Close
Faqja 14 prej 33 FillimFillim ... 4121314151624 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 261 deri 280 prej 649
 1. #261
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  galet, galecet, galanet

  Citim Postuar m par nga Zu_s
  Eh me solle nder mend dika.

  Fjala "gal" ose "galan", qe perdoret ne gjuhen shqipe per nje lloj te njerzve ose race te njerzve.

  Vetemse nuk me kujtohet tash, se per far lloji njerzish ose race njerzish perdoret kjo fjale shqipe.
  Duket se eshte fjala per te dyja nga paak, keshtu i quanim ne francezet origjinal, nje pjese e mire e tyre sot jane shqiptar te mire por qe kan ten te vrugte si mielli tip 850.

 2. #262
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga mr.Hoti
  Gjuhes shqipe ja kan vjedh fjalet se pak kan ata po kan vjedh fjalet e tona kot e kot tem asht kjo.
  Nuk i vodhen po i pervetsuan pa te pyetur ty fare dhe tani mburren me to dhe ti stershesin si prodhim vendor te tyre me tiketa nga me te ndryshmet.

 3. #263
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Bog

  A di shume i ndrituri Tanhausen,
  te na tregoje per shprehjen Bog prej nga e ka rrenjen?
  C'kuptim ka kjo cudire leksikore?

 4. #264
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga GL Branch
  dmth fjalori me i madh qe kam ndegjuar Shqip-Shqip eshte 45.000 fjale plus 5000 ato tjera qe i permendi tanhuazeri eshte 50.000...po i bjen 10% jane te huazume?
  Fjalori i Institutit ka rreth 35.000 fjale ku brenda ne keto bejne pjese edhe ato 5000 qe permenda. G. Meyeri trajtoi shqipen e folur te shek. te XIX kurse sot shqipja ka edhe huazime te tjera qe ne shek. e XIX nuk egzistonin si psh fjalet elektronik, hidraulik, dhe shume te tjera qe jane futur ne shek. e XX. Perpjestimi pak a shume ngelet i njejte.

 5. #265
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Io

  Citim Postuar m par nga Tannhauser
  Junan do te thote grek, se turqit si te gjithe popujt lindore i njohen grekerit nga fisi i IONEVE dhe prandaj quhen Junan.
  (Me vjen keq qe nuk dita si ta kthej pergjegjen nga aty prej nga ma kishe derguar)

  Nese keni deshire te ndaj me ju ate qe une di per shprehjen Junan, kete do ta beje me deshire.
  Junan=Lope(t)
  JunaniStan, nenkuptohet vete.

  Kulti i Zeusit dhe simbolet qe e paraqisnin ate ne protohistori e me thelle (Q) shqip=Kau apo (T) greq. Tau, I adhuruar si Zeusi Kaurr,
  (prej ku rrjedhin shkronjat e dhena ne gjuhet e shkruara, pos tjerash tregon fare mire edhe ndarjen e simboleve edhe ndikimin e shkrimeve shqiptare dhe greke ne gjuhet e sotme evropiane. Por simboli origjinal prej te cilit rrjedhin te dyja simbolet eshte nje simbol transicional i ngjashem me simbolin Thet greq. dhe Ku te sotme latine).
  mbijetoi ne gjuhet e regjionit i pa prishur deri ne ditet e sotme. Kjo shprehje u be me kohe sinonim per gjithe bizantinet edhe pse kuptimisht shenjonte dicka pagane.

  Ndonese helenet (banoret e Helades se lashte) kah fillimi shekullit VI pes, vendosen ta quanin veten pasardhes te Io-se, qe ka dy kuptime te pandashme gjate gjithe historise; qe eshte homonim si per henen e re, ashtu edhe per meshqerren apo lopen e re.
  Likuidi L/J : L\J eshte fenomen reversibil ne varesi nga: si, ku dhe kur? (Keto ngaterresa jane shaktuar kryesisht nga standardizimet arbitrare te alfabeteve gjate periudhave te ndryshme historike qe me kohe shkatuan huti edhe ne gjuhen e folur). Rast tipik eshte shprehja e sotme (gjuhe) ne shqipen standarde, ndersa evoluoi prej (gluhe) ne (giuhe g[j]uhe) qe te kaloje arbitrarisht ne ([gj]uhe) =gjuhe, vetem per shkak se g+j perfiton (gj) ne alfabetin me te ri shqip (por edhe vice versa, kete nuk e perjashtoj se g+j ne te foluren e jugut rezulton vetiu ne nje "gj" te shkrifet cfare nuk ndodhe ne veri tash tre shekuj prej se u paraqit ky tingul per te paren here). Por me se miri verehet ne trekendeshin e kalimeve shqiperi-greqi-itali. Jun-Luna, te dy shprehjet rrjedhin nga i njejti homonim.

  Sidoqofte IO=Aja (Ija), si dhe toponimi Ajaja, perpos qe e kane njohur edhe simbas atributit ne iliri si ika (icca),{zakon i cuditshem semit aq me cuditerisht i perbashket me iliret, qe te mos permendet emri i perendise publikisht, e spjegon fare mire edhe faktin perse dita e enjte nuk ka emerin e perendise por atributin apo mbiemrin (egnatius) = enjti-ja} ka lidhje organike me henen, shpesh edhe me syrin dhe perhapja e kultit te saj papecaktueshmerisht e gjere kane lene gjurme ne te tri kontinentet edhe me larg ndoshta. Prandaj AJ ne turqishten evropiane e vecoi kuptimin e henes, ne anglishte dha si derivat te larget syrin.
  Nuk e di a ka nevoje te bej perafrime tjera. Junad serb. =vjetat (vi); gjedhet, lopet. Iunusi, (derivate emrash Janus, Jani, ndoshta edhe Januz/Jonuz shqip, Janosh etj) edhe sot eshte pershendetje hungareze ne vend te miredita = Juno potkivano. Eshte fjala per Zeusin (e bardhe) Ka, i cili e grabiti Europen. Dallimi etrusk me ate latin per Juno, qendron me se shumti ne faktin se shkrimi i tyre mjaftohej me Uni per te shqiptuar Juna[j]a, ndersa etimologjija indoeuropiane eshte e deshtuar plotesisht se bazohet ne hamendje te paster.

  Te mos zgjerohem teper, muaji qershore dhe festivali 7 qershori (Nonae Caprotinae) qe mbahej per ndere te Junones, (qe ne realitet eshte muaji i martesave) eshte viti i ri (organikisht i lidhur me martesen mbreterore dhe shpalljen e mbretit) me kalendarin e vjeter, andaj popujt qe kane humbur kontaktet me boten tone ne zhvillim te panderprere edhe sot e festojne vitin e ri ne qershor. Cuditerisht ne mesin e gjithe gjuheve evropiane shqipja bene nje perjashtim te vogel leksikor sa i perket emerimit te ketij muaji. Juni quhet Qershor sepse shqiptaret e ruajten emrin ne gjuhen amtare Qelshori, apo muaji kur leshohen Q[i]ete, Kijet. gje qe duhet te kete lidhje me pergatitjet verore per ritin sot ende te gjalle vetem ne Spanje ne nje forme sporti qe njihet me emrin Toreadorizem, por qe ne parahistori kishte per qellim zgjedhjen e mbretit te ri me origjine nga Kreta ne evrope, ndersa ne Krete nga Babilonia, kurse ne Babiloni nga ndikimi i Mohenxho Daros (krahine mes pakistanit dhe indise) aty e andej i humben gjurmet kesaj dyndjeje diku ne atlantik. Linje e nje dyndjeje te furishme drejte evropes ne kohe te panjohur. Qe s'ka te beje shume me temen por qe ka lidhje te ngushte me kultin e lopes dhe briret e saj si simbol i henes se re qe erdhi nga nje popull per ne i panjohur.

  E kam pershtypjen se u zgjerova teper

 6. #266
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Junan=grek=lop me brir.

 7. #267
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga alibaba
  Junan=grek=lop me brir.
  Injoranca jote dhe e atij me siper mbushin (bashke) nje biblioteke...

 8. #268
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Tannhauser
  Injoranca jote dhe e atij me siper mbushin (bashke) nje biblioteke...
  Ah, kjo nuk ishte pergjegje, aq me teper ishte nje ofendim te cilin une me asgje nuk e meritova.

  Kjo mua aspak nuk me demton, perkundrazi mbeshtete dhe perforcon secilen shkronje qe kam shkruar.

  Ndoshta pse deshirove te hysh ne nje thes me pergjegjen e alibabes, une diferencohem nga te dy pergjegjet tuaja. Edhepse kam pritur nje pergjegje me konstruktive nga ana jote, kurse tani nuk e kuptoj perse e prisja.

 9. #269
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ndoshta pse deshirove te hysh ne nje thes me pergjegjen e alibabes, une diferencohem nga te dy pergjegjet tuaja. Edhepse kam pritur nje pergjegje me konstruktive nga ana jote, kurse tani nuk e kuptoj perse e prisja.
  Une nuk kam pse perseritem, pasi te gjitha i kam shkruar dhe i kam shpjeguar. Ne qofte se nuk keni mundesine te kuptoni eshte problemi juaj.

  Citim Postuar m par nga Tannhauser
  Greket e Greqise se lartme, te cilet ishin vetem komb, por jo shtet i organizuar ndaheshin ne tre grupe. Grupi i Pindit lindor quheshin Maqedone, grupi i Pindit perendimor quheshin Molose dhe grupi i jugut Etole. Kishte dhe nengrupe dhe emertime te nengrupeve. Emri Greke filloi te mos perdorej dhe per pak te harrohet, deri ne ardhjen e Romakeve qe e perhapen ne gjithe boten. Prandaj Helenet nga popujt e Perendimit quhen Greke kurse nga popujt e Lindjes quhen Iones. Iyn ne Djaten e Vjeter quhet Greqia dhe Iynim, greket dhe qe ne perkthimin e te 72-ve keto fjale perkthehen Ellas dhe Elines. Ne tekster Rabinike quhen Ionan kurse nga turqit dhe nga popujt e tjere te lindjes quhet greqia Junanistan dhe greket Junan.
  Nga tema ime 'Pellazget'.

 10. #270
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Injoranca jote dhe e atij me siper mbushin (bashke) nje biblioteke...
  Sa do t jesh i shkolluar, prap se prap je grek, kot e ke q t bhesh dikushi.
  Ku ka sharje dhe ofendim m t madh se ti thuash njeriut "grek"?

 11. #271
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Tannhauser
  Une nuk kam pse perseritem, pasi te gjitha i kam shkruar dhe i kam shpjeguar. Ne qofte se nuk keni mundesine te kuptoni eshte problemi juaj.  Nga tema ime 'Pellazget'.
  Ndersa ti aty flet per etnonime me origjine toponimesh e gjeonimesh, une flas
  per semoitiken e tyre qe eshte nje dallim i madh.

 12. #272
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  (ne rast se te ka hutuar retorika ime!)
  Nga e mesipermja del se nuk ke thene asgje. Me thjeshte ke pohuar me heshtje.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 13. #273
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Tannhauser
  Fjalori i Institutit ka rreth 35.000 fjale ku brenda ne keto bejne pjese edhe ato 5000 qe permenda. G. Meyeri trajtoi shqipen e folur te shek. te XIX kurse sot shqipja ka edhe huazime te tjera qe ne shek. e XIX nuk egzistonin si psh fjalet elektronik, hidraulik, dhe shume te tjera qe jane futur ne shek. e XX. Perpjestimi pak a shume ngelet i njejte.
  Jo sivjet ka dalur nje fjalor i ri me 45.000 terma shqipe...keta e ka shkru nje linguist shqiptar nga Kosova, para 1 muaji qe ishte seanca e albanologjise ne Prishtine ai e prezantoj fjalorin para gjithe albanologeve shqiptar e te huaj...

 14. #274
  kunder racizmit
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  215
  Faleminderit
  2
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Tannhauser
  Fjalori i Institutit ka rreth 35.000 fjale ku brenda ne keto bejne pjese edhe ato 5000 qe permenda. G. Meyeri trajtoi shqipen e folur te shek. te XIX kurse sot shqipja ka edhe huazime te tjera qe ne shek. e XIX nuk egzistonin si psh fjalet elektronik, hidraulik, dhe shume te tjera qe jane futur ne shek. e XX. Perpjestimi pak a shume ngelet i njejte.
  Zakonisht studiohen ato 5000 fjale qe perbejne rrenjet e gjuhes. Tek 45000 fjelet bejne pjese bashke, bashkim, i bashkuar, bashkesi, bashki, nenbashkesi e tetjera qe sme vijne ne mend. Kurse tek 5000 fjalet bejne pjese vetem bashke si rrenje qe formon keto fjale.

 15. #275
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Megjithate eshte lajm i vitit kaluar por me shume desha ta aktivizoj kete teme per debat.

  ----------------------------------------
  "Fjalori i gjuhs shqipe 2006" ka 7 mij fjal t reja shqip

  Esht promovuar dje n ambientet e Akademis s Shkencave "Fjalori i gjuhs shqipe 2006", i cili ka dal n qarkullim n janar t ktij viti. Ky fjalor, i pari n llojin e vet dhe me nj format praktik vjen sipas projektit t mbshtetur nga Akademia e Shkencave e Shqipris dhe Programi Kombtar pr Krkim dhe Zhvillim. Ai sht hartuar nga nj grup leksikologsh dhe leksikografsh t Departamentit t Leksikologjis e t Terminologjis n Institutin e Gjuhsis dhe t Letrsis, nga prof. Jani Thomai (drejtues shkencor i projektit dhe redaktor shkencor i fjalorit), prof. Mio Samara, prof.as. Pavli Hazhillazi, prof. Hajri Shehu, prof. Thanas Feka, prof.as. Valter Memisha, Artan Goga. Vet botimi i ktij fjalori prbn nj risi n radh t par pr formatin e tij t vogl libr "dor", q ka munguar deri m sot dhe q e bn at praktik n prdorim nga studentt e shkollart, nga pedagogt e msuesit, nga shkrimtart e prkthyesit, nga publicistt e t huajt, q duan t msojn gjuhn shqipe, por edhe nga leksikograft dhe studiuesit e gjuhs shqipe, etj. Esht shum e rndsishme t theksojm n kt rast, se pavarsisht volumit t tij praktik, nga numri i fjalve "Fjalori gjuhs shqipe 2006" sht m i madhi ndr fjalort shpjegues t derisotm t gjuhs shqipe; ka rreth 48 mij fjal dhe 5 mij njsi frazeologjike, q e bjn at shum t dobishm. Akademiku Jani Thomai, njkohsisht edhe drejtues shkencor i projektit dhe redaktor shkencor i fjalorit, tregon risit, q sjell nj vepr e till voluminoze, si dhe vlerat praktike t fjalorit. "Me kt botim plotsohet nj krkes e kahershme, q t ket nj fjalor praktik nga pikpamja e formatit. T gjith fjalort shpje-gues, q kan dal pavarsisht nga vlerat q kan nuk mbahen n dor, nuk vihen n ant pr nxnsit dhe studentt. Nga kjo pikpamje, ky bhet nj fjalor praktik dhe masiv. Kjo nuk sht nj zgjidhje mekanike, por nj zgjidhje e brendshme, q lidhet edhe me ndrtimin e strukturave kuptimore, q t prshtaten sa m shum pr nivelet e nxnsve t shkolls s mesme, e madje edhe pr nivelin e nxnsve t klass s tet dhe t nnt. Ky sht nj fjalor, q do t hyj n prdorim shum m t gjer nse do t ket mundsi t shprndahet edhe jasht kufijve t vendit, kudo ku ka shqiptar". Por prof. Thomai tregon njkohsisht edhe pasurimin e ktij fjalori, n raport me botimet e mparshme t ktij lloji, duke theksuar njkohsisht se ky pasurim ka ardhur si rezultat i shfrytzimit t literaturs, por edhe i ligjrimit t folur n kto 15 vjet. "Edhe pse fizikisht sht m i vogl, nga vllimi i fjalve, ky fjalor sht m i madh edhe se fjalori i vitit 1980, q ka 41 mij fjal".
  Ndrkoh prof.as, Valter Memisha, bashkhartues i fjalorit, ndalet edhe n njsit frazeologjike t prfshira n kt botim. "Ky sht nj fjalor me 48 mij fjal, por njkohsisht ka edhe 5 mij njsi frazeologjike dhe frazeologjia sht e barabart me nj fjal. Kjo do t thot q struktura e fjalorit sht 53 mij njsi". Pas ktij fjalori t suksesshm, gjuha shqipe do t ket edhe fjalorin e madh, n 5-6 vllime me rreth 80 mij deri 100 mij fjal, puna pr vllimin e par t t cilit sapo ka filluar.

  Nga Panorama.

 16. #276
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Duket se eshte fjala per te dyja nga paak, keshtu i quanim ne francezet origjinal, nje pjese e mire e tyre sot jane shqiptar te mire por qe kan ten te vrugte si mielli tip 850.
  francezt rrjedhin nga nj deg tjetr e racs dinarike... S'kan t bjn me shqiptart.

  Megjithat fjala gal dhe kelt, tregon mjaft mir, "galt" ishin zeshkan dmth "galan'. kurse keltt ishin t elur dmth t elt (kelt).

 17. #277
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  shqiptaret jo fjalet po edhe kambet i kan perzi me te huj
  e me marr edhe krahnin e shpesht smund ta pashtrojsh shqiptarin as nga fjala as nga gjaku ...
  mos u lodhni shum folni rahat
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 18. #278
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  francezt rrjedhin nga nj deg tjetr e racs dinarike... S'kan t bjn me shqiptart.

  Megjithat fjala gal dhe kelt, tregon mjaft mir, "galt" ishin zeshkan dmth "galan'. kurse keltt ishin t elur dmth t elt (kelt).
  C'ke te thuash per galabret, nje nenfis Dardan?
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 19. #279
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  C'ke te thuash per galabret, nje nenfis Dardan?
  sht sot krahina "Gallap" q serbt zakonisht e quajn n form t shtrembruar "Goljak".

  Gallap quhet n popull, Gallapi sht n zonn verilindore t Kosovs, m sakt sht nj Malsi. Aty afr sht edhe kshtjella e Artans (ish-Novobrd).

 20. #280
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Dikur kam pas hasur dicka qe me ka bere te mendoj se Lek Dukagjini ka qene galaber. Per fat te keq nuk e gjej dot ate pjese ku kam pasur dokumentimin, por ne se s'gabohem ka te beje me simboliken e Dukagjineve. Sa e mundeshme duket kjo ide per dike qe e njeh Kosoven nga afer?

  Permende keshtjellen e Artanes. Cfare eshte Artana? Nje emer shume i perhapur ne Shqiperi. Dikur Akademia (mbase nga te paktat pune te mira qe ka bere) kishte bere nje liste me emrat e lashte ilire. Kam pershtypjen se kjo liste qe botuar ne "Shkenca dhe Jeta", dhe keshtu pati nje eksplozion te emrave Artana, Arjan, Ermira, Lydra, Teuta etj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Baptist : 03-08-2008 m 11:07
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 14 prej 33 FillimFillim ... 4121314151624 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 19:27
 3. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 10:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •