo etimologjia e fjales "kerr" ne anglisht mu duk interesant dhe po e sjelli per ata qe kuptojne anglisht. Mund ta fshini nese eshte ndesh me rregullat. Nuk po them qe eshte huazim nga shqipja, por keshtutne per kuriozitet.

    car
    c.1300, "wheeled vehicle," from O.N.Fr. carre, from L. carrum, carrus (pl. carra), originally "two-wheeled Celtic war chariot," from Gaulish karros (cf. Welsh carr "cart, wagon," Breton karr "chariot"), from PIE *krsos, from base *kers- "to run." Extension to "automobile" is 1896. Car bomb first 1972, in reference to Northern Ireland.

    P.S. Kur ka vdeke kjo latinishtja?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Rina_87 : 29-07-2010 më 04:15

  13. #473
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Ka "vdekur" shume me vone se ilirishtja.
    Por car padiskutim qe anglezet e kane huazuar nga kosovaret kerr , sepse keta te fundit shpiken automobilin
    kurse ne te shqiperise perdorim makine, dhe anglezet e moren nga ne dhe e bene machine...ca hajdutesh
    nuk na lane fjale pa vjedhur hahahahahahah
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 29-07-2010 më 04:32

  14. #474
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Citim Postuar më parë nga -Aaron Lexo Postimin
    Qe te dyja vijne nga thesaurum(lat), aurum, dihet qe eshte ar.
    Ja ku qenka njeri qe thote qe vjen nga Tesoro

    Qe ari eshte Aurum, se ve ne dyshim po ku na vajti ky "Thesi" nuk e morem vesht.

    Pyetja shtrohet perse ne shqip Thes eshte nje emer me kuptim per te emruar nje send, ndersa ne latinisht nuk ekziston kuptimi per Thes (Pjese e fjales Thesaurum)? Ke ndonje pergjigje ketu?

  15. #475
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga Scion Lexo Postimin
    Ja ku qenka njeri qe thote qe vjen nga Tesoro

    Qe ari eshte Aurum, se ve ne dyshim po ku na vajti ky "Thesi" nuk e morem vesht.

    Pyetja shtrohet perse ne shqip Thes eshte nje emer me kuptim per te emruar nje send, ndersa ne latinisht nuk ekziston kuptimi per Thes (Pjese e fjales Thesaurum)? Ke ndonje pergjigje ketu?
    Però il solo verbo [fut tesò ] basterebbe a spiegare il vocabolo







    e more vesh ku te vajti thesi a jo????
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 29-07-2010 më 06:45

  16. #476
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga verystrongbeer Lexo Postimin
    Por car padiskutim qe anglezet e kane huazuar nga kosovaret kerr , sepse keta te fundit shpiken automobilin
    Mos hyn ne cdo teme pa pasur nevoje. Kerr nuk i thuhet ne Kosove vetem mjeteve me motor, mirepo edhe atyre vetem me rrota, si ju qe thoni qerre. Lexo me mire edhe aty kur thuhet originally "two-wheeled Celtic war chariot,". Edhe para se te komentosh cdo postim per ta shprehur ate dijenine tende "me vule", lexo postimet qe i citon.

  17. #477
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    e mir, tek ne i thone qerre ketej nga jugu, por dhe karroce.

    carrus--->carrozza---->karroca(shqip)

    mendoj qe qerre eshte me e vjeter, pra dhe kerr ne kosove, por kerr eshte shume me afer me variantin latin carrus. kurse karroca eshte huazim mjaft i vonshem, shqiptohet njesoj si ne italisht.
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 29-07-2010 më 07:45

  18. #478
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    carrus(lat) etimologet italiane e lidhin me foljen correre(it),currere(lat)=vrapoj(shqip)...duke patur parasysh qe varianti me i hershem ne latinisht eshte currus.
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 29-07-2010 më 08:49

  19. #479
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Citim Postuar më parë nga verystrongbeer Lexo Postimin
    Però il solo verbo [fut tesò ] basterebbe a spiegare il vocabolo







    e more vesh ku te vajti thesi a jo????
    O Tesoro,

    ... Qe ne te vertete kuptimi ne italisht eshte i shtrenjte dhe ate tesò qe na e nxjerr ti ne vete te trete ka po kete kuptim s'ka lidhje (Ose eshte rrjedhim) me emrin e pergjithshem ne shqip qe eshte "Thes". Tani ti gjykoje vete, a ka krijuar Teso fjalen Tesoro, ose fjala kjo e fundit krijohet nga Tes+oro -> Thesaurum>Thesauros.

    Mos me thuaj qe pritem pushtimin e Shqiperise nga Italia me 1939 per te huazuar kete fjale
    Ndryshuar për herë të fundit nga Scion : 29-07-2010 më 09:09

  20. #480
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga bela70 Lexo Postimin
    Ne gjuhen boshnjake(te sangjaklive)

    Barabar-Qe perdoret per nje veprim te pernjehershem.

    Besa-ka te njejtin kluptim si tek gjuha jon.

    Hal(Hall)-esht fjala per hall, jam ne hall.

    Liqiti ( nga fjala leqit,qe ne gjuhen shqipe ka kuptimin e prishjes se mardhenjeve me nje fameilje brenda fisit apo fshatit.)ndersa ne gjuhen boshnjake ka kuptimin te heqesh dor nga diqka(pra i esht ndruar pak kuptimi).

    mrzija-qe ne gjuhen boshnjake ka kuptimin inatosje.Poashtu dhe Mrziti dhe mrzhnja kan te njejten predharje nga kjo fjal Mërzi.
    Citim Postuar më parë nga bela70 Lexo Postimin
    Ne gjuhen boshnjake.

    Jetim-kuptim te njejte

    Karar- ka kuptimin matje ne gjuhjen boshnjake.

    Lejlek-kuptim te njejte.

    Per karar dhe lejlek kam deshir te na jap mendim ndonje gjuhtar pasi kam dyshim se dhe ne shqipe mos jan te huazuara nga ndonje gjuh tjeter??!!
    Citim Postuar më parë nga King_Gentius Lexo Postimin
    Me duket se fjalet:

    bashte
    komshi
    kyce
    pushke

    i kemi te perbashketa me serbisht, po nuk e di kush ja ka marr kujt.
    Fjalet ne te kuqe ekzistojne edhe ne gjuhen turke. Besa ekziston edhe ne gjuhen greke, me sa di une. Mrzija apo merzitja tingellon tipik sllavisht. Nuk mjafton te thuash se keto fjale jane edhe ne gjuhe tjera per te ardhur tek konkludimi se jane marrur nga gjuha shqipe. Duhen prova tjera.

Faqja 24 prej 33 FillimFillim ... 142223242526 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
    Nga toni77_toni në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
  2. Dështimi i gjuhës standarde shqipe te gegët!
    Nga Davius në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 460
    Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
  3. Armiqtë e gjuhës shqipe dhe triumfi i saj
    Nga brooklyn2007 në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
  4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
    Nga Dito në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
  5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
    Nga Tastiera në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •